ABR. MEIJER Badcostuums Groote Houtstraat 16 Ziet Etalage Nieuwste modellen TRIGOTZIJDE voor Costuums en Blouses is zeer modern. Een zeer groote keuze vindt by MA1S0N HETTY, Groote Houtstraat 126, Telefoon 1760. Raadsoverzicht. Plaatselijk Nieuws. „BRONSTEE" voor Dames vanaf f 1.75 Meisjes Heeren Jongens Badmutsen - 1.40 - 2.20 - 1.50 - 0.85 ring, die hem ten vorigen jare, door vergun ning te geven aan een inrichting van middelbaar onderwijs lej te geven, een verdiende onder scheiding verleende, hem ook niet haar beslis- senden steun onthoudt, nu zooveel, niet meer te vergoeden schoonheid in 't Gooi wordt be dreigd. Is het noodig, dat wij aan deze weinige noti ties nog iets toevoegen? Den geest van Thijs- se's streven meenen wij er voldoende in te hebben aangetoond. Wij spreken nog slechts één wensch uit: n.l. deze, dat het den Bloeinen- daalschen ornitholoog nog vele jaren moge ver gund zijn, in. het belang van Nederland's gees telijke volkskracht, als doctor in de biologische vakken op de hem eigen geestdriftige wijze onderwijs te geven. Aan mannen als hij heb ben wij bovenal behoefte in deze geschokte gebouleverseerde tijden. ben wij bovenal behoefte in dez geschokte gebouleveseerde tijden. De jongste raadszitting was niet een van de gemoedelijkste. Telkens kwam het Dagelijksch Bestuur met den Raad in botsing en het ging bij het punt: verhuring van standplaatsen zoo ver, dat er werkelijk geen woorden meer te vinden waren om in den gepasten toon te blij ven en aangezien onze gemeente zich er niet toe leent om ongepast te zijn, zweeg men een moment. Men keek elkaar aan of men wilde zeggen: daar zitten we nu, vriezen we dood, welnu dan vriezen we dood. B. en W. stellen n.l. voor aan eenige heeren toe te staan tegen een prijs van 100.per standplaats, auto's op den Zeeweg te plaatsen voor het vervoer naar en van het strand. Aangezien echter het seizoen met 1 Mei was ingegaan hadden B. en W. de vrijheid genomen om, zonder goedkeuring van den Raad af te wachten, reeds een schriftelijke toestemming te geven zoodat van een verandering of ver hooging geen sprake meer kon zijn. Met deze transactie kon de Raad zich echter niet vereenigen, niet zoozeer om hetgeen door B. en W. zonder toestemming was gedaan, doch meer omdat de heer Laan, zonder iets te weten van de prijzen, een bedrag noemde van 4 a 500 gulden per auto per seizoen en hieruit bleek dat de heer Laan beter handelsman zou zijn geweest dan het college van B. en W. Het ging om de dubbeltjes. En daar de finan- cieele toestand in onze gemeente toch al niet rooskleurig is te noemen, was het te begrijpen dat men ontstemd was. 600 gulden waarvoor dan gedurende den geheelen zomer zes auto's heen en weer „vliegen" om vrachtjes, is zoo goed als niets, mogelijk minder dan niets. Zal op den weg voor geen 600 gulden worden stuk of los gereden? O zeker, er rijden meer auto's doch deze zes exploiteeren den Zee weg en blijven den ganschen dag rijden met een tamelijk groote vracht en een groote snelheid. Men zweeg dus. Men vroeg wel eenige in lichtingen, men zuchtte eens en nadat de heer Laan verklaard had dat de Raad het zeer op prijs zou stellen indien geen contracten meer werden afgesloten zonder toestemming van den Raad besloot men conform het voorstel van B. en W. Tegen het advies van B. en W. in werd be sloten de gemeentewoning, thans bewoond door den agent van politie Zwiersen, eenigszins te vergrooten, waardoor behoorlijke slaapgelegen heid zal ontstaan voor zijn talrijk gezin. Het standpunt dat beide wethouders innamen getuigde niet van de noodige kennis in de eer ste plaats. Men noemde het geld weggooien, daar de thans aanwezige ruimte nog versnip perd werd. Gelukkig wist een deskundige het beter te vertellen. Wethouder v. Nederhasselt gaf zooveel te kennen dat de gemeente toch niet schuldig was aan het groot aantal kinderen van dien agent en er dus ook niet voor had te zorgen, nu die kinderen grooter zijn geworden, dat zij zich behoorlijk kunnen ontkleeden en zich ter ruste leggen. Dat was kras gesproken van een rechtschen wethouder en wij zouden het hem niet gaarne nazeggen. Nadat een der raadsleden mededeelde dat de agent gaarne een hoogeren huur wilde be talen indien men hem maar hielp, draaide men als een weerhaan bij een onweersbui en besloot men met algemeene stemmen, tot den verbouw, welke ƒ750.zal kosten, over te gaan. De heer v. Kessel had in een vorige raads zitting gezegd dat bij het politiecorps drie man overcompleet waren door reorganisatie van genoemd corps. Uit een ingekomen schrijven van den Commissaris bleek thans dat van een overcompleet zijn geen sprake is. De heer v. Kessel deelde daarop mede dat zijn gezegde berustte op een mededeeling van den Commis saris zelf. Hij begreep echter zeer goed, daar bij de vaststelling van de begrooting nog een paar mannetjes meer aangevraagd waren, dat het nu moeilijk was om vol te houden dat er mannetjes te veel waren. Niettegenstaande dit alles zal de Commissa ris toch zorgen dat aan het strand en op den Zeeweg politie aanwezig is tijdens de drukke uren zoodat de gemeente voor deze bewaking geen extra gelden behoeft uit te trekken. Daarna kregen wij een bespreking over den verbouw van het raadhuis, welke de Voorzitter inleidde. Uit deze inleiding bleek niet zoozeer de noodzakelijkheid om ƒ20.000.— te voteeren voor den verbouw, doch wel dat menzeer spoedig tot herstellingen moest overgaan, o.a. die betreffende het open liggen van een riool, een schoorsteen die geheel stuk was, gordijnen die totaal verteerd waren en meer van derge lijke, uit den aard der zaak kleine gebreken, welke geen uitstel konden lijden. De heer Laan nam, nadat de Voorzitter uit gesproken was, het woord. In tamelijk krasse termen bestreed spreker het voorstel van het Dagelijksch Bestuur en liet heel duidelijk blij ken dat, volgens een mededeeling welke hij had ontvangen in een geheime zitting, de financieele toestand in onze gemeente verre van rooskleurig is. De mededeeling verraste ons wel een weinig. Zouden wij dan toch nog den weg opgaan van zoovele gemeenten in ons land? Is de toestand der financiën zooveel minder gunstig dan bij het vaststellen der begrooting? Is de rem welke, naar wij dachten, in de handen van den heer Laan tamelijk veilig was, nog niet krachtig ge noeg aangezet? We hopen van wel. En mocht dit niet het geval zijn dan zal men thans be grepen hebben dat het een noodzakelijke eisch is zich aan de posten, vastgelegd in de begroo ting, te houden en deze zoo min mogelijk te overschrijden. Na het protest van den heer Laan bleef er niet veel hoop over voor het Dagelijksch Bestuur, dat het verzoek zou wor den ingewilligd en na eenig gewik en geweeg bleek het voorstel van den heer Hogenbirk nog het best te zijn, namelijk een uitgewerkt plan in een der najaarszittingen te bespreken opdat het eventueel op de volgende begrooting kan worden geplaatst. Tot slot bij wijze van dessert, kwam ter tafel verbetering gedeelte Zandvoorterlaan. Een af doende verbetering zal 25.000.moeten kos ten. De heer de Roo adviseerde tot nietinwilliging. De heer Dr. Bornwater gaf aan B. en W. den raad in het najaar maar eens met een verlanglijstje ter tafel te komen. Zoo ongeveer tegen St.-Nicolaas, dat is een gulle tijd. De heer Schulz verwachtte dat B. en W. van de gevoteerde gelden wel een bedrag zul len afnemen indien het zoo noodzakelijk is dat deze weg thans onderhanden wordt geno men. De heer Laan meende dat de maat thans vol was. Spreker gaf in vollen ernst den raad maar geen begrooting meer te maken. Het gaf toch geen snars. Hij voor zich had er althans genoeg van om voorzitter van de financieele Commis sie te zijn als B. en W. in elke raadszitting met een verzoek of een voorstel kwamen om bedragen welke niet in de begrooting waren opgenomen. Onnoodig te zeggen dat deze post aangehou den is tot de volgende begrooting. Opmerker. BLOEMENDAAL. Op 14 Juni a.s. zal de heer H. Schoo alhier, 25 jaar als tuinman in betrekking zijn bij de familie Scheltema. Reeds meerdere malen wezen wij op den on- houdbaren toestand waarin de Kennemerweg verkeert, thans wordt die- toestand zelfs wan hopig. Het mulle zand, van de voor kabel- en huiswerk losgespitte voetpaden verplaatst zich al meer en meer naar het midden en bedekt op sommige plekken reeds de straat- steenen. Een smaller worden van het berijd bare gedeelte is hiervan het gevolg, hetgeen vooral gevaarlijk is voor uitwijkende fietsrij ders, terwijl wij de stof- en zandwolken nog niet eens noemen, welke onze frissche buiten lucht bederven. Hadden wij gehoopt, nu de bron van inkomsten voor kosten van onderhoud, de tol te Jan Gijzenvaart, verdwenen is en daar mede de verantwoordelijkheid van de combi natie van eigenaren en directie, waarachter het Bloemendaalsche gemeentebestuur zich kon verschuilen, dat genoemd bestuur de zaak flink zou aanpakken, we werden teleurgesteld. Voorheen lapte men de grootste en gevaarlijk ste gaten af en toe, (heel de weg lijkt reeds op een veelkleurigen lappendeken), dit systeem is nu bepaald overgenomen. De weg is welis waar niet gelegen in de kom der gemeente, zelfs eenigszins achteraf, maar is de hoofd verkeersweg met de zustergemeente Velsen en tevens een der veel gezochte wandelwegen, welke op goede verzorging aanspraak mag maken. Jac. P. Thijsse Eere-Doctor. De Senaat der Universiteit van Amsterdam heeft in zijn heden gehouden zitting besloten het eere-doctoraat in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde te verleenen aan den heer Jac. P. Thijsse, wegens zijn verdienste op het ge bied der biologische wetenschappen. De promotie honoris causa zal plaats hebben bij gelegenheid der a.s. rectoraatsoverdracht op Maandag 18 September a.s. De heer J. Booda uit Haarlem is benoemd tot organist der Ned. Herv. Kerk alhier. Met ingang van 1 Sept. zijn aan het Kenne- mer Lyceum te Bloemendaal de volgende leeraren benoemd om les te geven respectie velijk in de klassieke talen, scheikunde en boekhouden de heeren W. A. L. Kreeken te Arnhem, G. J. Tiessens te Haarlem en G. M. W. Margadant te Overveen. De tijdelijke aanstelling van mevr. A. Ger- zon-Caffé leerares in de Engelsche taal is in een vaste overgegaan. OVERVEEN. Op een vergadering van de afdeeling Bloe mendaalOverveen van het Witte Kruis, is het voorstel om de afdeeling met de Diaconale Wijkverpleging samen te voegen, aangenomen, hierdoor zullen er eenige veranderingen plaats hebben. De nieuwe commissie voor wijkverple ging zal bestaan uit drie leden van het dage lijksch bestuur der afdeeling van het W. K. en drie leden van de BI. Wijkverpleging. Deze zijn: Mevr. Bornwater—Eldering. Mevr. Molière— Gouda, Mevr. Viskervan den Berg, Ds. de Vrijer, Mevr. de Wed. HeumenBenit en Mevr. van LyndenCalkoen. Door deze uitbreiding is het benoemen van een tweede wijkverpleegster noodzakelijk. De benoeming zal binnenkort plaats hebben. Donderdag j.l. (1 Juni) is op de tramlijn Korte Kleverlaan-Haarlem een zeven minuten dienst ingesteld welke via het station doorrijdt over Kampervest en Koninginneweg naar het Stati onsplein, dus de gewone Ceintuurbaan-route, Deze doorgaande rit kost 10 cent. Dan gaat de tram van het Stationsplein terug langs de zelfde lijn en eindigt weder aan de K. Kleverlaan. Ook deze rit kost 10 cent. Indien dus iemand uit onze gemeente komen de in de Wilhelminastraat te Haarlem moet zijn staan hem hiervoor twee wegen open. Hij kan die straat bereiken langs den omweg Kamper vest, voor 10 cent, of op het Stationsplein over stappen op de z.g.n. westelijke Ceintuurbaan-lijn, hetgeen dan 10 cent extra kost, daar de over stapjes op deze lijn thans zijn vervallen. Op drukke treinuren zullen op het traject StationspleinBloemendaal extra diensten of bijwagens worden bijgevoegd. Voor de bewoners van onze gemeente is deze nieuwe regeling vooral van groot belang, omdat zij thans voor 10 cents tot in elk gedeel te van Haarlem kunnen rijden. Er wordt thans uitsluitend gereden met éénmanswagens. Aangezien de tarieven van den Zijlweg- en Julianaweg-lijnen te duur worden in verhou ding tot de overige lijnen heeft de directie bepaald dat met ingang van 1 Juni overstapjes verkrijgbaar gesteld zullen worden voor den rit: Overveen (Julianaweg—Station) Soenda- pleinDen Hout of omgekeerd; Overveen (ZijlwegVerwulft)SoendapleinDen Hout of omgekeerd. Wordt door onze gemeente bezuiniging op alle mogelijke wijzen betracht, met de electri- sche straatverlichting is dat nog niet het geval. Alhoewel het des morgens reeds om 4 uur dag is gaan de lantaarns eerst om 7 uur uit en hebben dus 3 uur voor niets gebrand. Dit her haalt zich iederen morgen. Mogen we hopen dat dit roekelooze stroomverbruik spoedig een einde zal nemen en men de lantaarns direct na zonsopgang uit zal draaien. Er hapert iets aan het uurwerk van de Ned. Herv. Kerk alhier. Telkens blijft de klok staan, zoodat men zich niet van den juisten tijd kan vergewissen. Als-dit zoo doorgaat zal er een nieuw uurwerk moeten komen. De wegen in de gemeente worden met de veel besproken teer besproeid, zoodat we dus van de stof bevrijd zullen zijn. De fietsrijders echter rijden met een angstig hart over de beteerde straten en zien in hun verbeelding de rijwielbanden al vervellen, zoodat zij na eenige dagen niet meer te gebruiken zijn. Naar wij vernemen zal dit niet zoo'n vaart loopen, daar er over de dunne teerlaag schelpengruis is ge strooid en bovendien de banden er niet van zullen te lijden hebben. Mevrouw J. IJzerman, in de muziekwereld beter bekend onder den naam van Joy Mac. Arden, heeft zich verbonden aan de opera te Lübeck. De heer L. G. Prins is bij verkiezing weder om tot voorzitter der Rottepolder (onder Haar- lemmerliede) gekozen. AERDENHOUT. Op het prachtige landgoed „Boekenrode" heeft het Permanent Blauwe Week Comité een openlucht samenkomst gehouden, die tamelijk druk bezocht was. Verschillende sprekers voer den het woord waarin zij allen het nut van in voering van Plaatselijke Keuze bepleitten en de aanwezigen aanspoorden zooveel mogelijk voor P. K. te strijden. In de pauze's zorgden een or kest voor goede muziek en een geheelonthou derszangkoor voor goeden zang, waarvan de toehoorders genoten. Na afloop trok men in op tocht naar Haarlem. De heer Teding van Berkhout, die zijn land goed voor deze bijeenkomst had beschikbaar gesteld, woonde de bijeenkomst met zijn huis- genooten bij. SANTPOORT. De dochter van den heer S. alhier, welke op Hemelvaartsdag in Bloemendaal bij haar zuster in brand geraakte, doordat zij haar japon reinig de met benzine, is aan de bekomen brandwon den overleden. Soc. Dem. Vrouwenclub. Voor de Sociaal- Democratische vrouwen-propaganda-commissie afd. Santpoort-Bloemendaal, sprak Vrijdag avond in Hotel „Velserend" mevr. Suse Groe- neweg, met als onderwerp „Voor het eerst naar de stembus". De spreekster had een aandachtig gehoor en de opkomst was goed. Er waren veel vrouwen. Mej. Schil zong zeer verdienstelijk eenige lie deren. Door den voorzitter van het verplegend per soneel werd aan mevr. Suse Groeneweg een bouquet roode rozen aangeboden. Het arbeiderszangkoor zong eenige opge wekte liederen. De grenswijziging. De vorige week Vrijdag vergaderde ten Raadhuize de commissie uit de ingezetenen inzake de grenswijziging. Uit het rapport, hetwelk in bespreking kwam halen wij het volgende: „Daar nu ook volgens het wetsontwerp, Bloe mendaal als zelfstandige gemeente, grenzende aan Velsen, zal blijven bestaan, meent zij er de aandacht op te moeten vestigen, dat het altoos voor twee innerlijk naar expansie zoekende ge meenten als Haarlem en Velsen een bezwaar oplevert, dat daartusschen een vluchtoord voor belastingplichtigen bestaat". „Wordt Bloemendaal als zelfstandige gemeen te opgeheven, dan zal dit niet nalaten een gun- stigen invloed uit te oefenen op het belasting- cijfer der gemeente Velsen". Tot zoover. Wij meenen, en met ons meerderen, dat er toch ook nog een andere oplossing is. Op die zucht naar expansie zal wel volgen een zucht naar nog grooter belastingopbrengst. Vóór alles moet er geld zijn. En daar wij in ons achterlijk deel der gemeente van meening zijn dat wij al genoeg, zelfs meer dan genoeg betalen, geven wij de commissie beleefd in overweging de mogelijkheid te onderzoeken om Santpoort maar bij Bloemendaal te voegen. Bloemendaal zelf verlangt niets, alleen wenscht het met rust te worden gelaten. Doch men zou het kunnen aanbieden. Beleefdheidshalve zullen wij misschien wor den aangenomen Het is zeer zeker billijker dan wat thans wordt bepleit, n.l.: Bloemendaal moet verdwij nen omdat de belasting er lager is dan hier; want Velsen heeft om geen andere reden bij het verdwijnen van Bloemendaal belang. De Jan Gijzenvaart, eenige weken geleden uitgebaggerd, bleek thans geen vaarwater te zijn voor een schuit, geladen met Friesche turf, ofschoon de stand niet bijzonder laag was en de lading licht. Het uitbaggeren blijkt dus een halve maatregel te zijn geweest. MODELMÊLK KARNEMELK YOGHURT HEEMSTEDE - TELÈF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UÜR

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2