MICHELIN RIJWIELBANDEN vTctoria=water Vraagt BRONSTEE's MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V.Modelboerderij BRONSTEÊ, Algemeen erkend als DE BESTE Rij„,e®'an<!jlaren Plaatselijk Nieuws. mendaal te rijden, waar de lunch gebruikt werd. Toen de inwendige mensch versterkt was, namen de genoodigden een kijkje op het op stellingsterrein nabij het hotel en begaven zich naar Hotel Van Ouds het Raadhuis te Over- veen, waar door het gemeentebestuur gezorgd was voor gereserveerde plaatsen om het Corso rustig te kunnen gadeslaan. Op de verschillende wegen was het intus- schen een ontzettende drukte geworden. Waar men zich ook bevond, alle trottoirs waren be zet met wachtenden, alle wegen vol met zoe kenden naar een plaatsje. En de trams brach ten nog steeds menschen aan. Om halfdrie precies zette de stoet zich in be weging, voorafgegaan door drie bereden agen ten. 't Was een eindelooze stoet, welke zich voortbewoog tusschen twee hagen van men schen. 'n Oogenblik dachten we, dat de orde ver stoord zou worden, doordat te veel menschen zich bevonden nabij Hotel Duin en Daal, doch alles liep goed af, dank zij de voortreffelijke regeling van de Commissieleden en vooral van de secretarissen, de heeren Zegers Veeckens en Kuiper. De menschen waren trou wens in een te goede stemming om een ander overlast aan te doen. Groep A was niet al te best vertegenwoor digd. 't Was ook trouwens 'n moeilijke groep om daarin eenigszins smaakvol uit te komen. De. groep Land, Ze.e en Duin en de groep Bloem met vijf vlinders konden ons het meest be koren. Met groep B ging het beter. De deelname was zeer groot. De Commissie had dan ook 4 aideellngen gemaakt om aldus doende de taak der jury te vergemakkelijken. Er waren er bij die prachtig versierd waren. Vanzelf spreekt, dat de grootste groepen 't meest uitkwamen en konden we de groep, voorstellende de twaalf maanden van 't jaar in onze gedachten reeds een eerste prijs toekennen. Van groep C, ruiters en rijtuigen, waren de laatsten sterker vertegenwoordigd dan de eer sten. Colombine en Pjerrot met ezel waren evenals de "Tlndianen, die er uitzagen, alsof ze zoo uit de Wild-West waren overgestapt, heel aardige nummertjes, hoewel de costumeering hierbij meer tot haar recht kwam dan de bloe- meering, om 't zoo maar eens te noemen. De versierde boerenwagen deed met zijn goed- koope en toch zeer in den smaak vallende bloetnversiering, heel aardig aan. Een bijzon der.geslaagd nummertje was C 7, versierd rij tuig van mevr. Van Tienhoven. Door een bij zondere manier van behandeling der prachtige donkerblauwe groote korenbloemen, bleven dezen tot op 't laatste oogenblik frisch en In goeden staat, 't Aardig versierde bokkenwa- gentje uit deze groep was eenig in zijn soort, maar sik zal met die eenigheid weinig In zijn schik zijn geweest. Ook de versierde ponny-wagen met zijn 4 allerliefste passagiertjes en de victoria van J. T. Cremer uit Santpoort, trokken aller bewon dering. Groep D was het best vertegenwoordigd. Alle scholen deden mee. Als No. 1 kregen we te zien: Openbare M. U. L. O. School te Bloeinendaal: Prachtig versierde wagen, voorstellende de totstand gekomen verbinding tusschen Zand- voort en Bloemendaal. Een ijzeren hek, opge hangen tusschen 2 witte afgeknotte, slanke pyramiden, staat open en de Bloemendaalsche maagd treedt den weg op naar Zandvoort, waarop zich verschillende typisch gekleede Zandvoorters en -sters en Bloemendalers en Bloemendalerinnen bevinden. Wegwerkers ont breken niet. Aan 't eind troont Neptunus. De verdere aankleeding van den wagen en zijn bloemenversiering is met veel smaak aange bracht. De wagen, getrokken door twee for- sche Mecklenburger paardenj 2. Meisjesschool 't Kopje. Louter Godinnen en Nymphen. Hoog-fijne versiering, zeer voor naam. 3. R.-K. Meisjesschool Overveen. Een met veel smaak versierde wagen, voorstellende verschillende Grjeksche maagden in prachtige rose-tulen kleedjes, zich verheugende over de overwinning der moeilijkheden bij 't tot stand komen van den zeeweg. Onder een baldakijn 4 maagden. Van dit baldakijn 4 linten naar de laurjprboomen op de hoeken. De omlijsting van den _wagen met graszoden droeg in witte bloe- menletters den naam Mariaschool. 4. Christelijke School voor M.U.L.O. Een HEEMSTEDE TELEF.1790. Telefoon 9—12 en van 25| uur MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.— mooi degelijk AMEUBLE MENT f 90.-; groote SPIEGEL f 35.-; SCHILDERIJEN f 15.- per paar; SLAAP KAMERAMEUBLEMENTEN pracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmagazijn EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. om ruim half tien heeft de uittocht plaats. Men deelde ons mede, dat op een dier avon den' in ruim een kwartier tijds niet minder dan-82 vleermuizen den boom verlieten, 't Was een vreemd gezicht, dat achter elkaar naar be neden vallen, om dan in dezelfde richting te verdwijnen. bijzonder prachtig nummer, dat dan ook een len prijs verdiende. Trok aller bewondering. De wagen stelde voor Zandvoort en Btoemen- daal vereenigd. De voorkant Neptunus met 2 founen, zittende op een rots, waarvóór de zee, omgeven door zee- en duindoorns. Daarachter Flora, omgeven door twee nymphen, die een boog boven hun hoofd vasthouden, omgeven door klimop. Daarvóór vier nymphen. Verder de wagen versierd met heester-gewassen, bloemen, enz. De jongens, die de paarden leidden, gekleed in zeegras-costuum met schelpen. 5. Openb. lagere school Overveen. Ook hierbij speelde Neptunus een rol. Deze komt uit zee, voorgesteld door een met veel talent beschilderd doek, tusschen 2 schelpen en ge trokken door 2 tritons 't strand op, waarop ziph spelende kinderen, badman en -vrouw, baadster, strandstoel eu badkoets bevinden. Neptunus draagt een lauwerkrans op zijn stoe- ren drietand. 6." Openbare Lagere School te Vogelen zang. Een heel aardig versierde wagen met 12 kinderen. 7. Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Een symbolische voorstelling van de vereeniging van Zandvoort en Bloemendaal. Aan de eene zijde Zandvoorter visschers, aan de andere zijde Bloemendalers, voorgesteld door ver schillende sportbeoefenaars, zooals hockey-, tennis- en golfspelers. De vereeniging wordt nog eens veraanschouwelijkt door de vereeni ging van Zandvoort's en Bloemendaal's wa pen. De minder hooge prijs, die aan dit mooie nufnmer ten deel viel, was waarschijnlijk hier aan te wijten, dat bij de aanraking van den opbouw met een boomtak de versiering ge deeltelijk verwoest werd, hetgeen bij de 2e keuring wellicht aangemerkt werd als een zich slecht houdende versiering. 8. Openbare Lagere Schoot te Bloemendaal. Het geheel bestond uit drie gedeelten. Het eerste gedeelte stelde voor: het leven der Kaninefaten In het duingebied van Kenne- merland, toen zij nog holbewoners waren en het wilde gedierte, dat hun de kleeding ver schafte, nog in hun naaste omgeving verbleef. In yerband daarmede het hol op den wagen en' het wilde; zwijn in de struiken. Toen kwamen de Middeleeuwen. De duinen vertoonden een geheel ander leven. Jachten werden gehouden door prachtig gekleede edel- iiedeti. Hier werd een valkenjacht voorgesteld door één edelman met twee edelvrouwen, ver gezeld van hun onmisbaren valkenier. Het ge bruikelijke hekje met de valken ontbrak niet. Eén edelvrouw zat met den roover, die het eerst een kamp zou moeten wagen, op den vinger gereed. Deze was daarom ongekapt; de andere droegen nog hun kapje. Het derde gedeelte vertoonde den zeeweg, zooals die bij de zee eindigt, met kinderen op weg daarheen en in de kleeding van den tegen- woordigen tijd, voorzien van schopje, emmer tje, enz. Een zeenimf, nog met de voeten in het wa ter, was ter verwelkoming uif de zee verre zen en maakte de reis mede. En dit alles onder de hooge autoriteit van de Nederlandsche Maagd, die met haar ééne voet rustende op den nek van den leeuw, het geheel aanschouwde, onder een prachtigen bloemenkroon. We vernamen, dat de leeuw voor deze ge legenheid met de grootste welwillendheid in gebruik werd gegeven door de N. V. Pelterijen- handel, J. Greeve en Zn., Kalverstraat, Am sterdam; de huiden der Kaninefaten door de Wit-Looifabriek en Pelterijenhandel, Ridder straat, Alkmaar, terwijl de firma Ant. Cassée en Zn. te Bloemendaal door haar vriendelijke medewerking zich hoogst verdienstelijk maakte. 9. Kennemer Lyceum, Personificatie van „Het Lyceum" en de verschillende leervakken: de Oude Talen, de Moderne Beschaving, de Geschiedenis, de Aardrijkskunde, de Moderne Talen, de Wiskunde, de Nat. Historie, de Mu ziek, de Handenarbeid, de Sport. De verschil lende leervakken worden zinnebeeldig voorge steld door schilden en personen met toepasse lijke attributen. Bijv. Handenareeid door een meisje met schild waarop afgebeeld de Stelling van Pythagoras; Aardrijkskunde door een globe; geschiedenis door een burcht, enz. En zoo zijn we genaderd tot E. Vrije groepen, waarvan de visschersboot algemeen de aan dacht trok. De bemanning liep er maar naast, wat trouwens veelal gedaan wordt als een boot zich op 't droge bevindt. De Vereenigingen hebben zich ook niet on betuigd gelaten. Allereerst de Bloemendaalsche Gymnastiek-Vereeniging, welke met een prach tig aangekleede wagen en een kranig troepje turners en turnsters was uitgekomen, in de volmaaktste orde marcheerde het groepje ook bij vertragingen, door en bij aankomst was ue orde nog even onberispelijk ais Du t vertrek. De voetbalclub O. V. V. verscheen met twee wagens, welke aan duidelijkheid niet te wen- schen lieten. De eene stelde een miniatuur voetbalveld voor met grasvlakte, krutstrepen, „koollatten" met net en voetbal, de andere droeg het O. V. V.-elftal in clubcostuum. De Christelijke Zangvereeniging Maranatha, in een gezellig onder-onsje bueen gehokt, gaf nu en dan een liedje ten beste. Groep F, Auto's en Motorrijwielen is ons heel erg tegengevallen en het moet ook voor de Commissie een teleurstelling geweest zijn. De deelname was bedroevend, terwijl van de deel nemers het meerendeel nog van buiten kwam. Mhistens 25 automobielen en evenveel motoren hadden we er nog bij moeten hebben in den stoet. Van de automobielen welke wel aanwezig waren, viel de versiering niet mee, alhoewel de vliegmachine en die van den heer Beekman heel aardig waren. De afd. G, Handel, was vertegenwoordigd door een 13-tal deelnemers. Ook hierbij was reclame vaak hoofd-, de bloemenversiering vaak bijzaak. De kolenmijn van A. de Graaf, met z'n beide zwartgesnoete mijnarbeiders, was een heel aardige vinding, evenals de gas- en badkamerinstallatic van den heer J. Seyf- fert te Haarlem. De wagen van onzen medewerker P. Tide- man Jr., was ook tegenwoordig, zij het dan ook dat de bloemeering bescheiden was. 4 helpers, waarop hij trots kan geweest zijn, maakten tevens deel uit van den wagen, door met strooibiljetten en bladen de menschen op te wekken abonné op ons blad te worden, welke opwekking ook aan den wagen was be vestigd. Vermelden we thans nog, dat 2 doctoren per auto den geheelen tocht meemaakten, om bij eventueele ongelukken dadelijk hulp te kunnen bieden. Voor zoover we na konden gaan, zijn de heeren rustig kunnen blijven zitten. Ten slotte zij nog met een enkel woord mel ding gemaakt van den keurigen wagen van de afd. Bloemendaal-Velsen van de Ned. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde, die zonder mede dinging in den stoet meereed. Veler belang stelling was vooral op dezen wagen gevestigd. Men was benieuwd hoe de afdeeling voor den dag zou komen. Nu, als we ons niet bedriegen, dan kan 't oordeel niet anders dan onverdeeld gunstig zijn geweest en deed de wagen aan hen, die hem in elkaar zetten en opsierden, alle eer aan. De goddelijke Flora op haar troon, te midden van een aantal allerliefste godinnetjes, blikte met welgevallen neer op haar kinderen, de voortbrengselen van 't bloemenrijk. De prachtige reuzenmand, opgemaakt met delphi nium, was een juweel van manden-opmaak- kunst. 't Was in één woord: een der glanspun ten van den stoet. Na terugkomst op 't terrein hield dr. Posthu mus Meyes, de voorzitter van het Bloemen corso, een van geestigheid tintelende sluitings rede. Onder groote spanning, als bij een exa men, werd de uitspraak der jury bekend ge maakt. (Zie verder uitspraak der Jury in ons bijblad) BLOEMENDAAL. De Chr. Evangelisatie Zangkoren „Dient den Heer", te Haarlem en „Maranatha", van Bloemendaal hebben op den 2den Pinksterdag een zeer goed geslaagde boottocht onderno men naar het eiland Marken en hebben daar voor de bewoners van dit Zuiderzee-eiland, in het kerkgebouw eene kostelooos toegankelijke uitvoering gegeven. De eilandbewoners be loonden deze daad met een spontaan uitgeleide naar zee. De verlangde deelname was echter zoo groot, dat zeer velen, die gehoopt hadden die boottocht mede te maken, moesten teleur gesteld worden. Op veelvuldig verzoek heeft het bestuur thans besloten op Maandag 8 Augustus a.s. weder een boottocht te houden, doch nu door de schoone Vecht, Rijn en Gouwe naar Gouda. De heer C. W. C. van Rietschoten, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, hoopt 1 Augustus e.k. den dag te herdenken, dat hij voor 4U jaar geleden in dienst trad als Direc teur der Nederlandsche posterijen. Thans is de heer van R. 19 jaar directeur van het Bloe mendaalsche postkantoor. De opbrengst van de openlucht-concerten, die de vorige week plaats hadden in Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang, ten bate van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies, bedraagt 700. Een mooi bedrag. Hulde aan de kinderen, die hebben samengewerkt om deze som bij elkaar te krijgen. SANTPOORT. Maandag ging er een paard van door. Het beest rende in de richting dorp Santpoort. Vejen, die de vlucht bemerkten trachten per rijwiel het beest te grijpen. Na een lange ach tervolging, slaagde men er eindelijk in het paard in handen te krijgen en in den stal terug t« brengen. Een boom tegenover de villa „Rustanburch" aan den Bloemendaalscheweg schijnt de ver gaderplaats te zijn van hierboven beschreven vleermuisjes. Reeds eenige avonden achtereen Zaterdagmiddag had op de begraafplaats „de Biezen" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van het jongetje dat dooj" de stoomtram overreden .werd. Vele had den zich om de groeve geschaard. Nadat de kist, die bedekt met vele bloemen in de groeve neergelaten was, sprak de heer Sluiters, na mens de Zondagsschool eenige woorden, waar na de ongelukkige vader van het jongetje, met veel moeite dankte voor de bewezen belang stelling en zelfs in zijn verdriet blijk gaf van takt en naastenliefde door oprecht mede te deelen dat hij noch zijn vrouw een oogenblik geloofde aan schuld van den machinist. ONTVANGEN BOEKEN. „De Vrouw getooid met Juweelen", door Oscar Wilde, vertaald door Chr. van Balen Jr. Uitgave van J. M. Meulenhoff, Amsterdam. De serie coquette boekjes in kleurige batik bandjes, door den bekenden uitgever J. M. Meulenhoff uitgegeven onder den titel „Meu- lenhoff's Kleine Boeken van Groote Schrijvers", is nu uitgebreid met een boekje, behelzende eenig kleingoed van den bekenden Engelschen schrijver Oscar Wilde. Het manuscript van zijn „De vrouw getooid met de juweelen" liet Wilde in Parijs in een huurrijtuig liggen en ging op die wijze verlo ren. De fragmenten, thans uitgegeven, zijn be waard gebleven op losse bladen van een eer st# ontwerp. Voorts bevat het boekje eenige gedichten in proza. Wilde wordt tegenwoordig druk gelezen, hetgeen zeer begrijpelijk is, omdat men zich met Wilde nooit verveelt. Hij heeft alle deug den en de aantrekkelijkheid van een vloti cau seur; hij zorgt voor een conversatie, waarbij ge slechts behoeft te luisteren naar zijn meester lijke zinswendingen, zijn treffende beelden, zijn geniale invallen, nooit te diepzinnig om ze te kunnen volgen en toch met de aantrekkelijk heid en het boeiende van een puzzle. Vooral sterk is Wilde in die half-waarhcden, die wij paradoxen noemen. In aristocratische Engelsche kringen ver- keerende en met een bijzonderen aanleg daar voor, heeft hij zich kunnen bekwamen in het opstellen van een dialoog, die nauwelijks bij eenig ander schrijver zijn gelijke vindt. Indien Wilde niet geleefd had, tegen den aard van een der belangrijkste menschelijke instincten, indien Wilde een moreele kracht ge weest ware, die zich had kunnen concentree- ren op een levensbeschouwing met zedelijke kern, dan zou hij waarschijnlijk onder de aller eerste kunstenaars terecht gekomen zijn. Telkens herkent men nu in Wilde's werk de man, die niet goed met het leven staat, de man, die, zooals hij doet in „Het huis des oor deels" (eveneens opgenomen in dit boekje) tegen God moet zeggen: „Gij kunt mij niet ter helle zenden, omdat ik in de hel steeds geleefd heb." Er is verband tusschen Wilde's levenswijze en zijn klacht geuit tegenover zijn vriend An- dré Gide: „Wil je het groote drama van mijn leven weten? Het is, dat ik mijn genie heb ge bruikt in mijn leven in mijn werken heb ik slechts mijn talent aangebracht." Met „leven" wordt hier omgang bedoeld. „Wer Grosses will muss sich zusammen- raffen" heeft Goethe terecht gezegd en dat wil zeggen, dat men alle zijn krachten, zonder uitzondering moet samentrekken, om het groote te bereiken. HENRI BAKELS. OBERLAHNSTEIN Op reis de meest hygiënische drank.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2