BIJVOEGSEL „DE ZIJLPOORT" I SPIONNEN I Dames Mierta - toer- ei HamMMi Vraagt BRONSTEE's HAVANA-HOUSE Bloemeiidaalsch Weekblad" Zaterdag 23 April 1021. Plaatselijk Nieuws. MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V.Modelboerderij BRONSTEÊ, WIJNHANDEL Prima Goedkoope Tafelwijnen s s -!= Veel reclame gaat ten koste van het product! fr 4* Prima kl. Belg. Anthraciet f 3 gr. Anthraciet - 3.25 Belg. Eierkolen - 2.75 Kachelkolen - 2.70 Firma K. HOESBERGEN Complete Badkamerinrichtingen H A. C. COBELENS, Tetterodestraat 10 d, Haarlem Se LEERBOEK DER ZIELKUNDE II No. 18. van het van hen nieuw geluid in de politieke wereld VREDESKLANKEN. Het was inderdaad eene indrukwekkende plechtigheid, toen op 16 April j.l. in het Con certgebouw te Amsterdam, onder enthousias ten bijval, uit alle oorden des lands de Vrij heidsbond in het leven werd geroepen. Bloe men, heerlijke orgeltonen, schoone liederen uit het grijze verleden, zooals dat van het Geuzenvendel op den thuismarsch, het Friesch en het Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied en het Wilhelmus in nieuwe toonzetting, dat staande werd aangehoord en na* afloop van de verga dering, in de oude zetting, met heerlijke orgel begeleiding en uit volle borst door meer dan 2U00 aanwezigen werd gezongen, waaronder o zoovele vrouwen zie, daar zat stemming in. Dat alles gaf wijding aan deze loyale en vreugdevolle samensmelting van de zeven politieke partijen, die daarmede hun zelfstan dig bestaan prijsgaven, ten einde verder in eendracht samen te werken: de Algemeene Staatspartij, de Bond van Vrije Liberalen, de Hconomische Bond, de Liberale Unie, de Mid denstandspartij, de Neutrale Partij en de Partij voor Ethische en Maatschappelijke Be langen. Het „zevengesternte".een unicum in de geschiedenis onzer politieke partijen, welke steeds in meer splitsingen vervielen, naarmate breedere volkslagen er aan deelnamen en waar nu ineens fusie op groote schaal tot stand werd gebracht. Er heerschte wel een zeer bijzondere stem ming: waardig, resoluut, vol heiligen ernst, welke zich ook op den feestelijken maaltijd in Artis, doch in nog blijder tonen, krachtig vertolkte. Aan dien maaltijd namen 420 gasten deel (ook alweer ruim een derde vrouwen), het grootste aantal dat ooit bij zulk een ge legenheid voorkwam Volgens een onzer poli tieke veteranen was het wel het meest stem mingsvolle begin, dat ooit een nieuwe partij te beurt was gevallen l)e drie schitterende redevoeringen van onze voornaamste leiders: Rink, Treub en Dresselhuys, welke laatste onder donderend applaus op voorstel van Treub tot Voorzitter van den Vrijheidsbond werd benoemd wie het voorrecht had, deze gedenkwaardige zit ting bij te wonen, zal dien indruk nooit ver geten. Prachtige en uitvoerige verslagen ver schenen daarvan o.m. zoowel in het „Han delsblad" als in de „N. R. Ct." van Zondag morgen den 17en als van Maandagavond den 18en stukken die men met genoegen her lezen zal èn bewaren. Ja, wij zijn gelukkig eindelijk op een keer punt gekomen. Het was inderdaad een nieuw geluid dat daarmee in de politiek werd ver nomen, een nieuwe geest welke van vredes- stemming getuigde, daar waar strijd steeds ineer op den voorgrond was getreden. En dit zal ons, vrouwen, pakken pakten reeds toen het eerste program verscheen, pakte eindelijk geheel en al, toen na de schoone oratorische uiteenzetting van Rink en Treub, Dresselhuys aan het woord kwam en op gloedvolle wijze een warm pleidooi hield voor een actief, verhoogd en vreedsaam sa menwerken van allen in den Vrijheidsbond. Hij gevoelt niets voor polltieken strijd, voor vinnige aanvallen op de tegenpartij maar wèl voor opbouwen en koestert hooge ver wachtingen omtrent de invloed der vrouw: „in politieken zin eenvoudig van harten, maar vooral krachtig door haar sterken drang naar het ideaal, door haar intensen wil, om de staatkunde als zedelijken factor dienstbaar te maken aan versterking van gezinsleven en opvoeding, door haar inzicht, om de nieuwe partij in de eerste plaats te bezigen als hef boom voor een geestelijke beweging onder ons volk, zooals ons beginselprogram heeft gewenscht. In die richting moet voor onze partij een ruim arbeidsveld open liggen. En dat de eerste figuren uit de vrouwenbeweging zich bij ons aansloten, bewijst, dat de Bond goed heeft gezien, toen naast de plicht om het materieele welzijn en de verstandelijke ontwikkeling van het volk te bevorderen, versterking van het geestelijk leven als eisch van staatkundig streven werd gesteld." En dan verder als slot: „Wat U en mij het meest zal hebben aangetrokken, is het natio naal karakter van den Vrijheidsbond, haar streven om alle Nederlanders te dienen, zon der egojsme van klasse of groep. Is onze pa ragraaf, die den arbeiders inplaats van een hersenschimmige socialisatie reëeien en da delijk tastbaren vooruitgang biedt, niet een sociaal streven van de goede soort? Toont onze wil tot steun van industrie, handel en landbouw, onze erkenning van de beteekenis van den Middenstand niet, dat wij voor an dere maatschappelijke groepen gelijkelijk oog hebben? Alleen met evenwichtige behartiging der onderscheidene volksbelangen, niet met klasse- of groepspolitiek; met mannen en vrouwen in één bond, met wil tot rechtvaar digheid voor allen, kan bereikt worden rust, de orde, de vrijheid en tevens de stoffelijke en geestelijke vooruitgang van alle Neder landers, wat het doel moet zijn van politiek in haar hoogste beteekenis." Dit zijn kloeke vredesklanken, welke des te meer beteekenis krijgen, wijl zij uitgesproken werden door een leider, welke ook op vre- desgebied in de internationale beteekenis van het woord, steeds een eerste rol heeft gespeeld, getuige het aandeel dat hij niet alleen als voorzitter van den N. A. O. B. daarin had, maar zooals hij ook steeds meer deelneemt, ook in het buitenland, aan elke belangrijke pacifistische actie. Maar toch alweer daarnaast: geen hersen schimmen dus kruit droog houden! Neen, deze leider zal ook voor onze partij niet zijn heli zoeken in vinnige attaques, in dien noodeloozen, tijdroovenden en minwaar- digen woordenstrijd, welke meer en meer zoowel in ons Parlement als in onze ge meenteraadsvergaderingen is binnengedron gen, naarmate feller en minder beschaafde elementen daarin door den volkswil werden gebracht. Een typisch en treurig staaltje is wel de candidatuur van „Had-je-me-maar". O, moge spoedig de invloed van de gema tigde vrouwen, uit alle lagen onzer samen leving, naast die onzer degelijkste mannen, zich krachtig doen gelden, teneinde een totale ommekeer in deze tot stand te brengen. De mooie plaats, welke o. m. door onze partij aan twee vrouwen, Mej. Naber en Mej. Dr. Baale dezer dagen bij de Amsterdamsche verkiezingen op de candidatenlijst werd aan geboden, (No. 2), niettegenstaande het aantal zetels der fusioneerende partijen bij de vorige verkiezing slechts negen bedroeg, dit ver trouwen in ons stemt ons hoopvol voor een bijzonder aangename samenwerking der sek sen bij den Vrijheidsbond. En deze indruk werd nog krachtig versterkt door de sympa thieke worden over de te verwachten betee kenis der vrouw in de politiek,zooals deze door onzen leider werden uitgesproken en hierboven vermeld. Wie b.v. in de tachtiger jaren Kamerzit tingen bijwoonde, gevoelde, dat toen regel was: een eerlijk debat onder beschaafde mannen, in hoffelijke vormen gekleed en waar bij duidelijk op den voorgrond kwam het stre ven om op goede en snelle wijze in eerlijk overleg bevredigende oplossingen te vinden. Allerpijnlijkst treft het, hoe de toon daar meer en meer gedaald is. Met ware teleurstelling woont men debatten bij, waar op zoo geheel andere wijze de uren worden misbruikt, ja vermorst, bijkans uitsluitend door uiterst- links en hoe daar op roekelooze manier met den kostbaren tijd van de volksvertegenwoor digers wordt omgesprongen en van de gele genheid van publiek debat steeds misbruik wordt gemaakt om felle en o zoo dikwerf on verdiende attaques en verdachtmakingen op andersdenkenden te uiten. Die zóó handelen, weten echter, dat zij in den geest van hun kiezers spreken: vinnigen strijd „pour la ga lerie" ja, dat valt eerst recht in den smaak! En dat is ook de oorzaak, waarom de eindelooze redevoeringen en herhalingen van „rood", welke slechts 25 zetels in de Kamer telt, bijkans 50 pCt. van de verhandelingen vullen, tot groote schade niet alleen van een vlugge en goede behandeling van de zaken, inaar van de geheele stemming in den lande. Wfa stelselmatig wind zaait, zal storm oogsten. Toch ziet men, dat dezelfde mannen in hun commissorialen arbeid met andersdenkenden in den grond van de zaak veel gematigder blijken te zijn. Waarom dan ons Parlement en onze gemeenteraden tot een onwaardig strijd perk te verlagen? Neen, daar móet, daar zal van nu af aan verandering in komen en daarvoor zal het van niet geringe beteekenis zijn, indien Je Vrijheidsbond met zijn prachtig en in hooge mate ethisch program, dat een proeve is van vruchtbaren arbeid en niet van strijd alom in den lande weerklank vindt, evenals voor ons tot dusverre in de politiek nog zoo weinig vernomen ideaal, van vreedzame sa menwerking. Gravin v. HEERDT TOT EVERSBERG- OUARLES VAN UFFORD. BLOEMENDAAL. Twee huizen der woningbouwvereeniging „Bosch en Duin" zijn gereed en worden al bewoond. Een der bewoners, die langen tijd op een bovenhuis gewoond heeft met zijn vrouw en kind, is zeer ingenomen met zijn nieuwe woning. Geen wonder. Vroeger had hij maar één groote kamer tot zijn beschik king, een klein keukentje en slaapgelegenheid. Thans is dit heel anders. De woningen der Vereeniging „Bosch en Duin" bestaan uit: 2 groote kamers beneden, een flinke keuken met bijkeukentje. Een gemakkelijke trap leidt naar boven, waar zich 4 groote kamers be vinden. Met een trap komt men op den zolder, die over het geheele huis loopt. De bewoner inoet zelf zijn huis laten schilderen, hetgeen niet door de Vereeniging gedaan wordt. Zoo kan dus ieder zijn huis laten verven zooals hij dit zelf verkiest. Het grootste complex hulzen staat tusschen Donkere laan en Zomerzorger- laan. Vóór deze rij huizen is een weg ge maakt, die, wanneer alle woningen gereed zijn, bestraat zal worden. Dan staan er nog een drietal dubbele huizen aan den nieuwen weg, die langs Hotel Zomerzorg loopt. Vóór deze woningen is een pleintje aangelegd, waar zich midden op een groot grasperk be vindt. De bewoners hiervan zijn wel het beste af, daar zij een prachtig uitzicht hebben over de weilanden naar de duinen en bosschen. Maandagavond hadden we het genoegen een lezing bij te wonen van Capucijner pater Bavo, welke gedurende bijna 8 jaar heeft deelgeno men aan het missiewerk op Nederlandsch- Borneo. De vriendelijk ingerichte zaal in Hotel „Duin enDaal' was geheel gevuld met belang stellenden en pastoor Willenborg had eer van zijn werk door ook in Bloemendaal eens iets te ïin nr HEEMSTEDE TELEF. 1790. Telefoon van 9—12"en 2—6 uur of/» 4$ "4* *4* <4* *4* *4» V *4>» *4> *4* *4* *4* A Fa. P. BEAUFORT Telefoon No. 717 -:- Kinderhuisvest 51 1 FRONSAC per anker St .EMILION BORDEAUX f 58.50 „65.25 69.75 p. fl 1.35 1.50 1.60 V DIVERSE MODELLEN, BILLIJKE PRIJZEN ■*- T- Jk- Uitsluitend Sigaren uit de beste labriaken koopt U in BLOEMENDAAL Verder alle soorten BRANDSTOFFEN H. van Staveren BAKENESSERORACHT 9 TELEFOON 497 KANTOOR ZAKSTRAAT 8 s6.steAfc.U>..<6. >6. Af A sV. V» aIa si». «6 Alti <l> Groote Houtstraat 50 - Telef. Int. 425 TT |j| HAARLEMSCHE BORDUUR- EN TEEKENINRICHTING Ajour-, Borduur- en Plisseerinrichting, Overtrekken v, Stofknoopen Wilhelm Wundt Prijs geb. f6.90 voorradig bij Boekhandel P. Stins Pz. Telefoo3 5045,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 5