SvecialG Mcltii rar Diners, Supers, Mpariijen, enz. m Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort De Goudbronnen s pc pf i I m Restaurant „Rusthoek" Philantropie. CINEMA PALACE „DE MAN ZONDER NAAM" Plaatselijk Nieuws. DRACHEN-QUELLË 15e Jaargang. ZATERDAG 12 NOVEMBER 10 21. No. 46. BL0EHEND11LSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 003 Abonnement Voor een vol jaarf 4.— Tot 31 December0.50 Losse nummers 10 cent. Advertentiën, 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels fl.elke regel meer 10 ct. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit Nummer bestaat uit Twee Bladen, waarbij een Kindercourant. Zonder arbeid geen loon, zonder moeite geen winstzonder voorzichtigheid slechts gevaar. Om een huwelijk gelukkig te maken zijn vele dingen noodig, maar onder die allen is een goed humeur een hoofdvereischte. HOE ZEERE VALLEN ZE AF. Hoe zeere vallen ze af, de zieke zomerblaren; hoe zinken ze, altemaal, die eer zoo groene waren, te grondewaard! Hoe deerlijk zijt gij ook nu, boomen al, bedegen; hoe schamel, die weleer des aardrijks, allerwegen, de schoonste waart! Daar valt er nog een blad; het wentelt, onder 't vallen, de alderlaatsten keer, en 't gaat de duizendtallen vervoegen thans: zoo zullen ze, een voor een, daarin de winden bliezen vol luider hlijdzaamheid, nu tonge en taal verliezen, en zwijgen gansch. 1 Hoe zeere vallen ze af, onhoorbaar, in de lochten, en schier onzichtbaar, in .de natte neveltoohten der droeve maand, die 't ijzervaste speur, ontembaar ingetreden, die al de onvruchtbaarheid, die al de onvriendlijkheden des Winters baant! Daar valt er nog een blad, daar nog een, uit de bogen der hooge boomenhalle, en 't dwcrscht den onbewogen octobermist: 't en roert geen wind, geen een, maar 't leken, 't leken tranen, die men gevallen zou uit weenende oogen wanen:, één kerkhof is 't! Gij, blaren, rust in vreê, 't en zal geen een verloren, geen een te kwiste gaan voor altijd: hergeboren, die dood nu zijt, zal elk van u, dat viel, de zonne weêr ontwekken, zal met uw' groenen dracht de groene boomen dekken, te zomertijd. o ZomerIk zal eens ook Adams zonde boeten, gevallen en verdord in 's winters grafstee, moeten; maar, 's levens geest, dien Gij gesteken hebt in mijn gestorven longen, dien zult gij mij voor goed niet laten afgedwongen, die 't graf ontreest! Uit Guido Gezelle's Dichtwerken. Bloemendaal (Eindpunt tram Haarlem Boemendaal) Abonnements-Diners a f 2 per couvert f 50 per maand Philantropie is een heel mooi woord. Wie zich menschenvriend durft noemen, wie dus philantroop is, in den oprechten zin des woords, die is thans de persoon waaraan de maatschappij behoefte heeft. Er zijn er zoo- velen die parasiteeren, die gebruik maken van de zorgvolle tijdsomstandigheden, die trachten tot zich te trekken wat aan behoeftige perso nen is toebedacht, dat het voor de philantro- pen moeilijk wordt uit te zoeken wie wel en wie niet in aanmerking komt voor hulp of on dersteuning. In zoo'n geval geeft men aan een kerkelijke oi gemeentelijke instelling wat men meent te kunnen afstaan en die instelling zorgt dan dat het geld of goed in de handen komt waar het behoort te zijn of te komen. Die instellingen hebben voor zichzelf niet veel noodig, meestentijds is het liefdewerk en zoo kunnen we er bijna zeker van zijn dat zoo niet alles dan toch 95 cent van eiken gul den werkelijk aan de behoeftigen wordt be steed. Dit voor wat betreft de kerkelijke of ge meentelijke diaconie. Er zijn echter ook andere instellingen. Instellingen die gebouwen hebben, daarin bedrijven hebben en hebben te zorgen, dat die exploitatie financieel goed marcheert. Zulke instellingen moeten winst maken. Er moet op de gebouwen, op de materialen en gereedschappen en op de voorraden kunnen worden aigeschreven. Er moet worden ingekocht en verkocht. Het is dus geworden een handelszaak. Zulk een instelling nu is het Leger des Heils. Niet zonder eenige verbazing hebben wij kunnen lezen in de „Haagsche Post" hoe het met bovengenoemde instelling gesteld is en waar het Amsterdamsche Accountantskantoor, fa Steenveld, Maasdam en v. Eyden een rap port heeft samengesteld, durven wij, helaas, aan deze waarheid niet twijfelen. Het volgende opzienbarende artikel vonden wij in de H. P. van 5 November: „Leger des Heils", Financiën. Van eiken gulden dien gij geeft krijgen de Armen.,5 cent. Accountants-Rapport. „Naar aanleiding van hetgeen wij onlangs schreven in verband met de oneenigheden in den boezem der Ned. afdeeling van het Leger des Heils, bereikten ons verscheidene brieven en protesten van belanghebbenden, en ook di verse documenten. Onder deze laatste bevond zich ook een Staat van Inkomsten en Uitgaven over het jaar eindigende 30 April 1920, en die staat verdient o.a. meer aandacht dan de brieven, die voornamelijk bestaan uit zeer een zijdige polemiek en propaganda. Hij geeft ons feiten en cijfers die spreken. Wij hebben hem aandachtig bestudeerd en zorgvuldig ontleed, en de verkregen resultaten zijn van dien aard, dat wij vermeenen er het publiek niet onkundig van te mogen laten, noch van de conclusies waartoe zij onvermijdelijk voeren. Het financieele jaarverslag is een zee van (misschien wel opzettelijk) slecht en onover zichtelijk gegroepeerde cijfers. Wilden wij hen hier in alle onderdeelen bespreken, dan zou den wij een betoog moeten leveren dermate doorspekt met cijfers, dat de meeste lezers bij den blooten aanblik er van zouden duizelen. Bovendien zouden de woordvoerders van het „Leger" bij de repliek waarvoor zij ongetwij feld ruimte zouden vragen, eveneens met ge- heele rissen cijfers en getallen komen; en als resultaat zoude het publiek een verward en ingewikkeld beeld van de zaak krijgen. Wij hebben die ondervinding meer opgedaan. En daarom, teneinde alle geharrewar over cijfers van meet af aan te coupeeren, vermeenden wij niet beter te kunnen doen dan een der eerste accountants-firma's van ons land, het Am- sterdamsch Accountantskantoor, op te dragen een analyse te maken waaruit, in afgeronde getallen, duidelijk blijkt: A. Wat het inkomen van het leger is en wat de voornaamste bron van dat inkomen is; B. Wat de totaal-uitgaven bedragen en hoe die uitgaven moeten worden verdeeld In: a. Posten die direct ten bate van de armen komen; b. Posten die onder de hoofden salarissen, pensioenen, huren, verwarming en algemeene onkosten vallen. Genoemde accountants zenden ons nu het Rapport dat elders in het no. van 5 Nov., n.l. op pag. 1942 onverkort is afgedrukt. Laat ons het hier kort resumeeren. Het inkomen van het Leger bedroeg in het laatste verslagjaar 543,000. Onder dat inkomen is begrepen een regeeringssubsidie voor reclasseering ad 48.500.waartegenover onder de Uitgaven staat, voor reclasseeringsarbeid, 47,400. Daar die posten elkander vrij wel opheffen, mogen wij dus zeggen, dat, reclasseeringssubsidie en uitgaven daargelaten, het „Leger" een inko men had van circa 494,000. Dit inkomen was opgebouwd uit de volgende posten: Vougdijgelden 21,300 'Collecten en Contributies 156,000 Giften, legaten, enz111,600 Huren en interest 77,700 Winst op Tehuizen enz,127,500 Totaal inkomen 494,100 En hoeveel nu van die 494,000 werd rechtstreeks uitgegeven ten bate der armen? Men vindt het antwoord In de kolommen der tabel van de accountants. Wanneer wij de hierboven reeds behandelde „uitgaven voor re classeeringsarbeid, 47,400" buiten beschou wing laten, hetgeen wij gevoegelijk mogen doen omdat het „Leger" dit geld ook weder van het Rijk enz. ontvangt, en bijgevolg te zij nen opzichte ieitclijk alleen als lasthebber fun geert, dan vinden wij dat slechts 25,500 aan rechtstreeksche ondersteuningen worden uit gegeven, d. w. z. ternauwernood één stuiver op eiken gulden dien het „Leger" int! Het ge- heele restant van 469,000 gaat weg aan sa larissen, behuizing, reiskosten en pensioenen der „officieren" en andere beambten van het „Leger"; want ook posten zooals Interest en Afschrijving op Gebouwen komen in laatste ontleding onder dat hoofd. Nu moet men ons goed begrijpen. Wij willen liet werk, dat het Leger des Heils in .donkerst Nederland" doet, niet kleineeren, ofschoon dat werk grootendeels zich zelf bedruipt; d. w. de ongelukkigen die onderstand krijgen moeten arbeid verrichten, die, over het geheel, op weegt tegen de kosten van hun onderhoud. (In onze accountantstabel laat dit werk een winst van 127,500; maar daartegenover staat een deel der onkosten, welk deel wij, door onvol ledige opgaven, niet kunnen afscheiden van de algemeene uitgaven). Maar afgezien van dit nuttige werk gaat vrij wel het geheele inkomen van het Leger weg, niet aan de armen, maar aan de salarissen, het onderdak, de pensioenen, de reiskosten enz. der „officieren" en anderen die er gesalarieerde, zij het dan ook nuttige baantjes aan hebben. Van eiken gulden dien het publiek geeft, krijgen de armen 5 ets; de resteerende 95 ets. gaan in organisatie en propaganda. Wie het „Leger" geldelijk steunt, steunt dus niet zoozeer de ar men als een religieuze propaganda. Nu hebben wij geenerlei bezwaar tegen het steunen van zulke propaganda; maar het is o.i. toch we! zaak dat zij die dezen steun verleenen het niet doen in den waan dat zij een geheel ander doei bevorderen, of dat het geld dat zij geven wer kelijk geheel, of althans voor verreweg het grootste gedeelte, op oordeelkundige wijze ten goede komt aan de armen en nooddruftigen." Tot zoover de H. P. Het is niet doenlijk, gezien de weinige ruim te waarover wij beschikken, het accountants rapport af te drukken, doch wel is het voor belangstellenden ter inzage. Ongetwijfeld zal dit rapport bij velen de verzuchting doen slaken: Wat nu? Aan wie nu de kerstgave? Het was zoo gemakkelijk, voorbij de ijzeren pot loopend, daarin iets te kunnen werpen, het gaf bevrediging aan onszelf te weten dat wij toch ook een steentje hadden bijgedragen tot het doen slagen van een kerstfeest voor de armen en onbehuisden. Die zekerheid missen wij thans. Althans wat die Instelling betreft. GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 Vanaf Vrijdag 11 tot en met Donderdag 17 November. Het buitengewoon interessante 4e deel van de groote film De hoofdrollen worden vervuld door MADY CHRISTIANS en HARRY LIEDTKE. Origineele opnamen uit het Zuiden van Spanje. Nog kunt gi) beginnenieder deel is een apart verhaal. GROOT 0RCHEST. Iedere 200e bezoeker ontvangt gratis een exemplaar in prachtband van de roman „DE MAN ZONDER NAAM". Laat dit echter geen ontmoediging zijn. Blijf philantroop, blijf werkelijk menschen vriend en gij zijt een vriend van uzelf. BLOEMENDAAL. Zondag 1.1. heeft er een storm gewoed, zoo- uls we in geen tien jaar gehad hebben. Zulke orkanen schijnen alleen voor te komen, na heel droge zomers. Het was Zondag bar. Heel wat ongelukken zijn er gebeurd, waarbij ook men- schenlevens te betreuren zijn. in onze gemeen te was het ook een en al onrust. De storin bulderde en gierde langs de huizen gepaard gaande met harde slagregens. Wande.aars waren niet te vinden en degenen die er door moesten, hadden aan twee beenen nog niet genoeg om te staan. Overal zijn veel boomen omgewaaid. Electrische lantaarnpalen zijn als een rietje afgeknapt Van de daken der huizen werden door den storm vele stukken lei, dak pannen en spitsen, die op eenige daken staan ter versiering, losgerukt en naar beneden ge worpen. Ook vele ruiten moesten het ontgel den en vielen rinkelend naar beneden. Om half twee vernielde de storm de electrische geleiding, zoodat een groot deel van ons dorp zonder stroom was, zoowel ln huis als op straat. Terstond reden de auto's met materi aal van de P. E. N. uit en deed men alle mo gelijke moeite om het ongeval zoo spoedig mogelijk te verhelpen, hetgeen na 6 uur arbei den gelukte. Een wonder mag het heeten, dat de boomen op den Vijverweg, waarvan soms, als er geen windje aan de lucht is, zware takken naar beneden vallen, nu stand hebben gehouden. Twee dikke takken hebben ze moe ten missen, die dwars over de straat kwamen te liggen, zoodat het rijverkeer tijdelijk ge stremd was. Een auto wilde er toch overheen rijden of liever gezegd de chauffeur wilde het, maar bleef halverwege steken, doordat de takken in de machine verward raakten. De dommekracht moest er bij te pas komen om de auto op te lichten nadat krachtige domheid hem er onder had gewerkt. Ook op andere plaatsen heeft de storm veel schade aangericht. In Overveen knapte door het vallen van een boom de electrische gelei ding af, waardoor de draden op straat terecht kwamen. De politie, die door onze heele ge- HEBT U AL EENS GEPROEFD Raadpleeg Uw Dokter omtrent Tafelwater of Medicnaal. Voor familiegebruik is het Tafelwater verkrijgbaar in heele Liters-chroefflesschen bij eiken solieden handelaar. ÏÉ£5

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 1