Ei KOPJE „R1TSBMA" KOFFIE OF GEOEIGE THEE, JYlaciste Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, J|n Gijzenvaart en Santpoort HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING RENTE-WIJZIGING. Van groot belang voor ieder Het zwarte gevaar aan den Rijn. CINEMA PALACE Van Vrijdag 8 tot en met Maandag 11 April als MEDIUM Van Dinsdag 12 tot en met Donderdag 14 April AMOUREUSE Plaatselijk Nieuws» 15e Jaargang. ZATERDAO 9 APRIL 192». No. 15. BLOEMENDiiLSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloerr.endaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement Advertentiën. Losse nummers 10 cent. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Voor een vol jaar. ...f4.- Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Uit Nummer bestaat uit Twee Bladen. en een Kindercourant. In het leven van lederen mensch komt er een dag, waarin de hemel vanzelf zich opent en meestal dateert van dat oogenblik de echte geestelijke persoonlijkheid van dien mensch. M. Maeterlinck. «.V stA.O/ <t». d» M» O» Oj 'V dtsV-SteAte Kantoor der Keuken Wilhelminal., O'veen. Tel. 3530 Geopend van 10-3 uur. Postgiro No. 22882, O'veen Secretariaat: JULIANALAAN 319, Telefoon 1002 Pennlngmeesteresse Hyacynthenlaan 3, Tel. 3704 ^3ocsiz3)(r3>(cz)ac3>acaDocDacx>(C3oacua| SF.XI A Vermicellisoep Kalfslappen, appeltjes, aardapp Montagne russe van 11 t/m 17 April 1921 Witte boonensoep Runderrollade, andijvie, aardapp Deensche rijst Groentensoep Kalfsragout, spinazie, aardapp. Marasquin-pudding Koninginnesoep Gehakt, Brussels lof, aardappelen Drie in de pan Tomatensoep (mager) Gest. visch, worteltjes, aardapp. Gezondheidsbrij Erwtensoep Biefstuk, salade met biet, aardapp, Caramelva Extra. Kerry-schoteltje Kippensoep Contrefilet, spercieboonen, aard Ananaspudding met vanillesaus IIENU B Groenten,Aardappelen op werkdagen (m. toespijs 88 ct.) 's Zondags 98 t Middagm. wordt Zondags tusschen 12-2 bezorgd. AANMELDING VOOR LIDMAATSCHAP aan hat Kantoor der Keuken, Wilhelminalaan, Overveen, Telefoon No. 3530. Prijs 25 ct, 116 20 25 112 20 25 111 20 25 114 20 25 106 20 25 106 20 50 25 127 20 m. soep 93 103 DRINKT NA UW DINER BLOEMENDAAL. DEPOSITO VOOR DRIE MAANDEN VAST4 7. DEPOSITO VOOR EEN JAAR VAST41/2 7» DEPOSITO MET EEN JAAR OPZEGGING5 7« In verband met deze rente-verhooging worden houders van deposito-bewijzen voor één jaar, rentende 4 7o en 4V2 7o. uitgenoodigd hunne stukken en coupons bij de kantoren der Haarlemsche Bankvereeniging in te leveren, teneinde ten bewijze der rente-verhooging te worden afgestempeld. De jaarlijksche Bloemendag voor de alge- meene Tuberculose-bestrijding in „Haarlem en Omstreken" is weder dn aantocht. Woensdag 20 April a.s. zal de Emma- bloem-Collecte worden gehouden langs de huizen en op straat in Haarlem, Bloemendaal, Aerdenhout, Overveen, Haarlemmerliede, Scho ten en Zandvoort. Is het nog noodig dien dag aan ieder met klem aan te bevelen? Kan er ooit genoeg worden gedaan tegen eene ziekte die duizen den onzer jaarlijksch van het leven berooft en een zee van droefenis en jammer in het leven roept? Is het dan in ons belang? Wij weten het allen, dat voor die ziektebestrijding alhier de Haarlemsche Tuberculose-Vereeniging voor een groot tekort staat? Dat tekort is ontstaan omdat die Vereeni- ging tot nog toe alles heeft gedaan om de arme lijders te helpen en om U, ons en alle andere ingezetenen te behoeden voor zoo'n lot! Toonen wij dit voor ons allen zoo zegen rijk werk te begrijpen en te waardeeren. Helpen wij allen een handje om dat tekort te dekken, de a.s. Bloemendag geejt er een mooie gelegenheid voor, en om de Vereenl- ging in staat te stellen den strijd tegen de tuberculose met onverminderde kracht te kunnen blijven voeren. Het is zeer noodig, laten wij daar wel aan denken. Een van de meest noodlottige gevolgen van den wereldoorlog is wel het verblijf van de zwarte bezettingstroepen ten Westen van den Rijn. Kort geleden zoo zegt Y. G. K. in „De Ster" is een brochure verschenen van de hand van den bekenden Engelschman E. D. Morel, secretaris van de Union of Democratie Control, te Londen, waarin, onder den titel: „De hel aan den Rijn", het vraagstuk in al zijn afschuwelijkheid wordt belicht en met docu menten gestaafd. Morel stelt ziich op het standpunt, dat het Fransche imperialisme en militairisme hier aansprakelijk is in de allereerste en allervoor naamste plaats. Hij vraagt hoe men er toe komt ons wijs te willen maken, dat tienduizenden Afrikaansche troepen, mannen in den bloei van hun jaren, gescheiden van hun vrouwen, duurzaam onder een Europeesche bevolking kunnen ge houden worden zonder betreurenswaardige gevolgen. Wij worden zoo schrijft Morel vriendelijk verzocht, maar even te vergeten dat de bedoelde bevolking in een oorlog over wonnen is, waaraan deze Afrikaners actief deelgenomen hebben, dat aan deze bevolking de bezetting is opgelegd zonder dat op hun protest gelet werd, en dat de zwarten zich als bewapende veroveraars onder deze bevol king bewegen. Wanneer deze bezetting geen zeer ernstige sociale gevolgen zou hebben, zou dit beteeke- nen, dat het mogelijk zou zijn, tienduizenden Afrikaners, die in gewone omstandigheden polygamisten zijn, jarenlang in een gedwongen celibaat te laten leven. De militaire bordeelbedrijven, die de burge meesters van zelfs de kleinste gemeenten in het bezette gebied op bevel van de Fransche autoriteiten ten koste van groote bedragen in het leven hebben moeten roepen en onderhou den, zijn uiteraard zeer onvoldoende om de ge varen voor de vreedzame vrouwelijke bevol king af te wenden. Zoo zegt Morel dan ook terecht, dat reeds op algemeene gronden de ontkenning van de schending van vrouwen en meisjes onwaar moet zijn. En nu zijn er, ook aan Morel, reeds tientallen gevallen bekend, die eenvoudig be vestigen, hetgeen noodwendig uit de door Frankrijk's autoriteiten bewust geschapen toe stand ten Westen van den Rijn voortvloeien. Bij de bestaande censuur, de onderdrukking van de plaatselijke pers, de algemeene desor ganisatie van 't Europeesche leven door de be zetting, de vrees onder het volk en zelfs onder zijn bestuurders, de algemeene atmos feer van vreesaanjaging en geweld, het gevoel van hulpeloosheid, hetwelk den menschen leert, dat het beter is met de zweep geslagen dan met schorpioenen ge kastijd te worden en ook leert, dat protesten nutteloos zijn en niets anders dan onaange name gevolgen na zich sleepen, alsmede het uitzicht, dat deze last nog lang» jaren gedra gen zal moeten worden, dragen er, naast het gevoel van schaamte der slachtoffers zelve, toe bij, dat talrijke gevallen niet bekend wor den, welke het bezwarend materiaal zeer om vangrijk zouden maken. Morel geeft echter in zijn bruchure een nauwkeurig beeld van den toestand, dat hij met documenten bewijst Ook in het Fransche bezette gebied zoo schrijft hij loert het gevaar voor vrouwen en meisjes. Geen vrouw gaat na zonsondergang alléén uit. Éen wande ling In het bosch is niet meer mogelijk. Meisjes die op het land werken moeten mannelijke be schermers bij zich hebben. Meisjes en jongens worden op weg naar school lastig gevallen. Steden, dorpen en landwegen zijn onveilig. Alléén en in paren of in groepen zwerven de groote, krachtig» mannen, tot de tanden be wapend, overal rond, op hun gelegenheid wach tend. Wee het meisje, dat op het land werkt of van den arbeid weerkeert naar dorp of stad. Donkere schaduwen springen uit het bosch te voorschijn, verschijnen onverwacht uit het kreupelhout of springen op in het korenveld, waar zij verdekt gelegen hebben. Dan een door angst voortgezweepte vlucht, welke meestal zonder gevolg is Oók van Duitsche zijde is een roerend vlug schrift de wereld ingezonden onder den titel: „Een Volk in Nood", 't Is een kreet .om be scherming, gericht tot de beschaafde wereld, om het „zwarte gevaar" voor de Duitsche vrouw te doen ophouden. En nu moge de Intergieallieerde Hooge Rijn landcommissie a! verklaren, dat de beschuldi gingen tegen de zwarte Fransche troepen iedere feitelijke basis missen; en generaal Allen, de commandant van de Amerikaansche troepen in het Rijnland mag beweren, dat de gewelddaden, waarvan men de zwarte troepen beschuldigt, louter verzinsels zijn; het bijeen gebrachte feitenmateriaal is van dien aard, dat ontkenning hiervan in flagranten strijd met de waarheid zou zijn. Zeker, ook dit „zwarte gevaar" aan den Rijn is een gevolg, een noodlottig gevolg van den oorlog, maar hetzij men pro- of contra geallieerd is, het sleepen van tienduizenden dezer zwarte zonen van Afrika, tot zelfs uit de meest primitieve gedeelten van dit donkere werelddeel naar het hart van Europa, moet ieder afkeuren. Uit piëteit voor het blanke ras in zijn geheel mag een natie nimmer een dergelijke maat. egel nemen. M. Veren zegt, dat „niet enkel het Duitsche, ook, en bijna in de eerste plaats, het Fransche belang cischt, dat er een einde kome aan de ontzettende toestanden, die, naar 't schijnt, nog niet genoeg bekendheid verkregen, om als één man, geheel het beschaafde Europa en Amerika te dwingen, een nadrukkelijk: „Niet verder!" te doen spreken". Zij noemt het een taktiek, die het infaamste en ongehoordste, wat ooit de Turken ten opzichte van geknechte volken is in de schoenen geschoven, nog vele malen overtreft. „En daarom hebben de vrouwen zoo schrijft zij over de geheele wereld, geen ündere taak, die zoo dringt en dwingt, dan, in naam en onder de banier van den eenig waren Vredevorst, een Evangelie van Verlossing, Verzoening en Vrede te brengen." Er was een tijd, dat de Noordelijke Staten van Amerika, onder aanvoering van de groote Amerikanen Abraham Lincoln en George Washington den strijd aanbonden tegen de Zui delijken, om de zwarten te bevrijden van de slavernij, waarmede zij met ijzeren ketenen waren gekluisterd aan de wreede planters. Zal de historie zich herhalen? En dan in omgekeerden zin? Wie zal de b I a n k e vrouw verlossen uit de zwarte'' slavernij? Dat er een einde kome en spoedig, aan den smaad, der blanke Duitsche en óók der Fransche vrouw, aangedaan! GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM. TELEFOON 671 Derde en laatste deel onzer geweldige 3-weeksche seriefilm. Wilt U zich een avond kostelijk amuseeren, moet U dit deel beslist komen zien. Mondain drama in 5 acten door AUGUSTA GENINA. In de hoofdrol de beeldschoone ALMIRANTE MARINE. Itlaliaansche Kunstfilm. BLOEMENDAAL. Een reusachtige broedplaats voor muggen. Wie die ontdekken wil, ricljte zijn schreden naar den overweg, die bij de bloemisterij van Beunder begint en aan het toegangshek naar de weilanden achter Sparrenheuvel, eindigt. De weg loopt langs de groenten- en bollen velden achter de woonhuizen van den Kin- heimweg en wordt aan de andere zijde be grensd door het vrij breede water, dat de gracht vormt rond het bosch van Sparren heuvel. Al dadelijk valt het op, dat het begin van dien weg aan weerszijden dienst doet als vuil nisbelt; links langs het water allerlei soort van puin, grof en fijn, waar onder groote stuk ken steen, afkomstig van het helaas geheel weggesloopte Kennemerheuvel en rechts een allegaartje als: takken, kisten, sintels, oud roest, riet, manden, papier enz. en iets verder, aan den waterkant, stukken houtwerk, die ten vorigen jare jog een schouwtje vormden, dat in de bovengenoemde graent of wetering heeft dienst gedaan, doch door ouderdom onbruik baar is geworden. Als men het watervlak van die vrij breede wetering gadeslaat, dan ziet men, dat het be dekt is met een vettige laag vuil, hetgeen kort geleden niet het geval was. Er moet dus iets zijn gebeurd, waardoor die vervuiling is ontstaan en men behoeft geen groote opmerkingsgave te bezitten om te ont dekken, wat dat is geweest, als men ziet, dat in de grachten en bollenvelden op gelijke af standen, diepe greppels zijn gegraven, die met

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 1