DE JANTJES ,p Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort VICTOR! A=WATER Veere. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING EFFECTEN EN COUPONS VREEMD GELD LOKET-KLUIZEN Prent dit in Uw geheugen! 1 Mei 1922 CINEMA PALACE Raadsoverzicht. 16e Jaargang. ZATERDAG 29 APRIL 1922. 'No.-17. BLOEMENDiiLSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 003 Abonnement: Voor een half jaar 1.75 Tot 1 Julif 0.50 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit Nummer bestaat uit Twee Bladen waarbij een Kindercourant. Wie zijn domheid verbergen kan, Is niet de domste. In ons hotel werd, volgens voorvaderlijk de corum, table d'hote gehouden. Onze lijvige ho telier presideerde. Hij sneed de prachtige osse- liazen aan, waar het hotel beroemd om was, en gaf de ouverture der gesprekken. Over den oorlog sprak hij nimmer. Er was een ontvanger der registratie met een fijnen gouden bril op, die ervan verdacht werd Duitsch-gezind te zijn, èn er was een rank Engelsch dametje, met een prachtige torenhooge coiffure, een dametje dat leek weggeloopen van een achttiende- eeuwsche prent. Het hadde geen pas gegeven de neutraliteit van deze woning te schenden, maar bovendien: wij wisten het allen, de ho telier voelde zich door den oorlog een geslagen man. Booze tongen fluisterden dat hij aardig wat verdiend had met de mossel-industrie, die er voor zorgde dat onze Duitsche broeders i iet van honger stierven, maar dat neemt niet weg, zoodra het gesprek de „tijdsomstandigheden" naderde, kreeg onze goede gastheer een trek van zóó diepen weemoed op zijn aan onder kinnen rijk gelaat, dat immer een fijngevoelig gast het gevaar moest afwenden. En op een avond, toen wij in de schemering bijeenwaren aan den disch, was het Engelsche dametje de reddende engel. Zij stelde een vreemde vraag: „You are not yet labouring under the sweet malady of Verism?" vroeg zij mij onverhoeds. Ik wist van het bestaan dier kwaal niet af. Maar spoedig werd het mij duidelijk dat ze ver want is aan opiumschuiven, maar oneindig ge vaarlijker. Lezeres of lezer, als ge eens in een vacantie naar Zeeland komt, als een bevrijde vogel van uw dagelijksche bezigheid uitzwie rend naar de streken waar de onmetelijke ruimte begint, voortgedragen over de dansen de baren in een van die booten met roode en witte zeilen, die net als watervogels zijn, dan zal de heimelijk besluipende bekoring van Veere u nog niet aantasten. Maar geeft acht op uw gedachten. Weer den weemoed af, waarmee Veere uw herinnering benevelt. De oude stad aan de zee heeft de lokkende betoovering van de zeemeerminnen geërfd. Sagen en droomen zijn afgeschaft, maar wat er aan sagenzin en droomerij in de wereld leeft, is saamgetast en die heel enkele plaatsen op aarde, die men kan noemen levende antiquiteiten. Er is, ik ben er zeker van, geen plaats op aarde, waar het Ver leden zoo zeer leeft als in Veere. Breng daarom nooit uw lippen aan den rijk gedreven beker van Keizer Maximilliaan, die als een Heilige Graal bewaard wordt in de groote byouteriedoos die tot stadhuis van Veere dient. Eén teug Verisme'benevelt uw verstand, be nevelt uw praktischen, nuchteren zin. Ge zult rondwaggelen over de wereld in de ge vaarlijkste dronkenschap, de dronkenschap waarmee de Droom onze heldere zielen benevelt. Ge zult vreemde dingen zien, ge zult vreemde dingen gaan gelooven, en het is toch zaak dat wij ons ver stand bewaren. Bedwing den hartstocht van uw naar romantiek hunkerende en geen roman- tischen inhoud om u heen vindende moderne ziel! In Veere vlijt de romantiek zich tegen u aan en sleurt u mee in de doellooze mijmering. De nevel van de zee slaat over uw hoofd, de nevel van den Droom slaat over uw hersens, al wat ge aan levenskennis, aan activiteit vergaard hebt, zinkt weg in de grijze atmosfeer, en uwe veel te groote, volwassen ooren spitsen er zich op, om sprookjes te beluisteren. De lijder aan Verisme wordt tijdelijk of duurzram onbekwaam voor de Handeling, en het lijkt soms wel of heel de trage, peinzende spheer van het Zeeuwsche landschap een voorberei ding is voor deze opperste narcose. Wat mag er dan wel in Veere leven, dat wij er meegesleurd worden in zoo gevaarlijken zwijmel? Lezeres of lezer, de vatbaarheid voor BLOEMENDAAL. BUITENLANDSCHE WISSELS - CREDIETEN - DEPOSITO'S VERSTREKT CREDIETBRIEVEN OP BINNEN- EN BUITENLAND DOCUMENTAIRE CREDIETEN Verisme hangt af van uwen aanleg. Er zijn hooikoortslijders die brieschen en snuiven bij het zien van een hooiwagen op een schilderij, maar onze goede Vlaamsche vriend Pallieter sliep zijn gezonden roes in een hooischelf en voelde er zich gelukkiger dan hij, gelukkige, ooit was. Er zijn inenschen die duizelingen en hartkloppingen hebben in de bergen, er zijn er anderen, als Nietsche, voor wie de berglucht wekster is van hunne rijkste geesteswerk- zaamheid. Zoo reed ik laatst met mijn vriend X, een man van het gezelschapsleven, intelligent, aan trekkelijk causeur, stamvader der sociëteit, in een heel breede victoria-met-gele-wielen door Veere. Terwijl heel mijn extatisch wordende geest opging in verrukkelijke verbeeldingen, waartoe de vreemde oude stad mij bracht, vatte hij mij eensklaps ontnuchterend bij den arm, en vroeg mij met zijn gullen lach: „Wat is nu eigenlijk dit heele Veere een gewoon vis- schersdorp. Hadt je er niet de Kathedraal, het Raadhuis en het Schotsche Huis, niemand zou ooit er aan denken het te gaan zien. Mijn gezonde makker was immuun tegen de Ve- riaansche bacil. Die zoekt de heele fijne ze nuwen van kunstenaars en exentrieken en doet hen dit plaatsje, dat werkelijk naast enkele huisjes met roode daken niet veel anders dan mijn makker opsomde, bezit, omtooveren in een wonderlijke Verbeelding. Veere is een bouwsel van den geest, die in een vlaag van rijken en bekoorlijken waanzin, visioenen schept met be hulp van armelijke gegevens. En omdat denken en droomen werkelijkheden zijn, daarom zeg ik op mijn beurt tot mijn ouden vriend, dat deze Heilige Plaats, vol huiveringwekkende en me- lankolieke schoonheid en vlijmend-zoeten wee moed bestaat, even werkelijk als het lang zaam kuierende paard voor onze victoria. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. wordt geopend de goedkoopste Apotheek van Haarlem en Omstreken, 's Zondags geopend tegen gewoon tarief. NOLFS GOEDKOOPE APOTHEEK, Schotersingel 45, Haarlem. Telefoon 1174. Recepten worden gehaald en Geneesmid delen bezorgd zonder prijsverhooging. Het spreekt vanzelf, dat ge Veere nimmer be nadert in een automobiel. Ge zult dat evenmin doen als dat ge op audiëntie gingt in uw huis jasje of dat ge een zwaren zieke gingt bezoeken in feestkleedij. Ge vaart in een der booten die tot in haar wapen toe vlottende provincie zelve dirigeert. Ge vaart in een stoomboot wel iswaar, maar met een heel zacht gangetje, en in de welaangename kajuit kunt ge u voorbereiden tot de wonderbare ontroeringen die u wachten. Want zie, vlak voor u rijst, de geheele omge ving beheerschend, een ontzaglijk gebouw, de Kathedraal van Veere. In zijn massale struc tuur, met zijn overkoepelden tor^l, verheft het zich tegen de violette lucht, het wekt illusies van onmetelijke paleizen, die daar plotseling omhoog staan in de roerlooze rustigheid van het groene land. Maar dan, bij het naderen, juist door de hevige verwachting die u geheel be vangen houdt, komt er een huiveringwekkende, een spookachtige gewaarwording over u. Ge vaart rechtaan op den Kolos, die grooter nog schijnt, doordat ge hem van de diepte uit beziet. Maar het blijkt niet anders te zijn dan een reus achtig stuk verweerdheid. In zijn hoogopgaande muren zijn blinde vensters of vensters van hout en gewoon vensterglas. Door den doolhof van gangetjes die op het grootsche sluiswerk is op gericht, waartusschen uw boot gemoedelijk ligt te schommelen als een kinderbootje in den eendenkom, zoekt ge den weg naar Veere. Ge zoekt uw pad over de groene dijken, de stad tegemoet, die hare grootheid wist te manifes teeren in een zoo onmetelijken tempel. Ge zoekt een stad, een uitgestorven stad zal het zijn begrijpt gij nu, maar toch een stad van afme tingen die beantwoorden aan het gebouw, dat al uw aandacht tot zich trekt. Het blijkt een potsierlijk geval, de Kathedraal Is wachter over een speelgoedplaatsje, met enkele kleine huisjes. Door de boomen heen schemert een rank klein torentje als een minaret, kleintjes en fijntjes, en het speelt een deuntje, dat klingelt als een kinderstem door de stille middaglucht. Op zijn spits heft het een sierlijk scheepje, lie felijk verbeeldend een herinnering aan vroeger, toen Veere een plaats geweest moet zijn van handel en vertier. Dan wandelt ge door, met veel te groote stappen voor zoo'n kleine, droo- mende plaats, en ge staat voor het Gothisch stadhuisje, prachtig omgeven door zijn sierlijk détailwerk, al de Gebieders uit den tijd van Veere's grootheid staan er uitgebeeld, hebben het aangezien hoe de tijden een spheer van vergetelheid weefden over hun middeleeuwsch- gebleven stad. Gaat maar de trapjes op, en langs de steenen pui naar binnen, in het ge moedelijk voor u openstaand gebouw. Onze vriend, de politiedienaar van Veere, staat u al op te wachten. Hij weet al, dat men komt van verre, over de wijde zee, om hem te vinden, den heiligen drinkbeker van Maximiliaan, die werd geschonken onder voorbehoud dat de stad hem nimmer vervreemden zou, en zoo de eeuwen door den trots zou dragen van haar vroegere grootheid. De politiedienaar van Veere hij is een merkwaardig man. Er wo nen niet veel menschen meer in de oude plaats, en booze menschen zijn er bijna heelemaal niet. En zoo, in de groote, hoorbare stilte, die in de vele grijze middagen plechtig aanwezig is in de oude, verkwijnende stad, heeft hij gelegenheid gehad zich te ontwikkelen tot een soort ge leerde. Hij weet den weg in oude handschriften, en als ge hem aan het praten brengt over de geschiedenis van Veere, dan hoort ge veel dat gij niet weet. Alles in Veere is versteende her innering, maar het oude Raadhuis is van die herinnering het middelpunt. Ze wordt levend als de politiedienaar, zich bewegend tusschen de curiosa der antiquiteiten kamer, aan het verklaren is, in zijn onberis pelijk gestyleerde zinnen. Hij geeft u den staf in de hand dien de baljuw ophief als er een geeseling moest worden toegediend, hij laat u de prachtig-gegoten bronzen handen betasten, die de booswichten van vroeger aan de stad moesten schenken als hun naar anachronistlsch- humanitaire begrippen de straf der handafkap- ping kwijtgescholden werd. En aan het einde van den ommegang dan toont hij u met wijding den in zilver gedreven Beker, waarvan iedere figuur zijn vriend is, en iedere voorstelling een stuk van zijn eigen le vensgeschiedenis. Heel Veere is zijn leven, Veere, dat voor hem een stad is en een stad zal blijven, ondanks het vlieden der eeuwen, en ge begrijpt dan ook, dat hij zich tegen den titel van „gemeenteveldwachter" verzet. Hij is de dienaar van zijn stad, hij verricht den eere- dienst van het Verleden, waarom alleen de heele wereld naar Veere komt, en waar de modernste mensch terugkeert tot verstilling en bezonkenheid. Uit „Zeeuwsche Mijmeringen" door P. H. Ritter Jr, GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 :-: HAARLEM TELEFOON 671 Wegens enorm succes blijven nog eenige dagen in ons theater. Bespreekt vooral tijdig uw plaatsen. Onze jongste raadszitting stond wel in het teeken der bezuiniging. En al waren wij het niet geheel eens met de genomen besluiten, ai gelooven wij zelfs dat de zuinigheid eenigszins de wijsheid heeft bedrogen, toch kan niet an ders worden gezegd, dan dat de Raad den juis- ten weg heeft ingeslagen. Het eerste punt betrof een verzoek der ge meente Haarlem, om een bijdrage in de inter communale bemiddelingskosten der districts arbeidsbeurs en wel naar een bedrag van een cent per inwoner. Doordat echter deze post niet op de begroo ting voorkomt, kon dit verzoek niet worden ingewilligd. We krijgen op een volgende be grooting nu wel 2 X 105 gulden, doch het be ginsel van zich aan de begrooting te moeten houden komt dan toch eindelijk eens flink naar voren. Het volgende punt betrof een raadsbesluit van 14 Oct. 1920, waarin was vastgelegd, dat voor het correspondentschap der arbeidsbe middeling f 150.per jaar zou worden uitge trokken. Bij het vaststellen der jongste begroo ting was deze post echter weggelaten, daar de ambtenaar, met die correspondentie belast, meende, dat deze werkzaamheden wel in de secretarie -uren konden geschieden. Die ambte naar is echter vertrokken, heeft die arbeid waarschijnlijk te gering geschat, en thans stond men voor het feit, dat de met die arbeid be laste ambtenaar het niet af kon. De raad kende echter geen medelijden en meende, dat er dan maar wat aan gepeuzeld moest worden. Ook hier dus een vasthouden aan de begrooting. Het volgende punt: Machtiging tot aanstel ling van een opzichter bij Publieke Werken, bracht een verrassing. Daar B. en W. in de voorlaatste zitting te kennen gaven, dat zij ten volle waren overtuigd van den ernst, waar mede dit verzoek door den gemeente-architect was gedaan, bleef hun niets anders over dan zich krachtig vast te houden aan hun voorstel aan den Raad. Dit punt werd aangehouden en men zou verwachten dat het in deze zitting met nog meer argumenten verdedigd werd. Doch zoo ging het niet. Na ampele bespreking met den gemeente architect is door hem besloten zijn verzoek in te trekken. Deze frontverandering is van eenige beteeke- nis. Hierin ligt opgesloten, dat men onzen ge meente-architect heeft kunnen overtuigen van de noodzakelijkheid om te bezuinigen. En dat men een ernstig man als de heer de Jong is, met een groot corps ambtenaren en werklieden onder zich op de lijst van ernstige bezuinigers heeft kunnen plaatsen, moet ons tot blijdschap stemmen. Het vierde en meest gewichtige punt, dat ook al met bezuiniging te maken had, was de strandexploitatie. De meeningen over dit punt waren nogal verdeeld. Men was er van over tuigd, dat er iets gedaan moest worden, dat het niet aanging aan het strand den ongeregelden toestand te laten voortduren, dien men in het afgeloopen jaar lijdelijk had aangezien. Wetli. v. Nederhasselt had een drietal ontwerpen op OBERLAHNSTEIN is niet wrang of scherp als gefabriceerde wa ters, doch pétillant, smakelijk en opwekkend.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 1