TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag: 6 Mei 1022 f 86.40. Plaatselijk Nieuws. No. 18. il 86.40 is de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Haarlem en Omstreken nog ver wijderd van de fl 10.000. A.s. Maandag wordt de definitieve eindver- gadering gehouden van den Bloemendag op 24 April j.l. en wordt alsdan het officieele bedrag vastgesteld. ÊlS Bloemendalers helpt ons een handje! De redactie van het Bloemendaalsch Week blad stelt fl 10.beschikbaar, wie volgt? Een lijst ligt aan ons bureau gereed. Naklanken van de Emmabloem-Collecte 1922. Aan het Cons.-Bureau, Oed. Oude Gracht 41, werden in de afgeloopen week nog de volgende giften ontvangen voor een Emma- bloempje van ingezetenen, die meerendecls op den Bloemendag afwezig waren: van 2 foren sen f 0.50, N.N. f 1.2 heeren f 1.en f 2.50, een dame f 0.50, J. S. f 2.50, een bloemenver koopster, aan wie beloofd was van haar een bloempje te koopen f 2.80, 2 dames, wie geen bloempje is aangeboden f 1.en f 1.25, Mijn heer B. om de f 200.— vol te krijgen f 1.50, Mevr. B. f 0.50, Mej. M. de G. f 0.25, Mej. N.N. f 5.en f 0.60 van een huismoeder uit de Frans Halsstraat, die zij had afgezonderd voor 't Emmabloempje, maar niet heeft kunnen geven, daar de meisjes niet aan haar deur zijn geweest, tezamen f 20.90, waarvoor onzen har- telijken dank. Dc totale opbrengst van den Bloemendag op 24 April j.l. is daardoor gestegen tot f 9911.60. Een bedrag waarvoor wij niets dan lof hebben en nogmaals aan allen onze oprech te en bijzondere dankbaarheid en tevredenhheid betuigen. Dat we het jammer vinden de vier nulletjes niet te hebben gehaald, moet niemand als een uiting van ontevredenheid opnemen. Ware het weêr beter geweest, dan hadden wij zeer beslist 10 mille opgehaald, zelfs meer, kennende de sympathie en de mildheid van alle inwoners van „Haarlem en Omstreken" voor het doel van onze vereeniging, het be strijden der tuberculose voor elkeen, en ge tuigende de talrijke adressen ter onzer kennis gebracht, waaronder zelfs geheel Oud-Scho ten, waar vermoedelijk door het slechte weêr de bloemenverkoopsters niet langs de huizen zijn geweest, zooals haar was opgedragen. Ook is mede oorzaak, dat we te veel kleine kin deren moesten aannemen, omdat de Bloemen dag in de Paasch-vacantie viel en hier door veel minder groote meisjes ons hielpen als bloemenverkoopsters. Daarover drukten wij onzen spijt uit en be treuren we nog, en zooveel te meer, nu ons achteraf is gebleken, dat we de 10 mille had den kunnen halen en zelfs overschrijden. Met ons denken meerdere mensclien er zoo over. Dat bewijzen de giften, die dagelijks binnen komen van ingezetenen, waar men niet aan huis is geweest, en die gaarne hun kwartje, gulden of rijksd., welke zij voor een Emma bloempje hadden bestemd, alsnog offeren voor het kleine stapje dat ons scheidt van de eer om BOVENAAN te komen in ons land, aan de spits te staan in het betrachten van barmhar tigheid bij de tuberculose-bestrijding. Th. LIMPERG. Voor de Russische hongerlijders. Wji ontvingen een plaatwerk over De Ellende in Rusland, uitgave van het Nederlandsche Roode Kruis ten bate van de Kinderkeukens te Saratow. Het is een afschuwelijke aanblik, die men, zelfs op een afbeelding, bijna niet kan verdragen. Hoe allerijselijkst moet de aanblik van de ellende in de werkelijkheid zijn! De platen zijn bedoeld als een opwekking tot steun. Vreeselijk, dat zulk een opwekking noo- dig is. Verbijsterende ervaring, dat de mensch- heid, die, in volkeren ingedeeld, over prompte organisaties beschikt, deze alleen in werking schijnt te kunnen stellen om te vernietigen, niet om te behouden. Tegenover de vlotte en doel treffende wijze, waarop de regeeringen ten doode mobiliseeren, ontroert de onbeholpen op zet van particulieren om levens te redden. Aangrijpend, die stormloop van kinderen, die Woensdagmiddag pakjes met speelgoed, kleeren en levensmiddelen kwamen aansjouwen ten bate van hun verhongerende speelgenootjes ginds in den vreemde. Zoo groot was de toe loop, dat het Vrouwen-Comité voor^ hulp aan Russische kinderen, waarvan de oproep was uitgegaan, in verlegenheid geraakte, en het feestje in de sociëteit de Vereeniging moest aftasten. Nu roept genoemd comité (adres: mej. A. van Eskert, Klein Heiligland 17) de onder wijzers in 't geweer, om bij de verdere orga nisatie van dezen kinder-kruistocht hulp te ver- leenen. De ellende-atlas besluit met de bede: „Zendt nog heden uwe gave aan het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27 Den Haag, postgiro 22120. Zoo zijn er verschillende adressen en de hulp komt langs velerlei wegen. De menschheld wil wel, als zij den weg maar weet. Door de re geeringen aan haar lot overgelaten, zoekt zli moeizaam haar eigen weg. en ook haar niobili- satie komt er, al gaat dit niet zoo snel als de mobilisatie ten doode. Al heeft zij het verlies van duizenden slachtoffers te betreuren, die omkomen door dit noodeloos oponthoud. Het hart der menschheid is goed: het hart der menschheid is ruim. Liefdadigheid kent geen grenzen; barmhartigheid is internationaal. Lezer, ook zonder de afschuwelijke platen te zien, wilt gij toonen, dat ook in uw borst het goede, ruime hart de menschheid klopt. BLOEMENDAAL. Alhier is op 70-jarigen leeftijd overleden de heer Th. Ruys Gzn. „De Standaard" zegt van dezen overledene: ln de Amsterdamsche Christelijke wereld was de heer Ruys een zeer bekende figuur. Als notaris in de hoofdstad, had hij een uitnemen- den naam; als lid van den Raad van Amster dam had hij vele jaren zitting: evenals in de Provinciale Staten. Als directeur van de Ver eeniging voor Hooger Onderwijs op Gerefor meerde grondslag en als bestuurder van het Gereformeerd Gymnasium toonde hij zijn be langstelling in den bloei van het bijzonder hoo ger onderwijs. De annexatie-plannen. Men schrijft uit Aerdenhout aan De Tel. Excellentie! Ja, Pietersen. Excellentie, in Haarlem is een eerlijk man ontdekt! v aiüHi Bestaat niet Pietersen, evenmin als de Brontosauris. Toch wel Excellentie. De zaak zit zoo. Een dertig jaar geleden was Haarlem een lief aanvallig plaatsje. Burgemeester Jor- dens liep alle ochtenden om 9 uur naar het stadhuis met 2 gesmeerde boterhammen in een trommeltje (zijn twaalf uurtje) onder den arm. Om twaalf uur liet hij bij Brinkman een kop koffie halen en merkte om 5 uur dat hl) ver geten had het op te drinken. Hij was zijn eigen secretaris, ontvanger, hoofd-commies, alles wat ge maar wilt. Toen was Haarlem het dorado voor ieder een. Thans stikt Haarlem in de schuld en geen enkele kip is er meer te vinden waarvan een waardevol belastingveertje geplukt kan wor den. Dies keek men over de grens naar Bloemen- daal waar goud te vinden was. Fluks werd een Raadscommissie benoemd. De vergaderingen zouden openbaar zijn tot groote ergenls van Haarlem's Dagblads hoofdredacteur die geen andere dan gesloten vergaderingen in 't be lang der zaak dringend aanbeval. Ha, ha! Dus een eerlijk journalist! Bestaat niet Excellentie, evenmin De vergadering kwam bijeen Excellentie en liep over van zalvende gerechtigheid, geogra fische, economische en andere eigenschappen werden gebezigd om aan te toonen dat eigen belang volkomen vreemd was aan het plan, maar dat, als men Bloemendaal ging annexee- ren, het moest zijn in zijn geheel, want bleef er ook maar een stukje van over dan moest aan dat stukje de waarde van het gean nexeerde worden betaald. Neemt men het ge heel dan bestaat er natuurlijk niets meer waar aan men betalen kan. Daverend applaus! De Voorzitter vraagt nu wie aan deze welgekozen slingeringen nog iets wenscht toe te voegen. Daar staat plotseling op een stoere Holland- sche figuur met een ronden oud-Hollandschen kop die doet denken aan De Schuttersmaaltijd, en zegt: „Mijnheer de Voorzitter! In deze ver gadering is nu genoeg gezwamd met Oostersche schijnheiligheid om de kern van de zaak te ontgaan. Wat is eigenlijk ons doel? Laten we liet openlijk en eerlijk bekennen dat bet ons te doen Is om het geld dat daar zit en om niets anders." (Historisch). Tumult. Geroep: „dat is gemeen!" Nu Excellentie, zouden we die man niet het kruis van Verdienste geven? Niet doen Pietersen. Hij zal genoeg ge kruisigd worden. Met apologie aan den Dagboek-schrijver. Door omstandigheden is de algemeene ver gadering der B. G. V. uitgesteld tot Vrijdag 12 Mei a.s. „Wasscherlj Strljkinrlchtlng" Kinheimweg No. 85. De fa. W. J. de Koning reeds jaren geves tigd Bakenessergracht, Haarlem, heeft thans een filiaal gevestigd aan den Kinheimweg 85 alhier, bij de spoorwegovergang. ln verband hiermede verwijzen naar de ad vertentie, voorkomende in dit nummer. SANTPOORT. PolderbemaOng. In de algeloopen week heeft het bestuur met de Hoofd-ingelanden van het Waterschap Eemnes, aan den heer J.S. Vissers, Advies- en Handelsbureau te Sant poort, opdracht gegeven bestek en teekenin- gen te maken voor een poldergemaal, dat zal worden gesticht in den Heinellen en Noordpol der te Veen, welke polders een onderdeel van het groote waterschap uitmaken. OVERVEEN. Zwemfeest In Stoop's Bad op 9 Mei a.s. Aanstaande Dinsdag 9 Mei zal in Stoop's Bad nog weer eens een Zwemfeest plaats hebben, uitgeschreven door de Haarlemsche Zwem- en Waterpolo-club H. V. G. B. en waarbij de Haarlemsche Dames-Zwemclub „Zignea", de Haagsche Zwemclub hunne mede werking hebben toegezegd. Het programma is wederom met zorg samengesteld en bevat o.m. het succes-nummer van 11 April, het figuür- zweinmen der dames onder leiding van den heer Joh. Schmidt die ons vertelde met het oog op een voor H. G. V. B. feestelijke ge beurtenis eenigszins gewijzigd te hebben. Verder zien we nog op het voorloopig pro gramma gemengde estafette-wedstrijden der twee Haarlemsche clubs een wedstrijd over 50 Meter voor seniores waarvoor be beste krachten, ook uit Amsterdam hunne medewer king toegezegd hebben hinderniszwemmen voor jongelui wedstrijdnummer schoon- springen ver-springen, pantomimes en een gecostumeerd watertournooi (te paard) waar voor onder de dames mededingsters de groot ste animo bestaat. Er is echter één maar en dat is dat zit plaatsen al sinds «jnige dagen zijn uitverkocht en er nog slechts een beperkt aantal kaarten voor staanplaatsen ter beschikking liggen aan de Kassa van Stoop's Bad en bij de heeren Schmidt, Barteljorisstraat 21, en J. A. Boom, Mauritsstraat 1. Nationale schietwedstrijd van „Generaal Joubert". Bovengenoemde vereeniging heeft op haar zoo gunstig terrein wederom een wed strijd op touw gezet, waarvan vele bekende vereenigingen deelnemen. Vertegenwoordigd zijn o.a. Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Utrecht, Scheveningen, Driebergen, Bodegra ven en Heerenveen. Aan den wedstrijd is o.a. een afdeeling voor jachtopzieners en een afdeeling voor dames verbonden, ln laatstgenoemde afdeeling traden tot nog toe met een prijs uit het strijdperk: No. 1 mevrouw Teding van Berkhout met 59-58 punten. No. 2. mevrouw Houtgraaf-Köhler met 57- 57 punten. No. 3. freule A. Teding van Berkhout met 55-55 punten. De derde en laatste termijn van dezen wed strijd Is gisteren ingegaan. Dinsdag 9 Mei wordt de wedstrijd ges.loten. Als het weêr wat meeloopt, zal hhet bestuur eer van zijn werk hebben. TOONHEL Opstanding. Hoewel bij de laatste opvoe ring van „Als je maar 'n verleden hebt" de Stadsschouwburg wederom totaal uitverkocht was, kan de N.V. Het Schouwtooneel, directie Adr. van der Horst en Jan Musch, door reeds vroeger aangegane verbintenissen elders, eerst op Vrijdag 12 Mei wederom een opvoering van dit blijspel in Haarlem geven. Intusschen zal Zaterdag 6 Mei een reprise plaatsvinden van Leo Tolstoi's „Upstanding", het zeer be kende boeiend tooneelspel, dat in de vertooning van Het Schouwtooneel met zeer groote waar deering van de pers en belangstelling van het publiek is ontvangen. Zondag 7 Mei volgt dan de wederopvoering van „Om in het leven te slagen" het reclas- seeringsspel van Frits van Kaalte en Jean Stapelveld. SPORT. De commissie tot het instellen van athletiek- competities ln Haarlem en omstreken heeft be sloten de datum van inschrijven tot deelname te verlengen tot 1 Juni a.s. Wel zijn reeds eenige inschrijvingen binnengekomen, doch wegens de slechte weersgesteldheid is de be oefening der athletiek nog niet in vollen gang en zullen vereenigingen, welke twijfelden zich aan te meiden voor de competitie, zich nog een flink kunnen oefenen in de verschillende nujnmers. Daar de athletiek in deze streken nog niet in zoo breede kringen wordt beoe- iend, als wel gewenscht is, is het te hopen dat zich een groot aantal vereenigingen voor de competitie zullen aanmelden, opdat het doel van de commissie bereikt zal worden, n.l. het propageeren der athletiek. Verder is bepaald dat de contributie zal bedragen voor klasse A. f 2.50, klasse B.f 1.50 en de driekamp-dames f 1.Beze verlaging der contributie is mogelijk geworden doorj verkregen subsidie der Ned. athletiek unie, en een reeds toegezegde subsidie van anderel zijde. f Het inleggeld voor de competitie blijft on veranderd en zal bij deelname worden geres titueerd. We melden nog even de samenstelling der verschillende klassen. Klasse A. 2 loop-, 2 werp- en 2 springnum- mers, n.l.: 100 Meter en 800 Meter hardlöo- pen, speerwerpen en kogelstooten, hoog springen met aanloop en vérspringen met aan loop. Verder geheel afzonderlijk van genoem de nummers 4 X 100 Meter estafette. Klasse B. 80 Meter hardloopen, speerwer pen en vérspringen met aanloop. Tevens 4 X 80 Meter estafette als afzonderlijk num mer. Driekamp dames: 60 Meter hardloopen, speerwerpen en vérspringen met aanloop, ook moeten de dames-vereenigingen 4 X 60 Meter estafette loopen. Uitgebreide inlichtingen worden gaarne ver strekt door den secretaris der commissie: J. Admiraal, Parklaan 61 Haarlem. BROCHURES EN TIJDSCHRIFTEN. Wij ontvingen het verslag over 1921 over den toestand van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies en de werkzaamheden van bestuur en afdee- lingen. Hieruit blijkt, dat er sinds het vorig jaar, in het aantal leden eenige achteruitgang was. Het genootschap telde op 31 December 1921 230 stichters (214 personen en 16 vereenigin gen); 160 leden (134 personen en 26 vereeni gingen) en 131 begunstigers (120 personen en 11 vereenigingen). Het aantal verpleegden bedroeg dit jaar 119.462. Uit het ons toegezonden verslag over 1921, het honderd en vierde boekjaar, van de Nuts- Spaarbank te Haarlem, nemen wij enkele ge tallen over, teneinde onzen lezers een beeld te geven van den toestand van deze instelling. In 1921 bedroeg de inleg f3058811.905, de terugbetaling f 2385290.38, het saldo tegoed aan inleggers verschuldigd f3973478.205 en het ge middeld saldo tegoed per inlegger f332.87; het vorig jaar was de stand van zaken aldus: inleg f 2715912.655, terugbetaling f2379015.35, saldo tegoed aan inleggers verschuldigd i3195663.il5 en het gemiddeld saldo tegoed per inlegger f 298.30. VAN HIER EN DAAR. Staking Couranten-bezorgers. Het agent schap van het Handelsblad deelt ons mede, dat de staking als geëindigd kan worden be schouwd. Eenige loopers kwamen zich bij den agent aanmelden om tegen de oude condities weder het werk te mogen hervatten, hetgeen door den agent is geweigerd. Door leden werd den agent medegedeeld, dat zij door het Bestuur van den Bond „Onder Ons" misleid zijn. Ook is thans gebleken, dat de bond geduren de de staking niet vol loon aan stakers heeit uitbetaald. Doordat de wijken gedeeltelijk door nieuwe bezorgers zullen worden bediend, verzoekt de agent den abonné's nog eenige dagen welwil lendheid, doordat de nieuwe loopers eerst in gewerkt moeten worden. Zaterdag 20 Mei zal te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt de tentoonstelling „De Mënsch" worden geopend.Zoodra deze belang wekkende tentoonstelling gereed zal zijn ho pen wij hierop uitvoerig terug te komen. Zilveren jubileum. De heer N. Pool, alge meen procuratiehouder der N.V. Tandmidde- lenfabrieken „A^ol" v/h L. Pool ét Zonen, Amsterdam zal 7 Mei den dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij de firma Pool zijn loopbaan aanving. „HAAGSCHE POST "-STEMMEN. Couperus, de Harde Werker. Zijn het dertig, zijn het veertig deelen, waaruit thans Couperus' oeuvre bestaat? Hij zal ze zeker zelf nooit tellen. Hij werkt zacht-hardnekkig, soepel-energiek voort, en ook daarbij is geen eerzucht, geen devies de drijvende kracht. Zijn kunst welt uit hem op als geurig water uit de bron, die aan bloem-bestarrelde bergweide ontspringt; ze moet wel rusteloos, melodieus, opborrelen, de bron: ze kan niet anders. En welk een werkers-temperament, welk een vol harding zijn er noodig, om altijddoor de bed dingen te graven waarin deze onophoudelijke overvloed geleid moet worden? Hier is we derom een metamorfoze, en misschien wel de merkwaardigste, omdat zij de eenige is die hij niet toegeeft, waarvan hij althans de aan dacht tracht af te leiden: Couperus wil het volstrekt niet weten dat hij bovenmatig arbeidt. En cïe Acht-uren-Dag dan? Het is een opmerkelijk feit dat Holland, het land van stoutmoedige ontdekkingsreizigers en onver schrokken zeevaarders, geen smaak heeft in politieke avonturen. Zijn staatkunde is wars van alle gevaarlijke ondernemingen op onbe kend terrein. Zij is vooruitstrevend gezind, zij stelt zich zelfs vooruitgang ten doel, doch zij wil vooraf nauwkeurig weten, in welke rich ting iedere nieuwe stap haar kan leiden. De Prijs van de Times. Bij haar oprich ting in 1785 kostte de „Times" 3 stuivers. Het duurst was zij van 18151836, namelijk 7 stui vers, daarna daalde de prijs tot 5 stuivers, vervolgens in 1855 tot 4, in 1861 tot 3, in 1913 tot 2 en in 1914 zelfs tot 1 stuiver, om vervol gens in den oorlog weer te stijgen tot 12 en in 1918 tot 3 stuivers. Thans is de prijs weder tot l'/i stuiver verlaagd. De Invloed' van het Kleine. 'n Klap op de schouder, zelfs 'n sterke, wordt gewoonlik als teken van vriendschap beschouwd; 'n spelde- prik, hoe fijn ook, prikkelt de doorsnee-mens zowel figuurlik als letterlik, 't Zijn dikwels de kleine verdrietelikheden des levens die in vloed oefenen op ons gemoed en onze loop baan.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5