C. Fris Jr. ABR. MEIJER Vraagt BRÖNSTEE's MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V.Modelboerderlj BRONSTEÊ, Timmerman Boschlaan 15, Bloemendaal. VICTORI A=WATER Firma G. W. von Schmit Zn. (jroote Houtstraat 16 MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f TO.— mooi degelijk AMEUBLE- MENT f 90.-, groote_SPIEGEL f 35.-; SCHILDERIJEN f 15.- per paar; SLAAP- KAMERAMEUBLEMENTEN; pracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmagazijn pracl EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. SANTPOORT. Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan de villa van den heer D. M., wonende aan den Rijksstraatweg alhier. L)oor het stuksniiden van een vensterruit hebben ze zich toegang ver schaft tot het woonhuis. Ze hebben, naar het schijnt, niet veel kunnen vinden en zijn met 12.na achterlating van de bekende af scheidsgroet, weder vertrokken. In de maanden Mei, Juni en Juli is de ruïne van Brederode door 7511 personen bezocht ge worden. ONTVANGEN TIJDSCHRIFTEN. Het Augustus-nummer van „Ftevo", Maand blad gewijd aan de droogmaking der Zuider zee, geeft ons een duidelijk beeld hoever deze werken reeds gevorderd zijn en al wonen we hier enkele uren van die plaats af waar over 'n paar jaar heele groote veranderingen zullen hebben plaats gehad, toch gevoelen we allen wel zooveel voor die Zuiderzee-piannen, dat 'n korte vermelding van hetgeen er in Juli zooal gedaan is, onze lezers zal interesseeren. De grootte van het nabij de Friesche kust, iets bezuiden den afsluitdijk, aangetroffen keileemveld, is thans globaal bekend. Op een gemakkelijk te exploiteeren plaats is een groote hoeveelheid keileem voorhanden, die op voor- deelige wijze zal kunnen worden verwerkt in het gedeelte van den afsluitdijk, dat aansluit aan de Friesche kust. Men kwam gereed met de peilingen voor het opnemen van de geulen beoosten Wieringen tot den rug van Breezand, terwijl men voort ging met het verrichten van peilingen in het gebied van den afsluitdijk. Voor de Staatscom missie deed men stroommetingen in het vloed- gebied van den Texelstroom. Voortzetting had plaats van terreinopmetin- gen voor de op Wieringen te maken werken. Met de opmetingen van de Friesche dijken, welke in verband met de afsluiting van de Zui derzee dienen te worden verhoogd, kwam men gereed. De aanneemster van den bouw van de werk- haven aan de oostzijde van Wieringen nabij Den Oever, de N. V. tot aannemen van water- bouwwerken, voorheen A. Hofman, te Haanem, die blijkens het vorig maandbericht reeds was aangevangen met verschillende voorbereidende werkzaamheden en het zenden van materieel, zette in de maand' Juli de uitvoering met volle kracht voort. De molen „de Grevelingen", wer kend met een emmerinhoud van 500 a 600 liter, baggert keileem op den drempel in de verbin dingsgeul van de haven met d e grootere vaar geulen beoosten Wieringen. Deze keileem ge bruikt men zooveel mogelijk voor den onder bouw van den noordelijken havendam en verder voor den onderbouw van den kop .van den oos telijken dam. Bij den kop van den oostelijken dam treft men een diepte aan van ruim 13 M. N. A. P. Het zand, dat deels gezogen wordt door den zuiger „Utrecht" met een zuigbuis van 30 c.M. wijdte en deels gebaggerd door den molen „Delfzijl" met een emmerinhoud' van 275 tot 300 liter. HEEMSTEDE TELEF.1790. Telefoon van 9—12 en 2—5| uur. stort inen voor een klein gedeelte in den onder bouw der dammen. De rest wordt vervoerd naar den perszuiger „Amsterdam", gelegen in de bestaande haven tegen het Wieringerhoofd. Door een persleiding van 40 c.M. wijdte spuit deze daarmee het opslagterrein op tusschen den oeverdijk en de te maken beschoeiing. Uit de hiervoor genoemde cijfers kan men zich een denkbeeld vormen van de krachtige hulpwerk tuigen, die in dienst zijn gesteld. Dat de uitvoe ring met de noodige voortvarendheid is aange vat, kan men afleiden uit de groote hoeveel heid grond (ongeveer 100,000 kub. M.), die aan het einde der maand Juli was verwerkt. Het eerste gedeelte van den noordelijken havendam kwam op enkele plaatsen reeds boven water. Ook de bouw van het opslagterrein vorderde flink. De kleine onderlosser, met een inhoud van 40 tot 50 kub. M., kon men reeds in gebruik nemen. Blijkens de daarmee verkregen ervaring beantwoord deze aan de gestelde verwach tingen. De kelieem lost onmiddellijk na het openen der kleppen en het is bovendien mo gelijk om bij hoog water tot boven laag water te storten. Daarvan heeft men geprofiteerd zoo wel bij de werken van den noordelijken dam als bij het maken van het opslagterrein. Voorts vermeldt het maandbericht nog, dat het ter beschikking van den aannemer te stel len rijshout thans ter plaatse aanwezig is en dat het aanvoeren van steen nog geregeld voortgaat, terwijl omtrent de betonzuilen wordt opgemerkt, dat per dag 1700 stuks zuilen in lengte van 30, 40 en 50 c.M. worden vervaar digd, zoodat aan het einde van de maand Juli ongeveer 65,000 stuks gereed waren. Alles duidt er derhalve op, dat bij de verschillende werk zaamheden de noodige spoed wordt betracht. Bezuiniging bij financiën. Onder dit opschrift schrijft de N. R. Ct: Het volgende, ons door een lezer toegezon den stukje bevelen wij ter kennisneming aan voor den nieuwen minister van financiën: „Uw bezuinigingscampagne heeft aller sym pathie en het is gewenscht, waar hij die tegen komt. Daarom het volgende staaltje: „Vrijdag reed ik met een auto van Roermond naar Maastricht. Bij het viaduct te Sittard werd ik opgehouden door 3, zegge drie, heeren, waar- van één een Nedérlandsche vlag met beide handen uitgespreid houdt en zich midden op den weg plaatst. Een der andere heeren vraagt, na te hebben medegedeeld dat ik met Nedq^ landsche douana-beambten te doen heb, naar het nationaliteitsbewijs van den wagen, ik toon dit bewijs en waag het tevens te vragen, wat de gevolgen geweest zouden zijn, als ik het nu eens niet bij mij gehad had. Het antwoord luidde: „Niets, want u behoeft het niet bij u te hebben, maar er is nu eenmaal een controle voorgeschreven." „Een controle van iets dat niet verplicht is! Drie heeren ad zooveel gulden per dag, mis schien wel op 100 verschillende wegen in ons land. Wie begrijpt er iets van, of is het soms ten bate van één der goedkoope en nutteiooze statistiekjes van het beruchte centraal bureau voor de statistiek?" INGEZONDEN. Het Nieuwe Post- en Telegraafkantoor te BloemendaaL Mijnheer de Redacteur, Het is u en den lezers van dit blad' zeker be kend, dat de huur van het tegenwoordige Post en Telegraafkantoor in September 1922 eindigt en, daar het als te klein voor de gecombineerde Post- en Telegraafdienst is veroordeeld, zal een ander gebouw voor dat doel moeten wor den bestemd. Bij geruchte verneem ik, dat het zoo goed als zeker is, dat een nieuw gebouw daarvoor zal worden gesticht op een terrein bij het Spoorwegstation, welk terrein nog moet wor den aangekocht Doel van dit schrijven is, om de jezers van dit blad op te wekken, luide tegen dit schandelijk omspringen met de belangen van de ingezete nen van Bloemendaal te protesteeren en al het mogelijke in het werk te stellen, dit plan te ver ijdelen. De Inspecteur der Posterijen moet gezegd hebben, dat de plaatsing aldaar in het belang is van het Personeel! Hoe nu? Gaan de be langen van het personeel voor bij die van de ingezetenen? Het post- en telegraafkantoor is toch in de eerste plaats in het belang van het publiek? Stelt u voor bij regenachtig, koud en storm achtig weer, degenen, die noodzakelijk een boodschap naar dat kantoor moeten doen, te laten loopen naar dien winderigen hoek op een paar honderd Meter afstand van de grens van Haarlem of Schoten! En dan voor hen, die van het Bloemendaalsche Park of van de Zomer- zorgerlaan enz. moeten komen! Van een anderen kant hoor ik, dat de plaat sing bij het Spoorwegstation één besteller zou uitwinnen voor het halen en brengen van de be stellingen. Vergeten dé Hoofdambtenaren dan, dat de andere bestellers ook zooveel verder moeten loopen, wanneer het kantoor zóó ver uit het centrum ligt, en er daardoor allicht minstens één besteller meer noodig is? De zuinigheid moet betracht worden, ook bij Waterstaat, w.o. Posterijen ressorteert! Zeker, heel goed gezien, maar ik geloof echter, dat hier óf een misplaatste zuinigheid, óf een fou tieve berekening in 't spel is. Of is hier weer een geheimzinnige macht aan het werk, waar van het publiek onkundig moet blijven? Een nieuw postkantoor bij het Station zal den Staat, naar ik hoor, zeker op 100,000 komen te staan. Nu zuilen de kosten zeker meer bedragen, wanneer het, zooals het Gemeentebestuur wenschte, kwam te staan op grond in het cen trum, aan den Bloemendaalsohen straatweg, in dien althans de eigenaren daarvan bij hun vraagprijs volharden. Door den Inspecteur der Posterijen is echter geen enkele poging ge daan, dien prijs te doen verminderen en boven dien wettigt dat verschil niet het veronachtza men van de belangen der ingezetenen van Bloe mendaal. Trouwens meerdere bestaande gebouwen, die met weinig kosten voor Post- en Telegraaf kantoor zouden zijn in te richten, zijn den in specteur voornoemd aangeboden, o.a. de vilm Benvenuta, hoek Noorderstationsweg-Harten. lustlaan, die den Staat met de verbouwing zeker op geen 75,0UU.zou komen te staan. Zou het Gemeentebestuur in deze het gevaar niet kunnen afwenden? In elk geval is het gewenscht, een actie op touw te zetten, om te trachten ons nieuwe Post- en Telegraafkantoor op een meer doel matige plaats te krijgen, dan nabij de grens onzer Gemeente. Wie daartoe wil meewerken zende zijn naamkaartje aan 't bureau van dit blad. Bij voldoende inzending, die zeker niet zal uitblijven, zullen nadere maatregeien worden besproken. Met dank voor de opname dezer regelen, Een ingezetene van Bloemendaal. Noot van de Redactie. Ook de plaats welke in dit artikel wordt genoemd, „Benvenuta", is niet bijzonder geschikt. Het centrum is wel Zo- merzorgerlaan b.v. ongeveer bij de nieuw ge bouwde middenstandswoningen of iets korter bij de Kleverlaan, b.v. Bloemendaalscheweg hoek Vijverweg. VAN HIER EN DAAR. In het Ochtendblad van de Nieuwe Rotterd. Crt. d.d. 12 Augustus staat een artikeltje over de nieuwe verkeerswet, die in Frankrijk eenigen tijd geieden is afgekondigd. Er staat o.a.: Behalve de gebruikelijke bepalingen omtrent het aanbrengen van lichten aan de voor- en achterzijde der auto's en motorfietsen, brengt de nieuwe wet het verbod van het gebruik van verblindende lichten binnen de bebouwde kom der gemeenten, langs wegen, welke voorzien zijn van openbare verlichting, terwijl in het open veld de lichtbundels niet hooger mogen worden uitgeworpen dan een meter boven den grond. De signalen behooren in het open veld op een afstand van ten minste 100 M. duideïjk hoorbaar te zijn en moeten zich bovendien onderscheiden van die welke door de overheid voor andere doeleinden zijn voorgeschreven; binnen de be bouwde kom is alleen het gebruik van den signaalhoorn geoorloofd, (de claxon dus verbo den). De fietsen mogen niet anders dan een bel hebben, die op een afstand van minstens 50 M. duidelijk te hooren is. Alle andere signalen, dus ook horens, zijn verboden. Deze nieuwe verkeerswet zit dus in zoover goed in elkaar; het was niet kwaad ais in ons land zuike bepalingen kwamen. Als men bij avond op een fiets of ander voertuig zit en er komt van tegenovergestelde richting een auto aanrijden, dan gebeurt het soms, dat men door het helle licht der lantaarns, die sommige auto's hebben, niets meer zien kan en gevaar loopt ergens tegen aan te rijden. Als deze schelle lichten geheel of gedeeltelijk gedoofd worden is dat een vriendelijkheid van den chauffeur, maar geen verpliohting. Ook het ge bruik van claxons in steden is afschuwelijk en bederft het gehoor. Het gebruik van een auto hoorn kan volstaan. We hopen, dat de Neder- landsche regeering spoedig het voorbeeld der Fransche volgt en hier ook soortgelijke bepa lingen invoert. Met één bepaling van de nieuwe verkeerswet der Fransche regeeriug gaan we niet accoord en we hopen dat, als hier eens een nieuwe wet op het verkeer komt, dit onder werp niet aangeroerd' wordt, daar anders de ongelukken tienmaal zoo veel in aantal worden. Wij bedoelen de vrijheid oin zoo hard te rijden als men wil. Hierbij, zoo lezen wij, wordt een krachtig en sympathiek beroep gedaan op het verantwoordelijkheidsgevoel der toe risten. De wet brengt deze bedoeling bovendien nadrukkelijk tot uiting door te bepalen, dat zij ten allen tijde meester moeten blijven over hun snelheid en verantwoordelijk zijn voor ongeval len, welke blijken het gevolg te zijn van hun onvoorzichtigheid. Met het oog op beschadi ging der verkeerswegen blijven er echter snel- heidsgrenzen bestaan voor rijtuigen zwaarder dan 3000 K.G. totaal gewicht, welke voor wa- gens met gummi-banden voorzien varieeren tusschen 10 en 40 K.M. per uur. Wat is hiervan het gevolgDat de auto- en motor-toeristen alle verantwoordelijkheidsge voel laten varen en zich geheel vrij ziende, nog harder langs dén weg vliegen, dan nu wel eens(?) het geval is, hoewel nu hunne vrijheid niet onbeperkt is. HAAGSCHE POSTSTEMMEN. De Kolenproductie der Wereld. De kolen- productie van Europa, welke in 1913 730 mil- lioen ton bedroeg, beliep slechts 597 miilioen ton in 1920. De eerste rang wordt thans door Noord-Amerika ingenomen met 601.3 miilioen ton tegen 531.6 miilioen ton in 1913. Azië pro duceerde in 1920 75.8 miilioen tegen 55.8 mii lioen, Australiëll. 9 miilioen tegen 15 miilioen, Afrika 11.8 miilioen tegen 8.3 miilioen en Zuid- Amerika 1.7 miilioen tegen 1.6 miilioen. Laat de Kinderen Lezen. De stad New- York is het grootste centrum van lezende kin deren, wat het trouwens reeds ongeveer een kwart eeuw lang is geweest. Er wordt geen enkele openbare leesbibliotheek gebouwd of men houdt rekening met de kinderen. In elke kinderleeszaal vindt men tafels en stoelen, die op de kleine gasten berekend zijn, en de boe kenplanken worden zoo laag aangebracht, dat de kinderen gemakkelijk kunnen vinden wat van hun gading is. Het Gevaarlijke Leven. Elke leeftijd is ge vaarlijk voor onverschillig wie, in het ge vaarlijke leven dat wij tegenwoordig leven. De Fransche Kletsbel In Frankrijk komt één telefoon voor op 143 inwoners. Het tekort der rijkstelefoon over dit jaar bedraagt ruim 220 miilioen francs. Ook voor onze Eerste Kamer. Wijlen Lord Reay wist vroeger in de Braekford- club af en toe pakkende andecdoten ten beste te geven. Een er van is, nu m(n in Engeland zooveel praat over hervorming van het Hoo- gerhuis, waard in herinnering te worden ge bracht. Op een goeden dag, zoo vertelde Lord Reay, verweet Jefferson aan Washington, dat deze ook een Senaat had ingesteld. Hij deed dit op het oogenblik toen Jefferson zijn heete thee uit zijn kop in het schoteltje schonk. „Waarom deedt gij zoo i ets?" vroeg Jeffer son. „Om dezelfde reden", antwoordde Washington, „waarom gij thans die thee óver schenkt. Wij wilden een plaats hebben om onze wetgeving in over te schenken, om haar af te koelen." Rockefeller's Gezondheid. De 82-jarige Rockefeller houdt er van, na tafel het een of and'er spel te spelen, waarbij goed moet worden nagedacht; hij is van meening dat dit de spijs vertering bevordert. Golf heeft veel bijge dragen tot het bewaren van zijn gezondheid. Voor menschen, die de vijftig gepasseerd zijn, is golf de beste sport. De Zieke Wereld. De wereld is ziek en heeft tijd noodig om zich van den vreeselijken schok te herstellen, welke de oorlog haar heeft toegebracht. Ook de maatschappelijke kwesties drukken zwaar op ons, daar er abnormale economische en industrieele toestanden heer- schen en millioenen menschen, die tijdens den oorlog aan een hooger levensstandaard ge wend geraakten, niet tot de omstandigheden van voor den oorlog terug willen keeren. Te gelijkertijd is er een zekere reactie ontstaan op het hooge idealisme, dat de geallieerde naties tijdens den oorlog bezielde. De menschen zijn een weinig ontmoedigd en twijfelen er thans aan of de menschelijke zaken ooit door iets an ders dan geweld kunnen worden geregeld en of goede wil, rede en logisch verstand ooit de betrekkingen tusschen de naties zullen kunnen» regelen. Caié „In de Duikboot". Men wil van de Duitsche duikboot U 20, die indertijd de „Lu- sitania" torpedeerde en later op de Westkust van Jutland aan den grond liep, waar ze thans nog ligt, een strandcafé maken. De Worstelaars. Wanneer twee worste laars tegenover elkaar staan, kijken ze elkan der aan als grimmige vijanden, schudden elkaar dan de hand' als goede vrienden, en omhelzen elkander vervolgens als twee broers die elkaar in jaren niet hebben gezien. Drie minuten later of soms nog in de helft van dien tijd moet een van de vrienden worden bij gemaakt of moet hij worden weggedragen. OBERLAHNSTEIN IS IN HET KLEINSTE PLAATSJE VAN NEDERLAND VERKRIJGBAAR

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2