"1 L. VAN BASTEN ZONEN „PAFF" s MMMMnamran Pracht Slaapkamerameublement M JOH. M. SCHMIDT, Opticien, Fotohandel s s EMSERWATER WONINGINRICHTERS 3 WAGENWEG 104 TELEFOON 2858 Heden geëtaleerd Mahonie gepolitoerd Eetkamer- Slaapkamer- Salon- Heerenkamer- AMEUBLEMENTEN NIEUW II NIEUW I! té Thagee Spiegel Reflex Kamera's x Prijs f 13.50 Prijs f 10.— BARTELJORISSTRAAT 21. V 2 zen, dat in oude tijden met boonen, in later jaren met balletjes geschiedde, het zoogenaam de „balloteeren". Men wil ook wel beweren, dat deze boon haar aanzien ontleende aan het feit, dat de oude Germanen gedurende de twaalf Joeldagen geen boonen, hun voornaamste voedsel in het gewone doen, mochten eten, en de dertiende dag dus de boon, om zoo te zeggen, als voedsel herboren werd. Maar hiervoor is, lijkt mij, niet veel te voeten; immers we hebben altijd ge hoord, dat het winterfeest een gloeiende fuif bij de Germanen was, waarbij onze voorouders zich wel eens wat overaten en te diep in het glaasje keken, of eigenlijk in den schedel keken, (want zooals we op school al leeren: ze dronken maar eventjes uit schedels) en het was toen ook al: wie het onderste uit den schedel wil hebben, krijgt het deksel op zijn neus. Maar al was dat twaalfdagig feest een vasten geweest, dan lijkt mij één zoo'n boon, die ook nog maar één Germaan eigenlijk krijgt, wel een magere vergoeding na twaalf dagen spening van dat kostelijke gerecht. Enfin, laten wc de boon de boon laten, ik ben ook een boon als ik 't snap. Omtrent de gebruiken, in sommige streken op Drie-Koningen nog in zwang, nog in het kort een paar inededeelingen. In de kleine dorpen op het platteland trekken op 6 Januari arme menschen en kleine kleuters langs de huizen met een goudpapieren ster in de hand, en daarbij zingen ze dan ouderwetsche liedjes, op de ster doelend die den drie Ko ningen den weg naar Bethlehem wees. De be doeling van deze rondtrekkende zangers ligt minder in het duister dan de oorsprong van vele andere gebruiken; met andere woorden, deze goedeliên probeerden op die manier wat lossc- centen bij mekaar te halen, wat hun veelal ook gelukte. Ook het Kaarsje-springen is een eigenaardig pleziertje, dat op 6 Januari in afgelegen dorpen nog in zwang is, en menig lezeres of lezer kan zich dat spelletje natuurlijk nog best herinneren. Een gebruik, dat nog niet lang geleden ook in Amsterdam in zwang was, is het te koop bie den van Koningsbrieven. Daarop waren dan afbeeldingen van allerlei personages, waaron der ook van een koning. Wie het prentje met den koning trok, was tot Koning gekozen. Dit zijn zoowat de voornaamste gebruiken die bij de viering van het Drie-Koningenfeest te pas kwamen. Zooals gezegd, te plattelandc hier en daar is er nog wel wat van over, maar in de steden moet je met een „kaarsje" naar de liefhebbers zoeken. En dat genoeglijke Koning schap, al was het dan maar voor één avond, en al waren de onderdanen slechts een handjevol bloedverwanten, buren en kennissen, je was dan toch Koning, o, zoo. Maar de menschen lijken tegenwoordig heelemaa! geen eerzucht meer te hebben. VAN HIER EN DAAR. Familie-Bioscoop. De bezoekers van deze Bioscoop mogen niet verwachten dat alle films „inslaan". Trouwens, het zou onbillijk zijn te eischen van een Directie, om altijd het „neusje van den zalm' op het doek te werpen. De films zijn dan in Londen, dan in Parijs en wie weet in welken uithoek van de wereld en kuilnen niet allen tegelijk in de aardige Bios- coöp aan den Kleine Houtweg zijn. Toch tracht de Directie zooveel mogelijk goede en voor het publiek aantrekkelijke films te bemachtigen. Zoo gaf men deze week, behalve de actueele week-revue, een komisch nummer in 2 acten en een spannend drama in 5 acten. Het komische stuk, „Harold, de laatste der Saksers" (haast zouden we zeggen „de laatste der Mohikanen"; het speelde n.l. gedeeltelijk in de oerwouden van Mexico) was vooral aan het slot interes sant. De hoofdzaak kwam hierop neer, dat een clubje uit den gegoeden stand zich had ge vormd om ten bate van het Oorlogsfonds voor invaliden een stuk op te voeren, onder boven- genoemden titel. Hoewel van de zijde der man nen nogal eenig verzet kwam, wisten de be vallige vrouwen hen door allerlei lieve trucjes over te halen het toch te doen. Kortom, het slaagde b ij n a, want het eindigde met een ca tastrophe; een niet op het programma staande knokpartij. Het hoofdnummer „De Beslissende Omhel zing". gaf vooral aan het slot, subliem spel te zien. De Duitschers zouden zeggen „Das ewig weibliche", vrij overgezet „altijd de vrouw", die op den voorgrond treedt. Ik mag dat wel. Het geeft aan de drama's veel bekoorlijks. Dat neemt niet weg, dat ook de andere acteurs schitterend hun rol vervulden. Het programma van deze speelweek is zeer interessant. Het hoofdnummer is ft.l. getiteld: „Baptist de Spotvogeleen legendarisch ver haal, dat speelt in de onherbergzame oerwouden van Canada, met zijn prachtige natuurtaferee- len. Dit uitstapje naar de overzijde van „de ESS Jt_ -X. Jt- -±- -i. jL -X. ,A. -X. Jt- -X. -X. -X. -X- -X. -X. -X. -X. -X, -X. Verhuizingen onder garantie Bergplaatsen van inboedels 1 T" "T" 'X' TT 5p" "T" T "T" ir T"T' T" T "3T T T Afa VA AV. AV AfA S9A. AV-AVl AV. VA Af A AIAAV. »fA AV A»A AV »V, AV. VA AV. AfA A?A AfA AV I ZOOEVEN ONTVANGEN DE EERSTE ZENDING ;'4 ViV V s 9 VOOR ROLFILMS 6X6 - VOOR PLATEN EN PAKFILMS 4'/t X 6 Een Reflex Kamera voor den beginner van buitengewone eenvoud, handigheid en afwerking. Wij staan werkelijk „PAF" bij het zien van dit nieuwste fotografisch snufje' A Vav *i» >t< >t> >t< >tA.<t» u. si* U. U# e. e. v?.v u. .v si» .t. u. groote plas" zal menigeen ten volle bevredigen, te meer waar tevens een spel van liefde en min lum aandacht zal boeien. De postdienst op Zaterdag. Sluiting te 6 ure n.in. 's-Gravenhage, 6 Jan. De direc teur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat, met ingang van 8 Januari 1921, de hoofd- en bijkantoren en met ingang van 22 Ja nuari 1921 de hulpkantoren op Zaterdag voor den postdienst niet later zullen zijn opengesteld dan 6 uur n.m. Na dit uur zal, tot het op de overige werk dagen geldende sluitingsuur, voor de busrecht- houders de gelegenheid blijven opengesteld om zonder betaling van verhoogd recht stukken ai te halen. Voorts zal des Zaterdags op de hoofd- en bijkantoren de gelegenheid tot verzending van aangeteekende stukken, met uitzondering van die, waarvoor expresse-bestelling wordt ver langd, alsmede tot behandeling van zaken be treffende abonnementen op binnen- en buiten- landsche nieuwsbladen, enz., slechts worden gegeven tot 3 uur n.m. Ook zullen op de hoofd kantoren zaken betreffende busrecht des Zater dags niet na 3 uur n.m. worden behandeld. Alle bepalingen betreffende den telegraaf- en telefoondienst blijven onveranderd. MUZIEK. Myra Hess Myra Hess heeft voor haar Concert in den Schouwburg Jansweg te Haar lem op Zondagmiddag 9 Januari 2'/» uur, een belangrijk programma gekozen: Scarlatti 4 So nates, Bach Prelude en Fuga Bes grg t., de groote Sonate van Beethoven op. 110, Chopin 6 Etudes en de Ballade in G kl.t., Brahms' Wal- zer op. 39 (op verzoek). WETENSCHAP. Ir. B. Wigersma, van Heemstede, geeft in de gehoorzaal voor natuurkunde van de Meisjes school voor M. O. aan de Krocht te Haarlem, een leergang, getiteld: „Werelddoel en Natuur wetenschap". Kaarten a 5.zijn te verkrijgen bij het Concertbureau Vernout, Warmoesstraat 10, Haarlem. J.l. Woensdag gaf de leider een algemeen wijsgeerige inleiding. De volgende twee lezingen worden gehouden op de Woens dagen 12 en 19 Januari te 4 uur. Te beginnen met 24 Januari worden de lezingen, die met proefnemingen zullen worden toegelicht, gehou den op Zaterdagmiddagen te 4 uur. KUNST. Tentoonstelling Japansche Kunst. De Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69, Haarlem, vangt het nieuwe jaar aan met een expositie van Japansche kunstwerken, die zeer interessant en bezienswaardig zijn. Op de rustige groene wanden hangen ze naast elkander, de werken der grootmeesters van Japan, o.a. Hoksai, Outamaro, Shunsho e.a. Overweldigend knap van teekening, rijk en bezonken van kleur, geven ze ons een denk beeld van liet kunnen en van de opvattingen der Japanners en kunnen wij ons begrijpen hoe ze genoeg hebben aan een paar kakemono's, een'paar prenten, en hoe die hun omgeving vol doende stoffeeren. Van Hoksai, de Japansche Rembrandt, vin den wij er een drietal houtsneden, superbe van uitvoering, kleur en teekening, die met een ze- keiheid gedaan is, dat we ons haast verbeelden een prent voor oogen te hebben. Verder vinden wij, naast deze prenten, drie kaljemono's, op zijde geschilderd, waarvan er twee Japansche heiligen voorstellen, met de schenkers, op tniddeleeuwsche wijze, terwijl de derde, die van kleiner formaat is, versierd is met een paar in de sneeuw vliegende gaaien, die op een bijna wonderbaarlijke wijze het ge- heele vlak vullen. Het zou ons te ver voeren, indien wij ook de overige prenten apart zouden willen be handelen, alleen dit, men vindt er de mooiste exemplaren bij. Wat de kunstvoorwerpen betreft, het eerst valt het oog op het Japansche huistcmpeltje in de vitrine aan de straat, dat gebruikt werd bij huiselijke oefeningen. In de zaal zien wij een paar Japansche ge lakte kistjes, rijk van ornament en kleur en een aantal speksteenbeeldjes, typisch door naïeve opvatting en uitbeelding en zeldzaam door ouderdom. Wc kunnen een ieder aanraden een bezoek te brengen aan deze tentoonstelling, die er een is van gedistingeerde, Öostersche kunst. T O O N E E L. In den Stadsschouwburg te Haarlem speelde Dinsdagavond „Het Schouwtooneel", directie Adr. van der Horst en Jan Musch, wederom „De Paradijsvloek", van Alph. Laudy. „De Paradijsvloek" is een succes. Ge moet bet stuk zien. Aan wien de eer van dit succes, aan den schrijver of aan den bekenden tooneel- speler Jan Musch? Aan beiden! Laat ons met den schrijver beginnen, of liever gezegd, met zijn drama. Niet alleen de titel, maar ook de uiterlijke vorm, ik bedoel rhytmus en metrum, doen aan Vondel denken. Laudy moet de treurspelen van Vondel gelezen en herlezen hebben en er zich zoodanig mee vertrouwd gemaakt hebben, dat hij in staat is de dichterlijke houding van Von del aan te nemen, wanneer hij zijn gedachten gaat neerschrijven. Dit is een oefening en toont een gebrek aan eigen dichterlijke houding. Lc zwakke zijde van dit Bijbelsche treurspel is dan ook gelegen in het gebrek van den schrijver aan eigen stem. Het doet zelfs hinderlijk aan, wanneer de schrijver vlakke, beeldarme zinnen, die beter geschikt waren voor een dialoog in proza, met de stem van den grooten treurspel dichter iu onze ooren laat klinken. Ook het rijm, dat feitelijk een versterking, een bekro ning van de maat behoort te zijn, deze telkens op het juiste moment weerkeerende samen- klinking, als van twee heel fijn klinkende bel letjes, doet het lang niet altijd bij Laudy. „De Paradijsvloek" is dan ook niet zoozeer het werk van een dichter als wel dat .van een verhaler, van een verteller. De handeling is de kracht van dit werk. Voor een drama is meer dan voor eenig an der letterkundig product spanning noodig, het kiuien van onheilswolken boven het hoofd van den dramatischen held én daarvoor heeft Laudy op lofwaardige wijze gezorgd. De Vader der menschen, Adam, de verdreven Paradijskoning, e t Eva, de Moeder der menschen, zijn gevlucht in een spelonk; welk een vernedering! Twist tusschen Vader en Moeder; twist tusschen de broeders Kaïn en Abel; twist tusschen de ouders en Kaïn! Kaïn, die uit afgunst, der ouders lieveling, den naïeven, zonnigen Abel doodt. Mismaaktheid, blindheid, inelaatschlieid. Adam uitzinnig van smart, door Kaïn Windge slagen met een dierenvel. Het Paradijs in vlam men opgegaan en verzonken in de aarde, die zich geopend heeft, zoodat alie hoop op een te- rugkeeren naar het zonnige land aan de andere zijde der bergen verloren is. Dit alles is, in een goede volgorde en tot een climax groeiende, vertoond, of verhaald, zóó, dat wij met span ning zitten te wachten of de brooze mensch Adam, onder den last van leed en onheil zal bezwijken, dan wel, dat er een kentering zal komen, een omzwaai ten goede. Die wending komt, wanneer Adam tot het inzicht is geko men, dat Satan hem heeft doen vragen naar het „waarom" der dingen, dat het niet de vloek van haat, maar die der liefde is, welke den menschen al deze smarten bezorgd heeft. Wanneer Adam het woord „liefde" gesproken heeft begint de zon achter „den berg van het offer" te rijzen en gaat een mild licht het duis tere verblijf der eerste menschen verhelderen. Geloof, hoop en liefde zijn weder uitgesproken en teruggekeerd. Het spel van Jan Musch maakt het bijwonen dezer voorstelling tot een buitengewone genie ting. Hij maakt de fantasie van den schrijver een oogenblik tot werkelijkheid, Iaat alle smar ten van Adam ten volle op Uw gemoed wegen, om met hem, met Adam, de volle vreugde over de herrijzende zon, te doorleven. Er is een moment, waarbij Musch atle regis ters van zijn stem schijnt te benutten, wanneer hij Adam laat zeggen hoe Satan pijpt: „voor uit" en hoe Satan's trom roffelt „waarom". Dit eene woord „vooruit" klinkt uit den mond van Musch, als een geheel satanisch concert. Het Is niet te beschrijven: ge moet het zelf gaan hooren. KEIRK-ACiENDA. BLOEMENDAAL. van Kondag 9 Januari 1921. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Ds. H. W. te Winkel, pred. te Nijehaske. 's av. 5 uur, de Heer Koopman. Jongelieden-Samenkomst in gebouw „Mara- natha" voorm. 10 uur, de Heer M. D. Gijs- man, van Leiden. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. J. C. BrussaartJ, n.m. 5 uur dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Mattli. 9 36, de herderlooze schare. Collecte Orgelfonds. BURGERLIJKE STAND. van 31 December tot en met 6 Januari. Geboren: z. van H. J. Sterneberg en A. M. A. Gorodiski; z. van B. Jonkers en E. W. M. Corsten. Ondertrouwd: H. P. J. Balm en E. van den Enden. Getrouwd: P. Houtgraaf en H. M. Godthelp; A. Legrand en D. C. W. Kleist. Overleden: G. Schmidt, 78 j. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort: L. Visscher, 62 j.; A. Broek, 82 j.; J. Hoogteij, 82 j. 3 glazen per dag, vermengd met warme melk. HET BESTE MIDDEL TEGEN HOEST en VERKOUDHEID. Prijs 75 cent per heele kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2