SiBciÉ IiriSÊ" tour Diners, Totale Liquidatie g let Meisje uit le Acirlirt Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Restaurant „Rusthoek" Firma B. L. SCHAAP Jr. Co., Amsterdam |Jj ^HELP U ZELF" Mode Gebouw: v. BAERLESTRAAT24, bij het Concertgebouw g Gedurende de maand JANUARI 1922 onzer voorraad eenvoudige en Fransche Lingerie en Huis- g houdgoederen. Desgewenscht kan een onzer verkoopsters aan huis gj ontboden worden. In dit geval verzoeke beleefd om tijdig bericht. Plaatselijk Nieuws. CINEMA PALACE NAZIMOVA. Charlie als Landverhuizer EERSTE KERSTDAG is ons Theater GESLOTEN. 15e Jaargang. ZATERDAG 24 DECEMBER 1921. No. 52. BLOEMENDÜLSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22003 Abonnement: Voor een half jaar Tot 31 December Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regei meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit drie bladen, waarbij een Kindercourant. M2 Sp£- SAS o0/9„c CQOQQD £&£2.£9/2.£$l9 Niets is meer geschikt om ons leven onge lukkig te maken, dan de toekomst ons steeds donker voor te stellen. Vanaf heden zijn van het nieuwe Adresboek van Bloemendaal „H E L P U ZELF" exemplaren verkrijgbaar aan ons bureau. De prijs is 3.—. ABONNEMENTSVERLAGiNG De abonnementsprijs van ons blad wordt met 1 Januari a.s. verlaagd en gebracht op 3.50 voor een vol jaar. Om echter tegemoet te komen aan enkele abonnè's en ook omdat niet iedereen zich voor een vol jaar wil ver hinden, zullen wij voortaan 2 maal per jaar 1.75 innen en kan men dan ook met 1 Juli zijn abonnement opzeggen. Voor de losse nummerverkoop is de prijs op 5 cent per nummer gesteld. Wie zich thans opgeeit als abonné, ontvangt tot 31 December ons blad gratis. De Administratie. DE DOOD VAN MEI. Zóó als een bloem van zomerrood, papaver, Rustig vol rood staat, midden in gedaver Van zonnevuur dat valt den grond in stuk En smoort en schroeit het gras: maar zijn geluk Blijft even groot: hij laat zijn roode vaan Wapp'ren op wind of in de zon stilstaan Zóó stond ze in het grootst en stiltst genot, Het onbegrepen', in den gloed van God Den Vader, en hield recht het hoofd omhoog, Haar armen stil, terwijl niets óverwoog. En teer begon het hoofd over te neigen Toen 't volste uur gevuld was, en te zijgen De wimpers droom'rig neer, heel langzaam aan. En teeder bleeker werd ze, af en aan Voer bleek en rood op hare moede handen. Nevel van goud week uit, uitzettend wanden En walleschansen licht en medenemend Al wat niet gansch'lijk rein was en heenzwe- mend Met levend' elven dat het heiligdom Alleen voor haar zou blijven, als een kom, Een klare vijver waar heel niets in drijve Dan ééne zwaan en die nog roerloos büjve. En rondom werd het schaduwlooze gras Besprenkt met vonken als een waterplas, Zooals de groote meeren van de zee Waneer de zon staat in de middagstee. Zóó als een zonverlichte groote toren Dien blok op blokken metsmcteenen schoren, Omhoog is 't fijn graniet en schijnt de zon, De avond komt en van den horizon Komen de stralen, .hij wordt donker ouder En van zijn voeten tot den hoogen schouder Is hij vol schaduwen en ouderdom Zóó als een eik die op de bergen krom Boog van de vlammen waar hij zich ver brandt, Bliksemgetroffen, 't kleinste takje brandt: Een huis van vuur geleek hij op de hoogte. Een donkre regen viel en doofde, boog te Vallen den zwartenden verkoolden stam, Op enk'le takken danst nog weinig vlam Bloemendaal (Eindpunt tram Haarlem Bloemendaal) Zóó als die bloem van zomerrood, papaver, Rimpelt zijn rood, verwelkend en zijn staaf er, Zijn teeren stengel langzaam buigt omlaag Zoo boog ook Mei langzaam haar hoofd om laag En bleek en bleeker werden hare wangen, En flauw en flauwer werd ook het verlangen Dat in de oogen brandt der sterveling. Al verder en al verder week de kring, De wollige band van vuur, zooals de ruiters Die uitrijden uiteen en op de muiters Een aanval doen: ze maken *t heel ver stil. En in zich voelde zij het laatste: wil, Den allerlaatsten wil der stervenden, Den wil tot dood zijn die het zwervende Menschengeslacht doet stilstaan en hen drijft Van zeive naar den grond waar 't lichaam blijft. Ze duizelde en in die duizeling Werd ze zoo licht, een veer die uit den zwing Der duive valt: ze daalde en viel niet: Zoo valt een riethalm over in den vliet. Zóó als een kind dat in .het leven was, Zóó als een bloem van zomerrood in 't gras, Roode papaver die nu neder ligt, Zoo lag ze en der zonne laatste licht Scheen op haar, maakte haar een weinig rood En goud voor 't laatst en ging toen met haar dood. (Uit: Herman Gorter's „Mei" in „Dichters van dezen tijd") J, lil U11UJJU1 lljUUl Abonnements-Diners a f 2 per couvert f 50 per maand BLOEMENDAAL. 2de Voordrachtavond van het „Bloemen- daalsch Weekblad". DIRK WITTE. Wanneer Dirk Witte een avondje geeft, dan is het succes al tevoren verzekerd. Hij brengt de gezelligheid en de gemoedelijkheid mee de zaal binnen. Het publiek krijgt het gevoel, als of het weldra zal meêkeuvelen, doch zoover komt het niet, want onze ooren zijn voortdu rend bezet en geboeid door de stem van den man, die zooveel te vertellen en zooveel te zingen heeft, zoodat onze eigen stem geen kans krijgt. Of levensliedjes nog tot de kunst gerekend mogen worden, heeft men ons gevraagd. De heer Witte was te bescheiden om die aanspraak te doen gelden, zooals uit zijn in leiding bleek, doch wij zouden willen zeggen, dat men de grenzen der kunst wel eng moet trekken, om deze levensliedjes of althans om een groot gedeelte ervan er buiten te laten vallen. In ieder geval, zulke avonden zijn voor het publiek in de eerste plaats zeer ontspannend, voorts zijn ze leerzaam, door de moraal, die in nagenoeg elk lied besloten ligt. Er wordt met pakkende middelen op toestanden in het maatschappelijk leven en in het menschelijk gemoedsleven gewezen, waardoor het publiek zich van zulke toestanden bewust wordt en tot klaarheid met zichzelf daarover geraakt. Er worden dus dingen dichter bij onzen werkzamen geest, dichter bij ons geestesoog gebracht, er wordt dus verdicht, gedicht en daarmede hebben wij het aanrakingspunt dezer liedjes aan het kunstgebied aangegeven. Moge het levenslied dan ook al tot de lichte kunstsoorten gerekend dienen te worden, de kring van hen, die het genieten kunnen is er des te grooter om.. Het levenslied met zijn humor, gepaard aan een zekere dosis melan cholie spreekt tot ieder hart en ieder brein. De heer Dirk Witte beeft niet alleen veel in teressants over de geschiedenis van net le venslied verteld; hij heeft bovendien wel een twintigtal liedjes gezongen, deels door hem zelf, deels door anderen gemaakt Hij zong o.a. „Het meisje van het Amsteiveld" van J. Siedenburg, „de Dominee", van Ch. Heijnen, „Kleine dagelijksche dingen", van Mevr. Man na de Wijs-Mouton, Indische liedjes van Ed. Coenraads, „de Beursklok luidt" van Speen- hoff en van hemzelf: Kringloop, Stijn de Ma troos, Het Kroontje, Vodden, de Twee Vinkjes, de Vrouwen van Thans, Tusschen Dam en Rembrandtpleln, Het Wijnglas, Noord-Schar- wou, de Peren en op veelvuldig verzoek sloot dc heer Witte niet zonder het bekende „Me mento Vivere". We hebben niet den heelen avond passief iftergezeten, want gedurende ue pauze bood Dirk Witte het publiek de gelegenheid aan, om schriftelijk kenbaar te maken, wat men het liefst zou hooren na de pauze. Een geheel dos sier verzoekschriften werd op het podium ge deponeerd, het leek wel een tombola met nie ten, want natuurlijk konden niet alle gevraagde liedjes gezongen worden. De in grooten getale opgekomen toehoor ders leken mij het meest geroerd door „Vod den", „Het Wijnglas", „Mensch durf te leven" en door het tragische „de Beursklok luidt" van Speenhoff. Ik meen, dat deze tweede voordrachtavond van het Bloemendaalsch Weekblad wederom een succes genoemd mag worden en dat ik namens de abonnè's, die aanwezig waren, wel den heer Witte bij deze mag bedanken voor hetgeen hij Woensdagavond gegeven heeft. HENRI BAKELS. FEESTAVOND BLOEMENDAALSCHE SCHOOLVEREENIGING. „Wat geest heet in den mensch, vindt ongemak in 't rusten", heeft een onzer zeven- tiende-eeuwsche dichters gezegd. Wanneer dat „ongemak in 't rusten" zich bij het kind openbaart, dan hebben Vader, Moeder en de onderwijzers de handen vol met het bedwingen en leiden van dien over- vloedigen geest. Menig oogenblik van wanhoop en vertwij feling wordt doorgemaakt met het kind, dat zonder gevaar te zien, alles onderneemt, alles beproeft en de geschiktheid van alle mogeüjke voorwerpen (tot levende toe) toetst aan de eischen, die zijn rijke fantasie eraan belieft te stellea Indien zulke kinderen daarbij eerlijk, onbe vangen zijn en een afkeer hebben van jokken en valschheid dan maken de ouders zich meestal onnoodig bezorgd over de toekomst dezer woelwaters. Onze tegenwoordige paedagogen blijken dit begrepen te hebben, want de schrijvers onzer kinderboeken beschrijven bij voorkeur de hel dendaden van zulke rakkers voor onze jeugd. En met welk groot succes ze dat doen, kan iedereen weten, die met kinderen wel eens die heerlijke boeken, als „Dik Trom", „Pietje Bell", „Frits van Duuren" en dergelijke gele zen heeft. Jan Ligthart heeft een tooneelspel voor kinderen geschreven, waarin de hoofdpersoon, de held ook zoo'n kleine avonturier is. Van dit tooneelspel hebben wij Zaterdag avond, 17 dezer de première bijgewoond in het gymnastieklokaal van de Bloemendaalsche School vereeniging. De zaal was totaal uitverkocht: er was geen plaatsje onbezet gebleven. De regie was in banden van den heer W. GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 Van Vrijdag 23 tot en met Donderdag 29 December. Speciaal Kerst-programma. Eerste opvoering in Nederland van een buitengewoon filmwerk: In de hoofdrol de wereldberoemde actrice Een afwisselende film vol sterk drama tische en ook vol humoristische scènes. Deze film werd door ons speciaal voor de Kerst week gereserveerd. Reuzenklucht in 2 acten. In de hoofdrol CHARLIE CHAPLIN. TWEEDE KERSTDAG vanaf 2 uur doorioopende Voorstelling. Speciale Muzikale Illustratie. Zaterdag 31 December (Oudejaarsdag) geven wij ons gewone Matinee. Aanvang half drie. OUDEJAARSAVOND zal de voorstelling beginnen om half acht en eindigen om 10 uur. Denker, die tevens als souffleur dienst deed. De tooneelinrichting werd geleverd door de bekende firma J. Pooters, te Bloemendaal, terwijl ide decors en costumes vervaardigd waren op de ateliers van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Behalve de intelligenties, die zonder dat wereldkundig te maken, tot het welslagen van deze voorstelling bijgedragen hebben (waar onder stellig de heer S. A. Wilson te vermel den zoude zijn) genieten de eer daarvan de lieftallige actrices, de dames: Nettie van Beusekom, Jo Tabernal en Dientje Kornmann; de kranige acteurs, de heeren: Evert Bien- fait, Harrie Ziekman, Aladar Reusz en Jaap Hilien; de ijverige tooneelmeesters, de hee ren: Eddy Veltman, Job Bakels en Wim Blan kevoort, mitsgaders de wakkere electriciens. de heeren Jan Koopman en Werner Gruner, die voor een artistieke belichting gezorgd hadden. Al zouden wij dat willen, wij zouden geen aanmerking kunnen maken op het voortreffe lijke spel van dit sympathieke gezelschap en de jeugd der speelsters en spelers gaf een bekoorlijkheid te meer aan de voorstelling van „Toch Timmerhout". Hoe aardig klonken de vaderlijke vermaningen, de moederlijke en de zusterlijke vergoelijkingen uit de jeugdige monden. Aladar Reusz heeft zich op uitmuntende wijze door de ietwat te lange samenspraken gewerkt, waarvan hij zoo ruim zijn deel kreeg. De aanwezige genoodigden gaven aan het einde der voorstelling door een warm applaus van hun dankbaarheid blijk en het enthousi asme steeg ten top, toen de souffleurskap weggenomen werd en de heer Denker, uit zijn gebogen houding verlost, zich in zijn volle lengte op het tooneel verhief, om de welver diende hulde van het publiek in ontvangst te nemen. Dc Bloemendaalsche Schoolvereeniging heeft er naar gestreefd, voor den aanvang der Kerstvacantie, de leerlingen nog eens in een prettig samenzijn met de ouders te vereeni gen en daarin is zij al heel goed geslaagd, want het is een avondi van groote vreugde en van innig genieten geweest, zoowel voor de ouders als voor de kinderen. Voor en na de voorstelling van het tooneel spel werd door de kinderen van de 4e, 5e, 6e en 7e klasse heel mooi gezongen onder lei ding van Mejuffrouw Elze Wille en begelei ding van Mejuffrouw Dinger. Tijdens de pauze .verstrekte de vriendelijke juffrouw Soeters met milde hand aan de dorstige gasten thee met biscuits.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 1