TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 20 Mei 1922 Gemeentebestuur. „BRONSTEE" No. 20. De Raad vergaderde Donderdagmiddag i.l. op het gewone uur. Voorzitter de Burgemeester, Jhr. A. Bas Backer. Afwezig de heer Bijvoet. Punt 1. Ingekomen stukken. a. Bericht is ingekomen van de Electrische Spoorwegmaatschappij dat het uurwerk in het tramhuisje niet kan worden verplaatst naar den buitenkant, daar het dienstbelang vereischt dat het ter plaatse blijft hangen, te eerder nog omdat de Directie van voornemens is ook op de lijn Haarlem-Bloemendaal eenmanswagens te gaan rijden. De heer Bispinck kan niet tevreden zijn met het antwoord van de Electr. Spoorw. Maat schappij. Spr. vindt het antwoord niet riëel. De heer De Roo van Alderwerelt oppert het denkbeeld- de trottoirs te verhoogen doch komt daarop terug daar spr. er van over tuigd is dat de trottoirbanden geen beletsel zijn voor de jeugd om er met de fiets tegenop en overheen te rijden. De heer De Waal Malefijt stelt voor aan de E.S.M. te vragen wat de gemeente jaarlijks moet bijpassen wil de E. S. M. daar een klok neerhangen. Aldus wordt besloten. b. B. en W. stellen voor om den weg van de Houtvaart tot den Viersprong, thans ge naamd Aerdenhoutslaan, duidelijkheidshalve te noemen Zandvoorterweg, zooals ook het ver lengde van dien weg genaamd is. c. Naar aanleiding van een in de vorige ver gadering gedane vraag kunnen B. en W. a3ii den Raad berichten, dat openstelling van het terrein van Hugo Muller voor het publiek ern stig ontraden moet worden, in verband met zandverstuiving en den aankleve daarvan. Als voorbeeld hiervan kan dienen het terrein daar vlak naast gelegen en toebehoorende aan Jhr. van der Wijck, dat hij eenige jaren geleden ook op verzoek voor het puhliek heeft open gesteld, doch kort daarna weer heeft moeten sluiten, daar het terrein één zandwoestijn was geworden en het plantsoen ernstig beschadigd. De lieer Hogenbirk had zijn vraag anders bedoeld. Spr. is er ook niet voor te vinden om b.v. alle inwoners van Haarlem en Schoten toe te laten, doch door middel van kaarten of hoe dan ook zich te bepalen tot inwoners onzer gemeente. Verschillende heeren voeren even het woord over dit punt en allen voelen de ontzettende moelijkheid om aan de verlangens van het pu bliek te voldoen. Ten slotte wordt besloten met 8 tegen 4 stemmen om het terrein niet open te stellen. Voor stemden de heeren Hojgenbirk, van Kessel, Noorman en Schulz. d. Op een advies van de Nederlandsche Bond van Werklieden in Overheidsdienst en de Cen trale Nederlandsche Ambtenaarsbond, welk adres inhoudt een verzoek om den 1-Meidag als erkenden feestdag te beschouwen is het den heer Schulz die het woord vraagt en aan den Voorz. verzoekt er notitie van te nemen dat de heer Noorman en zijn persoon zich er tegen hebben verklaard om genoemd adres voor ken nisgeving aan te nemen. Spr. zou gaarne dit adres willen bepleiten doch hij voelt dat het toch noodeloos gepraat is. e. B. en W. geven in overweging om niet te voldoen aan het verzoek van den agent van politie Zwiersen om diens woning te vergroo- ten door vergrooting van het dak en wel: le. omdat hierdoor geen afdoende verbete ring der slaapgelegenheid wordt ver kregen; 2e. omdat, zelfs al werd zijn verzoek inge willigd, de hieraan verbonden kosten in verband met de woning vrij hoog zou den zijn (pl.m. f750. 3e. omdat geen post op de loopende begroo ting hiervoor is geraamd. De heer Hogenbirk breekt een lans voor verbetering van genoemde woning. De lieer Noorman is het met prae-advies van B. en W. niet eens. Spr. zegt dat het in de eerste plaats een gemeentewoning is welke niet voldoet aan de bepalingen van onze bouw verordening en in de tweede plaats is deze woning wel met beperkte middelen te verbe teren. Spr. is overtuigd van de hoogst billijke eischen van dezen bewoner. De heer Schulz en van Kessel ondersteunen met warmte dit voorstel. De heer de Waal Malefijt meent MODELMELK KARNEMELK YOGHURT HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UUR dat door een kleine verbouwing aan ruimte niets wordt gewonnen, hoogstens kan het een versnippering zijn van de ruimte welke thans aanwezig is. Spr. zou er voor te vinden zijn indien zijn huis kon worden vergroot. Na eenige discussies zegt de heer Noor man van den heer Zwiersen vernomen te neb ben dat hij bereid is een verhoogde huur te betalen, waardoor de hoofdbezwaren van de baan zijn en de Raad toestaat dat aan de woning, de aangevraagde verbetering wordt aangebracht, wat f 750.zal bedragen en waardoor de huur van f4.op ongeveer f 5.zal worden gebracht. f. B. en W. stellen voor om aan J. F. Krul J. Q. van Roon, P. J. Oerlemans, J. van Tonge ren en A. ter Wal Zonen te Haarlem, te ver huren voor een bedrag van één honderd gulden per te stationneeren automobiel en voorts onder nader door B. en W. te stellen voor waarden: het gedeelte van de verharde voor tramlaan bestemde strook van den Zeeweg nabij het be gin en het eindpunt daarvan, tenminste hen in staat te stellen, aldaar met een voor personen vervoer bestemde auto standplaats in te ne men. De heer Laan vindt het bedrag veel te laag. Spr. is er voor het bedrag inplaats van f 100.per wagen te stellen op f 400. De Voorzitter deelt mede dat deze huur reeds is ingegaan daar het seizoen 1 Mei geopend is. Na nog eenige besprekingen wordt besloten, op voorstel van den heer Schulz, de aange roerde vergunning gedurende dit jaar te ver- leenen. Aan deze vergunning zit de bepaling vast dat per rit niet meer mag worden bere kend dan 30 cent per persoon. g. Onder overlegging van een verzoek om voor schot op de gemeentelijke vergoeding overeen komstig art. 101 der Lager Onderwijswet van het R.K. Kerkbestuur te Vogelenzang ten behoe ve van de onder haar bestuur staande bijzon dere lagere school aldaar hebben wij de eer U mede te deelen, dat de uitgaven per leer ling voor een soortgelijke openbare school over het laatst verloopen dienstjaar, waarover de rekening is gesloten bedroegen afgerond f30. per leerling, zoodat het bedrag van het te ver- leenen voorschot ten hoogste 0.80 X 108 X f 30.of f 2592.berekend over een geheel jaar zou mogen bedragen. Dientengevolge be staat tegen het verleenen van het voorschot geen enkel bezwaar en wordt besloten ten be hoeve van opgemelde school voor het tijdvak van 1 April tot 31 December 1922 een voor schot te verleenen van f 1800.onder bepaling, dat het voorschot betaalbaar zal zijn in 3 ter mijnen, waarvan de eerste wordt geacht ver vallen te zijn op 1 April 1922 en de tweede en derde respectievelijk zullen vervallen op 1 Juli en 1 October 1922. De Commissie van Bijstand in het beheer der Gemeentelijke Waterleiding adviseeren het Dagelijksch Bestuur aan den Raad te willen voorstellen: a. het batig saldo ruim f 14.000.als re serve voor het bedrijf te mogen reserveeren, daar binnen korten tijd een nieuwe pompma- chine noodig zal zijn ter vervanging van de beide kleine pompen en een derde filtergebouw zal dienen te worden bijgebouwd; b. alinea 1 van art. 8 der verordening, rege lende de voorwaarden voor de levering van duinwater door de Gemeente te wijzigen door te bepalen, dat het tarief voor het watergebruik inplaats van f 0.30 de M'. f 0.25 de M3. zal be dragen. De her Laan kan zich met het voorstel sub. b. niet vereenigen. Inplaats van f 14000. zullen wij door deze verlaging komen te staan op f 2000.winst en bij eenige tegenspoeden zullen wij komen te staan voor een deficit. De heeren de Roo van Alder werelt en Hogenbirk bepleiten met cijfers de billijkheid om tot deze verlaging over te gaan. De heer Schulz meent dat het bedrijf zich wel behoorlijk moet kunnen bedruipen, dat zelfs eenige reserve aanwezig dient te zijn, doch dat verder geen winsten behoeven te worden gemaakt. Op verzoek van B. en W. wordt daarna be sloten de prijs van het water terug te brengen op 25 cent per M3. Van den Commissaris van Politie is een schrijven ingekomen dat een kijk geeft op den dienst van ons politiecorps. Uit dat schrijven blijkt dat van een overcompleet zijn van 3 man geen sprake is, integendeel. Een van die drie z.g.n. overcompleten is reeds geruimen tijd ziek, terwijl de 2 man die dan nog resten gebruikt worden om in te vallen voor verlof- of ziekte dagen, toezicht moeten houden op wetten, spe ciaal in fabrieken en werkplaatsen en de hand having der maximumsnelheid voor automobielen in hun handerf is. Evenwel zal de Commissaris trachten 2 man uit den dienst te ontnemen en speciaal te be lasten voor toezicht aan het strand terwijl zoo veel mogelijk een hoofdagent aan hen toege voegd zal worden. Het plaatsen van een politiepost nabij het strand zal noodzakelijk zijn. De heer van Kessel geeft een toe lichting op het rapport van den Commissaris. Spr. begrijpt dat het moeilijk voor onzen Com missaris is om nu te verklaren dat er agenten over zijn terwijl bij de behandeling der be grooting 4 agenten werden aangevraagd. De heer Laan wijst op de 2 bosch wachters welke ons kleine boschje moeten controleeren. De menschen vervelen zich ge woonweg. Daar kan wel één mannetje van worden afgenomen. De heeren Noorman en Schulz ondersteunen de woorden van den heer Laan. Na een uitgebreide discussie over politie en boschwachters belooft de Voorzitter eens te zullen confereeren met den Commis saris. Punt 2. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening. B. en W. stellen voor ontheffing van art. 10 bis der Bouwverordening te verleenen voor bouw van een plantenkas met stookhuisje aan den Midden Duin-en-Daalscheweg aan Fuhr- mann. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan de vereeniging „Duinwyck" wel ontheffing te verleenen van art. 26 der Bouwverordening voor het dekken der twee uiterste huizen met riet, doch niet voor het middelste perceel, zulks wegens te geringen afstand tot de overige met riet te dekken woningen. Goedgekeurd. B. en W. berichten, dat op grond van art. 11 der Bouwverordening (welk artikel een zekere vrije ruimte voorschrijft, de door A. M. Joustra gevraagde dispensaties dier verorde ning voor bouw van een winkelhuis c.a. aan de Korte Kleverlaan en den Verbindingsweg zelfs niet voor bespreking in aanmerking komen, aangezien in het bouwplan met de vrije ruimte nergens is rekening gehouden en ontheffing van het bepaalde bij art. 11 zelfs door den Raad niet kan worden verleend. Punt 3. Benoeming leden stembureau! over eenkomstig art. 59 der Kieswet. Alle door B. en W. voorgestelde Voorzitters, Leden en Plaatsvervangende Leden worden met algemeene stemmen verkozen. Punt 4. Wijziging verordening houdende aanwijzing der stembureau*. Blijkens mededeeling van den heer J. B. Sluiter te Aerdenhout is de door hem als stem lokaal beschikbaar gestelde lokaliteit in zijn loods aan de Eikenlaan door plaatsing van ma- chineriën niet meer als zoodanig geschikt: op verzoek van B. en W. is thans door den heer L. L. Graaf van Randwijck zijn koetshuis aan de Aerdenhoutslaan no. 1 welwillend ter be schikking gesteld. In verband hiermede stellen B. en W. voor de verordening tot aanwijzing der stemlokalen voor de verkiezingen van leden der Tweede Kamer der Staten Generaal der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad in dien zin te wijzigen dat achter „stemdistrlct 4" inplaats van de loods van den heer J. B. Sluiter aan de Eikenlaan te Aerdenhout wordt gelezen: „het koetshuis van den heer L. L. Graaf van Randwijck, gelegen aan de Aerdenhoutslaan no. 1 te Aerdenhout". Bedoelde verordening wordt daarop vastge steld. Punt 5. Opheffing betrekking onderwijzeres aan openbare school te Vogelenzang en aan stelling reserve-onderwijzeres wordt aange houden. Punt 6. Aankoop van grond van de St. Tho mas a Villa Nova Stichting ten behoeve van wegen. B. en W. stellen voor: le. voor de som van f 1.— van de St. Tho mas a Villa Nova stichting aan te koopen den voor de aan te leggen weg en achter het aan den Zijlweg te stichten R.K. Lyceum benoodig- den grond; 2e. voor gezamenlijke rekening met de St. Thomas a Villa Nova stichting te doen aanleg gen den 10 Meter breeden weg en de in ver band met dien aanleg te maken brug, zulks onder voorwaarden. De heer Van Kessel bevreemdt het dat deze weg, die nooit een verkeersweg zal worden doch alleen maar tot nut voor de bewoners van die weg zal zijn, 10 Meter breed moet worden. Z.i. kan dat wel eenigszins wor den bezuinigd. De Voorz. ligt toe dat dit punt meer een kwestie van vorm en van voorzichtigheid is. Men is niet aan die 10 Meter gehouden, doch de weg staat aangegeven op het uitbrei dingsplan en daarom moeten B. en W. met dit voorstel komen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Punt 7. Wijziging in de samenstelling der Commissie van Georganiseerd Overleg wordt aangehouden. Punt 8. Verbouw van het Raadhuis. De Voorzitter: Dit punt zal wel inslaan als koek. De Voorzitter deelt mede dat van .het personeel ter Secretarie een verzoek is ingekomen tot verbetering van de secretarie en tot verruiming daarvan door het vrij komen van de woning van den vorigen gemeentebode. Spr. bepleit met warmte dit verzoek. De toe stand is van dien aard dat verbetering alles zins noodzakelijk is. De gemeente-financiën zullen de eerste jaren wel niet toelaten om te beginnen met den bouw van een nieuw Raad huis, welnu laten wij dan zorgen dat door deze verbeteringen de eerste tien jaren niet over een nieuw Raadhuis behoeft te worden gedacht. In de afdeeling bevolking b.v. is gebrek aan ruimte, de hoogte van deze kamer is veel te gering, het archief kan niet behoorlijk worden opgeborgen, de daar verblijvende personen moeten met kunstlicht werken enz. Terwijl toch zeker vaststaat dat een frissche ruime ver blijfplaats in het belang van het corps amb tenaren niet alleen doch ook in ons belang is. De gemeente-architect heeft medegedeeld dat een afdoende verbouwing, zoodat dan de eerste jaren de ruimte voldoende zal zijn on geveer f 20.000.zal kosten. De heer Laan geeft de verzekering dat de Voorz. overdrijft. Spr. betreurt het dat, waar nog maar drie maanden geleden de be grooting is vastgesteld thans door den Voorz. dit verzoek wordt ondersteund. Spr. meent dat in de afdeeling waar bevolking is gehuisvest de ruimte wel voldoende is, mits men maar wil opruimen wat in den weg staat, en toch niet gebruikt wordt. En waar de begrooting een post aanwijst van f 2000.voor de noodige veranderingen of verbeteringen kan ook met dat bedrag nog wel wat worden veranderd of verbeterd. Spr. is er absoluut op tegen dat de begrootingspost overschreden wordt. De heer Hogenbirk meent dat hij een bemiddelingsvoorstel moet aanbieden. Spr. stelt voor een begrooting te laten opmaken, deze b.v. in het najaar den Raad aan te bieden en dan bij de eerstkomende begrooting te be handelen. De heer Schulz is er ook wel voor dat eenige verbeteringen worden aan gebracht, verwonderd er zich verder ook over dat thans dit punt ter tafel komt en ondersteunt ten slotte het voorsel van den heer Hogenbirk. De heer Noorman is ook voor het voorstel van den heer Hogenbirk doch zou gaarne zien dat het meubilair eenigszins werd opgeknapt. De heer Bispinck is ook voor ver bouwing, doch wenscht dat eerst eens rustig wordt overwogen, hoe de verbouwing zal plaats vinden. Nu er aan een nieuw raadhuis toch de eerste jaren niet kan worden gedacht moet deze verbouwing met zeer veel beleid geschieden. De heer Bornwater voelt er niets voor om aan dit oude gebouw veel te veran deren. Besloten wordt een plan te laten opmaken, dit in het najaar te behandelen en daarna een post voor verbouwing op de begrooting te plaatsen. Punt 9. Voorstel tot beschikking over den post „Onvoorziene Uitgaven" dienst 1921. Wordt overeenkomstig het voorstel besloten. Punt 10. Voorstel tot vaststelling 2e supple- toire begrooting 1921. Wordt overeenkomstig het voorstel besloten. Punt 11. Voorstel tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting 1921. Wordt overeenkomstig het voorstel besloten. Punt 12. Verbetering Zandvoorterlaan van de Houtvaart tot den Viersprong. B. en W. geven ernstig in overweging om de Zandvoorterlaan van de Houtvaart tot den Viersprong in goeden staat te brengen, daar naar hunne meening de toestand daar ter plaatse dringend verbetering eischt. Zij ondersteunen derhalve gaarne de ingeko men verzoeken der bewoners van Aerdenhout. De heer de Roo van Alderwe relt is er van overtuigd dat de toestand daar ter plaatse verbetering behoeft, doch spr. is er evenzeer van overtuigd dat er meer we gen zijn welke verbetering behoeven en daarom is spr. er niet voor ook voor dit geval buiten de begrooting te gaan. De Voorzitter voelt eenigszins de overbodigheid om nogmaals een lans te breken voor deze noodzakelijke verbetering. Toch wil spr. het doen. Als eerste argument wordt door spr. genoemd de financieele toestand alom. Doch daar het een volgend jaar nog wel eens kritieker kon zijn dan thans is het misschien maar beter dit gedeelte thans opnieuw te be straten. Ook is vernieuwing een betere politiek dan dat geregeld wordt voortgegaan met kleine gedeelten op te lappen. Daar blijft men mee tobben en het is ten slotte ontzettend kostbaar. De heer Noorman begrijpt dat het voor het Dagelijksch Bestuur moeilijk is om steeds zich angstvallig aan de begrooting te moeten vasthouden en als er dan verzoeken als deze inkomen welke zeerzeker gegrond zijn, dan is het verklaarbaar dat een bedrag wordt aangevraagd waarin de begrooting niet voor ziet. Spr. meent echter ook dat het bedrag te hoog is om dit maar buiten de begrooting om te voteeren voor dien weg. De heer de Waal Malefijt zegt dat het toch reeds te laat is om nog vóór de zomerdrukte iets aan dezen weg te doen. Het is dus z.i. niet bezwaarlijk om deze post op de begrooting te plaasen en dan in het volgend voorjaar uit te voeren. De heer van Nederhasselt ant woordt op de woorden van den heer Laan. Spr. begrijpt niet het verwijt door den heer Laan tot het college van B. en W. gericht. Wat toch is het geval. De bewoners van den Aerdenjiout hebben een adres tot den Raad gericht, het college van B. en W. erkent de gegrondheid van dat adres en adviseeren gunstig. Anders handelen kan men toch niet. De Raad heeft zich nu maar uit te spreken.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5