C. Fris Jr. ABR. MEIJER Engelsche Anthraciet Voordeelige Aanbieding Plaatselijk Nieuws. Timmerman GROOTE OPRUIMINGveel voordeelige aanbiedingen „BRONSTEE" Fa. G. W. VON SCHMIT Zoon HAARLEM AMSTERDAM GROOTE HOUTSTR. 16 LEIOSCHESTRAAT 15 Telefoon 476 Uitsluitend geldende gedurende FEBRUARI 1922 Wollen Dameskousen f 1.95 Eigen breiwerk 2.— Kat. Dameskousen. 0.45 1.25 „Verpleegster f 2.10 Wollen Schoolkousen van klein (1.60 tot groot f4. Heeren Pantalons echt Egypt, maco f 3.50 tot f 4.— ZICHTZENDING FRANCO juassaaa■■■■■■■■•■■aeavaaa MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.— mooi degelijk AMEUBLE- MENT I 90.-; groote SPIEGEL f 35.-; SCHILDERIJEN f 15.- per paar SLAAP- KAMERAMEUBLEMENTENpracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmaker EGELANTIERSGRACHT 104, Ainsierdam. Telefoon 5951 N de eigende voordeelen: a. men voorkomt de kruising van rijwiel pad en rijweg bij de grens van Zand- voort; b. het verkeer wordt tijdens den aanleg to taal niet verstoord; c. de onderbaan van den nieuwen weg wordt beslist veel sterker. N.B. Het bovenaangegeven bedrag van tl. 41.500 zal niet noodig zijn vóór dat over eenstemming is verkregen met de Maatschap pij, die Groot-Bentveld exploiteert. De heer De R o o v. Alderwerelt vraagt inlichtingen omtrent die kruising van het rijwielpad. De heer Noorman kan in principe wel met dit voorstel meegaan, doch hij betreurt het, dat nu alweer een post wordt aangevraagd, alhoewel die post niet op de begrooting voor komt. De heer v. K e s s e 1 heeft ernstige beden kingen tegen dit voorstel. Spreker heeft ge constateerd, dat al materialen zijn aange kocht, n.l. bazalt, alvorens de Raad goedkeu ring aan dit besluit heeft gegeven. Dit moet gecoupeerd worden. Verder bepleit spreker een straatweg voor een bazaltweg. De Voorz. antwoordt den spreker, dat de gemeente die bazalt heeft aangekocht, omdat dit zeer goedkoop was. Die bazalt Is echter niet weg en staat niet in direct verband tot dezen weg. De heer Noorman is ook sterk voor een straatweg. Spr. beweert, dat dit de goedkoop ste bestrating is op den langen duur. De heer Laan betreurt het, dat wij, na een maand geleden de begrooting te hebben goed gekeurd, thans voor het feit staan, dat al ctnige bedragen zijn gevoteerd en thans al weer een bedrag wordt gevraagd waarin de begrooting niet voorziet. Spreker begrijpt, dat iets aan dien weg moet worden gedaan, doch is er nog niet van overtuigd, dat met een grondige verandering niet langer kan worden gewacht. De heer S c h u 1 z heeft zich verwonderd over dit voorstel. Hij zou er sterk voor zijn dit voorstel aan te houden, opdat B. en W. met een meer uitgewerkt geheel voor den dag kunnen komen. De heer v. Neder hasselt geeft den Raad dringend in overweging het voorstel wel aan te nemen. Het verkeer is daar zoo ontzettend groot, dat uitstel niet wel mogelijk is. De heer Hogenbirk betwijfelt of die weg wel zoo ontzettend druk is. Spr. meent, dat door de nieuwe Zeeweg het verkeer met mis schien wel 50 pCt. is gereduceerd. Laten wij, zegt spr., dit voorstel aanhouden, totdat B. en VV. met een geheel afdoend voorstel ter tafel kunnen komen. De heer v. K e s s e 1 meent, dat de weg niet kan wachten, geen dag en geen nacht. Ook brengt spr. in herinnering wat door de heeren Schulz en Noorman wordt beaamd, de groote werkeloosheid. Men heeft thans productief werk, laat men het dan ook uitvoeren. De Voorz. brengt daarna in stemming of het voorstel van B. en W. al of niet zal wor den aangehouden. De stemming wijst aan, dat het voorstel niet zal worden aangehouden. De Voorz. brengt thans in stemming om leggen of niet omleggen. Omleggen, zegt de Raad. De Voorz. brengt in stemming: bazalt ot klinkers. De weg wordt beklinkerd, is de uitslag van de stemming. Punt 10. Verkoop grond aau „Dulnwijck". B. en W. stellen overeenkomstig het advies der ürondcommissie voor den door „Duin- wijck" gevraagden grond bij ,,'t Huis te Bloe- mendaal", aan deze Vereeniging voor fl. 5. per M*. te verkoopen. De heer Noorman is de Voorzitter erken telijk voor zijn mededeeling, dat er voor grond voor „Bloemendaal Noord" zal worden ge zorgd, doch hij betreurt het, dat in die hoek geen arbeiderswoningen zullen worden ge duld. Bovendien geeft de gemeente thans een brok grond aan deze Vereeniging, zonder dat van deze terreinen al een verkaveling is gemaakt. Laat inen eerst eens een volledig bouwplan maken. De heeren Laan en Bispinck pleitten er voor deze gronden wel te verkoopen. Een onverkwikkelijk debat volgt. Ten slotte wordt met algeineene stemmen besloten aan genoemde Vereeniging de ge vraagde grond te verkoopen. Punt 11. Aankoop grond van de Nederl. Israëlletiscbe Hoofdsynagoge. B. en W. stellen overeenkomstig het advies der Grondcommissie en na overleg gepleegd te hebben met den gemeentelijken adviseur, Jhr. Mr. F. W. van Styrum, voor om ad fl. 1.75 per M2. grond voor aftakking van den Zee weg naar Tetterodcweg aan te koopen van de Ned. Israëlietische Hoofdsynagoge te Amster dam en tevens de onteigeningsprocedure te be ëindigen door aankoop voor denzelfden prijs van den reeds tot den Zeeweg behoorenden grond. Aangenomen. Punt 12. Belastingzaken. Op één verzoek wordt goedgunstig be schikt. Rondvraag. De heer Laan heeft tot zijn genoegen be merkt, dat nog aan de verplaatsing van de De Genestetbank moet worden begonnen. Spr. vraagt heel vriendelijk aan den Voorz. nog 'n paar jaar te wachten met deze verplaatsing. 't Is te laat, zegt de Voorz. De voorbereiden de werkzaamheden is men al aan begonnen. De heer Schulz vraagt of het verzoek van de bewoners van de Schroeder v. d. Kolk'' weg, n.l. verlichting van dien weg, al in over weging is genomen. Er is al prijsopgaaf gevraagd, zegt de Voorz. De Voorz. deelt mede, dat er stoelen moeten worden gekocht en vraagt toestem ming om deze te mogen aankoopen. Wordt toegestaan. De Voorz. deelt mede, dat het Dag. Be stuur het raadsbesluit tot aankoop van den grond bij de Israël. Begraafplaats, al vooruit is geloopen, door eenige gehuwde werkloozen daar ter plaatse aan het werk te stellen, met de te verplaatsen hoeveelheden zand. Men wist geen andere gelegenheid om die menschen aan het werk te houden. De Raad vindt dit heel edelmoedig. Hierna ging de Raad over in geheime zit ting. BLOEMENDAAL. Vergadering Tuinbouw- en Plantkunde. Dinsdagavond hield de afdeeling Bloemendaal- Velsen van Tuinbouw- en Plantkunde weer eens een goed bezochte vergadering in café Rusthoek. Er stonden dan ook een paar be langrijke punten op de agenda, die ook ver scheidene dames naar Rusthoek gelokt had den. Vooral was dit 't geval met no. 1: Ten toonstelling en bespreking van gedroogde distels. Stroobloemen en siergrassen. Na een kort inleidend woord van den voor zitter, dr. W. Posthumus Meijes, kreeg mej. H. Schilthuis, uit Bergen, gelegenheid, hiervan 't een en ander te vertellen. Spreekster begon met te vertellen, wat haar aanleiding had gegeven, zich toe te leg gen op 't drogen van bloemen en planten. Be richten over de gruwelijke, vrouwen-onteeren- de vogelmoorden, vooral op zilverreigers ge pleegd, terwille van de aigrettes, waardoor gtheele reigerkolonies worden uitgemoord, hadden haar doen zoeken naar geschikte plaatsvervangers hiervoor uit 't plantenrijk. De siergrassen, waarop zij 't oog liet vallen, waren echter meestal ongeschikt voor hoeden- versiering, omdat zij te teer en niet tegen weer enwind bestand bleken. Met het veder gras gelukte 't haar echter een hoedenversie- ring te maken, die volkomen aan 't doel be antwoordde en zoo bedriegelijk de aigrette verving, dat een vriendin van spreekster, haar kennende als een groot tegenstandster van veerenversiering, verwonderd uitriep, bij 't zien van een door haar versierden hoed: „ik dacht, dat jij geen veeren op je hoed wou dragen!" 't Is spreekster gebleken, dat de dames 't vedergras op een hoed zeer mooi vinden, maar dat ze toch van echte veeren blijven ge bruik maken. Spreeksters grootste vijand is in dit geval de mode. Ook gedroogd beefgras, gecombineerd met bonte stroobloemen, is evenals 't groote beef gras, voor hoedenversiering zeer geschikt. Met behulp van eenige door haar met deze materialen bewerkte hoeden, werd dit ten dui delijkste aangetoond. Voor kinderhoeden zijn de gedroogde stroo bloemen meer geschikt. Zilverdistels en dolk distels leveren eveneens voor versiering van dameshoeden zeer geschikte materialen. Behalve voor 't versieren van dameshoeden, kunnen gedroogde bloemen en pluimen in 't donkere jaangetijde, als de levende bloemen ons in den steek laten, zeer goed dienen voor kamerversiering. In ons land wordt van deze industrie weinig of geen werk gemaakt. Duitschland moet ge heel in de behoefte voorzien. Jammer, dat de bloemen en planten dan geverfd zijn, vaak met onnatuurlijke, harde kleuren. De verflaag maakt dan in den regel ook nog de mooie sier-natuur van de bladeren opzichtbaar. Vervolgens deelde spreekster nog eenige ervaringen rnede omtrent den tijd en andere omstandigheden, die bij 't plukken in acht ge nomen moeten worden. In 't algemeen kan men zeggen, dat de planten geplukt moeten worden bij droog zonnig weer, liefst voor den middag en als de bloemen nog in den knop zitten. Vele bloemen ontluiken dan nog door hun eigen sappen en opgehoopte reservevoedsel. Zilverdistels en artisjokken doen dat al heel sterk. Worden dezen te laat geplukt, dan val len de bloembladeren uit. Evenwel, doorgaande regels zijn hiervoor niet te geven. De onder vinding zal ook hier blijken de beste leer meesteres te zijn. De droogruimte moet zijn: door en door droog en toegankelijk voor zon en frissche lucht. Snel drogen is gewenscht. Worden groo te bloemen bij voorkeur afzonderlijk opge hangen, kleinere bloemen en grassen moeten in kleine bosjes gedroogd worden. Jammer, dat door 't drogen de bladeren vaak verloren gaan en de kale stengels zicht baar worden. Om die te maskceren kan men gebruik maken van siergassen. Spreekster eindigde haar voordracht met te verklaren, dat volgens haar meening ook met buitenlandsche planten mooie resultaten zijn te bereiken. Zij hoopte, dat anderen met dit ma teriaal haar werk zouden voortzetten. Een flink applaus van de vergadering en een hartelijk woord van waardeering van den voor zitter waren het loon van spreekster voor haar voordracht en demonstratie. Na de pauze was 't woord aan den heer Leonard A. Springer, die iets over sparren, dennen en andere coniferen meedeelde. Een groote verzameling zaden, kegels en appels en takken van allerlei coniferen, uit verschillende werelddeelen, was aanwezig. En als of dit nog niet voldoende was, werd 't gesprokene ook nog verduidelijkt door een mooie collectie lan taarnplaatjes. 't Is niet wel doenlijk, om de vele bizonder- heden van de verschillende talrijke coniferen- soorten en de punten van verschil tusschen verschillende variëteiten en soorten, die spre ker mededeelde, in een kort verslag saam te dringen. Daarom volstaan we met te consta- teeren, dat de heer Springer, als we 't nog niet wisten, zich door deze voordracht, als een groot boomenkenner en plantkundige deed kennen. We konden ons dan ook geheel aan sluiten bij den voorzitter, toen hij den spr. een zoo mogelijk tot weerzien toeriep. (St.-Ed.) Zaterdagmiddag was het op de ijsbaan van Haarlem en Omstreken echt gezellig. Een groote kinderschaar was aldaar vereenigd, om deel te nemen aan de wedstrijden, die door het bestuur van de ijsbaan van H. en O. waren uitgeschreven. Onder de vrolijke tonen van een volledig muziekkorps namen de wedstrijden een aan vang. Het ringsteken voor meisjes werd met aandacht gevolgd en een luid hoera steeg op als de ring aan den stok van een der deel neemsters zat. Na het ringsteken volgde een wedstrijd hard rijden voor jongens. Snel werd door hen ge reden en de kampvechters gaven elkaar niets toe. Spannende momenten waren het, als bei den tegelijk het eindpunt naderden. Na afloop werden de prijzen, die bestonden uit: Portemonnaies, schaatsen, enz., door den heer T. L. van Wagtendonk aan de prijswin- ners(sters) uitgereikt. Nog langen tijd hierna werden baantjes gere- KORTE KLEVERLAAN 40, BLOEMENDAAL den. Des avonds was de baan gesloten. Des Zondags was het niet zoo druk. In hoofdzaak kwam dit door den krachtigen Zuidoosten wind, die zoo snerpend koud was, dat velen de lust verging om te gaan rijden. De wed strijden in het schoonrijden gingen niet door, zoodoende was er weinig te beleven. De eenige attracties waren de opgewekte muziek en een heer en dame, die hun kunst in het schoonrijden vertoonden en op de maat der muziek eenige walsen op de schaats dansten. Door onbekende oorzaak kwam een jonge dame zoo ernstig te vallen, dat zij haar been brak. Nadat zij in de bestuurskamer was ge dragen, werd haar de eerste hulp verleend, waarna zij naar huis vervoerd werd. Bij een goed verlichte baan werd tot des avonds laat nog gereden. Maandag was de laatste dag dat gereden kon worden, daar de dooi intrad. Aan alles komt een einde, ook aan het ijsvermaak. De schaatsenrijders evenwel heb ben van dit jaar toch geen klagen en veel van het ijs kunnen profiteeren. Op den vijver van Hotel Duin en Daal werd druk gereden. Jammer, dat het aldaar steeds aan gezelligheid ontbreekt. Zou het bestuur van de ijsclub Duin en Daal in het vervolg niet een beetje meer leven in de brouwerij kunnen brengen, door het uitschrijven van wedstrijden en des avonds de baan te ver lichten? lot ons groot genoegen hebben we gecon stateerd, dat de barograaf in het portiek van het postkantoor weder in werking is gesteld, zcodat een ieder weer kan zien of er goed of Hecht weer komt. Allen, die in het bezit zijn van boeken van Vincent van üogh, zullen den heer Mr. J. B. de la Faille, alhier woonachtig, een groot ge noegen doen hem hiervan in kennis te stellen, daar deze persoon bezig is een catalogue rai- sonné van bovengenoemden schrijver samen te stellen. Deze week is door het Leger des Heils in onze gemeente een collecte gehouden. De op brengst hiervan is bestemd voor den zwaren arbeid, die de Heilssoldaten verrichten in achterbuurten en voor dakloozen, gevangenen en ontslagen gevangenen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGF.N Onberispelijke kwaliteit f 6.— p. H L. franco huis N.V. Hoenderdos' Brandstoffenhandei Leidschoplein 15-19 Telefoon 773 overveen. Het is heden voor Pastoor L. ten Brink een bijzondere dag. Vandaag is het 35 jaar gele den, dat hij alhier als Pastoor werd beroe pen. Pastoor ten Brink is 83 jaar en verricht nog zonder eenige moeite zijn dagelijkschen arbeid. Zijn Eerw. is onder zijn parochianen zeer gezien en bemind. Ook heeft hij vele vrienden en kennissen, zoodat het van zelf spieekt, dal deze dag voor den jubilaris tot een feestdag gemaakt zal worden, die hij niet vergeten zal. SANTPOORT. Op Dinsdag 21 Februari a.s. zal Vox Hu mana een concert geven voor hare Donateurs en Kunstlievende leden in Café Enzerink, ter wijl op Zondag 26 Februari in Hotel „Vree burg" te Bloemendaal een concert zal worden gegeven tegen entrée. Voor beide avonden is de medewerking toegezegd van het solo kwartet „Euphonia", dir. Nico Hoogerwerf en van den heer O. Drogtrop, concertzanger, allen te Haarlem. MAISON HETTY GROOTE HOUTSTRAAT 126 TELEFOON 1760 dames- en heeren mode-artikelen Dinsdagavond j.l. hield de Ned. Vereen, tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken, afd. Santpoort, een feestelijke jaarvergadering in de bewaarschool. Een rijk programma was opgemaakt, zoodat. niettegenstaande er weinig publiciteit aan dezen avond was gegeven, het zaaltje toch flink ge vuld was. Mevrouw Smit, van Haarlem, Mej. Kabel en de heer Heyma gaven eenige voordrachten, de heer Zwanenburg, van Velseroord, de bekende harmonica-virtuoos, zorgde voor het muzi kale gedeelte, terwijl Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga in de pauze een voordracht gaf. In de pauze werden ook nog eenige boeken verloot, tot dekking der gemaakte onkosten. Het costuum, dat verloot werd, ten bate van ene eigen gebouw, is door het lot toegewezen aan Wed, Schelstra-Zijpers, Jan Gijsenvaart, lot Np. 178. MODELMELK KARNEMELK YOG H URT HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - S.30 UUR

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2