Plaatselijk Nieuws. MAISON HETTY ruime collectie voorjaars-nauveauté'S 1n dames- en heeren mode-artikelen „BRONSTEE" drukkelijke bepaling, dat ingeval van brand elke extra-toelage voor- of vergoeding van kleedij aan deze personen niet zal worden ver strekt. Ziezoo, dat raadsel is opgelost denken B. en W. Een gedeelte wil de Jong, het andere ge deelte wil Krimp, wij zullen ze beiden aan stellen. L)at men op het gevaarlijke pad van onbil lijkheid was gekomen met die kleeding-rege ling, zal men toch wet hebben bemerkt. Die f 100.toelage is niet te hoog gesteld en als bij een flinke brand iemands plunje er bij in schiet zou die uitdrukkelijke bepaling een uit drukkelijke onrechtvaardigheid geweest zijn. Het is echter zoo ver niet gekomen. Uit het bovenstaande is U gebleken, dat de gemeente-architect het heel erg druk heeft, dat de opzichter Krimp de rechte man zal zijn op de rechte plaats (als voorbeeld werd een brand ge noemd waar hij zich kranig heeft gedragen) dus werdde heer de Jong benoemd tot com mandant der brandweer. In deze zitting kwam vervolgens aan de orde het voorstel van B. en W. tot het verleenen van machtigirg aan hen om een opzichter te mogen benoemen, aangezien de architect met het hem behulpzaam zijnde personeel de hem opgedragen taak zonder meerdere hulp niet naar behooren kan verrichten. De heeren Laan en de Roo willen hier abso luut niets van hooren, zij wijzen op de begroo ting, veronderstellen een verkeerde werkver- deeling, en willen liever toestaan, dat het lijstje van nog uit te voeren werken eenigszins wordt gewijzigd, dan dat het bedrag van f 26.000 aan loonen voor opzichters, enz. nog eens met 'n paar duizend gulden zal worden verhoogd. Zelfs toen de weth. De Waal Malefijt de niet bemoe digende mededeeling deed, dat onze gemeente architect vandaag of morgen minstens zenuw ziek zou worden, kon dat hun houding niet wijzigen. De meeningen waren overigens tamelijk ver deeld. Gelukkig bracht de heer Hogenbirk de oplossing ter tafel. Nog eens praten met den architect over een jongere, goedkoopere kracht en dus het voorstel aanhouden tot een volgende zitting. Ook wij krijgen onze gasprijs-verlaging, al is het dan ook een geringe verlaging. Als men be denkt dat Haarlem haar ingezetenen 13 ct. laat betalen en ons ook voor ongeveer denzelfden prijs gas levert, dan kan men begrijpen, dat. waar door ons f 35,000 aan rente en aflossing moet worden betaald, wij toch nog duur gas hebben in verhouding tot die gemeente en de voorgestelde prijs van 17 en 18 ct. niet te hoog is gesteld. Voor de bewoners van de Kleverlaan en Zijl- weg is die gasleverantie van Haarlem aan Bloe- mendaal niet aangenaam te noemen. Zij toch waren reeds aangesloten aan Haarlem en zou den thans ook 13 ct. betaald hebben indien Bloemendaal geen afnemer was geworden. Een bewoner van den Zijlweg gaf zijn hart eens verlichting door er op te wijzen in een adres aan den gemeenteraad, dat hij thans 6 ct. meer betaalt dan zijn buurmenschen op denzelfden weg. (Wellicht is deze mijnheer voorstander van de Haarlemsche annexatie-plannen). Dat dit een eigenaardige verhouding is. zal niemand ontkennen, doch wij moeten nu een maal een ontzettend hoogen prijs aan Haarlem betalen en er moet dus maar niet aan de Haar lemsche prijzen gedacht worden. Als inwoner van Bloemendaal is het 't beste te denken aan Bloemendaalsche prijzen, al wat dan van buiten komt en goedkooper is, valt mee. Ben ik goed ingelicht, dan zal de keurings dienst, welke eerstdaags in het leven wordt ge roepen en waarvoor verschillende verordenin gen zijn vastgesteld in deze zitting, de ge meente nu eens niets kosten. Dat is nog eens je ware. Wel is een crediet door B. en W. aange vraagd van f 10,000.en is dit ook toegestaan, doch dit komt volgens mijn zegsman weer terug in de gemeentekas. Hetzelfde zal het geval zijn met een gemeen telijk slachthuis. De gemeente moet weliswaar garant zijn voor de Inrichting, doch dit is slechts een kwestie van vorm. Is dit zoo, dan maar spoedig een plaatsje ge zocht voor een eigen gebouwtje en ook deze menschen zijn weer tevreden gesteld. En tevre den menschen hebben we juist in dezen tijd be hoefte aan. De rondvraag leverde geen bijzonder nieuws. Alleen die vervelende automobielen-kwestie kwam weer even aan de orde. Er wordt toch heusch zoo snel niet ge reden! OPMERKER. BLOEMENDAAL. Gezondheidscommissie te Bloemendaal c.a. Uit het ons toegezonden jaarverslag over 1921 stippen wij het volgende aan: Algemeene Beschouwingen. De opvattingen van de gemeentebesturen en die der Commissie omtrent de noodzakelijkheid van bepaalde voorzieningen en omtrent de richting, waarin de belangen der volksgezond heid te behartigen zijn, waren in den regel over eenstemmend. Ajm artikel 14 der Gezondheidswet wordt door alle gemeentebesturen nog steeds niet de MASSIEF EIKEN LINNENKAS T, geslepen glas, f 70.— mooi degelijk AMEUBLE MENT f 90.— groote SP1F.GEL f 35.— SCrllLUERlJEN i 15.— per paar; SLAAP KAMERAMEUBLEMENTEN; pracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmaker: EüELANTiEKSURACMT 104. Amsterdam. hand gehouden, terwijl de algemeene grief der Commissie nog steeds is, dat niet alle gemeen tebesturen de Commissie geregeld op de hoog te blijven houden van de besluiten, welke ge nomen zijn in zaken, waarop zij van advies heeft gediend. De door de Commissie daarop gevraagde in lichtingen werden echter ook dit jaar in den regel onverwijld welwillend verstrekt. Het komt echter nog meerdere malen voor, dat door de gemeentebesturen niet wordt nage gaan in hoeverre gevolg is gegeven door de betrokken eigenaren aan de tot hen gerichte aanschrijvingen, genoemd in artikel 17 der Wo ningwet. Het gevolg hiervan is, dat verschillen de voorgeschreven verbeteringen niet of niet overeenkomstig de betreffende artikelen der bouwverordeningen zijn aangebracht, ofschoon de gestelde termijnen reeds zijn verstreken. De invloed der Woningwet verslapt hierdoor. De Commissie blijft dan ook bij de gemeen tebesturen aandringen op meerdere controle, betrekking hebbende op het aanbrengen der voorgeschreven verbeteringen en bij niet na koming daarvan op toepassing van de artikelen 21, 2e lid, 44 en 52 der Woningwet. Voor zoo veel doenlijk wordt door de Commissie gere geld nagegaan in hoeverre door de betrokken eigenaren aan artikel 17 der Woningwet wordt voldaan, doch, hebben de voorgeschreven ver beteringen betrekking op het verwijderen van water en vuil, dan is dat onderzoek voor haar dikwijls moeilijk, aangezien het dan vaak be treft werken onder den grond. Het sterftecijfer In Bloemendaal bedroeg op de 10,821 inwoners 157, waarvan 91 in het Pro vinciaal Ziekenhuis. Waterloopeu, slooten ,enz. 1. Wederom kwam in een klacht over 't ver vuilen van de sloot gelegen achter de perceelen Zijlweg no. 71 tot en met 89. Bij een plaatselijk onderzoek bleek, dat alsnog enkele aanwonen- den hun water en vuil op de sloot loosden. Aan het gemeentebestuur werd verzocht de loozingen te verbieden en de sloot te doen schoonmaken. De Commissie meent echter, dat alleen door demping van deze sloot, welke niet dient voor aan- of afvoer van water, afdoende verbete ring is te verkrijgen. 2. Verder kwam in eene klacht over het ver vuilen van eene sloot loopende langs de Klever laan. Bij een plaatselijk onderzoek bleek, dat de rioleering ter plaatse nog niet afdoende is ver- beterd, waardoor op verschillende tijden het vuil der rioleering in de sloot wordt geloosd en veel stank veroorzaakt. Het gemeentebestuur hierop opmerkzaam ge maakt, heeft deze klacht nog in behandeling. 3. Nog kwam in eene klacht over het gemis van rioleering in den Bloemendaalscheweg bij de perceelen Nos. 142146. Aan het gemeentebestuur werd verzocht de rioleering ter plaatse uit te breiden. Hieraan is tot heden niet voldaan. Van het gemeentebestuur kwam bericht in, dat een plan voor rioleering voor de geheele gemeente in bewerking is, en dan rekening met de klacht zal worden gehouden. Verzamelingen van afvoer en vuil. Ingekomen waren klachten over stank, ver oorzaakt door mestverzameling en tuinvuil bij of achter de perceelen Rampenlaan 15, Rol landslaan 6 en 8 en Zijlweg 27. Inmenging van gemeentebestuur en Commissie had tot gevolg, dat de toestand verbeterd werd. Begraaiplaatsen. Het gemeentebestuur zond om advies in een ontwerp-verordening tot wijziging der veror dening op de algemeene begraafplaats, waarop de Commissie gunstig adviseerde. Voorschriften betreffende aan woningen te stellen elschen. Het gemeentebestuur zond om advies een ontwerp-verordening tot aanvulling der veror dening tegen beperking van woongelegenheid, waarop de Commissie gunstig adviseerde. Verder zond deze gemeente om advies in een ontwerp bouwverordening, waarop de Commis sie uitgebreid adviseerde. Naleving. Aan het gemeentebestuur werd verzocht streng de hand te houden aan artikel 52 der bouwverordening, zijnde het artikel voor in ge bruik nemen en geven van gebouwen of ge deelten van gebouwen. Verbetering van woningen, overbevolking. 1. Een klacht over het bewonen van perceel Roilandspad No. 4 te Overveen. Bij een plaat selijk onderzoek bleek dat genoemd perceel eene onbewoonbaar verklaarde woning was, welke wat opgeknapt was. Aan het gemeente bestuur werd verzocht vóór de komende herfst maatregelen te treffen dat eene betere woning wordt beschikbaar gesteld. 2. Een klacht over het bewonen van een ge deelte zolder van een bollenschuur, gelegen naast perceel Rampenlaan No. 23 te Overveen, Bij een plaatselijk onderzoek bleek genoemde inrichting totaal ongeschikt ter bewoning. Het gemeentebestuur met den toestand in kennis ge bracht, zorgde voor eene goede woning. in twee gevallen, samen betreffende 8 per ceelen, gelegen aan de Leidschevaart Nos. 15U, 152, 154 en Rollandslaan Nos. 45, 47, 49 5) en 53, werd aan Burgemeester en Wethouders verzocht om de eigenaren aan te schrijven be paalde verbeteringen aan te brengen. Aan 3 perceelen werden de voorgeschreven verbete ringen aangebracht, n.l. aan de perceelen gele gen aan de Leidschevaart Nos. 150, 152 en 154. Aan de perceelen gelegen aan de Graaf Flo- rislaan Nos. 28, 30 en 32, omtrent welke de Commissie in 1920 adviseerde, en aan de per ceelen Graai Florislaan Nos. 13 en' 15, en Leid schevaart Nos. 138 tot en met 160, omtrent welke de Commissie in 1918 adviseerde, zijn de voorgeschreven verbeteringen aangebracht, perceel Rollandspad No. 3, omtrent hetwelk de Commissie eveneens in 1918 adviseerde, is ont ruimd. Uitbreiding bebouwde kommen. Het gemeentebestuur zond om advies in een ontwerp-raadsbesluit tot intrekking van een bouwverbod op de gronden gelegen ten wes ten van de spoorbaan HaarlemVelsen en ten noorden van het park Hartenlust, enz., waar op de Commissie gunstig adviseerde. Verder kwam in een ontwerp-raadsbe sluit tot het verkrijgen van sportterrein, villa- terrein, parkaanieg, enz., bestaande uit gron den aan en nabij den Zeeweg, waarop de Com missie eveneens gunstig adviseerde. Geldelijke steun van overheidswege. Het gemeentebestuur zond om advies in plan nen voor het bouwen van 15 woningen, met steun van overheidswege, aan den Brederode- weg, door de Bouwvereeniging Bloemendaal Noord" en een plan voor het bouwen van 20 middenstandswoningen, met steun van over heidswege, aan de Rampenlaan, door de wo- ningbouwvereeniging „Bloemendaal", waarop de Commissie voor beide aanvragen gunstig ad viseerde. Drinkwater. Het gemeentebestuur zond om advies in twee ontwerp-raadsbesluiten met betrekking tot aan sluiting op de waterleiding, waarop de Com missie gunstig adviseerde. Levens- en Genotmiddelen, Gebruiksartikelen. Het gemeentebestuur zond om advies in een ontwerp-verordening op de keuring van wa ren, waarop de Commissie gunstig adviseerde. Verder kwam in eene klacht over het vaat werk van de Kennemerkeuken. Na onderzoek bleek deze klacht ongegrond. Onderwerpen, niet vallende onder één der vorige hoofdstukken. Het gemeentebestuur zond om advies in een ontwerp-politieverordening, waarop de Com missie zeer uitvoerig adviseerde. De agent van politie 2e klasse H. H. Smit, alhier, is door den heer Burgemeester dezer gemeente met ingang van 1 April a.s. bevor derd tot agent van politie le klasse. Ons politiecorps is in de laatste paar weken zeer actief wat betreft het snelle rijden van automobielen in de bebouwde kommen. Ontvingen wij betreffende die activiteit de vorige week klachten over het plaatsen van autovallen, thans komt men ons ook vertellen waarom zulks wordt gedaan. Uit verveling. Wij zijn niet de eersten die het voor de po litie zullen opnemen, daarvoor zijn wij al te veel gehinderd in de uitoefening van ons bedrijf, doch het past ons toch er nog een enkel woord over te zeggen. De wettenmakers. in dit geval de raad der gemeente Bloemendaal, hebben de maximum snelheid bepaald op 20 K.M. in de bebouwde kommen. Wie 21 K.M. rijdt overtreedt dus de verordening. Nu is in den gemeenteraad her haaldelijk aangedrongen op beter toezicht tot naleving van die verordening en er zat dus \oor onzen Commissaris niet anders op dan te gelasten dat de dienstdoende agenten aan die verordening beter de hand zouden houden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Een chronometer werd aan de agenten mede gegeven en zij moesten voor de rest zorgen. De chauffeurs slapen echter meestentijds ook niet en het bleek al spoedig dat de snelheids maniakken op een andere wijze moesten wor den verschalkt dan aanvankelijk de bedoeling was. Men plaatste daarom een agent in burger- kleeding op den weg en 'n paar honderd meter verder een agent in uniform. De agent in bur ger nam de snelheid op en indien harder werd gereden dan 30 K.M., werd aan den agent in uniform een teeken gegeven de auto aan te houden. Met een snelheid onder de 30 K.M. heeft men ze echter laten schieten. Wij zouden de klagers willen toeroepen: wees tevreden! 50 procent heeft men mogen rijden boven de maximumsnelheid. Wat zouden de burgers in het algemeen goede maatjes worden met de politie, indien zij met dezelfde maat werden gemeten. Wij voor ons zouden al heel erg tevreden zijn met een speling van 10% in ons bedrijf wat betreft de werktijd en de meesten van ons personeel evenzeer. Nogmaals, het woord „verveling" is niet op zijn plaats. Vergadering van den Raad der gemeente Bloe mendaal, op Maandag 27 Maart, des namid dags te 3 uren. AGENDA. 1. Bespreking ontwerp-wet tot grenswijzi ging. 2. Vaststelling gewijzigde gemeentebegroo- ting, dienst 1922. 3. Wijziging en aanvulling algemeene poli tieverordening. De heeren A. Boer en J. C. Mol, van hier, zijn benoemd tot directeuren van de N. V. Uit gevers-Mij. „Focus", gevestigd Kleverlaan 21. Zondagavond brak er op den overweg van het spoor aan de Kleverlaan een stuk rail van de electrlsche tram. Terstond werd getelepho- neerd en eenigen tijd later kwamen eenige werklieden, die met behulp van lantaarns een nieuw stuk rail in het kruispunt legden. De tramdienst ondervond geen vertraging, daar een tramwagen voor het niet te berijden gedeelte stond, om de passagiers, die van Haarlem af kwamen, naar Bloemendaal te brengen. Vrijdagmiddag werd er een koe van Haar lem naar hier getransporteerd. Bijna op de plaats van bestemming aangekomen, schrok het dier, wist aan den geleider te ontglippen en vluchtte in den tuin van den heer P., alwaar hij tegen allen, die hem wilden vatten, een vij andige houding aannam. Door middel van een andere koe te halen, slaagde men er ten slotte in, de koe mede te lokken. in den nacht van Zaterdag op Zondag zal de zomertijd ingevoerd worden en zullen de klok ken om 2 uur een uur vooruitgezet worden. OpenluchtspeL Op verzoek van het hoofd der O. L. school alhier, den heer Hoekstra, om den voor raadhuisbouw bestemden grond aan den Bloemendaalschen weg, te mogen gebrui ken voor openluchtspel, is door B. en W. gun stig beschikt. AERDENHOUT. De lieer A. J. v. R„ alhier, is door de Haar lemsche Rechtbank veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch, we gens het veroorzaken van dood door schuld. v. R. had door onvoorzichtig rijden met zijn auto den 13-jarige W. G. Kruger op de Amster- damsche Vaart aangereden en gedood. De loodgietersknecht welke in Nov. door on voorzichtigheid met het gebruiken van een ben zinelamp bij den heer H. F. A. alhier brand deed ontstaan, is deze week, conform den eisch van het O. M„ vrijgesproken. SANTPOORT, üp den leeftijd van ruim 76 jaar is alhier overleden de heer F. A. Kelting. De heer K. w^s in leven eere-voorzitter van de afdeeling der Vereeniging tot bevordering van de bijen teelt in Nederland. Donderdagmiddag werd het stoffelijk over schot grafwaarts gebracht. Bij de groeve werd liet woord gevoerd door een der bestuursleden van bovengenoemde Vereeniging. Er was veel belangstelling. Een ingezetene van onze gemeente, de schil der P. v. Br., kwam tot de onaangename ont dekking, dat uit een van zijn jaszakken f 1100. waren verdwenen. Een huiszoeking bij een ver dachte, leverde geen resultaat op. Een goed lesje voor den benadeelde, om niet zoo roeke loos roet geld om te gaan. Aan den oproep om j.l. Dinsdagavond bijeen te komen in de bewaarschool van Mevr. Wilste, teneinde te komen tot de oprichting, of liever de wederoprichting van de afd. Santpoort van den jeugdbond voor Onthouding, was maar door weinig jongelieden uit onze plaats gehoor gegeven. Het lokaal was echter toch voor een groot deel gevuld, doch., door leden van de afd. Haarlem en Schoten van den Jeugdbond, die gekomen waren, om door hun zang den avond op te luisteren, wat ze, ondanks de ge ringe belangstelling, toch nog deden en waar mee ze, evenals Mei. Pel, met haar declamatie, veel succes hadden. De heer Kaan sprak een kort opwekkingswoord. Echter, het doei is bereikt. De Jeugdbond is opgericht met aanvankelijk 12 leden, terwijl nog wel enkelen zich zullen opgeven. Als leider heeft zich beschikbaar gesteld de heer A. Hijma. GROOTE HOUTSTRAAT 126 TELEFOON 1760 MODELMELK KARNEMELK YOGHURT HEEMSTEDE- TELEF. 28055 VAN O - 12 EN 2 - 5.30 UUR

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2