TWEEDE BLAD BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD 1 Map: Kleuren met Water BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD De Hollandsche Draaimolen „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 10 December 1021 LEGER DES HEILS. Plaatselijk Nieuws. t g s voor Lezers(essen) van Houder van dezen bon kan voor 25 cent (afgehaald) en 30 cent (thuis bezorgd), in het bezit komen van Boekhandel EIKELENBOOM TIMMER Dc Genestetweg 23 - Tclcf. 22003 - Bloemendaal Iftd/ \bj[t>7 \bj[i Mirai voor Lezers(essen) van Houder van dezen bon kan voor f 1.25 (afgehaald) en f 1.35 (thuis bezorgd) in het bezit komen van Boekhandel EIKELENBOOM TIMMER De Genestetweg 23 - Telef. 22003 - Bloemendaal SfEZWd/ W. VGltCTIc)/ NjbHd/ \bl 1CT IÊO3ECS30CS3 iECSü No. 50. Ziet gij ginder op 't gebergte, 't Hutje van den Bergman staan; O, daar ruischt de groene denne Bn daar blinkt de zilvren maan. In die hutte staat een zorgstoel, Rijk besneden, wonderlik. Die daar op zit, is gelukkig: Die gelukkige ben ik! Op de leuning zit de kleine, En haar arm leunt in mijn schoot; Oogjes heeft ze, als blaauwe sterren. En haar mondje is rozerood. Zie, die lieve blaauwe sterren Zijn zoo diep als 't hemelrond, En zij legt den leliënvinger Schalkswijs op den rozenmond. Neen, zij ziet ons niet, de moeder Want die spint steeds vlijtig voort, En de vader speelt de siter, 't Oude wijsje en ongestoord. En de kleine fluistert zachtjes, Zachtjes met zoo'n fluisterkout. Heel gewigtige geheimen Heeft zij mij al toevertrouwd. „Maar sints goede tante dood is, Mogen wij niet meer in tooi, Naar het schuttershoi in Goslar, O, wat is het daar toch mooi. „Daarentegen is 't hier eenzaam Op dien kouden hoogen top, In den winter één sneeuw al sneeuw Van beneên tot boven op. „En ik ben een angstig meisje, En ik schrik nog als een kind Voor de geesten van de bergen Tierende in sneeuw en wind". Plotseling zwijgt de lieve kleine, Half verschrikt en half verrukt, En zij houdt de beide handjes Voor haar oogen vastgedrukt. Sterker ruischt de den daar buiten, En het spinrad snort en gromt, En de siter klinkt daar tusschen En het oude wijsje bromt; „Wees niet bang, mijn lieve meisje, Voor der booze geesten magt; Dag en nacht, mijn lieve meisje, Houden engelen bij n wacht!" HEINRICH HEINE. Vertaald door Aramaldi. Het artlkei, voor '11 paar weken terug in ons blad opgnomen over het Leger des Heils heeft, wat zeer begrijpelijk is, heel wat menschen in hun overtuiging ge schokt. Ook wij hebben gevraagd: „aan wie nu onze kerstgave voor de armste der armen?" Met een onderhoud wat wij dezer dagen hebben gehad met Commandeur Vos te Haar lem, is het ons gelukt inzage te krijgen in de officiëele afrekenstaat omtrent kerstfeest 1920. Deze staat klopt zeer nauwkeurig met de cir culaires welke door hem worden verspreid en waaruit blijkt dat de totale opbrengst be droeg 2151.53. De uitgaven waren: Onkosten voor drukwerk, hulsttakjes, kerst- potten enz. 101.52. Rechtstreeks aan armen kwam hiervan voor:' aan 200 gezinnen verstrekte pakken levens middelen, aan 180 kinderen verstrekte klee ding, en aan 198 küidtren bereid kerstfeest bij den kerstboom; Vervolgens werd aan een aantal oude men schen in de achterbuurten, aan de verpleeg den in de toevluchten voor mannen, vrou wen en kinderen een feestje bereid en klee ding uitgereikt, een en ander te zamen voor ƒ1537.51. Van het resteerende besteedden we voor de kerstboomen met versieringen, het speel goed, dat aan de kinderen werd uitgereikt, de prijzen voor de kinderen der beide zon dagsscholen te Haarlem en voor administra tie ƒ512.50. Totaal uitgegeven 2151.53. Enkele posten, b.v. verwarming gebouw, waren niet te controleeren otnredc men op een staat van ontvangsten en uitgaven niet kan zien wat precies voor die een of twee dagen is gebruikt. Dat zijn echter kleine onduidelijk heden. Het voornaamste is duidelijk: wat in Haarlem voor de armen wordt gecollecteerd voor het Kerstfeest blijft in Haarlem en komt. laten we zeggen op hoogstens 200.na, ook in handen van de armen. Wij danken, bij deze, commandeur Vos voor zijn bereidwilligheid en vermelden nog, op zijn verzoek, dat zeer waarschijnlijk op 20 en 21 December op twee plaatsen in onze gemeente kerstpotten komen te staan. BLOEMENDAAL. Het St.-Nicolaasfeest is wederom achter den rug. Veel kinderen hebben weer een geluk kigen dag gehad. In onze gemeente is het St.-Nicolaasfeest ook niet onopgemerkt voorbijgegaan. Ver schillende St.-Nicolaasscn reden in auto's en op paarden door ons dorp en haasten zich naar de scholen, waar de kinderen (meestai van de drie 1ste klassen) de komst van den bisschop afwachtten. Bloemendalers! Sportliefhebbers! en andere ingezetenen, die zich voor de sport interes seeren, werkt allen mede voor het verkrijgen van een Bloemendaalsch sportpark, waaraan hier een groot gebrek is. Spoedig zal de tijd aanbreken dat verschillende sportvereenigin- gen geen speelterrein meer tot hun beschikking hebben, omdat de Gemeente naar alle waar schijnlijkheid de landen waarop thans nog ge speeld wordt niet meer aan bovengenoemde Vereenigingen zal verpachten, maar ze als bouwterrein zullen worden geëxploiteerd. En daar de pacht bijna verstreken is, zal het dus niet lang meer duren. Dan kunnen er geen wedstrijden meer gespeeld worden. Zou dan de sport geheel uit onze gemeente moeten verdwijnen? Naar aanleiding van deze terrein kwestie heeft de Bloemendaalsche Gymnas- tiekvtreeniging besloten een vergadering te beleggen waarop, het is reeds door ons ver meld, verschillende personen zullen worden uitgenoodigd om zoodoende gezamenlijk tot overeenstemming te komen tot het verkrijgen van een Bloemendaalsch sportpark. Onze plaatsgenoot, de heer E. C. C. Dekker, is bij Kon. besluit benoemd tot heemraad van •de Westzaansche polder. Op een gehouden vergadering van de Cen trale Ned. Ambtenaarsbond is met algemeene stemmen een motie aangenomen. Deze luidt als volgt: „De afdecling Bloemendaal van de C.N.A.B., kennis genomen heobende van de mededeeling der hegeermg in ue ivieraortt van /vntwooru op HooiustuK l uer suatsuegrooung iyzg, uat de uoor ue rrov. staten van Noora-nouand aangenomen recntspositieregeüng voor net personeel dezer provutcie voortoopig is ter zijue gelegd, in aiwacuung van de oenunaeimg van net ontwerp-Amutenaarswct; protesteert ten zeerste tegen deze daad der Kugeermg; bestuit ueze motie over te dragen aan het hootuoestuur en gaat over tot de orae van van den dag". Na een langdurige strenge koude waarbij de wind steeds uit het Oosten en Nooroen Kwam is Maandagmiddag buiten ieders verwachting het weer omgeslagen en de dooi ingetreden. Alhoewel het des middags nog vinnig koud was, stond het haantje van den toren met zun kop naar het Zuid-Westen gekeerd. Des avonds trad de dooi in hooge mate in en was de kou geheel verdwenen. Liefhebbers van schaatsenrijden trokken zich weinig van deze verandering aan en waren ervan overtuigd, dat het des nachts wel weder op zou halen. Maar ook den volgenden dag was er nog geen verandering gekomen en had alles weer een voorkomen van een najaars dag. Voor de schaatsenrijders was liet een tegenvaller. Bij de gehouden examens van de Ned. Stenografen-Vereeniging, is geslaagd voor Weery's Tienvmgersysteem, Blindschrijven, de heer G.; van 't Land alhier. Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbran ding. Onder voorzitterschap van mejufir. Langeveld, hield bovengemelde aidecling Dins dagavond j.l. in hotel Vreeburg een vergade ring, waarin de secretaris-penningmeester de heer C. J. Andrea verslag uitbracht over de laatste vergaderhig der afdeeling, die met alge meene stemmen werd goedgekeurd, en tevens diens rekening over het afgeloopen jaar op advies van de commissie bestaande uit mei. W. Tasman en den heer T. Biallosterski. Het aantal leden der afdeeling bleef stationair, er vertrokken een paar leden die evenwel door nieuwe werden vervangen. Het bestuur bleef steeds even diligent en werd namens de vergadering voor hare be moeiingen dank gezegd. Hierop werd de ver gadering gesloten. St.-E. In het Bloemendaalsche bosch bij de Koe pellaan is men, naar wij vernemen, bezig met het opmeten der gronden voor een te bouwen postkantoor. Zou 't waar zijn? Zou men eerst eenige duizenden uitgeven voor verfraaiing en het daarna aan het rijk afstaan? We willen afwachten. Donderdagavond kwam de tram, die om 7.45 van hier had moeten vertrekken om 7.55 b Bloemendaal aan. Rede, dat de wagen op één motor liep, daar de andere defect was. Een motorwagen heeft twee motoren. Zoodoende kon er maar met halve kracht gereden wor den. Nadat de reizigers waren ingestapt werd de tocht naar Haarlem, zonder bijwagen, daar hiervoor geen kracht genoeg was, ondernomen. De wagen kroop langs den weg, waarbij het vuur boven aan den beugel alles in een groenachtig licht zette en het veöl had van een vuurwerk. Onder hevig geknetter en een eigenaardige branderige lucht werd doorgereden tot aan de ijsbaan.Daar gebeurde het, hetgeen te ver wachten was. Met een schok stond de tram stu. uroote vlammen kwamen van onuer den wagen vanuaan terwijl het binnenste geaeelte uer tram zien met een benauwde rooit vuide. Door net actieve optreden van den conducteur werd erger voornomen, doornat nu spoedig den beugel van ue eiectnscne geieiuing attrok. I oen was alles algeloopen, benatve de pani sche schrnt oer reizigers, waarvan het groot ste geueeite uit dames bestond. Ze vochten letterlek om er uit te komen en het was een gedrang van jewelste, waarbij ze elkaar bijna overhoop liepen. Na herhaalde malen de da- ines tot kalmte aangemaand te hebben, verliet men rustig den wagen. Door een andere tram uit üloemenaaai werd de wagen met de ver schrikte reizigers naar Haarlem opgeduwd en was men in piaats van 7.55 eerst om 8.20 in Haarlem. Met ingang van 1 Maart e.k. heeft Zuster Tollenaar, wijkverpleegster bij het Witte Kruis, ontslag aangevraagd, daar zij weldra in het huwelijk zal treden. Het heengaan van zuster T. zal voor haar patiënten een groot verlies zijn. Zuster T. is iemand, die niet alleen haar taak vervult, maar ook de zieken weet te troosten in hun lot. Vandaar ook dat allen op haar gesteld zijn en het uur met verlangen tegemoet zien, waarop zij door de liefderijke zuster geholpen woruen. We wenschen zuster Tolleaaar van harte geluk en zijn er zeker van dat we dit ook namens de patiënten, niettegenstaande het groote verlies voor hen, doen kunnen. Het aantal cursisten bij de Huisvlijtcursux- sen voor meisjes, die thans begonnen zijn, is dit jaar niet groot, hetgeen zeer te be treuren is, daar de Huisvlijtcursussen toch zeer nuttig zijn. hi dc Haarlcmsche bladen komt een bericht voor, dat de Bloemendaalsche gymnastiek- vereeniging een vergadering zal houden in hotel Vreeburg voor leden en genoodigden om de mogelijkheid te bespreken tot oprichting van een Bloemendaalsch sportpark. Tot zoo ver is het bericht juist. Verder staat er dat de bijeenkomst op Vrijdagavond zou plaats heb ben, inaar dit moet zijn Zaterdagavond, dus hedenavond om 8 uur. OVERVEEN. Het heeft weinig gescheeld, of St.-Nicolaas, die ieder jaar een bezoek brengt aan de O. L. school alhier, was van dit jaar niet gekomen. Veel is en wordt gegeven voor hongerend Rusland en ook St.-Nicolaas kon natuurlijk niet' achterblijven om voor dit doel veel te geven. Gelukkig was er nog geld genoeg (dank zij de groote steun van Bloemendalers en Overveeners) om de Overveensche scholen ook van dit jaar te herdenken. Op de O.L.-school kwam St.-Nicolaas in eigen persoon met zijn onafscheidelijken zwar ten knecht. Dat was m' een vreugde. Direct werden er eenige liederen gezongen waarbij ook het bekende liedje „Vol verwachting klopt ons hart, wie de koek krijgt, wie de gart" niet ontbrak. De gart bleef echter den geheelen middag achterwege en St.-Nicolaas was nogal tevreden over de kindertjes. Dat gaf hij ten minste te kennen door aan de leerlingen spe culaas en andere lekkernijen uit te reiken, ter wijl Piëdro manden vol pepernoten strooide. Ieder kind kreeg ook nog een blijvend aandenken in den vorm van een pop, handwerk doosje of iets anders. Het St.-Nicolaasfeest is op de O.L.-school uitstekend geslaagd, dank zij de vele giften. g c KJ c c c In deze map bevinden zich 8 plaatjes, welke in mooi gekleurde prentjes worden veranderd door met een penseeltje met schoon water langs de lijnen der teekening te schilderen. Voor schoolkinderen is dit een zeer aangename en nuttige bezigheid. Men kan, indien men de kleuren niet mooi of scherp vindt, ook bijkleuren, waarvoor dan wel kleurkrijt noodig is. Wij zijn in het bezit van 6 verschillende mapjes, welke allen tegelijk doch ook in 6 weken kunnen worden afgehaald, mits men dat opgeeft of de bon bewaart. De particuliere prijs is 45 cent. Men behoeft dus geen abonné te zijn, wie een bon heeft kan een of meer mappen bekomen. Wie een nieuwe abonné aanbrengt voor Bloemendaalsch Weekblad a f 1.75 per half jaar (minstens een half jaar) krijgt een map gratis. Mooier werk voor kinderen van 8—14 jaar is niet denkbaar dan cartonnage- werk. Deze draaimolen wordt geheel van carton in elkaar gezet, 'n Flesch met een soliede kurk er op waarin een stopnaald zijn de eenige hulpmiddelen. De particuliere prijs is f 1.95. Men behoeft dus geen abonné te zijn wie een bon heeft kan een draaimolen bekomen. Wie een nieuwe abonné aanbrengt voor Bloemendaalsch Weekblad 5 f 1.75 per half jaar (minstens een half jaar) krijgt bovendien nog 25 cent korting op dezen draaimolen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 5