m^É NATÖUR-BRONff ATEB Plaatselijk Nieuws» MAISON HETTY DENNENAPPELS N.V. Hoenderdos' Brandstoffenhandel „Streber" om een voorrang op de lijst of het behoud van zijn (haar) plaats. Met beloften wordt kwistig rondgestrooid, opdat zoo moge lijk een ieder wat van zijn (haar) gading vin- de en één stem meer worde binnengehaald; groepen en klassen-belangen als lokaas, zoo verleidelijk mogelijk opgediend, liefst met een sausje van volksbelang. Nooit of nergens hoort men, wanneer een maal het pronken voor het hevig begéérde liefje, volksgunst, in den bronstijd van ons po litieke leven een aanvang heeft genomen, één enkel geluid van appreciatie, voor het den ken of doen van wien ook, die niet van „de" partij is of was! Dit heeft gevoerd niet alleen tot een gevoel van groote onvoldaanheid, doch tevens tot een wil in breede kringen van ons Volk, om al thans een begin te maken met een poging tot zuivering. Dit doel, dat de Vereeniging voor Nationale, vrij-economische Staatkunde zich stelt, heeft instemming gevonden bij aanhan gers der meest verschillende partijen, zoodat thans reeds In haar midden vrijwel alle natio nale partijen vertegenwoordigd zijn. Zij ontveinst zich geenszins dat de moeilijk heden, die zij op haar weg ontmoeten zal, voor al in den aanvang, geweldig zijn zullen. Het ligt thans niet in haar voornemen met een eigen lijst uit te komen, doch veeleer den steun van haar organisatie te verleenen aan die candidaten der verschillende partijen, wel ke tenvolle geacht zullen mogen worden ge schikt te zijn om de belangen van gehéél het volk, als natie, te behartigen in de aanstaande Tweede Kamer. Door geheel buiten de partijen en belangengroepen te blijven laat zij in hare organisatie in principe ruimte voor ieder natio naal voelend Nederlander, en mag zij verwach ten uit te groeien tot een breed nationaal li chaam, vrij van kleingeestig partij-antagonisme en uitziend over de grenzen van Europeesche Rijk heen, overal waar de belangen van onze natie en die onzer koloniën zulks zouden eischen. De secretaris van bovengenoemde vereeni ging is: Jhr. Dr. Q. S. Sandberg, Spruytenbosch- straat 18, te Haarlem. BLOEMENDAAL. Zaterdagavond j.l. had er in Hotel Vreeburg een feestelijke 1-Mei-bijeenkomst plaats van de afdeelingen Bloemendaal-Santpoort der S. D.A.P., van den Centralen Ambtenaarsbond, van den Ned. Bond van werklieden in Open bare diensten en bedrijven en van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Door den heer J. Sternheim werden een paar voor drachten gegeven, beide fragmenten uit de legende van Uilenspiegel en Lamme Goedzak. De heer S. bleek een goede verteller te zijn, die de aanwezigen op aangename wijze bezig hield. Na afloop van zijn voordrachten werd hij dan ook met een luid applaus beloond. De 1-Mei-rede uitgesproken door den heer M. A. Reinalda werd met aandacht gevolgd. Verder gaf de arbeiders-zangvereeniging „Zanglust" eenige goed uitgevoerde zangnummers, die veel succes oogstten. Een geanimeerd bal be sloot dezen welgeslaagden Feestavond. Men is thans begonnen met het plaatsen van naambordjes aan het begin der wegen, straten enz. De bordjes worden gedeeltelijk aan daar toe geplaatste palen en gedeeltelijk aan lan taarnpalen bevestigd, naar gelang dit het beste uitkomt. Een wagen met naambordjes en ander benoodigd materiaal voor het aanbrengen hier van, rijdt door onze gemeente om naamlooze wegen zoo spoedig mogelijk te doopen. GROOTS HOUTSTRAAT 126 - TELEFOON 1760I RUIME COLLECTIE VOORJAARS-NAUVEAUTE'S IN DAMES- EN HEEREN MODE-ARTIKELEN lOoor de firma Herwaarden Steeman te Amsterdam, is in het perceel Bloemendaal- scheweg 9a een electro-technisch bureau ge vestigd, alwaar alles op gebied van electrici- teit te verkrijgen is. De fa. heeft ook een nieuw soort stofzuiger, die in 5 minuten tijds kleeden, gordijnen enz. reinigt en dus onontbeerlijk is bij de schoonmaak. Verder is er een speciale inrichting voor het repareeren van motoren. Electrische installaties voor woningen enz. worden door de fa., naar zij belooft, prompt en op zeer billijke voorwaarden uitgevoerd. Zondag j.l. is er door een 13-tal leden der Bloemendaalsche gymnastiekvereeniging een afstandsmarsch gemaakt over 30 K.M. die bin nen 5'/a uur volbracht moest worden. Onder leiding van den heer P. A. Kok, werd om 1.10 uur van het Raadhuis te Overveen afgemar cheerd. Geloopen werd met een gemiddelde snelheid van 6 K.M. per uur, zoodat men we der om 6.20 uur bij het Raadhuis aankwam en niettegenstaande 40 minuten onderweg ge- HEBT U AL EENS DkACHEN-QUELLE GEPROEFD Raadpleeg Uw Dokter omtrent Tafelwater of Medicinaal. Voor familiegebruik is het Tafelwater verkrijgbaar in heele Litersschroefflesschen bij eiken solieden handelaar. rust te hebben nog 20 minuten voor den vast- gesteiden tijd terug was. Naar we vernemen zal over drie weken een afstandsmarsch worden gehouden over 35 K.M. De route hiervan zal nog nader bekend wor den" gemaakt. Na ruim 25 jaar besteller te zijn geweest bij het Post- en Telegraafkantoor alhier, gaat de heer J. Bakker met ingang van 1 Juni den dienst met pensioen verlaten. Zijn rust heeft hij na zooveel jaren trouwe arbeid wei verdiend. Aan het postkantoor en de daaronder res- sorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand April 1922 ingelegd f 10258.68 en terugbetaald f 10662.15. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3177. OVERVEEN. Maandag had een kinderfeest plaats, geor ganiseerd door het Comité voor het 1-Mei- kinderfeest. Om acht uur vertrokken een 360- tal kinderen met muziek voorop naar Kraantje lek te Overveen .Onder goede leiding werd aldaar de dag doorgebracht met het houden van wedstrijden en verschillende spelletjes, terwijl de kinderen rijkelijk onthaald werden op versnaperingen. Ieder kind ontving boven dien nog een aardig geschenk. Dat de kinderen volop genoten hebben is te begrijpen. Het co mité verdient daarvoor wel een woord van hulde. Het weêr werkte dien dag ook mede om het kinderfeest te doen slagen. Onder voorzitterschap van den heer Van Nederhasselt werd alhier door de R.K.-Kies- vereeniging een bijeenkomst gehouden. Als spreekster trad op Mevr. Bronsveld-Vitringa, die in een propagandistisch woord de vrouwen opwekte tot meer belangstelling in de politiek. Volgens spreekster is de vrouw als taak opge legd de helper van den man te zijn en met hem gezamenlijk ten strijde te trekken. Het ligt ook op haar weg de eenheid in de partij te bewaren.Nadal de spreekster aan het einde luidruchtig toegejuicht was, sloot de voorzit ter na eenige hartelijke woorden van dank aan spreekster, de bijeenkomst. Bezuinigen is aan de orde van den dag. Overal wordt bezuinigd. Ook op de Post- en Telegraafkantoren. Wegens bezuiniging zal de heer A. de Vries, brievenbesteller alhier met^ ingang van 1 Juni overgeplaatst worden nam""* Haarlem. De straatmuzikanten komen om zoo te zeg gen als wandelende paddestoelen uit den grond. Thans verscheen weder een muziekkorps in onze gemeente, bestaande uit eenige violisten, een cellist en een trompetter, die hun muziek instrumenten op een goede wijze wisten te be spelen. Hun muziek was van dien aard, dat velen bleven staan luisteren en gaarne iets offerden. In den laatsten tijd hebben we niet veel re gen gehad, daardoor ligt weder een groote hoe veelheid stof op de wegen, die door den wind wordt opgejaagd en waarvan o.a. de fietsrij ders veel last ondervinden. Hebben de gemeen tesproeiwagens hun winterslaap nog niet ach ter den rug? Ook de bewoners van verschil lende bouwvereenigingen zooals Bloemendaal- Noord, Bloemendaal en het Tuindorp alhier kunnen het zand bijna niet uit hun woningen houden. Bij harden wind wordt het mulle zand, dat nog steeds voor de woningen van die ver- eenigingen ligt, opgezweept en gaat overal in en door. De bewoners ondervinden hiervan groote last. We hopen, dat deze zandvlakten spoedig met het een of ander bedekt worden, zoodat de bewoners geen last meer hebben van het stuiven. In de vroegere bollenschuur van den heer Koolhoven aan den Dompvloedslaan is thans het electr. techn. bureau gevestigd der heeren Koelen Schipper. Door eenige veranderingen heeft men het pand voor het nieuwe doel zeer geschikt gemaakt. De werkplaats bestaat uit een groote ruimte terwijl een aangrenzend vertrekje op handige wijze door de heeren als kantoor is ingericht. Alhier is overleden, de heer H. B. E. War- naars. De heer W. was oudste firmant der assu radeursfirma Wijtman, de Clercq Warnaars, terwijl hij tevens diaken en grootboekhouder der Doopsgezinde gemeente was. Woensdag j.l. is het stoffelijk overschot te Amsterdam ter aarde besteld, waarbij velen tegenwoordig waren. SANTPOORT. De tol welke tot 1 Mei j.l. nog werd gehe ven in onze gemeente, en wel in de nabijheid van den spoorweg-overgang van den Bloemen- daalschen straatweg is afgeschaft. De tolboom met bijbehoorende palen is reeds verdwenen en elk rj- of voertuig kan thans ongehinderd van Santpoort naar Bloemendaal komen en omgekeerd zonder tot stoppen en betalen te worden aangemaand. Het tolhuisje blijft staan en zoo zal dit huis je voor velen nog, zij het dan ook niet aangena me, herinneringen brengen aan den tijd waar- in maar steeds weer, zoodra een rij- of voer tuig stil hield, een vrouw of meisje naar buiten kwam, haar hand ophield en weer verdween, even automatisch als waren Zij zelve automa ten. Voor de acte L.O. slaagden dezer dagen onze plaatsgenooten de dames C. H. M. Nieu- wenhuizen en A. v. d. Heuvel, beiden leerlin gen van de Rijks Dagnormaalschool te Velsen. Door vermindering van het aantal bestel lingen met één per dag, kon het personeel der Post- en Telegrafie met één verminderd wor den. In verband daarmede is de brieven- en telegrambesteller J. Biersteker naar Amsterdam overgeplaatst. Bij de te Beverwijk gehouden aanbesteding voor het uitbreiden van het Vereenigingsge- bouw voor de Kath. Soc. Actie was laagste inschrijver de heer P. Rings Jr. alhier met f41.700.—. TOONEEL. Om in het leven te slagen. Het Scbouwtoo- neeL Om in het leven te slagen moet men slim zijn, meen ik. De heeren Frits van Raalte en Jean Stapelveld daarentegen beweren, dat i men een misdaad begaan moet hebben, om in het leven te slagen. Ze zeggen dit herhaalde lijk in hun satirisch blijspel in drie bedrij ven, waarvan het ondernemende en actieve „Schouwtooneel" Vrijdag, 28 April, in den Stadsschouwburg te Haarlem de première speelde. Nu wil het mij voorkomen, dat deze heeren er niet in geslaagd zijn, een bewijs voor hun stelling te leveren, doch veeleer voor de mijne. Bart Jansen, een bekwaam en eerlijk zaken man heeft vergeefs gepoogd in het leven te slagen: alles geprobeerd, niets gebaat. Eindelijk neemt hij toevallig kennis van den inhoud eener brochure over het reclasseeringswerk. Deze brochure opent hem de oogen: „men moet een misdaad begaan hebben om door de menschen geholpen te worden". Het plan is onmiddellijk klaar: Jansen gaat op bezoek bij een van de leden der vereeniging voor reclasseering van misdadigers en geeft voor een moord gepleegd te hebben. Dit mid del werkt. Hij wordt direct getracteerd op kof fie en gebak: bovendien wordt hij door den heer des huizes, die uitgever is, op diens kan toor in dienst genomen. Hij krijgt zelfs een plaatsje in het privé-kantoor van den uitgever, waar hij menig uurtje met diens dochter alleen doorbrengt. Natuurlijk is Anny, de dochter, al even ver zot op reclasseeren als Pa en Ma. Zij verbreekt haar verloving met Willem van Harken en stuurt met groot succes op een engagement niet Bart Jansen aan. De toestemming der ouders kan eerst ver kregen worden, nadat Bart bekend heeft de misdaad niet gepleegd en het verhaal verzon nen te hebben, om vooruitgeholpen te worden. Bart Jansen is dus niet geslaagd omdat hij een misdaad gepleegd heeft, maar omdat hij zoo slim geweest is een menschelijk zwak te exploiteeren. Ten minste indien wij hier van „een zwak" spreken mogen. Aan het reclassee ringswerk ligt zeker een goed en verheven beginsêl ten grondslag en al kan het zijn dat enkele of meerdere toegewijden hun ijver te ver drijven, deze arbeid lijkt mij toch boven een satirieke behandeling verheven, want hij is en blijft een uitvloeisel van den geest der barmhartigheid. Zoo geloof ik dan, dat de heeren van Raalte en Stapelveld, toen zij zich vereenigden om dit tooneelspel te schrijven, niet den weg ge kozen hebben om in de oogen van het welden kend schouwburg-publiek „te slagen". Het stuk bood overigens menige aardige woordspeling en moppigen zet. De karakters waren weinig natuurlijk en niet origineel: men zag te veel het patroon erin. Eyckwoldt, de droge compagnon van den uitgever en diens natuurlijke tegenvoeter, werd heerlijk komisch gespeeld door den heer M. van Warmelo. Zijn typeering, zijn grimeering, zijn houding en zijn gebaar waren kostelijk en deden het publiek reeds bij zijn opkomst scha terlachen. Van Warmelo was in één woord een prent. HENRI BAKELS. SNEEUWWITJE. Jongstleden Zaterdag hadden wij het voor recht in den Stadsschouwburg de uitvoering bij te wonen van Sneeuwwitje, kinderzangspel in vier bedrijven door mevrouw B. Scheepers- Geuer. Het is altijd moeilijk over zulk een ver tooning een kritiek te geven, want waar vin den wij den toetssteen, dien we moeten aan leggen? Bij de kinderen, die het spel van hun maatjes aanschouwen Of bij de volwassenen, wier oordeel zich prinenpieel van dat der kin deren onderscheidt Wij hebben bij beide partijen een steekproef gehouden, en onze ervaring was, dat het oor deel verbazend uiteenliep. Onze Kees had zijn bezwaren. „Waarom INGEZONDEN MEDEDhELINGEN de beste, gemakkelijkste en ziudelijksie brandstol, om de kachel aan te maken. Prijs per H.L. slechts f0.80 vrij thuis. Leidscheplein 15-19 Telefoon 773 zingen ze allemaal en waarom praten ze niet vroeg hij. „Dan kon je het tenminste verstaan". Ook vond hij de dwergjes te lang en te dun: in de prentenboeken staan ze korter en dikker, zoodat ze bijna struikelen over hun baard. Overigens was hij verrukt. Of hij inmiddels het sprookje heeft beleefd? Ach, onze hedendaagsche kinderen; ze weten zoo veel En is de schouwburg wel de plaats om het sprookje te beleven? Er is een ander sprookje, dat afleidt: dat is de brandweerman boven in 't hoekje en 't gaatje in het tooneel- scherm, waardoor een oog loert. Meenende, dat Hans onder den indruk was, moedigden wij zijn bedenkelijk vragend gezicht aan. En toen kwam er: „Oom, zou die dame kiespijn hebben Ze heeft zoo'n dikke wang!-' Voor ons volwasse nen, die brandweermannen en kijkgaatjes en dikke wangen van dames het aanzien niet meer waard achten, is het gemakkelijker, den schouw burg te vergeten voor 't sprookje. Toch spra ken we nog een volwassene, die zich had geërgerd aan de schrille stemmetjes van de kleuters, die nog veel te klein zijn om in 't openbaar op tee treden. Men hoorde ze haast niet Wij voor ons willen gaarne bekennen, mid den in 't sprookje te zijn geweest. En wij zijn mevrouw Scheepers erkentelijk, dat ze ons weder heeft doen ervaren, dat het sprookje de werkelijke wereld is, en Sneeuwwitje van oneindig meer belang dan Genua en de Grond wetsherziening. Dit heeft deze toovenares dan toch met haar ontoereikbaar materiaal maar weten te bereiken Misschien bereikte zij 't juist dóór haar on toereikbaar materiaal. Juist dat zwakke en teere van die stemmetjes wekte den droom; juist dat kleuterachtige van die armpjes en beentjes verteederde en maakte deemoedig. Moesten we niet denken aan het in zijn onwezenlijkheid juist zoo wezenlijke van oostersche muziek Ja, ook wij, westerlingen, hebben onze droo- men en sprookjes, en als het kleutergezang door de coulissen ruischt gelijk een weemoedig herfstzuchtje door de blaren, ontwaakt in ons diepste zieleleven de herinnering aan de verre mythologiën onzer Germaansche voorvaders. De ontroering bij de herleving van 't oer- bewustzijn is de proef op de som. Er was samenstemming tusschen de eenvoudige, balla- dische muziek en de in eenvoud suggestieve décors, welker kleuren vooral in het laatste bedrijf goed waren gekozen. Alleen van de lichteffecten had men meer profijt kunnen trek ken: nu stonden de spelers soms in hun eigen schaduw verhuld. Maar inzonderheid goed waren de dansen, en hierom toch was het voor namelijk te doen. 't Lichte, luchtige, zwevende wat sprookjes-kabouters en sprookjes-prinses sen kenmerkt, werd treffend volgehouden; hoe aardig waren de huiselijke bezigheden der dwergjes en de jacht-handgrepen der jagers rhythmisch verwerktHoe geestig dat hofnar- retje, dat applaus bij open doek verwierf! En hoe sprookjesachtig benauwend die stille strijd tusschen de booze koningin en de zwarte ridder, die haar dansend verdreef! Inderdaad, zoowel mevrouw Scheepers, die tekst en muziek schiep allerliefst was ook de vlotte en vaak leuk berijmde tekstals Theo Bennes die de décors ontwierp en uit voerde en Frank Grippeling, die meehielp aan de costuums, hebben in hun soort waardig werk verricht. Moeten we de executanten gaan prij zen, waar zullen we beginnen en waar eindi gen Het bekoorlijke Sneeuwwitje, de schat tige dwergjesMisschien is een afzonder lijk woord van bewondering niet misplaatst jegens den ridder, die met de zelfopoffering van Cyrano den prins bij zijn liefdesverklaring zoo meesterlijk bijstond, dat wij zelfs een vak-cri ticus spraken, die niet eens had bemerkt, dat de liefdesverklaring kwam uit den mond van den ridder en niet uit den mond van den prinsEr staat dan ook nergens in 't sprookje, dat de prins muzikaal was. En waar om zou men een onmuzikalen prins niet helpen, als hij zingend zijn liefde verklaren moet Hulpeloozen bij te staan is immers de grondwet van 't dwergjesland. C. VAN HIER EN DAAR. Het Zou Tijd Worden. Wanneer Europa maar eenmaal geen gewapend kamp meer ge lijkt, wordt niet alleen een oorlog meer en meer onwaarschijnlijk, doch dan komt er ook eenig uitzicht op financieele solvabiliteit, op evenwichtige budgetten en oplevenden handel.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2