MICHELIN rijwielbanden! Jr. Vraagt BRONSTEE's VICTORIA-WATER MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V. Modelboerderij BRONSTEÊ, Algemeen erkend als DE BESTE Rijwi^Sandelaren Plaatselijk Nieuws. Timmerman Boschlaan 15, Bloemendaal. logisch is aan de eene soort een zooveel groo- ter voedingswaarde toe te kennen dan aan de andere. Een principieel belangrijk verschil bestaat er tusschen mager en vet vleesch. Dit laatste bezit veel ineer voedingswaarde dan mager vleesch, wijl het watergehalte van vet vleesch veel geringer is dan dat van mager vleesch. Van twee vleeschsoorten, visch en paarden- vleesch, werd tot vóór den wereldoorlog door allerlei vooroordeelen voor de volksvoeding niet voldoende geprofiteerd. Gedurende de jaren vóór den oorlog werden ze door 't publiek als minderwaardig beschouwd, waarbij ten opzichte van het paardevleesch nog een ongemotiveer- den afkeer kwam. Eieren daarentegen worden dikwijls als won dermiddelen vereerd en relatief te duur betaald. Waar geen rekening met den prijs behoeft gehouden te worden, zijn ze werkelijk een uit nemend eiwit en vetrijk voedsel. i Ook melk, kaas, boter en niet te vergeten diverse peulvruchten (erwten en boonen) be vatten een groot eiwitgehalte, tevens echter belangrijke quantiteiten vetten en koolhydraten, zoodat deze stoffen niet als typen van eiwit voeding, maar meer als gemengde voeding moe ten worden beschouwd. Uitsluitend eiwitvoeding, hoewel niet aanbe velenswaard, is toch mogelijk voor een tijd, ter wijl daarentegen voeding alleen met vetten of koolhydraten totaal onvoldoende zou zijn. Weliswaar zal dan warmte en arbeidsver mogen ontwikkeld worden, maar 't kan niet komen tot de vorming van weefsels, waarvan de stikstof een integreerend bestanddeel uit maakt. Zoowel door proeven in het laboratorium als door ervaring, is men tot de conclusie gekomen, dat de beste wijze van voeden bestaat in toe diening van een gemengde kost, bevattende zoowel eiwit, vet, als koolhydraten. Uij verstrekking van voldoende hoeveelheden eiwit en vet, zoowel als van eiwit en kool hydraten, vindt in beide gevallen afzetting van vet plaats t Hieruit blijkt dus, dat vetvorming niet afhan kelijk is van de toevoeging van vet in het voed sel, maar dat ook uit 't eiwit vet gevormd kan worden. Slechts bij zeer overmatige vetvoeding zal een gedeelte van het afgezette vet afkomstig zijn van dat uit het voedsel. Onjuist is daarom de dikwerf gehuldigde mee ning, dat z.g. dikke menschen 't embonpoint te danken hebben aan een te vetrijk diëet. Want niet alleen van de voeding, maar ook van tal van andere zaken hangt het optreden vaci vet- lijvigheid af. Zoo in de eerste plaats van famili aire dispositie. In vele families is 't een erfelijke kwaal. Niet tegenstaande een doelmatig sober diëet en een zeer werkzaam leven groeien ze tegen de ver drukking in. Niet slechts fainilieaire, ook rasseninvloed is dikwijls in 't spel. Bekend toch is de neiging tot vetlijvigheid bij vele Oostersche volken, hoewel hierbij misschien een vergroot genot van koolhydraten (suiker, meelspijzen) een rol kan vervullen. Door spierarbeid neemt de stofwisseling, dus 't verbruik van verbrandingsmateriaal, toe. Overvloedige voeding, gepaard met weinig spierwerkzaamheid, veroorzaakt daardoor bij gering verbruik groote aanzetting. Aldus is luiheid vaak een bron van vetlijvig heid en schuilt er veel waars in de in den volksmond gebruikelijke samenvoeging der bij- voegelijke naamwoorden dik en lui. Als scheldwoord b.v. dient de titulatuur dikke luie lummel, terwijl men nimmer hoort spreken van een magere luie lummel. Gedeel telijk is dikte een exuus voor luiheid; want wij moeten niet uit het oog verliezen, dat bij corpulente personen 't transport van het zwa re lichaam reeds veel krachtinspaning ver- eischt, iedere arbeid dus dubbel zwaar valt. Ook lang slapen is bevordelijk voor corpu lentie. q Niet alleen omdat tijdens den slaap nage noeg geen arbeid verricht wordt, maar ook wijl bedwarmte voedselsparend werkt. De dekens toch verminderen in sterke ma te het warmteverlies en daardoor wordt een grooter deel van het voedsel beschikbaar voor aanzetting. Bovendien kan van invloed zijn het feit, dat HEEMSTEDE TELEF.1790. Telefoon van 9—12 en 2— 5$ uur MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.—mooi degelijk AMEUBLE MENT f 90.— groote SPIEGEL f 35.— SCHILDERIJEN f 15.— per paar SLAAP KAMERAMEUBLEMENTEN pracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelinagazijn EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. a a a a a wij tijdens den slaap meestal in een donkere omgeving vertoeven, waardoor de prikkelende, de stofwisseling verhoogende werking van 't licht wegvalt en dus de stoiwisseling afneemt. Iemand die zeer veel eet (wat op zichzelf reeds vaak slaapverwekkend is), lang slaapt en, hetgeen met deze twee gewoonten dik wijls gepaard gaat, bovendien weinig uitvoert, verkeert daardoor vrijwillig in den toestand, waarin kunstmatig het vee gebracht wordt, teneinde vet gemest te worden. Voor dit doel toch sluit men het op in don kere warme stallen, voedt het sterk en be neemt het de gelegenheid tot beweging. Gan zen, kippen, eenden b.v., stopt men daarvoor in kleine hokjes, waarin de dieren zich ter nauwernood verroeren kunnen. In vele gevallen echter is stevige voeding een noodzakelijkheid en ondervindt men daar van geen nadeel. Arbeiders, die zeer veel spierarbeid verrich ten, hebben behoefte aan een voeding, welke veel arbeidsvermogen en warmte kan produ- ceeren. Van de drie grondsoffen; eiwit, koolhy draat en vet, is de laatste de beste brandstof voor de menschelijke machine, daar zij onge veer de dubbele hoeveelheid warmte levert van de anderen. Daarom is bij arbeiders (in den engeren zin) of bij personen, die tijdelijk in dezelfde om standigheid verkeeren, vetrijk voedsel uitmun tend. Om dezelfde redenen zal men 's winters, wanneer wij door de lagere temperatuur der omgeving meer warmte verliezen dan 's zo mers, meer behoefte hebben aan een vetrijke voeding en ze beter verdragen kunnen dan in het warme jaargetijde. Maar behalve genoemde zijn er nog andere zaken, welke aanleiding kunnen geven tot meerder gewichtigheid. Wanneer wij eens een blik werpen over onze oostelijke grenzen en een kijkje in Zuid-Duitschland nemen, dan valt 't ons althans in normale tijden op, dat vele onzer naburen zich verheugen in een „stattliche Figur", waarbij die van onze me deburgers in het niet verzinkt. BLOEMENDAAL. Vóórdat de schoolbel geluid wordt, spelen dë kinderen der Chr. M. U. L. O.-School nabij het gebouw. Sommigen van hen liggen in het bosch, anderen amuseeren zich met verschil lende spelletjes. Nu komt het veelvuldig voor, dat ook takken van boomen, die dicht bij den grond hangen, door de schooljeugd als speel goed gebruikt worden. De tak wordt vastge grepen, een aanloop wordt genomen en even later bengelt de scholier door het luchtruim. Dit is een heel aardig spelletje, maar gevaar lijk. De tak kan afknappen, hetgeen voor het kind ernstige gevolgen kan hebben. Ook voor de boomen is het niet te best en het onderwij zend'personeel zou er dan ook goed aan doen, dit te verbieden. Dat wordt gevaarlijk. Langen tijd gele den, zijn de mooie, groote, oude boomen, die den Bloemendaatschen weg tot een der mooi ste straatwegen van ons dorp maakten, omge hakt en daarvoor in de plaats jonge boompjes gezet. Velen vonden het zonde en jammer van die prachtboomen en zetten een boos ge zicht tegen het gemeentebestuur. Ook de boo men aan den Vijverweg moesten het gedeel telijk ontgelden. De rij boomen, die staan tus schen de kweekerij van den heer van der Werf en de villa van den heer Laan, vroeger Hotel Hartenlust, bleven voor den bijl gevrij waard. Edoch, het bewijs is nu geleverd, dat de gemeente goed deed om de boomen weg te hakken, want Dinsdagavond omstreeks half- negen knapte een groote, zware tak van een boom, die op het trottoir bij de villa van een onzer inwoners staat, af, en kwam met een hevig gekraak en een zware slag gedeeltelijk op den weg en gedeeltelijk op het hek en in den tuin van den Ijeer Polak terecht. Het prikkeldraad en het hekwerk werden bescha digd. Bij onderzoek bleek, dat het hout van den boomtak inwendig vergaan was. Groote kans bestaat, dat de boomen, die aldaar nog staan, in denzelfden staat verkeeren en van daag of morgen wederom een tak naar be neden stort. Het wordt des te gevaarlijker, daar er viermaal daags schoolkinderen onder deze boomen loopen, die zich naar school' be geven. Het had toch kunnen gebeuren, dat des morgens de tak naar beneden was ge komen en een kind getroffen was. Een waar schuwing: „Pas op de hoofden"' zou zeer wen- schelijk zijn. Naar wij vernemen heeft een onzer plaatsge- nooteu deze zich voor zijn oogen afspelende gebeurtenis den volgenden dag iu eene ver gadering gebezigd als vergelijking, om duide lijk te maken, dat soms "ook in maatschappe lijke toestanden tijdig radicale veranderingen moeten worden gebracht, als men wil voor komen, dat plotseling verval van het innerlijk vergane oude, groote ongelukken veroorzaakt. Ten behoeve van de afdeeling Bloemendaal van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies, wier kas dringend voorziening noodig heeft, zal tus schen 20 en 30 dezer een collecte langs de huizen worden gehouden, waartoe verschil lende jongens en meisjes hunne medewerking hebben toegezegd. Van 28 Mei tot 4 Juni is te Amsterdam in een der zalen van het Stedelijk Museum, de jaarlijksche nationale tentoonstelling van foto werken gehouden. Een prachtige collectie fotowerken van verschillende inzenders vulde de zaal. Ook onze plaatsgenoot, de heer Aug. Oepkes, fotograaf alhier, had eenige foto werken ingezonden. Eén van déze foto's, „Portret en Landschap", is bekroond gewor den met de medaille voor „Artistiek foto werk". We wenschen den heer Oepkes met deze bekroning van harte geluk. Eenige dagen geleden werd een vergade ring gehouden der afdeeling Bloemendaal- Velsen van de Ned. töii. van Tuinbouw en Plantkunde in Café „Rusthoek". Om 8 uur opende dë voorzitter de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord. Spr. betreurde het, dat de opkomst zoo gering was. Deze verga dering was belegd om tot een besluit te komen omtrent deelname aan het bloemen corso, dat 25 Juni gehouden zal worden. Het voornemen der afdeeling was om in de maand Juni een onderlinge tentoaistelling te organi- seeren. De voorzitter deelde echter mede d'at het bestuur voorstelde deze tentoonstelling niet te houden en inplaats hiervan deel te nemen aan het corso. Het bestuursvoorstel werd met algemeene stemmen aangenomen.Een commissie werd benoemd, bestaande uit de heeren P. v. d. Werff, C. G. Kohier, C. Molenaar en P. Bersee, die belast is met het ontwerpen van een plan en het maken van een begrooting hiervan. Ook van deze afdeeling kan dus met het Bloemen-corso iets moois verwacht worden. Medegedeeld werd, dat leden, die vermoeden, dat ze de commissie met het een en ander kunnen bijstaan, zich moeten vervoegen bij den heer C. G. Kohier, adres Vaart en Duin. Met algemeene stemmen werd besloten, dat de af deeling een zilveren medaille voor het corso zal uitloven. Nadat eenige nieuw voorgestelde leden waren aangenomen, en nog eenige zaken waren behandeld, werd de vergadering gesloten. Het personeel in overheidsdienst van de af deeling Bloemendaal der S. D. A. P., heeft deelgenomen aan de groote demonstratie, die Zondag j.l. te Amsterdam gehouden werd. Des avonds keerden zij met een vrachtauto, die voor dit doel gehuurd was, huiswaarts. AJs haring in een ton, zaten zij gezellig bijeen en zongen eenige toepasselijke liedere.n. Eenige borden met opschriften waren achteraan de auto bevestigd. Vóór het Prov. Ziekenhuis werd stil gehouden en stapten velen, die daar woonachtig waren, uit. Als afscheid werd nog een lied aangeheven, waarna het weer verder ging. Dinsdagmiddag omstreeks lialfzes had op den Joh. Verhuistweg een ernstig ongeluk plaats. Eenige kinderen waren aan het rijden met een handwagen, terwijl enkelen zich op deji wagen bevonden. De hellende weg was voor hun een groote attractie. In volle vaart reden ze den weg af. Als ze beneden aan waren gekomen, werd de kar weder met ver eende krachten naar boven geduwd, om dan weer van voren af aan te beginnen. De kin deren hadden dolle pret en amuseerden zich kostelijk. Hoe wreed evenwel werd de pret gestoord. Toen zij wederom met den wagen naar beneden gingen en aldaar aankwamen, kwam juist een auto den zijweg afrijden. Een botsing was onvermijdelijk. Drie kinderen, die zich in den wagen bevonden, werden door den schok er uit geslingerd en kwamen onder de auto terecht. Spoedig werden ze door den chauffeur, die terstond gestopt had, onder de machine vandaan gehaald. Een jongetje had geen letsel bekomen, het andere ventje even wel had een hevige mondbloeding, hetgeen veroorzaakt werd doordat eenige tanden uit zijn mond geslagen waren. Het meisje was het ergste er aan toe en had twee gebroken ribben bekomen. Luid schreiend werden de slachtoffertjes per auto naar huis vervoerd. Naar we vernemen is dë toestand van hen bevredigend. De chauffeur had geen schuld. OVERVEEN. De vorige week ontstond brand op de duin- glooiing van het mooie buiten „Belvedère", doordat een vonk uit een locomotief in de duinbeplanting terecht kwam en deze door dë enorme droogte terstond vlam vatte. Eenige stationsbeambten, die het zagen, snelden er heen en konden het brandje met een hoop zand blusschen. Aan deze wakkere mannen ls het te danken, dat het buiten niet door brand verwoest werd. Maandagmiddag ontstond wer derom brand door dezelfde oorzaak op de duinhelling. Ditmaal werd het niet zoo spoedig gemerkt en het vuur had zich, aangewakkerd door den hevigen wind, al aardig uitgebreid en was reeds de boomen genaderd toen de brand opgemerkt werd door eenige tuinlie den, die op het buiten werkzaam warea Dezen trachtten het vuur nog tegen te houden met zand. Maar alle pogingen waren vruchteloos. Toen werd het politiebureau opgebeld en even later verscheen de brandspuit. Met een flinke waterstraal was het vuur spoedig gebluscht. Ook elders ontstaan, door een vonk uit een locomotief, bosch- en heidebranden. Het Is noodzakelijk, dat hoedjes op de pijpen der lo comotieven gemaakt worden, zoodat wel de rook, maar geen vonken uit den pijp kunnen vliegen. Wie eens heerlijk genieten wil van prachtig natuurschoon, ga op een mooien zomeravond naar den nieuwen Zeeweg. Aan het begin van deZen weg gekomen, wordt de wandelaar ge troffen door een schitterend schouwspel. Tus schen de twee duinrijen heen, ziet men een rooden bal, die zijn laatste stralen over het duinlandschap werpt. Dit is de zon, die zijn dagtaak weder volbracht heeft en ter kimme neigt. In dë avondstemming voortwandelend, ontwaart men pas hoe schoon ons klein landje is. Tot Zandvoort toe is het een en al duin. Maar telkens is het weer een ander duinland schap, met andere kleurschakeerjngen. Het fietspad op bovengenoemden weg is uitstekend en het moet voor den fietsrijder een genot zijn, er overheen te rijden. De rijweg evenwel was eenigen tijd geleden nog niet al te .best. Stukjes bazalt waren losgeraakt en lagen overal verspreidt. Nu ls men Ijegonnen den weg weder, laten we hopen voor goed, te herstellen. Een combinatie van zand, schelpen en teer wordt op den weg geworpen, hetgeen er met een zware rol ingeperst wordt. De resultaten hiervan zijn uitstekend. Het fietspad wordt nog altijd door al te vrijmoedige wandelaars in beslag genomen. Er is hierover al veel geschreven en gespro ken. Ook in den gemeenteraad is het ter sprake gekomen en is besloten borden aan het begin der fietspaden te plaatsen met het op schrift „Rijwielpad". Waarschijnlijk is dit een afdoend middel, den wandelaar van het fiets pad te weren. Het bord waarop staat „Ver boden voor alle voertuigen", dat een ieder toegrijnst, heeft er den langsten tijd gestaan. 25 Juni verdwijnt dit en kunnen alle bestuur ders met voertuigen, zonder last te krijgen met dienstijverige parkwachters, over den Zeeweg rijden. Welk Bloemendaler had 10 jaar geleden ooit kunnen denken, dat Bloemendaal nog eens een badplaats zou worden. Kinderen van buiten, die hier ieder jaar komen genieten, kunnen nu zeggen: Met onzen hoed in de hand. Gaan we naar het Bloemendaalsche strand. Komt jongens, wie gaat er mee, Naar Bloemendaal aan de Zee! Vervolg Plaatselijk Nieuws In het Bijblad. OBERLAHNSTEIN Heeft zijn naam als onovertroffen mineraat- water gedurende meer dan 30 jaren schitterend gehandhaafd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2