L. VAN BASTEN ZONEN Bezoekt onze Modelkamers EMSER WATER Behangerij Stoffeerderij Beddenmakerij r S Meubelmakerij HAARLEM, Tel. 2858, WAGENWEG 104 K A Karpetten Loopers jt Linoleums Gobelin Stoffen f Üj BERGPLAATSEN VAN INBOEDELS K K Plaatselijk Nieuws* HE)(d/ \biid/\ülfc>/ \ü)fü/ -V^/ -\b^ -\b^ H" E Zijden I L. fed Cretonne J Je 'c b EX 4 'fr rgpgx T irT" T* T T/g Op voorstel van den heer Laan wordt be sloten hiertoe echter wel over te gaan. Aan C. Walter is met ingang van 1 Januari 1921 eervol ontslag verleend uit zijn betrek king als nachtwaker wegens opheffing dezer functie. Hij komt in aanmerking voor pensioen, niet voor wachtgeld. Aan de betrekking van nachtwaker is vol gens de Wet uitzicht op pensioen verbonden op 55-jarigen leeftijd. Daar het bedrag van zijn pensioen nog niet vast staat, stellen B. en W. voor een verzoek van Walter aan te houden tot dit bedrag is vastgesteld, vastgesteld. B. en W. stellen voor om goed te keuren, dat de woningbouwvereeniging „St. Benedictus" zich tot de gemeente Velsen wendt met een verzoek om van hare bedrijven gas- en water leiding te mogen betrekken en, ingeval Velsen hiertoe bereid is, op dé aanvrage van Velsen goedgunstig te beschikken onder voorwaarde datT-mocht Bloemendaal te eeniger tijd in de gelegenheid zijn (wat tot heden niet het geval is) zelf gas en water te leveren, Velsen de le vering daarvan staakt en de buizen enz. tegen een vooraf te bepalen percentage van den kos- tenden prijs aan Bloemendaal overdoet. (Goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan dat blijkens een uittreksel uit het Kon. Besluit van 9 Dec. 1920, No. 57, het maximum-aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor de gemeente Bloemendaal is vastgesteld op 20. Ontheffing bepalingen Bouwverordening. De volgende verzoeken om ontheffing van bepalingen der Bouwverordening waren inge komen: Woningbouwvereeniging „St. Jozef", voor den bouw van 22 arbeiderswoningen te Voge lenzang. Goedgekeurd. De Nederl. Christ. Studenten-Vereeniging voor den bouw van een houten huis met rieten dak aan de Van Vollenhovenlaan. B. en W. stellen voor de ontheffing te ver- leenen, onder voorwaarde, dat de buitenwan den van dit gebouw 24 a 25 m.M. dikte zullen hebben. De heer S c h u 1 t z maakte bezwaren op grond van brandgevaar. De bouw wordt goedgekeurd, doch voor het rieten dak wordt geen vergunning verleend. H J. Vermeulen, te Amsterdam, voor den bouw van een landhuis met rieten dak aan den Lagen Duin-en-Daalscheweg. De dispensatie voor het rieten dak wordt ge weigerd. De bouwvergunning wordt verleend. Verordening Schoolcommissie. Aan de orde was thans de vaststelling der Verordening voor de Schoolcommissie L. O. en M. O. Het punt wordt aangehouden. Grondadministratie. Ingevolge verzoek van den Raad hebben B. en W. na raadpleging der leden van de voor malige Terrein-commissie eene verordening op de Grondadministratie ontworpen, die naar hunne meening voor deze gemeente de meest praktische is. Daar toch Bloemendaal op dit oogenblik nagenoeg geen terreinen bezit, die voorwerp van een „grondbedrijf" kunnen uitmaken, meenen B. en W., dat het voorloopig geen aan beveling verdient een „bedrijf" in het leven te roepen door benoeming van een afzonderlijken administrateur, benevens iemand die de tech nische leiding heeft of we) door deze twee functies in één persoon te vereenigen. Daarom stellen zij zich voor om voorhands voor de daarvoor in de termen vallende gronden slechts een afzonderlijke administratie in te voeren, welke bijgehouden kan worden op de afdeeling Financiën op de Gemeente-Secreta rie. Met het doen van betalingen en het ont vangen van gelden ware de Gemeente-Ontvan ger te belasten. Een en ander vordert weinig of geen extra werkzaamheden. Mocht in den loop der tijden de noodzakelijkheid blijken deze administratie tot een bedrijf uit te breiden, dan kan zulks a.h.w. ongemerkt geschieden. Indien de raad zich met het voorstel zou kunnen vereenigen, dan kan met een veror dening volstaan worden, en is het niet noodig daarenboven eene verordening ingevolge art. 114 bis der Gemeentewet in het leven te roepen. De heer Noorman betreurt het, dat B. en W. thans van het Raadsbesluit van 9 Sep tember 1920 willen afwijken. Toen had de Raad besloten een grondbedrijf in zijn meest eenvoudigen en goedkoopen vorm in te stellen. Spr. stelt derhalve voor om hiertoe over te gaan. Het behoeft niet veel geld te kosten en er zijn ambtenaren genoeg om dit bedrijf te be- heeren. De heer Laan vreest, dat een grondbedrijf wel veel geld zal kosten. Ook zal de admini stratie duurder uitkomen dan men nu allicht denkt. Ook ziet spr. het verschil tusschen een grondbedrijf en het door B. en W. voorge stelde niet in. Om verschillende redenen voelt spr. het meest voor een grondadministratie, die de zaken heel goed kan behartigen. Blijkt later de wenschelijkheid van een grondbedrijf, dan kan daartoe altijd nog worden overge gaan. De heer VanNederhasselt breekt een lans voor een goedkoop en eenvoudig grondbedrijf, waarbij geen nieuwe ambtenaren geplaatst behoeven te worden. Spr. zet uiteen, hoe hij zich de werking van dit bedrijf denkt. De heer De Roovan Alderwerelt zegt dit te kunnen onderschrijven. De heer Van Kessel pleit voor een commissie uit den Raad, die den Raad geregeld op de hoogte houdt van wat op dit gebied voorvalt en hoe het best de grond-exploitatie gevoerd kan worden. Verschillende leden voeren nog het woord over de voorstellen, waarna besloten wordt de verordening te doopen in Verordening voor het g r o n d b e d r ij f in plaats van admi nistratie. De verordening wordt daarna artikelsge- wijze behandeld en na het aanbrengen van eenige wijzigingen goedgekeurd. Van verschillende zijden werd aangedrongen op het instellen eener Raadscommissie van vijf letfen, hetgeen door den Voorzitter in overwe ging zal worden genomen. Bouwverordening. B. en W. geven in overweging om geen gevolg te geven aan de (slechts voor de oude bouwverordening geldende) door den Voor zitter van Gedeputeerde Staten van Noordhol land aangegeven redactie van art. 24a en 25 der Bouwverordening, doch deze verordening in te trekken en de op de drinkwatervoorzie ning betrekking ^hebbende artikelen te lezen gelijk in hun amendement is aangegeven. Hierdoor zal h.i. voorkomen worden, dat de bewoners ingeval van keuring hunner drink watervoorziening op te hooge kosten gejaagd worden. Zal in een volgende vergadering worden behandeld. Wijziging Belastingverordening. Ingevolge de wet van 30 December 1919 S. 923, tot wijziging van de Gemeentewet, zullen de verordeningen op de heffing en invordering eener plaatselijke belasting "naar het inkomen hrzien moeten worden. Volgens de nieuwe wetsbepalingen zal de heffing en invordering der belasting geschie den door Rijksambtenaren. Daar bovengenoemde bepalingen in werking zijn getreden op 1 Januari 1921 zou men mogen aannemen, dat met ingang van dien datum de heffing en invordering van de belasting reeds door 's Rijks administratie zou kunnen geschie den. Dit is evenwel niet het geval, althans de Minister van Financiën stelt zich op een ander standpunt. Eerst met 1 Mei 1921 kan de gemeentelijke inkomstenbelasting aan de rijks administratie worden overgedragen, omdat on der de nieuwe regeling nog slechts is toege laten een belastingjaar loopende van 1 Mei tot 30 April daaraanvolgende. De gemeente zal dus genoodzaakt zijn over de eerste vier maanden van 1921 een inkomsten belasting te doen heffen door de eigen admi nistratie. De meest eenvoudige methode daarvoor is het belastingjaarl920 met vier maanden te verlengen. Ook andere gemeen ten handelen aldus. De bestaande heffingsverordening zal dan aangevuld moeten worden met een artikel van den volgenden inhoud: „Artikel 5a. In afwijking van het be haalde bij art. 5 eerste zinsnede wordt het „tijdvak van 1 Januari 1920 tot en met 30 „April 1921 als een afzonderlijk vol belas tingjaar beschouwd. „Aan allen, die in het kalenderjaar 1920 „wegens hoofdverblijf in de gemeente be lastingplichtig zijn, wordt een aanvullings- „aanslag opgelegd, ten bedrage van vier „twaalfde van den aanslag over een vol „jaar." Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, om het Raadsbesluit, waarbij steun werd verleend en grond in erf pacht werd uitgegeven aan de Woningbouw vereeniging „Ons Belang", voor den bouw van 10 arbeiderswoningen aan de Leidschevaart te Vogelenzang, in te trekken. B. en W. achten dit wenschelijk en tevens om die Vereeniging geheel uit te schakelen, opdat de gemeente dien woningbouw zeil kan uit voeren. Goedgekeurd. Na een korte rondvraag werd de vergade ring te half 6 gesloten. BLOEMENDAAL. Het komt veelvuldig voor, dat eenige perso nen van Santpoort des Zaterdags- en Zondags avonds in beschonken toestand huiswaarts kee- ren. Gelukkig maken ze het den menschen dan niet lastig en gaan, voor zoover ze nog gaan kunnen, rechtstreeks door naar huis. Zaterdag avond stonden er weer eenige personen op de tram, die niet geheel nuchter waren. Het onge luk wilde, dat twee van hen het met elkaar aan den stok kregen. De ruzie liep zoo hoog, dat de conducteur de heeren herhaalde malen tot kalmte aan moest sporen. Toen de tram het eindpunt alhier bereikt had en de twistenden den wagen verlaten hadden, vlogen zij elkaar in de haren en rolden weldra over den grond. Spoediger dan iemand het had kunnen ver wachten, snelden twee agenten toe en namen een der vechtersbazen mee naar het politie bureau. De ander vond het maar raadzamer naar huis te gaan. Zich aan te sluiten bij een geheelonthoudersvereeniging, zou niet kwaad voor deze personen zijn. Op den Koninginneduinweg hoek H. Duin en Daalscheweg, is op verzoek van een bewoner aldaar, door de A. N. W. B. een waarschu wingsbord geplaatst, om de fietsrijders zoo veel mogelijk te waarschuwen niet van 't Kopje te rijden. Er staan thans daar ter plaatse 7 waarschuwingsborden en eenige borden waar op geschreven staat, dat het strafbaar is om met de fiets van de hellingen af te rijden. Toch zijn de ongelukken, die alleen aan onvoorzichtig heid te wijten zijn, met al die waarschuwingen niet verminderd en we gelooven ook niet, dat het nieuwe bord, dat er geplaatst is, de fiets rijders wijzer zal maken. Uitslag loten verkocht door de Padvinders afd. Bloemendaal „The Tank": Prijzen zijn gevallen op de volgende num mers: 21044 21050; 21053 21104; 21129; 21143; 21147; 21160; 21227; 21241; 21251; 21263 21273. Verzoeke- de loten waarop de prijzen zijn ge vallen, met duidelijke vermelding van naam en adres in te zenden bij den Hopman J. B. A. de Vries, Duvenvoordestraat 11, Haarlem. De volledige lijst zal spoedig te Bloemendaal worden opgehangen. Woensdagmorgen was er feest voor de kin deren van de Chr. M. U. L. O.-school alhier, daar het hoofd der school, de heer C. J. de Groot, jarig was. Voor dit feit hadden de kin deren geld bij elkaar verzameld, om voor den hoofdonderwijzer een geschenk te koopen, dat hem Woensdagmorgen werd aangeboden. Het bestond uit een prachtig vloerkleed. Het is te begrijpen, dat de hoofdonderwijzer hiermede erg in zijn schik was en de kinderen hiervoor hartelijk dank zei. De leerlingen werden ont haald op een kopje chocolade met een taartje. Ook was er nog een groote verrassing voor de kinderen in de gedaante van een goochelaar, die verschillende goocheltoeren deed, waarvan de kinderen geen sikkepit begrepen. Om 12 uur verlieten ze het schoolgebouw en spraken nog langen tijd over de wonderlijke toeren van dien vreemden mijnheer. Ze hebben dien morgen volop genoten, dit bleek wel uit een gezegde van een jongen, die het jammer vond, dat de hoofdonderwijzer maar eenmaal per jaar jarig was. Donderdag zijn de straten schoongeveegd met de veegmachine. Voor het eerst liep er geen paard voor, maar werd de machine ge trokken door den auto-horse of wel tractor, die eenigen tijd geleden gearriveerd is. De heer Van Maren, auto-handelaar te Over- yeen, bezat een vrachtauto, die hij wilde ver- koopen. Donderdagmorgen kwam er iemand bij hem, die, zooals hij zeide, veel idéé tot koopen had. Hij wilde echter vóór dat hij daartoe over ging, eens met den vrachtwagen proefrijden. De heer Van Maren voldeed aan dit verzoek en eenigen tijd later reden zij weg. Op den Hoogen Duin en Daalscheweg gekomen, ge beurde er iets, dat niet veel voorkomt. De as van een der voorwielen brak en het voorwiel vloog onder den wagen vandaan. De vracht auto, die een tamelijk gangetje had, heide naar één kant over en bleef met het overgebleven gedeelte van den gebroken as in den grond vastzitten. Door.den hevigen schok werden de heeren over de straat geslingerd. Gelukkig had den ze door deze tuimeling geen letsel beko men. Met een lorry, die onder de gebroken as werd geschoven, kon de vrachtauto door mid del van eigen kracht naar Overveen terug- keeren. In het nummer der stads-editie van 18 Ja nuari, komt een stukje voor over den slechten toestand waarin de Elswoutslaan zich bevindt. Ja, waarlijk, het is meer dan erg en we kunnen gerust zeggen, dat jdeze laan haast niet meer te berijden is. Als een motorfiets of automobiel, van Zandvoort afkomende, met een flink gan getje over de Elswoutslaan rijdt en in Overveen is aangekomen, dan mag de bestuurder van geluk spreken, als zijn wagen nog heelemaal goed is, want de kans is zeer groot, dat door den slechten weg een paar veeren of andere onderdeelen gebroken zijn. Nu is er wel een andere weg, die men berijden kan, maar die is, daar men druk bezig is met boomen-rooien enz., zoo smal, dat twee voertuigen elkaar niet kun nen passeeren. De meeste gaan dan ook daar om over de Elswoutslaan. Het is zeer te be treuren, dat deze weg, die een particulier eigen dom is, zoo slecht is onderhouden, want het is een prachtweg voor motorfietsen en auto's. Wanneer zal deze laan nu eens onderhanden ge nomen worden? Daar zal nog wel eenigen tijd over heengaan. Gelukkig zal spoedig de zee weg geopend worden, wat in dit geval werke lijk een uitkomst is. Toen mevr. Van der Vliet nog leefde en de heer Tiemens rentmeester was, verkeerden de wegen in de buurt van Duinlust steeds in goeden toestand. Zou er nu misschien weer zoo'n stillen oorlog gaande zijn tusschen de particuliere eigenaars en het gemeentebestuur als waarvan vroeger ook wel het publiek slachtoffer werd? Verhuizingen en transporten. Alhier is op gericht, door onze plaatsgenooten J. Houtgraaf en H. Bolzenbroek, een dienst van verhuizingen en transporten. Ze hebben voor dat doel een verhuiswagen aangeschaft, die van binnen zoo wel als van buiten er keurig uitziet. Van bin nen is hij geheel bekleed met dikke leeren kus sens. Van buiten is de wagen keurig geschil derd. Op de zijkanten staan met groote, witte letters, de namen der transporteurs. De wagen biedt met gemak een ruimte van een inboedel van een kleine villa. Het in- en uitladen van meubelen geschiedt zeer netjes en vlug. AERDENHOUT. Woensdag 19 Januari j.l. vierde de agent Smits alhier, zijn 20-jarig ambtsjubileum. Ten Raadhuize werd hem door den Burgemeester, uit naam van den Nederlandschen politiebond, een zilveren medaille aangeboden. Verder had de jubilaris thuis vele gelukwenschen in ont vangst te nemen en kreeg hij vele bloem stukken. VOGELENZANG. Het voornemen bestaat, om alhier een ge bouw op te richten voor den R. K. Volksbond. (Vervolg Plaatselijk Nieuws in het Bijblad) 3 glazen per dag, vermengd met warme melk. HET BESTE MIDDEL TEGEN HOEST en VERKOUDHEID. Prijs 75 cent per heele kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2