C. Fris Jr. DRACHEN QUELLE NATUUR BRONWATER MA I SUN HETTY ZOOEVEN ONTVANGEN: Plaatselijk Nieuws. Timmerman grooteHOUTSTRAAT126 Kuiiiic co 11 cctic Blouses en Jumpers hb TELEFOON 1760 hb in tricotzijde en wol, beschilderd en geborduurd. Prins Nekludow, die als lid der jury het proces en de schuldigverklaring van Maslowa meêmaakt, ontdekt in haar Katuscha en ver neemt dat zij een kind van hem het leven geschonken heeft en daarna van kwaad tot erger gekomen is. Nu laait het schuldbesef met felheid in hem op en staat de berouwvolle Mensch in Neklu dow op. Hij heeft geen ander levensdoel meer dan om Katuscha te redden en het gedane on recht zooveel mogelijk te herstellen. Met de grootste inspanning weet de nieuwe, opgestane Nekludow te bereiken, dat hij Katuscha in de gevangenis mag bezoeken. Aangrijpend is het tooneel der ontmoeting, waar de gelouterde prins de aan drank ver slaafde en verdierlijkte Katuscha vergeefs tracht op te richten. Er is niets meer te begin nen, zou men zeggen, met een wezen waaruit al het menschelijke verdwenen is. Als een verspeelde schat ligt de beschonkene en ra zende vrouw voor Nekludow op den grond. Wij kunnen een menschenziel door list wel laten vallen, doch haar maar niet dadelijk weer oprichten, wanneer wij dat willen. Toch is de mensch sterk, die de opstanding ondergaan heeft, want hij heeft het machtigste middel tot zijn beschikking: de zelfopofferende liefde. Deze liefde is het die Nekludow alles doet offeren doet voor Katuscha, die hem doet be sluiten haar in haar ballingschap te volgen en die hem in staat stelt Katuscha te herwinnen en op te richten. Wanneer Prins Nekludow bereikt heeft, dat Katuscha haar vrijheid herkrijgt en hij haar vrij laat in de keuze een huwelijk met hem of met den banneling Simonson herkent Katu scha de oprechte liefde van den prins en haar eigen liefde voor hem. Dan is ook Katuscha opgestaan en kiest zij een huwelijk noch met den een noch met den ander, doch een leven van toewijding aan de ongelukkige bannelin gen, in wier midden zij zulk een langen tijd heeft doorgebracht. In aanmerking nemende, dat de vertolking van de hoofdrollen „Opstanding" aan den auteur geweldige eischen stellen, dient gezegd te worden dat Pierre Mals Prins Nekludow verdienstelijk gespeeld heeft. Een weinig meer afwisseling in zijn gebaar, dat te patroonmatig was, zou hem in staat stellen onze aandacht nog sterker op zijn creatie te concentreeren. Stine van der Qaag, als Katuscha, heeft deze zware rol gespeeld met een buitengewone lenig heid, een goed begrip en een felle oprechtheid, waardoor zij het publiek diep geroerd heeft en tot het einde geboeid. Over het algemeen werd ook in de kleinere rollen zeer goed gespeeld en den heeren Musch en van der Horst, den directeuren van „Het Schouwtooneel" hebben wij daarvoor dank te zeggen, dat zij ons in staat gesteld hebben zulk een belangrijke en grootsche voorstelling in den Stadsschouwburg te Haarlem te genie ten. HENRI BAKELS. BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 18 Mei 1922 des namiddags 2 uur in het raadhuis te Overveen. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing bepalingen der Bouwverorde ning. 3. Benoeming leden stembureaux overeen komstig art. 59 der Kieswet. 4. Wijziging verordening houdende aanwij zing der stembureaux. 5. Opheffing betrekking onderwijzeres aan de openbare school te Vogelenzang en aan stelling reserve-onderwijzeres. 6. Aankoop grond van de St. Thomas a Villa Nova Stichting ten behoeve van wegen. 7. Wijziging in de samenstelling der Com missie van Georganiseerd Overleg. 8. Bespreking verbouw van het raadhuis. 9. Voorstel tot beschikking over den post „Onvoorziene Uitgaven" dienst 1921. 10. Voorstel tot vaststelling 2e suppletoire be grooting 1921. 11. Voorstel tot het doen van af- en over schrijvingen op de begrooting 1921. 12. Verbetering Zandvoorterlaan van de Hout vaart tot den Viersprong. 13. Reclames. De natuur ontwaakt! De lente, al heeft het dan ook lang geduurd, is gekomen. Zondag was het de eerste lentedag. De vogels jubelden en zongen lustig hun voorjaarslied. De menschen waren blijmoedig gestemd en trokken naar bosch en veld en genoten van de heerlijke voorjaarslucht. Eindelijk is het verlangen van allen vervuld En heeft zich de natuur in het lentekleed gehuld. [BIJ DEN MAALTIJD BEVORDERT DE SPIJSVERTERING] De vorige week is, onder groote belangstel ling, op de algemeene begraafplaats alhier het stoffelijk overschot van den heer Th. Ruijs ter aarde besteld. Nadat familie, vrienden en ken nissen van den overledene zich in de aula ver- eenigd hadden, nam eerst Ds. Brussaard het woord. Hij schetste in zijn rede het leven van den overledene en eindigde met eenige woor den van troost voor de familie. Hierna spraken de heeren Ds. J. H. Hout zagers, Prof. H. H. Kuyper en W. F. Bijvoet nog eenige woorden, waarna de kist, die be dekt was met palmen, grafwaarts werd gedra gen. Aan de groeve bracht de oudste zoon van den overledene, namens de familie, den aan wezigen dank voor de bewezen belangstelling. Vóórdat men huiswaarts keerde, zong men nog gezamelijk Psalm 84: „Want God, de Heer, zoo goed, zoo mild" enz. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Van de boomen op den Vijverweg hebben ge meentewerklieden eenige doode gedeelten ver wijderd, zoodat men geen last meer heeft van vallende takken, hetgeen het vorige jaar nogal eens voorkwam. Het stuk grond, gelegen voor de pastorie der Geref. Kerk aan den Vijverweg, wordt veran derd in een plein. Met de werkzaamheden is men al druk bezig. De gemeente heeft eenigen tijd geleden een motorwals aangeschaft, die zeer goed voldoet. Verschillende wegen, zooals de Tetterodeweg en Spoorweg, zijn er al mede gewalst. Woensdag j.l. was het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer J. W. Kramer in dienst trad bij den heer A. Stoop alhier. Vijftien jaar lang is hij bij de Dordtsche Petroleum Maat schappij geweest, alwaar de heer Stoop direc teur was. Nadat de heer Kramer zijn twaalf en een half jarig jubileum bij bovengenoemde maatschappij had gevierd, bleef hij nog ruim twee jaar aldaar werkzaam. Dit was te Am sterdam. Toen de heer Stoop als directeur aftrad liet men den heer Kramer de keus of hij bij de maatschappij wilde blijven, die naar den Haag ging, of bij den heer Stoop. De heer Kramer koos het laatste en bleef bij zijn voormaligen directeur, die hem tot particulier secretaris aanstelde. Vijf en twintig jaar lang dus is nu de heer Kramer bij den heer Stoop werkzaam. Al dien tijd heeft hij de zaken op een accurate wijze behartigd, terwijl hij steeds vol ijver en werklust was. De gemoedelijk heid, waarmede hij ook buiten zijn betrekking met de menschen omging, heeft hem vele vrienden bezorgd. Het is dus niet te verwon deren, dat zoowel de leden der familie Stoop als zijn vrienden en kennissen dezen dag voor den jubilaris tot een feestdag hebben gemaakt, dien hij niet licht vergeten zal. Des morgens werd de jubilaris met zijn echtgenoote per auto van zijn huis afgehaald en naar zijn kantoor op huize De Rijp ge bracht, waar Mevrouw de Clercq, oudste dochter van den heer Stoop, hem eerst harte lijk ontving. Toen de jubilaris het kantoor binnentrad had zich aldaar de geheele familie vereenigd. De heer Stoop sprak zijn jubileerenden secretaris op hartelijke wijze toe. Na deze huldiging werd de heer Kramer weder naar zijn woning ge bracht. Het zag er feestelijk uit. De voor- en achter kamer waren vol bloemstukken, waarbij nog steeds weder nieuwe kwamen. Tusschen deze bloemenpracht stonden de cadeaux, die de jubilaris van de familie Stoop ontvangen had. Daar waren een prachtige haard, een staande schemerlamp, een zilveren mand gevuld met bloemen en vruchten en een oorkonde. Deze oorkonde, gemaakt door den heer G. A. Lui- tingh te Haarlem, is op fraaie wijze uitgevoerd. Bovenaan de bladzijde, waarop met sierlijke letters het vijf en twintig jarig jubileum van den heer Kramer geschreven staat, zijn drie wapens aangebracht. Het eene van Amsterdam, het andere van den heer Stoop en het laatste van Bloemendaal. Onderaan vindt men twee afbeeldingen van huize De Rijp en van de boe kenkast, die op het kantoor van den heer Kra mer staat. Op de andere bladzijde bevindt zich een fraai portret van den heer Stoop, zittende voor zijn bureau. Deze oorkonde, die in boekvorm is uitgege ven, is een mooi geschenk en zal den heer Kramer steeds herinneren aan dezen heuglij ken dag. Niet alleen ontving hij een groote hoeveelheid schriftelijke gelukwenschen, ook kwamen vele personen den jubilaris de hand drukken. Des avonds werd het feest in den familiekring gevierd. De jubilaris was, toen we hem even opzochten, niet uitgepraat over de huldeblijken, die hij dezen dag van alle zijden ontvangen had. Melden we nog dat van het personeel van huize De Rijp de heer Kramer een tuinbank met eenige bijbehoorende stoelen ontving. SANTPOORT. De beek. Ons dorp bezit iets aantrekke lijks: een stroomende beek. Dat kan niet van elke gemeente worden gezegd, althans niet in Noord-Holland. Wie in de omstreken van Arn hem of Nijmegen heeft gewoond, of wel eens zijn bivak heeft opgeslagen, ziet met eenige minachting op onze beek neer, doch wij Sant poorters zijn van heel andere gedachten; deze beek heeft ons aller belangstelling. Waarom dan toch? Omdat dit een bijzondere beek is. In Gelder land lijken de meeste beken of beekjes op elkaar; zij vertoonen gewoon helder water en een bodem van zand. Of men er één bekijkt of tien: Bij morgenglans en middagbrand, bij regenval en windgehuil, bij avondstilt en nachtgedruil, het watertje zegt altijd koel: „Ik ben een breekbaar watertje, wat deert er mij! Ik loop den ganschen langen dag en voel mij nimmer moe. Niet alzoo met onze Santpoortsche beek. Het water is zeer bijzonder van kleur, en wel groen, terwijl deze kleur zich wijzigt al naar het riolen passeert. De bodem vertoont eveneens bijzondere eigenschappen. Van dat doodgewone zand, dat de menschen in park Meerenberg zoo hindert, is er in het geheel niet in te vinden, slechts een soort modder, die door geen dichter zal worden bezongen, evenmin als de beek zelve. Deze modder echter is onmisbaar voor onze zandstreek, wil er van den plantengroei iets terecht komen. Wij zouden dan ook ons ge meentebestuur in overweging willen geven een tuinder te zoeken, die gratis al voor hem on misbare stoffen uit onze beek haalt, opdat dat kostelijke goedje, nog vóór de warmte komt, verdwenen zal zijn. Straks gaan de vliegen, malaria'-muggen en weet ik wat voor beesten meer, met den in houd van de beek strijken en krijgen wij het vuil in onze woonkamers en op ons voedsel, doch de tuinder, die het zoo hoog noodig heeft, ontbeert het. Door een defect aan de stuurinrichting kwam een motorfiets met zijspan in een greppel te recht. Gelukkig zijn ongelukken niet te ver melden. Alleen de motor was beschadigd. Zondagmiddag ontdekten eenige jongens een begin van brand in het Terras-bosch. Direct lieten zij hun voetbalspel in den steek en gingen gezamenlijk aan 't blusschen. Dit viel echter zonder gereedschap niet mee en het brandde dan ook al heel spoedig over een groote op pervlakte. Dc rijks- en gemeentepolitie waren inmiddels gewaarschuwd en met nog meerdere hulp slaagde men er in den brand te blusschen. Zeer waarschijnlijk is deze brand ontstaan door een dame en heer, die in genoemd bosch hun Zondag doorbrachten. Zij hebben thee of iets dergelijks willen zetten op een spiritusstel, en hebben door onvoorzichtigheid dit toestel omgestooten, waarna een begin van brand ont stond. Bang voor de gevolgen zijn zij, zonder te denken aan het gevaar, gevlucht. Het stel en een broodmes zijn door de politie in beslag genomen. De Santpoortsche jeugd heeft de beschikking gekregen over een stuk land, dat vroeger bosch is geweest, om er de voetbalsport te beoefe nen. Men heeft gezamenlijk het land gelijk ge maakt en thans is men aan het oefenen. Ook is er een korfbalclub opgericht, die op hetzelfde terrein speelt. Daar sinds geruimen tijd trottoir en hekwerk langs de Pastoorsstraat alhier in haveloozen toestand lagen, zoo, dat men dit reed9 in den Raad ter sprake bracht, zijn thans de gemeen tewerklieden begonnen met het herstellings werk. Verscheidene tegels en paaltjes zijn ver dwenen en zullen door nieuwe vervangen moe ten worden. Het gedeelte, dat voor plantsoen bestemd is, wordt tegelijkertijd van zwarte aarde voorzien, zoodat men het heestergewas nog tijdig kan aanplanten. Als nu de jeugd, die in de onmiddellijke nabijheid een rijke speelge- legenheid heeft, tich voortaan onthoudt van de baldadige opkiekerijen van voorheen, dan wint de omgeving aan aantrekkelijkheid en onnoo- dige kosten blijven gespaard. OUD-SCHOTEN. Zondag 14 Mei a.s zal het verenigingsge bouw van de Jozefsgezellen en het Aloysius- patronaat der St. Bavo-parochie alhier, aan de Kerklaan plechtig worden ingewijd. Het geheel in hout opgetrokken gebouw heeft een vrien delijk interieur en zal zeer zeker onder de er varen leiding van den WelEerw. Heer A. van Leipzig, bijgestaan door verschillende besturen, voor de R.-K. jongelingen van Jan Gijzenvaart en Schoten een aangenaam tehuis worden. Was het gebouw van den Ned. R.-K. Volks bond meermalen overbezet met vergaderingen, uitvoeringen, lezingen e.d„ thans zal de nieuwe stichting dit stellig ontlasten. KORTE KLEVERLAAN 40, BLOEMENDAAL De nieuwe tooneel- en concertzaal van Café- Restaurant „Zomerlust" nadert haar voltooiing. Het is een flinke, ruime zaal, met goede acoustiek, metend 9 bij 18 Meter en plaats biedend aan omstreeks 375 personen. Een ruim podium, groot 4J/2 bij 6 Meter, staat in onmid dellijke verbinding met twee mooie kleedka mers. Aan de Noordelijke zijde bevinden zich drie openslaande nooddeuren, terwijl ook een brandkraan aanwezig is. Aan den Zuidkant geeft een groote, dubbele deur toegang tot de gelagkamer. Zeer ten gerieve van uitvoerenden en toehoorders, is niet in deze zaal het buffet, dat in sommige andere inrichtingen wel eens storend werkt. Voor 'n goede garderobe is ook zorg gedragen. Boven den ingang heeft men een brandvrije afdeeling aangebracht ten behoeve van bioscooptoestellen. Het ligt in de bedoe ling, nog dezen zomer aan den Oostelijken in gang een ruime serre te bouwen, die men in het winterseizoen ook kan bezigen voor garde robe en plaatskaartenbureau. Dinsdag a.s. heeft de officieele opening plaats, uitsluitend voor genoodigden als: bestu ren van plaatselijke organisaties, muziek-, zang- en tooneelvereenigingen, bioscoop-ex ploitanten en anderen. Deze opening zal een feestelijk karakter dragen, aangezien elke Ver- eeniging eenige nummers ten gehoore en ten aanschouwe zal geven. Nog een wijle tijds en Santpoort bezit wat het reeds lang wenschte. Aan het Café-Restaurant (reeds in gebruik) wordt ook de laatste hand gelegd. Hiervan heeft de officieele opening plaats op Maandag a.s. Het geheel is zeer gunstig gelegen, daar waar de Driehuizer- en Hagelingerweg zich vereenigt met de Rijksstraatwegen uit Haar lem en Alkmaar. Al dadelijk trekt de aandacht een prachtig vergezicht over de schoone pol derlanden, met op den achtergrond de dorpen Krommenie, Assendelft en Spaarndam, waar- tusschen enkele der hooge bouwwerken van de steden Amsterdam en Zaandam. Een met stoelen en tafels bezet terras lokt den wandelaar tot rust en verkwikking. Wij wenschen den heer Böhm een fortuin lijke exploitatie. De buurtvereeniging „Duinlustpark en Omge ving" zal op Vrijdag 19 Mei a.s. een algemeene vergadering houden in Hotel Velserend. De punten van behandeling zijn: 1. Verslag der werkzaamheden van het Be stuur; 2. Rekening en verantwoording van den Penningmeester; 3. Verkiezing van een lid van het Bestuur wegens periodieke aftreding van den heer J. C. Kaars Sijpesteyn Door de politie alhier is aangehouden J. J. S., te Jan Gijzenvaart, die ten nadeele van zijn patroon, firma Van Hooff, geld had verduis terd. S.t die destijds veroordeeld was tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maan den, is ter beschikking gesteld van den Offi cier van Justitie te Haarlem. De bewoners van de nieuwe huizen aan den Brederodeweg en den Duinweg, gemakkelijker uitgedrukt door de algemeene benaming: park Meerenberg, ondervinden zeer veel last van de zandmassa, die vóór deze woningen is aange bracht, om er een straat- of pleinaanzicht aan te geven. Had men dit maar niet gedaan! Had men de struiken en boompjes maar laten staan totdal het de gemeente Velsen beliefde er een fatsoenlijk aanzicht aan te geven, men had dan niet die zandellende meegemaakt van thans. Wel hebben de bewoners van die woningen een adres gericht tot den gemeenteraad van Velsen, waarin zij genoemd college den on- houdbaren toestand bij droogte en wind duide lijk maken, aller vurig verlangen naar een houd baren toestand uitspreken (minder kan men toch al niet eischen), doch het blijft nog steeds een stem des roependen in dezen zand woestijn. Wij vernamen van den secretaris der Wo- ningbouw-vereeniging „Bloemendaal Noord", dat hem een schrijven bereikte, met het be richt, dat men met plannen ter verbetering bezig is. In welk stadium deze plannen reeds zijn gekomen, hopen wij in ons volgend num mer mede te deelen. De prijs alhier voor de melk is thans 14 cents per liter. Een melkboer verkoopt ze ech ter voor 13 cents de liter. Concurrentie houdt men toch altijd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2