C. Fris Jr. MICHELIN Rijwielbanden Vraagt BRONSTEE's VICTORIA-WATER Plaatselijk Nieuws. Buitenband f 6.00 Binnenband f 3.25 Bij den Rijwielhandel MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V. Modelboerderij BRONSTEÊ, Timmerman BLOEMENDAAL. Zaterdagavond j.l. hield de afdeeling Bloemen, daal—Santpoort der Ned. Vereeniging tot af schaffing van alcoholische dranken, een feest avond in Hotel Vreeburg alhier. Voor de op voeringen der tooneelstukjes „Moeder's verjaar, dag" en „Het Blauwe Knoopje", was vóór in de zaal een tooneeltje gemaakt, dat afgesloten was inet een rood gordijn en waarboven een doek was gespannen, waarop in groote blauwe letters geschreven stond: „Wacht U voor het eerste glas". Om halfnegen verscheen de voorzitter ten tooneele en opende de feestavond met een har- telijk welkomstwoord. Aan Mej. De Vries en Mr. Tideman werd door spr. een woord v in dank gericht voor hun belanglooze medewer king voor dezen avond. De voorzitter vond het zeer jammer, dat rr zoo weinig leden aanwezig waren om feest te vieren ter gelegenheid van de blauwe week. Hierna trad op Mej. De Vries, van het Prov. Ziekenhuis, en zong eenige liederen. Haar stem was zuiver en helder en de aanwezigen ge noten van den goeden zang. Na afloop klonk dan ook een welverdiend handgeklap en werd Mej. De V. verrast met een bouquet, hetwelk haar door een meisje overhandigd werd. Toen kwam Mr. Tideman aan het woord en hield een rede over de gevolgen van het ge bruik van alcohol. Spr. schetste hoe 't vroeger toeging onder studenten als ze „ontgroend" moesten worden. Natuurlijk was het gebruik van alcohol bij deze gelegenheden een der hoofdfactoren, met het gevolg, dat de beestach tigste handelingen plaats hadden. Door den heer T. werden er eenige opgenoemd. De al cohol is een ware uitkomst voor personen, die In erge armoede of andere moeilijke omstan digheden vergetelheid zoeken. Want dit vergif neemt het verstand voor een oogenblik weg. Het zijn dan geen menschen meer, maar wil- looze schepsels, die niet meer weten, hetgeen zij doen. Volgens spreker moet niet alleen de drank bestreden worden, maar ook gestreden worden voor een andere maatschappij, waar het proletariaat krijgt hetgeen het toekomt. De wantoestanden die in deze maatschappij zijn, geven aanleiding, dat de zwakkelingen zich gaan bedrinken, omdat zij niet in staat zijn den DD 12 maanden Garantie ■■■■■■■■■■■■■■■■■«■■■■■■«■■■■•■■■■■■■■■■■■■■■«■•a MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.-; mooi degelijk AMEUBLE MENT f 90.-; groote SPIEGEL f 35.-; SCHILDERIJEN f 15.- per paar; SLAAP KAMERAMEUBLEMENTEN pracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmagazijn EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. kop boven water te houden. Anderen trachten met een helder verstand de modderpoel in een vijver met helder water te veranderen en vechten voor hun ideaal, meestal ten koste van zichzelf. Het eenige middel is, ging spreker voort, om uit dezen chaos te geraken zijn ideale gezindheid en wederkeerig hulpbetoon wilvast doorzetten voor wat nten weet dat goed is. Gedurende de rede van den heer T. was het in de zaal zoo stil ais een muis en een ieder nain goed in zich op hetgeen er gesproken werd. Een aardig tooneelstukje werd hierna opge voerd, getiteld: „Moeder's Verjaardag". De spe lers, allen leden der afd., deden goed hun best. Vooral het spel van den jongen van den onge- lukkigen vader, was lang niet slecht. Uitste kend gegrimeerd, spraken en speelden de uit voerenden zonder eenige overdrijving en den inhoud van het 'n beetje overgevoelig maar toch edele stukje lokte menigeen 'n traan uit 't oog. Tijdens de pauze werden door den onver- moeiden pianist vroolijke wijsjes gespeeld en door verkoopstertjes blauwe bloempjes en door verkoopers lectuur verkocht, waarvan de op brengst bedroeg 15. Na de pauze werden wederom eenige liedjes door Mej. De Vries gezongen, die met hetzelfde succes bekroond werden. Het tooneelstukje „Het Blauwe Bloempje werd goed door de spelers vertolkt. Vooral de heer Van der Nat was goed op dreef en Trijn tje Koe niet te vergeten, die in haar boersch dialect, toch goed haar rol wist te vervullen. Het bestuur van de afdeeling Bloemendaal Santpoort der N. V. heeft eer van haar werk, want de feestavond is in alle opzichten uitste kend geslaagd. Dat de opkomst zoo gering was, was waarschijnlijk te wijten aan het heerlijke zomerweer, waarbij de menschen er tegen op zagen om in een zaal te zitten. We kunnen niet nalaten nog iets over de spe lers te schrijven. De vorige keer bij een uitvoe ring werd opgevoerd „Wrakken". Dat stuk was zeer zwaar om te spelen en voor pasbe- ginnenden deugde het niet. Toch hebben de spelers er van gemaakt wat zij konden. Het samenspel liet echter veel te wenschen over en daardoor kwam het stuk niet tot zijn recht. Ditmaal ging het veel beter en werd er goed werk geleverd en brengen we gaarne eea woordje van lof aan de liefhebberij-spelers. Villa „Veelzicht", gelegen aan den Bloemen- daalschenweg alhier, is gekocht door Mej. Scholte, eigenares van de Melkinrichting „Har- tenlust". De Fa. J. C. Bonarius alhier heeft het zeer druk met het aanleggen van gasleidingen en het leveren van gasfornuizen enz. Nu de meeste inwoners zich gas gaan aanschaffen, heeft de fa. Bonarius gemeend haar zaak be langrijk uit te moeten breiden. Het perceel, waar thans de Melkinrichting „Hartenlust" is, zal voor dit doel worden ingericht. Van het achtervertrek zal een monsterkamer gemaakt worden, waar verschillende gasartikelen neer gezet zullen worden. In het voorvertrek zullen een groot aantal artikelen geplaatst worden, die betrekking hebben op het gebruik van gas, zooals fornuizen, comforen, badgeijsers en ook de welbekende Junker Ruh's gasfornuizen, waarvan de fa. vertegenwoordiger is, zullen niet ontbreken. Het belooft een mooie zaak te worden. HEEMSTEDE TELEF.1790. Telefoon van 9—12 en 2—5è uurj§ Het buitengoed „Aelbertsberg" met villa van. den heer Jhr. Teding van Berkhout, is ver kocht, maar niet aan het bestuur van het Ken- nemer Lyceum. Het bestuur van het K. L. heeft door machtiging van de koopers toe stemming gekregen, óm de groote en ruime villa tijdelijk in te richten tot Lyceum, met goedkeuring van de Regeering. Het gebouw, dat voor dit doel eenige veranderingen moet ondergaan, zal 1 September e.k. door het be stuur van het Kemtemer Lyceum in gebruik genomen worden. Er zullen komen twee eer ste, twee tweede, een derde (H. B. S.) en een derde klasse gymnasium. De gelegenheid tot inschrijven van nieuwe leerlingen is nog slechts van korten duur. Het is nog niet vastgesteld of aldaar het Lyceum zal blijven of dat er nog een gebouw verrijzen zal. De architect, de heer Ir. W. K. de Wijs, te Enschedé, die als raads man voor een te bouwen Lyceum is aange wezen, heeft het bestuur gewezen op terreinen nabij Haarlem. Na een succesvolle tournée door Denemar ken, is Mevr. J. IJzerman, altzangeres, weder om in onze gemeente teruggekeerd. Zendingsfeest. Dit is het Vierde Zendings- feest dat door het Centraal Zendings-Comité voor Haarlem en Omstreken wordt georgani seerd. Het wordt gehouden op den 2en Pinksterdag,^ op het schoone Landgoed „Wildhoef", gelegen nabij de Hervormde Kerk en tiiertoe welwil lend afgestaan door de eigenaresse, de Wel- EdelGeboren Mejuffrouw A. C. van Wickevoort Crommelin. Het begint des middags om half drie. Het programma is als volgt: 2.30 Opening door Dr. M. J. A. de Vrijer, Pre dikant alhier. 2.45 Openingsrede door Ds. F. W. A. Korff Jr., Predikant te Heemstede. 3.30 Ds. H. Brouwer H.Mzn., Ger. Pred. te Heemstede: „Schuldenaars". 4.155 uur: Pauze. 5.Dr. S. E. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, Predikant te Haarlem: „Onbegrensd Christendom". 5.45 A. Heuting, Zendeling der U. Z. V.: „Vervulde beloften Gods." 6.30 Ds. M. J. Punselie, Predikant te Leiden: Slotrede. De zang wordt begeleid door het Fanfare corps „Meer en Bosch". Op het terrein is gelegenheid tot het stallen van fietsen a 15 ct. p. st. Kogelfleschjes, Kwatta-reepen en Koeken zijn ook op het terrein verkrijgbaar. Programma's, tevens bewijzen van toegang, kosten 25 ct. Ingang terrein Bloemendaalscheweg hoek Donkere Laan. Rectificatie. In ons vorig nummer zijn 'n paar berichten per abuis verkeerd geplaatst, zoodat berichten van Santpoort onder de be richten van Bloemendaal kwamen te staan. Velen hebben dan ook met verwondering ge lezen. dat met ingang van 16 Mei, de heer Schoo, Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Bolsward, als zoodanig alhier aan het Post- en Telegraafkantoor benoemd was. Wees gerust, lezers, de heer Van Rietschoten gaat ons niet verlaten. Dit bericht behoorde onder Santpoort. Zooals men uit het verslag van de onlangs gehouden vergadering der Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging heeft kunnen lezen, wordt door bovengenoemde Vereeniging een uitvoering gegeven op het voetbalterrein aan den Brederodeweg alhier op Zondag 29 Mei e.k. De uitvoering wordt voorafgegaan door een optocht met muziek. De opstelling heeft plaats bij het Pannekoekenhuisje, waar afge marcheerd wordt en onder marsclunuziek de tocht ondernomen zal worden over de voor naamste wegen van onze gemeente. De stoet is als volgt samengesteld: Voorop het muziek korps „Wllhelmina-Vooruit" van Santpoort, dat voor deze gelegenheid zijn welwillende me dewerking heeft toegezegd. Dan volgt de vaandeldraagster in costuum, die het vaandel der Vereeniging draagt. Hierachter komen de meisjes (adspirantjes) waarachter de jongens (adspirantjes) komen. Dan volgen de datnes- leden, waarna de stoet gesloten wordt door de heerenleden. Na de opmarsch op het terrein zal er een vaandelgroet plaats hebben, waar aan alle leden deelnemen. Het geheel staat onder leiding van den heer P. A. Kok. Het is te hopen, dat onze turnvrienden beter weer mogen hebben dan verleden jaar, toen het turnieest bijna in het water gevallen is. Naar we vernemen, zal de optocht de vol gende route nemen: Opstelling Pannekoeken huisje (1.30 uur1). Vervolgens langs Boschweg, Rijperweg, Parkweg, Bloemendaalscheweg, Donkerelaan, terrein a. d. Brederodeweg. De heer A. J. Meyerink, gymnastiekleeraar te Haarlem, zal voor de leerlingen der hoogste klassen van de Gem. M. U. L. O.-school alhier, een lezing houden over het redden van dren kelingen. De datum hiervan is nog niet bekend. Nader meldt men ons dat deze lezing op Vrijdag 20 Mei zal plaats hebben. Tot onderwijzer aan de M.U.L.O.-school te Barneveld is benoemd de heer H. Bolt, thans onderwijzer op de O. L. school alhier. De reusachtige broedplaats voor muggen. Nog eens wordt er de aandacht op gevestigd. Het water langs Sparrenheuvel is nu geheel met een dichte bruine laag vuil overdekt. Wie is er verantwoordelijk voor dien toe stand? De overweg is een particuliere weg en het water waarschijnlijk ook particulier eigen dom. Er bestaat, meenen wij, een schouw over sloten, die in het najaar wordt gehouden, maar dan is het te laat om de muggenplaag te voorkomen. Dat eigenaars van water en land met het gemeentebestuur ten deze in overleg treden, is, naar het ons voorkomt, de goede weg. 29 April '21. C. E. P. We zijn eens naar het veelbesproken slootje gaan kijken. Het is werkelijk niet veel moois. De geheele sloot is hier en daar bedekt met een bruine massa en het is dan ook geen won der, dat de muggen aldaar veelvuldig voor komen. Des avonds, als de zon ondergaat, dan sen duizenden en nog eens duizenden muggen boven den poel. Dit is echter niet de eenige broedplaats van muggen. Ook bij het station alhier is een viezig slootje, waarboven de muggen bij duizendtallen dansen. Bij Sparren heuvel ondervinden de omwonenden zeer veel last van de muggen. Wat hieraan te doen. De sloot mondt uit in een kleintje, dat langs de spoorlijn loopt en in den stilstaanden vijver van die buitenplaats. In een en ander zit niets geen beweging en alles groeit met dit weer met 'n vaart dicht, verder wordt er hier en daar nog vuil in geworpen. De sloot behoort gedeeltelijk aan Sparrenheuvel en gedeeltelijk aan de Mij. tot exploitatie van Onroerende goederen. Het beste zou wezen, aan den eigenaar van Sparrenheuvel en aan bovenge noemde Maatschappij een verzoek te richten met handteckeningen van bewoners, die van dit slootje last ondervinden, om hierin veran dering te brengen. Ook kan de Gezondheids commissie met het geval in kennis gesteld worden, die dan de gemeente van het een en ander op de hoogte stelt. De eigenaren worden dan door B. en W. verzocht hierin verandering te brengen. We zijn het geheel met den inzender eens, zooals het thans is, kan het niet blijven. Ma laria en andere ziekten zullen door deze mug- genkweekerij voortgebracht worden. (Red.) Beveelt zich beleefd aan voor alle voorkomende werkzaamheden. Adres: Boschlaan 15, Bloemendaal. OVERVEEN. Het automobiel-ongeluk op den Julianaweg. De heer Verkooy te Haarlem, die met zijn auto eenigen tijd geleden op den Julianaweg reed en door „onbekende oorzaak" zijn stuur verloor, met het gevolg dat hij op een hoop zand terecht kwam, waardoor de auto om sloeg en geheel verbrijzeld werd, is door de Haarlemsche Rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, met intrekking van het rijbewijs voor een jaar. SANTPOORT. Bij een gehouden examen voor lager onder wijs is geslaagd onze plaatsgenoote Mej. H. Vis. Vervolg Plaatselijk Nieuws in het Bijblad. BOEKBESPREKING. Veertien dagen geleden vond ik in een ar tikel van den heer Ubink aanleiding, mijn no tities, jaren geleden geschreven, bij de lezing van Is. Querido's „Jordaan", te publiceeren, waarbij ik als mijne meening uitsprak, dat de literaire goochelaar Querido zijn standje binnen tien jaren zou zien verloopen. Thans vind ik in de Mei-aflevering van „De Gids", onder het op schrift „Een teleurstelling", een artikel van Frits Hopman over Ouerido's „De Oude Wae- reld", welk artikel geheel en al mijn oordeel bevestigt. De heer Hopman wijst er op, dat „allerwege nog wordt geëxperimenteerd en steeds kleine groepen letterkundigen hun idealen in nieuwe tijdschriften formuleeren" en schrijft voorts: „Van den aanvang af zijn werkwijzen en grond stellingen verdedigd en bestreden met een bruutheid, die vaak in de grofste persoonlijk heden ontaardde; van den aanvang ook heb ben coterieën het werk van hun leden ge prezen met overdrijving, die even onwaardig was als hachelijk voor ons nationaal inzicht." Voor het overige is het artikel geheel aan Querido gewijd. Eenige uitlatingen van den heer Hopman over het werk van Querido volgen hier: „Zelfs de zuiver verhalende fragmenten zijn overladen met spitsvondigheden van zinswen ding en vergezochte beeldspraak, die soms in louter bombast ontaardt en de beschrijvingen zijn schatkamers van barbaarschen pronk". „Een marteling" noemt Hopman de over- ladenheid dezer twee-en-twintig hoofdstukken en „het moet erkend worden, dat „De oude Waereld" onleesbaar is", zegt Hopman. Even verder lezen wij: „Wat een gezonde lach zal er door Nederland gaan, als wij te avond of morgen tot bezinning komen en den ban van omslachtigen wansmaak verbreken!" „De heer Querido is in dit opzicht een der ergste zondaars. Hij drijft den sierlust op de spits met archaïsche, dialectische, buitenland- sche of louter fantastische spelling, als in .couleur', blixem', ,kley', ,peerd', ,cier.' wierd', .schroeijen', wat wellicht pittoresk moet heeten, maar wat wij in rond Hollandsch „aanstellerij" noemen. De Heer Hopmart haait dan uog eenige zin nen aan, om aan te toonen, dat Queiido een voudig „bombast" en „onzin" schrijft. Een en kele dezer aangehaalde zinnen wil ik den lezer als voorbeeld geven: „Als traag-aanknetterende olie begon het brein der Heiden te ontgloeyen". Hopman zegt: En dit zijn niet moeitevol bijeengezochte voorbeelden, maar de eerst ge- grepene uit een grooten voorraad. „Onbeschaamd boerenbedrog" noemt de heer Hopman even later het werk van Querido en mij lijkt daarmede diens werk het zuiverste gewaardeerd. Heeft Querido in zijn „Boek der Toelichtin gen", dat Hopman terecht „snorkerig" noemt ons willen suggereeren dat wij hem bij de genieën in te deelen hebben, door te zeggen, dat „de sublieme vermogens van het mensche- lijk genie onlangs andere wegen dan die van geduldige en nauwgezette studie, kennis we ten te verzamelen omtrent en inzicht geven in het innerlijk van een historisch tijdperk", de heer Hopman bleek tegen deze suggestie be stand en heeft den jongleur-met-woorden eens duchtig ontmaskerd. En zoo geloof ik dan, dat wij een flink eind op weg geraken om te doen zwijgen een der onzinkraaiers, die de oorzaak ervan zijn, dat het publiek zich schouderophalend afwendt van de literatuur. HENRI BAKELS. OBER L AHNSTEIN. Wordt gerangschikt onder de eerste klas mineraalwateren.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2