Plaatselijk Nieuws. Spreker heeft in de vorige vergadering ook gevraagd, om het oordeel van den gein.-architect, doch heeft er niets van bij de stukken gevonden. De heer DE WAAL MALEE1JT zegt, dat de gem.-architect natuurlijk advies uitbrengt aan B. en W., die in bijna alle ge vallen, ook in dit geval, dat advies volgen. Ook de architect Prinsenberg heeft verklaard het volmaakt eens te zijn met B. en W. De middenstandswoningen aan de Rampenlaan, die 0.50 M. boven den weg staan, moesten eigenlijk nog wat hooger staan, om goed uit te komen. De heer HOQENBIRK vindt het advies der Gezondheids commissie zeer vaag en voelt ook niet wat voor bezwaar er tegen is om de huizen op 0.30 M. inplaats van op 0.50 M. hoogte, boven den weg te bouwen. De heer VAN KESSEL zegt, dat bijzondere tijden bijzondere maatregelen eischen. Men leeft nu in een tijd van bezuiniging en daarom moet men zich eenigszins van de verordeningen los maken als dat kan. De heer DE WAAL MALEFIJT zou het dan liever in de hoogte der kamers willen zoeken. De heer VAN KESSEL zou dat, wat de vorige spreker wil, een verkeerde bezuinigingsmaatregel vinden, want dan gaat liet ten koste van de gezondheid der bewoners. De VOORZITTER brengt nu het voorstel van B. en W„ dat om gezondheidsredenen, uit een oogpunt van aesthetica en op grond van het technisch advies, onveranderd gehandhaafd blijft, in stemming. Het wordt verworpen met 5 tegen 6 stemmen, die van de lieeren Van Kessel, Hogenbirk, Jhr. Mr. Teding van Berkhout, Laan, Bornwater en Verdegaal. Het voorstel van B. en W„ gewijzigd teu opzichte van de vloerhoogte en nader bepaald op 0.30 M. boven den weg, wordt vervolgens met algemeene stemmen goedgekeurd. b. Van J. A. Boskamp, om ontheffing van het bepaalde in Art. 10bis, voor den verbouw van een winkel met bovenhuis aan den Bloemendaalscheweg, op de kad. perceelen Sectie A Nos. 2450 en 3638. Wordt goedgekeurd. c. Van J. Meppelink, om ontheffing van het bepaalde in Art. lObi's, voor den bouw van een dubbele en een enkele villa aan den Rijperweg, op het kad. perceel Sectie A No. 7305. Wordt goedgekeurd. d. Van F. Wisbrun en Liffmann, om ontheffing van het be paalde in Art. 10bis, voor den bouw van een winkelhuis met twee bovenwoningen aan den Bloemendaalscheweg, op het kad. perceel Sectie A Nos. 6337 en 7334. Wordt goedgekeurd. e. van W. J. Hartjens, om ontheffing van het bepaalde in de Artt. lObi's en 26, voor den bouw van een landhuis met rieten dak aan de Van Stolberglaan, op het kad. perceel Sectie B No. 3738. Wordt goedgekeurd onder de gewone voorwaarden. I. Van J. A. de Groot Czn., om ontheffing van het bepaalde in Art. lObi's, voor den verbouw van een houten schuur aan den Bloemendaalscheweg, op het kad. perceel Sectie A No. 485 k Wordt goedgekeurd. g. Van Dr. W. Spalteholz, om ontheffing van het bepaalde in Art. 26, ten behoeve van den bouw van een houten woon huis met rieten dakbedekking aan den Mr. Enschedéweg, op het kad. perceel Sectie B No. 3450. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschik ken uit een oogpunt van brandgevaar, daar de kortste afstand tot het naastbijgelegen gebouw minder bedraagt dan 75 Meter en de vrije ruimte op eigen erf niet aan alle kanten 20 M. of meer zal zijn. De heer BORNWATER is voor inwilliging van het verzoek. Te Haarlem laat men zelfs houten huizen bouwen aan den Heerenweg. De heer DE ROO VAN ALDERWERELT gelooft, dat men hier langzamerhand de Bouwverordening beter kan opdoeken. De VOORZITTER zegt, dat als men aan Dr. Spalteholz toestaat een houten huis te bouwen, een zoodanig verzoek aan een ander niet geweigerd kan worden en met dat al zou de Gemeente te zeer gedeprimeerd worden. De heer BORNWATER vindt houten gebouwen in een lan delijke omgeving heel aardig. Het wil er bij hem dan ook niet in, dat houten huizen zooveel eerder in brand geraken dan huizen van steen. Aan de Zaan staan zeer veel houten huizen en toch hoort men niet dikwijls van brand in de Zaanstreek. De heer LAAN zegt, dat men in de Zaanstreek rondom in het water zit. Als er iets gebeurd, heeft men bijna overal direct water bij de hand. Hier is het evenwel juist andersom, hier is haast geen water. Spreker is er beslist tegen om het onder- werpelijke verzoek toe te staan. Den heer VAN NEDERHASSELT bevreemdt het, dat de heer Bornwater voor inwilliging van dit verzoek is. Hij kan zich voorstellen, dat men voor een bepaald iets ontheffing wil verleenen, maar in het onderhavige geval heeft men van alle mogelijke voorschriften dispensatie noodig. In de eerste plaats voor het houten huis, vervolgens voor een rieten dak en voorts voor den afstand, niettegenstaande verzoeker daar wel 6000 M\ grond heeft. Laat de Raad dan liever de bouwveror dening wijzigen. De heer SCHULZ is absoluut tegen houten gebouwen, om dat hij het brandgevaar niet denkbeeldig acht. Spreker heeft er indertijd ook tegen geprotesteerd, toen het ging om een houten gebouw voor de Ned. Christ. Studenteii-Vereeniging. Men heeft toen verschillende voorschriften gemaakt, die men nu weer wil verlichten en in dien tijd waren de toestanden heel anders, toen was het bouwen van steen nog zooveel duurder, maar nu kan men weer bouwen zooals men wil. De heer BISPINCK onderschrijft de woorden van den heer Schulz. Het gaat thans bovendien niet alleen om het houten huis, maar ook om een rieten dak en om den afstand. De heer HOGENBIRK merkt op, dat er verleden jaar lang en breed gesproken is over houten gebouwen. De nieuwe bouwverordening opent ook de gelegenheid voor een zoodani- gen bouw onder bepaalde voorwaarden. Van die voorwaarden moet men niet thans reeds gaan afwijken. Spreker voelt er niets voor om toestemming te geven voor een dakbedekking van z.g. brandvrij riet. De heer VAN KESSEL vraagt hoe het advies van den gem.- architect luidt. De VOORZITTER zegt, dat de ambtenaren aan B. en W. advies geven en B. en W. komen met hunne voorstellen in den Raad. Zoo is nu eenmaal de gang van zaken, zooals de Wetgever het zich heeft voorgesteld. De Raadsleden moeten zich tot B. en W. wenden. Men zou anders beter het College van B. en W. kunnen uitschakelen. De VOORZITTER brengt daarna het voorstel van B. en W. in stemming. Overeenkomstig dat voorstel wordt, met tegenstemming van de lieeren Bornwater en Van Kessel, besloten. Van de Wed. P. S. Rijnierse-Kramer, om ontheffing van het bepaalde in Art. lOftis voor den verbouw van een woon huis op het kad. perceel Sectie A No. 4092. Wordt goedgekeurd. III. BENOEMING COMMANDANT BRANDWEER. Na daaromtrent den gem.-architect geraadpleegd te hebben, stellen B. en W. voor om te benoemen tot: u. Hoofdcommandant der Brandweer den heer J. de Jong Czn. b. Commandant der Brandweer den heer H. M. Krimp, en de jaarwedde voor ieder dier functies op f 100.te stellen, onder uitdrukkelijke bepaling, dat ingeval van brand elke extra toelage voor- of vergoeding van kleedij aan deze personen niet zal worden verstrekt. B. en W. stellen zich voor, dat de verantwoordelijkheid voor het materieel (slangen, brandkranen, ladders, enz.) zal berus ten bij den heer De Jong, terwijl de leiding bij brand bij den heer Krimp zal zijn. In tegenstelling met hun vorig voorstel, ware de datum van ingang dezer benoemingen vast te stellen op 1 Jan. 1922. De heer LAAN kan zich met dat voorstel niet vereenigen. Er wordt nu weer van één post twee posten gemaakt en daar is geen geld voor uitgetrokken. De brandweer is hier trouwens niet zoo grootscheeps ingericht, dat er een Hoofdcommandant en een Commandant noodig is. De heer BISPINCK merkt op, dat in de praktijk wel blijkt, dat men van de diensten van beide heeren gebruik moet maken. Hij zou het daarom billijk vinden om zoowel aan den een als aan den ander iets te geven in qualiteit van b.v. Com mandant en Brandmeester. De heer DE WAAL MALEFIJT zegt, dat er altijd geld voor uitbetaald is in een anderen vorm. Als er brand geweest was en de kleeren van den heer Krimp waren b.v. geschroeid, dan werd hem die schade vergoed. Als men dat niet doet, wagen de menschen zich natuurlijk niet. Nu hebben B. en W. ge meend daar een eind aan te moeten maken en instede van die vergoedingen een vast salaris uit te betalen. Elke brand kost den heer Krimp een pak kleeren. De heer LAANDan zou de heer Krimp de aangewezen per soon zijn om tot Commandant te worden benoemd. De heer DE ROO VAN ALDERWERELT is er voor, om aan de brandblusschers de eventueel geleden schade te blijven uitbetalen. Twee Commandanten op één schip is altijd ver keerd. De heer VAN KESSEL vreest, dat de menschen hun kleeren sparen en zich niet geheel en al geven zullen als geleden schade niet wordt vergoed. De heer De Waal Malefijt zegt zelf, dat elke brand den heer Krimp een pak kleeren kost. Als men hem nu niet meer schadeloos stelt, zal hij er wel voor zorgen, dat zijn kleeren gespaard blijven, wat niet is in het belang van het reddingswerk en het blusschen. De heer SCHULZ verwondert er zich over, dat men bang is, dat iemand uit vrees voor beschadiging van zijn kleeren zijn plicht niet zal doen. Die mogelijkheid wil hij zelfs niet veron derstellen, hij is er niet bang voor, dat de menschen zoo weinig verantwoordelijkheidsgevoel zullen toonen, maar als iemand zijn tijd beschikbaar moet stellen, ook buiten zijn ge wonen diensttijd, dan dient men er toch iets voor te geven. Men kan toch niet aan iemand werk opdragen, zonder daar voor te betalen. Daarom voelt hij de billijkheid van het toe kennen van een belooning aan beide ambtenaren. De heer HOGENBIRK vraagt, wie er de leiding heeft bij brand, als de heeren De Jong en Krimp daarbij tegenwoordig zijn en het wordt geregeld als B. en W. voorstellen. B. en W. zeggen, dat de Hoofdcommandant is belast met de zorg van de materialen. De heer SCHULZ gelooft niet, dat dit tot moeilijkheden leiden zal. Als de Burgemeester op het terrein van een brand aankomt, zal hij toch ook wel niet de leiding uit handen nemen van dengene die het commando op zich nam. Ook de heeren De Jong en Krimp zullen het in dit opzicht elkander niet moeilijk maken. De heer LAAN is er toch voor om op één schip één Comman dant te hebben. Verschroeit iemand bij een brand zijn kleeren, dan kan men weer zien. Daarna wordt het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht en verworpen met 4 tegen 7 stemmen. Voor stemmen de heeren Schulz, Bispinck, Van Nederhasselt en De Waal Malefijt. Tot de benoeming van een Commandant overgaande, worden uitgebracht: op den heer J. de Jong Czn. 7 stemmen, op den heer 11. M. Krimp 3 stemmen en 1 stem van onwaarde, zoodat tot Commandant van de Brandweer benoemd is de heer J. de Jong Czn. IV. AANSTELLEN VAN LEDEN VOOR DE COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. Ter vervulling van de tengevolge van periodieke aftreding openvallende plaatsen in de Commissie tot Wering van School verzuim, worden benoemd de heeren: (Vacature-IJzerman) A. IJzerman; (vacature-Hoekstra) H. Hoekstra; (vacature-Van Snippenberg) J. van Snippenberg; (vacature-Tinholt) K. Tinholt; vacature-De Groot) O. de Groot; terwijl ter vervulling van de reeds in 1918 door het overlijden van den heer W. .1. de Wild ontstane vacature benoemd wordt de heer G. A. van der Meij. BLOEMENDAAL. De tweede bediende van den kruidenier R. is dezer dagen ook over de grenzen gezet en heeft zich bij de politie aangemeld. Onze po litie heeft hem daarop aan de justitie te Haar lem overgeleverd. Deze knaap heeft echter vermoedelijk meer op zijn geweten dan deze laatste verduistering bij kruidenier R„ althans hij wordt van meerdere diefstallen beschul digd. Het uurwerk in den toren van de Ned.- Herv. Kerk alhier is alweer defect. Het schijnt dat repareeren niet afdoende is, althans dit maken wij er uit op, daar af en toe het uur werk aan het loopen wordt gebracht, met het hierboven genoemde resultaat. Zou op den duur een nieuw uurwerk niet even voordeelig zijn? Ouderavond. De eerste ouderavond voor de openbare school voor M. U. L. O., zal wor den gehouden worden op Dinsdag 11 April. Als spreker is uitgenoodigd Dr. J. H. Gunning, pri vaat-docent aan de universiteit te Utrecht, die zal spreken over: „Volkskracht en Volks school." OVERVEEN. N. V. Stoop's Bad. Dinsdag 11 April a.s., des avonds 8 uur, zal in de Overdekte Bad- en Zweminrichting „Stoop's Bad" een groot zwemfeest worden gehouden. Uit het bijna overladen programma blijkt, dat wij achtereenvolgens te zien krijgen: Fl- guurzwemmen door leden der Haarl. Dames- Zwem- en Poloclub „Zignéa". Nieuwelingen wedstrijd (snelzwemmen 25 M.) uitsluitend voor abonné's die in Januari j.l. het zwem diploma in Stoop's Bad verkregen hebben. Dames-Polowedstrijd door leden van „Zig- nea"-„Thetis". Visschen en zwemmen in verboden water, uit te voeren door het per soneel der inrichting. Heeren-Polowedstrijd, uit te voeren door leden der H. V. G. B. „Neptunus". Dames-Estafettewedstrijd door leden van „Zignca"-„Thetis". Tot zoover loopt het programma voor de pauze. Na de pauze krijgen we achtereenvolgens te zien Kat- en Muisspel. Heeren-Estafette- wedstrijd door leden der H. V. G. B. „Nep tunus". Gecostumeerde Tobben wedstrijd door 10 Dames. Hinderniszwemmen door 13 dames en tot slot schoonspringen. Verschillende medailles en luxe-voorwerpen zijn uitgeloofd, zoodat alle deelnemers hun beste beentje wel zullen voorzetten. 'n Opwekking tot bezoek aan dit zwemfeest is bijna overbodig. Al voelt men niets voor voetbal-, rugby-, tennis- of welke sport dan ook, dan kan en voelt men toch voor de zwem- sport. En waar de lachspieren onophoudelijk in beweging zijn bij deze leuke sport, kan het niet anders of de meeste ingezetenen zullen eens een kijkje gaan nemen. OVERVEEN. De cursus voor Vervolgonderwijs, verbonden aan de O. L. School alhier, is deze week ge ëindigd. Aan slechts 5 meisjes en 3 jongens werd les gegeven. Al kan men dan ook over de resultaten tevreden zijn welke zijn bereikt bij die 8 kinderen, het aantal leergierigen is toch uiterst gering geweest. Het is te hopen, dat de ouders in een volgenden winter meer het nut zullen gevoelen van deze vervolg cursussen. Wijlen den heer W. J. Prins alhier, heeft aan de Doopsgezinde Gemeente van Wormerveer gelegateerd de som van f 12.000. De gevaarlijke viersprong aan den ingang van den nieuwen Zeeweg, was eenigen tijd ge leden nog het gesprek van den dag. De tijd had het geleerd, dat deze plek zeer gevaarlijk was, waar herhaalde malen aanrijdingen plaats had den. Natuurlijk moest hierin verandering ko men. Maar hoe? Na veel geschrijf en gepraat heeft men eindelijk een oplossing gevonden, waar men direct mee begonnen is, het ten uit voer te brengen. Er wordt n.l. een weg door getrokken vanaf het einde van den Tetterode- weg langs de spoorlijn schuirrloopend door de duinen tot nabij den watertoren, alwaar deze nieuwe verkeersweg op den Zeeweg zal uit- loopen en dus hiervan een zijtak zal zijn. Even als de Zeeweg, zal ook deze nieuwe verbin dingsweg behard worden. Verder wordt hij 12 Meter breed, met inbegrip van de voetpaden, die aan weerskanten van den weg zullen aan gebracht worden. De lengte van dezen nieu wen verkeersweg zal ongeveer 150 Meter be- diagen. Automobielen enz., die van Zandvoort afkomen, moeten over den nieuwen weg cn zoo over den Tetterode weg rijden, die voor dit doel ook belangrijk verbreed wordt door weg neming van de rijboomen, die het bekende iin- delaantje vormden, den Bloemendaalscheweg kunnen bereiken. Het verkeer naar Zandvoort zal over den thans bestaanden weg gehand haafd blijven. Zoo is dus het groote gevaar voor aanrij dingen enz. voor den ingang van den Zeeweg weggenomen. Als de tweede weg gereed is ge komen, hetgeen waarschijnlijk met Pinksteren zal zijn, mogen we wel weder een bloemen-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 6