voor De Lijieesves m Inp M DRACHEN QUELLE DE GRAAFVAN GAGLIOSTRO L Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Jubileum IJzerman. Restaurant „Rusthoek" HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Rentevergoeding. CINEMA PALACE NATUUR BRONWATER 15e Jaargang. ZATERDAG 8 OCTOBER 1921. No. 41. ILOEMENDAALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22013 Abonnement Voor een vol jaarf 4.— Tot 31 December1. Advertentiën, 15 cent de regel, bii afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.elke regel meer 10 ct. Tusschen den tekst c£ op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en een Bijblad. Zooals er in elke betrekking menschen ge vonden worden, die er niet in passen, zoo zijn er ook vaak in 't huwelijk twee menschen samen, die hoe groot ieder op zichzelf, bij elkaar on geschikt blijken. Wegens plaatsgebrek was het niet mogelijk deze week feuilleton te plaatsen. EEN GLIMLACH. Een glimlach van de zon gleed door het winterwoud 't Was even maarDe roode bladergrond werd kopergoud En schitt'rend klommen plots, iheel lucht en fijntjes Langs stammen en langs tak, de teere lijntjes Van gulden licht. En of de winter vlood Met bleek gebaar, hij over 't blarenrood Zijn witte kleed deed zwieren, ras in ijle vlucht, Zoo scheen 't, als wiekte daar uit perelend lucht De lente neerEen vogel leek zij wel, Die gleed op breede baan, een vogel rank en snel. 't Was even maarTojn donkerde het licht En stil werd het rondom; door 't verre boomendicht Ging kalm het grijs van pad, zadht rees het groen der stammen En hier en overal verdoofde 't goud der vlammen De last was heen, de winter keerde weer En legde plecbtiglijk zijn stille kleuren neer, De droom ving aan. De wachtensvolle tijd Waarin de boomen staan, als tot gebed gewijd, De armen vroom geheven, de voeten In den grond 't Was even maar, die lach, die guide hemel zond, 't Was evenmaar toch was hij er ge weest Toch had hij 't stille bosch doen glanzen als in feest Hij had zijn gulden toorts ontstoken aan het woud Een enkel oogenbllk en al wat dor en koud En kleurcbos daar stond, dat werd door hen geheiligd En voor de kille hand van winternacht be veiligd. Want wie in duist'ren tijd door 't Licht wordt warm gekust Die gaat met blijdschap in, den schijn van winterrust! M. C. Kooy-van Zeggelen Uit de Hollandsche Lelie. Zaterdag 1 October is het voor de familie IJzerman een onvergetelijke dag geweest, Zijn 25-jarig jubileum als hoofd eener school in deze gemeente heeft hij in goede gezond heid en opgewektheid mogen vieren. De belangstelling is den geheelen dag ver bazend groot geweest. Des morgens was het meer een intiem samenzijn met leerlingen en onderwijzers, des middags voor de huldigings commissie, vrienden en belangstellenden. Door den heer D. Kuijper, onderwijzer aan die school was een welkomstlied opgemaakt Bloemendaal (Eindpunt tram Haarlem—Bloemendaal) BLOEMENDAAL. DEPOSITO dagelijks opeischbaar 2 voor een maand vast V« ben. Prolongatiekoers. voor drie maanden vast 4 voor een jaar vast 4V2 met een jaar opzegging 5 SPAARDEPOS1TO (Spaarbankboekjes tot maximum f 2500.—) 4 JI uiuuupuiujuu, UUUl Abonnements-Diners a f 2 per couvert f 50 per maand op de wijs van een koor uit Judas Maccabeus van C. F. Handel en ingestudeerd door den heer de Nobel. Toen de familie IJzerman te half tien in twee auto's arriveerden stonden de kinderen in de vestibule netjes opgesteld en zoodra zij bin nen kwamen klonk het uit volle borst: H Welkom! welkom! klinkt ons lied, Schoon moment des levens, Dat Uw feestdag biedt. In Uw tempel lovend, Juicht Uw blijde jeugd. Zingt in luide tonen Van hun groote vreugd. DJWkhaar, dankbaar, klinkt ons lied, Voor wat in Uw leven Gij Uw kind'ren biedt. Kind'ren gaan en komen, Worden man en vrouw. Jeugd alfeen is eeuwig. Haar bleeft Gij steeds trouw. Hoopvol, hoopvol, klinkt ons lied, Dat Uw hart zijn gaven, in de toekomst bied' Jaren mogen jvlied'en Went'len in den tijd. Strijd nog vele jaren Uwen schoonen strijdl Direct daarna nam de heer Popma als waar nemend hoofd het woord en riep den jubilaris, ook namens alle leerlingen, een hartelijk wel kom toe. Het is voor allen die hier aanwezig zijn een blijde dag. Vijf en twintig jaar lang zijt gij voor de kinderen en ook voor ons een goed vriend geweest, )die Jt goede wist te waardeeren. Daarom is het heden niet alleen voor U doch ook voor ons een blijde dag. Vele gelukwen- schen zult U ontvangen maar wij weten dat die welke U ontvangt van uw leerlingen U het prettigst zijn. Wil daarom, geachte heer IJzer man van uwe leerlingen de hartelijke geluk- wenschen aanvaarden en dat U nog lang voor de school bewaard moge blijven. Namens de leerlingen werd hem toen een prachtige bloemenmand aangeboden. Deze gevolgd door een van 't personeel. Namens zijn klasse overhandigde hierna Jaap van Tuyl van Serooskerken met eenige toepasselijke woorden aan den jubilaris een prachtig boek werk. Met eenige hartelijke woorden bedankte de heer IJzerman de schenkers voor hun bewijzen van hartelijkheid. Vervolgens verdeelden de leerlingen zich in twee groepen. Eerst werden de jongeren ont haald op bonbons en gebakjes. Tijdens deze tractatie genoten de ouderen van de aardige goochelkunstjes van den „Ulussionist" Willy van Houten. Als eenigen tijd later de groepen hebben verwisseld, is voor de jeugd het feest afgeloopen. Te ruim drie uur toen het gymnastieklokaal ongeveer gevuld was met bloemen, planten en belangstellenden kwam de familie IJzerman de school binnen en hield de heer Mr. D. E. Lioni ongeveer de volgende toespraak: Waarde heer IJzerman! Geachte vriend! Het intieme feest, waarvan ik ook heden morgen getuige was, is voorbij. Dezen middag zal een meer plechtig karakter dragen. Is dit U aangenaam? Ik twijfel. Vrees ech ter niets. Ik zal het U niet lastig maken. Ik zal niet alles opsommen, wat ik wel zou wil len zeggen, daar ik weet dat de eenvoud en bescheidenheid U lief is en U allerminst ver langt een opsomming van deugden, bekwaam heden en verdiensten. ik zal slechts aanstippen waarom wij hier bijeen zijn en waartoe wij U hebben uitge- noodigd. Toen gij op 1 October 1896 als hoofd onzer gemeenteschool optrad in een klein onooglijk gebouwtje, waarvan de sporen thans geheel zijn uitgewischt, wat hebt ge toen wel ge dacht? Ik ben geen gedachtenlezer, maar vermoede lijk hebt ge dit gedacht: de landstreek bevalt me goed, is niet onaardig, de werkkring staat mij ook wel aan, doch het arbeidsveld is te klein. Ge hebt toen stellig niet gedacht dat ge Uw 25-jarig jubileum van hoofdonderwijzer te Bloemendaal zoudt vieren. De omstandigheden zijn echter spoedig ten Uwen guns'te veranderd. Dra werd Bloemen daal het kleine dorp van toen meer en meer bevolkt. Uw schooltje werd te klein en aan Uw wensch om een flinke moderne school te erlangen werd door het toenmalig Gemeen tebestuur gaarne voldaan. Het beviel U in Bloemendaal, maar ook om gekeerd hadden de Bloemendalers met U op èn als onderwijzer èn als mensch. Ge kreegt- dus een school aan den De Ge nestetweg, dezelfde die er thans nog staat. Maar nauwelijks daar in dat nieuwe gebouw Uw scepter zwaaiend reikten Uwe aspiraties alweer verder. Bloemendaal met zijn steeds wassende be volking moest een nieuwe nog veel grootere school hebben, een lagere school met daaraan verbonden M. U. L. O. - klasse, tesamen in een schoolpaleis. Verwezenlijking van dit denkbeeld ging niet zoo gemakkelijk als den eersten keer, doch door taaie volharding zag U het groote gebeuren dat in 1913 deze school een modelinrichting werd geopend. Zijn wij nu aan het einde van Uwe wen- schen? Juist omdat ik ze ken zal ik er over zwijgen al kost mij dat moeite. Maar niet zal ik verzwijgen, integendeel, in het openbaar wil ik hier getuigen dat gij in vijf en twintig jaren uw streven niet hebt be perkt tot de schoolgebouwen en leermiddelen maar veel meer nog U hebt gewijd aan onder wijs en opvoeding der aan uwe zorg toever trouwde kinderen. Geen wonder trouwens. Uit een voornaam geslacht van onderwijzers gesproten en daaraan vermaagschapt, in Leer dam geboren, moest een goed onderwijzer uit U groeien. Uw onderwijs bleef beperkt tot lager onder wijs, wat echter geen mindersoortig onderwijs is. Integendeel, het lager onderwijs is het fun dament voor alle verder onderwijs. Uw verdere succes hebt gij verkregen door Uw ijver en toewijding, door Uw kennen en Uw kunnen, door in toepassing te brengen Napoleon's wijze raadgeving: tou jours plus faire qu 'on doit Hoe vaak ben ik U op straat tegen gekomen vóór 8 uur dat ge ai naar Uw school ging voor administratief of voorbereidend werk. En als de bel te 8.45 uur luidt, dan staat ge klaar om Uw bijna 300 vriendjes en vriend innetjes te ontvangen met een door de kleinen zoo geapprecieerden handddruk of kinnestreek, met een vriendelijk woord, of als het noodig is met een kleine vermaning die treft maar niet kwetst. Even opgewekt ontvangt ge ouders en ver zorgers als zij U omtrent leerlingen komen raadplegen. Gij verstrekt hun steeds uitstekende paeda- gogische adviezen op bizonder oordeel geba seerd. GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 Van Vrijdag 7 t/m Maandag 10 October Een romantisch verhaal uit het leven van den grootsten avonturier, dien de wereld ooit gekend heeft, in 6 acten. De hoofdrollen worden vervuld door de grootste Duitsche artisten, waaronder: REINHOLD SCHÜNZEL, CONRADT VEIDT en HILDA WÖRNER. Deze film werd gedurende 3 weken voor uitverkochte zalen te Amsterdam vertoond. Van Dinsdag 11 t/m Donderdag 13 October Slechts 3 dagen MIA MAY Slechts 3 dagen in haar nieuwste filmwerk: Een levenstragedie in 5 acten. Regie: JOE MAY. Verwacht: DaïltOIl. Ook na het verlaten uwer school werd de band met Uw leerlingen niet verbroken, inte gendeel, gij hebt hen herhaaldelijk in hunne studie en carrière met belangstelling gevolgd. Zóó intensief arbeidende had gij natuurlijk slechts weinig tijd voor ander werk. Toch hebt gij nog gelegenheid gevonden om nog eenlg nuttig maatschappelijk werk te verrichten. We noemen slechts Witte Kruis, Koningin nedag (zaliger nagedachtenis) Kennemer Lees gezelschap enz., terwijl gij de aangewezen man steeds waart om de notulen te maken. Al deze prestaties gedurende een kwart eeuw verdienen erkenning en waardeering. Vandaar dat er een commissie is samenge steld uit ouders, leerlingen, van Uwe mede werkers in de school en daarbuiten en enkele persoonlijke vrienden. Deze commissie werd spoedig en gemakke lijk gevormd. Men rekende het zich als een eer toe zitting in deze Commissie te mogen nemen. Onze Burgemeester, Jhr. A. Bas Bak ker aanvaarde gaarne het eere-voorzitter- schap. Zij wendde zich direct tot de oatagoriën waaruit zij was gevormd en verzocht haar in staat te stellen U op dezen dag een blijk van hulde en sympathie aan te bieden, waaraan door honderden gevolg werd gegeven. Toen kwam voor de commissie de moeilijke taak, Wat U aan te bieden? Uw nieuwe woning is kleiner dan uw oude, zoodat aanbieding van een stoffelijk huldeblijk hier niet mogelijk is. Gewoonlijk kunnen oude meubelen wel door nieuwe worden vervangen doch door de goede zorgen van Uw lieve Echtgenoote ziet er bij U alles nog zoo nieuw uit dat ook dit gansch overbodig is. Gelukkig vernam de commissie dat ge in Uw nieuwe woning eenige voorwerpen van versiering zoudt kunnen gebruiken. Waar eigen smaak echter in deze een groote rol speelt, besloot zij, U zelf de keuze van die voorwerpen te laten. Vandaar dat wij U in de eerste plaats aan bieden een album bevattende de namen van hen die ons tot deze huldiging hebben in staat gesteld. Deze album is vervaardigd door een Bloemendaler n.l. in de kunstinrichting van BIJ DEN MAALTIJD BEVORDERT DE SPIJSVERTERING

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 1