MICHELIN Vraagt BRONSTEE's Rijwielbanden VICTORI A=WATER MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V.Modelboerderij BRONSTEÊ, aa Buitenband f 6.00 Binnenband f 3.25 aa Bij den Rijwielhandel aarden buizen onder den overweg in de we tering uitloozen. Dit is noodig geworden door het dempen van de sloot achter bovengenoemde woon huizen, welke ook een broedplaats voor mug gen is geweest, en om die te doen verdwijnen heeft het gemeentebestuur zich niet geringe kosten getroost, doch het zou jammer zijn als daardoor het kwaad niet is weggenomen, doch slechts verplaatst en thans ook de bewoners van den Verbindingsweg bedreigt, want de wetering langs Sparrenheuvel is een stilstaand water, dat zich tot achter de nieuwe huizen van den weg uitstrekt en daar doodloopt. Die lange waterplas te dempen zal niet gaan, maar wel dunkt het ons noodig die uit te bag geren en schoon te maken en daarna de water afvoer te bevorderen naar de Delft, waarin ze uitmondt. Het toepassen van deze of cenige andere middelen, om de muggenplaag te voorkomen, zij der bevoegde autoriteiten dringend aanbe volen. daar zijn fiets 2-deeiig was geworden. 't Is werkelijk noodzakelijk dat de eigenaars verplichtend worden gesteld dezen weg gron dig te verbeteren. Naar men ons mededeelt is het stuk zand grond, gelegen westelijk van het thans gereed gekomen gedeelte der Zomerzorgerlaan, be stemd voor het bouwen van twee bosch- wachterswoningen. Het was Dinsdagmiddag omstreeks halfzes weer mis op het Bleekerspad. De 15-jarige de V. aldaar, bekend als een echte vechtersbaas, had het weer te kwaad meteen jongetje van ongeveer 9 jaar. Alhoewel de leeftijd van deze jongens nogal uiteen liep, draaide het toch op een vechtpartij uit, waarbij de V. na tuurlijk veel sterker bleek Eenige voorbij gangers bemoeiden zich met het geval en scheidden de twee vechtersbazen. Meerma len wordt er geklaagd over de V. die, zoodra hij op het Bleekerspad. is met andere jongens, gaat vechten. We zouden het jongmensch den goeden raad willen geven, voortaan het vechten ach terwege te laten vooral met jongens, die veel jonger zijn dan hij, daar hij anders wel eens in aanraking kon komen met de politie, wat minder prettige gevolgen voor hem zou heb ben. Door de afdeeling Bloemendaal-Velsen van de Nederl. Mij. van Tuinbouw en Plant kunde werd Dinsdagavond in Café Rust hoek vergaderd. Nadat de heer Scholte, voorzitter, de bijeenkomst geopend had, werd door den secretaris de notulen en ingekomen stukken voorgelezen. Een schrijven was er ingekomen van de familie de Geest, bevattende de mededeeling van het overlijden van den heer de Geest. De heer de G. behoorde bij de oprichters der afdeeling en heeft hiervoor veel gedaan. Alle aanwezigen stonden op en door den heer Hirschfeld werd in enkele woorden gememoreerd, hetgeen de heer de G. voor de afdeeling bij de oprichting deed. Hier na werd medegedeeld, dat er een vogelavond plaats zou hebben op 12 April a.s., met bios coop, te geven door den heer Burdet en als spreker den heer Thijsse. De heer A. Jager behandelde toen het onderwerp „Cursus wezen", waarna aandachtig werd geluisterd. Na dit onderwerp werd gepauseerd. Intusschen was de jury, die bestond uit de heeren: Meerdink, A. Jager en P. v. d. Werff, gereed gekomen met de optelling der punten en kende deze aan de hieronderstaande in zenders toe: U. Mulder, Lilia, 9 punten; P. Waller, Azalea, 10 punten; J. Ende, Cinerarea, 10 punten; B. Vader, Gloxinia, 7 punten; G. A. Koebrugge, Hortensia, 7 punten; P. M. Bersée, idem, 7 punten. Na de vragenbus, die een viertal vragen be vatte, werd de gezellige bijeenkomst ge sloten. Wij ontvingen een bericht over de Kenne- merweg. De inzender is in zooverre abuis, dat in deze niet de schuld aan ons gemeentebe stuur ligt. De eigenaars zijn de schuldigen. Verder zijn wij het geheel met hem eens, dat een weg als deze, de eenige verkeersweg tusschen Bloemendaal en Jan Gijzenvaart, zich in zulk een ellendigen toestand bevindt, dat ingrijpen van hoogerhand plicht is. Doordat deze weg hol ligt, aan de kanten dus hooger dan de rijweg, is bij nat weder een modder- piel direct het gevolg. Op enkele punten, b.v. vanaf den Joh. Verhulstweg tot voorbij Ael- bertsberg, kan van een straatweg niet meer worden gesproken, 't Is meer een puinweg. Voor enkele dagen terug kwam een fiets rijder met een flinke vaart in een van die puinkuilen terecht, maakte een flinke buite ling en kon zonder zich noemenswaardig be zeerd te hebben loopend zijn weg vervolgen, HEEMSTEDE TELEF. 1790. Telefoon van 9—12 en 26 uur De huizen en villa's rijzen alhier als padde stoelen uit den grond, leder stukje grond wordt als bouwterrein verkoel^ Als dit zoo voortduurt, dan wordt BloemlHaal, al gaat de annexatie niet door, toch JK stad. H t mooie, het aantrekkelijke verdwijnt door deze bouwerij meer en meer. Het is nu maar een kwestie om zooveel mogelijk bouwgrond te verkoopen waarop dan huizen gebouwd worden, waarvan de bewoners door belas tingen de gemeente rijker kunnen maken. Het natuurschoon, dat vroeger op den voorgrond stond, terwijl alles in het werk werd gesteld om dit te behouden, wordt titans verwoest. Waar vindt men in onze gemeente nog mooie plekjes natuurschoon? Na half April zal er weder een begin ge maakt worden met wedstrijden voor het Landstormkorps Kennemerland. Deze wed strijden zullen gesplitst worden in Kringen en zijn als volgt verdeelt: Kring 1, Heemskerk; Kring 2, Beverwijk en Wijk aan Zee; Kring 3, Velsen; Kring 4, Haarlem, Schoten en Bloemendaal; Kring 5, Heemstede, Bennebroek en Zandvoort. Personen die aan dezen wedstrijd wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 15 April schriftelijk aanmelden bij den commandant van het corps, kapitein C. W. de Jong, Bloe- mendaalscheweg 6, Bloemendaal. Aan de firma Thiersen en Perqu'n te ijmui- den is door de Woningbouwvereniging „Bloemendaal" opgedragen het bouwen van 47 woningen met winkelhuis in Aerdenhout en Oosterduin. De bouw zal geschieden onder leiding der heeren Mulder en Van Asdonk, ar chitecten alhier. 12 maanden Garantie OVERVEEN. Het was Zondag, in tegenstelling met de Paaschdagen, een echte zomersche dag. Aan fietsrijders, auto's en wandelaars geen ge brek. Allen trokken naar de bollenvelden. Verschillende voertuigen waren met hyacin then, tulpen en narcissen versierd. Niet alleen was er voor de bollenvelden belangstelling, maar ook voor den nieuwen zeeweg, waar honderden fietsrijders en wandelaars naar toegingen. Van Overveen tot Zandvoort was het 's middags een dichte haag van fiets rijders. En steeds kwamen er meer bij. Het was bar druk. 'n Jongmensch reed ook op den Zeeweg en wilde zijn kunsten eens vertoo- nen. Hij reed met zijn handen in zijn zakken, het stuur aan zijn lot overlatende. Door een stuk steen sloeg het stuur om en de fiets rijder kwam te vallen. Met ernstige gezichts- wonden werd hij opgenomen en naar huis vervoerd. AERDENHOUT. Twee jongens gingen eens over tot een wandeling naar Zandvoort. Daar aangekomen, besloten zij er een aangenaam dagje van te maken. Maar wat wel eens meer voorkomt, het ontbrak den jongelieden aan geld. En zon der geld voer je heel weinig uit. De eene wist raad. Hij zou bij de eerste de beste villa aanbellen en de dienstbode aan den praat houden, terwijl zijn kameraad onderwijl naar de keuken moest loopen, om te kijken of er misschien wat te halen was. Zoo gezegd, zoo gedaan. Terwijl de dienstbode den eenen jongen te woord stond, sloop de ander heel stiekum naar de keuken en zag tot zijn groote vreugde een porteinonnaie op tafel liggen. Spoedig was deze in een der broek zakken verdwenen. Eenigen tijd later stapten twee jongens op de tram naar Zandvoort. Bij het openen van het gestolen voorwerp von den de jeugdige boosdoeners niet minder dan 49.Ze waren het heertje, in Zandvoort aangekomen kochten zij een groote hoeveel heid sigaretten en chocolade en gingen daar na een kijkje op het strand nemen. Hierna keerden zij per trein naar huis terug. Een juffrouw, die bij hen in de coupé zat, verwon derde er zich over, dat de jongens, die bezig waren den buit te verdeelen, zooveel geld bij zich hadden. Zij kon niet nalaten den con ducteur hiervan te verwittigen. Deze stelde bij aankomst in Haarlem den stationschef met het geval in kennis, die de jongens door de politie naar hun woning liet terugbrengen. Natuurlijk werd de diefstal van de portemon- naie ontdekt en hiervan aangifte gedaan. Naar aanleiding daarvan zijn de jeugdige avontu riers door de politie aangehouden. Op de vraag hoe zij in het bezit kwamen van zoo veel geld, bekenden zij dit gestolen te hebben in een villa te Aerdenhout. Beiden waren niet ouder dan 13 jaar. TOONEEL. Maria Boodschap van Paul Claude). „Het Nederlandsch Tooneel", directeur Dr. Willem Royaards speelde Vrijdagavond, 1 de zer in den Stadsschouwburg het mysterie spel „Maria Boodschap" van Paul Claudel in dc vertaling van Dr. H. J. Boeken. Het is een zeer verblijdend teeken, dat ernstig werk, als dit mysteriespel, tegenwoor dig zooveel publiek aantrekt. De zaal was ge heel bezet. „Qui êtes-vous, jeune fille et quelle est done cette part que Dieu en vous s'est réservée, pour que la main qui vous touche avec désir et la chair même soit ainsi flétrie, comme si elle avait approché Ie mystére de sa résiden- ce?" zoo vraagt Pierre de Craon aan Vio- laine in hetgeen Claudel den proioog noemt. Reeds in dezen proloog is over het lot van Violaine beslist: zij zal een martelares zijn. Zij heeft een goddelijke missie op deze aarde te vervullen; zij is de mensch-geworden barm hartigheid. Pierre de Craon, de kerkenbouwer, heeft aan den lijve ondervonden, dat Violaine een verheven zending onder de menschen te ver vullen heeft, want God heeft hem met me- laatschheid gestraft, omdat hij de hand der be geerte naar Violaine heeft uitgestrekt. Nu staat Pierre de Craon weder tegenover Violaine en deelt haar het geheim van zijn ziekte mede. Het martelaarschap zoude geen martelaarschap zijn zonder offers en reeds dadelijk blijkt de barmhartigheid van Violaine, wanneer zij Pierre, die zoo ongelukkig is, door haar liefde voor Jacques Hury, den me- laatschen mond kust bij het afscheid. Violaine heeft den gouden ring, dien Ja- ques haar uit liefde geschonken heeft, afge staan aan Pierre de Craon, voor de kerk, die hij bezig is te bouwen. Dit lijkt ine door den schrijver als symbool bedoeld te zijn van Vio- laine's overgave aan de katholieke kerk. Van het huwelijk met Jacques Hury is dan ook geen sprake meer, want Violaine op haar beurt wordt melaatsch door de aanraking van Pierre's lippen en zij slaagt er niet in den ge wonen mensch, Jacques Hury, van haar onschuld te overtuigen. Eerst na vele jaren van leiden en eenzaamheid, wanneer zij den dood nabij is, heeft zij, teruggebracht in het huis van Jacques, een macht verworven, die het menschelijke te boven gaat: alleen door haar hand op het hoofd van Jacques te leggen, doet zij hem gelooven in haar en in haar on schuld. Violaine's zuster, Mara, is de mensch met al zijn ondeugden. Zij weet Jacques te over tuigen van Violaine's schuld en bereikt haar oogmerk om met Jacques een huwelijk aan te gaan. Hun wordt een kind geboren ,doch het kind der zonde sterft en in het uur der wan hoop zoekt Mara haar melaatsche zuster in dier afzondering en eenzaamheid op. Men den- ke hier aan den mensch die geneigd is in oogenblikken van tegenspoed en wanhoop een hoogere macht aan te roepen. Violaine neemt het doode kind aan haar borst en na den Kerstnacht met het kind aan den boezem te hebben doorgebracht, wordt het kind herboren in den gewijden schoot der martelares. Claudel heeft daarmede de gedachte der „onbevlekte ontvangenis" op moderne wijze willen demonstreeren. Het kind heeft nu blauwe oogen gekregen, de oogen van Violaine hetgeen er op wijzen moet, dat de heilige geest, die Violaine bezielt is overgegaan op het kind, doch voor de boos aardige Mara is dit verschijnsel wederom be angstigend en een aanleiding om haar zuster uit den weg te ruimen. Die poging om Vio laine te dooden gelukt, doch niet aanstonds. Eerst moet Violaine nog in het huis van Ja cques en Mara gebracht worden om clementie en vergiffenis te bepleiten voor haar zuster bij Jacques. Na deze daad van barmhartigheid kan Violaine eerst hemelwaarts reizen. Mooi heeft Claudel het karakter geteekend van den vromen landman, Anne Vercors, den vader van Violaine en Mara. In hem leven de deugden van Violaine en de ondeugden van Mara in evenwicht en harmonie naast elkan der; zijn tot elk offer bereide vroomheid naast zijn heerschzucht en onverzettelijkheid. Clau del moest met Anne Vercors het Adam-type bedoeld hebben, dat Kaïns en Abels voort gaat brengen, Kaïns die de wereld gaan be volken en Abels die zich van tijd tot tijd manifesteeren om de ongelukkige, dwalende menschheid het pad der liefde en loutering te blijven toonen. „Maria Boodschap" is te aanvaarden als een Christelijk mysteriespel der barmhartigheid, in engeren zin is het een katholiek mysterie spel en alhoewel deze tendenz vrijwel ver scholen ligt, zou men kunnen spreken van een katholiek mysteriespel met royalistische ten denz. Mevrouw Royaards was in de rol van Vio laine een en al teederheid, aanminnigheid en lieflijkheid. Willem Royaards gaf door een bij zondere intonatie waarbij den geheelen zin nagenoeg op één toon uitgesproken werd en het laatste woord van eiken zin steeds plot seling in toon daalde, op verrassende wijze het mengsel van onverzettelijkheid en vroomheid weer, dat Anne Vercors' karakter vormde. Magda Janssens muntte in haar ondankbare rol uit door goed spel en gebaar: zij maakte van Mara een boosaardigheidsincarnatie. Johan Godau, die de rol van Jacques Hiury vervul de leek mij te bewegelijk en onrustig voor zijn rol. Bovendien is Claudel in deze rol het zwakst; voor een hoofdrol is er te weinig zorg aan besteed. Dr. Boeken heeft voor zoover dat uit het gespeelde stuk te beoordeelen valt, een prach tige vertaling van dit moeilijke Fransche stuk geleverd. Wij hopen die vertaling nog eens in boekvorm te zien verschijnen. H. B. KUNST. Hovyd KraussAdema. Mevrouw Hovyd Krauss-Adema wordt begin April uit 't buiten land terugverwacht en zal voor het eerst weer in Holland concerteeren na hare zeer succes rijke kunstreis door Indië en na hare herstel ling van ernstige typhus en griepaanvallen. Vóór haar vertrek naar Zwitserland en Scandinavië zijn in April nog de volgende concerten vastgesteld: 5 April Alkmaar, 6 Hoorn, 7 Haarlem (orkest), 11 Gorinchem, 12 Haaglem, 14 Groningen, 15 Kampen, 26 Assen (Kunstkring). De data voor Amsterdam, Haag, Utrecht, Bussum en Hengelo staan nog niet vast. Onze gevierde landgenoote heeft op Java, Sumatra, Borneo, Celebes en Bali niettegenstaande haar ziek zijn ongeveer 100 concerten gegeven, meestal samen met Johannes Röntgen, en groote huldigingen van publiek en de pers in ontvangst mogen nemen. Ziehier wat de Indische pers zegt: „Deli-Courant". Medan, 4 Dec. 1920: Me vrouw Krauss was prachtig bij stem en het was geluk haar te hooren. Hoe werden we aangegrepen door die heerlijke muziek op de zacht gevoelige woorden van den dichter Ernst Krauss in deze schitterende vertol king Het scheen wel, dat de fijne geest van deze beide innig kunstzinnige vrouwen (H. K.-A. en de componiste-pianiste B. Tldeman-Wijers) het publiek dermate beïnvloedde, dat zij met het beste In ons onmiddellijk contact ver kregen. Wij gevoelden ons als begenadigden, die hun heiligdom mochten betreden. De stemming was voortreffelijk. Groot was de bloemenhulde. „Deli-Courant". Medan, 22 Nov. 1920: Een diepvoelende zangeres. Een groot gejubel brak los het was een openbaring van door leefde innigheid der voordracht. „Batav. Handelsblad". 6 November 1920: Het was verrukkelijk, volmaakt mooi. Wat een bezieling en wat een beheersching van de materie! „Makassaarsche Courant": Met welk een volkomen beheersching en zuivere voordracht is dit nummer (Agathe-Aire Freischutz) door haar gezongen. Het glanspunt van den avond was wel Bach's „Jesus onser Trost" en „O, Jesuleus siiss". Hier was de kunstenares in dc hoogste per fectie aan het woord. „Soerabaja's Handelsblad": Mevrouw Hovyd Krauss-Adema zong weer heerlijk van een voud „Maria Wiegenlied". Haar glaszuivere stem behield hier in de geheele tessitura haar natuurlijke warmte en gloed. In dit „Wiegen lied" deed zij aan haar groote leermeesteres, mevr. Noordewier denken. „Nieuwe Soerabaja-Courant": Groot talent van voordracht. Eenvoudig maar bezielend zong zij „Java-Bode". Buitenzorg: Z. E. dé"Gouver neur-Generaal en Gravin van Limburg Stirum bevonden zich onder het gehoorde zan geres oogstte ook hier succes en een schat van bloemen in ontvangst had te nemen, waaronder een fraai bloemstuk van Mev. ouw van Limburg-Stirum. „Java-Bode": Mevrouw Krauss-Adema deed mij in alle opzichten sterk aan mevr. Noorde wier denken, zooals deze is mevr. Krauss- Adema een geboren zangkunstenares. Zij bezit een heerlijk sopraangeluid, glaszuiver in alle registers, en hare techniek is volkomen. Hare reinmuzikale, opvallend schoone voordracht, gevoegd bij de twee eerstgenoemde gaven, stempelen haar tot een der eerste zangeres sen van Europa. Wanneer gij OBERLAHNSTEIN. bestelt, ziet dan toe dat men U geen ander Mineraalwater geeft.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2