De Dienstbodennood en de Schoonmaak BIJVOEGSEL Hij Klopt en hij \/G©gt en hij Zuigt. „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 21 Mei 1921. Plaatselijk Nieuws. flinke Dienstbode. zijn lastge vraagstukken, die gemakkelijk worden opgelost door den HOOVER KLOPVEEGZUIGER. Met dez& wonderlijke machine, die voor de huisvouw ontegenzeggelijk de grootste uitvinding is op het gebied van electriciteit, maakt men in enkele jren het geheele huis volkomen stofvrij en wel zoo gemakkelijk, dat men daarbij geen extra hulpnoodig heeft. Telefoneer of «chrijf om een geïllustreerde beschrijving ei een kostelooze vrijblijvende demonstratie ten uwen huize aan Firma K. HOESBERGEN. Groote Houtstraat 50, Tel. 425. W* Zie onze speciale Etalage. No. 21. van het van AAN DE KINDEREN. Door omstandigheden kan de kindercourant deze week niet verschijnen, 'n Weekje geduld dus. HELP U ZELF. De inteekening op het nieuwe adresboek „Help U Zelf" voor de gemeente Bloemendaal c.a. is vanaf heden opengesteld. Een lijst ligt aan ons bureau gereed. De prijs is thans 2.5U, bij verschijning 3.U0 per exemplaar. Wij houden ons verder beleefd aanbevolen voor adresveranderingen, doch vooral voor verkeerde namen van personen, villa's, of ver- eenigingsbesturen. Wie iets opgenomen wenscht te zien, wie '11 onvolledigheid mocht hebben opgemerkt, wil wel zoo vriendelijk zijn dit aan ons kenbaar te maken. De Uitgevers Tel. 5U03. Eikelenboom en Timmer. de Genestetweg 23. No. 3 0 7 8 5. Uw voordeel en tot ons beider gemak is het indien U gebruik maakt van den post-cbeque en girodienst en onze rekeningen betaalt per girodienst. Wij hebben U dan niet lastig te val len met een kwitantie en u spaart uw zegel. 't ls voor uw administratie een groote ver eenvoudiging. No. 3 7 8 5. SANTPOORT. Noord-Zuid. Holt. Tram. De directie der. stoomtram Haarlem-Alkmaar zal probeeren het den reizigers mixt ingang van 1 Juli a.s. eens recht naar den zin te ma ken. Er zullen dan 5Ü pCt. meer treinen gaan loopen. Terwijl de doorgaande diensten Haar lem-Alkmaar thans om de drie uur geschieden, zullen ze dan om de 2'/a uur plaats hebben. De locaaldienst Velsen-Haarlem zal in het bezit komen viiti een nieuw model moderne rijtuigen. Vanaf 1 Juni is de dienst Santpoort-Haarlem aldus: Van Haarlem naar Santpoort: Voormiddags: 6.4U; (alleen op werkdagen) 8.30; 9.10; 9.50; 11.00 11.4o. Namiddags: 12.20; 1.30; 2.10, 2.50, 4.4.4o, 5.20; 6.30; 7.10; 7.50; 9.00, 9.4o, 11.3o. Van Santpoort naar Haarlem: Voormiddags: 6.10; (alleen op werkdagen) 7.55; 8.30; 9.10; 10.20; ll.OO, 11.40. Namiddags: 12.50, 1.30, 2.10, 3.20, 4.00, 4.40, 5.50, 6.30, 7.10, 8.20, 9.00, lo.55. Deze laatste dienst zal den bezoekers van schouwburgen in Haarlem bepaaldelijk zeer aangenaam zijn. Van de remise Velsen naar Alkmaar zullen de trams vertrekken: Voormiddag: 7.10 en 9.40. Namiddag: 12.10, 2.40, 5.10 en 7.40. En op Zon- en feestdagen bovendien om 9.30. \Van Alkmaar naar de remise Velsen vertrek- n ze: Voormiddag: 9.15 en 11.45. Vamiddag: 2.15, 4.45, 7.15 en 9.10. fia op Zon- en feestdagen bovendien om ll.Ofc. Alzoozal er met 1 Juni gelegenheid komen om ongeteer om de 40 minuten naar 't Soen- dapleln ti gaan en omgekeerd. Na tien jaren. De wereld draait zoo snel en de tijd gaat zoo gauw, dat tien jaren zijn als één dag, aldus schreef de Redactie van „Eigen Haard" toen het tien jaar geleden was dat Tolstoj stierf. En al is dat nu een paar maanden geleden, we willen het toch ook onze lezers ter overden king voor leggen. Tusschen den romantischen dood van Rus- land's grooten romancier en de eerste herden king daarvan ligt de wereldoorlog, en het is of al het vóóroorlogsch tot een voorwereldsch tijdperk behoort, ls een decennium niet vol doende geweest, om Tolstoj te doen vergeten, nu namen van nieuwe landgenooten de gees ten in beslag nemen? Wie aan Rusland denkt, zegt Trotzky of Lenin, en van de oude profe ten doen hoogstens Dostojewski nog opgeld. Waar is de tijd, vyaarin de naar het onbe reikbare strevende jeugd Tolstojaan was? De' weerloosheid is het eenige geweest, wat in dc oorlogsjaren Tolstoj actueel heeft doen zijn, maar is het verzet tegen wapengeweld het voornaamste, dat zijn discipelen van dezen meester hadden te leeren? Het zou de moeite waard zijn te trachten de wereld van nu met Tolstoj's oogen te bekijken; den overledene, die zich als een stervend dier uit de levenden terugtrok, toen het einde na derde, weer op te roepen en hem te plaatsen midden in het gewoel, dat hem oogen zou doen opzetten als die van de middeleeuwers, zoo zij, plotseling uit hun graf herrezen, op het Rembrandtsplein werden gebracht. De groote wereldverachter uit levensliefde heeft in dit decennium nieuwe triomfen be haald. Hij heeft zijn adepten zien opstaan in kringen, waar het volgelingschap geen mode is en waar men zich van zijn ideeën met weer zin zou afwenden, zoo men wist dat ze van hém waren, juist onder de wereldlingen, waar uit ook hijzelf stamde, hebben de jarep na Tolstoj's dood een reactie gewekt tegen de overbeschaving, en het parool van Rousseau „terug t ot de natuur" heeft opnieuw betee- kenis gekregen. Het is niet de loochening van het leven, zells niet van het wereldsche leven als zoodani;, die Tolstoj's volgelingen kenmerkt. Voorzoovtr openbaarlijk valt waar te nemen, en ook do<r het intiemer geestesverkeer wordt bevestigt, bewegen de geesten zich eerder van het ovet- wonnen standpunt der wereldverachting naar nieuw te veroveren levensliefde. Het nega tieve, waarvoor zwaarmoedige naturen em tiental jaren geleden nog hun optimistische medemenschen wilden winnen, is, allicht mede onder den tneesleependen invloed van he: krachtige dadenleven in den oorlog, geweken voor den positieven drang tot werken en ge nieten. Niet langer is onthouding verdien stelijk. Maar Tolstoj's inzicht veroordeelde ook geenszins het leven, doch slechts de parode, welke de beschaving van het leven maakt. Dat verwrongen leven waarvan fatsoen en rijkdan dc eenige drijfveeren zijn, pijnigde zijn ziel, in deed hem zich afvragen, of een maatschappj, die door het intellect wordt opgebouwd, wel de ware samenleving kan zijn. Is hetgeen ctl- tuur genoemd wordt, wel iets anders dan di- cadentie en duidt de zoogenaamde geestesve- iijning geen geestesverwording aan? De mi- gelijkheid om van het leven iets goeds en gi- zonds te tnaken, ligt eer bij den ongeciviliseei. den oerntensch dan bij zijn beschaafde leiden. De lessen, die het laatste decennium met 1 zijn barbaarschheid de menschheid heeft g- leerd, doen het grondbeginsel van het To stojanisme minder onnoozel schijnen dan vrot ger. Het zijn niet zelden juist de teerst bf snaarde zielen, die lijden onder hetgeen cultuur heeft gebracht. Niet langer dunkt hu louter uiting van een zonderling de vraag, f de natuurlijke grofheid der gezondheid niet is t verkiezen boven een levensverfijning, die en bedenkelijk symptoom van ontaarding gelijkt. Waartoe hebben de ontleding van het ziel- leven, de ontrafeling van het gemeenschap besef, dc specialiseering van den arbeid t maatschappij gebracht? Zijn wij gelukkiger ge worden, doordat wij alles wat vast en veilig buiten het geding stond, tot probleem hebben gemaakt? Hebben wij de zaligheid verworven met onze scrupuleusc puzzles, met onze ar tistieke bandeloosheid, met onze technische geraffineerdheid of met onze religieuse ver- snippering? Als de twijfel aan onze cultuur ons zoo innig mismoedig maakt, worden we soms gegrepen door een onweerstaanbaar verlangen. Laat de auto voorkomen; ijl voort, weg, ver weg van de „centra der beschaving", totdat de wielen zich ingraven in het zand. Dan uitgestapt, tot waar geen weg' meer is, doch slechts een rui karrespoor de richting wijst naar de eenzame siulp, waar een ongeletterde boer zijn geilen melkt en zijn boekweit kweekt. Daar, bij het innige schijnsel der petroleumlamp, zullen wij, als de avond is gekomen en Gods sterren boven de heide staan, met hem breken het kruimige brood en het doopen in de lauwe melk van het eigen vee. En als dan de oude met zijn ruwe handen den Bijbel grijpt en moeizaam enkele regels prevelt uit het gewijde boek, zullen wij, eerbiedig blikkend in zijn verweerde gezicht, iets begrijpen van de tegenstelling, door den grijsaard van Jasnaja Poljana getrokken. VAN HIER EN DAAR. Een aardig idee en goed voorbeeld. De Vereeniging tot bestrijding der tuberculose ontving een aardige gift van Klasse H 2 C der hoogere Handelsschool. Door eenige leerlingen werd aan hun leeraar in de handels-oeconomie, den Heer S. Kleerekooper, gevraagd hoe eigen lijk een veiling werd gehouden. De Heer Klee rekooper kocht daarop wat chocolade en andere versnaperingen en hield een openbaren verkoop dier artikelen in zijn klasse, een aan schouwelijke voorstelling hoe het op een pu blieke veiling toegaat, ten bate van de Haar- lemsche Tuberculose-Vereeniging. Met veel animo werd geboden en gekocht, zoodat na afloop de veiling 17.had op gebracht en dit bedrag werd afgedragen aan het Consultatie-Bureau, Ged. Oude Gracht 41, waar het met hartelijken dank in ontvangst ge nomen werd. Men bericht ons, dat van 22 April tot 6 Mei 1921 een etalage-wedstrijd gehouden is van „Vernis" Potlooden, fabrikaat American Lead Pencil Co., te New-York en Alpco Pencils Ltd. te Londen, welke hier te lande vertegenwoor digd wordt door de Vulpen Import Mij. v.h. Gebr. Polak» Rotterdam, Groote Markt 10. In dezen wedstrijd hebben medegedongen 48 deelnemers, verspreid over het geheele land. De Jury, bestaande uit 3 leden der vakbladen, heat den eersten prijs, 100.toesekend aan de Firma J. P. Bladergroen, Nieuwe Haven 153, Rotterdam; den tweeden prijs 50.aan dc Fitma W. v. d. Kreek Zoon, te Bergen op Zoom; den derden prijs, 25.aan de N. V. Mc>rks Genre's Boekhandel, te Dordrecht. Een speciale vermelding hebben gekregen de Firma-'s: Adolfs Pennink, Enschedé; P. B.ergstna, Amsterdam; H. Timmermans, Roer mond. ALLERLEI. Een jongetje van vier jaar heeft op de ker mis een „piepzak" gekocht, zoo'n instrument, bestaande uit een blaas met een fluitje. Als je het ding hebt volgeblazen tot het flink bol staat, en je laat het los, ontvliedt de lucht door het fluitje en de „piepzak", die al meer ineenschrompelt, laat een klagelijk gefluit hooren. ,,'t Gaat met de menschen net als met de piepzak", filosofeert de jongen. Als ze oud worden, worden ze hoe langer hoe kleiner en rimpeliger, totdat alle lucht er uit is en dan gaan ze pie-ie-ie-ie. Oma is al zoo verschrom peld, die is haast heelemaal pie En toen een zwaarlijvige oom in de kracht van zijn leven plotseling gestorven was, ver klaarde 'het kind dit sterven met te zeggen: „Hij had zijn piepzak te veel opgeblazen en nn is die geknapt!" BURGERLIJKE STAND. van 6 tot en met 19 Mei. Geboren: z, van A. Bos en E. M. C, Ven- neker; z. F. A. R. Erlings en M. J. Hj de Hart: z. van N. C. J. Drost en E. J. Bühning: d. van F. Cornelissc en D. Swier; levcnl. d. van C. Ch. Uijlenhoed en C. G. de jong. Ondertrouwd: J. P. Maas en M. Roodenburg, A. A. van Schelven en E. Wilde. Getrouwd: W. Warnaar en A. Ch. Th. van der Schaft; C. van den Dam en A. M. Boes; J. G. Wolzak en D. Slot; J. P. Maas en M. Rodenburg. Overleden: C. C. J. Roos, 31 jaar; S. M. M. de Gooijer, 61 jaar. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort: P. Eisenberger, 63 J.A. N. Schroen, 31 j.; M. M. Busquet, 83 j.; A. van Breenen, 69 j.: A. Sok, 72 j.; H. B. Rugen brink, 56 j.: A. J. E. Sigling, 61 j. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: H. Bakker, Dennen weg I Bloemendaal, een zakmesje; Wed. Böttger, Zotnerzorgerlaan Bloemendaal, een da messchoen; Mittweg, Boschlaan 6 Bloemen daal, een knipmesje; J. Tros, Wildeveenstraat 31b Rotterdam, eenig los geld; A. van Item, Zomerzorgerlaan 36 Bloemendaal, een zilveren dameshorloge: Postkantoor, Bloemendaal, een bos sleutels; J. Meij, Donkerelaan 1 Bloemen daal, een yermoedelijk gouden dames armband horloge; D. Verduin, Korte Kleverlaan 7 Bloe- ineildaal, een beursje met zilveren knip; J. Bak ker, Hooge Duin en Daalscheweg la Bloemen daal, een zilveren manchetknoop; Blom, Zijl- weg te Overveen, een hangslot; Faase, Zijlweg 18 te Overveen, een portemonnaie; Warmer dam, Lange Boogaardstraat 21 Haarlem, een rijwieltaschje met gereedschappen; Jongkees, Zijlweg Overveen, een pet en een reistrom- mel: W assenberg, Haasstraat 13 Haarlem, een zilveren armband; aan het bureau van politie te Overveen, een strikje, twee huissleutels, een pet, een dames handschoen, een moer van een wagenas, een paar kinderkousen en een tandenborstel. Verloren voorwerpen. Verloren: een vulpenhouder, een sleuteltje, een huissleutel, een gouden dasspeld, een zwarte broche, een dameshorloge, een gouden broche, een kraagje, een gebrand zilveren dameshor loge, een gouden oorbel, een bankbiljet. KERKAGENDA. BLOEMENDAAL. Zondag 22 Mei. NED. HERV. GEMEENTE, v.m. 10 uur, Ds. Schuller, van den Haag. Jongelieden-Samenkomst v.m. 10 uur in ge bouw „Maranatha" de heer Dankbaar van Bloemendaal. GEREFORMEERDE KERK, v.m. 10 uur Ds. H. A. van Andel, van Solo (N.-Indië). n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. NED. PROT- BOND. afd. Bloemendaal, voorm. halfelf, in het gebouw van de Bloemen- daalsche iSchooIvereeniging, Dr. C. B. Hylkema van Haarlem. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Goed en Kwaad" (Rom. 12:21). EVANGELISATIE, v.m. 10 uur, Ds. Vinke te Alkmaar. Mevrouw van der Scheer Brederodeweg 50 Bloemendaal zoekt een

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 5