C. Fris Jr. WEET U „BRONSTEE" Belgische Anthraciet 20|3o. Timmerman dat ABR. MEIJER, Firma G. W. von Schmit&Zn. gevestigd is te Amsterdam in de Leidschestraat 15 en te Haarlem in de Groote Houtstraat 16; dat de Firma reeds meer dan 100 jaren bestaat; dat uitsluitend goede kwali teiten KOUSEN, SOKKEN en TRICOT-ONDERGOE DEREN verkocht worden tegen de laagst mogelijke prijzen dat goede kwaliteiten nooit bepaald goedkoop kunnen zijn; dat echter de duurzaamheid in het dragen het artikel toch goedkoop maakt; dat U dus uw voordeel doet door bij haar te koopen. j S MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.-; mooi degelijk AMF.UBLE- MENT f 90.- groote SPIEGEL f 35.- SCHILDERIJEN I 15. - per paarSLAAP- KAMERAMEUBLEMENTENplacht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmaker EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. alles in Rusland heeft medegemaakt, sprak uit eigen ervaring. De lezing werd toegelicht door eenige films, die niet nieuw waren, waardoor het beeld zeer slecht was. Na afloop van dezen avond gaven zich 22 nieuwe leden voor de Burgerwacht op. In Hotel „Van Ouds het Raadhuis" hield Vrij dagavond de afd. Bloemendaal van het Witte Kruis haar jaarvergadering, onder voorzitter schap van Dr. J. Th. Bornwater. Na de opening en lezing der notulen las de secretaris het jaarverslag voor van de afdee- ling en van de Commissie voor Wijkverpleging. Het werken van zuster Tollenaar, die onlangs vertrokken is, en hetgeen zij voor de afdeeling gedaan had, werd nog eens herdacht. Uit het verslag bleek, dat het huis en de ma gazijnen nog in goeden staat verkeeren. Er werden in den loop van het jaar 134 artikelen uitgeleend. Voor het opnieuw aanschaffen en herstellen van verplegingsmateriaal had men fl. 250. besteed. Vervolgens meldt het verslag, dat de op komst der leden bij vergaderingen zeer gering is. Het ledental is vrijwel hetzelfde gebleven. Dit is in hoofdzaak te danken aan zuster Tol lenaar, die een ijverig propagandiste was voor de afdeeling. Hierna werd de rekening en verantwoording van den penningmeester nagezien en in orde bevonden, waarna de penningmeester een pluimpje van den voorzitter kreeg voor zijn nauwgezet beheer. De heeren Bornwater, Beusekom en IJzer man, allen aftredende bestuursleden, werden herkozen, terwijl ook de bestuursleden voor wijkverpleging, bestaande uit de dames: Born- water-Eldering en Damalvy-Molière-Gouda, bleven. Nadat de voorzitter eenige mededeelingen van belangrijken aard had gedaan omtrent sa menwerking van het Witte Kruis en de Bloe- mendaalsche Wijkverpleging, werden het huis houdelijk reglement en de voorschriften voor de Wijkverpleegster herzien. Na de rondvraag werd de vergadering door den voorzitter gesloten. AERDENHOUT. Hier wordt een collecte gehouden, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor" de Hol- landsche'kinderkeuken, die onlangs te Saratow (Rusland) is opgericht. Laat ons hopen, dat onze villabewoners niet karig zullen zijn met hun giften, zoodat een groote som gelds afge dragen kan worden. B. en W. zullen voor deze collecte hunne toestemming nog moeten verleenen. SANTPOORT. Een drietal personen, die op een fabriek werkzaam waren, werden wegens gebrek aan werk ontslagen. Ze besloten toen, daar zij nogal veel aan muziek doen en hiervoor veel lief hebberij hebben, alhier een concert te geven, waarvan de opbrengst voor hen zelf zou zijn. Na eenig zoeken vonden zij in een bondsge- bouw een geschikte zaal om het concert te geven. Nadat alles in orde was gemaakt en zij over de zaal konden beschikken, lieten zij program ma's, reclamebiljetten enz. drukken. Om nog meer reclame te maken, lieten zij hun por tret maken, hetgeen bij een der ingezetenen voor de ramen werd gezet. De opzet was heel MODELMELK KARNEMELK YOGHURT HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UUR aardig bedacht en iiad eigenlijk niets tegen zich. Het Santpoortsche trio is echter niet opge treden, doordat zij op den dag zelf, dat het concert gegeven zou worden, van het bestuur van het bondsgebouw bericht ontvingen, dat zij de zaal niet konden krijgen. Natuurlijk een groote tegenvaller voor de jongelui en ook een schadepostje, daar zij nu niet in staat zijn de gemaakte onkosten te dekken. Het trio laat het er echter niet bij zitten. Zij hebben een rechtsgeleerde in den arm geno men om althans hun onkosten vergoed te krijgen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN In lossing schip „Cosmopolite" ligplaats Turfmarkt. Voor het bespreken van partijen wende men zich tot onzen Vertegenwoordiger aan het schip of tot ons kantoor. N.V. Hoenderdos' Brandstoffenhandel Leidscheplein 15-19 Telefoon 773 BERGOPWAARTS. Kon. Vereen. „Het Nederlandsch Tooneel". De groote voorwaartsche beweging van de kunstenaars, de baanbrekers op den evolutio- nairen weg is tot staan gekomen. Zij beginnen het afgelegde terrein te overschouwen, nader te verkennen, het bewoonbaar te maken. Zij Fcginnen te beseffen, dat een nieuw tijdperk is aangebroken, waarin behouden moet worden, hetgeen nieuw-gewonnen is. Behoudend begin nen zij te denken en te worden. Een latere generatie zal het nieuwe geeste lijk gebied, waarop wij ons thans gaan vesti gen en bevestigen wel weer voor uitgewoond en onbewoonbaar verklaren, om op haar beurt den trek voort te zetten in de richting van het doel, dat ons allen onbekend is, doch waarheen wij allen toch instinctief gedreven worden, ge lijk trekvogels naar het warme Zuiden. Voor ons echter luidt het parool voorloopig: samen trekken, concentreeren. In een mijner vorige artikelen heb ik reeds er op gewezen, dat ons uit het buitenland be tichten bereiken over verdieping en concen tratie in de kunst en dat dezelfde verschijn selen ook in ons eigen land waarneembaar zijn. De heer D. H. Scheffer levert met zijn tooneel- spel „Bergopwaarts" een bewijs temeer ervan. In dit uitnemende looneelspel wordt de hu welijkstrouw geprezen, de deugd wordt erin beloond en de zonde gestraft. Blijkbaar was dit verloop geheel naar den zin van het over- talrijke publiek, dat de voorstelling op Vrijdag avond 24 Februari, in den Stadsschouwburg te Haarlem bijwoonde. De predikant Henk ter Haer doet zich kennen als een onbekrompen, idealistisch en waarlijk vroom mensch, die een moeilijken strijd te voeren heeft met zijn bekrompen plattelands gemeente, vertegenwoordigd door ouderling Bongers. Valt die strijd Dominé zwaar, zijn vrouw, Mary, die een mondain leven gewend is, blijkt in 't geheel niet daartegen bestand. Vol moed en goeden wil is zij tot de dorpe lingen gekomen, doch nergens heeft zij contact gekregen. Eenzaam voelt ze zich en van een ieder verlaten, totdat een oud vriend in het dorp verschijnt: de jonker Paul van Nyeweme. Paul, die een boemelaar is en een charmeur, krijgt op het ontzette gemoed van het onge lukkige vrouwtje gemakkelijk vat en verleidt haar tot dwaasheden, die haar zoodanig in op spraak brengen, dat zij het lidmaatschap van Je kerk verliest. Tot wanhoop gedreven vlucht Mary met Paul naar Frankrijk. De door smart gebroken predikant, die hl- tusschen gedwongen wordt ten beroep naar el ders aan te nemen, blijft zijn vrouw getrouw, ondanks Je liefde voor haar waarvan de sym pathieke freule Else van Nyeweme blijk geeft. Henk blijft zijn vrouw terug verwachten en ziet reikhalzend uit naar bericht van haar, waaruit blijken zal, dat zij tot inkeer ge komen is. In het laatste bedrijf vernemen we, dat Paul zijn laatste middelen in Monte Carlo verloren heeft en zelfmoord gepleegd heeft. Aan het slot van het spel. verschijnt Mary gebogen, als schuld en ongelijk bekennend, in de deur van Henk's kamer en onder het uiten van een kreet vallen elkander in de armen, die nu voor goed elkander toebehooren. Henri Eerens heeft een syinpathieken. mo dernen dominé gegeven; vooral zijn gelaats uitdrukking was voortreffelijk. Enny de Leeuwe miste een weinig de distinctie, het aanzien, waardoor een predikantsvrouw van goeden huize zich kenmerkt; het mondaine was bij haar te dik opgelegd. Mevrouw Sablairolles, die als moeder van den predikant den band tusschen Henk en Mary bleef vormen, speelde haar moeilijke rol met groote toewijding. Zij maakte de figuur van de zorgzame en wijze moeder zeer waar en begrijpelijk. Louis van Gasteren schonk ons in zijn welbeheerscht spel en in zijn voortref felijk gebaar een heerlijk type van een be krompen en onverzettelijk orthodox ouderling. Emma Morel heeft in haar rustig en waardig spel met groot succes de freule vertolkt, die in eer en deugd den sympathieken predikant be minde, zonder de voldoening te smaken diens liefde te winnen. HENRI BAKELS. BOEKBESPREKING. Het tweede boek van Elsevier's Algemeene Bibliotheek. Overeenkomstig hare belofte gaf de redactie van bovengenoemde bibliotheek ons in de tweede maand van dit jaar het tweede deeltje van haar 12-deelige serie bevattelijke al gemeene ontwikkelingslectuur, waarop wij bij het verschijnen van deel 1 met instemming en erkentelijkheid wezen. Ditmaal is de schrijver niet een der redacteuren (redacteuren zijn, zoo als men zich zal herinneren, J. de üruyter, de schrijver van dat heldere samenvattende boekje over de Russische revolutie en onze bekende letterkundige Herman Robbers) maar dr. G. C. A. Valewink, trouwens een al niet minder be kend popularisator, op sterrekundig gebied. In 132 bladzijden, met een in het alphabet gestelde woordenlijst en opgaai van eenige populaire werken, tijdschriften en atlassen, beschrijft en betheoretiseert dr. Valewink de ruimte, den wereldether, ons zonnestelsel, aarde, maan, pla neten en sterren en we worden daarbij geleid door een leermeester, die door zijn gemoe delijken doch klaren toon, de duidelijkheid van zijn voorstelling en de helderheid van zijn stijl, ons leeken den stclligen indruk geeft, dat hij het weet: dat is voor den lezer pleizierig werken. De schrijver is een rustig man en hij dringt ons zijn wetenschap niet op, integendeel, hij geeft den lezer den raad zijn boekje op ge schikte oogenblikken ter hand te nemen en bij stukjes en beetjes door te werken, om als hij er tijd en lust toe krijgt, later een der grootere aangehaalde werken ter hand te nemen. Het boekje vervult ons met grootcn eerbied voor den wetenschappelijken arbeid der sterre- kundigen. De keurige uitgave is uiterlijk geheel gelijk aan het eerste deeltje dezer serie. Ook dit boekje zal, naast het voortreffelijke werk van dr. A. Pannekoek (de Wonderbouw der we reld, bij Van Looy verschenen) heel wat men- schelijke kennis omtrent den kosmos en de manier, waarop de wetenschap zich deze kennis eigen maakt, verbreiden. DE TOT DEN HONGERDOOD VEROOR DEELDE MILLIOENEN. Het gebied waar de hongersnood woedt, wordt telkendag grooter. De cijfers, door de R.'ssische regeering medegedeeld, blijken nog onder de werkelijkheid. Feitelijk lijden 33 mil- lioen ntenschen honger, en zoo wij niet ten spoedigste hulp verleenen op groote schaal, zijn 15 a 19 millioen veroordeeld om te ster ven. „Ik sta er op te verklaren zegt Nan- sen dat deze 15 a 19 millioen allen, zonder uitzondering, gered kunnen worden, zoo men In September 1.1. naar ons geluisterd had en dus gegeven had wat wij vroegen" (5 millioen pond). Heden is het te laat. Millioenen zijn reeds gestorven, millioenen zullen nog sterven, onherroepelijk, ook zoo de hulp van vele scheepsladingen graan ter elfder ure nog ver leend zou worden. Alle comité's te zamen voe den thans 3 millioen menschen: 3 millioen, ter nauwernood een zesde deel van het totaal, dat door den hongerdood bedreigd wordt. Twee spoorlijnen geven toegang tot het lion- gergebied, te zamen kunnen zij ten hoogste 150,000 ton graan per maand vervoeren, dat is bOO.OOO ton tot Mei. Worden die 600,000 ion gebruikt om de verhongerende bevolking te voeden, dan kunnen wij 6 a 7 millioen men schen redden. De anderen zullen sterven. Meer kunnen wij niet doen. Maar de akkers moeten bezaaid worden, zoo niet, dan brengt het volgend najaar nieuwe hongersnood. Voor zaaikoren zijn 400.000 ton graan noodig. Gebruiken wij die geheele hoeveel heid, dan blijft er slechts 200,000 ton voor de hongerenden over. Hoe meer wij besteden voor de akkers, des te minder menschen kunnen wij redden. Hoe minder land wij be zaaien, des te meer menschen zullen deze hon gersnood overleven, maar des te erger zal die zijn van het volgende jaar." En dit vreeselijke, tragische dilemma heb ben de regeeringen en de volken te zamen thans allen gebracht, die pogen Rusland hulp te verleenen. Er is geen ontkomen meer aan, geen redding, geen uitweg. Millioenen zullen sterven, nu of het volgend jaar. Zij sterven als offers van de onmenschelijkheid der regee ringen en de harteloosheid en onverschillig heid der volken. H. D. KORTE KLEVERLAAN 40, BLOEMENDAAL ALLERLEI. Helpt mede de Tuberculose bestrijden. Dikwijls hebben wij reeds in ons blad gewe zen aldus schrijft „De Gezondheid" op de ver schillende middelen, die er zijn om de tuber culose te bestrijden en steeds moeten wij daarop terugkomen, daar wij dagelijks zien hoe zeer er nog wordt gezondigd tegen de wetten der hygiëne, waardoor de besmetting dezer ziekte al meer en meer wordt verspreid. Daarom nogmaals: Sla elke vlieg dood. Zij is de overbrengster en draagster van tuberkel bacillen! Het is onmogelijk de tuberkel-bacillen die door spuwen op den bodem zich bevinden, door de zooien uwer schoenen te dooden. Spuw daarom nooit op den bodem! Spuw ook niet in uw zakdoek, maar in een glas dat in uw zakdoek is verborgen, en respecteer een ieder, die dit doet, want hij bestrijdt hierdoor de tuberculose. De bacil is een onzichtbare vijand; dit is de reden waarom men zoo zorgeloos is. Op een speldenknop, in een boek uit de biblio theek, in het stof van de keuken, aan eetlepels en aan de knop van de deur, aan bankbiljet ten en onder de nagels, kunnen zich vele ba cillen nestelen. Overal en overal! Reinheid is het beste middel den bacil van zich af te houden. Zon, frissche lucht en sport, waardoor de borstkas wordt verwijd, maken het lichaam krachtig om tegen den indringer weerstand te bieden. Niemand is in staat hem geheel te ontvlieden, maar men kan wel den strijd met hem aanbinden. De tuberculose is te genezen. Dat moet een ieder weten. Hij, die zich vrij aan het gevaar blootstelt, en alleen maar aan erfelijkheid denkt doet slecht voOr zich en zijn kinderen. De tuberculose is niet erfelijk, wel de con- stitutioneele aanleg daartoe. De voornaamste bron is de zieke mensch, die anderen besmet. Hij, die medehelpt den tuberculoselijder te ge nezen, bestrijdt de tuberculose en bevoordeelt hierdoor zijne medemenschen. Wie voor ver- eenigingen, sanatoria enz. geld geeft, werkt mede tot bestrijding dezer vreeselijke kwaal. Ook indien men tegen lichtzinnigheid, nala tigheid enz. te velde trekt, helpt men de kwaal bestrijden. Een tuberculoselijder, die een huwelijk aan gaat, brengt het nageslacht in gevaar. Een tuberculeuze moeder, die met den lepel van het kind de pap proeft, brengt den bacil op het kind over. Een ieder helpe dus mee tot bestrijding der tuberculose. De vijand is de bacil, die in elk huis woont en die men in ieder huis kan vangen. Gulzige slangen. In de vochtige streken der Rhilippijnen, zelfs in rietwortelplantages. komt een reusachtige slangensoort voor, n.l. de Python reticulatus. Daarbij is een lengte van 6 Meter geen uizondering. Zes of zeven stevige soldaten minstens zijn noodig om zoo'n dier onbeweeglijk vast te houden. De vrouwelijke geleerde Mevrouw Mary Dicterson, redactrice van de „American Museum Journal," vertelt van een python van 8 Meter lengte, die niet in staat was om te vluchten, omdat hij een everzwijn had ingeslikt, welke 60 K.G. woog! Ook zijn gevallen bekend, waarbij volwassen luipaarden en varkens waren ingeslikt, met gewichten van 40 K.G. In de menagerie van Carl Hagenbeek heeft men dikwijls pythons antilopen e.d. zien verslinden, die tot 50 K.G. wogen. De pythons en sommige andere rep tielen zijn in staat dieren te verslinden, die drie of viermaal zoo breed zijn als zij zelf. Dit is mogelijk, doordat de banden die de beenderen aan den kop verbinden zeer elas tisch zijn, zoodat de kaken van den gulzigaard ongelooflijk wijd kunnen worden opengesperd. Hoe het mogelijk is, dat het dier nog kan ademhalen met zoo'n gevaarte in zijn muil, lijkt wel een raadsel; hier komt de rekbaarheid der weefsels te hulp, waardoor de stemspleet heelemaal buiten de kaken uitpuilt. Het ondoordringbaar maken van zeildoek. In dezen tijd van kampeergenot zal men kunnen profiteeren van een voorschrift, hoe zeildoek ondoordringbaar wordt gemaakt. Men lost zeep in warm water op en voegt hieraan een oplossing toe van ijzersulfaat. Er vormt zich een onoplosbare verbinding van zeepbe- standdeelen met het ijzer. Deze wordt uitge- wasschen en gedroogd en vermengd met lijn olie, waardoor een soepel vernis ontstaat, het welk het zeildoek ondoordringbaar maakt en het tegen barsten beveiligt. MAISON HETTY ZOOEVEN ONTVANGEN: GROOTE HOUTSTRAAT 126 TELEFOON 1760 RUIME COLLECTIE VOORJAARS-NAUVEAUTE'S IN DAMES- EN HEEREN MODE-ARTIKELEN Zie toe wat uw kinderen lezen. Van deze gelegenheid maken wij nog even gebruik om ouders en opvoeders, die zelf weinig of geen romanlectuur ter hand nemen, ernstig te waarschuwen om toch het oog te houden op de boeken van hun kinderen. Men heeft er geen begrip van hoever deze, aanvankelijk misschien niet begrijpend en later uit harts tocht, zich durven wagen. „Tijdschr. v. R.K. Ouders en Opvoeders".

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2