MICHELIN RIJWIELBANDEN -Anégangit Gebreide Dassen - Vraagt BRONSTEE's De Victoria-Bron ARBEID. MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V. Modelboerderij BRONSTEÊ, Algemeen erkend als DE BESTE Rijwie^a^lar Plaatselijk Nieuws. te OBERLAHNSTEIN in den eenvoud van de duive, in de driestheid van den hoen, in den zotten kallekoen, in wat, voor die luisteren wil, spreekt, aan 't herte sprekend stil: 't wezen, 't werken, en 't gebod van den goeden grooten God. (Uit „Guido Gezelle's Dichtwerken) Dezer dagen troi mij een beschouwing over de z.g. „arbeidsschuwheid", weike volgens schrijver meer en meer voortwoekerde en wel 'n beetje geleek op '11 brand in de veenen. Nu kan niet worden ontkend, dat er menschen zijn die werkelijk arbeid'sschuw zijn, doch ik haast mij er bij te voegen, dat die er altijd ge weest zijn. Evenmin kan worden ontkend, dat er nog heel veel menschen zijn, vooral gehuwden, die o zoo gaarne langer zouden willen werken, maar niet mogen. Wat de „arbeidsschuwheid" betreft, welke zich uit in werkstakingen, 't lijkt mij gewenscht niet al te veel met dat woord „arbeidsschuw heid" te spelen. Wel is waar komon er werk stakingen voor die er wel 'n beetje den schijn aan geven, doch er zijn dan toch ook nog wel andere factoren aanwezig, welke evengoed in de eerste plaats zouden kunnen worden ge noemd. Met recht kan gezegd worden, dat het een noodzakelijk gevolg is van den vreeselijken wereldoorlog en dat dus aan dit euvel niet is te ontkomen. tieter zou het zijn over zulke euvels niet zoo a bout portant te oordeeien en eerst eens met ons zelf te beginnen. Na te denken, een diepe ren grondslag te zoeken, dat is hetwat meer gewenscht zou zijn. in „Eigen Haard" trof ons een redactioneele bespiegeling over bovengenoemd onderwerp en men kan daaruit lezen, dat wij niet alleen staan in onze meening. Wij lezen daarin: „Het valt moeilijk een vonnis te vellen over de velerlei werkstakingen, die het vernielings werk van den oorlog voltooien. Een oordeel over dit maatschappelijk euvel zou een oordeel moeten worden over de diepere psychologi sche en oeconomische oorzaken. De werksta kingen zijn niet meer dan een der weliswaar meest opvallende symptomen van een zeer ge compliceerde kwaal, en de verstandige ge neesheer bepaalt zich niet allereerst tot de uitwendige verschijnselen, maar zoekt naar ge neesmiddelen voor de inwendige ziekte, welker aanwezigheid zij verraden. Ofschoon dus onder de gegeven omstandig heden misschien automatisch noodzakelijk, wordt de werkeloosheid op zichzelf toch ook weer een nieuwe ziekte, die op haar beurt slachtoffers maakt. Onverschillig van welken aard het werk is, dat men verricht, onver schillig of het hoog of laag wordt beloond, arbeiden moet ieder evengoed als hij eten en slapen moet. Wie niet werkt, ondermijnt zijn gezondheid even zeker als wie niet eet, en het noodlottigst gevolg van gedwongen werkeloosheid is nog niet eens de stilstand in het bedrijf en de daar uit voortvloeiende lasten, maar de psychische depressie bij de slachtoffers, die, zoo zij zich genoopt voelen hun beroepswerk te onderbre ken, niet allen zoo verstandig zijn, tijdens de staking hun werkkracht schadeloos te stellen met vrijen arbeid of liefhebberijen. In een vroeger tijdperk der beschavingsge schiedenis heeft men de weeldepoppetjes be klaagd, die aan de zenuwen gingen lijden om dat ze niet anders hadden te doen. Wie we;t hoeveel pootige kerels tegenwoordig aan het piekeren raken, omdat ze geen werk hebben om er hun aandacht op te concentreeren. Een werkeloos mensch wordt maar al te gauw slachtoffer van den redeneer-waanzin. Als de menschelijke geest geen object buiten zich heeft, waarmee hij zich bezig kan houden, zoekt hij zijn materiaal in zichzelf. En dan breekt hij of hamert, knutselt of ontleedt wat tevoren als een gaaf bezit onaangeroerd in zijn binnenste lag verborgen. Onledig houden moet zich de bezige ziel met het een of het ander; heeft ze geen werk buiten zich, dan be gint ze met zichzelf. Terwijl ledigheid des duivels oorkussen is en men zijn verpoozing met mate moet genie ten, kan men van arbeid niet licht teveel krijgen. Natuurlijk bestaat er een ondoelmatige vcrdeeling en toepassing van den arbeid, die de „overlading" teweeg brengt, welke wij bi- HEEMSTEDE TELEF.1790. Telefoon van 9—12 en 2—5£ uur. MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.— mooi degelijk AMEUBLE- MENT t 90.groote SPIEGEL f 35.SCHILDERIJEN f 15.— per paar; SLAAF SS KAMERAMEUBLEMENTENpracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmagazijn: EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. ■»ammm ■uaaeaai zonderlijk in ons onderwijsstelsel heiaas maar al te goed kennen. Maar deze overlading is slechts een teveel aan verkeerde bezigheid; geen teveel aan bezigheid op zichzelf. Aan „overwerken" geloof ik niet; doen zich bij harde werkers verschijnselen van overspan ning of uitputting voor, dan zijn deze te wijten aan de kwaal die zij met het geneesmiddel „arbeii" trachten te bestrijden en niet aan het geneesmiddel zelf. Want arbeid als geneesmid del is even algemeen in gebruik als de bekend ste kwakzalverskruiden. Ontreddert werkloosbeid de gave ziel, om gekeerd zal werkzaamheid de ontredderde ziel kunnen herstellen. En als de patiënten zich aan het universeei-geneesmiddel te buiten gaan, is dit een teeken, dat de kwaal hen erg plaagt. Het geneesmiddel zelf blijft inmiddels ook bij de grootste dosis onschadelijk. Hoeveel noeste werkers arbeiden louter voor 't behoud van hun ziel! De wereld prijst hen, omdat ze zoo vlijtig zijn en zooveel hart voor hun arbeid bezitten. Maar voor henzelf is de arbeid wat voor den dronkaard de alcohol is. Ontneem hem een oogenblik zijn bedwelming, en angst grijpt hem aan. De spookbeelden doe men op uit zijn kranke ziel en het besef van zijn desolaatheid maakt hem radeloos. Eerst als hij weer drinken kan, wordt hein het ieven dragelijk. Wie kent ze niet, de armen, die hun leied ver arbeiden, zooals een dronkaard zijn leed ver drinkt. Voor mijn oogen doemt, als één uit velen, de gestalte op van; een stroeve oude vrouw in het zwart, die zvtfrjgend voortsloofde, totdat ze den droeven dag weer met arbeid was meester geworden. Arbeid als geneesmiddel verraadt een trieste ziel. Wie niet op zijn tijd stil kan zitten, lijdt geestelijk gebrek. En daarom kunnen wij de menschen vaak nog beter beoordeelen niet naar hun werk, maar tijdens hun ledigheid. Hun innerlijke toestand openbaart zich eerst als ze werkeloos zijn. Wie zijn vrijen tijd als een kalm en gelukkig mensch kan verduren; wie zijn verpoozing inet genoegen smaaKt en in ledige uren blijk geeft van geestesovervloed, toont het leven aan te kunnen." De psychische depressie bij menschen die genoodzaakt zijn geweest zonder werken aan den kost te komen, heeft dus wel is waar geen goed gedaan aan de opvattingen van „plicht tot arbeiden", doch met te meer recht meen ik te mogen waarschuwen tegen het gebruik van woorden, welke verkeerde gevoelens wek ken en een oordeel veilen over de massa ar beiders hetwelk minstens onbillijk genoemd mag worden. E. BLOEMENDAAL. Aan mej. J. Walter, postbeambte op het Bloetnendaalsche postkantoor alhier, is op ver zoek eervol ontslag verleend. aanzienlijk bedrag voor de in elkaar gereden fiets. Wegens de enorme kosten zullen de boven- grondsche teleioongeleidingen niet geheel en al verdwijnen. Op verschillende punten van onze gemeente worden hooge ijzeren masten gezet, die bestemd zijn voor het bovengrondsche te lefoonnet. Maandagmiddag had op 't Kopje een ernstig ongeluk plaats. Een dame, die naar het Ko- ninginneduin was geweest, had de onvoorzich tigheid op de fiets de stijle Hooge Duin en Daalscheweg af te rijden, niettegenstaande het waarschuwingsbord, waarop duidelijk te lezen staat, dat het zeer gevaarlijk en tevens straf baar is zooiets te doen. Bij de kromming van bovengenoemden weg, was zij haar stuur niet meer meester en reed pardoes tegen een jongen aan, die met zijn fiets in de hand de hoogte opliep Beiden tuimeld'en over den grond. De dame werd ernstig verwond en in bewusteloozen toestand in de woning van den jachtopziener v. d. V. gedragen. Na verbonden te zijn, kwam zij spoedig weder bij. De jongen vond het voorval niet erg aangenaam, daar zijn lieele fiets in elkaar gereden was. Hij be sloot dan ook het hierbij niet te laten en liep met zijn fiets op den nek naar het politie bureau, waar hij het geval vertelde. Vergezeld van een politie-agent werd de te rugtocht aanvaard en tegen de dame, die op het punt stond haar weg te voet te vervolgen, werd proces-verbaai opgemaakt. In het ver volg zal ze wel niet meer zulke dwaasheden uithalen, want niet alleen dat ze zich ernstig verwond heeft, mag ze nog 5.op den koop toe betalen voor de overtreding en een Het is ruim 14 dageri geleden, dat de onder- grondsehe telefoonkabels in onze dorpstraat zijn gelegd. Vanaf den Kustenburgerweg tot aan de Hartenlustlaan was het trottoir hier voor opengebroken. Nadat men de kabels er in had gelegd, werd het trottoir weder gedeel telijk met tegels dicht gemaakt. Een smalle strook bleei tot nog toe open, tot groot onge rief der winkeliers en andere bewoners aan dien kant, die, zooals we in ons vorig nummer reeds meldden, hiervan zeer veel tast onder vonden Naar we vernemen werd dit gedeelte opengehouden voor het aanleggen van zij-aan- sluitingen. Nu dit thans volbracht is, is men be gonnen de tegels er weder in te leggen. Niet lang zal bet duren of de wegen zullen wederom opengebroken worden voor het aan leggen van electrische kabels voor draai stroom. Dit is dan de vierde maal, dat onze straatwegen, die er niet mooier op worden, opengemaakt zullen worden. OVERVEEN. Deze week is de nieuwe politieverordening, die eenigen tijd geleden is afgekondigd, in werking getreden; ze is gedrukt, van een re gister voorzien en met de verkeersverorde- ningen tezamen ten raadliuize verkrijgbaar. TEL-2685 IN UITGEBREIDE SORTEERING 7 Cc. SPECIALE A Cc. J AANBIEDINGEN 1.25 1.50 1.90 2.50 2.90 3.50 te Haarlem, die deze benoeming heeft aange nomen. De nieuwe Zeeweg heeft verbazend veel af trek. Vooral des Zondags is het er bar druk en gezellig. Beïnvloed door het heerlijke natuur schoon, ziet men zelden een zuur gezicht. Alles lacht en juicht, het is daar dan ook altijd een gemoedelijke en vroolijke boel. Zondag was er weer geen gebrek aan fietsrijders, auto's, enz. De vele vrachtauto's, die op Zon- en feestda gen voor passagiersvervoer worden ingericht en geregeld een dienst onderhouden van Over- veen naar Zandvoort en terug, hebben con currentie gekregen. Eenige keurig ingerichte wagentjes, afkomstig uit Alkmaar, rijden thans ook naar Zandvoort. De Haarlemmers zijn daarover niet erg te spreken. Niettegenstaande deze concurrentie hebben allen nog genoeg te doen. Want de liefhebberij voor een autoritje is des Zondags groot. De tarieven zijn nogal uiteenloopend. Sommigen vragen 25 ct. per persoon naar Zandvoort, anderen meer. Het Paviljoen „De nieuwe Zeeweg" had het Zondag weer aardig druk. Des middags had den de Duitsche muzikanten zich aldaar opge steld en hielden den geheelen middag de vroo- lijkheid er in. De belangstelling was natuurlijk enortn op dit drukke punt en als er een wals gespeeld werd, vormden zich weldra paartjes, die op de maat der muziek lustig over de gladde bestrating walsten. Velen, die zich had den voorgenomen naar Zandvoort te gaan, bleven aan het einde van den Zeeweg vertoe ven, daar het in heel Zandvoort niet zoo ge zellig was, als op dat punt. Het was er echt knus. De heer van Maren, rijwielhandelaar te Overveen, heeft het lumineuze idéé gehad om aldaar een houten tent te zetten, waar men benzine, olie enz. kan krijgen, hetgeen een groot gemak voor auto- en motorrijders is. Verder is er voor personen, die dorst heb ben, ruimschoots gelegenheid om deze te stillen, daar tal van handwagens met con sumptie langs de kanten staan met ranja, melk, limonade, enz. Dat allen ingenomen zijn met den prachtweg, blijkt wel hieruit, dat niemand, zelfs de kinde ren niet, het in het hoofd krijgen om op de duinglooiïng te loopen. Streng toezicht behoeft er dan ook niet te wezen. Hier ziet men hoe ruimte, rijk natuurschoon en eenvoud den mensch maken tot een bruikbaar wezen. Van een stuk grond, nabij de Houtvaart, toebehoorende aan de Fa. Bos alhier, zijn Zon dagnacht niet minder dan 200 stuks gladiolus- planten ontvreemd. Daar deze planten niet in den handel zijn, bestaat er groote kans, dat de daders spoedig gevonden zullen worden. De politie doet een nauwkeurig onderzoek. SANTPOORT. Zaterdagavond hadden hier twee zanguitvoe ringen plaats en wel van „Vox Humana" en van „St. Caecilia". Beide concerten waren druk bezocht en er werd zeer genoten van de goede zang. Helaas was dit genot van korten duur, daar het ongeveer 9 uur begon te re genen, hetgeen zangers en toehoorders uiteen dreef. Wegens het bedanken van den heer J. Kwantes, als directeur van Santpoort's Zang koor „Vox Humana", heeft de Vereeniging tot directeur benoemd de heer Nico Hoogewerf, Eenigen tijd geleden kreeg een dame les in het besturen van een auto. Terwijl zij aan het stuur zat, lette de heer, die bij haar was, goed op de bewegingen van de bestuurster. Her haaldelijk moest de heer de behulpzame hand bieden, daar de auto gevaar liep tegen een wagen of een ander voertuig aan te rijden. Zoo ging het over den Bloemendaalschen weg en andere drukke wegen. O. i. is het nogal ge vaarlijk om op wegen waar een druk verkeer is, het auto-besturen te leeren. Daar zijn toch wel rustiger wegen in onze gemeente, b.v. de weg rondom het weiland van den heer Laan, waar men ruimte in overvloed heeft en zonder gevaar zich kan oefenen. VAN HIER EN DAAR. De meeste menschen hebben een groote af keer van wespen. En als een wesp het ongeluk heeft in de nabijheid van zulke wespenhaters of -haatsters te komen, wordt hij zonder vorm van proces een kopje kleiner gemaakt. Waar om? Omdat het beest met zijn geel en zwane -kleur en met zijn los lichaam een griezelige indruk maakt. Ook omdat hij gevaarlijk is eu steekt. Het laatste is echter niet juist. Een wesp zal nooit zijn angel gebruiken, als hij niet in liet nauw gedreven of kwaad gemaakc wordt. Er is iemand, die zich met deze diertjes veel bezighoudt, en studie van hen maakt. Soms zit hij uren lang vlak bij een wespennest de beestjes gade te slaan Het gebeurt dan dik wijls dat ze hem op handen of gezicht loopen zonder hem te steken. Een aardig voorval deelde hij ons mede: Toen ik op een middag wederom bij het nest vertoefde, ontdekte ik, dat een massa wespen onder een aantal bla deren, die een eindje verder van hun woning af lagen, verdwenen, om even later weer te voorschijn te komen. Eerst dacht ik dat ze een tweede nest gemaakt hadden, maar bij onder zoek bleek het, dat onder dit hoopje bladeren een wesp lag, waarschijnlijk ongesteld, daar hij niet vliegen kon. De zieke kreeg dus veel bezoek. Een poosje later verschenen er een 20-tal wespen, die naar den patiënt toevlogen en hem met groote moeite naar hun nest sleepten, waarschijnlijk om hem beter te kun nen verplegen. Een aardig staaltje van naas tenliefde. Nu we midden in den wespentijd zijn en de diertjes veelvuldig voorkomen, zouden we onze lezers en lezeressen den raad willen geven om zoo min mogelijk jacht op hen te maken en zorg te dragen, dat ze niet in uw goed of haar verward kunnen raken; dan kunt ge er zeker van zijn, niet door een wesp ge stoken te worden. OUD-HOLLANDSCHE WIJSHEID VOOR NIEUWE TIJDEN. lederen dag een draadje, dan ts het hemd af tegen dat je dood gaat. Die met het ewaand omgaat, ilieteert de vredesvoorwaarden. Bezit uw ziel in lijdzaamheid als ge met het passenbureau te maken hebt. Oog om oog, tand om tand maar alles surrogaat! De morgenstond is niet de eenige, die goud in den mond heeft. is het eigendom van de Maatschappij gevestigd te Amsterdam.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2