INTEEKENBILJET. Besloten werd, evenals de Duitsche muzikan ten, op verschillende punten van onze ge meente muziekuitvoeringen te geven en de op brengst hiervan te besteden voor een eere poort. Hoe de kleuters muziekuitvoeringen gaven en met welke instrumenten, hebben we in ons vorig nummer omschreven. Jongens! Het is een aardig idéé geweest en we brengen gaarne een woordje van lof aan de uitvoer ders. Ook zij hebben een prijsje verdiend; wij meenen te weten, dat zij er zoo niet van af komen. Des avonds was er helaas niets te doen. Allen waren nog in een feestelijke stemming en hadden gaarne muziek gehoord. Maar dat was nu eenmaal niet zoo. Druk pratend over het bloemencorso, liep men langs de winkels en be wonderde men de mooi versierde etalages. Om ongeveer half tien hield een versierde vrachtauto i n de dorpstraat stil. Op dezen vrachtwagen bevonden zich eenige jonge da mes en jonge heeren in Italiaanschc kleeder dracht. De jonge dames zongen met heldere stem eenige liederen, begeleid met piano, die voor dit doel op den wagen was geplaatst, en fluit. Door een groote menigte werd hun spel en zang aangehoord. Eenige jonge dames gingen met een busje rond en haalden heel wat op. De gelden waren bestemd voor het centraal ge nootschap voor kinderherstellings- en vacantie- kolonies, afd. Bloemendaal. De opbrengst was dezen avond 270. In Overveen was het vroolijker. Daar had den eenige personen, de Duitsche muzikanten, die aldaar vertoefden, een goede belooning toe gezegd, als zij den geheelen avond speelden. Het Raadhuisplein was voor dit doel uitste kend geschikt. Het duurde niet lang of het ge- heele plein stond vol menschen, in Van Ouds het Raadhuis werd gedanst, bij den heer Van Schooten zat het voorplein tjokvol. Den ge heelen avond was 't in Overveen erg gezellig. Zog behoort dit feest wederom tot het verle den. Eén ding hebben we hiervan over gehou den, dat de nieuwe zeeweg nu voor iedereen toegankelijk is. Vleermuizen zijn griezelige dieren. Vele men schen zijn voor deze beesten zeer bevreesd, vooral dames hebben het niet op de onschul dige diertjes begrepen. Tegen den avond begin nen ze hun jacht op insecten, dan fladderen ze weer eens hoog dan weer eens laag bij den grond. Nu wordt over het algemeen gedacht, dat de vleermuizen er op uit zijn, om in de dames hun haar te vliegen, vandaar dat de dieren gevreesd worden. Zulke gevallen zijn nog nimmer voorgekomen en als het eens voor komt, dan is het een ongelukje, want een vleermuis aast op insecten, maar niet op da meskapsels. Op den Bloemendaalschen weg liep, hoe vreemd het ook is, Donderdagmiddag een jong vleermuisje. Natuurlijk trok het de aandacht van eenige personen, die het diertje op een stuk hout namen en bewonderden. De kop is precies hetzelfde als van een muis, alleen een weinig grooter. Ook de vier pootjes kométa tnet een muis overeen, uitgezonderd de krom me, scherpe nagels. Twee groote vleugels, veel gelijkend op een regenscherm, bedekt zijn li chaam, aan de kanten van deze vleugels zitten kroi/ime haken, waarmee hij zich des winters meestal in torens ophangt en zijn winterslaap doei. Toen het moois van het diertje afgekeken was, werd het in een tuin geworpen. Dit vond het beest minder aangenaam en liep wederom de straat op. Daarna werd hij door middel van een stukje hout tegen een boom aangezet. Met een bewonderenswaardige kalmte en overleg klom 't beest tegen den boom op, tot groot ver maak van de omstanders. Telkens als hij een eindje verder ging, vergewiste hij zich of hij houvast had. Zoo klom hij steeds hooger, tot dat hij tusschen de bladeren verdween. Het gepiep van de moeder, die in een andere boom zat. werd door den zoon beantwoord. Woensdagavond was het om en nabij den winkel van den heer C. J. Cassée zeer druk. Vele deelnemers van het bloemencorso, die een prijs gewonnen hadden, wachten totdat dc prijzen uitgestald zouden worden. De prijzen kwamen echter niet en medegedeeld werd, dat ze den volgenden dag na aankomst tentoonge steld zopden worden. Donderdagavond was de heer Cassée druk bezig de prijzen in de étalage- kast te leggen. Wegens gebrek aan ruimte konden niet al de voorwerpen tentoongesteld worden. Dit kwam door de groote hoeveelheid. Om negen uur was de étalage gereed en wer den de gordijnen verwijderd. Een prachtvolle collectie vertoonde zich aan de nieuwsgierigen, die zich voor de ruiten verdrongen. Jammer genfceg staan de namen er niet bij vermeld, niemand weet, wat hij heeft. Onder de smaak volle prijzen zagen we: Een complete reisne- ces^aire, keurig mooi uitgevoerd glaswerk, vazen, glazen potten, een mandje met likeur, een koperen taartenschotel, een prachtig inkt- stel, groote doozen met bonbons, medailles, broches, halskettingen en nog veel meer. Hedenavond zal de prijsuitdeeling plaats hebben om 7.30 uur in Hotel Vreeburg. De heer Verbeek, rijwiel- en motorhandel, is op het idéé gekomen om met een auto het Corso vooraf te rijden, strooibiljetten uit te geven en daarvan een klein gedeelte met een fout te laten bedrukken. Wie nu zoo n fout ge- gedrukt strooibiljet vond, kon op een prijsje rekenen, hetwelk Maandagavond 7 uur kon worden afgehaald. Er is om de strooibiljetten bijna gevochten door de jongens. Van de 5000 strooibiljetten waren er 50 met een fout en 43 jongens of meisjes zijn met zoo'n exemplaar aangekomen. We kunnen dus veilig aannemen, dat er wel 4/5 gedeelte van het aantal is nage lezen of nagezocht. Hieronder volgen de namen van de geluk kigen, met de door hen ontvangen prijsjes en prijzen. Tates, Jasbeschermer. Hans de Vrijer, Doos glanspoedcr. Anton Bruinis, Busje lak. Jan de Vrijer, B. S. A. sleutels. Tates, Reparatiezakje. Wim Bruinis, Sleutel. Klaartje, Tube kettingsmeer. Mej. Terschuur, Schoten, Reparatiezakje. De Jong, Handpompje. Marretje Bruins, Reparatietaschje. Handgraaf, Santpoort, Handpompje. Henk Vis, Reparatiezakje. Mevr. Poelgeest, Lucas-bel. v. d. Mey, Jasbeschermer. Jo Bruinis, 1 fleschje olie. Mientje van ltum. Buitenband. Gronert, Handpompje. Schuit. Flesch olie. Jan Romein, Bagagedrager. Wietske Henkes, bagagedrager. Greetje Erlings, Claxon. Johan Schulmeyer, Handpompje. Tynen de Jong, 1 stel hendels. M. Potter, Zadeitaschje. Betty Bruin, Bagagedrager. Frans Bakker, Olielamp. Wim de Roo, Binnenband. A. van der Plas, Oliespuitje. Dezelfde, Handpomp. Mej. Gerritsen, Binnenband. Smits, Haarlem, Olielamp. Wijntje Voster, Jasbeschermer. Koster, Handpompje. Busquet, Haarlem, Buitenband. Vfarietje Vrijmoet, Lucas-bel. van der Sluys, Naaimachine. W. Eikelenboom, Binnenband. Bets Cassee, Kaarslamp. Tinie Mulders, Klem bagagedrager. Mej. Koeman, 1 doos vaseline. Sluis, Fleschje olie. Odenthal, Sleutel. Zaterdag had een motorrijder het ongeluk een defect te krijgen aan zijn motor. Na de ma chine onderzocht te heben was het mankement spoedig gevonden en gerepareerd. Na een half uurtje tufte hij weder verder. Thuis gekomen ontdekte hij tot zijn groote ontsteltenis, dat hij zijn portefeuille verloren llad met 25 biljetten van 1000 gulden er in. Vermoedt wordt, dat bij het repareeren van den motor de portefeuille uit 'zijn zak gegleden is. Tot nu toe is het geld nog niet terug. in den nacht van Dinsdag op Woensdag is getracht In te breken door een ruit uit te snij den in de villa van den Heer Scheltema, Mid den Duin- en Daalscheweg. De Bloemendaalsche Nachtveiligheidsdienst bemerkte op een barer tochten, dat er onraad was, waarschuwde de politie en gezamentlijk is men er in geslaagd te voorkomen, dat de ruitensnijders iets tnede konden nemen, daar zij inmiddels het hazenpad hadden gekozen. Den volgenden morgen werd door den tuin baas van den heer Bierens de Haan, „Oud- Zomerzorg", aangifte gedaan van het vinden van een fiets in den tuin, op 'n paar minuten afstand van bovengenoemde villa wat zeer waarschijnlijk verband houdt met die poging tot inbraak. De fiets is nog niet opgehaald. VAN HIER EN DAAR. De welbekende zaak in naaimachines van de firma Geijlvoet in de Doelstraat, heeft een be langrijke verandering ondergaan. De reeds lang te klein zijnde winkel is aanmerkelijk ver groot, de houten vloer is vervangen door eert granieten, terwijl de zoldering plaats heeft moe ten maken voor een modern plafond. Verbete ringen, welke het kleine, ouderwetsche win keltje omgetooverd hebben in een flinke, mo derne zaak, waarin de nieuwe glimmende naai machines op haar voordeeligst uitkomen. Het- interieur van den winkel is verder opnieuw geschilderd, terwijl ook het voorfront van het huis opnieuw gerestaureerd is. De heer Joh. H. D. van Hemsbergen heeft in het perceel Anegang 27 een winkel en worst- fabriek laten bouwen welke gezien mag worden en welke zijn vorige inrichting op de Groen markt verre overtreft. De zaak is zeer luxeri- eus ingericht wat trouwens voor een ie klas slagerij een vereischte is. Vooral worstfabrika- tie is een bedrijf van groot vertrouwen. Men weet het. Doch wie heeft gezien de modem- hygiënische manier waarop de heer Van Hems bergen zijn worstfabriek heeft ingericht, zal hem ongetwijfeld dat vertrouwen schenken. Men werpe daartoe maar eens een blik irt den geïsoleerden koelen zoutkelder, waar groo te, gemetselde pekelbakken zijn aangebracht voor de heerlijke zijden spek en vleesch die hier gepekeld zullen worden. Boven dezen kelder bevindt zich de worst- fabriek met granieten vloer en helder betegel de muren, een lust om te zien. Daarin zijn de moderne machines voor de worstmakerij en een geheel geïsoleerd gasfornuis van een nieuwe vinding en absoluut zindelijk. Vooral de z.g. mengmachine is van een prachtig systeem, waarbij knoeien absoluut buitengesloten is, wanneer natuurlijk de grondstoffen goed zijn. En de heer Van Hemsbergen verzekerde ons, dat het voor hem een eerezaak is, hieraan consciëntieus te voldoen. Natuurlijk ontbreekt een koelinrichting, vol gens de hedendaagsche eischen ingericht, ook niet.. Wat zou trouwens een vleeschhouwenj zijn zonder een doelmatige koelinrichting? Het kantoor is tusschen den winkel en de worstfabriek ingebouwd, zoodat van daaruit overal een wakend oog kan worden gehouden. En nu de winkel zelf. Behoeft het nog gezegd, dat ook hieraan de uiterste zorgen zijn besteed? Dat dc installatie in alle opzichten te prijzen valt? Men ga zich maar eens persoonlijk overtuigen. Een mooie 4-kleurige tegelvloer, frissche tegelmuren, waartegen bijzonder fraai getee- kende, gekleurde halve colonnades zijn aan gebracht. En dan een schitterende avondver lichting,'een triomf der electriciteit. Verder de hang-rekken, die van glanzend, roestvrij wit staal zijn gemaakt, de Amerikaansche automa tische cassa, ook van een nieuw systeem, en de sierlijke etalage, dit alles vormt een geheel waarmede de ondernemer geluk kan worden gewenscht, gelijk ook de Anegang met dit per ceel. Tenslotte nog eenige mededeelingen over de vleeschsnijmachine die de heer Van Hemsber gen in gebruik neemt. Dit ingenieuze instru ment snijdt niet alleen, maar werpt automa tisch ook de gesneden plakken vleesch, ham of worst, op het schaaltje, zoodat de consump tie niet meer met de hand behoeft te worden aangeraakt. Deze machine is nog nieuw: de heer Van Hemsbergen toch is de twaalfde vleeschhouwer in ons land, die haar geplaatst heeft. Provinciale Bond van Effectenbezitters. Een dezer dagen had te 's Gravenhage de Oprichtersvergadering plaats van den „Pro vincialen Bond van Effectenbezitters". Naar wij vernemen werd het Voorloopig Bestuur ongewijzigd gekozen tot Hoofdbe stuur. Aan het hoofddoel der Vereeniging: „Het beschermen van hare leden, in de Provincie in het bijzonder, tegen de gevolgen van de Trust vorming in den Effectenhandel" werd nog toe gevoegd „Het behartigen van en opkomen voor dc be langen en rechten van de leden van den Bond in Nederlandsche Naamlooze Vennootschappen en Maatschappijen." Dit doel zal getracht wor den te bereiken door het vormen van eene Commissie uit het Hoofdbestuur, die tot taak zal hebben het bezoeken van aandeelhouders vergaderingen van Vennootschappen en Maat schappijen, waarin de leden van den Bond ge ïnteresseerd zijn, ten einde de belangen van aandeelhouders, leden van den Bond, die zelve deze vergaderingen niet kunnen bezoeken, voor te staan. Het „Bondseffectenkantoor" zal voor Bonds leden in de Provincie Effectenorders uitvoeren tegen */4 pCt. provisie inplaats van de thans door Provinciale Bankiers berekend wordende pCt., overwegend dat het een onbillijkheid Is dat, eenvoudig tengevolge van een besluit der Provinciale Bankiersvereenigingen, parti culieren buiten Amsterdam de helft meer kos ten hebben te betalen dan de Amsterdamsche particulieren. Het Bondseffectenkantoor, dat verder 'den Bondsleden meerdere voordeelen en facilitei ten bieden zal, zal in den loop van de maand Juni geopend worden. Het Secretariaat, dat gevestigd is Valken- boschlaan 277 te 's Gravenhage, verstrekt op aanvrage alle gewenschte inlichtingen. ALLERLEI. Zonderlinge Grafschriften. Een allermerk waardigst grafschrift is dat van Benjamin Franklin, die 17 April 1790 te Philadelphia stierf. H schreef het zelf en het luidde: „Hier ligt het lichaam van den boekdrukker Benjamin Franklin gelijk de band van een oud boek, waaruit de bladen gescheurd zijn en dat van zijn sieraad en verguldsel beroofd is tot voedsel voor de wormen; doch het werk zelf zal niet verloren gaan, maar eens gelijk hij vertrouwde, weder verschijnen in een nieuwe en schoonere uitgave, herzien en ver beterd door den auteur." Men zie in dit zeker vreemdsoortige graf schrift, geen spotternij, doch eenvoudig de zon derlinge uitdrukking van een werkelijk in den grond diep religieus gevoel. Het grafschrift, dat op een steen op het Slo- terdijker kerkhof wordL gevonden, is van een geheel anderen aard: „Gij, die dit leest op deze zerk, Gaat in uw leven veel te kerk; Maar als gij dood zijt blijf er uit, Gelijk hij, dien dit graf besluit" Men vindt in dit vrij naïeve grafschrift le een aanprijzing van den godsdienst en 2e. een verzet tegen het begraven in de kerken. Dan is voor dit zonderlinge en niet vrij dui delijke Hier ligt de Vader en dc Moeder Hier ligt de Zuster en de Broeder, Hier ligt de Vrouw en ook de Man En slechts twee lijken liggen hier dan. Men heeft zich afgevraagd, hoe dit raadsel van 2+2+2=2 op te lossen. Ten laatste heeft men deze uitlegging gegeven: Een man en een vrouw hadden zich ieder in een klooster bege ven, en werden aldus Broeder en Zuster. De man werd later Pater en de vrouw Mater, dit is Vader en Moeder. Het is niet onaardig gevon den, maar of het juist is? Per resto: Toén Robespierre, bekend uit de Fransche Revolutie daar bij velen onder dequillotine bracht, gestor ven was, gaven de dagbladen dit volgend spottend grafschrift: „Passant, qui que tu sois, ne pleure pas nton sort, Si je vivais, tu serajft mort!" Hetgeen vertaald luidt: „Voorbijganger, wie je ook bent, ween niet om mijn lot Indien ik leefde, zou jij dood zijn. 't Volgende is een voorval uit de oude doos. 'k Heb het van mijn ouders gehoord. Vrien den van hem hadden twee jongens, die om streeks zes en acht jaar oud waren, toen gebeurde wat ik nu ga vertellen. De oudste jongen was wild en vroolijk, de jongste stil en bedaard. Nu had de avond vóór de geboorte van de oudste jongen de moeder nog lustig de piano bespeeld. Naar aanleiding daarvan merkten kennis sen wel eens op, als ze de oudste zoo jolig zagen rondspringen: „Geen wonder, dat die iongen zoo opgewekt is, hij is vroolijk in de wereld gekomen". Op een dag waren de twee jongens op bezoek geweest bij vrienden van huif ouders, die een kwartier van 't ouderhuis afwoonden. De oudste was, als altijd, vroolijk en grappig geweest en had de menschen aan 't lachen gebracht. De jongste had geluisterd en gekeken en niet veel gezegd. Een der dochters bracht het tweetal naar huis en luis terde 't volgende gesprek af. Oudste jongen verontwaardigd: „Wat ben jij weer vervelend geweest. Je hebt haast geen woord' gezegd. Er is nooit iets aan jou". Jongste snikkend: „Jij bent ook veel ple zieriger in de wereld gekomen dan ik!" Ondergeteekende wetischt abonné te worden van het „BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD" tot wederopzeggens toe f 2.— per halfjaar. Naam Woonplaats

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 6