Speciale lericli roer Diners, Soupers, Aroidpartijei, enz. NATUUR-BRONWATER g Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort B DR ACH EN-QUELLE Raadsoverzicht. Restaurant „Rusthoek" De gemcentebegrooting. CINEMA PALACE DE KEIZER VAN DE SAHARA „DE MAN ZONDER NAAM" 15e jaargang. ZATERDAG 29 OCTOBER 1921 No. 44. BLOEHGNDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22003 Abonnement een vol jaarf 4.— December1.— Advertentiën, 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels fl.elke regel meer 10 ct. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Voor Tot 31 Dit Nummer bestaat uit Twee Bladen. waarbij een Kindercourant. Zelf moet gij 't zoeken en zelf moet gij t vinden Mensch in uui hart, in het moord, in uw lot. Anders zoo speten de werv lenae winden Mensch met uw hart, uw geloof en uw üod. L)e üenestet. Wildzang op de hofstede „Rustenburch". Wat zong het vrooluk vogelkijn, Dat in oen boomgaard' zat? „Hoe heerlijk blinkt de zonneschijn Van rij,,dom en van schat! Hoe ruist de Koelte in 't eikenhout En versch gesproten lol I Hoe straalt de boterbloem als goud! Wat heeft de wildzang stof! Wat is een aier zijn vrijheid waard! Wat mist het aan zijn wensch, Terwijl de vrek zijn potgeld spaart, O slaat! O arme mensch! Waar groeien eiken te Amsterdam? O, kommerzieke Beurs, Daar nooit genoegen binnenkwam! Wat mist die plaats al geurs! Wij vogels vliegen warm gedost Gerust van tak op tak. De hemel schaft ons drank en kost. De hemel is ons dak. Wij zaaien noch wij maaien niet, Wij teeren op den boer; Als 't koren in zijn aren schiet, Bestelt al t land ons voer. Wij minnen zonder haat en nijd, En dansen om de bruiid: Ons bruiloft bindt zich aan geen tijd, Zij duurt ons leven uit. Wie nu een vogel worden wil, Die trekke pluimen aan, Vermij de stad en straatgeschil, En kieze een ruimer baan". Joost van den Vondel. 't Is een leuke, kalme raadszitting ge weest, niettegenstaande de Voorzitter som wijlen onverstaanbaar was vanwege de wel bespraaktheid van alle raadsleden. Leuk, omdat er een opgewekte stemming heerschte door de onbelangrijkheid van deze zitting. Kalm omdat er voor de verslaggevers niet veel was te noteeren en zij om en de bij 4 uur reeds verzocht werden zich door 't gat van de deur te begeven. Wat men om niet krijgt is niet spoedig te duur. Zoo ongeveer waren de woorden van den Voorzitter en de wethouders waren 't er roerend mee eens. Vooral degene die de afd. wegen, straten en pleinen onder zijn beheer heeft, keek of hij 't in Keulen hoorde rommelen toen door een der raadsleden dat om niet krijgen In twijfel werd getrokken. En geen wonder. Alle aankoopen van grond hebben de ge meente geld gekost, soms aardige sommetjes, en nu, nu het dagelijksch bestuur iets kan aanbieden wat geen geld kost, heeft me daar warempel nog iemand bezwaar tegen. Het argusoog van dat bezwaarmakende raadslid zag echter, tegelijk met de mededee- Bloemendaal (Eindpunt tram Haarlem Bloemendaal) Abonnements-Diners a f 2 per couvert f 50 per maand ling vanaf de bestuurstaiel, een addertje te voorscnijn Komen. Direct herkende hij het soort, 't was een geluaadertje. Hoe uat ïeeiijke beest daar nu kon komen, was voor niemand re^ht uu.deluk, zeifs aan de ues.uuista.ei begreep men het niet, doch net was er. t Was door twee oogen duidelijk gezien en de pinee-nez had het oeestje nog meer verduidelijKt. Met een uuiuenjkneid die niets te wenschen overhet werd dan ook het aanbod üoor hem bestreden en zoo men toch het aanbod zou accepteeren, oehoeide het dagelijasch bestuur met op zon stem te rekenen, zoodra het zou aannomen met een aanvraag om crediet voor wegverbreeoing. Tevens vertrouwde hij op het gezond verstand van zijn mederaadsleden. De wethouder voornoemd kon na die open baring het beest niet meer in toom houden, doch 't was volgens hem geen geldaddertje. In de eerste plaats werd een breedte van 3 M. naast tien bestaanden weg aangeboden, waarvoor verlangd werd een stuk van den Schulpweg, wat toch geen beteekenis heeft voor de gemeente en vervolgens is het zand daar voor het nemen. „Ook het werkloozenvraagstuk wordt hier mede opgelost, d,e menschen moeten toch ook geholpen worden." Ongetwijield is dit van den Wethouder van pubLeke werken een steekhoudend argument geweest en het heeft ook zeer zeker kracht bij gezet, bij het voorstel van B. en W. Weliswaar werd die kracht eenigszins gebro ken toen een ander lid -verklaarde dat hem van die werkeloosheid niets bekend was en alle Vogelenzangers reeus aan de gemeente werk zaam waren, doch het bleef toch nog steek houdend, gesteund als hij werd door een der raadsleden die de woorden van zijn collega eenigszins in twijfel trok. Haring of kuit, zegt de collega, werkeloos heid of geen werkeloosheid. Het is erg, zelfs heel erg antwoordt de wethouder.. Met deze woorden kwam zeer sterk aan het licht dat het geen werkeloosheid kennende raadslid zich toch wel een beetje vergalop peerde en het plat uitgedrukt met de waarheid niet zoo heel erg nauw nam. De raad was echter in een gemoedelijke stemming en schonk meer aandacht aan den opposant. Die opposant gaf zich echter nog niet gewon nen. Hij vreesde dat dit aanbod geld zou kos ten en als bewijs werd door hem de Zeeweg genoemd. Die Zeeweg heeft ook enkele tien duizenden meer gekost dan iemand had kun nen denken. Daar zitten we nu. Kost het geld of kost het geen geld. Is er werkeloosheid of is er geen werke loosheid. Een bemiddelingsvoorstel maakt echter een einde aan dit pijnlijk moment zoodat het aan bod wordt aangenomen en wij maar zullen afwachten hoe door B. en W. het poedertje zal worden toegediend' hetwelk de patiënten zullen moeten slikken. De Rozenlaan is van het programma ge schrapt. De Bosch en Duinbewoners zaten in zak en asch en het Bestuur liep door de straten met een gezicht alsof zij gedoemd wa ren in de Rozenprieelbuurt in een der naburige gemeenten hun leven te moeten verslijten. Hun, bij den Raad' ingediend protest vond weerklank in de warme harten der raadsle den en werd op hun verzoek de naam ge doopt in Sterreboschlaan, zijnde thans ver noemd naar het zich vroeger ongeveer op dezelfde plaats bevindende Sterrebosch. De bewoners van de Korteweg zijn minder geluk kig geweest. Nog maar enkele maanden wo nen zij aan dien weg en reeds thans moeten zij gaan verhuizen. Zij wonen nu allen aan den Brederodelaan. Over die laan was men het ook al niet eens. Om een laan den naam van laan te geven was niet zoo heel erg, doch alle we gen maar in laan te doopen terwij! er geen boomen te zien waren vond men spotten met de naam laan. De Wethouder van wegen beweerde echter juist het tegenovergestelde en wist het zoo ver te urengen dat men den indruk kreeg uat alle wegen janen waren. nocus pocus Het schijnt bijna tot de onmogelijkheden te ueuooren uat .einund aan het stuurrau van een auiomouiei zit en van ue sneiheiüswuzer kan aibiijven. hn het is ook oijna een pnniogelijk- iie.d. z-oo'n vervoerm.dael is er nu eenmaal op betekend n beetje snetier te gaan, dan wetK vervoeriniaaei ook, en 't is uus niet uoennjk een snelneid aan te houden zooals voetgangers dien zouden wenschen. Zit je in net gemeentebestuur aan heb je daar geen laat van. iiiteginueei. Men is er dan trotsch op zich zoo goed te kunnen houden binnen de perken van de v e. keersveroiuening. En zoo is het uan enkele raadsleden-auto- mouilisten opgevallen met welk een snelneid h.er woidt gereden. bums met levensgevaar. Van uie sneineuen zijn ook statistieken op gemaakt door een der raadsleden en nu wijst zoo n statistieg aan dat de dames nog har der rijuen uan de neeren. kulke waaghalzen. Terecht verzocht hij uan ook beter politie toezicht en al apprecieert hij dan ook nog zoo iiet schoone gesiacht, ze moeten dan ook maar eens op de bon". „Wie niet hooren wil moet maar voelen', is een bekend spreekwoord, doen ik merk, nu 't er staat, uat t inet op z'n plaats is, daar we toen niet kunnen toestaan dat een agent iemand over de iune legt, doch laat ik dan zegden: „een gewaarzcnuwd man, geiut voor twee' en waar de Voorz. strenger toezicht heeit toegezegd zij men op zijn hoede. Opmerker. De begrooting der inkomsten en uitgaven met memorie van toelicht.ng voor den uienst van 1922 is in druk verschenen. Het is een lijvig stuk en er worden heel wat cijfeis in verwerkt. Wij ontieenen er het vol gende aan: De totaie inkomsten en uitgaven worden ge raamd op 1294097.waarvan 1221097.— aan gewone en 73000.aan buitengewone inkomsten en uitgaven. De inkomsten zijn: Hoofdstuk 1. Restanten 500. Hoo.dstuk 11. huur van huizen en andere gebouwen, pacht van landerijen, enz., rente en aflossing gasfubr.ek en waterleiding, enz. 46.806.80. Hoofdstuk Ui. Opbrengst van belastingen en heffingen, met inbegrip van schoolgeld 889.395.84. Hoofustuk IV. Ontvangsten van verschillen den aard en toevallige baten 284.394.36. Hoofdstuk V. Buitengewone ontvangsten 73.000.—. Totaal der inkomsten 1.294.097. De uitgaven zijn: Hoofdstuk I. Kosten van algemeen bestuur 66.192.—. In deze post zijn inbegrepen alle uitgaven, zooals: drukwerk, bureaubehoeften, schoon houden van gebouwen, telefoonaansluitingen, enz. enz. Hoofdstuk II. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen en teruggaaf deswege 12.020.—. Voor teruggaaf staat een bedrag aangegeven van 5.000.Wie zullen de gelukkigen zijn? Hoofdstuk III. Kosten van onderhoud van gemeenteeigendommen en uitgaven van ge meentelijke bedrijven 198.160. In d'ezc post zijn opgenomen alle dag- en weekloonen en jaarwedden van den gemeente- architect met zijn staf van ambtenaren en werklieden. Voor onderhoud van wegen en voetpaden een bedrag van 75.000. Ik ben vol optimisme over onze wegen, 90.000 K.G. teer, plus het noodige grind, grind- zand en schelpen hoopt men te kunnen verwer ken. Voor onderhoud van wandelplaatsen en GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 Vanaf VRIJDAG 28 OCTOBER 2e DEEL VAN DE GROOTE FILM HARRY LIEDTKE en MADY CHRISTIANS in de hoofdrollen. Dit tweede gedeelte speelt zich af o. a. op het eiland Marken, te Scheveningen, Den Haag, Amsterdam, Venetië, Triëst, Milaan, het eiland Corsica en Marokko. Alles werd origineel in deze steden opgenomen. Iedere 200e bezoeker ontvangt gratis een exemplaar in pracluDand van het boek „De Man zonder Naam". Het boek isimussthen in de voornaamste boekwinkels verkrijgbaar. Plantsoenen 29.193.—. Ook geen kleinigheid. voor stoioestrijdmg 2ö.o00.Dit bedrag is niet te noog, mits er alleen maar water voor worut geuru.kt van onze eigen wateneiding. Die smeerseltjes veroorzaken maar stank en na n paar weken zien ae straten wel donker, uoch stuiven doen ze toch. Hoofdstuk IV. kosten der openbare veilig heid, veihcnting en brandweer 154.006. net ongeveer 40 man sterk politiecorps vor- uert een uitgave van 95.800. 't Kan verkeeren. Wu hopen aat de gemeen tewerkman-nachtwacht Beuis te Vogelenzang ook eens aan aat oedrag mag tornen. Hij doet thans 28 uur per week nacntwakersdiensten, waarvoor Ij.50 wordt uitgetrokken. Dit is 14.oO ie wemig volgens onze zeer beschei- dene meening. Hooidstuk V. Kosten der plaatselijke gezond- heidspolitie 37.316.10. net ophaien van vuilnis is de hoofdpost in dit bedrag. Zij vordert een uitgaaf van 33.500.waarin is begrepen 8.000.voor een derde aan te schaffen 3l/2 tons motor-vuil niswagen. Hoo.dstuk VI. Kosten van het onderwijs 145.219.—. Dit bedrag zal wel beduidend hooger zijn dan een vorig jaar is geraamd. Door de Lager- Onderwijswet toch moeten ook de kosten van instandhouding van het bijzonder onderwijs uit de gemeentekas worden betaald. Hoo.dstuk VIL Kosten van het armwezen, mitsgaders subsid.ën en bijdragen aan onder scheidene daarmede in verband staande in stellingen 20.405. Aan arme krankzinnigen wordt een bedrag geraamd van 9.505.aan ter verpleging in een der Haariemsche Ziekenhuizen opgenomen zieken 5.000. Hoofdstuk VIII. Rente en aflosssingen 501.860.—. Aan renten zal moeten worden betaald 293.360.en aan aflossingen 188.500.—. Hoo.dstuk IX. Pensioenen en wachtgelden 23.032.—. Als bijdrage der Pensioen- en der Weduwen- wet wordt een bedrag geraamd van 17.000. Hoofdstuk X. Andere gewone uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken behoorendë 58.885.—. Voor subsidiën wordt een bedrag gevraagd |ff HEBT U AL EENS P GEPROEFD? H I»! Raadpleeg Uw Dokter omtrent Tafelwater of Medicinaal. :|p M Voor familiegebruik is het Hf Tafelwater verkrijgbaar in heele Liters>chroefflesschen bij eiken Msolieden handelaar. 5| V

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 1