Schoolkousen ABR. MEIJER VICTORIA» WATER Vraagt BRONSTEE's GROOTE HOUTSTRAAT 16 Sterke Wollen GEGARANDEERD MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V. Modelboerderij BRONSTEÊ, MASSIEF EIKEN LINNENKAST, MENT f 90.-groote SPIEGEL f 35 ■■•■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■•■■■■■■■■a geslepen gl: 35,SCHI ;las, f 70.— mooi degelijk AMEUBLE- 5 "LDER1JEN f 15.— per paar; SLAAP xviiiin 1 i au.grooie oric.uic.i- i oo.ov-nicuc,r\ijci^ i ie.per paar, ocnnr- KAMERAMEUBLEMENTENpracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmaker EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. den heer Elias P. van Bommel, een buurman van Uw schooL In de tweede plaats meenden wij U een por tefeuille te moeten overhandigen, doch door een misverstand is deze niet gereed gekomen. Natuurlijk behoorde bij deze portefeuille een „inhoud" en deze is wel gereed gekomen. Deze inhoud is ook in een artistieke inrichting ver vaardigd en wel door de fa. Joh. Enschedé Zonen te Haarlem. (In dit opzicht geen ana- moslteit tusschen Bloemendaal en Haarlem). Wil die inhoud besteden naar eigen smaak, keuze en inzicht (natuurlijk in overleg met Uw lieve Echtgenoote) als herinnering aan dezen dag. Een dag van vreugde en geluk, nu gij hier staat, krachtig en gezond, vergezeld door Uw trouwe gade, uw beide, neen, Uwe drie kinderen, aan wie gij naast en met Uw school kinderen Uw beste zorgen voor opvoeding en opleiding hebt gewijd. Moge het U gegeven zijn nog geruimen tijd, althans zoolang de wet het gedoogt, werk zaam tc^zijn in het belang van Bloemendaal's jeugd, vSn Uw gezir. en van Uwe verwanten en vrienden. En moge pok daarna nog een lang tijdperk van rust met waardigheid voor U aanbreken. Lang leve Arie IJzerman! Dr. J. F. M. Sterck, inspecteur van onderwijs, sprak den jubilaris toe namens het Rijksschool- toezicht en noemde de school van IJzerman een voorbeeld voor deze omgeving. Spr. wil den jubilaris huldigen als den man, die aan het hoofd staat van een der eerste scholen van het Ruk en het is z'n oprechte wensch, dat het den jubilaris gegeven moge zijn nog vele jaren deze sühool te besturen. Op den steun van het Rijksschooltoezicht kan de heer IJzerman daarbij steeds rekenen. Gaarne voegt Dr. Sterck bij zijn gelukwenschen die aan mevrouw IJzerman en aan de kinderen. Namens het gemeentebestuur (hetwelk was vertegenwoordigd door Burgemeester en Wethouders den Secretaris Mr. Dr. Veeren, het dagelijks bestuur en verscheidene raads leden) werd de jubilaris toegesproken door den Voorzitter van dat college, den heer Jhr. A. Bas Bakker. Het gemeentebestuur beschouw de het als een voorrecht bij deze plechtigheid tegenwoordig te mogen zijn. Wij tnaken tevens van de gelegenheid ge bruik om onze gelukwenschen aan den heer en mevrouw IJzerman aan te bieden. Zooals U bekend is, verbieden de wettelijke voorschriften het geven van een geschenk daarbij. Wij betreuren het zeer, dat het nu juist zoo treft, doch wij hebben toch niet het gevoel tegenover U te staan met geheel leege handen en ons drukt niet de gedachte ten opzichte van U te kort te zijn geschoten. tGedurende het 25-»arig verblijf in deze ge meente heeft het U toch nimmer aan medewer king van het gemeentebestuur ontbroken. Uwe .voorstellen werden in het algemeen alle, goed gevonden en uitgevoerd en toen het oogenblik aanbrak, dat hier in de gemeente een openbare M. U. L. O.-school zou worden gesticht, en daarmede liet ideaal, dat U steeds voor oogen had, zou worden bereikt, toen heeft het ge meentebestuur wel zeer duidelijk doen blijken bij den bouw en bij'de inrichting, dat hij die bedoelde als een bekroning van uwe werkzaam heden, als een belooning voor het vele goede door U op onderwijsgebied verricht. Het was den 3ien Aug. 1914, dat deze school werd geopend en het is toen wel een schoone hulde aan U als ambtenaar geweest welke U dagelijks bij de verrichting van uwe werkzaam heden zult hebben gevoeld. Thans is het 7 jaar later en nu neemt U in OBERLAHNSTEIN Alk bewijs van echtheid eische men op alle schroefflesschen een ongeschonden sluitetiket over de schroefstop. ontvangst de hulde op uw werk, ook in dit gebouw verricht en het is ons een groote vol doening daarvan getuige te mogen zijn. Het gebouw blijft als voordurend bewijs van de goede verstandhouding van bestuur en ambtenaren, van de erkenning van uwe groote verdiensten op «onderwijsgebied. Wij wensühen U nog vele jaren toe aan het hoofd dezer inrichting, welke een sieraad is in de gemeente. De heer Popma sprak namens zijn collega's woorden van hartelijke waardeering. Volgens spreker stond de heer IJzerman niet boven hen maar naast en miden in hen- Nog nimmer kwam eenig pijnlijk incident voor tusschen hoofd en onderwijzers op deze school. Voor spreker zelf is het werken op die wijze een bron geweest van verhoogd levensgenot. Waardoor was dit mogelijk? Dit kon door den rustigen arbeid aan uwe school, door den geest van vriendschappelijke samenwerking, steeds ondervonden. Ook mevrouw IJzerman werd in zeer harte lijke bewoordingen toegesproken, hierbij in her innering brengende, wat op het echtpaar IJzerman van toepassing is, de bekende woor den van Vondel: „Waar werd oprechter trouw Dan tusschen man en vrouw Ter waereld ooit gevonden". De heer Dr. W. A. van Esveld, conrector van het Kennemer Lyceum sprak er zijn leed wezen over uit dat de Rector niet aanwezig was. Ambtsbezigheden riepen hem in een an dere plaats. Daarom sprak de heer v. Esveld namens den Rector den jubilaris toe. Hij kende den heer IJzerman nog slechts zeer kort en kon dan ook niet anders van hem zeggen dan dat hij de kinderen welke op het Lyceum waren en afkomstig van de IJzerman-school er kon uit pikken. Door die kinderen weet hij wie de heer IJzerman is. Mej. Clara Hopman sprak namens vele leerlingen den jubilaris toe. Het speet haar nu werkelijk dat zij wel eens stout of onwillig was geweest en meerderen met haar doch scheen thans daarover zeer veel verdriet te hebben. Een mand fruit bezegelden haar woor den. Bij monde van den heer Lioni werden aan den jubilaris de gelukwenschen ovefgebracht van de Plaatselijke Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. De heer IJzerman bedankte voor zooveel eerbewijzen. Naast God, heeft hij aan zijn Echtgenoote, en aan het corps onderwijzers en onderwijzeressen zijn kracht te danken. Hij beveelt verder de school met warmte aan. Toen de heer IJzerman uitgesproken was werd hij door een groote schare van menschen gecomplimenteerd, waarna de plechtigheid was geëindigd. INGEZONDEN. Geachte Redactie, In uw blad van Zaterdag 24 Sept. werd door u een artikel geplaatst, waarin u ver schillende afmetingen noemt van het Hotel „Vreeburg", als zijnde dit gebouw volgens u zeer aan te bevelen om door het Rijk aange kocht te'» worden en te verbouwen voor een nieuw Postkantoor. Wat deze afmetingen betreft, hierover wil ik niet met u discuseeren. Alleen komt mij de plaats evenmin geschikt voor als die bij het Station Bloemendaal, waar, zoo ik hoor, reeds grond voor den bouw van een postkantoor is aangekocht. Voor bewoners toch uit het Park of Kleverlaankant, Parkweg enz. is de af stand naar achter in het dorp bij de Kerk al even groot als naar het Station. De plaats voor een nieuw postkantoor in onze Gemeente is in de nabijheid van het eindpunt der Electrische tram, Korte Klever laan. 't Heeft mij altijd verwonderd, dat het Rijk verleden jaar, toen „Rusthoek" in publieke veiling is geweest, en de plannen voor den bouw van een postkantoor reeds hangende waren, dit ruime en goed gebouwde perceel niet heeft aangekocht. Beter en geschikter plaats voor een post kantoor zal moeielijk in Bloemendaal te vinden zijn. Een gebouw van ongeveer 400 vierk. M. op pervlakte, aan het drukste verkeerspunt ge legen, met vier groote bovenhuizen er op, die eventueel (daar het benedengedeelte voldoen de ruimte zal opleveren), verhuurd kunnen blijven en zoodoende een aardige rentever goeding zouden opleveren. Het gebouw heeft aan de Korte Kleverlaan een lengte van ongeveer 18 M., aan den Bloe- mendaalschenweg van ongeveer 34 M., dus ruimte in overvloed. Een dergelijk perceel zal toch zeker niet door den Inspecteur te klein worden bevonden. Ook zullen naar mijne meening de noodlge veranderingen, die aangebracht moeten wor den om het benedengedeelte voor postkan toor t in te richten, niet zoo omvangrijk en kostbaar zijn en dat wil ook wat zeggen. Mocht dus de eigenaar van „Rusthoek" nog bereid zijn bet perceel te verkoopen, dan zou m. i. hierin de door heel Bloemendaal ge- wenschte oplossing gevonden zijn en ligt het op den weg der Regeering of van het Hoofd bestuur der P. en T. ten spoedigste daarover met den eigenaar in onderhandeling te treden. De grond nu door het Rijk aangekocht voor den bouw op een onmogelijke en voor het meerendeel der Bloemendalers ongewenschte plaats, zou, desnoods met eenig verlies, ge makkelijk weer te verkoopen zijn. Een zakenman. Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling heb ik Uw schrijven ge volgd over het nieuwe postkantoor. Waar U zich voor dat gebouw interesseert en ons een en ander hebt medegedeeld, wil ik er nog gaarne een woordje aan toevoegen. Het door U bedoelde gebouw, hotel „Vree burg", valt in alle deelen mede, om met wei nig kosten veranderd te worden in een Post kantoor. In de eerste plaats is het volgens mij ook groot genoeg (ongeveer driemaal zoo groot als het thans bestaande), voor een bevolking van ongeveer 7000 zielen, wat in een afzien- baren tijd niet zoo heel veel meer zal worden. In d'e tweede plaats is 't, wat de ligging betreft, een paar honderd meter verder dan het oude gebouw, doch 't is toch nog Bloe- mendaalsoheweg, niet die vervelende hoek in bij 't Station. In de derde plaats breidt zich het noorde lijk gedeelte nog het sterkste uit, zie „Bosch en Duin", „Korte weg", „Aelbertsberg" enz. Of helpen al deze motieven niets en moe ten de uitgaven met 80,000 of meer worden verhoogd, terwijl zuinigheid een gebiedende eisch is geworden (zie de Troonrede). Welke prikkel zit er toch in 't vele uitgeven bij Rijk, Provincie en Gemeente. Laten wij hopen, dat er voldoende actie van de bevolking uitgaat en dat in onze plaats de eerste stoot wordt gegeven om zuiniger te zijn. Een abonné. Verbinding van den Juliana- met den Mlljtai- renweg. In een der Couranten-verslagen van den Bloemendaalschen Gemeenteraad in Juni of Juli stond vermeld dat de Wethouder Malefijt heeft gezegd: Gedeputeerde Staten zullen nooit een kruising van den Bloemendaal schen Straatweg toestaan. Dit sloeg op een aansluiting van den Julia- naweg met den Militairenweg en deze is o. i. toch de eenige manier om tot een goeden toegang naar den Zeeweg te geraken. Deze aansluiting is niet te ontgaan. Weigering van Ged. Staten moge die nog eenigen tijd tegen houden maar trots die weigering en de voor de verbinding noodige uitgaven, zal ze tot stand moeten komen. En waarom ook niet? Het bezwaar van Ged. Staten wortelt in den tijd toen er op vele buitenverblijven nog equipages werden ge houden en de eigenaren bevreesd waren dat hun paarden schrikken zouden als ze plotse ling een tram zagen passeeren. Maar de equi pages zijn op een enkele na verdwenen en de hunne plaats vervangende auto's zijn niet zoo schrikachtig. De Bioemendaalsche Straatweg moet wor den gekruist, maar dat behoeft niet te ge schieden op de gewone platvloersche wijze als bij den spoorweg-overgang. Men zal een tunnel moeten graven onder den straatweg waarmede men van den Julia- naweg naar het te verbreeden Zwarte Pad, den Militairenweg en den Zeeweg kan komen. Een tunnel zooals die onder den spoorweg van het Kennemerplein naar het Stationsplein te Haarlem, even breed maar veel korter (breedte van den straatweg.) Een tunnel te graven in den hoogen zand grond ter plaatse is volstrekt geen bezwaar. Het zal geld kosten, maar toch niet meer dan het doel waard is. Als de tramlijn van den Julianaweg kan worden doorgetrokken naar zee, dan was al thans één der bezwaren van den Burgemees ter tegen den aankoop van grond langs den Zeeweg vervallen. Immers toekomstige bewo ners van aan dien weg gebouwde villa's zou den dan een goede verbinding hebben met het station te Haarlem. Het spreekt vanzelf, dat ter weerszijden van den tunnel zijwegen moeten aangelegd om van af den Bloemendaalschen Straatweg van uit elke richting naar den Julianaweg en den Militairenweg te kunnen afzwenken. Er is daarvoor ruimte genoeg mits aan den Noordkant enkele minderwaardige woonhui zen en bergplaatsen worden onteigend en af gebroken. Aan den Zuidkant moet alleen wat hakhout worden verwijderd. Een abonné. Deze inzender heeft dus niet het oog ge richt op een verbinding met Bloemendaal zoo als wij dien zouden wenschen, doch bedoelt den Nieuwen Zeeweg te verbinden met de stad Haarlem. Het idee is niet kwaad. Zooals de tram van den Julianaweg is aangelegd, tot aan den Bloemendaalschen weg is dit de meest voordeelige manier om deze tram door te trek ken tot aan zee. Het lijkt wel of er met den aanleg op gerekend is. Ongetwijfeld zou dat ooi. de gronden langs den Zeeweg ten goede komen, d. w. z. deze zouden veel gemakkelij ker en winstgevender zijn te exploiteeren. Wij wenschen echter meer. Wij zouden een tram wenschen welke, iaat ik maar eens een richting aangeven, vanaf den Zeeweg langs Hotel Duin en Daal, en Hotel Klein Zomerzorg en zoo in 't noordeüjk gedeelte z'n eind punt kreeg om dan later hopelijk te worden doorgetrokken naar Santpoort-dorp en zich aan te sluiten aan de lijn aldaar. Laat de inzender gerust zijn. Ik althans ben tamelijk optimistisch gestemd. We krijgen hier zooveel veranderingen dat ik ook nog wel een trammetje voor me zie uitgaan. Ga maar eens na. Het BloemendaalsOhe Bosch is grondig ver anderd en herschapen in een wandelpark. De Nieuwe Zeeweg heeft een reputatie, zoo schitterend, dat, als straks het rijwielpad iets is verbreed, de looppaden zijn verhard, de beplanting is aangebracht de menschen dan niet anders kunnen zeggen dan dat Nederland weinig van zulke mooie wegen heeft. Het Stoop's Bad is eenig. Althans ik geloof niet dat er een tweede inrichting in ons land is welke zich kan meten met deze moderne inrichting. De Brederodeweg ondergaat een verande ring, zóó grondig dat de oude weg er straks niet meer in terug te vinden is. Wij behoeven niet de kleine veranderingen op te sommen want deze vindt men elders ook. Wij zijn er van overtuigd dat deze lijst groo- ter zal worden. Het zal beginnen met een tram op den Nieuwen Zeeweg, maar daar blijft het niet bij. De verdere verbinding komt ook. Wij zullen alleen nog wat geduld moeten hebben. We leven thans in een tijd dat alles snel gaat en zouden vanzelf ook wenschen dat alle verbeteringen, welke in ons oog noodig zijn, snel gingen. Voor Oostenrijksche Arbeiderskinderen. Geachte Lezer, Volgende maand komt wederom een transport van 500 Oostenrijksche Arbeiders kinderen in ons land, voor wie wij nog niet voldoende pleegouders hebben. Weet gij wat d£t zeggen wil? Dat zijn kinderen van arbeiders in Oosten rijk, kinderen die eerst vijf jaar de verschrik kingen van den oorlog hebben meegemaakt en thans bijna drie jaar de zegeningen van den vrede aan den lijve ondervinden. Kinde ren, die van hun leven nog geen melk hebben gezien, kinderen, die de laatste jaren, nu ja, wel te eten krijgen, maar nimmer genoeg. Kinderen, die ten onder zullen gaan als gij ze niet redt. En hoe kan dit ook anders. Het weekloon, door werkende arbeiders verdiend, is nog niet genoeg om de meest noodzakelijke levensbehoeften te koopen. Talloos zijn de voorbeelden der ellende. Wij behoeven ze niet nogmaals te schilderen. In menig dagblad hebt gij ze alle kunnen lezen. En al heerscht ook in ons land werkloos heid, en al zal de vraag onder de oogen moeten worden gezien, of men door kan gaan met dit werk, het is aan geen twijfel onder hevig, of de belofte aan deze kinderen ge daan, moet vervuld worden. Deze 500 kinde ren, die van hun terugkeerende lotgenooten zooveel gehoord hebben van Holland en zich nu reeds weken, ja maanden, verheugen met de gedachte naar Holland' te gaan. Ook in ons land is zorg en ellende bij de werkloozen, maar daar in Oostenrijk is de bitterste zorg en de grootste ellende ook bij de werkenden. Lezers, wij rekenen, voor zoover gij het even kunt doen, op uwe kinderliefde. Voor d'e groote uitgaven voor schoeisel en kleeding kunt gij u tot de sub-commissies wenden. Vooral uit de groote steden verwachten wij opgaven. Zult gij u laten beschamen door plaatsen als Wognum, Schiedam e.a„ die in verhouding tot de groote steden van ons land een schitterend figuur slaan? Wij ver wachten opgaven aan het Centraal Comité tot verzorging van Oostenrijksche Arbeiderskin deren, Tolstraat 61, Amsterdam. HET CENTRAAL-COMITé. HEEMSTEDE TELEF.1790. Telefoon van 912 en 25£ uur.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2