TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag: 18 Februari 1922 No. 7. B L O E M E N D A A L. Eenige Bloemendaalsche middenstanders hebben het plan opgevat alhier een schaak club op te richten. Dit plan zal op een bijeen komst, die Woensdagavond in Café Rusthoek zal plaats hebben, nader besproken worden. Met voornemen is, als de schaakclub wordt opgericht, iedere Woensdagavond van 811 te schaken in een der zalen van bovenge noemd café. Schaakliefhebbers zullen dit be richt met genoegen lezen en zeer zeker het hunne er toe bijdragen om dit mooie plan zoo veel mogelijk te steunen. De werkplaats van gebrs. Beekman is be langrijk vergroot. Een groot gedeelte is er bijgebouwd, zoodat het oude en nieuwe ge deelte een groot geheel is geworden. Het nieuwe gedeelte ziet er keurig uit. Een groot glazen dak zorgt voor voldoende daglicht. De vloer is belegd met tegels, waartusschen eenige groote kelders zijn aangebracht voor het repareeren van auto's. Deze kelders zijn, als ze niet gebruikt worden, met een planken vloer bedekt. Een groot aantal lampen ver spreiden des avonds een helder licht. In het midden der werkplaats zijn groote werktaiels, waaraan heel wat mannetjes kunnen staan. Alles ziet er friscli uit en het moet voor het personeel een genoegen wezen om er in te werken. De afd. Bloemendaal der S. D. A. P. zal op Donderdagavond 23 Febr. a.s. een cursusver gadering houden in Hotel „Vreeburg", des avonds te 8.30 uur. De heer Kees Meijer zal spreken en heeft als onderwerp „De Koopman van Venetië", van Shakespeare, terwijl de heer Jos. de Klerck, violist, een Sonate van Bach ten ge- hoore zal brengen. De toegang is vrij. De heeren Jhr. J. C. Mollerus en P. Otto, beiden alhier woonachtig, zijn door de Kies- vereen. te Zandvoort, afdeeling van den Vrij heidsbond, gekozen als candidaten voor de voorloopige groslijst voor de verkiezing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Mede werden gekozen Mr. H. C. Dressel- huys en mevrouw W. Wijnaendts Francke-.i- Dyserinck, beiden van Den Haag. De heeren Koelen en Schipper -zullen bin nenkort een zaak openen in elei~rlsche artike- i. utesén en kantoren worden door bovengenoemde heeren op voor- deelige wijze aangebracht. Bij hen zal alles verkrijgbaar zijn op het gebied van electrici- teit, terwijl er gelegenheid zal bestaan tot het huren van stofzuigers. OVERVEEN. De afdeeling Overveen-Bloemendaal van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur heeit vanaf Vrijdagmiddag halftwee tot Maandag 20 Februari, des avods 10 uur, een Bloementen toonstelling georganiseerd in Hotel „Van Ouds het Raadhuis" alhier, van bijzonder fraaie en zeldzame Hyacinthen, Darwintulpen, Narcissen, Bloemstukken, enz. Vrijdagmiddag te 1.30 uur opende de heer H. Ktamer de tentoonstelling met een hartelijk woord van welkom aan het gemeentebestuur, voor hunne aanwezigheid en verder aan alle aanwezigen. Spr. dakte de inzenders voor hun medewer king; den heer Bijvoet voor zijn werk en ijver als Voorzitter der Tentoonstellingscommissie; de pers voor haar medewerking, en den hotel houder voor het beschikbaar stellen van zijn zalen. Spr. sprak den wensch uit, dat de wolken, dit thans nog steeds dreigen aan den horizon van den export, spoedig moge verdwijnen, opdat de bloembollenhandel weer, evenals vroeger, welig kan bloeien. Daarna gaf hij het woord aan den heer Kre- lage, lid van het Hoofdbestuur. De heer Krelage richt waardeerende woor den tot het Bestuur der afdeeling Overveen- Bloemendaal voor haar prachtig werk. De vrees, dat de afdeelingen geen recht van bestaan meer hebben, geuit door een der re dactieleden van ons Weekblad, wordt toch zeker wel weersproken, en juist het tegendeel bewezen, alleen al door hetgeen door deze af deeling steeds wordt gedaan. Spr. oppert eenigen twijfel of de nieuwe rich ting, welke wordt gevolgd met de behandeling van verschillende soorten bloembollen, wel de gewenschte richting is, doch hij haast zich er bii te voegen, dat dit slechts zijn persoonlijke meening is. Ten slotte complimenteert spr., namens het Hoofdbestuur, het afdeelingsbestuur met de verrassende resultaten. De heer De Waal Malefijt, die namens het gemeentebestuur sprak (met hem waren aan wezig weth. v. Nederhasselt en Mr. Dr. Vee- ren, Secretaris) dankte het bestuur hartelijk voor de uitnoodiging. Spr. had al eens bij zichzelf gedacht: zou dit ook de laatste tentoonstelling kunnen zijn, welke wordt gegeven, daar toch ons allen bekend is, hoe Haarlem al het mogelijke doet en steeds haar grijpklauwen uit wil strekken onze ge- mente, en vooral dit voor Haarlem door haar ligging zeer gunstige gedeelte, naar zich toe te rtekken, ont dan van onze bloembollenstreek te maken een villagedeelte en onze nijverheid dus door die annexatie onverbiddellijk ten gronde zal gaan. Spr. eindigt met te verklaren, dat Haarlem, zoolang het hein en ons allen mogelijk zal zijn dit tegen te houden, geen strook, neen geen voet grond zal krijgen van onze mooie streek. Spr. complimenteert daarna het bestuur. Een daverend applaus volgt op deze woor den. De tentoonstelling is thans geopend en een kijkje geeft ons de overtuiging, dat het wer kelijk iets fraais en bijzonders is wat hier wordt tentoongesteld. Wij zijn tot de overtuiging gekomen, dat deze tentoonstelling die van het vorige jaar verre overtreft, vooral ook doordat eene af deeling bloentenbinderij aan deze tentoonstel ling is toegevoegd. De verschillende stands afzonderlijk te gaan bespreken, is ons thans niet mogelijk. Wij kunnen volstaan met te vermelden, dat er in Overveen iets prachtigs is te zien, en kunnen dan ook een bezoek ten zeerste aan bevelen. De toegangsprijs bedraagt 50 et., 's avods na 6 uur 25 ct. en Maandag den geheelen dag 25 ct. Woensdag j.l. vierde Kapelaan Kemper al hier zijn 12*/i-jarig priesterjubileum. Natuurlijk ging deze dag niet onopgemerkt voor Kapelaan K. voorbij. In de versierde kerk werd de Ka pelaan verwelkomd door een feestcommissie. De voorzitter dezer commissie, de heer P. Reijnierse, sprak hierbij eenige welgemeende woorden, waarna hij den Weleerwaarden heer Kemper een couvert met inhoud aanbood. Hierna volgden eenige godsdienstige plechtig heden, waarbij het koor op voortreffelijke wijze een cantate zong. Daarna begaf men zich naar de pastorie, waar het ook niet aan bloemen en groen ontbrak. Aldaar werd re ceptie gehouden. Een groot aantal personen kwam den jubileerenden Kapelaan de hand drukken. In plaats van zuster Tollenaar is door de Commissie voor Wijkverpleging benoemd Mej. A. Koopman, thans werkzaam te Rijsoord (gem. Ridderkerk). SANTPOORT. Alhier is Zondagavond een bioscoopvoor stelling gehouden. Een goed programma van ernst en humor was samengesteld, dat door een groot aantal aanwezigen met aandacht ge volgd werd. De opbrengst van deze bioscoop avond is bestemd voor de noodlijdenden in de veenstreken. Hiervoor wordt niet veel ge daan en het is dan ook zeer toe te juichen, dat de heeren Jak en Aafjes deze Bioscoopavond, die naar wij hopen door meerdere gevolgd zullen worden, georganiseerd hebben. De netto-opbrengst bedroeg fl. 100. T O O N E E L. Moordromance. Kon. Ver. „Het Neder- landsch Tooneel". Joe Burns is een geniaal en beroemd de tective, die zich in zijn huis opsluit, zoodra hij een zaak aangenomen heeft en dan geen voet meer buiten zijn huis zet, vóór hij met onfeilbare zekerheid den schuldige heeft ge noemd en vóór hij dien heeft laten arres teeren. Wanneer Burns zijn prognose gesteld heeft, dwingt hij, door middel van zijn gevreesde roode brieven, de verdachte op zijn bureau te komen. Zij worden dan getoetst en, nadat de detective zekerheid verkregen heeft, gearres teerd. Burns heeft nog nimmer gefaald. De toeschouwer krijgt in ..Moordromance" de werkkamer van Burns te zien en beleeft het, dat de groote detective telefonisch instruc ties ontvangt om den moordenaar van den Minister van Koloniën op te sporen. De secretaris-generaal van het Ministerie van Koloniën komt inlichtingen verstrekken be treffende de misdaad; hij spreekt zichzelf tegen en wordt verdacht er meer van te weten. De weduwe van het slachtoffer verschijnt en doet den detective veronderstellen, dat zij de moordenares is, terwijl de secretaris-gene raal en de dokter slechts handlangers moeten zijn. Ongelukkigerwijze krijgt de detective de weduwe van den vermoorde lief en geraakt hij in den hevigsten tweestrijd tusschen zijn hart en zijn plichtsbesef. Bums geeft de weduwe, die zoo veel als be kent, gelegenheid om naar Brussel te vluchten. Daarmee is de geschiedenis echter niet uit, want er inoet ook nog een geheimzinnig In disch genootschap bestaan, dat bij de misdaad betrokken is en de zaak is Burns nog lang niet beelemaal duidelijk. Burns verzendt nogmaals een tweetal roode brieven: één aan een gepensionneerd Indisch sergeant en één aan een vriendinnetje van den vermoorde. De sergeant komt en zit te wachten in de werkkamer van Burns, totdat verschijnt... de weduwe. Zij is niet gevlucht en komt opge wonden verhalen, dat zij geen ministerswe duwe is en dat er in 't geheel geen Minister van Koloniën vermoord is, dat de lieele histo rie een verzinsel is, om den genialen detective op de proef te stellen, over wiens bekwaam heid en beginselvastheid een weddenschap loopt. Men heeft tot zoover de buitenwereld afzij dig kunnen houden, maar door den vreemden sergeant, dien Burns gedagvaard heeft, zal de farce wereldkundig en de smettelooze repu tatie van Burns bedreigd worden. De pseudo- weduwe, die bekent Burns innig lief te hebben, tracht derhalve den sergeant de situatie dui delijk te maken en zijn stilzwijgendheid te koopen. Bums is dus er in geloopen? Wel neen, want de sergeant isde vermomde Burns, die ten slotte toch een geniaal detective blijkt te zijn, daar hij in de goede richting gespeurd heeft en dat nog wel in zulk een lastig en gecom pliceerd geval. Nu weet Burns meteen hoe zielsveel de pseudo-weduwe, die hij zóó teer bemint, van hem houdt en er blijft den beiden op de proef gestelden geen anderen uitweg over, dan el kander in de armen te vallen. De arme tooneelrecensent, die den ganschen avond heeft zitten staren als naar een fineer beeld, met onderschrift: „waar is des Pudels Kern?" zou stellig tot wanhoop gedreven zijn, indien hij niet tijdig op het programma gezien had, dat de heer Defresne, de schrijver van het stuk, zijn moordromance noemt een groteske. Blijft nog de vraag, wat ter wereld Royaards met de opvoering van deze „gro teske" bedoeld heeft. Louis Saalborn als detective en Louis Gimberg als diens secretaris, gaven voortref felijk spel, een beter stuk waardig, te genie ten. Toumiaire maakte van zijn rol wat er van te maken viel, evenals Magda Janssens van haar vlakke, ziellooze rol deed. HENRI BAKELS. Vrijheid. Het Schouwtooneel. Wij zijn Woensdagavond nog eens in den Stadsschouwburg gaan kijken naar de derde opvoering in Haarlem van „Vrijheid", het ex pressionistisch drama van Herbert Kranz. De bezetting der rollen was dezelfde als bij de première en terwijl de spelers dit keer al met evenveel geestdrift speelden als bij de eerste opvoering, hadden zij in menig detail aan speelroutine gewonnen. Het publiek, dat ook thans in zeer grooten getale opgekomen was, ondervond merkbaar de suggestieve werking van dit expressionis tisch drama. Aan het einde der voorstelling werd luide en langdurig geapplaudiseerd en er moest meer dere malen „gehaald" worden. Zondag 26 Februari, des namiddags ten 2 uur precies, zal mevrouw HopmanKwast met hare leerlingen een opvoering in den Stads schouwburg komen geven, van het aardige sprookje „Doornroosje". De tekst is van Mej. M. Mol, de muziek van Mevrouw HopmanKwast. Henny Poestkoke Poelman is accompagnatrice. Ieder, die deze welverzorgde opvoeringen kent, verzuimt' niet, van deze enkele gelegen heid te profiteeren. 2e Schoolvoorstelling. Op de tweede Schoolvoorstelling op Woensdagmiddag 22 Fe bruari zal door de Kon. Vereen. Het Ned. Too neel, Dir. Dr. Willem Royaards, worden opge voerd Mercadet, van Honoré de Baizac. BROCHURES EN TIJDSCHRIFTEN. Het Februari-nummer van De Nieuwe Koers bereikte ons. Het formaat is vergroot, waar mede wij redactie en administratie kunnen feliciteeren. Het jaaroverzicht begint in op- wekkenden toon, n.l. dat het hen aan financiëe- le en moreele medewerking niet heeft ont broken. Dat wil heel wat zeggen. Het wil zeggen, dat deze menschen, die het rcer van het vredesschuitje in handen heb ben, met vaste hand dit roer hanteeren, de oorlogsklippen trachten te ontwijken, om met volle zeilen de haven des vredes te kunnen binnenloopen, waar hun schuitje, hetwelk be schaving heet, gemeerd kan worden. Dit propaganda-nummer van de Vereen. Vredeskring is goed verzorgd, bevat tal van nuttige, leerzame artikels en wordt gratis aan leden dezer vereenging gezonden. Het adres der administratie is Berkelsche- laan 27a, Rotterdam. „Flevo", Maandblad, gewijd aan de droog making der Zuiderzee, bevat, als gewoonlijk: De Maandberichten betreffende de Zuiderzee werken (December 1921). Z Een nieuwe on waarheid van de Haagsche Post. Het droog makingsplan Mussert en de landsverdediging, door W. E. van Dam van Isselt. Het ver lies der „geestige contouren". Valkeveen— Oud-Naarden, door G. Het Vrouwken van Stavoren, door F. W. Drijver. Boek en tijd schrift. Algemeenc berichten. Visscherij. Van de kusten der Zuiderzee. Dit Tijdschrift is onmisbaar: le. voor menschen, die op de hoogte willen hlijven omtrent de Zuiderzee-drooglegging; 2e. voor menschen, die de artikels van Mr. van Gijn volgen in de „Haagsche Post" en daar in toch wel wat al te eenzijdig worden voor gelicht. Het Februari-nummer van „Flevo", maand blad gewijd aan de droogmaking der Zuider zee, bevat: De driemaandelijksche berichten betreffende de Zuiderzeewerken (Januari 1922). De Zui derzeewerken in 1921. Stumperig en onhan dig. Het droogtnakingsplan Mussert en de landsverdediging, door W. E. van Dam van Isselt (slot). Nieuwe kanalen in verband met de drooglegging van de Zuiderzee, door Mr. H. Smeenge. Boschbouw en houtteelt ln de Zuiderzeepolders, door P. H. Burgers. Het Roode Klif, door F. W. Drijver. Alge- meene berichten en mededeelingen, Vis scherij. Van de kusten der Zuiderzee. BOEKBESPREKING. „De Rentmeester" No. 44, van Morks' Be roeps-Bibliotheek, door J. S. van Braam. Uit gave: C. Morks Cz„ Dordrecht. De titel duidt reeds aan voor welke perso nen dit boekje is samengesteld, n.l. voor die genen, welke op de hoogte willen komen met het rentmeestersberoep. Wie zich in boven staand beroep wil bekwamen, doet goed zich dit boekje aan te schaffen, daar alles wat men weten moet in duidelijke lijnen is vermeld. De prijs van het boekje is franco p. p. 95 ct. R. L. B.-Boekje voor Miliciens, verzameld door Felix Ort, uitgave J. Zwart, Zaandijk. Dit boekje bevat tal van waarschuwende wenken aan jongens, welke in den militairen dienst zullen gaan of reeds in de kazerne zijn. Het eerste hoofdstuk is getiteld: Adders onder het gras. Die addes zijn: le. de alcohol: 2e. de sexueele zonden en als gevolg daarvan 3e. de geslachtsziekte. De volgende hoofdstukken komen op het zelfde neer. Het geheel is een hoogst nuttig boekje, waar in op vertrouwelijke wijze het groote gevaar wordt beschreven, n.l. de prostitutie, waaraan zooveel jonge mannen zich overgeven en zich van de ontzettende gevolgen niet of bijna niet bewust zijn. De gevolgen kan men in dit boekje lezen. Bij de uitgevers Meulenhoff en Co. te Am sterdam, verscheen weder een deeltje in de Zonne-Bibliotheek, getiteld „Sprookjes uit Moeder's Jeugd", opnieuw verteld door S. Abrainsz, met teekeningen door Jan Sluijters. Dit kinderboek mag er zijn, met zijn pr;.jh- tige illustraties. De kinderen zullen er zeer zeker trots op zijn dit boek in hun bezit te hebben. Naast de bekende sprookjes: Roodkapje, Sneeuwwitje, Asschepoester, De Wolf en de zeven Geitjes en de Gelaarsde Kat, vinden we ook nog: Doornroosje, De gelukkige Hans, Wat er 's nachts in 't bosch gebeurde en vrouw Holle. De prijs van dit boekje is gecart. fl. 2.15, ge bonden fl. 2.45. KUNST. Beethoven-avond Frederic Lamond. Op het 3e Abonnements-Concert van het Concert bureau Hans Augustin, op Donderdag 23 Fe bruari, in den Schouwburg Jansweg te Haar lem, zal op veelvuldig verzoek optreden de groote Beethoven-vertolker Frederic Lamond. Het programma zal bestaan uit een reeks der mooiste pianowerken van Beethoven: o.a. So nate pathetique c kl. t. op. 13, Sonate Appas- sionata, Sonate c kl.t. op. 11, Zes Variaties f gr. t. op. 34 enz. „HAAGSCHE POST'-STEMMEN. Staatslieden met een olifantshuid De staatslieden onzer dagen hebben het opmer kelijk ver gebracht in de kunst om alle moge lijke nederlagen en beleedigingen stilletjes te verduwen, om daarna als het ware ,.er samen eentje te nemen" en voort te gaan alsof er niets gebeurd was. „The New Statesman." Bismarck's onbewuste Bondgenoote. Kei zerin Eugénie was Bismarck's krachtigste, schoon onbewuste bondgenoote bij het vernie tigen van Frankrijk's macht en het grondves ten van een Duitschland dat twee-en-veertig jaar lang feitelijk de opperheerschappij in Euro pa voerde. New-York Herald." Vandaar de drukfoutendulveL Dat het nog steeds niet bewezen is. wie de boekdrukkunst heeft uitgevonden, Laurens Janszoon of Guten berg. vindt zijn oorzaak daarin, dat zij dit geen van beiden deden, daar Mephisto het in hoogst eigen persoon heeft uitgespookt. H. W. Mooy, „De Bedrijfsorganisatie in de Boek drukkerij." Engelschman en Hollander. De Engelsch- man zal zich lang, en met hand en tand, ver zetten tegen maatregelen, die hem verderfe- k lijken. Maar is er eenmaal toe besloten, dan bezondigt hij zich niet, als de Hollander, aan napleiten en hij denkt er niet aan te sa-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 3