Firma J. Koning Zandvoort Weet U dat het NEW-HUDSON RIJWIEL de CONCURREERENDSTE Engelsche machine is! Agent: W. E. ROBBEMOND Het Engelsche leger gebruikte er 30.000. PRIJZEN: f155.—, f185—, f225—, f275— voor Heeren; f 162.50, f 192.50, f 225—f275— voor Dames. Moderne Aanleg en onderhoud v. Tuinen L. REMMERS I^ndTAL*" 20 Fa. ANT. CASSEE Zn. Aiovers Neteldoeks Verhuizingen Transporten EEKHOUT VERSTEEG L. S. Ondergeteekende bericht door dezen de ontvangst der Nou- veauté's in Stoffen en Modellen voor het a.s. seizoen. Aanbevelend, P. JOH. ROOIJ, UamiaatjeS-IVOeK en hygiënische behandeling DE Moderne Tuinaanleg en Onderhoud. Goedkoope, Vlugge en Vakkundige Bediening. A. STOMPHORST, Kinheimweg Bloemendaai. 2e Hoogerwoerddwarsstraat 28 Schoten. Wie een pracht gelijkend portret wil hebben, die let op het juiste adres. Moderne afwerking en scherp concurreerende prijzen. Briefkaarten vanaf f 1.50 de Zes. M. Vellinga, Raamvest 27 F. Damiaans B. A. A. Jansen Bonbons en Theekoekjes Telefoon 22303 Firma Gez. v* d* HAAK V. grenslijn zou worden indien Haarlem krijgt wat het wetsontwerp hem toedenkt. Spreker meent, dat Haarlem aan die gron den niet veel zal hebben. De motieven, welke Haarlem hebben geleid tot zijn booze plannen worden verder door spreker bestreden. Dat de gemeenten rondom Haarlem heen, zich sterker hebben ontwikkeld wat zielental be treft dan Haarlem, is onbetwistbaar, doch dit is niet gegaan ten koste van Haarlem, inte gendeel, dat Haarlem jiog attractie heeft, is mede te danken aan de omliggende gemeenten. Dat Bloemendaai Haarlem uitzuigt is zeker niet waar en spreekt duidelijk uit de volkstel ling van 1917. Wat schoolgelden en keurings kosten betreft, is Bloemendaai altijd bereid ge weest om een redelijke vergoeding te betalen. Wij aldus spr. wenschen van Haarlem geen cadeautjes. Het is verstandiger voor Haarlem om Spaarnestad te blijven en den droom van een ander groot-Haarlem op te geven. (Applaus) De inleider, zegt spr., sprak zich tamelijk optimistisch uit over de vooruitzichten, doch ik ben daar nog niet zoo gerust op. Een man als Mr. Slingenberg zal zeker wel overdacht hebben wat hij deed alvorens zijne plannen te hebben bekend gemaakt. Spr. vroeg zich af of een bloeiende gemeente met 3 spoorwegstations, met 4 tramlijnen, met uitnemende onderwijsinrichtingen ook voor M. O. enz., zoo maar van den aardbodem mag verdwijnen. Het zou een schande zijn. En daar om moet de strijd voortgezet worden. Platte landsgemeenten moeten er zijn. Dit is een maatschappelijk belang. En een zelfstandig en onverkort Bloemendaai gaat ongetwijfeld een schoone toekomst tegemoet. Het daverend applaus bewees hoezeer men het met alle stellingen en uitlatingen van den heer Bornwater eens was. De Voorzitter gaf gelegenheid tot gedach- tenwisseling of tot het stellen van vragen. De heer A. Bijvoet voerde het woord namens de bloembollenkweekers in onze gemeente, en zegt: Wij Bloembollenkweekers zullen gedoemd zijn te verdwijnen door de verschrikkelijk hooge belastingen met zijn dure wethouders, ciie nu tegen de verkiezingen wel even willen bezuinigen, doch straks weer in hun oude vaar water terecht komen. De geannexeerde gronden zullen gebruikt worden voor woningbouw, enz. Echter is de uitbreidingsbehoefte van Haar lem maar een utopie. De heer Krelage, bezitter van gronden bij den Zijlweg, heeft de grootste moeite gedaan, zijn tuingronden als bouwter rein aan den man te brengen. Dit is hem niet gelukt. Er is ook nog grond genoeg om te bouwen. Zou echter dit argument, n.l. behoefte aan uitbreiding, steekhoudend zijn, dan zou 't beroemde bloembollenbedrijf moeten vallen als slachtoffer van 't wanbeheer van Haarlem. De Voorzitter neemt daarna nogmaals het woord en zegt, dat Slingenberg een plan heeft, Krelage een plan heeft, doch ook hij heeft een plan, n.l. Haarlem te doen annexeeren door Amsterdam. Amsterdam is werkelijk zijn na tuurlijke grenzen ontgroeid en het zou een uit komst zijn voor Amsterdam indien het Haar lem kon naasten. We kregen dan geen groot- Haarlem doch een groot-Amsterdam. De korte redeneering, zegt spreker, is deze, velgens de openbare meening althans, Haarlem moet Schoten annexeeren en heeft daaraan een strop en voor die strop moet het Bloemendaai liefst geheel doch in elk geval voor een ge deelte hebben. Deze noodlijdendheid, zegt spr., moet echter nog bewezen worden. Weliswaar zit Schoten met een flinke crisisschuld, maar de begroo ting van Schoten wijst niet op nood. En 't is er nog lang niet zoo erg mee als met Emmen en Wormerveer, die toch ook niet ge annexeerd worden. Wat de onderwijslasten be treft, wijst spreker op wettelijke voorzienin gen, die weldra getroffen zullen worden. Tot slot geeft spreker nog eenige citaten uit mr. A. A. H. Struycken's „De gemeenten en haar gebied", om te bewijzen, dat prof. Struycken over annexatie geheel anders denkt, dan volgens sommigen in Haarlem beweerd wordt. Nadat na een desbetreffende vraag van den voorzitter duidelijk gebleken is, dat bij alle aanwezigen de overtuiging en het ernstig streven voorzit om zich te weer te stellen, wijst hij op het onverzettelijk voornemen, van de Vereeniging „Bloemendaal's Bloei", om daarbij voor te gaan en wordt de zeer geani meerde vergadering gesloten. Wij verlieten deze opgewekt en trotsch in het bewustzijn: ook Overveen wordt wakker! De Grenswijziging. De Raad van Bloemendaai houdt Donderdag een vergadering ter bespreking van de voorstellen in zake de Grensregeling. Mr. P. Tideman en Prof. E. M. Meyers van Leiden zullen den Raad van voor lichting dienen. OVERVEEN. Tot onze groote verwondering zagen we, dat men met de werkzaamheden, die bestaan in het verbreeden van het fietspad en het be- harden van het wandelpad van den Zeeweg, niets opgeschoten is. In December is men hier mede begonnen en men is thans niet verder dan dat er liggen hoopjes zand en steenen, die den rijweg smaller maken en eenige afgra vingen. Als het zoo doorgaat, loopen we hard kans dezen zomer dezelfde toestanden te krij gen als het vorige jaar het geval was tijdens de groote drukte. Niettegenstaande groote drukte, was Zondag de verkeersagent niet op zijn post. Men meldt ons dat het plan bestaat, om te beginnen met Zondag 2 April e.k., het pavil joen „De Nieuwe Zeeweg" wederom iederen dag voor het publiek open te stellen. Op dien dag zullen o.a. 400 wielrijders den Zeeweg een bezoek brengen. Dinsdag vierde de heer P. J. Raaymakers, oud-secretaris-generaal van de Rijksverzeke ringsbank, in Huize Duinrust zijn 75sten ver jaardag. Van tal van vrienden en kennissen ontving hij gelukwenschen. Deze verjaardag werd in den familiekring feestelijk herdacht. AERDENHOUT. Onze plaatsgenoot Dr. J. D. Bierens de Haan is naar Gent vertrokken om aldaar voor de Vlaamsche Studiekring eenige lezingen te houden. Behalve te Gent zal Dr. Bierens de Haan ook te Brussel en Antwerpen lezingen houden. Onze beste wenschen vergezellen den Nederlandschen wijsgeer op zijn tocht. Dat de geestelijke band tusschen Vlaanderen en Ne derland wordt aangehaald is voor beiden van groot belang. In beeldend vermogen is Vlaan deren, in denken is Nederland den ander de baas Zoo vullen zij juist elkander uitnemend aan. Woensdag j.l. had zich voor de rechtbank te verantwoorden de loodgietersknecht welke in November opdracht van zijn patroon had gekregen de waterleiding van de villa van den heer H. F. A. alhier te ontdooien. Bij deze werkzaamheden maakte hij gebruik van een brandende benzinelamp. Eerst was bekl. met de lamp op zolder werk zaam geweest en daarna was hij naar bene den gegaan om daar het ontdooiingswerk voort te zetten. Vooraf echter had hij, nadat een kaars door hem was uitgeblazen, zich er van vergewist dat op zolder niets in brand was ge raakt. Nadat bekl. ruim drie kwartier beneden was werkzaam geweest, hoorde hij eenig geknet ter. Hij dacht dat de leiding boven was ont dooid en dat nu het water was gaan weg- loopen. Boven was daarvan echter niets te merken. Bekl. liep naar den zolder en daar zag hij dat een kamertje in brand stond. Hij gaf aan mevrouw A. raad onmiddellijk de brandweer op te bellen en wendde met de dienstbode alle pogingen aan om het vuur met emmers water te blusschen. Bekl. had zich thans naar aanleiding van deze feiten te verantwoorden. Hij verklaarde steeds bij ontdooiingen te heb ben gehandeld als in dit geval door hem is gedaan. De loodgieter C. Grootegoed, die als brand meester en als getuige-deskundige werd ge hoord, zeide, dat het gewoonte is om water leidingen met behulp van benzinelampen te ont dooien en van oordeel te zijn dat bekl. niet roekeloos heeft gehandeld. Het O. M. deed in zijn requisitoir opmerken, dat het ten laste gelegde niet wettig en over tuigend is bewezen. Op dien grond vorderde het O. M. vrijspraak. De verdediger mr. Ali Cohen sloot zich aan bij het requisitoir en zeide nog dat bekl. van zijn vorigen patroon gunstige getuigschriften heeft en na het gebeurde bij zijn tegenwoor- digen patroon in dienst is gebleven. De uitspraak volgt volgende week. VOGELENZANG. De straatcollecte en de collecte langs de hui zen, welke Donderdag 9 Maart 1.1. in onze ge meente is gehouden, voor hongerend Rusland, heeft opgebracht f467.52. Het Comité brengt ook door onze bemiddeling een woord van dank aan alle gevers en aan de dames, die zoo veel geld voor de arme hongerlijders hebben verzameld. SANTPOORT. Er zal getracht worden alhier een kamer- muziekvereeniging op te richten. TOONEEL. De Mlsanthroop. Kon. Ver. "Het Neder- landsch Tooneel". Haarlem heeft dan ook zijn Molière-avond gehad. Vrijdag, 10 Maart, heeft „Het Nederlandsch Tooneel" in den Stadsschouwburg den 300en geboortedag van den grooten Franschen tooneelschrijver en -speler, Jean Baptiste Poquelin, die zich Mo lière noemde, herdacht met „De Misanthroop" te spelen. Aan deze voorstelling ging een conférence over Molière vooraf, gehouden door den heer J. H. Sauveur, president van de „Alliance Francaise". De heer Sauveur vertelde bijzonderheden over het leven en werken van Molière, en over de wijze, waarop Molière door zijn tijd- genooten behandeld was geworden. Behalve een anecdote, die verhaalt hoe een zekere heer Pinel, uitgezonden door Molière's vader, om Molière te bewegen zijn tooneelloopbaan vaarwel te zeggen en in het ouderlijk huis weer te keeren, zich zelf bij Molière's gezel schap aansloot behalve deze anecdote, be hoorden de door den heer Sauveur meege deelde bijzonderheden tot het vrijwel alge meen bekende omtrent Molière. De heer Sauveur stelde ten slotte nog in het licht, dat Molière ten onrechte „le grand comique" is genoemd door zijn tijdgenooten, terwijl hij inderdaad „un poète tragique" was, hetgeen de voorstelling van „De Misanthroop" dezen avond zou bevestigen. Wij kunnen Royaards in zijn keuze van „De Misanthroop" voor deze Molière-huldiging volgen. In dit werk is Molière op zijn breedst en op zijn diepst en doet Jtii menigmaal aan Shakespeare denken. Alceste heeft de waarheidsliefde in het bloed, zooals hijzelf zegt: hij is de onverzet telijke deugd: één bonk oprechtheid, waar door hij telkens en telkens in conflict komt met zijn intrigeerende en transigeerende me- demenschen. Hij is als een vastgeloopen schip, Bij velen hier tot groote tevredenheid in gebruik. Kopsstraat 18 b^d Zijlweg - Haarlem De Londensche Post gebruikt er 7000. STAM- EN STRUIKROZEN SIERHEESTERS OUD-ENGELSCHE TUINMEUBELEN, TUINVAZEN COMPLETE MEUBILEERING BLOEMENDAAL TELEFOON 22260 Laat uw WITWERKen WATERVERFWERK verrichten door Assendelverstraat hoek Brouwersvaart HAARLEM Prijsopgaaf zonder verplichting Zeer lage PrijzenI I PRIMA Stoffen! Hoogachtend, Heeren- en Dameskleermaker Ged. Oude Gracht 9 Tel. 1390. Correcte Pasvorm! I Solide Bewerking! p. j wr is door z'n heerlijke honingsmaak ONTBIJTKOEK voor de gegoede klasse. Uitsluitend in 1ste klas zaken verkrijgbaar. Vraagt uwen winkelier. Zoowel bij dag als avond. Beleefd aanbevelend, H. v. Alphenstraat 5 Delftstraat 32 Beddenmakerij, Meubelmakerij, Behangerij, Stoffeerderij. Verhuizingen en Transporten door geheel Nederland. Woning-inrichtingen. Speciaal adres voor hei opmaken en wasschen van Gordijnen. Concurreerende prijzen. Electrische Brood- en Bankctbakkkcrij J. BRUINOOGE Santpoort (Station) Bloemendaalschestraatweg Ruime sorteering Fijnwasscherij Speciale inrichting voor Tafelgoed en geheel opgemaakte wasch. Telefoon 118 Oranjestraat 75 Haarlem V

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 6