- - Aan onze abonne s. Plaatselijk Nieuws* Doordat het congres van de S. D. A. P. zich verklaart tegen het deelnemen harer partij aan de Regeering, is er in 1913 geen concen tratie-, doch een extra-parlementair kabinet- Cort van der Linden gevormd. Dit kabinet heeft het Concentratie-program grootendeels uitgevoerd, doch de onderwijs- paragraai jammerlijk genegeerd. En dit kabinet heeft meer gesaboteerd: de evenredige vertegenwoordiging is dusdanig in gericht, dat de politieke partijbesturen den grootst mogelijken invloed krijgen: het is, als heeft men een tegenwicht willen vormen tegen t e grooten kiezersinvloed, nu er algemeen kiesrecht zou komen, in de jaren van Cort van der Linden was er een aanpassen van liberale staatkunde aan clericale eischen, die ons on derwijs dreigt te bederven, en het vertrouwen in de liberale politiek bij vooruitstrevenden en vrijzinnig gezinden sterk heeft ondermijnd. tiet steeds invloedrijker wordende clericalis- me doet de behoefte aan samengaan van vrij zinnige partijtjes steeds sterker worden. Nu evenredige vertegenwoordiging de kan sen zoo schoon scheen te maken voor kleinere partijen, die in vele streken der lands ver spreid wonende aanhangers hebben, zijn alle partijen op eigen risico de verkiezingen gaan voeren: van de 32 partijen konden 15 zelfs geen enkelen vertegenwoordiger verkozen krijgen! Zoo hebben velen van de verbrokke ling afgezien en de Vrijheidsbond heeft een zestal partijen here'enigd. Wat beteekent nu deze concentratie? De Liberale Unie is de sterkste organisatie, die er in is opgegaan. Het meest kenmerkend is het meedoen van de Vrije Liberalen en het verre blijven van de Vrijzinnig-democraten. Het programma van den Vrijheidsbond is dan ook meer liberaal dan democratisch. Het wil vrijheid als grond slag van staatsbeleid en onvoorwaardelijke handhaving van orde en vrijheid door het wettig gezag. Het wil de ontwikkeling van het vrije bedrijfsleven en bestrijding van bureau cratische wetgeving. Socialisatie wordt afge-* wezen. Evenals de andere linker partijen wil ook de Vrijheidsbond de volledige staatkun dige burgerrechtelijke en economische gelijk stelling van man en vrouw. Het program is kort en bondig: zooals alle programma's vol van schoone beginselen. De politieke praktijk van den Vrijheidsbond is kort: maar in dien korten tijd heeft ze kans ge zien in de 2de Kamer unaniem tegen het wets voorstel voor plaatselijke keuze te stemmen, wanende hiermede de Vrijheidsvaan hoog te houden. Ueen vrijheidsbonder scheen te besef fen, dat talloos vele Nederlanders zichzelf, hun landgenooten en de opkomende jeugd willen vrijwaren tegen de aanslagen van het drank kapitaal op hun gezondheid en levenskracht. Het is te hopen, dat de vrouwengroep in de Vrijheidsbond zich krachtig zal doen gelden: onder haar zijn vrouwen, die in een vroegere fase van haar openbaar leven voor plaatse lijke keuze plachten op te komen! De vrouwengroep is actief werkzaam: hare werkzaamheid doet te sterker betreuren 't ont breken van een eigen politieke organisatie, waarin vrouwen-eischen op politiek en maat schappelijk gebied beter tot haar recht zouden zijn gekomen: Ze schijnen meer de rol te ver vullen van de vrouwelijke hulptroepen bij ver kiezingen, zooals de Engelsche liberale partij ze al zoolang heeft gekend, dan een doelbewuste, richtinggevende groep in het groote partijver band. Leden van het voormalig hoofdbestuur der Liberale Unie hebben in het openbaar hun protest laten hooren, dat er tot samenwerking met de Vrije Liberalen is besloten, terwijl de Vrijz.-democraten buiten den Bond blijven. In het licht der geschiedenis van de laatste 30 jaren wijst dit er op, dat de Vrijheidsbond meer conservatief-liberaal, dan vooruitstre- vend-democratisch gericht is. Door democratische hernieuwing beleefde het liberalisme een krachtige bloei, wat de thans ingeslagen koers zal brengen, zal de toekomst leeren. De Vrijzinnig-democratische Bond legt den nadruk op de democratische ontwikke ling onzer instellingen. Ze stelt als eisch, dat „wetgeving en regeeringsbeleid er op gericht moeten zijn de maatschappelijke ontwikke- lingsvoorwaarden voor allen gelijk te maken." De omvang van het eigendomsrecht moet bij de maatschappelijke ontwikkeling worden aan gepast. Aan de overheid komt een leidende taak toe in het bedrijfsleven in het algemeen belang. In beginsel zijn de Vrijzinnig-Democra ten niet socialistisch: hun practische eischen en het zeer uitvoerige werkprogram en het ge meenteprogram komen in vele gevallen met die van de S. D. A. P. overeen. Wel lezen we in den aanhef van het pro- giam van den Vrijheidsbond, dat ook deze de mocratische bedoelingen heeft: doch sinds Nov. 1918 geven conservatief-liberale bladen aan dit woord een nieuwe interpretatie: Zij willen een onaantastbare democratie, d. i. een regeering, door de meerderheid gekozen en als zoodanig geëerbiedigd. Ze ontkent het recht der minderheid op actief ingrijpen. Bij het aannemen van dezen stelregel, ware alle vooruitgang in de historie een onmogelijk heid: het beteekent volledige verstarring. Im mers slechts kleinere groepen zijn zich bewust, strijden bewust voor wat komen moet! Tegenover deze abstracte democratie heeft MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.— mooi degelijk AMEUBLE- MENT t 90.-; groote SPIEGEL f 35.-; SCHILDERIJEN t 15.- per paar; SLAAP- ss KAMER AMEUBLEMENTENpracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmaker: a EGELANTlERSuRACHT 104, Amsterdam. mr. S. van Houten een meer inhoudsrijk begrip gesteld, toen hij er op wees, dat onze staats instellingen door handhaving van eigendom, erfrecht e. d. wel degelijk voor het eene in dividu gunstiger levensvoorwaarden schept dan voor het andere. Zoo heeft deze liberaal de grondgedachte der latere Vrijzinnig-democraten reeds naar voren gebracht. Dr. J. v. d. Bergh v. Eysinga—Elias. N.B. Een laatste stuk schrijf ik over 2 of 3 weken over de Evenredige Vertegenwoordi ging! In dit blad komt als bijlage het officieel raadsverslag onzer gemeente, zooals dat ook in boekvorm uitkomt. Bij wijze van proef worden deze verslagen gratis bij ons blad gevoegd en hopen wij, dat tiet aantal abonné's dermate zal stijgen, dat onze moeite en onzen arbeid voor een flink gedeelte beloond zal worden. W egens de groote uitgebreidheid is het ech ter niet mogelijk alle verordeningen, welke door den Raad worden vastgesteld, op te nemen. Na de proefneming, welke voorloopig geldt voor het jaar 1922, zal wel gebleken zijn of opneming van alle verordeningen gewenscht oi noodzakelijk zal zijn. Üns verslag en ons overzicht, zooals wij dat steeds hebben gegeven, blijft gehandhaafd. Redactie. BLOEMENDAAL. De drie huizen naast den winkel van den heer Hogenbirk, aan den Bloemendaalschen weg, worden met den grond gelijk gemaakt. Op dezelfde plaats zal een groote winkel ver rijzen van de Fa. Wisbrunn en Liffmann. Het bouwen van dit winkelhuis is gegund aan de architecten Mulder en van Asdonk alhier. Twee loopjongens van den kruidenier R. al hier hebben, nadat zij samen ruim 400 gulden geïnu Hadden, de vlucht genomen, elk met zich meenemende een fiets. Ver kunnen zij niet met 400 gulden komen, zoodat zij wel spoedig door de politie gesnapt zullen worden. in ons vorig nummer stond vermeid, dat al len, die in het bezit waren van boeken van Vincent van Uogli, de heer de la Faille, van hier, een genoegen zouden doen hem daarvan kennis te geven, daar deze bezig is met het samenstellen van een catalogue raisonné van bovengenoemden schrijver. Onze zegsman heeft een groote fout begaan, die we niet eer der hebben bemerkt dan toen het te laat en ons blad al gedrukt was. De boeken moeten natuurlijk werken zijn en bovengenoemde schrijver moet zijn bovengenoemde schilder. Bluemendaalsche Wijkverpleging. Sedert 20 jaar is er in Bloemendaal een Wijkverple ging. Deze had een reeks van jaren een diaco nes, welke het wijkwerk deed. Toen echter het Haarleinsche Diaconessenhuis niet meer bij machte was een zuster af te staan, is de laat ste paar jaar het werk gedaan door zuster Van Veen en nu tijdelijk door zuster Tangelder. Een buitengewoon (of misschien gewoon?) bezwaar waren de geringe inkomsten. In 1920 is daarop een krachtige poging gedaan bij alle contribuanten, of zij hun contributie wilden verhoogen en een reeks nieuwe donateurs werd gewonnen. Het is ons echter niet gelukt de uitgaven te dekken. Daarop heeft er een conferentie plaats gehad tusschen het Bestuur van „Het Witte Kruis" en het Comité voor Wijkverpleging. Daar werd in beginsel besloten tot fusie der beide wijk- verplegingen. „Het Witte Kruis" verbindt zich daarbij voor Bloemendaal (dus het noordelijk deel der gemeente) een protestantsche wijk verpleegster te benoemen, terwijl drie perso nen uit dit comité overgaan in het Bestuur van „Het Witte Kruis". Op deze wijze hopen zij de ongewenschte concurrentie, die er tusschen beide verplegingen dreigde (immers ook in het noordelijk Bloemendaal namen velen de zuster van „Het Witte Kruis"), te voorkomen. Door dat „Het Witte Kruis" ean eigen huis heeft, is het mogelijk de onkosten te dekken en het voortdnrend probleem, waar deze zuster moest wonen, op te lossen. Nu is echter de vraag aan alle contribuanten: wilt u de contributie, die u tot heden aan ons bijdroegt, doen overgaan op „Het Witte Kruis"? Immers alleen aldus zal het mogelijk zijn de groote uitgaven voor de twee Zusters te dekken. Gaarne ontvangt de Penningmeesteresse hiervan bericht voor 1 Maart a.s. Baronesse W. R. v. Lynden-Calkoen, Penningmeesteresse. Bloemendaalscheweg 92. De cursusvergadering, welke Donderdag avond werd gehouden in Hotel „Vreeburg" al hier, en welke vergadering was georganiseerd door de afdeeling Bloemendaal der S. D. A. P., is uitstekend geslaagd. Ongeveer 150 bezoe kers, voor het meerendeel dames, woonden de voordracht bij, welke Kees Meijer hield over „De Koopman van Venetië". De heer Jos. de Klerck verhoogde deze avond van kunstgenot, door op onberispelijke wijze een sonate van Bach te spelen. SANTPOORT. Als dat niet trekt Woensdagavond hield de Vereeniging „Volks onderwijs" een ledenvergadering. Als afwisse ling werd een film vertoond en gaf de nog maar kort opgerichte gymnastiekvereenlging een stand te zien, welke een bewijs gaf van het ernstig streven dezer Vereeniging. De heeren Honderdors en v. Donselaar zorgden voor het muzikale gedeelte. Des middags gaf „Volksonderwijs" een gratis bioscoopje voor de schoolkinderen. Mej. 'l'j. Bergema is geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Door het vallen van zijn fiets, heeft de heer Kr. alhier zijn sleutelbeen gebroken en moest naar het gasthuis vervoerd worden. T O O N E E L. DE ZWAAN DE HAGHESPELERS. Onder de auspiciën van de afdeeling Haar lem en omstreken van het „Nederlandsch Too- aeelverbond" speelden de „Haghespelers", onder directie van Eduard Verkade, Maan dagavond m den Stadsschouwburg te Haar lem het blijspel in 3 bedrijven „De Zwaan" door rrans Molnar, vertaald door Adolphe Engers. Een bijna geheel gevulde schouwburg, vele verkouden bezoekers, die blijkbaar niet wis ten, dat men met een pepermuntje in den mond de keel vochtig houden en hoesten voor komen kan, zoodat wij zoowel van de zijde van het publiek als van de spelenden klach ten vernamen over het hinderlijke hoesten. Hinderlijk vooral in een spel ais „De Zwaan", waarin de schrijver aan luidruchtigheid geen plaats gunt. omdat hij, kenner van het men- schelijk gemoed',- de stiller contrasteerende eigenschappen tegenover elkander stelt en die voor de oogen van het publiek een stiller, maar daarom niet minder tragischen, strijd wil laten uitworstelen. Zoowel Eliy Reicher, die de rol van Prinses Beatrix speelde, als Cor Ruys, die Hyazinth, den sympathieken geestelijken vertolkte had de bedoeling van den schrijver goed begre pen en beiden hadden een uitstekende opvat ting van hun rol. Elly Reicher gaf een eerzuchtige, hoogmoe dige weduwe van vorstelijken bloede, wier hartstocht zich uitsluitend in eerzucht uit en wier eenige begeerte is haar dochter, Alexandra, getrouwd te zien met den kroon prins Albert. Haar pretentieuze houding en haar precieuze gebaren wekten, zoodra zij het tooneel betrad, reeds dadelijk den indruk, dat hier een vrouw verscheen, wankel van hoog moed. Cor Ruys leverde een prachtig tegenspel, als de wereldwijze geestelijke, die de vlagen van hoogmoedswaanzin eerst liet uitwoeden, om dan met de meeste kalmte wi zelfbeheer- sehing toch te zeggen en te doen hetgeen onvermijdelijk moet gezegd en gedaan worden. Wanneer de kroonprins (Paul de Groot) niet spoedig genoeg in overeenstemming met de wenschen van Mama Beatrix besluit, be denkt de laatste een middel om haar doel te bereiken. Het voor de liefde van een prinses ontvankelijke hart van den gouverneur, Profes sor Hans Agi, zal als lokvogel gebezigd wor den. De Professor moet de jalouzie van den kroonprins opwekken, waartoe Prinses Alexan dra zich een k'.ein beetje voor den professor gaat interesseeren. Prof. Hans Agi gaat maar al te gretig op het geveinsde aanbod in en wordt verliefd op Alexandra, ontwikkelt daardoor eigenschap pen, die Alexandra op haar beurt eveneens tot liefde voor hem voeren. M AISOIM HETTY ZOOEVEN ONTVANGEN: GROOTE HOUTSTRAAT 126 TELEFOON 1760 RUIME COLLECTIE VOORJAARS-NAUVEAUTE'S I IN DAMES- EN HEEREN MODE-ARTIKELEN I De Kroonprins naijverig op den geleerden en onderhoudenden mededinger gaat nu stap pen doen om zich de genegenheid van Alexan dra te verzekeren, waarin hij echter niet da delijk slaagt, omdat Alexandra den proiessor liefheeft en den kroonprins slechts hoogacht. De strijd tusschen Alexandra's licide en haar eerzucht, gaf Tilly Lus een schoone kans, die ze niet heeft laten voorbijgaan, om ons een fijn, welbeheerscht spel te doen genieten. Deze strijd wordt, zooals dat in vorstelijke milieu's past, natuurlijk beslist ten gunste van de eerzucht. De gedesillusioneerde proiessor, in zijn sympathieke naïveteit uitstekend ver tolkt door Eugene Gilhuys, pakt zijn kofiers en de prins-troonopvolger krijgt de lieftallige prinses, echter met de kennisgeving, dat zij hem niet uit liefde, doch uit achting zal vol gen, hetgeen voor Zijne Hoogheid geen be zwaar blijkt te zijn. Nog te vermelden zijn als zeer goed ge speelde rollen: de Symphorosa van Louise Kooiman, de met hoogmoedswaanzin geïnfec teerde zuster van Prinses Beatrix en de majordomus, Caesar, van Cees Laseur. De voorstelling van „De Zwaan" heeft ons een avond van beschaafd genoegen gegeven, waarbij de spelers zich kenmerkten door goed begrip en zekerheid in 't spel. In den schrijver Franz Molnar valt nog te bewonderen de gave om het aandoenlijke zóó dicht naast het ridicule te plaatsen, dat men geroerd wordt en lacht in één oogenblik. Henri Bakels. ONTVANGEN TIJDSCHRIFTEN. Wij ontvingen nagenoeg gelijktijdig de Janurari- en de Februariaflevering van „De Nieuwe Gids". Dit tijdschrift zet het nieuwe jaar flink in met welvoorziene afleveringen. De Directie deelt tevens mede, dat elke abonné, die een nieuwen abonné aanbrengt een bon op een pastelportret van Anton van Welie ontvangt welk cadeau een handelswaarde van twee duizend Gulden vertegenwoordigt. Er worden niet meer dan 301) bons uitgegeven, terwijl de deelneming blijft opengesteld tot 1 Juli 1922. De Januari-aflevering wordt geopend met een verhaal van Felix Timmermans: „De Pastoor uit „den bloeyenden Wijngaerdt des Heeren". Timmermans maakt het leven in de pastorie geheel trasparant: het is oi deze dichterlijke schrijver een licht erop doet stra len, waardoor een nevel optrekt en het leven geheel verklaart. De pastoor is alreeds ge- ruimen tijd met zijn rijk gesorteerde wijn- voorraden in den kelder bezig, ais de meid koint waarschuwen, dat het eten op tafel staat. „De ronde meid roept om te komen eten, doch de pastoor antwoordt maar ,,ja" en gaat voort de wijnsarcophagen te bezichtigen. De meid roept nog eens en nog eens, en komt ten einde, uitdagend met zijn opgeladen teiloor den kelder in: „Hier zie" zegt ze kwaad ,,als ge dan boven niet wilt eten, eet dan hier! Gaat het weer beginnen met dit ge- sleur van flesschen, en gespoel en geplas mijnen gang vuil te maken, 't Is zonde voor zoo'n duur kalfsvleesch laten koud te worden, vier irank de kilo!" De pastoor neemt kalm de teiloor aan „Dat is heel braaf Sophie, maar nu hebt ge nog een mes vergeten! Wacht ik zal er zelf wel een halen." Hij trekt met zijn telloor naar boven, zet zich aan de ronde, gedekte tafel, eet, en de meid steekt kwaad en blazend ha ren meloenkop door de deur, kwaad omdat de pastoor niet kwaad is." L. van Deijssel zegt in zijn „Losse Gedach ten" veel interessants over allerlei onderwer pen. Voorts bevat deze Januari-aflevering „Aanteekeningen bij het lezen van Kuut Hamsun" door Nico Rost; „Drie Zons-onder- gangen" door Hein Boeken; Verzen van Giza Ritschl, Hélène Swarth, J. L. Walch en P. C. Boutens. Treffend is de wijze waarop J. L. Walch in zijn gedicht „Genade" getuigt van de geest drift waarin het hervinden van den band met den Oneindige hem doet geraken. Wij drukken dit gedicht in zijn geheel op de voorpagina van dit nummer af. Eindelijk bevat deze belangwekkende afle vering van „De Nieuwe Gids" „De Hodler- Tentoonstelling te Bern" door Dr. J. J. van Laar; „De Alchemist" door E. C. Andrée Wiltens: „Brieven van J. Winkler Prins" door Joannes Reddingius; Literaire Kroniek, door Willem Kloos, het gebruikelijke buitenlandsch overzicht en Bibliographie. De Februari-aflevering bevat een beschou wing van Einstein's Relativiteitstheorie, door L. van DeijSsel; het vervolg van „De Alche mist" door E. C. Andrée Wiltens; „De kie men der Italiaansche Letterkunde", door J. Asser; „Verstandhouding", een schets door J. van Oudshoorn; „Mijn laatste Klassege- noot", herinneringen aan het Utrechtsch gym nasium, door Dr. Costerus; Verzen van Hein Boeken, Hélène Swarth en Joh. C. P. Alberts; „Hafix" door Khourshed; „Wij" meditaties over het huwelijksleven, door Joh. C. P. Al berts; een opstel van Mevrouw E. van Itter- sum-Schuurman over „den Gelen Mantel"; Literaire Kroniek, van Willem Kloos; Buiten landsch Overzicht en Bibliographie. H. B.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2