BIJVOEGSEL „Bloemeiidaaisch Weekblad Zaterdag 29 October 1921. Verandering TELEFOONNUMMERS Hedendaagsch Maecenaat. Plaatselijk Nieuws. No. 44. J. Offenberg, De Genestetweg 15, thans 22256, voorheen 1652. S. H. Brongersma, Bloemendaalsche ,v thans No. 22185, voorheen No. 946. Wed. J. van der Werfi, Rijwielhandel, K. Kleverl., tlians No. 22150, voorh. No. 1176. P. Stlns Pz., Boekhandel, Bloemend.weg 78, thans No. 22045, voorheen No. 5045. Misschien is ex nooit een tuuperk in de beschavingsgeschiedenis geweest, waarin het Maecenaat een hooger roeping te vervullen heeit gehad aan nu de iniellectueelen ten on dergang neigen, aldus lazen wij in een oud mummer van „Kigen Haard" en vinden het toch nog belangrijk genoeg om het in zijn geheel over te riemen. Men kan over dit laatste verschijnsel al te luchthartig denken. Van twee kanten is er te gocuer trouw gezondigd, toen een uit stoi.elij- ken nood geboren arbeidersbeweg.ng en een door stoffelijk welslagen tot zelfbewustheid ge stegen ondernemingszin de beteekenis van ob jectief geestelijk werk als cultuur-factor gin gen onderschatten. De kunst werd' de slavin van het mercan tilisme, üe wetenschap de dienaresse van de techniek. De waarae van Kunstvoortbrengse.en werd gemeten naar hun verkoopbaarheid; het doel van de wetenschap gezocnt in het bevorderen van de pioductie of het vergemak kelijken van het verkeer. in de opvoeding teekende de algemeene overtuiging zich af. Het jongmensch van goe den huize leerde dat energie en praktische zin eerste voorwaarden zijn om vooruit te ko men en dat de droom en de mijmering slechts tot troost voor de zwakken zijn geschonken. Het arbeiderskind' hoorue den handenarbeid als eenjge productieve kracht verheerlijken en den geestelijken werker als een nietsnutter, een parasiet op de samenleving veroordeelen. F.n het onderwijs, zoo van den één als den ander, was africhting geworden op den stoffe- ïijken strijd om 't bestaan, waar,n het schou wende leven een noodlottig oponthoud be- teekent. Na de catastrophe is het besef ontwaakt van wat tnen in den waagschaal heeft gesteld. Van onder verruwing, van boven vergioving bedreigen de beschaving, waaruit schreeu wende kleuren en schrille klanken de rust, en een razend tempo het rhythme hebben verure- ven. Het schorre signaal van de auto krijgt de beteekenis van eencultuurleuze; knalpot en benzine-damp kenmeiken de houding der be schaving tegenover de bevalligheid der steden en de lieflijkheid van het land. Waar is de sohrooin tegenover een teere traditie; waar het schuchtere tasten naar toe komstige schoonheid? Er is overmaat van la waai, maar stijl ontbreekt in de vreugde zoo wel ais in rouwbetoon. Terwijl de schare zich vergaapt aan de bonte beelden, die haar lokken naar de lugu bere weerspiegeling van ons maatschappelijk leven in de bioscoop, zit |de schepper van kunst te midden zijner onverkochte doeken op zijn eenzaam atelier en begaafde- geesten wach ten geduldig hun beurt in de rij der stille armen. Hoe zal de gemeenschap goed maken, wat zij aan eigen ziel misdrijft? Haar officieele organen, staat en gemeente, zijn, verlamd door oorlogsschulden, tot de uiterste bezuiniging ge doemd. W ederzijdsch wantrouwen ncopt de na ties tot onproductieve uitgaven ten dienste van verdelgings-mateiiaal. Om zich het leger van nooddruftigen van het lijf te houden, dient de overheid alleerst te voorzien in de elementairste behoeften aan voedsel, kleeding, woning. Het vo4k, onvoorbereid bezitter geworden van eenigen welstand en eenigen vrijen tijd, weet met beiden geen weg en verspilt roe keloos loonverhooging en achturendag. De belastingbetalende kiezer houdt zijn vertegen woordigers de pen op den neus, opdat zij geen lands- of gemeentegeld onnut verkwisten, en de ontwikkelden missen de gelegenheid hun aanmoediging van kunst en wetensohup te be stendigen, nu zij zelf alle kracht moeten in spannen om niet economisch te verzinken. En zoo blijven de er.kele weinigen, die het Maecenaat als leversroeping hebben aanvaard, tot voorbeeld van de rijken. Zij zijn er om hun welgestelde genooten te toonen, dat geld ook op andere wijze rendabel kan worden gemaakt dan in solide ondernemingen. Dat het aankwce- ken v.n waarachtige cultuur de eenige waar borg is voor het voortbestaan der beschaving en liet scheppen van een gezonden geest het beste geschenk aan vi.derland en volk. Zij zijn er, om de phJanthropen In hun midden te lecren, dat niet louter stoffelijk gebrek ongedaan d.ent te worden gemaakt, n.aar ook geestelijk gebrek bestrijding eischt. Waa. lijk zal het hun niet aan waardeering on.b eken! Het is niet alleen de opzienbaren de daad op zichzelf, die hun de erkentelijkheid der natie doet oogsten. Maar hun vorstelijk ge baar west tevens weder de hoop in het hart van de geestelijk begenadigden, die stoffelijk verkommeren en wachten op een gelegenheid, om met hun gaven en talenten te voorschijn te treden. Daar komen zij uit hun schuilhoeken, ver kleumd en verkreupeld, om zich te koesteren in de luwte v: n een genegenheid, die ook hun geldt, omdat zij de voortzetters zijn.van het kunstenaarsgeslacht dat ten grave daalde. Het is mede hun werk, dat deelt in de eer, aan het kunststuk der vaderen door de redden de hand van Maecenas bewezen. Zij, niet ver wend waarlijk, verloochnen ook hierin niet hun kinderlijk gemoed, dat zij met argelooze v.eugd tegeroet stijgen het nieuwe licht, dat ook hen immers te voorschijn toovert uit den duisteren hoek, waarheen deze samenleving hen had gedoemd. Want zij begrijpen, dat wat den dooden bereid is, den leverden niet zal worden onthouden. Mej. M. van Leeuwen, onderwijzeres aan de O.L.School te Overveen, wordt met ingang van 31 October 1921, overgeplaatst naar de U.L.O.Schoo! alhier. Woensdag 2 November a.s. heeft er in hotel Vreeburg een samenkomst plaats van ouders en opvoeders van leerlingen der openbare M.U.L.O.School alhier tot het kiezen van leden der oudercommissie, bedoeld in art. 20 der wet op het Lager Onderwijs. 16 October vierde de gymnastiekvereeni- ging „Bato" te Haarlem, haar 25-jarig jubile um. Voor dezen avond waren er ook wed strijden uitgeschreven, waaraan prijzen ver bonden waren. De heer P. A. Kok, gymna- stieirieeraar te Bloemendaal, leider der B. G. V., wist met de wedstrijd Personeel Turners 120 punten te behalen en won hierdoor de 6e prijs. In hotel Vreeburg zal op Zaterdagavond 19 Nov. een uitvoering worden gegeven door de Arbeiders-Zangvereeniging „Zanglust" te Santpoort. OVERVEEN. Aan het einde van den Zeeweg en het begin van het Bloemendaalsche strand is door mid del van eenige planken een soort aischeiding gemaakt. Deze afscheiding dient om het af brokkelen van den rijweg tegen te gaan. Dezer dagen vertoefden we in Amersfoort, bij een wandeling kwamen we aan een laan, die in 1914 is aangelegd. De bestrating van dezen weg bestaat uit bazalt. In het begin was het een prachtlaan en werd' hij druk bereden. Thans evenwel ligt deze weg, die smaakvol is aangelegd, eenzaam en verlaten. Motorfietsen en andere voertuigen rijden een eindje om en vermijden opzettelijk dezen weg. Het is dan ook wel te begrijpen. Door het vele gerij is de teerlaag er heelemaal aigereden. De stukken bazalt zijn uit den grond losgewoeld en liggen over den verkeersweg verspreid. De gemeente heeit geen geld om hierin verandering te brengen en zoo wordt een der mooiste wegen van Amersfoort geheel verwaarloosd. Toen we deze ruïne zagen, gingen onze ge- dach,en onwillekeurig naar den nieuwen Zee weg, die van hetzelfde maaksel is. Ook daar is de dikke teerlaag zeer dun geworden en kan men bij het rijden de bazaltblokjes best voelen. Tot nog toe zijn de bazaltblokjes nog niet uit den grond gewoeld, wat evenwel, als er niets aatt wordt gedaan, spoedig zal gebeu ren. Wij verwachten, dat ons gemeentebestuur dezen nieuwen weg goed onderhouden zal, zoojat deze niet in verval kan raken. De Bloemendaalsche Schaakvereeniging zal op Vrijdagavond 4 November 's avonds 8 uur voor het eerst weer bij elkaar komen in Hotel „Van Ouds het Raadhuis,, alhier. Eiken Vrijdagavond hoopt men bij elkaar te komen terwijl schaakliefhebbers op die avonden steeds welkom zijn. SANTPOORT. De Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholi sche Dranken, Afd. Santpoort-Bloemendaal zal op Dinsdag I November a.s. des avonds 8 uur een eerste Kunst- en Propaganda-avond houden in de Bewaarschool van Mevr. Wiiste. Als sprekers zullen optreden de Heeren IJ. J. Reitsma van Velseroord en Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga van Santpoort, terwijl de heer C. Zwanenburg van Velseroord' het mu zikale gedeelte voor zijn rekening heeft geno men. Kaarten verkrijgbaar bij: A. Eikelenboom, Rijksstraatweg 9, G. Frankfort, Voorplaats G 25 Zr. v. d. Schaaf, Wüstelaan, Mej. Treffers, Duinlustpark. Entrée 25 cent. MUZIEK. ALBERT SPALDiNG. Voor zijn tweede en laatste Concert Zondag 30 Octoüer 2.30 uur in den schouwburg Jansweg Haarlem heeit ALert Spaluing net volgende programma sa mengesteld: Wieniawski, Concert in Dkl. t., 3 Hong„arsch'e uansen van erahms, 2 Caprices van raganini, „paUng Tneme and Improvi sations, eene serie ie.tere composities onder den naam „Etchings", veiuei zal het met zijn voorttefie.i.ken panner /.nure Benoist, d.e den kunstenaar weuerom zaï begeleiden, de inma te van i.rahms op. lu& ien vooid.aJit bren gen. TOijRNéE GEERTRC1DA VAN VLADE- RACKEN. De zangeres van ue internatio nale volksliederen .n costuum, ceertruiua van Viaüeracken is gisteren weer uit net buiten land gearriveerd en zal met haren echtgenoot, den schiluer Jan Fooitenaar een tournée door Nederland ondernemen, onder leiding van het Concertbureau Ernst Krauss. Tot nu toe zijn de volgende plaatsen vast gesteld: 14 October Gorinchem, 21 Ede, 25 en 26 Amsterdam, 27 Kampen, 28 Laren (N.H.), 1 November Assen, 3 Bussum, 4 Alkmaar, 8 Leeuwarden, 9 Leiden; Haarlem, den Haag, Rotterdam, Utrecht, Amersioort, Zwolle en Groningen zijn nog in voorbereiding. In December zal Mevrouw Van Vladeracken een tournée door Schotland en Engeland maren; in Januari weer een serie avonden in Neder land geven, daarna tournée s door Duitschland en Frankrijk (waar zij dit voorjaar zoo groot succes oogstte) ondernemen. KUNST. HARLEKIJN EN COLOMBtNE. De leerungen, aie door Mevr. de Veer-de Lange atnier voor de opera woraen opgeleid, zullen op Dinsuag 1 INovemDer a.s. hun jonge talenten doen ten goeue komen aan dé heiaas altijd met tekorten kampende Haariemsctie luoercuiose Vereeniging. Dit aueen reeus zou het gebouw van den Schouwburg dien avond aoen vohoopen, doch bcnaive ae geensceneerde voordracht van operairagmenten uit Thais, Faust en Tannhau- ser Wurdt nog een zeer eigenaardig muzikaal worg opgevoerd', in de nalatenschap namelijk van haar vauer, den fijn rnuzikalen Daniel de Lange, heeit Mevrouw een kleine opera terug gevonden, „Harlekijn en i^olombine' geheeten, die nij md-rtijd uoor de grooteren uit zijn in- muzikaal gez.n hee.t doen opvoeren. Voor de vrienden van den bekenden musicus - hij telt er nog velen - dus een bijzondere aantrekke lijkheid van dit vermakelijke zangspel. Eenige „a...es hebben welwillend op zich ge nomen vo„r ae pauze de foyer tot een gezel lige theesalon te maken. Als nu de aanwezigen maar niet .11 de pauze al te stijf op hun plaat sen blijven, kan ook deze entr'acte voordeelig en gezeing tevens worden. TOOROF - TENTOONSTELLING. Het is gisteren juist een maand geleden dat de Ten toonstelling van werken van Jan Toorop iu het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem •werd geopend. Aan den 14ÜÜSie bezoeker, toevallig een vrouwe.ijk Raadslid der gemeente Haarlem werd door den Directeur een precent-exem- piaar van den luxe-catalogus uitgereikt. De Tentoonstelling blijtt geopend tot en met Woensdag 9 November a.s. BROCHURE'S EN TIJDSCHRIFTEN. Bij E. de Bont Zoon te Rotterdam is een zeer practisch spoorboekje verschenen. 't ls niet a.leen voor oningewijden gemak kelijk ge.naakt doch voor menscnen die meer hebben te doen dan te zoeken in een boekje naar ue aansluitingen is het al even gemakkelijk. Men wil b.v. van Haarlem naar Zwolle, wel nu: letter H. vertrek 8.59, aankomst 11.33, overstappen Amsterdam (C.S.) Zondags loopt deze trein niet, is een D-trein met restauratie rijtuig. Een duidelijk kaartje geeft aan dat b.v. Haarlem op blz. 26 begint. Dit zijn dus de snelverbindingen tusschen de hootdplaatsen. Voor de diensten van station tot station is 't boekje precies als in een ge woon spoorboekje. De prijs is 30 cent. VAN HIER EN DAAR. De gemeente Renkum als pionier. We lezen in de Telegraaf: Het gemeente bestuur van Renkum exposeert op 't oogen- blik voor een der vitrines van het Internatio naal Verkeersbureau, Raadhuisstraat, hoek Spuistraat, eenige teekeningen, die een beeld geven van het Grond- en Woningbedrijf dezer gemeente. Het behoort gewis tot de uitzonderingen, dat een kleine gemeente er een eigen grond en woningbedrijf op na houdt. Ter wille van het heerlijke natuurschoon, dat in deze ge meente, waartoe ook het prachtige Oosterbeek behoort, zoo veelvuldig wordt aangetroffen is het gemeentebestuur van Renkum er voor eenige jaren toe overgegaan zulk een bedrijf in te richten. Immers, de gemeente beeft het zoodoende in de hand. dit natuurschoon ook voor het nageslacht tebehouden. Zoo heeft zij thans reedk als bezittingen den beroemden He- me!schen berg, de Westerbouwing en de Val- keniersbosschien. Dat dit van groot maatschap pelijk en sociaal belang is behoeft niet te wor den betoogd. Want is het niet van buitenge wone beteen.enis, dat al deze prachtige na- tuurmgnumenten ongeschonden zuilen worden bewaard? het uitbreidingsplan der gemeente is ge maakt door ingenieur-architect Cuypers te Amsterdam. het gemeentebestuur werkt in zake de bouw verordening samen met de Geldersche gem. voor Behoud van het Schoon in Stad en Land. hierdoor wordt de zekerheid bereikt, dat het natuurschoon niet bedorven wordt door den vihabouw (van den Hemelschen berg, groot 55 H.A. is 8 H.A. bestemd voor villabouw), doch ongerept blijft We.ke gemeente met natuurschoon volgt dit mooie vooibeeld van Renkum? Wij antwoorden: Natuurlijk Bloemendaal. Eene Fransche Opera In Theater Carré. De directie der N. V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, dir. G. H. Koopman, deelt ons mede, dat door haar vanaf 2 November a.s., in het Theater Carré alhier, zal worden geëxploiteerd eene kompleete eerste-rangs Fransche Opera, waarvan de artiesten door de heeren G. H. Koopman en Chris, de Vos per soonlijk te Parijs zijn geëngageerd. Deze Fransche Opera zal in Theater Carré vier voorstellingen per week geven, en wel op Woensdag-, Zaterdag- en Zondagavond en Zondagmiddag. De premières zullen zooveel mogelijk op Woensdagavond worden uitge bracht, terwijl ook de mogelijkheid bestaat, dat buiten Amsterdam een aantal opvoeringen worden georganiseerd. De Opera zal worden geëxploiteerd geduren de de maanden November en December. Ais chef d' orchestre is geëngageerd de ver maarde opera-dirigent Charles Strony, voor malig eerste kapelmeester van het Theatre de la Monnaie te Brussel. Charles Strony was vóórdien opera-dirigent te Boston en te Philadelphia. Teen de oorlog kwam we.d hij als officier ingedeeld bij het leger en maakte hij vervolgens de campagne aan dén Ijzer mede, waarvoor hem verschil lende onderscheidingen ten deel vielen. Eerst kort geleden kreeg hij uit zijnen rang eervol ontslag, zoodat het feitelijk aan dit toeval is te danken, dat deze groote musicus voor het Amsterd msche opera-seizoen gewonnen kon worden. Het gezelschap is als volgt camengesteld: Charles Strony, Chef d' Orchestre, Maurice Fabre, régisseur général. Als tweede kapelmeester is geëngageerd onze stadgenoot de heer J. J. van Amerom. Dames: Marthe Darnay, première chanteuse dramatique, falcon; Alice Bérèlly, chanteuse légere; Emma Décary, chanteuse légère d' opéra comique; Jeanne Béhon, première du- gazon et travesti; Maria Alfién, seconde duga- zou. Heeren: Louis de Lérick, fort ténor; A. Massonnat-Coüard, ténor demi-caractère et d' opéra comique: Servais baryton de grand opéra; Janaur, baryton d' opéra comique; Morello, basse noble; A. Jacquelin, second té nor; Marciel, second baryton; Jacques van Bijievelt, second basse; Marcel Fabre, second basse. De Groningsche Torenwachter. Met in gang van 1 November e.k., aldus „Het H n- delsblad", is door het dagelijksch bestuu. van Groningen aan den heer J. K. Sjoerts, toren wachter van den Martinitoren, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend en de Gro ningsche gemeenteraad besloot, dat de hier door ontstane vacature niet meer zal worden aangevuld; 't geeft eenige besparing voor de gemeentekas en sinds de brandweer telefo nisch en met behulp van de brandweer- telegraaf steeds onmiddellijk kan worden ge alarmeerd, heeft het geen zin meer om nog langer een brandaankondiger op het hoogste gebouw van de stad te handhaven. Gaat met den heer Sjoerts de laatste Ne- derlandsche torenwachter heen? Zoo neen, dan was hij de laatste jaren toch zeker wel de meest bekende. Want ieder, die wel eens in den Doelen aan de Groningsche Groote Markt logeerde en op warme zomeravonden en -nachten de ramen van zijn kamer liet openstaan, werd om het kwartier herinnerd aan zijn aanwezigeid op zijn eenzamen post, als hij met een trompetsignaal den volke kond deed', dat het veilig was in de stad. Om het kwartier een kort trompetsignaal van meer muzikale talenten behoefde de torenwachter geen blijk te geven, de laatste tientallen jaren, doch in vorige eeuwen, toen hij den naam van stadstrompetter droeg, was hij een man van gewicht. Des avonds om 9 uur in den winter en om 10 uur in den zomer was hij op zijn post om te waken over de veste, en ten bewijze dat hij waakzaam was, moest hij na middernacht op ieder uur zoo veel trompetstooten over de stad doen gal men als 't getal uren bedroeg, dat de klok aanwees, tot het oogenblik dat de poorten werden geopend, welk gewichtig feit hij iederen morgen had aan te kondigen door het trompetteren van geestelijke liederen naar alle vier de windstreken. Bij feestelijke gele-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 5