TWEEDE BLAD GEBR. VAN RIESSEN OPRUIMING E. Mot ra Ainp Aan onze Kinderen. Prima Fransche Flanel Nieuwe Schooi en Werkfietsen „Bloemendaalsch Weekblad'' Zaterdag 22 April 1922 Plaatselijk Nieuws. Telefoon 3017 BLOEMENDAAL OVERVEEN Het beste adres voor versehe Groenten en Vruchten Puik beste Malta=aardappelen GEBR. VAN RIESSEN MACHINALE BR E I-IN R ICHTINü J. WITKAMP Jr., Firma Boeré MiitiiiiiièiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiSH Meubelmakerij Jansweg 50 Eiken Meubelen hooge prijzen f 65.— W. E. ROBBEMOND GRAAUW'S GEÏLLUSTREERDE ENCYCL0PAED1E Graauw's Geïllustreerde Encyclopaedie f 1.50 per maand. Graauw's Geïllustreerde Encyclopaedie IMl No. 17. Hoewel aan den kop van ons blad staat ver meld, dat bij dit nummer een Kinder-courant is gevoegd, is dit toch niet zoo. Het wordt heusch tijd dat wij eenige malen achtereen een kinder-courant geven. DE REDACTIE. EMMABLOEMCOLLECTE. Wij ontvingen van het Comité voor de Em- mabloemcollecte een zeer uitvoerig schrijven, wat in het kort hierop neerkomt, dat alle help sters en helpers, alle geefsters en gevers har telijk worden bedankt voor hetgeen door hen is gedaan en gegeven. Het Comité is hartelijk dankbaar, doch niet geheel voldaan. Bloemendaal is n.l. 'n paar honderd gulden gezakt wat opbrengst betreft bij een vorig jaar vergeleken en die paar hon derd gulden zijn juist noodig om de f 10.000. vol te maken. Wie gegeven heeft, heeft natuurlijk niet min der gegeven voor dit doel dan in een vorig jaar, Er zijn er dus die door omstandigheden, af wezig zijn, of wat dan ook, niet hebben ge geven en tot diegenen is de bede gericht: doe het alsnog, helpt ons in den strijd tegen de tu berculose, zendt nog heden Uw bijdrage aan ons bureau Ged. Oude Gracht 41. De Commissie schrijft verder, dat zij het niet kan verknibbelen, dat zij onder Den Haag zijn komen te staan, juist door die paar honderd gulden mindere opbrengst in onze gemeente. Welnu Bloemendalers, toont uw goed hart. Breng uw bijdrage desnoods aan ons bureau, wij willen gaarne voor doorzending zorg dragen, doch zorg in elk geval dat die f 200. er komen. WAAROM WORDEN Of ZIJN DE MENSCHEN ZENUWACHTIG? „Onze Gezondheid", het zoo populaire blad voor het huisgezin vindt er de volgende ver klaring voor Een der meest voorkomende kwalen van den tegenwoordigen tijd is neurasthenie. Neuras thenische menschen worden over de geheele wereld gevonden; de kwaal is niet nationaal, maar komt meer bij bepaalde klassen van men schen voor. Zij die een zittend leven hebben en vooral menschen, die weinig te doen hebben en zich derhalve veel met zichzelf kunnen be zig houden, worden spoedig het slachtoffer van deze aandoening. Wat is neurasthenie? Het woord beteekent zenuwzwakte, doch wordt ook vaak zenuw uitputting genoemd. In vele gevallen, in het bijzonder waar het betreft personen, die zich overwerken, te veel van het zenuwstelsel eischen en daarbij zittende bezigheden hebben, is de kwaal inderdaad een zenuwuitputting. Maar de ziekte is in de meeste gevallen meer het gevolg van een zelfvergiftiging, die veroor zaakt wordt door onwerkzaamheid bij hen, die te veel aan zichzelf denken, ai hetgeen zij voe len te veel observeeren en daarover zich onge rust maken. In werkelijkheid kunnen twee oorzaken worden aangenomen. De eene is een vergifti ging der zenuwcellen en -vezels, hetzij dat het vergif van buiten af in het lichaam wordt ge bracht (medicijnen, lood, enz.) of door eene andere infectie. De andere vergittigingsbron, de bron die waarschijnlijk een meer algemeene oorzaak heeft, is wat men noemt „zelfvergifti ging." Die komt tot stand doordat uit de dar men stoffen in het bloed worden opgenomen, of door stoffen, die langs de huid en nieren moesten worden gescheiden, doch in het bloed geraken. De tweede en voornaamste oorzaak, zooals met een enkel woord reeds boven vermeld, is overwerking en wel van het lichaam, zenu wen of hersenen. De spieren en andere deelen van het lichaam staan in verbinding met de zenuwen, die geprikkeld moeten worden, wil het werk worden verricht. Ook staan de zenu wen in verbinding met de organen, die het lichaam voeden en zuiveren. Het bloed brengt voedsel en zuurstof naar de zenuwen om ze te onderhouden en verwijdert vaste stoffen en vergiften, die ze zouden kunnen schaden. Indien nu een dezer processen niet in orde is, dan lijden de zenuwen er onder. Gebrek aan bloed neemt de energie der zenuwen weg en dan putten zij uit. Onzuivere stoffen, die in con tact blijven met de zenuwcentra's of de zenu wen zelve veroorzaken prikkeling en abnor male gewaarwordingen. Door onaangenaamheden, zorg of gedrukt heid, zijn de lichaamsfuncties niet normaal, vandaar dat de zenuwen niet behoorlijk ge voed worden of dat het verbruikte materiaal niet voldoende wordt weggevoerd. Te groote opgewondenheid put het zenuw stelsel uit en bevordert neurasthenie. Wanneer we vergelijken hoe onze voorvaderen leefden met thans, dan doorleven wij honderd jaar in één voorvaderlijk jaar, en dientengevolge ver bruiken wij meer zenuw-energie. Concentratie der gedachten, en steeds aan zichzelf of aan eigen gewaarwordingen te den ken, begunstigt de ziekte. De minste zorgen of wederwaardigheden worden dan tot zaken van groote beteekenis gemaakt, de kleinste zorgen van het leven worden honderdvoudig vergroot. Gewoonlijk geeft men geen acht op het kloppen van het hart, van de bewegingen van de in wendige organen of op de ademhaling. De nor male verrichtingen van het lichaam gaan ons onopgemerkt voorbij. Indien nu iemand, die angstig is aangelegd, bemerkt, dat zijn hart klopt of dat zijn maag of darmen bewegen, dan schept dit een voorwaarde tot neurasthenie. Een geringe pijn of onaangename gewaarwor ding wordt vergroot en hinderlijk. De meeste pijnen of prikkels, verdwijnen in eenige dagen, als men er maar niet op let, maar indien men deze vergroot, dan trekken zij de aandacht van den neurastenicus, alsook van al zijn vrien den en bekenden. De laatste, maar niet de kleinste oorzaak van neurasthenie is gebrek aan lichaamsbeweging in de open lucht. Weinig personen, die hun werk in de vrije natuur hebben, worden neu rasthenisch. Een van de eerste verschijnselen van neu rasthenie is de gewoonte zichzelf te onderzoe ken; lichamelijk en geestelijk. Zoodra een neu- rastheniker zijn groote slagader voelt kloppen, begint hij er over te tobben. Een ander voelt pijn in zijn teen en verbeeldt zich, dat hij kan ker heeft. Weer een ander gaat zijn leven zorg vuldig na en verbeeldt zich, dat hij een onver geeflijke zonde heeft begaan. Een ander symptoon van neurasthenie is, dat men zich onwel voelt des morgens en beter des avonds. Dit komt, omdat de zenuwen lang zaam beantwoorden aan prikkeling of rust. Het duurt lang alvorens zij des morgens als 't ware wakker zijn en zijn zij dit eenmaal, dan duurt het weer lang voor ze tot rust komen. Verdere verchijnselen zijn verlies van eet lust, vermindering in lichaamsgewicht, slape loosheid, angstige blik, zenuwachtigheid en verstopping. Wat moet men doen om neurasthenie te ver beteren of genezen Goede voeding. Veel water drinken. Zorgen voor goede ontlasting. Vacantie nemen. Aan andere dingen denken dan gewoonlijk. Indien men zich heeft overwerkt, zich dan met een of andere liefhebberij bezig houden en daaraan eiken dag gevolg geven. Laat het iets zijn, dat de gedachten geheel in beslag neemt. Daartoe is het tuinieren aan te bevelen. Verder moet men over iets anders spreken dan over zichzelf en zijn „ditjes" en „datjes" en vooral zijn doctor raadplegen, indien men werkelijk klachten heeft. Door verstandige en vroegtijdige hulp en door deskundige redenee ring wordt neurasthenie voorkomen en vele neurasthenici genezen. Zich niet vroegtijdig tot den arts wenden, is een der vele redenen, waarom zoovele menschen zenuwachtig zijn. BLOEMENDAAL. Aanbesteding. Voor de woningbouwver- eeniging Bloemendaal werd door den archi tect Prinsenberg aanbesteed het bouwen van 24 middenstandswoningen aan de Rampelaan. Ingeschreven werd als volgt: Bakker en Bree- voort, Haarlem f 160.870; D. van Buuren, Bloe mendaal, f 169.240; Tiersen en Perquin, Velser- oord, f 173.780; Thunissen en W. Sambeek, Haarlem, f 154.900: Firma J. Bakker en Co., Haarlem, f 154.000; G. Metselaar en Zn., Haar lem, f 172.300; Gebr. V. Rijswijk, Haarlem, f 189.526; A. Bierboom en Zn., Haarlem, f 171.200: J. B. Sluiter, Aerdenhout, f 198.895; N. v. Keulen, Aerdenhout, f 174.646; Gebr. Jou- stra. Haarlem, f 165.700; Chr. Bouwersbond, Haarlem, f 146.626. De gunning is aangehouden. ONTVANGEN BOEKEN. P. H. Ritter Jr., „Zeeuwsche Mijmeringen", tweede druk, Uitgave van C. A. J. van Dis- hoeck te Bussum. Wanneer de zon haar luisterrijk hoofd boven den einder verheft, dan ontsteekt zij aan alle ding een veelheid van kleuren, die met haar, komt en verdwijnt. Evenzoo krijgt de buiten wereld kleur en glinstering wanneer de levende, bewuste menschengeest zijn stralen er over zendt. De dingen zijn niet zooals ze zijn, doch zooals wij ze zien ,of met andere woorden, zoo als onze geest ze belicht. Zooals de zon zichzelve weerspiegelt in de wereld buiten haar zoo weerspiegelt zich onze geest in de wereld buiten ons. Direct kunnen wij onzen geest niet waarne men, doch wel door middel van de buiten wereld, waarin we hem, den ontastbare, spie gelen kunnen. Met dit weerspiegelen van onzen verscholen geest houden in het bijzonder de kunstenaars zich onledig en het doel der kunst is niet an ders dan zelfverwezenlijking, of zelfverwerke lijking. Onz Zelf groeit van het onbewuste naar het bewuste en rijpt door spiegeling in de materie. De schilder en de dichter copieeren het land schap niet, doch zij geven die trekken er van, die een bepaalde geestesgesteldheid in beeld brengen: het gevoel van eenzaamheid, van wee moed, van grootschheid of welk ander gevoel ook. In dat landschap spiegelt zich de geest van den kunstenaar en wij, die van een en denzelf- Telefoon 22192 Telefoon 388 Eigen Kweekerij alhier gevestigd Aanbevelend, C C I/API PIETER K1ESSTRAAT I I d O. "ULL bd Zijlweg bericht de ontvangst van: f 0.65 per el. HUIS- EN DECORATIESCHILDER is gevestigd Nassaulaan 29 - Telefoon 1063 Bu'fetten, Salon-ameublementen met prima wol moquetten,Salontafels in alle modellen, Spiegels, Theekasten, Kapstokken, Linnenkasten, Schil derijen, enz. enz. over den Schouwburg. Massief eiken buffetten met geslepen glas en ronde deur tjes f 77,50, Groote eiken linnen kasten met geslepen glas f 70, Eiken spiegels, zeer groot f20, Schilderijen f 10.50 p. p., huisk. am. f 60, salonkam. am. f 80, Salontafels 'f 20, Achtkante ova le en schuiftafels, huiskmner- stoelen f 31 d 6 st. enz. Alles in eigen werkplaats gemaakt. A. ZEGWAART. Mr. Meubelmaker, Klaverstr. 8. OUDE BOEKHANDEL Kleine Houtstraat 41 blijft steeds doorgaan te betalen voor alle soorten Lees- en Studeerboeken Is ten allen tijde aan huis te ontbieden. met dubb. remmen en freewheel sterke banden NOG SLECHTS ENKELEN Kopsstraat 18 - Haarlem achter het Chr. Lyceum b/d Zijlweg. Concurreerend adres voor 1ste klas Reparatie, Moffel- en N i kke I wer k. Bevattende 1440 bladziiden, 2880 kolommen druks. Comp. in 2 deelen, geb. in 2 linnen stempelbanden voor den prijs van f 15.—. Betaalbaar in 10 maandelijkscbe termijnen van f 1 50 of a contant. Uitgave van GF.BR. GRAAUW's Uitgevers-Maatschappij en Boekh., Amsterdam.Singel 80, Telefoon 6460 Noord. Welke voordeelen biedt Graauw's Gei'll. Encyclopaedie Graauw s Geïllustreerde Encyclopaedie dient niet eenzijdig het vakgebied, maar stelt allen tevreden en treedt in de plaats van een geheele bibliotheek. Graauw s Geïllustreerde Encyclopaedie is een voortreffelijk middel tot uitbreiding en verwerving eener gioi.dige kennis op elk wetenschappeliik gebied. Graauw's Geïllustreerde Encyclopaedie stelt den gebruiker in staat door de alphabetische volgorde direct te vinden wat hit zoekt. Graauw s Geïllustreerde Encyclopaedie brengt onder vermijding van breedvoerigheden slechts het voornaamste in beknopten vorm. Graauw's Geïllustreerde Encyclopaedie vermijdt overtollige herhalingen, wijst echter op aanverwante ot daarioe betioorende artikelen. Graauw's Geïllustreerde Encyclopaedie is naar de streng wetenschappelijke methode en slechts door flinke vakmenschen bewerkt, ondersteld ook geen speciale kent is en legt zicht toe op een duidelijke eenvoudige en licht-vatbare wijze van uitdrukken, zot dat zij aan iedereen, onverschillig welk onderwijs men beeft genoten, het meest practies onderricht geeft. Graauw s Giïlustreerde Encyclopaedie oordeelt zuiver volgens vak, onafhankelijk en zonder vooringenomenheid, onthoudt zich principiëel van iedere meening, verzuimt echter niet de a induiding van zwevende geschilpunten. Graauw's Geïllustreerde Encyclopaedie brengt zorgvuldig gekozen literatuuropgaven, die voor specialiteiten een groote waarde bezitten. Graauw's Geïllustreerde Enoyclopaedie geeft over ieder onderwerp zooved als ern leek noodig kan hebben ervan te weten. Graauw's Geïllustreerde Encyclopaedie onderwijst niet alleen, zooals een wiize leer meester maar biedt tevens opwekking en veelzijdige onderhouding. Graauw's Geïllustreerde Encyclopaedie is geheel up-to-date, vooral nu deze door toe- voeg'ng van een supplement tot 1 Januari 1921 bijgewerkt is. Om de aanschaffing van deze voor alle kringen bestemde schatkamer der Wetenschap zonder voelbare uitgave mogelijk te maken, bieden wii de 2 deelen aan zonder eenige prijsverhooging tegen afbetaling van slechts De toezending geschied ooit evenals bij contante betaling, dat is, het complete werk wordt terstond geleverd, cn wel Iranco door geheel Nederland. „Bloemendaalsch Weekblad" BESTELBILJET Ondergeteekende wenscht van GEBR. GRAAUW's Uitgevers -Mij. en Boekhardel te Amsterdam, Singel 80, franco te ontvangen gebonden in 2 linnen stempelbanden, voor den prijs van f 15.— te betalen in 10 maan- delijksche termijnen van f 1.50 of a contant Naam: Woonplaats: Doorhalen wal niet verlangd wordt. 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5