AFSLUITING BREDERODEWEG TWEEDE BLAD Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal maken be kend, dat de Brederodeweg vanaf 29 Mei a.s. gedurende enkele dagen voor het ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. FILIAAL Speciaal adres voor Blouses, Costumes, Dames- en Heerenwasch. „Bloemendaalsch Weekblad'' Zaterdag 27 Mei 1922 Haarl. Wascli- en Strijklnrichting Kinheimweg 85 - Bloemendaal Aanbevelend, W. J. KONING. Plaatselijk Nieuws. No. 22. LENTE - JUBEL. 't Is winter geweest en Lente geworden! Ik zie weer de bloemen in veld en in wei, Ik voel weer het „Leven", ik voel mij weer blij. 't Is winter geweest en nu Lente geworden! Ik voel 't in mij bruisen; de boomen die rui- schen Vertellen het mij. Van nieuw Lente-leven, dat vreugde zal geven Van jeugd-tijd die komt, van weemoed voorbij! De Lente is gekomen, kon ik toch behouden Mijn heerlijke trillende levenswil. Ik voel mij blijhartig, ik merk devoot stil, Dat ik alles mooier dan mooi kan aanschouwen. Ik voel in mij rijpen, het beter begrijpen Van kunst om te leven! Ik voel in mij trillen een drang niet te stillen Om te leven het Leven, dat vreugde wil geven. R. W. DE VEER Jr. (Uit: De Vrouw en haar Huis). BLOEMENDAAL Buurtvcrceniging Duinlustpark en Omgeving, Bij de op Vrijdag 19 Mei jj. gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering der bovenge noemde Buurtvereeniging, deed de Voorzitter, de heer P. A. van Olst verslag van de werk zaamheden van het Bestuur. Hij deelde mede, wat er gedaan was in zake de tramverbinding met het Duinlustpark. Bij een conferentie met het Bestuur der N. Z. H. Tram wegmaatschappij over deze zaak bleek, dat het Bestuur wel de wenschelijkheid van een tram verbinding voelde, echter niet van Overveen over Bloemendaal naar het Duinlustpark, maar van Haarlem over Schoten en dan zij waarts over de Delft, kruisende den spoorweg even benoorden het station Bloemendaal daarna over den Kennemerweg, doch alleen als de eigenaren van den grond genegen waren, dezen kosteloos voor dat doel af te staan. De eigena ren, de gemeente Schoten (van Schoten tot aan de Delft) en een bouwmaatschappij te Bloe mendaal (aan de zijde van de Delft) bleken daartoe bereid te zijn en dit is aan het Bestuur van de N. Z. H. Tramwegmaatschappij bericht, zoodat nu verwacht mag worden, dat deze verdere stappen in die richting zal doen. Toen in het najaar van 1921 sprake was van het terugbrengen van het postkantoor te Sant poort-Station tot den rang van een hulppostkan toor, zijn door het Bestuur krachtige pogingen gedaan om dit tegen te houden, welke zeer medegewerkt hebben om een gunstig resultaat te bereiken. Eene herziening van de namen der wegen en het Duinlustpark, welke hoog noodig was, is door het Bestuur krachtig gesteund. Het Bestuur heeft verder nog plannen om aan te dringen op verbetering der bestrating en der trottoirs in het Park, en wil ook moeite doen om een einde te maken aan den uitzonderings toestand, die in het Park bestaat, n.l. dat de electrische stroom daar nog steeds van 150 volt is, waardoor het gebruik van sommige electri sche hulptoestellen onmogelijk is. In de vergadering zelve werden vragen ge daan over de brandbluschmiddelen in het Park, over mogelijkheid van rioleering, over de be loofde tramomnibus, welke alle door het Be stuur zullen worden onderzocht. Tot leden van het Bestuur werden in plaats van de heeren J. C. Kaars Sypesteyn en Dr. W. M. van der Scheer, die door drukke bezigheden wenschten af te treden, gekozen, de heeren H. J. Hijmans en Mr. J. Meihuizen. De rekening over 1921 sloot met een voor- deelig saldo van f 113.71. Donderdagmiddag heeft er een ernstig onge luk plaats gehad ten huize van den heer R., chauffeur bij de familie Carp aan den Midden Duin-en-Daalscheweg. Een zuster van mei. de R. was met haar verloofde op visite en probeerde met benzine een vlek uit haar japon te halen toen plotse ling de japon in brand vloog. In minder dan geen tijd stond zij geheel in brand. Haar ver loofde trachtte de vlammen te dooven, doch tevergeefs. Pas toen de vlammen op de gor dijnen oversloegen had men de tegenwoordig heid van geest om .brand" te roepen. Inmiddels vluchtte het brandende meisje de trappen af. Op het hulpgeroep kwam juist toen het meisje beneden was de chaufieur met een brandblusch- apparaat aansnellen en doofde in een minimum van tijd de vlammen. Vervolgens ging hij met het spuitenuc apparaat naar boven en bluschte ook daar den btand. Het meisje werd met haar verloofde zoo spoe dig mogelijk overgebracht naar de Maria-stich- tir.g te Haarlem waar zij direct werden behan deld. Dat de toestand ernstig is kan men begrijpen als inen nagaat dat haar kleederen zoo goed als geheel verbrand waren. Meden informeerende vernamen wij dat de toestand van het meisje nog steeds zeer ern stig is, haar verloofde is minder ernstig ge wond. Op het mooie buiten „Wildhoef" werd Don derdag j.l. een Zendingsmiddag gehouden, waar bij als sprekers optraden: Ds. de Roy uit Slo- terJijk, Ds. van Oostrom Soede uit IJmuiden en Dr. de Vrijer van hier. De spreekbeurten werden afgewisseld door zang begeleid met een muziekkorps. Velen waren opgekomen om deze godsdienstoefening bij te wonen. OVERVEEN. De Nationale Schietwedstrijden, welke ge houden zijn op „Boekenroode", de bekende bui tenplaats van de familie Teding van Berkhout, beliooren alweer tot het verleden. Het bestuur heeft dezen schietwedstrijd een der grootste genoemd welke in de laatste jaren zijn gehou den. Van 54 plaatsen was men opgekomen om elkander te bekampen. Den uitslag in zijn ge heel opnemen zou te veel ruimte in beslag nemen, vermelden we dus slechts de prijswin naars uit onze gemeente. A. Korps wedstrijden Marga-geweer. In de afd. A II, Schietvereenigingen, behaal de Bloemendaal Commando een derden prijs. In de afd. A III, Burgerwachten behaalde de Burgerwacht Bloemendaal een zesden prijs. In de afd. AIV, Burgerwachten behaalde de Burgerwacht Bloemendaal een tweeden prijs. Personeele Wedstrijd. In dezen wedstrijd gingen C. F. Visse, Over veen en J. Lindeman, Bloemendaal met een prijs strijken. Vaste Baan Wedstrijd. Eerste prijs P. Langendonk, Bloemendaal, achtste prijs D. C. Houtgraaf, Bloemendaal. Vrije Baan Wedstrijd. P. Langendonk en F. P. Bersée, Bloemendaal, C. F. Visse en F. Hekker, Overveen, J. van Keulen en M. Thierry de Bije Dolleman, Aer- denhout behaalden in deze afdeeling een prijs. Extra prijzen voor Juniores. In de afd. A VIII, Eere-Wedstrijd, Jhr. J. P. Teding van Berkhout: in de afd. A VII, Perso neele Wedstrijd, M. Thierry de Bije Dolleman; in de afd. A X, Vrije Baan Wedstrijd, M. Thierry de Bije Dolleman en Jhr. J. P. Teding van Berkhout, allen te Aerdenhout. Wedstrijd voor Jachtopzichters. Tweede prijs B. H. Wezenaar, Aerdenhout. B. Buks. In de afd. B I, schietvereenigingen, behaalde Bloemendaal Commando een eersten prijs. In de afd. B II, idem. In de afd. BIII, behaalde de Burgerwacht Bloemendaal een eersten prijs. In de afd. B IV, idem. - Personeele Wedstrijd. B. H. Wezenaar, Aerdenhout enT. Stachelhau- sen, Overveen, behaalden in deze afdeeling een prijs. Vaste Baan Wedstrijd. In deze afd. behaalden A. F. Bos en Paul Roozen, Overveen, D. C. Houtgraaf, W. Q. Hoo- gestein en P. Langendonk, Bloemendaal, N. van Keulen, Aerdenhout, een prijs. Extra prijzen voor Juniores. Premie van f 2.50 behaald door A. J. Hekker, Overveen. Bukswedstrijd voor Dames. Ie prijs Mevr. Jvr. Teding van Berkhout-van Lennep, Aerdenhout. 2e prijs Mevr. Houtgraaf-Köhler, Bloemendaal, 3e prijs Freule A. Teding van Berkhout, Aerdenhout, 4 prijs Freule R. van Randwijck, Aerdenhout, 7e prijs Mej. A. Hekker, Overveen. Meester-Flobert schutter. (Record wedstrijd). A. J. Hekker behaalde in deze afdeeling een verguld zilveren eerepalm; en Paul Roozen, Overveen, D. C. Houtgraaf, Bloemendaal en N. van Keulen, Aerdenhout, een bronzen eere palm. Dagmedailles. Margageweer. 22 April. J. van Keulen, Aerdenhout. 6 Mei. F. P. Bersée, Bloemendaal. Dagmedallles. Buks. 24 April. Paul Roozen, Overveen. Op het gebied van stofbestrijding zit onze gemeente niet stil. Steeds zoekt men naar een betere, gemakkelijker aan te wenden en naar men ons mededeelt goedkoopere ma ner, om onze longen voor het stofgevaar en onze kleeren voor de stofverontreiniging te vrijwaren. Laten we hopen, dat 't middel nu gevonden is, of liever, dat Hilversum 't ons nu geleerd heeft want van daaruit moet 't middel geïmporteerd zijn. Nu zijn er wel, die zeggen, 't eenvoudigste en goedkoopste middel is, alle automobielen op te doeken, maar van deze gedachte zouden zij wel terugkomen tegen den tijd, dat zij zelf een auto of motorfiets gingen aanschaffen. Enfin, de Haarlemsche gasfabriek, die ons goedkoop gas levert, is ook de leve rancierster van de ruwe teer, die thans, ver dund met water, door middel van een gewo nen sproeiwagen, over den weg wordt ge sproeid. Wel krijgt de weg er een dof-zwarte kleur van en natuurlijk zijn er al weer- prutte laars, die daar wat van te zeggen hebben, maar, vragen wij, zou er één kleur te vinden zijn, in de meest uitgebreide kleurenstalenkaart, die 't veelhoofdig publiek in zijn geheel, zou kunnen bevredigen. Bovendien is er één kleur te vinden, waarop de kleurige en frissche toiletjes van onze wegstoffeering beter uitkomt, dan het zwart. Werkte onze grootmeester in de schilderkunst, Rembrandt, ook niet met donkere achtergronden? En ten slotte is het zwart niet de kleur der deftigheid? Voor ons deftige Bloemendaal is dit dus de kleur der uitnemendheid en we mogen de samenstelling van den steenkool dus wel dankbaar zijn, dat koolteer niet geel of grijs, maar deftig zwart is. St.-E. SANTPOORT. Het hekwerk voor het terrein van villa „Klein Schoonoord' is achteruitgeplaatst en in de lijn gebracht met de omliggende grensafbakeningen. Hiermede is de Wüstelaan verbreed niet alleen, maar ook op dit gevaarlijk punt eenigszins ver beterd. Hopen we, dat de terreinen van hotel de „Weijman" spoedig een zelfde lot ondergaan, dan krijgen we een ideale toegangs- en ver keersweg van uit dorp Santpoort naar Jan Gij- zenvaart en Bloemendaal. Een heerlijke zomersche dag begunstigde het nationaal concours voor handboogschutterijen, hetwelk j.l. Zondag gehouden werd op de schiet banen van caié „Stations Koffiehuis" alhier. In het kamp traden „Claudius Civilus" en „Concordia" van Amsterdam, „de Jonge Ba tavieren" van Haarlem, „Willem Tell" van Delft en „Vooruitgang zij ons streven" van hier. Dit concours bestond uit: Korps-, Personeele- en Vrijebaanwedstrijden. Er heerschte een levendige stemming. Hoe kon het ook anders, prachtweer, dito schietba nen en het genot van 't schoone buitenleven, want verreweg het grootste gedeelte der schut ters waren stedelingen. Met 228 punten werd de 1ste korpsprijs behaald door „de Jonge Ba tavieren". Dat hun vreugde ongekend groot was laat zich begrijpen, aangezien dit, één der oudste korpsen, in de laatste jaren zijn ouden roem zag slinken. Zij hadden met krachtig oe fenen er alles op gezet, overwinnaars te wor den en met succes. Zij ontvingen een fraaie medaille en werden tevens houders van de groote zilveren wisselbeker. „Vooruitgang zij ons streven" hoewel in de laatste jaren de ge vreesde, zag zich met 191 punten den 2den prijs toebedeeld, eveneens een fraaie medaille, terwijl zij ook hierdoor beslag legde op de kleine zilveren wisselbeker. Een mooie medaille als Rozenprijs kwam met 7 rozen in het bezit van „Concordia". In den personeelen wedstrijd wist een der oude stoere schutters, de heer L. A. Duijn met 53 punten den eersten prijs te bemachtigen, terwijl met 49 punten de 2de prijs in handen viel van den heer J. van Eken. De heer H. J. Klau wers won met 3 rozen in deze afdeeling de rozenprijs. Van de vrije baan werd druk ge bruik gemaakt, de prijzen van de 1ste tot en met de 8ste werden behaald door: J. C. Mas tenbroek, J. van Eken, H. J. Klauwers, F. Ver- happe, H. Antonisse, J. S. van Hasselt, L. A. Duijn en H. Maas. Hierna had de prijsuitrei king plaats. De Bondsvoorzitter vond hier een passende gelegenheid, om eens een recht har telijke, sportbroederlijke en aanmoedigende speech te houden. Een extra ovatie werd ge bracht bij de overhandiging van de 1ste korps- prijs, aan de „Jonge Batavieren", door middel vae een begeleidende verschrompelde tak van een appelboom, bezet met mooie bloesemknop pen, hier symbolisch aanduidende, dat ook een oude stam bloemen en vruchten kan dra gen. Onder applaus, hoera's en dankwoorden der Batavierenvoorzitter, werden de prijzen In ontvangst genomen. Zoo vervolgens kwamen sportbroederlljk alle prijzen onder woord en wederwoord In het bezit van de overwinnaars. Men bleef nog geruimen tijd gezellig bijeen. 25 Juni a.s. heeft een zelfde concours plaats bij „Concordia" te Amsterdam. t Maandag 29 Mei a.s. zal in de concertzaal van café restaurant „Zomerlust" alhier, een liefda digheidsvoorstelling plaats hebben, waarvan de baten ten goede komen van de eenigszins in financieelen nood verkeerende vereenigng „Het Witte Kruis". Naast de welwillende opvoering van een geheel nieuwe en boeiende pracht film, waarvan zeer zeker en groote, op voedende kracht uitgaat, zullen eveneens wel willend hunne medewerknig verleenen de hier gunstig bekend staande bariton, de heer N. J. Aris en het zeer jonge, maar niet minder sym pathieke Symphonie-orkest „Caecilia". Zoo is er dus inzicht een avond van genet en ver maak, maar in hoogste instantie een avond van hulpverleening aan, we durven gerust zeggen, de edelste aller plaatseljke vereenigingen, n.l. aan haar, welke zich steeds met ijver en moeite bezighoudt, met verlichting en redding te bren gen aan meestal onvermogende zieken en zwakken. Verdere aanbeveling is dus overbodig. Boschbrand. Zondagmiddag heeft, waar schijnlijk door onvoorzichtigheid, een bosch brand gewoed welke, doordat politiehulp aanwe zig was, spoedig werd gebluscht. Het is opmer kelijk dat er Zondags meer boschbranden plaats hebben dan in de week en het zou al heel toevallig zijn, indien de vonken van een voor bijsnellende locomotief juist op Zondag al een paar keer een begin van brand zouden hebben veroorzaakt. Wij gelooven dat het wegwerpen van eindjes brandende sigaar of sigaret veel eerder de oorzaak is van de herhaaldelijk voor komende boschbrandjes en het is niet onmoge lijk dat wij Santpoorters nog eens de dupe worden van de een of andere strenge maatre gel alleen doordat vreemdelingen zich te roe keloos gedragen. De afdeeling Santpoort der Vereeniging Volksonderwijs vergaderde Woensdagavond j.l. in de bewaarschool. Na de gebruikelijke opening, het uitbrengen van verslagen, het doen van mededeelingen enz. kwam aan de orde het punt bestuursver kiezing. Uit de mededeelingen van den Voorz. bleek ons dat deze Vereeniging niet is ontkomen aan den algemeenen regel in ons dorp: geen lief hebberij om vergaderingen te bezoeken en een absolute tegenzin om in eenig bestuur zitting te nemen. Dit is een opvatting welke absoluut onverdedigbaar is en tot ongehoorde toestan den aanleiding geeft. Zoo werd op deze vergadering maar eventjes het radicale voor stel gedaan om de vereeniging maar gewoon weg op te doeken, daar de leden (pl.m. 180) toch geen teekenen van medeleven gaven. Dit wil nog niet zeggen dat deze Vereeniging in een volgende vergadering wordt ontbonden, doch dat een dergelijk punt op de agenda komt te staan voor de volgende vergadering geeft toch tot ernstig nadenken aanleiding en geeft ons tevens aanleiding de vraag te stellen: heeft men dan werkelijk geen belang bij de opvoe ding, de leermethode, enz. van zijn eigen kind? Is het hun onverschillig of in Santpoort het onderwijs onvoldoende is of dat er stappen moe ten worden gedaan om een U. L. O.-school te krijgen, zooals punt 7 aangaf? Dat mag niet gedacht worden en daarom zullen alle leden op de volgende vergadering blijk moeten geven van hun wel belang hebben bij het voortbestaan hunner vereeniging. in de plaats van de heeren Koekendorp en v. d. Lijn werden tot bestuursleden benoemd de heeren Böhm en Eikelenboom. Runt 6, zomerschoolieest, kon niet worden af gehandeld, daar de meeningen nogal verdeeld waren, doch het bestuur werd opgedragen in de volgende vergadering, welke zal worden ge houden op Vrijdag 2 Juni a.s., met een definitief voorstel ter tafel te komen. Wegens het late uur kon de rondvraag niet worden gehouden. Doordat een vonk van een locomotief tusschen het kurkdroge gras terecht kwam geraakte een gedeelte van Neethof in brand. Gelukkig werd de brand spoedig ontdekt en kon men verder onheil voorkomen. In onze gemeente hadden deze week twee gouden huwelijksfeesten plaats. De een van het echtpaar Castien en de ander van het echtpaar Böhm te Driehuizen. Buren hadden voor deze gelegenheid bij de woningen der echtparen een eerepoort opgericht, die des avonds met lam pions versierd waren. Zondagmorgen heeft onze Burgemeester er eens een uurtje aan gewaagd om zich te over tuigen of de toestand aan den Brederodeweg werkelijk zoo ernstig was als wij wel hebben vermeld in ons vorig nummer. In dat uur bleek reeds de onhoudbare toestand en werd door Z.E.d. direct gezorgd dat er twee verkeers agenten aanwezig waren, n.l. een bij den in gang van de laan naar de Ruïne van Bredero- de en een aan het andere einde. Den peddelen den dames en heeren werd verzocht af te stap pen en de automobilisten en motorrijders kre gen de boodschap mede zoo langzaam hun dit mogelijk was te rijden. Een en ander werd nogal verschillend opge vat. De meesten protesteerden tegen deze mal le verkeersbeleminering, enkelen begrepen het noodzakelijke van dezen maatregel. Het doel

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5