J Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort DE JANTJES VICTORI A=WATER 0 n. Haarlem's verbitterde aanval. DeFa.B. L. SCHAAP Jr.&Co. heeft de eer te berichten, dat zij, aangemoedigd door het groote succes bij haar laatste expositie van Damesconfectie in het Hotel „Duin en Daal" te Bloemendaal, a.s. Woens dag 26 en Donderdag 27 April in genoemd hotel exposeert. Prent dit in Uw geheugen! 1 Mei 1922 CINEMA PALACE Gemeentebestuur. 16e Jaargang. ZATERDAG 22 APRIL 1922. No. 16. BLOGMENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 003 Abonnement: een half jaar 1.75 Julif 0.50 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Voor Tot 1 Dit Nummer bestaat uit Twee Bladen Menige linkerhand zou zich schamen als zij wist wat de rechter deed. 'N LEVENSGANG. I Hoe zal ik met me dragen liefdesweten en zwijgen. Waar 't het echte leven is, mijn hart zal overvol den eisch vergeten, mijn oog zal schitt'ren hel in duisternis. Mijn stem zal trillend levensvreugd verraden, Mijn lach zal klinken door onstuitbaar wijd, Mijn ik zal werkend toonen 't mooi in daden, Mijn ik zal zien het lief in allen tijd. M'n lief voor U te zijn het weergekomen, de kracht, die groot verlangen baren zal, een kunnen na een nacht van zoete droomen, een liefdesfeest, dat immer schitt'ren zal. Het is mij wel U zóó het mijn te zeggen, mijn oogen diep te dringen vragend-stil, mijn handen zeeg'nend op uw hoofd te leggen, mij zelf te weten veilig bij uw wil. III. Zoo wordt mijn ik beheerscht door liefdeleven, waar 't lief mij voert in rijkste heerlijkheid, waar hand in hand wij gaan in liefdesdreven tot hoogste top, wij schouwen eeuwigheid. Mijn lief En 'k heb U zoet gevleid te geven U zelf/, te gaan met mij den liefdesgang. Wij hebben saam getrild van eeuwig leven, Wij hebben saam gehoord den liefdeszang. NANDA SANDBERG. (Uit „Zij", Maandblad voor de Vrouw) Al is de leugen nog zoo snel, op den duur achterhaalt haar de waarheid wel. Bovenstaande spreekwijze is wondervol be waarheid aan de geschiedenis van den nieuwen aanval der gemeente Haarlem op het onverkort bestaan onzer gemeente. Bloemendaal als dorpsgemeente is samenge steld uit drie deelen: Vogelenzang, Overveen (voorheen Tetterode) en eigenlijk Bloemendaal (voorheen Aelbertsberg met omgeving): zij be strijken de gansche westzijde van Zuid-Kenne- merland, met name alles westelijk van een ge deelte Santpoort, van Schoten, Haarlem, Heem stede, Bennebroek, met uitzondering alleen van de vroegere visschersplaats Zandvoort, die zich van visschersdorpje, met vrije duinen, tot een moderne badplaats heeft ontvouwd ('t woord „ontwikkeld" is daarvoor te mooi), met het lugubere, quasi vroolijke karakter, dat der gelijke plekken eigen is. Tusschen die oostelijk gelegen gemeen ten en Zandvoort heeft Bloemendaal on geveer honderd jaar los, zelfstandig, wel varend, rustig en fraai zich gehandhaafd als een bekend lustoord voor landgenoot en vreemdeling, waar zich bij voorkeur koop lieden uit Amsterdam, nijveren uit de Zaan streek metterwoon vestigden, om er de genoe gens van het buitenleven te smaken, zonder den hinder van de onrust en onzedelijkheid eener groote stad in de buurt. Want van de aangrenzende gemeenten was, voorloopig al thans, alleen Haarlem een stad en dan geen groote, hoogstens een provinciestad, stad van middelmatige beteekenis, klein in alles waarin een Hollandsche provinciestad klein kan zijn, zonder eigen stijl in bouwen of in leven, zonder geestelijke of economische aspiraties, in 't al gemeen doorloopend oud-Hollands zeurig en pieterig geregeerd, zonder ondernemingsgeest, alleen op het gebied van onderwijs, kerkelijk leven, schilderkunst en muziek aannemelijk, doch lang verstoken van een behoorlijk ver keerswezen, wat bestratingen betreft, niet aan redelijke eischen des tijds voldoende, al zijne nieuwe toegangswegen naar het Noorden, naar het Oosten en naar het Zuiden verkeerd aan leggende; wat zijn vuilnisafvoer betreft, eerst door het z.g. tonnetjesstelsel, later door het af voeren van zijn vuil naar eigen open grachten en singels, spottende met de meest erkende eischen van hygiëne en goeden smaak. De situatie van stad en bevolking bracht een en ander vanzelf mede. Zooals in andere kleingeestige, in wezen -kleine, doode Nederlandsche steden als Leeu warden en Zutphen (in tegenstelling b.v. met Groningen, Deventer, Delft) hadden eeuwen lang eenige weinige regentenfamiliën, die elkan der onder uitsluiting van anderen opvolgden, er het heft in handen, tot als elders grondspecu- lanten er eenig leven brachten, welk leven echter wegens den bekrompen geest der re genten meer bedierf dan verwierf. Met moeite slaagde een burgerman-bouwer, Van der Steur Sr., de vader van zijn destijds jeugdige hulp, de tegenwoordige Delftsche bouwkundige hoog leeraar er in de Wilhelminastraat te stichten, om zijn werk straks weer bedorven te zien door den aanleg der reeks nauwe kronkel darmen van Koninginneweg en omgeving. Noch tot een tijdig de hand leggen op het buiten 't Klooster (het tegenwoordige Schoter kwartier, de bespotting van stadsaanleg), noch tot het verhinderen van den bouw der niemand tot nut zijnde cavalerie-kazerne, noch tot het doen aanleggen van een behoorlijke spoorbrug over het Spaarne of van een behoorlijke spoor weghaven, wist het gemeentebestuur van Haar lem den weg, den invloed en de kracht te vin den; zonder idee, zonder fantaisie, en met geen andere soort wilsvastheid dan die eigen is aan het historisch conservatisme, waarvan klein- Holland vol zit, vegeteerde Haarlem op klein burgerlijke wijze voort als een verzameling van door regenten geringeloorde winkeliers, klein burgers, ambtenaren en tijdelijke gasten, die al leen door hun antieke omgeving iets waarden, wat op een eigen karakter geleek; maar dat karakter was dan nog geleend van lang over leden geslachten. Totdat de algemeene opleving in Nederland van industrie en socialisme, van neo-roomsch- katholicisme, litteratuur en wijsbegeerte in het begin der 20e eeuw ook op Haarlem zijdelings een straal van energie deed dalen en er zich van allerlei kant uitlanders neerzetten, die den ouden regentengeest trachtten te bannen, nieuwe dingen durfden, dammen uitzetten, en dit gold allereerst het corps hoogere ambtena ren en adviseurs aan het gemeentebestuur ver bonden, die begrepen, dat zooals oude st. iten zich niet laten omleggen en oude huizen zich niet laten verbouwen, oude opvattingen radi caal moeten worden afgebroken om tot nieuwe te geraken. Doch alle brave uitlanders kwa men te laat, zooals radicalisme in zekeren zin altijd te laat komt en nimmer weer in het leven kan roepen, wat innerlijk krachtelooze voor gangers aan levensmogelijkheden lieten ver- ioren gaan. De uitbreiding der stad binnen hare grenzen werd nu stelselmatig geleid, het stelsel zelf er- ruimd, er werd overal getracht naar zooveel mogelijk licht en lucht, het tramwegnet, onder de oude bedeeling bedorven door de E. N. E. T., werd in betere banen geleid, waardoor eene goede verbinding tot stand kwam van Noord tot Zuid, het verlichtingsvraagstuk werd tech nisch opgelost (zij 't ook niet financieel im mers de prijs die in een stad als Haarlem be taald wordt voor gas en electriciteit is veel te hoog) en in de laatste jaren Is het woning vraagstuk stevig ter hand genomen en zijn op lossing nabij gebracht. Doch dit alles te laat. En alles ten koste van eene onevenredige uitbreiding van de ambte naren-corpsen en gebouwen met de daaraan noodlottig verbonden opdrijving der belastin gen, welke tot aan de lippen stegen en deden uitzien naar nieuwe bronnen van inkomsten. En alles zonder dat de onoverkomelijke hinder palen voor eene behoorlijke uitzetting der stad over hare daarvoor aangewezen grenzen werden opgeruimd. Ziedaar in vogelvlucht geschetst de situatie van Haarlem in de benauwenis, waaruit het zich t hans wil redden door een gewelddaad naar den verkeerden kant, een zonder wette- lijken grond afnemen van gebied van men- schen, die niets met haar te maken hebben. Dit optreden zonder anderen grond dan eigen voosheid, afwezigheid van piëteit en historischen zin, verbonden aan een waarlijk grenzenlooze pedanterie, deze overschatting van eigen bekwaamheid tot regeeren en bestu ren, kan alleen gemis aan waarachtig regee- ringsinzicht en aan zelfcritiek tot bron hebben. Groot is de verwaandheid, die zetelt op de plaatsen van burgemeester en wethouders van Haarlem en hunne satellieten, lieden die de eigen bestratingen in hun, naar zij zelf beweren, veel te kleine stad, niet kunnen onderhouden, die het vuil uit de woningen laten afloopen in de wateren waaraan ieder woont, die met ieder rechtsbeginsel strijdige verordeningen uitvaar digen omtrent schoolgelden en hare heffing, die nu nog te weinig ijver, energie en invloed hebben om te voorkomen, dat onmiddellijk naast hun deur stedenbouwtoestanden ontstaan, die de aesthetische en organische ontwikkeling van hun eigen werk belemmeren, in wier stad de wantoestanden zoo talrijk en zoo treffend zijn, dat zelfs haar verschillende dagbladen, algemeen bekend om hun gebrek aan Inhoud, zelfs in deze hare imperialistische, d. i. roof zieke perioden, daarvan niet kunnen zwijgen, lieden die wedijveren met de besturen der duf ste steden in het duffe Nederland, om alle vrije volksleven te onderdrukken, groot is hunne verwaandheid, dat zij meenen behalve hun stief moederlijk bedeeld eigen kind nog volwassen vreemden te kunnen verzorgen, die het anders gewend zijn, andere aanspraken, andere ideeën hebben, stroomende uit andere atmosfeer, stoe lende op andere wortels. Deze bewering kan ook worden gekleed in den vorm van deze vraag: toonen de officieele motieven (gelijk gebleken is leugens), waarmee Haarlem's bestuur zich heeft gewend tot de ter zake hoogere autoriteit, om zijn eigen bedoe ling te camoufleeren (grenswijziging ten koste van Bloemendaal was noodig voor het stichten van een gebouw voor groentenveillng en der gelijke nonsens meer), niet klaarder aan dan de dag, dat de oude regentengeest, zij 't ver- modemiseerd, nog over deze provinciestad vaardig Is? Onechtheid. Leugenzin. Probeeren. Dat is het. Wie loopt er in? Deze en dergelijke vragen en beweringen, een enkele zelfs met eene teekening voorzien, zijn opgeworpen in de brieven ons gezonden op ons verzoek om meeningen ten beste te geven, die wij zouden kunnen afdrukken in ons blad. Wij hebben, in verband met onze plaats ruimte, ze in het bovenstaande samengevat. Op Bloemendalers, lezers van dit blad, op nieuw aan 't werk, nieuwe gegevens verzameld, nieuwe stof aangebracht. Vooruit. Nu eens iets niet afkammends tegen Haarlem, maar iets opbouwends ter eere onzer eigen gemeente. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. wordt geopend de goedkoopste Apotheek van Haarlem en Omstreken, 's Zondags geopend tegen gewoon tarief. NOLF'S GOEDKOOPE APOTHEEK, Schotersingel 45, Haarlem. Telefoon 1174. Recepten worden gehaald en Geneesmid delen bezorgd zonder prljsverhooglng. GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 Vanaf Vrijdag 21 April in ons fheafer Alleen Zondag 23 April In de Gem. Concertzaal „Vereeniging Een evenement voor Haarlem De grootste succesfilm welke ooit ge maakt werd. Wordt reeds 6 weken met stijgend succes in Amsterdam vertoond. De hoofdrollen worden vervuld door; Beppie de Vries, Adrienne Solser, Louis Davids, Maurits de Vries, Johan Elsensohn, Piet Urban, Andrè van Dijk en anderen. Speciaal muziekarrangement door Louis Davids, uitgevoerd door een versterkt orchest onder leiding van Edwin Bron. De verschillende liedjes worden gezongen door Maurits Vigeveno. Aangezien wij een enorme belangstelling verwachten, wordt ons volledig programma Zondagavond 23 April ook in de Gem. Con certzaal „Vereeniging" vertoond en wel tegen populaire prijzen Balcon f 1.10: le rang 90 ct.; 2e rang 60 ct.; 3e rang 30 ct. Alles inbegrepen. Plaatsbespreken dringend aanbevolen. Voor de opvoering van Zondagavond in de „Vereeniging" kunnen de plaatsen reeds heden aan de cassa der Cinema Palace be sproken worden en Zondag van 10—4 uur aan de Vereeniging. Bepreekt tijdig. Het zal storm loopen. Donderdagmiddag kwam de Raad onzer ge meente op den gewonen tijd bijeen. Voorzitter: Weth. A. J. de Waal Malefijt. Afwezig: Jhr. A. Bas Backer, burgemeester, wegens ongesteldheid. De notulen der 2 laatste zittingen werden voorgelezen en na een paar kleine opmerkingen goedgekeurd. Punt 1Ingekomen Stukken. a. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger en bij den Administrateur der Waterleiding. Alles in orde bevonden. b. In een aan B. en W. dezer gemeente ge richt schrijven verzoekt het Gemeentebestuur van Haarlem een bijdrage in de intercommu nale bemiddelingskosten der districtsarbeids beurs en wel naar een bedrag van een cent per inwoner. Daar hier ter plaatse slechts een correspon dentschap bestaat (waargenomen door een der secretarie-ambtenaren), dat alleen de namen der werkzoekenden opneemt en deze aan de beurs doet toekomen, doch verdere zorg aan Haarlem overlaat waartoe ook het corres pondentschap zich behoeft te bepalen achten B. en W. het billijk, dat voor hare bemoeiingen aan deze beurs een subsidie wordt gegeven, weshalve zij den Raad voorstellen om Haar lem's verzoek in te willigen en hun een cre- diet te verleenen van f 105.—. De heer Laan merkt op, dat dit bedrag van f 105.niet op de begrooting voorkomt. Spr. is er niet tegen dit bedrag te betalen, doch niet vóór de volgende begrooting is vastgesteld. De heer S c h u 1 z is het daarmede wel eens, mits dan ook op de eerstvolgende begrooting tweemaal f 105.wordt uitgetrokken. Aangenomen. c. Bij raadsbesluit van 14 October 1920 werd wegens de in liet advies van B. en W. vermelde motieven besloten een post van f 150.op de begrooting uit te trekken voor het correspondentschap der Arbeidsbemidde ling. Daar deze tak van dienst min of meer on- De gunstige invloed, die het voortgezet ge bruik van OBERLAHNSTEIN op de gezondheid heeft, wordt verklaarbaar, als men weet, dat Victoria-water ook radium bevat.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 1