C. Fris Jr. Dennenappels Plaatselijk Nieuws. Timmerman GROOTE OPRUIMING veel voordeelige aanbiedingen „BRONSTEE" MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.-; mooi degelijk AMtUBLF,- i MENT f 90.-; groote SPIEGEL f 35.-; SCHILDERIJEN f 15.- per paar; SLAAP- KAMERAMEUBLEMENTENpracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmaker EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. De heer S c h u I z heeft eenig bezwaar tegen deze eenheid in schoolgeld. Zooals nu het geval is zullen de meeste ouders hun kin deren naar de M.U.L.O.-school zenden, zoodat b.v. de Tinholt-school veel minder leerlingen zal krijgen dan de IJzerman-school. De heer <le Waal Malefijt meent dat door loting aan dit bezwaar kan worden tegemoet gekomen. Zijn er b.v. 5 plaatsen in een klas en tien aanvragen dan zal het lot aanwijzen wie kan worden toegelaten. Verschil van schoolgeld heeft dat bezwaar dat de minder welgeslelden niet op de M.U.L.O.-school kun nen komen. De heer Hogenb irk hoopt dat toch in elk geval zal worden gezorgd dat het on derwijs in de U.L.O.-scholen zal aansluiten aan de M.U.L.O.-school. Ook zou spr. gaarne de Inspecteur van het Onderwijs in deze aan gelegenheid willen kennen. De heer Noorman zegt dat niet moge lijk is dat op de U.L.O.-scholen het onderwijs in de eerste leerjaren precies eender is, zoo dat de kinderen van overplaatsing van U.L.O. op M.U.L.O. geen hinder hebben. Pas na drie jaren zal dat mogelijk zijn. De heer S c h u I z zegt dat het voor hem niet duidelijker wordt nu vanaf de be stuurstafel wordt bevestigd wat de vorig.- spr. heeft gezegd. De heer Laan stelt voor nu alvast voor de M.U.L.O.-school een verhooging van 10 pCt. vast te stellen. Punt 7. Vaststelling Verordening tot toekenning van een bijslag op het schoolgeld van leerlingen die H. B. S. of Gymnasium te Haarlem bezoeken. Indien de door Haarlem vastgestelde terug werkende kracht der schoolgeldverordening voor het gymnasium wordt gehandhaafd, stel len B. en W. voor tegemoet te komen in de kosten van het schoolgeld overhet tijdvak September 1920 31 Augustus 1921 voor leer lingen uit deze gemeente, die op het Gymna sium te Haarlem onderwijs genieten, op den voet van de voor het gymnasiaal en middel baar onderwijs vast te stellen bijslagregeling. De heer Noorman gevoelt nog altijd meer voor ziin voorstel. Als bewijs noemt spr. een geval. Iemand die b.v. 1500.per jaar verdient en een begaafd kind heeft die dus in aanmerking komt voor een H. B. S. of Gymnasium moet toch nog ƒ80.— per jaar betalen plus de boeken en verdere leermid delen. De heer de Roo v. Alderwe- r e 1 t bepleit met klem zijn voorstel, wat trouwens zeer nabij komt bij het voorstel van den heer Noorman en ook per slot samen i:i stemming komt. Denk er wel aan zegt spr. wat wij ook bijbetalen het is altijd veel gocd- kooper dan dat wij zelf een H. B. S. moeten bouwen en onderhouden. De heer Laan kan zich niet met de voorstellen van de beide heeren vereenigen. Spr. ziet absoluut de noodzakelijkheid niet In om b.v. iemand met een inkomen van 8.000 tegemoet te komen. Waar blijven we dan. Per slot krijgen dan alle inwoners een tege moetkoming in de kosten ontstaan door het ter school gaan in een andere plaats. De heer S c h u 1 z zegt dat het altijd moeilijk is grenzen te trekken. Hij stelt echter voor het met die grenzen toch niet zoo heel nauw te nemen. Terecht, zegt spr., heeft de heer van Kessel in een vorige vergadering ge zegd dat het onderwijs een algemeen belang is. Het is hier niet uit te maken of iemand met ƒ8000.inkomen geen steun noodig heeft en iemand met 7995.— inkomen wel. En daar gaat het ook niet om. De opvatting in deze behoort ruim te zijn. De heer Hogenbirk bepleit alsnog ten sterkste aanneming van de toeslagen zoo als die door den heer de Roo en Noorman worden voorgesteld. Ook spr. kan er van mee. praten dat steun soms gewenscht is. Dit komt vooral naar voren indien men verplicht is drie kinderen tegelijk naar een H. B. S. of Gymnasium te zenden. Het voorstel van B. en W. komt eindelijk in stemming en daar de stemmen staken zal in een volgende vergadering nogmaals ge stemd moeten worden. Punt 8. Aangaan overeenkomst met Haarlem inzake toelating van leerlingen op de lagere school. B. en W. stellen voor in principe te beslui ten op den voet van wederkeerigheid een overeenkomst te treffen met Haarlem inzake toelating van leerlingen op de lagere scholen op voorwaarde, dat de gemeente van inwoning aan die, waarin de kinderen op school gaan, vergoedt de kosten van instandhouding in den zin van art. 101 der Lager-onderwijswet 1920, verminderd met het eventueel betaald school geld. Aangenomen. Punt 9. Verhuur van grond aan H. P. Wiegman. B. en W. stellen voor om aan H. P. Wieg man van 1 Januari 1922 af telkens voor één jaar, indien niet de huur drie maanden te vo ren is opgezegd, tegen een bedrag van honderd vijftig gulden per jaar te verhuren de strook grond tusschen Binnenpad en Bloemendaal- scheweg, sectie A. No. 4372 en 4234 ged. en overigens onder dezelfde voorwaarden als ge. uoemd in het contract onder dagteekening van 18 Januari 1921 gesloten. De heer de Roo v. Alderwe- r e I t merkt op dat in dit huurcontract een clausule dient te worden opgenomen, dat in dien de gemeente deze strook voor zich wenscht te hebben een verrekening van den nog resteerenden huurtijd zal plaats hebben. Besloten wordt dit op te nemen indien de huurder er geen bezwaar tegen heeft. Punt 10. Verhuur van terrein aan den Zeeweg a. Aan G. Hoffschlag wordt voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Januari 1922 een strook g rond verhuurd voor een bedrag van ƒ300.per jaar, gelegen aan den Zeeweg nabij den Militairenweg, onder voorwaarden door B. en W. vast te stellen. b. Aan C. van Maren wordt voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Januari 1922 een strook grond verhuurd voor een bedrag van 400.per jaar, gelegen aan den Zeeweg nabij het strand, onder voorwaarden door B. en W. vast te stellen. Punt 11. Verkoop van grond aan „Duinwyck". Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan bovengenoemde Woningbouwvereeniging in eigendom af te staan een terrein ter grootte van ongeveer 3300 M* tegen den prijs van 5.per M*. Op een verzoek van de Woningbouwver eeniging „Bloemendaal Noord" om grond aan hen af te staan en wel een gedeelte der gron den van „Ons Huis" wordt door B. en W. geadviseerd aan genoemde vereeniging te be richten dat deze grond voor den bouw van arbeiderswoningen te duur is, daar die gron den allereerst als bouwterrein in orde dienen gemaakt te worden en vervolgens wegen aan gelegd behooren te wordea Aangehouden. Punt 12. Aankoop van grond aan de Boschtaan tot wegverbreedlng. Op "voorstel van B. en W. wordt besloten een stuk grond aan te koopen voor den prijs van 1.— van de Christelijke Nationale Werkmansbond om de Boschlaan te kunnen verbreeden. Goedgevonden. Punt 13. Wijziging Woningbouwverordening. B. en W. stellen voor de Woningbouwver- ordening eenigszins te wijzigen en daarna op nieuw vast te stellen. Dit op 't oog onbelangrijke punt der agenda gaf heel wat stof tot bespreking. Voornamelijk ging het om enkele woorden, n.L dat B. en W. het recht zullen hebben, indien zulks noodig mocht blijken, in te grijpen en de bevoegdheid bezitten alsdan zelf een huurder aan te wij zen. De heeren v. Kessel, Noorman en Schulz konden zich met deze redactie niet vereeni gen. Zij toch meenden dat het Gemeentebe stuur allerminst rede had om thans reeds deze bepaling te stellen. Zij verzochten aan het Dag. Bestuur oi, voor 't geval dat door het Dag. Bestuur een woning werd aangewezen, het Dag. Bestuur dan ook voor die huurder de risico wenschte te aanvaarden. De meerderheid met het Dag. Bestuur dacht er anders over en meende waar de Gemeente het lichaam is welke, met behulp van het Rijk de gelden beschikbaar stelt, zij toch ook eeni- ge inedezeggingschap dienden te hebben. De toezegging werd aan de opposanten ge daan dat slechts in uiterste gevallen tot in grijpen zal worden overgegaan. De verordening komt daarna in stemming en wordt met 9 stemmen voor, aangenomen. Tegen stemden de heeren Schulz, Noorman en v. KesseL Punt 14. Wijziging uitbreidingsplan gronden aan den Zijlweg. Naar aanleiding van een adres van A. M. Bijvoet en anderen om het oude plan eenigs zins te wijzigen en van oordeel dat het nieu we plan mooier en voor de naaste toekomst voordeeliger zal zijn wordt besloten het uit breidingsplan dezer gemeente, voor zooveel betreft de gronden ten noorden en ten zuiden van den Zijlweg te wijzigen als door adres santen is aangegeven. Aangenomen. Punt 15. Reclame's Hondenbelasting. Dit punt maakt geen onderwerp van bespre king uit. Rondvraag. De heer Noorman vraagt naar de werkuren van het gemeentepersoneel. Hij heeft opgemerkt dat de verdeeling van die werk uren 'n beetje eigenaardig gesclüedt. De V o o r z. -belooft dit eens te onder zoeken. Hierna gaat de Raad over in geheime zit ting. Zaterdag 14 Januari i.l. heeft in hotel Vree burg alhier, de eerste uitvoering plaats gehad van de Bloemendaalsche GymnastieKvereeni- ging onder leiding van den heer P. A. Kok. Het vorige jaar kon er geen uitvoering gege ven worden bij gebrek aan een zaal, hetgeen natuurlijk voor de vereeniging een groote te genslag was. Bij deze eerste uitvoering hebben de gymnasten bewezen, dat zij al uien tijd niet stil hebben gezeten. Steeds werd er hard gewerkt en druk geoefend, zoodat op deze eerste gynmastiekavond de leden, donateurs en genoodigden goed werk kregen te zien. Precies half acht marcheerden de stoere gymnasten en gymnastjes de zaal binnen en nadat door hen een vierkant was gevormd, hield de voorzitter der B. G. V. een wel komstrede. Hierna werd begonnen met het af werken van het programma. Als de best uit gevoerde nummers kunnen genoemd worden, treinplinbrug en knotszwaaien der dames en het hoogrek en staafoefeningen der heeren. Van de kleintjes kan het beste genoemd wor den, het riggelloopen der meisjes en het springen der jongens. Over het springen der heeren met de springtafel, die geheel door de heerenleden is gemaakt, mogen wij ook niet zwijgen. Het was de eerste maal dat de springtafel alhier ten tooneele verscheen. Ver schillende mooie sprongen werden door de heeren uitgevoerd. Na afloop werden gezamen lijk een paar standen gemaakt, waarvan de eerste helaas door een misverstand niet geheel tot zijn recht kwam. De tweede evenwel was keurig. Het is voor den leider een heele toer om zulke standen in elkaar te zetten en nog moeilijker te zorgen dat ieder op zijn plaats komt te staan. Zoo'n stand is gelijk aan de wereldberoemde „Levenpuzzle". Als iemand zijn plaats niet weet in te nemen, dan kan het nooit een goed geheel worden. De B. G. V.'ers waren er evenwel goed van doordrongen en een ieder zocht nadat de leider hiertoe het sein had gegeven, onder het diepste stilzwij gen en zeer ordelijk zijn plaats op. Aan het einde der uitvoering sprak de voorzitter nog eenige woorden. Bravo B. G. V.'ers uw werk op dezen avond heeft tot een succes geleid. Ga zoo voort. Een woord van lof aan den leider is hier wel op zijn plaats. De tweede uitvoering die hedenavond plaats heeft, belooft ook weer goed te worden en we kunnen een ieder aan raden eens een kijkje te gaan nemen. Naar wij vernemen zal het nieuwe clublied, hetgeen achterop het programma gedrukt is, hedenavond door de leden en adspirantjes ge zongen worden na de opmarsch. Het lied is gemaakt en op rijm gezet door den leider van bovengenoemde vereeniging. De jeugd heeft weer eens kunnen genieten van de sneeuwsport. De sneeuw, die niet dik lag, bestond meer uit een ijsmassa, hetgeen zijn oorzaak vond in de vorst, die na de sneeuwbui kwam. Hoe de wegen die dagen waren hebben de Bloemendalers ondervonden. De gladde wegen waren oorzaak van ver schillende ongevallen. Vooral wandelaars hadden het kwaad te verantwoorden. Het is ons niet duidelijk waarom men niet dadelijk begonnen is met zand te strooien. Dat men wil bezuinigen is goed, maar dat behoeft men toch niet met zand te doen? De Bloemendaalsche jeugd genoot veel van het sleden. Geen hoogte was er of het krioel de van sleetjes en kinderen. Het Kopje was natuurlijk weer „de attractie." Vele Haarlem mers togen des zondags naar het hooge duin om aldaar de welbekende sledesport te beoe fenen. Het politietoezicht was aldaar zeer ver. sterkt, zoodoende gebeurden er weinig ongeluk ken, daar op verschillende manieren streng toezicht werd gehouden op het sleden. O.a. was het verboden om met drie man op een slede te gaan ziten. Alleen naar het te hard glijden werd niet gekeken. Na een groote sneeuwstorm is Maandag de dooj ingetreden en kwam er van het sleden niet veel meer. De morsige straten waren oor zaak dat de menschen niet zonder een paar natte voeten thuis kwamen. Ook thans schit terden de gemeentewerklieden door afwezig heid en werden de straten niet schoon gemaakt KORTfc KLEVERLAAN 40, BLOEMENDAAL Nabij het kopje wilde Zondagmiddag een persoon den weg oversteken. Tegelijkertijd kwam een auto aanrijden, die door den wan- delaar niet gezien was. Toen de auto vlak bij was, werd hij door den wandelaar ontdekt. Door vlug opzij te springen wilde hij de auto ontkomen, doch gleed door de gladdigheid uit en kwam te vallen. Een aanrijding was dan ook onvermijdelijk. Toen de chauffeur, die uit alle macht remde, den wagen tot staan had gebracht, was de persoon er reeds onder ver dwenen. De bestuurder dacht niet anders of de overredene lag met gekneusde ledematen op den weg. Hoe groot was echter zijn verbazing, toen hij den overredene kalm naar zich zag toeloopen en hem vertelde dat het goed was afgeloopen. Hoe was dat mogelijk? Toen de persoon kwam te vallen en niet meer uit den weg kon komen, ging hij recht voor de auto liggen met zijn armen strak te gen het lichaam en zijn beenen recht uitge strekt. De Hord-auto, die hoog op de wielen staat, ging toen over hem heen zonder hem te raken. Wederom ligt in de etalagekast van den ban ketbakker Jb. Denijs, een kunstwerk. Ditmaal een schilderij. De rand van het schilderstuk en het geschilderde, bestaat uit chocolade. Het overige is gemaakt van marsepein. Het schil derstuk stelt voor een riviergezicht. Het is alles eigen werk en wel de moeite waard orn gezien te worden. De agenten van politie 2e klasse L. Boors- ina en G. Zwarteveen zijn met ingang van 1 Februari a.s. bevorderd tot agenten van poli tie 1ste klasse. Onze gemeente heeft een 30-tal werkioozen in dienst genomen voor het uitgraven en ver voeren van zand. Eenige dagen geleden heeft de candidaat- stelling plaats gehad van ingezetenen tot het samenstellen van een commissie voor de grens wijziging. De candidaten waren de heeren: J. Roodnat, Mr. J. H. Monnik, S. P. Reinierse. J. W. Bijvoet, A. Lindner, Jhr. Mr. M. P. Teding van Berkhout, J. A. van Asdonk, R. v. d. Pol J. S. M. Vrijland, Jhr. J. C. Mollerus, C. F. Bierens de Haan, Mr. D. E. Lioni en Th. Goe- mans. Daar het juiste aantal candidaten is in gediend, zijn bovengenoemde heeren gekozen verklaard. Door de leerlingen van den heer A. J. Mey- erink, gymnastiekleraar te Haarlem zullen in den Stadsschouwburg twee uitvoeringen gege ven worden. De eerste zal plaats hebben op Zaterdag 21 Januari (heden) voor de leerlin gen uit deze gemeente en de tweede op Za terdag 28 Januari e.k. voor Haarlemsche leer lingen. De opbrengst van deze avonden zal af gedragen worden aan het Lighalfonds. Zooals andere jaren het geval was, is er ook dit jaar door den onvermoeiden gymnastiekleeraar met behulp van zijn vrouw hard gewerkt, soms tot laat in den nacht om alles voor elkaar te krijgen. Meyerink's uitvoeringen zijn beroemd geworden en we kunnen dan ook met zeker heid zeggen dat het weer een paar mooie avonden zullen worden. De eerste uitvoering van dit jaar zal de 15de zijn der reeks uitvoeringen, die de heer Meye. rink gegeven heeft. Dus ook een jubileumavond. INGEZONDEN^ de beste, gemakkelijkste en zindelijkste brandstof, om de kachel aan te maken. Prijs per H.L. slechis f 0.80, vrij thuis. N.V. HOENDERDOS, Brandstoffenhandel Leidschepleiii 15-19 Telefoon 773 Mevrouw Douairière Visser van Hazerswou- de-Van Merlent. Maandagnacht overleed op 86-jarigen leeftijd Mevrouw M. A. C. Visser van Hazerswoude geb. van Merlen. Mevrouw Visser Van Hazerswoude was iemand, die heel veel voor anderen overhad. Zij deed veel voor vereenigingen zoowel hier ter plaatse als el ders, die dan ook een grooten steun aan haar hadden. Zij hield ook zeer veel van kinderen. Wij kunnen ons nog goed herinneren, hoe lan gen tijd geleden, door Mevrouw Visser van Hazerswoude kinderfeesten werden gegeven. Op haar mooie buiten kwam leder jaar een draaimolen te staan, waarvan de kinderen, die door haar geheel uit Hazerswoude alhier wer den genoodigd, volop genoten. Verder werden zij getracteerd op verschillende versnaperin gen. Mevrouw V. zat dan bij zulke kinderfees ten in een stoel met voldoening te kijken, naar de blijde kinderschaar. Velen zullen haar thans missen om haar goedheid en mildheid. Ook de kinderen uit Hazerswoude, die thans volwassen personen zijn geworden zullen met weemoed het over lijden van hun vroegere weldoenster verne men. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal geschieden in de grafkelder van de familie Van Merlen te Heemstede. IMAISON HETTY GROOTE HOUTSTRAAT 126 TELEFOON dames- en heeren mode-artikelen iN 1760 I dingen MODELMELK KARNEMELK YOGHURT HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UUR

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2