C. Fris Jr. Gemeentebestuur. Timmerman VICTORIA» WATER M zaak zal worden, daar sommige gemeenten te schriel en andere te royaal zijn voor het onderwijs! Terwijl de eerst principieel geëischte auto nomie der gemeenten ter wille van heit onder-, wijs wordt losgelaten, zoo heeit de anti-rev. partij ook geen ernstige poging gedaan om de Hcirste Kamer in haar geest te hervormen tot een belangenkamer, d. w z. tot een vertegen woordiging van d'e verschillende groepen van beroepen en bedrijven. Het pauperisme, de ont reddering van een groot deel der volksklasse schrijft Kuyper toe aan het verdwijnen der gilden, het opkomen der moderne industrie. Van een nieuwe organisatie verwacht hij heil. Dezeltde leemte heeit ook Hegel in zijn Rechtsphilosophie in 't maatschappelijk leveri zijner dagen gevonden: d'e vakvereenigings- beweging in steeds meer kringen der bevol king geeit reeds de oplossing en de arbeiders- en soldatenraden zijn een aanvankelijk eenzij dig pogen in dezelfde richting. De anti-rev. partij heeft bij de grondwets herziening geen ernstige poging gedaan de Eerste Kamer in dezen zin te hervormen. Eiscli van het anti-rev. program blijft vrijma king (subsidiëering) ook van Middelbaar èn Hooger Onderwijs. In art. 16 spreekt de partij zich uit voor be perking van staatsbemoeiing; wel erkent ze In art. 17 „de noodzakelijkheid om ook door middel van onze wetgeving, beter dan thans er toe mede te werken, dat de verhouding tusschen de verschillende maatschappelijke standen zooveel doenlijk beantwoorden aan de beginselen van Gods Woord." „Van armenzorg in engeren zin onthoude de Overheid zich". In art. 16 spreekt ze zich uit voor protectie. Ze blijft voor gezinshoofdenkiesrecht, evenre dige vertegenwoordiging en tegen vrouwen kiesrecht. Van de anti-rev. partij heeft de vrouw niets dan kwaads te wachten; bij be noemingen worden vrouwen gepasseerd; in be zoldiging wordt de vrouw achtergesteld, óók bij den ongehuwden man. Bij die huwelijkswetgeving heeft de vrouw geen verbetering van haar recht op het kind te wachten, laat staan een betere scheidings- wet. Want de suprematie van den man leidt de anti-rev. evenals de Roomsch-Katholiek af uit de Zondeval, en daar Eva 't eerst is ge vallen en Adam den noodlottigen appel reikte, heeft de moeder niets in te brengen bij de be roepskeuze van haar kind', de keuze der school, en kan de vader ongestraft aan de moeder haar eigen kinderen ontnemen! Mevr. J. van den Bergh van Eysinga-Elias. (Wordt vervolgd) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ernstige conflicten aan de grens Door den grooten toeloop bij den verkoop van eenige wagonladingen prima Heeren- en Jongenskleeding in de magazijnen KI. Hout straat 97 en 99 verzoeken wij het publiek kalm zijn beurt af te wachten er., ter voorkoming - van ongelukken, niet te dringen. Wij hebben maatregelen genomen, dat opeeuhooping van publiek niet meer kan voorkomen. Wij hebben nog grooten voorraad Winterjassen, Ulsters, Costuums, Pantalons enz. enz. voor de bekende lage prijzen. Alleen D1AS, Ki. Houtstraat 97 en 99 b. d. Kl. Houtbrug. Een zaak in Haarlem. De Raad kwam Donderdagmiddag te 2 uur bijeen. Voorz.: Weth. de Waal Malefijt. De Voorz. Jhr. A. Bas Backer, heeft bericht ingezonden dat hij wegens ernstige familieom standigheden niet aanwezig kan zijn. De heer Verdegaal had tevens bericht van verhindering ingezonden en sprak er tevens zijn leedwezen over uit dat heden op een Katholieken Zondag werd vergaderd. Weth. v. Neder hasselt boodt zijn exuus aan voor het vaststellen van dezen datum. Hij had er niet aan gedacht, dat het een katholieke feestdag was. De notulen der voorlaatste zitting worden aan een kritiek onderworpen. Weth. de Waal Malefijt heeft n.l. aan den Voorz. gevraagd of de Voorz. J andere bronnen ka:i opgeven, waar de onkosten van den Zeeweg 1300.per week) kon den warden bestreden. Deze vraag is nog, eens herhaald door hem in een zitting van het Dag. Bestuur, doch de Voorz. is een antwoord schuldig gebleven. Daarentegen heeft de Voorz. beloofd, al was SS MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.— mooi degelijk AMEUBLE- SS MENT 't 90.— groote SPIEGEL f 35.— SCHILDERIJEN f 15.- per paar; SLAAP- SS KAMERAMEUBLEMENTEN; pracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmaker EUELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. hij dan ook tegen aankoop van de gronden langs den Zeeweg eir zijn volle krachten aan te zullen geven om de exploitatie van die gron den te doen slagen. Bovenstaande was niet in de notulen opgeno- mea Ook weth. v.N ed e r lias se I t had eqn aanmerking. De notulen vermelden dat hij niet in de gelegenheid was geweest zich persoonlijk te overtuigen van eventueele wantoestanden terwijl hij zeer zeker heeft ge zegd dat hij er 'n paar keer enkele uren aan gewaagd heeft om zich te overtuigen doch geen verkeerde dingen heeft kunnen consta- teeren. De V o o r z. belooft dat alsnog in de notulen te zullen laten opnemen. De notulen der vorige raadszitting worden onveranderd goedgekeurd. Punt I. Ingekomen Stukken. B. en W. stellen voor, op advies der Cen trale Commissie van Overleg, om: a. voor kennisgeving aan te nemen een adres om loonsverhooging der straten makers; b. tegelijk met het ontwerp-ambtenaren-re- glement te behandelen een adres van de federatie van technische vakbonden tot toekenning van een vacantietoeslag gelijk aan een halve maand salaris; c. gunstig te beschikken op een adres van den algemeenen bond van politieperso neel in Nederland om aan het politie personeel een vergoeding toe te kennen voor het gemis van één vrijen dag per drie weken. Aldus besloten. Een adres van den algemeenen bond van politiepersoneel in Nederland inzake beoordee ling van de waarde van den politiearbeid, wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingevolge het advies van den Gemeente. Architect stellen B. en W. voor om de resp. sinds Jan. en Juli 1920 tijdelijk werkzame tech nische ambtenaren D. de Vos en J. van Es ee:ie vaste aanstelling te geven. De heer Laan informeert of het besluit noodig is deze menschen voor vast aan te stel len. De Voorz. antwoordt bevestigend, vreest zelfs dat er nog een mannetje bij zal moeten komen. Aldus besloten. Op advies der Zeeweg-Commissie stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken op oen -* verzoek van B. Hartog te Haarlem om aan hem een stuk grond, ter groote van 200 M2., aan het einde van den Zeeweg, te verkoopen. Aldus besloten. Accountantsrapporten vermelden dat bij de woningbouw vereeinilgingen „Bloemendaal Noord", „Bloemendaal", „St.-Jozef", „St.-Be- nedictus", en Bosch en Duin" financieel alles in orde is bevonden. Bij de Gemeentelijke Duinwaterleiding idem, idem. Naar aanleiding van die rapporten deelt de heer Hogenbirk mede dat bij hem van verschillende bewoners klachten zijn inge komen over de woningen van „Bosch en Duin". Hij stelt voor eens een grondig onder zoek in te stellen, alvorens de laatste termijn zal worden uitbettaald. Wel zijn klachten inge diend bij aannemers, of architecten, doch daar klopt men aan een doovemansdeur. De V o o r z. belooft een nauwkeurig onderzoek te zullen instellen. B. en W. hebben geen bezwaar om aan het verzoek van St.-Benedictus te voldoen en stel len derhalve voor om den in de vergadering van 20 October j.l. genoemden „Santpoorter- weg" te herdoopen in „Alberdingk Thijmweg". Daar evenwel de naam van den thans genoem den Alberdingk Thijinweg wegens zijn ligging moeilijk te veranderen is in Santpoorterweg, geven B. en W. in overweging dien weg te noemen: „Pinèlweg". De heer Bornwater heeft eenige bedenkingen tegen den naam Pinèlweg. Aan gezien hij echter verklaart er zoo koud als een koude steen onder te zullen blijven en de heer B ij v o e t meent dat „soort bij soort" hoort worden deze straten volgens het voor stel herdoopt. Gedeputeerde Staten hebben bericht dat het besluit, tot aankoop van de gronden langs den Zeeweg nog niet door hen kan worden be krachtigd doch is verdaagd. Naar aanleiding van een adres der Bosch en Duinbewoners deelen B. en W. mede, dat reeds 30 Juni j.l. aan het P.E.N. het verzoek is ge richt om het woningcomplex „Bosch en Duin" van straatverlichting te voorzien. Daar de huizen nog niet bewoond waren heeft het P.E.N. waarschijnlijk gemeend dat deze zaak voorlüopig wel uitstel kon lijden en haar laten rusten. Op 8 November j.l. is andermaal door B. en W. aangedrongen op een spoedige tot stand- brenging der verlichting. Van Ged. Staten kwam bericht in dat zij bezwaar heeft tot het plaatsen van een slacht huis op Rolland, aangezien dat gedeelte der gemeente waarschijnlijk aan Haarlem zal wor den toegevoegd. Bovendien zijn Ged. Staten niet overtuigd van de noodzakelijkheid van een eigen slacht huis. De Voorz. deelt mede, dat het Dag. Bestuur niet weet waar dat slachthuis zal moe ten worden geplaatst. Overal is gezocht, hier en daar eens gevraagd, doch niemand wil graag een slachthuis in zijn nabijheid hebben. Achter Stoop's Bad is wel een stukje grond te koop doch dan moet daar tevens een weg worden aangelegd. Dat zou veel te duur wor den. Aangezien er echter nog wel even tijd is, (1 Juni 1922 moet de plaats definitief vastge steld zijn) wordt van dit punt afgestapt. B. en W. stelten voor een onkostenrekening groot 50.15, welke betrekking heeft op de niet doorgegane verpachting van gemeente grond langs de Rampenlaan te voldoen uit den post „Onvoorziene Uitgaven" der begrooting van den loopenden dienst. Goedgekeurd. Voor het vervolgonderwijs zal geleidelijk moeten worden overgegaan tot aankoop van leermiddelen. B. en W. stelten daarom voor een bedrag van 8.toe te staan per leer ling per cursus. Tevens stellen zij voor een naaimachine aan te koppen voor 94.—. Aldus besloten. Een voorstel van de heeren de R o o, Blsp (nek en Noorman, (door trekking van den Zeeweg) komt in een vol gende zitting ter sprake. Punt 2. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. B. en W. stellen voor aan G. J. Droste wel dispensatie te verleenen van art. 26 der Bouwverordening (rieten dak) doch niet van art. lObis dier verordening daar voldoende ruimte op het terrein overblijft als het gebouw 5 Meter uit de grens gesticht wordt; de ver ordening schrijft n.l. voor den Zijlweg, waar aan het gebouw zal verrijzen, een afstand van 5 Meter voor, terwijl de heer Droste dien af stand tot 3 Meter zou willen verkleinen. Goedgekeurd. B. en W. stelten voor aan M. Henneman dispensatie te verleenen van art. lObis der Bouwverordening voor verbouw van het zo merhuisje „Thalatta" aan den Hoogen Duin en Daalscheweg op sectie A. No. 5074. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor op grond van nader verkregen toelichting aan C. W. Baron van Heeckeren ontheffing te verleenen van art. lObis der Bouwverordening voor het maken van een pergola in den tuin van villa „Endy- mion" aan de Koepellaan. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan J. F. T. van Valkcnburgh ontheffing van art. lObis der Bouwverordening te verleenen voor aanbouw aan zijn perceel aan de Rijperweg. Wordt deze toestemming verleend dan is de heer van Valkenburgh bereid voor ƒ1.aai de gemeente af te staan een hoek grond wau- door de ingang van den Parkweg vanaf den Bloemendaalscheweg belangrijk kan worden verbeterd. Goedgekeurd. B. en W. stellen den Raad voor aan de Wed. H. G. Soholten geen ontheffing van art lObis der Bouwverordening te verleenen voor aan bouw eener serre aan perceel Bloemendaal scheweg No. 90, daar toestaan van het ver zoek niet alleen een te groote afwijking van bedoeld art. zou zijn, doch tevens een mis stand daar ter plaatse zou scheppen. Aldus besloten. Punt 3. Vaststelling verordening tot herziening der strafverordeningen. B. en W. stellen voor de verordening tot herziening der strafverordeningen, welke inge volge art. 176 der Gemeentewet eens in de vijf jaar moet plaats hebben, opnieuw ongewij zigd vast te stellen. Goedgekeurd. Punt 4. Aankoop grond langs het Zandvoorterpad. B. en W. stellen voor om aan het R.K. Kerkbestuur van O. L. Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis een strook grond langs het Zand voorterpad, waarvan de oppervlakte 118 M2. bedraagt, ad 7.per M2. aan te koopen, zulks met het oog op vermindering van het gevaar voor de schooljeugd en openbare vei ligheid, terwijl B. en W. kunnen mededeeien, dat het in de bedoeling ligt daar tegelbestra ting aan te brengen. Voor deze laatste post is nog geld beschikbaar op de loopende begroo ting. De heer Laan kan er zich niet mee vereenigen. De weg is daar 10 Meter breed, en de aangeboden grond veel te duur. De heer Bornwater vindt de prijs ook hoog doch hij acht verbetering daar ter plaatse dringend noodzakelijk. Jejejoon van 9—12 en 25.30 uur. MAISON HETTY GROOTE HOUTSTRAAT 126 TELEFOON I760 Dames- en Heeren Modeartikelen, Kousen en Sokken, Tricot-Ondergoed, Jumpers, Jerseys en Kimonos, Overhemden en Pyama's (ook naar maat), Handschoenen, Shawlsl Zakdoeken, Parfumerieën, Ruime keuze in gehaakte en zijden dassen.' KORTE KLEVERLAAN 40, BLOEMENDAAL De heer Noorman meent dat die weg slechts in één richting mag worden bereden. Dit is echter niet zoo wordt hem gezegd. De heer v. K e s s e 1 deelt mede dat die gronden niet zoo duur zijn als men wel denkt. Het schoolbestuur gaf reeds ƒ3.uit per M2. voor het gelijkmaken van die gronden, zoodat er dan maar 4.per M2. overschiet. Die onkosten had de gemeente toch ook gehad. Na nog eenig gepraat voor en tegen komt het voorstel in stemming en wordt het aan genomen met tegenstemining van de heeren Laan en de Roo v. Alderwerelt. Punt 5. Wijziging besluit tot ruiling van grond met de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk. Van H.H. Kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente is een adres ingekomen houdende ver zoek tot wijziging van het raadsbesluit van 21 April j.l. n.l. ruiling met een strook grond. B. en W. stellen voor op dat verzoek in te gaan mits alle kosten voortvloeiende uit deze ruiling ten 'laste komen van het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal. Aldus besloten. Punt 6. Vaststelling le Suppletoire begrooting 1921. Punt 7. Besluit tot het doen van af- en overschrijving begrooting 1921. De Financieele Commissie heeft bericht in gezonden dat zij gunstig adviseert op het ont werp suppletoire begrooting tot het doen van af- en overschrijving op verschillende begroo- tingsposten, beide betreffende het dienstjaar 1921. Punt 8. Aangaan kasge.dleening 1922. Besloten wordt: lc B. en W. machtiging te verleenen om ter voorziening in den loop van het jaar 1922 te verwachten gebrek aan kasgeld een tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste f 500.000.tegen een rente van niet meer dan boven het promessedisconto van de Nederlandsche Bank; 2° te bepalen dat de krachtens deze mach tiging op te nemen gelden afgelost zul len worden vóór of op 31 December van genoemd jaar; en 3° aan te wijzen voor de voldoening der aflossing en rente dezer leening alle gewone inkomsten der Gemeente. Punt 9. Vaststelling schoolgeldkohieren 3e kwartaal. Worden ongewijzigd vastgesteld. Punt 10. Vaststelling schoolgeldverordeningen. Een vrij uitvoerige discussie volgde op de korte uiteenzetting door den Voorz. Uit deze discussie kon men opmerken dat lang niet al ten het met dit ontwerp eens waren en een kleine verlaging voor de gezinnen met kleine inkomens wel wenschefijk zal zijn. Nadat de heer v. K e s s e 1 in een kort betoog aanvoerde op paedagogische gronden dat zeer zeker om de kleinste beurzen moest worden gedacht, zeer terecht bracht hij naar voren dat het onderwijs wat men als kind ont vangt, bepaalt op welken trap van de maat schappelijke ladder men later komt te staan, werd dit punt tot een volgende zitting uitge steld. Rondvraag. De heer v. K e s s e 1 heeft met veel studie gevólgd de debatten in den Raad van Haarlem betreffende verlaging van den gas- prijs. Het blijkt n.l. dat de prijs wel verlaagd kan worden doch dat zij er niet toe kunnen over gaan vanwege de ontstane tekorten en komt alzoo de vraag of wij niet helpen be. talen aan de tekorten van genoemd bedrijf in de gemeente Haarlem. Zonder die tekorten zou de prijs verlaagd worden en zouden ook wij minder gaan betalen. De Voorz. is daar niet zoo heel zeker van, doch belóoft zijn aandacht voor dit onderwerp. De heer Noorman vraagt inlichtingen over de annexatieplannen. De Voorz. antwoordt dat een concept aan de raadsleden zal worden toegezonden. De heer S c h u 1 z zou er dan gaarne een teekening bij hebben, 't Is dan duidelijk te overzien. Na een zitting met gesloten deuren nam de raad in openbaren zitting nog het besluit eene geldleening aan te gaan groot ƒ433.000.— tegen 6% voor buitengewone uitgaven betref fende begrooting 1921. Hierna sluiting. Donderdag 15 December a.s. voorm. 10 uur zal de raad wederom vergaderen, ter behande ling van de gemeente-begrooting. OBERLAHNSTEIN Als bewijs van echtheid eischc men op alle schroefflesschen een ongeschonden sluitetiket over de schroefstop.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2