Duitsche Piano's f600 GERZON_ Geeft U op als Deelnemer aan het BLOEMENCORSO E. Mol van Anion Pracht-Lampen Moop pr meter topi Enuriis SecretariaatKleverlaan 32, Bloemendaal Groote Afslag UITVERKOOP van bij D. S. LEEFLANG J. LETSCHERT Meubelmakerij Jansweg 50 De Berkelmans hooge prijzen W. BOEREE, Schagchelstr. 16 LANGE VEERSTRAAT 2 BIJ DE OUDE GROENMARKT HAARLEM Eerste Nederl. Vulcaniseerinrichting 85 c.M. breed, p. meter75 ct. 80 c.M. breed. p. meter50 ct. Massief eiken Salonameublementen Inschrijvingen, ten huize van den Voorzit ter, tfen heer A. J. Meijerink, Kleine Houtweg 2r, sluiten op 26 Juni a.s. Nederlandsch Schoolmuseum. Het Ne- derlandsch Schoolmuseum noteerde in de maand Mei 360 bezoeken. Het aantal personen, die de tentoonstelling van reliefs bezochten, bedroeg 120. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose afd. Haarlem en Omstreken. Verloting van een buis van Chocolade. Door Mevrouw Janse te Haarlem, Schoter singel 69, is een kunstig werk verricht. Zij heeft uit liefhebberij vervaardigd een West-Indisch huis van chocolade en daarom heen gegroepeerd kippen, konijnen, enz., en een paar negers, en aardmannetjes, die pro viand aandragen. Hen keurig geheel, dat zelfs een zeer kundig banketbakker als bouwmees ter alle eer zou aandoen. Met huis is van prima bouwstoffen opge trokken en weegt 7 pond en 1.5 ons. De vloer is van Droste- chocolade, massieve tabletten, waarover een laag vloeibare chocolade is uitgestort in figuren naar verschillende blade ren van West-Indische planten. 2 Hanen op het dak van den voorgevel van het huis, de twee eenige beesten niet geschikt voor con sumptie, kraaien victorie en verkondigen den iof en de milddadigheid der vervaardigster, die het huis met heel zijn hebben en houden cadeau heeft gedaan, om voor de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te worden verloot. Het lot kost 0.50 en de gelukkige winner mag wel van een buitenkansje spreken, want in dezen tijd van woningnood zoo'n heerlijk en smaakvol huis voor 0.50 te krijgen is iets wat nooit meer voorkomt. Haast U dus met het koopen van loten, die aan o.s. adressen verkrijgbaar zijn: Consultatie-Bureau, Ged. Oude Gracht 41, Kiosk Stationsplein en bij de firma Droste, Groote Houtstraat 75 bij het Verwulft, alwaar het kunststuk wordt geëta leerd, dus voor iedereen te bezichtigen. Bij besluit van 25 Mei 1.1. is door B. en W. van Haarlem toestemming evrleend voor deze verloting. De verloting heeft plaats zoodra de loten verkocht zijn en vóór 1 Juli e.k. Hen alleraardigst idee is het van Mevrouw W. de Veer-de Lange, Directrice van het In stituut voor Muziek te Amsterdam en te Haar lem, Ruychaverstraat 2, met de leerlingen van hare Opera-klasse op 18 Juni a.s. een Opera uitvoering te geven, om mede te helpen de groote bres te dichten, die de tijdsomstandig heden hebben geschoten in de kas onzer Tu- berculose-Vereeniging. Een opera te zien en hooren uitvoeren door jeugdige krachten, onder beproefed leiding van iemand' van naam en talent als Mevrouw de Veer-de Lange, dochter van wijlen onzen beroemden landgenoot, muziek-dirigent en componist Daniël de Lange, wie za, zich den goeden klank van dien naam nog niet herin neren, is al een attractie op ziohzeli, die stellig veel pubtieK zal trekken. Daarbij voor een doel zoo sympathiek en zoo nuttig als geen anaer, dat strekt tot be- schyrmng van de gezondheid en het geluk van alle inwoners van Haarlem en Omstreken, tegen een ziekte, die de grootste bedreiging vormt van ons levensgeluk en van het jouge leven onzer kinderen. Een Haarlemsch e.o. belang uus, waarvoor wij hopen op een buitengewoon succes. „HAAGSCHE POST"-STEMMEN. Nog Erger dan Amsterdam. De begrooting van Beflijn voor 1921 zal vermoedelijk met een tekort van 750 millioen sluiten. o België als Zeemogendheid. De Belgische vloot telt in het geheel 9 matrozen, 2 kwartiermeesters, <f werktuigkun digen en een tweeden stuurman. LETTEREN EN KUNST. De Dante-Herdenkiug. Ter gelegenheid van de viering van het zesde eeuwfeest van Dante's dood, waarbij verschillende plechtig heden zullen plaats hebben, zal ook een spe ciale postzegelserie het feit wereldkundig maken; de zegels zullen in September a.s. ter gelegenheid van het eeuwfeest in Italië in om loop kftmen. ONTVANGEN TIJDSCHRIFTEN. ^Eigen Haard" No. 24 heeft als inhoud: „Re- dactioneele Bespiegeling"; „De Knotwilg", door J. Reitsma; „Witte Bloemen in het Voorjaar", door Tine Cool; „De Eenzame", door Ben van Eysselsteyn; „Vacantie voor Onbemiddelde Kinderen", door H. G. Canne- gieter; „Onze Nieuwe Postzegels", door Otto van Tussenbroek; „Dier en Mensch", door Mr. H. W. F. Struben; „Indrukken uit Parijs", door J. Riemens-Reurslag; „Het Eiland van den Kroonprins", door H. G. Cannegieter; „Van de Mefrau die Boeken schreef", door Herman de Man. Tot slot: „Een ondernemende Moeder". In dit artikeltje vertelt Mevr. A. Bakker-Germs, de Weduwe van den bekenden predikant en veldprediker ds. S. H. Bakker, hoe zij het avonturiers-instinct harer kinderen be handeld. In ons volgend nummer zullen wij hierover het een en ander opnemen. „De Gezondheid", populair geneeskundig blad voor het Huisgezin", heeft deze maand als inhoud: Neurasthenie.; Benzylalcohol tegen kiespijn; Kan de mensch zonder vet leven? Het een en ander over voeding; Recept Glat- toline; De kunst om lang te leven; De kink hoest; Vergiftigingsverschijnselen bij de vlieg machine-industrie; Gewone verkoudheid; Het reizend tandheelkundig Museum; De voeten der dochteren Albions; Het zieleleven van den misdadiger een maatschappelijk vraagstuk: Het bergbeklimmen; Volksgeneeskunst in Ne derland; Vragen en Antwoorden; Wetenswaar dige zaken. gens een interressant artikel over „een reis ooor Java", traai geïllustreerd en een niet min der interessant artikel over: „Londen-Mel- bourne per vliegmachine." Tot slot nog eenige kleine artikeltjes. ONTVANGEN BOEKEN. Een tweetal boekjes van Matnias Kemp werd mij toegezonden: „Het wijnrooue Uuren „De Vreemde Vogel' Uitgaven van F. Scnmitz, te Maastricht. Mathias Kemp heeft niet alleen Gorter's groote liefde voor dat gedeelte der wercid, hetwelk wij gemeenlijK de natuur noemen, doch hij heeit veel meer met Gorter gemeen: diens welbeheerschten hartstocht, diens langen adem en het vermogen om zijn stern zeer lang aan te houden, zoodat er een machtig rhyth- mus ontstaat. Juist omdat in Kemp twee el kander oeheerschende gemoedsiactoren sterk ontwikkeid zijn, namelijk hartstocht en wils kracht, is hij in staat een positief schoo.i te geven. Er is geen excellent werk te bedenken, dat niet ontstaan is door de inwerking op el kander van tegenover elkander staande en elkander bedwingende krachten. Ik zou willen zeggen, dat het groote ont staat door een krachtenantagonisme. De nog steeds te weinig gelezen Allard Pierson heeft op de kernachtige wijze, hem eigen, reeds gezegd, dat „het leven niet veel heeft te beteekenen, indien de buitenwereld onze geesteswe'rkzaamheid niet opwekt". Na tuurlijk, waar niets is, valt niets te maken. Goëthe heeft de andere zijde van dit geestelijk krachtenantagonisme belicht, toen hij zeide, dat „in der Beschrankung sich erst der Meister zeigt." Het verschil tusschen Gorter en Kemp is echter, dat Gorter veel meer de originaliteit nadert dan Kemp, die nog worstelt om een eigen visie. Dat het den jeugdigen Kemp gelukken zal zichzelf te worden en zijn visie te louteren van het oneigene, dat de kenner er telkens aan bespeurt, bewijzen reeds verscheidene fragmenten van deze bundeltjes, die ik gaarne ter lezing aanbeveel. Vooral de laatst uitge geven bundel „De vreemde Vogel" bevat vele goede, beeldende verzeil. In dezen bundel toont de heer Kemp ook een sterke neiging en meer dan middelmatige bekwaamheid tot symboliseeren. No. 6 van „De Aarde en haar Volken" opent met „Een Vacantiereisje naar Parijs". Vervol Alweer een Meulenhoff-uitgave! Ditmaal sen „Goethe-Büch". De heer G. Ras, „Oberlehrer am Gymnasium", in Haarlem, heeft „eine Einführung ki Goethe's Leben und Dichtung fiir die Schul- und privatlektiire" samenge steld, waarvan de uitgave bezorgd is door Jo hannes M. Meulenhoff, Amsterdam en Leipzig. Wie dit boekje van 150 bladzijden gelezen heeft, zal een begrip hebben van het leven en streven van den grooten Duitschen dichter en de door den heer Ras uit Goethe's werken overgenomen gedichten en prozastukken zullen -r- gelijk de heer Ras blijkens diens voorwoord hoopt den lezer „anregen zu einer Vertiefung in das unverkiirzte Werk des Dichters". Het boekje bevat vele goede portretten van Goethe en van zijn tijdgenooten, waaronder ook die van de vrouwelijke tijdgenooten, die zulk een grooten invloed op Goethe's leven en werk gehad hebben. Pe samensteller heeft deels Goethe over zichzelf, deels anderen over Goethe laten spreken en tusschen deze biografische frag menten, telkens zeer te pas, gedeelten uit Goethe's werk geplaatst, zóó, dat het boekje zich gretig laat lezen en men nauwelijks iets bespeurt van de overgangen. Wer Kunst hat, hat Religion. Der keine Kunst hat, er habe Religion, zoo heeft Goethe gezegd, daarmede bedoelen de dat de kunst nog meer dan de Godsdienst den band (religie) vormt tusschen het ontijde lijke, het onstoffelijke en den mensch. Dat de ware kunst niet voor een bepaald tijdperk, doch voor alle tijden is, moge Goe the's „Vermachtnis" bewijzen, een gedicht, dat nog heden niet oud of uit d'en tijd genoemd mag worden. Vermachtnls. Kein Wesen kann zu nichts zerfalleu! Das Ew'ge regt sich fort in allen, Am Sein erhalte dich begliickt! Das Sein 1st Ewig; denn Gesetze Bewahren die lebend'gen Schatze, Aus welchen sich das All geschmiickt. Das Wahre war schon langst gefunden, Hat edle Geisterschaft verbunden, Das alte Wahre, fass' es an! Verdank es, Erdensohn, dein Weisen Der ihr, die Sonnq zu umkreisen, Und dein Geschwister wies die Bahn. Sofort nun wende dich nach innen, Das Zentrum findest du dadrinnen, Woran kein Edler zweiTeTnTnag. Wirst keine Regel da vermissen; Denn das seibstandige Gewissen 1st Sonne deinem Sittentag. Den Sinnen hast du dann zu trauen; Kein Falsches lassen sie dich schauen, Wenn dein Verstand dich wach erhalt. Mit frischem Bliek bemerke freudig Und wandle, sicher wie geschmeidig, Durch Auen reichbegabter Welt! Geniesze maszig Ftill' und Segen! Vernunft sei überall zugegen, Wo Leben sich des Lebens freut. Dann ist Vergangenheit bestandig, Pas Kilnstige voraus lebendig, Der Augenblick ist Ewigkeit. Und war es endlich dir gelungen, Und' bist du vom Gefiihl durchdrungen, \yas fruchtbar ist, allein ist walir, Dn priifst das allgemeine Walten, Es wird nach seiner Weise schalten, Geselle dich zur kleinsten Schar! Und wie von Alters her im stillen Eln Débewerk nach eignem Willen Der Philosoph, der Dichter schuf, So wirst du schönste Gunst erzielen: Qenn edlen Seelen vorzuliihlen 1st wiinschenswertester Beruf. Heeft het niet den schijn, ol Goethe hier den zoekenden, weifelenden mensch van onzen tijd zijn gemoedsevenwicht heeft willen hergeven? H. B. Willem Schürmann Prijs geb. f4.90 voorradig bij Boekhandel P. Stins Pz. Telefoon 5045. BEZOEKT Het Huis met de Luifei Spui 28 AMSTERDAM Telefoon Noord 3539 Gezellig zitje Specialiteit in Heinekens Bieren Vergunning Aanbevelend, W. OVERBEEK van prima Tabak No. 1 f3 50; No. 2 f3. No. 3 f 2.50 p. 5 pond. Heeren baai f 1.15; Cuba, iets bijzon ders f 1.75 per pond. Sigaren; f3.-; f 3.50; f 3.75f 4.25; f5.— Vredes f6.— Planteurs Havanna f7.— Greta's zeer fijn f8.— Flor Junos f9.— Raadsheeren, pittig zacht en geurig, f 10.—Sigaretten f 0.80, f 1.— en f 1.25 per 100 stuks, verpakt in luxe pakjes. Voor echtheid wordtingestaan.Weder- verkoopers rabat. Onbekenden postwissel of rembours. TH. VAN BEURDEN 6 Co Tabak en Sigarenfabrikanten EINDHOVEN (WOENSEL). OUDE BOEKHANDEL Kleine Houtstraat 41 blijft steeds doorgaan te betalen voor alle soorten Lees- en Studeerboeken Is ten allen tijde aan huis te ontbieden. AUTOMOBIELEN MOTOREN- en RIJWIEL-herstelpIaats Speciale Reparatie-Inrichting voor Amerikaansche Auto's en Motorrijwielen Nieuwe en Tweede hands Motoren en Rijwielen in voorraad W. IMMERS, Delftstr. 8 Nieuwe Duitsche Piano's, geheel in koper gebouwd, kruissnarig en gepanserd, prima vredesmateriaal en prachtige moderne kasten zwart gepolitoerd, noten- en eikenhout. In ruil van gebruikte instrumenten tegen hoogste waarde. Betaling contant met kort of nader te bespreken maandelijksche aflossing. AMSTERDAM, Kuiperstraat 94—96 HAARLEM, Kerkstraat 12 Telefoon Z. 3167 Telefoon 2493 GROOTSTE INRICHTING voor het repareeren van Automobiel Buiten- en Binnenbanden Leveranciers en reparateurs v. Provinc.-en Gemeentebedrijven thans voor slechts f 150. Groote keuze in moquette en trijp stalen. 30 pCt. onder alle winkeliersprijzen. 6 jaar garantie. Alle meubelen worden gratis bewaard. over den Schouwburg.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 6