TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 4 Maart 1922 Plaatselijk Nieuws. No. 9. Uitvaart van mijn dochtcrke. De felle Dood, die nu geen wit mag zien, Verschoont de grijze liên. Zij zit omhoog en mikt met haren schicht Op het onnoozel wicht En lacht, wanneer in 't scheien De droeve moeders schreien. Zij zag er een, dat, wuft en onbestuurd, De vreugd was van de buurt, En vlug te voet, in 't slingertouwtje sprong Of zoet Eiane zong, En huppelde in 't reitje Om 't lieve loddereitje. Of dreef, gevolgd van een wakk'ren troep, Den rinkelenden hoep De straten door, of schaterde op een schop; Of speelde met de pop, Het voorspel van de dagen, Die de eerste vreugd verjagen; Of onderhield met bikkel en bonket De kinderlijke wet, En rolde en greep op 't springende elpenbeen, De beentjes van den steen, En had dat zoete leven Om geld nog goed gegeven. Maar wat gebeurt, terwijl het zich vermaakt, Zoo wordt het hart geraakt, Dat speelziek hart, van eenen scharpen flits Te dood'lijk en te bits. De dood kwam op de lippen; En 't zieltje zelf ging glippen. Toen stond, helaas! de jammerende schaar Met tranen om de baar, En kermde nog op 't lijk van haar gespeel, En wenschte lot en deel Te hebben met haar kaartje, En dood te zijn als Saartje. De speelnoot vlocht, toen 't anders niet mocht zijn. Een krans van rosmarijn, Ter liefde van lteur beste kameraad. O kranke troost! wat baat De groene en gouden loover? Die staatsie gaat haast over. lo2t,. BEZUINIGING. II. De bezuinigingsleus wordt schier overal ge hoord. Wel meenen enkele groepen in onze sa menleving nog, dat het wel los zal loopen, dat wij wel uit den hoogst precairen toestand onzer staatsfinanciën zullen komen, maar het grootste gedeelte ziet met vrees den bestaan- den schuldenlast nog grooter worden, waarbij het perspectief van een komend staatsban kroet hem als een schrikbeeld voor oogen zweeft. Wanneer men dat bedenkt en vooral wan neer men in staat is door uitgebreide gegevens, verstrekt door bevoegden, dat naderend onheil ook te voelen, dan spreekt liet van zelf, dat de roep van hem of haar, die ons land wil laten regeeren door „bezuinigers", niet alleeen ge hoord wordt, maar zelfs sterk inslaat. Zij zijn het, die in den waan verkeeren, dat men, hetzij direct, hetzij binnen afzienbaren tijd, uit het moeras getrokken zal zijn, wanneer de Tweede Kamer der Staten-Generaal maar bestaat uit „be zuinigers", bij voorkeur natuurlijk uitsluitend, en achter de regeeringstafel idem zooveel „be zuinigingsministers" zitten, leder, die zoo denkt, kan verblind genoemd worden; de bezuini gingsleus kan en mag niet gepromoveerd wor den tot politiek beginsel. Dat beginsel is nega tief en met een dergelijk richtsnoer is ons volk niet gebaat, neen, nog sterker, daarin ligt geen methode tot staatsbeleid. Wij zeiden reeds, dat deze leus verleidelijk is en velen zonder na te denken zich scharen achter het vaandel van dergelijke gangmakers. Maar evenals een Bond van Belastingbetalers door een leus, die ook niet mag dienen als beginsel, ten slotte weinig zal uitrichten, zoo zullen ook deze politieke be- zuinigings-partijen en -partijtjes gedoemd zijn als politiek lichaam te verdwijnen. De Centrale Commissie voor Bezuiniging uit de Maatschap pij van Nijverheid en Handel heeft zich dan ook op het standpunt gesteld zich tot alle politieke partijen in ons land te moeten wenden met 011- derstaanden oproep; Aan de Hoofdbesturen van alle politieke partijen in Nederland, M. H„ De Centrale Commissie voor Bezuiniging, wetende, dat binnen korten tijd door Uwe partij in het openbaar vele vraagstukken van alge meen belang zullen besproken worden, zou het op hoogen prijs stellen, indien in het program ma Uwer partij ook werd gewezen op de ab solute noodzakelijkheid van bezuiniging op de uitgaven der overheid. De actie onzer Commissie, die evenmin als de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel zelve, aan eenige politieke partij gebonden is, heeft haar oorsprong te danken aan het bewustzijn, dat Nederland een staats bankroet tegemoet gaat, wanneer in de ko mende jaren van gering volksinkomen de uit gaven der overheid even hoog blijven, als zij thans zijn. De bekostiging van dergelijke uit gaven toch kan geschieden op twee wijzen: De eerste is die, van het heffen van buiten gewoon hooge belastingen van alle klassen der bevolking. Indien het totale volksinkomen in de eerstvolgende jaren weder terugvalt tot dat van de, destijds niet ongunstige, jaren 19091913, namelijk 2200 millioen gulden, zal immers een totale belasting (directe en indirec te te zamen), geheven moeten worden van 25 pCt. van alle inkomens van fl. 3000.en minder en van 65 pCt. van inkomens boven die grens, zonder eenigen aftrek, om te komen tot het bedrag van 900 millioen gulden, dat thans noodig is. Dat een dergelijke belastingdruk voor alle klassen der bevolking hoogst moeilijk te dragen is en op alle bronnen van inkomen van ons volk verstikkend zou werken, behoeft wel geen betoog. De andere wijze van bestrijding der uitgaven zou zijn, dat men groote bedragen ging leenen en daarmede de staatsschuld nog aanmerkelijk zou vergrooten. Dit zou onverbiddelijk mede brengen een sterke daling van de koopkracht van den gulden en daarmede een nog veel duurder worden van liet levensonderhoud, iets wat vooral de mindergegoede klassen zwaar zou treffen. Bovendien opent deze wijze van uitgavenbestrijding een gevaarlijken weg, waarvan men bijna niet meer terug kan keeren, zooals U bekend zal zijn uit de voorbeelden van de Centrale en Oostelijk-Europeesche rijken. Onze Commissie vertrouwt daarom, dat Uwe partij, die naar zij weet ernstig bezield is het volksbelang in zoo breed mogelijk opzicht te dienen, ook harerzijds niet zal nalaten te streven naar een verkiezingsresultaat, waarbij de nieuwe volksvertegenwoordiging volkomen doordrongen is van den ernst van dezen bijna noodlottigen toestand. Met alle gegevens, welke onze Commissie hieromtrent ten dienste staan, zullen wij U op aanvrage gaarne helpen". Deze methode kan leiden tot het gewenschte doel. leder dient zich te beijveren, in zijn po litieke organisatie o.m. de bezuinigingsidée le vendig te doen worden. De politieke program ma's bieden daarvoor ruimschoots de gele genheid. Daarbij is het ongewenscht elkander op dat gebied vliegen af te vangen. Wat doet het er ten slotte toe, wie voor de bezuiniging zorgt? Welk nut heeft het te gaan krakeelen over de vraag: of deze of gene wel mag spre ken over bezuiniging? Wanneer wij allen slechts beseffen, dat er bezuinigd moet worden; dat hier geen sprake is van een bevoor- of benadeeling van de eene groep boven de andere, dan bestaat de moge lijkheid, dat wij verder komen. Op dat stand punt stelt zich ook de U reeds meerdere malen genoemde Commissie. Vandaag tast zij het ontwerp „Vlootwet" aan, morgen de nieuwe regeling op de „ambtenaarspensioenen", van daag zal zij daardoor waarschijnlijk de zee officieren c.s. voor het allergrootste gedeelte tegen zich in het harnas jagen, morgen de ambtenaren. Dat is haar voorland, dat is, kan men ook zeggen, de methode van bijna allen: „Mede roepen om bezuiniging, behalve wanneer men er zelf geen nadeelen van heeft. Een dergelijk commissoriaal werk dient ge steund te worden. De groote pers moet er voor zorgen, dat indien zij iets van deze Commissie opneemt, de toebehoorende memorie van toe lichting of anderszins, eveneens gepubliceerd wordt. Geschiedt dat niet, dan is het meestal onmogelijk zich een beeld te vormen van het geheel. De praktijk heeft ons daarvan de beste bewijzen geleverd. Niettegenstaande dat, zullen wij geenszins ontkennen, dat het bezuinigingspad niet uiterst glibberig is. Men dient een zekere dosis moed te bezitten, zich op dat pad te begeven, maar wanneer men, ai ware het na jaren, aange land is, op een plek, waar men vasten grond onder de voeten voelt, dan zal ons volk daar van de vruchten plukken. J. C. MOLLERUS. BLOEMENDAAL. De twee boschwachterswoningen aan de Zo- merzorgerlaan zijn gereed en kunnen binnen kort betrokken worden. Dinsdagavong had in Café Rusthoek weder om een vergadering plaats van de afdeeling Bloemendaal-Velsen der Vereeniging van Tuin bouw en Plantkunde. Het mooiste en interes santste van dezen avond was wel de lezing met lichtbeelden van Dr. Ide, uit Wageningen. Tei- wijl Dr. Ide een causerie hield over „Snoeien", werden door hem tegelijkertijd eenige fraaie lantaarnplaatjes vertoond. Voordracht en pro jectie werden met aandacht gevolgd. Na deze leerzame voordracht werd de spreker door den voorzitter der afdeeling een woord van dank gebracht voor het genotene. Ook de aanwezi gen lieten zich niet onbetuigd en brachten den spreker hulde in den vorm van een luid hand geklap. Door de jury, gevormd uit de heeren: Muyen, Jager en Dijkema werden 10 punten toegekend voor de inzending van een prachtige partij Amarillus en 9 punten voor een fraaie ingezonden Coelocinae. Deze twee inzendingen waren afkomstig van den heer Ende. Zeer te vreden over deze interessante en leerzame avond gingen de leden uiteen. De heer A. Stoop, Huize „De Rijp" te Bloe- mendaal verzoekt ons te willen vermelden dat zijn neef A. Stoop, die indertijd te Over- veen woonde en niet hij werd verheven in den adelstand. Deze mededeeling naar aanlei ding van een aantal gelukwenschen die hij ten onrechte ontvangt. Maandagmiddag werden door de politie de fietsen gevonden van de twee loopjongens, die met 400 ten nadeele van den winkelier R. de vlucht hebben genomen. De rijwielen werden gevonden bij een fietsenstalling aan de Tempe lierstraat. Vermoed werd, dat de heeren naar Amsterdam waren gegaan. Het bleek echter, dat de heeren nog een eindje verder waren ge reisd en wel naar Dusseldorf, waar zij Don derdagmiddag aangehouden werden. Ze hebben een aardig reisje gemaakt. Spoedig zullen de jongens uitgeleverd worden en alhier hun straf moeten ondergaan voor hun domme streek. De Genestetbank is uit zijn verborgen schuil hoek gehaald en getransporteerd naar het kruispunt Brederodeweg-Donkerelaan. De bank is geplaatst met den voorkant naar het voet balterrein en men heeft aldaar een schitterend gezicht op bosch, berg en dal. Thans komt het gedicht van De üenestet, dat in de bank ge graveerd staat, ook beter tot zijn recht. Men had geen beter plaatsje voor deze bank kunnen uitkiezen. Ongetwijfeld zullen vele wan delaars des zomers van dit heerlijk zitje kun nen genieten. Aan de Ingezetenen van Bloemendaal is door de Bloemendaalsche Gymnastiekvereniging een circulaire gezonden, waarin een opwek kend woord en het nut van de gymnastiek om schreven staat. Verder worden de ingezetenen uitgenoodigd eens te komen kijken op de oefe ningsavonden of mede te turnen. Ten slotte staat de plaats en de tijden van de oefenings avonden der dames en heeren, tevens de kos ten van het Donateurschap er in vermeld. Het volgende, niet onbelangrijke stukje werd ons ter plaatsing gezonden: Een tweede toegangsweg van af Haarlem naar het dorp. Van Haarlem komende, is men thans steeds gebonden aan de lange Kle verlaan, ongeacht welk gedeelte van het eigen lijke dorp men bereiken wil en omgekeerd is liet b.v. voor de bewoners der Stationswegen een grooten omweg om langs de Hartenlust- laan de Bloemendaalscheweg en de Korte en Lange Kleverlaan naar den Kleverweg te komen. Deze omweg zou voor hen vervallen als er een weg werd gemaakt vanaf de eerste bocht ir. den Vijverweg naar het Baanwachtershuisje bij den spoorwegovergang, die thans nog zon der groote kosten kan worden aangelegd, om dat er geen woningen of getimmerten voor be hoeven te worden aangekocht of afgebroken. Die afstand is slechts pl. m. 500 M. en van genoemde bocht langs de Stationswegen tot aan de Hartenlustlaan 350 M„ samen 850 M., terwijl ze langs den bovenomschreven omweg 1500 M. bedraagt. Ook de bewoners van het Duinlustpark en Meerenberg zou het aanmerkelijke bekorting (pl. m. 700 M.) worden, als zij zich per fiets of te voet naar Haarlem willen begeven. Willen zij gedeeltelijk van de electrische tram-gebruik maken, dan kunnen zij dat doen vanaf de halte Surendonk en dit alles natuurlijk ook in tegenovergestelde richting. Eindelijk zou er door gedachte verbinding een aardige rondwandeling om de kom van het dorp voor alle inwoners tot stand komen. Door de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" was Mej. van der Molen uitgenoo digd te komen spreken. Maandagavond heeft zij in de Ger. Kerk aan den Vijverweg gesproken over „Het Christendom en de Politiek". De be langstelling voor deze lezing was zeer gering. Nadat men gezamenlijk Psalm 119 3 gezongen had, kwam Mej. van der M. aan het woord. Spreekster stelt zich op het standpunt dat thans de tijd gekomen is, dat ook de vrouw zich met de politiek mOet gaan bemoeien. Het gezin kan net altijd het leven van de vrouw vullen, daar om moeten zij zich thans ook aan de politiek gaan wijden, vooral daar velen van hen onge trouwd zijn of waarvan hun kinderen groot zijn geworden. Volgens spr. is iedere vrouw geroe pen door God, om een plaats bij de politiek in te nemen. De mannen riep zij toe vooral de vrouwen in hun kiesvereenigingen toe te laten, daar zij een groote steun voor hen zullen zijn. Een nieuwe taak is volgens spr. voor de vrouw om zooveel mogelijk hare zusteren op te wek ken en belangstelling in te boezemen voor maatschappelijke zaken. Nadat enkele vragen door spreekster waren beantwoord, werd er nog een gezang aangeheven, waarna de bijeen komst geëindigd was. OVERVEEN. De heer J. Tuilenaar opent binnenkort een nieuwe Luxe Electrische Koek- en Brood- bakkerij. SANTPOORT. Maandag herdacht de heer J. A. 11. Lipptnan den dag, dat hij 30 jaar geleden als machinist wegwerker bij den polder „De Velserbroek" in dienst trad. Alvorens bij den polder in dienst te treden, was hij tien jaar lang werkzaam ge weest bij de N. en Z. Spaarndammerpolders en bij de Zuidwijkermeerpolder. Het bestuur .van eerstgenoemde polder had het voornemen op gevat, den heer L. voor zijn 30 jaren trouwe dienst een kleine hulde te brengen. Zoodoende gingen zij Maandagmorgen naar de woning van den jubilaris, om hem geluk te wenschen. Na eenige woorden tot den jubilaris gesproken te hebben, werd hem de gebruikelijke couvert met inhoud overhandigd. Door de afdeeling Velseroord der Nat. Chr. Geli. Vereeniging werden Maandagavond in i:et Evangelisatiegebouw twee bijeenkomsten gehouden. De zaal was geheel gevuld met kin deren. De lichtbeelden, die er vertoond werden, vielen zeer in den smaak der jeugd en werden met aandacht gevolgd. De voorzitter der afdee ling gaf van ieder beeld een duidelijke verkla ring. Na de kinderbijeenkomst werd een samen komst voor volwassenen gehouden. De belang stelling was niet bijster groot. De lichtbeelden vulden wederom een groot deel van den avond. Ook werden voordrachten gehouden door den secretaris. Voor jong en oud was deze avond zeer leer zaam. Donderdag 9 Maart a.s. zal in De Weijman te Santpoort een vergadering worden gehou den, uitgaande van de Vrijz. Kiesvereeniging „Burgerplicht", waar Mej. Joh. W. A. Naber zal spreken over „De Vrouw en de Vrijheids bond" en de heer Mr, Snleenge, Lid der Eerste Kamer over „Waarom Vrijheidsbonder?" De verkoop bij executie, welke Vrijdagmor gen in ons dorp zou plaats vinden, heeft niet plaats gehad. De villabewoner heeft zich zeker bedacht en zijn belastingpenningen maar be taald. De belangstellende, die in een tamelijk aantal waren opgekomen, konden onverrichter- zake huiswaarts keeren. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Santpoort(Station) en de daaronder ressortee- rende hulppostkantoren werd gedurende de maand Februari 1922 ingelegd fl. 8534.14, terug betaald fl. 19967.95. Het laatste^ door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3155 en het ove; e- schreven boekje 2038. ONTVANGEN TIJDSCHRIFTEN. Wij ontvingen de Maartaflevering van Neer- landia, orgaan van het Algemeen Nederlandse!) Verbond. Dit tijdschrift wijdt eenige waardee- rende woorden aan de nagedachtenis van Prof, Bolland. Gok de Boeren-generaal, Chr. de Wet, wordt in dit nummer herdacht. Verder een artikel over „Washington en wij" en eenige kleine ar tikelen. De Centrale Administratie-Maatschappij te Amsterdam heeft een aardig boekje het licht doen zien, getiteld'. „Het leven in de mooie natuur". Dit boekje is e enaanbeveling van het buitenwonen in het algemeen, in het bizonder voor menschen die dag aan dag in een stad hun arbeid in fabriek of werkplaats hebben en voor wie het buitenwonen een ^evensgenet kan zijn. Bovengenoemde Maatschappij is door aan klop eigenaresse geworden van een groot ter rein in de nabijheid van Lisse en de bedoeling is op dat terrein een villadorp tedoen verrijzen, genaamd „Het Langeveld". Als eerste theoretische kennismaking daar mee, dit boekje. „Amsteloaamum", Maart 1922 bereikte ons. Het bevat weder eenige artikelen over oud en nieuw Amsterdam. Het Februari-nummer van „Het Hoefijzer", orgaan van het Centraal Genootschap voor kin- derherstellings- en vacantiekolonies, is speciaal gewijd aan de Winterverpleging. Verschillende doktoren bepleiten in dit nummer, voor zwakke kinderen de winterverpleging buiten. Wij ko men hierop terug in een der volgende nummers van ons blad. Wij ontvingen een proefnummer van een nieuw Maandblad, uitgegeven door de Broeder- schaps-federatie, omvattende circg 50 Vereeni- gingen op religieus en humanitair gdbied. Haar beginselverklaring: "Alle menschen als broeders te beschouwen en er naar te streven ons denken, voelen en handelen daarmede in overeenstemming te brengen", is als de Ster in het Oosten voor de volkeren, die nog bezig zijn elkander te vernietigen. Doch niet alleen voor hen, deze beginselverklaring kan gelden voor ons allen. Dit nummer maakt een gunstigen indruk.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5