TWEEDE BLAD „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 3 Juni 1922 Plaatselijk Nieuws. No. 22. TOONEEL. Fientje Beulemans. Kon. Ver. „Het Neder- landsch Tooneel". We zaten midden in Vlaanderen, Dinsdag avond, temidden van het kinderlijke, goedhar tige, goedgeloovige drukte makende volkje. Wat een prachtcreatie, die Fientje Beulemans van Magda Janssens. We hoorden zeggen: „dat is geen spel meer, dat is werkelijkheid" en inderdaad is het ook voor drie kwart, of meer, werkelijkheid, want Magda behoeft slechts haar aangeboren natuur en haar temperament den vrijen loop te laten, om die, als 't ware voor haar geschreven, rol te spelen. Welk een kittigheid, wat 'n plaisantheid, wat een kinderlijke speelschheid beteugeld door trou we degelijkheid en kuischheid. Hoe gemakkelijk ging dit alles Magda af en wat wat kostte het soms veel moeite, te bedenken, dat het slechts spel was. Vader Beulemans werd uitmuntend gespeeld door Louis Saalborn; zijn grimeering was kos telijk en zijn spel vol fijne vindinkjes, die het milieu van den Antwerpschen kleinburgerlijken grossier toon gaven. John Gobau had de moeilijke rol van Albert Delpière te vertolken en wist ons wonderwel te suggereeren, dat hij nog niet lang genoeg in „Anvers" was, om zijn emoties in het Vlaamsch te uiten: zijn mengsel van Fransch en Vlaamsch was geheel natuurlijk en acceptabel. Juli Cuijpers was een echte Vlaamsche Ma dame, zoo'n dikke schommel, die op den dag in „den affair" helpt en 's avonds chiek gekleed meê aanzit aan de stamtafel achter een potteke „garsten". Een prachttype was ook „Meulemeester" van Rienk Brouwer. Zulke charlatans ziet incn vaak onder onze Zuidelijke stamgenooten; ons doen ze denken aan den spullebaas op zijn Zondagsch. Ook het dialect had Rienk Brou wer goed onder den duim,hetgeen van Maurits Parser, die „Seraphien Meulemeester" speelde, niet gezegd kan worden. Jan Wensma amuseerde het publiek buitenge woon met zijn „Mostincka", den voorzitter van de „Maoskappai", die altijd nummer één is en na wien ook gewoonlijk niemand meer komt. Ook Oscar Tourniaire, als „Papa Delpière", en Mientje Qosschalk, als „Pelagie", de dienst bode, hadden met hun kleine rollen veel succes. Het was een avond van kunstgenot, om het goede spel en van vroolijkheid om de grappige situaties door de schrijvers geschapen. Of „Le Mariage de Mademoiselle Beulemans" een strekking heeft? Ik kan die er niet in zien. Ik geloof eerder, dat de schrijvers, Tonson en Wicheler, die het stuk in het Fransch geschre ven hebben, niet anders bedoeld hebben, dan een echt stuk leutig Vlaamsch leven op het tooneel te brengen. HENRI BAKELS. BLOEMENDAAL De dame uit Bloemendaal die in Haar lem haar portemonnaie van slangenvel met geld, postzegel, Russisch lot en nog meer in Haarlem heeft laten liggen kan daaromtrent inlichtingen ontvangen aan het bureau van ons blad. TH AL ATT A. Zoo heeft dan de algemeene Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose ook in onze gemeente een rusthuis geopend, en wel aan den Hoogen Duin-enDaalscheweg. Het is het bestuur gelukt van Gebr. Henneman in huur te krijgen voor vier maanden de zomerver blijfplaats Thalatta, n.l. vanaf 1 Juni tot 1 Aug. en van 15 Aug. tot 15 Oct. Donderdagmorgen 8 uur zijn wij naar Tha latta gepeddeld en hebben daar den heer Lim- perg met zijn gevolg en twaalf kinderen opge wacht. Ongeveer te 8.30 uur kwam de auto van de firma Gebr. ter Wal aantuffen en had den wij het genoegen behalve de heer Limperg met zijn helper aan te treffen Dr. H. Anema arts aan het consultatiebureau en mej. C. M. de Kruijff, directrice van dit rustoord. De heer Limperg was zoo vriendelijk ons eenige inlichtingen te verschaffen en begon met mede te deelen dat de fa. Gebr. ter Wal, ex ploitanten van de auto's welke op den Zeeweg dage lijks de menschen voor 30 cent naar het strand brengen aangeboden hadden om des morgens de kinderen in Bloemendaal te bren gen en des avonds te halen, zonder hiervoor eenige vergoeding te ontvangen. Door dit aan bod was een der grootste hinderpalen verwij derd en kon men terstond beginnen met de ver dere toebereidselen. Van alle kanten kreeg men verder mede werking. Zoo schonk de fa. v. Liemt, Verwulft, de noodige stoelen, de fa. Mathot, Gr. Houtstr. een flink tafelzeil, een ander gaf weer ruime korting. Terwijl wij zoo aan het praten waren ont haalde mej. Visser de kinderen op een bord pap, wat zij eiken morgen bij aankomst krijgen volgens de lighalmethode, mej. Visser is naar de lighal te Schoten geweest om eenige kennis op te doen voor het koken en bereiden voor een groot aantal personen. Dr. Anema vertelde hoe zij er toe gekomen waren deze twaalf meisjes te kiezen uit het groote aantal kinderen, dat in Haarlem en omgeving rondloopt en van welk aantal er heel veel zijn voor wie een maand rust goed zou zijn. De kinderen welke op het consultatie bureau komen en welke zwak van longen zijn of wier vader of moeder t.b.c.-lijder is, wor den door de huisbezoekster verder gecontro leerd. De twaalf meisjes zijn thans door deze methode aangewezen en komen gedurende de maand Juni dagelijks hier. In de maand Juli zal men twaalf jongens uitzoeken. De kinderen die thuis komen zijn dus niet ziek, alleen zijn ze óf zwak óf voorbeschikt om t.b.c.-lijders te worden. Verder stelde men ons in de gelegenheid, het landhuisje en het terrein te bezichtigen. Be halve een eetkamer, heeft het vele gemakken, o.a. een flinke keuken waar mej. Visser en haar helpster zich uitstekend kunnen roeren. Boven op het platte dak, langs een gemakkelijke trap van buiten te bereiken, is een prachtige gele genheid voor het gebruiken van zonnebaden. Alles is daarvoor nog niet in orde. Zoo ontbre ken er de noodige matten om de ongewenschte winden te weren. Het Consultatiebureau hoopt, dat vriendelijke menschen deze zullen schen ken. Ook boeken en gezelschapsspeelen voor tijdverdrijf tijdens regenachtig weer zijn zeer welkom. Het terrein is 5000 M2. groot en biedt ruim schoots gelegenheid om te rusten en te spelen. Zelfs is er een volmaakt roovershol, waar de jongens die er de volgendee maand heen gaan kunnen genieten. Natuurlijk moeten de kinderen zich hier aan een vaste leefwijze onderwerpen. Zoo moe ten zij na het middagmaal een vol uur rus ten. Dan mogen zij niet met elkaar spreken en zelfs niet lezen. Door deeze vaste leefwijze helpen zij ook in hun ouderlijk tehuis de t.b.c. bestrijden, door thuis te blijven doen wat men hun hier leert, n.l. reinheid, rust, regelmaat, enz. Zoo is dan deze Haarlemsche Vereeniging, welke in 1904 is opgericht en toen het tweede consultatiebureau in Nederland was steeds be zig om dezen gevaarlijken vijand te bestrijden, een rustoord rijker geworden. Wij hopen dat Bloemendaal eens haar beste beentje zal voor zetten, door te zorgen voor een paar rietmat ten enkele kinderboeken enkele kinderspelen en zooveel mogelijk geld opdat door onze hulp dit zomerverblijf tevens een winterverblijf worde en ten slotte een vast verblijf. Het adres is: Ged. Oude Gracht 41. Ook ons bureau neemt in ontvangst, wat men missen kan en zorgt voor doorzending. Denk er dus aan. Het is ons aller belang dat deze Vereeniging steun ontvangt. Het is boven dien ook een Bloemendaalsche vereeniging, die ook Bloemendaalsche kinderen opneemt. Zondagmiddag had in hotel-restaurant „Rust hoek" de prijsuitreiking plaats van den gehou den schietwedstrijd op de buitenplaats „Boe- kenroode" te Aerdenhout. Er was zeer veel belangstelling en er heerschte een opgewekte stemming welke ver hoogd werd door een gezellig strijkje. Door den heer Alb. F. Bos werden na zijn openingsrede de prijzen uitgereikt, waarbij door hem toepasselijke woorden werden gesproken. Als uiting van dankbaarheid werd onder luide bijvalsbetuigingen aan den gastheer jhr. mr. P. Teding van Berkhout door het bestuur van „Generaal Joubert" een fraai uitgevoerde her inneringsplaquette aangeboden. Nog zij vermeld dat deze prijsuitreiking een waardig slot vormde van den schitterend ge slaagden wedstrijd, waarbij een woord van hulde aan de heeren A. F. Bos Hzn., J. van Keulen en A. Janssen voor opzet en regeling, niet mag onthouden worden. Jongensbondsdag van het Nederlandsch Jon gelingsverbond. De Provinciale commissie in Noordholland van het Nederlandsch Jonge lingsverbond heeft in overleg met de leiders van de Bloemendaalsche Jongensclub een Jon gensbondsdag georganiseerd op den 2en Pink sterdag, te houden op het landgoed „Elswout" tc üverveen. 700 jongens uit de provincie zul len des morgens om half elf aan het station Bloemendaal ontvangen worden door de heeren A. E. Beekman, W. Dankbaar, A. M. van Stra ten en G. W. Pauw Jr. en tot een stoet worden opgesteld. Met medewerking van het Fanfare-corps „Kunst na Arbeid", onderafdeeling der Haar lemsche Jongemannenvereeniging maakt de stoet een wandeling door de gemeente Bloe mendaal en wordt 12.30 uur ontvangen aan de poort „Elswout". Des middags zal de Gymnastiekvereeniging „Turnlust" de jongens een half uur vergasten op vrije- en brugoefeningen waarna Dr. M. J. A. de Vrijer van Bloemendaal tot de jongens zal spreken. Om 3 uur wordt een wandeling gemaakt door de buitenplaats Elswout alwaar de jongens zullen worden getracteerd. Tot slot zal de heer H. Gordeau Jr., algemeen secretaris van het Nederlandsch Jongelingsver bond, afdeeling Jeugdwerk, nog een woord spreken. De ontbinding der stoet heeft plaats te 5.30 uur namiddags voor het Raadhuis te Overveen. Binnenkort zal men beginnen met het bou wen van zes woningen der woningbouwver- eeniging Duinwijck, gevestigd alhier. De huizen zullen komen nabij 'tHuis te Bloe mendaal. Door piketpaaltjes is het terrein hier voor reeds afgezet. Het is treurig te zien, hoe wandelaars en fietsers verschillende bloeiende boomen en struiken vernielen. De takken worden er afge rukt en met groote bossen keeren zij huis waarts, alwaar zij hoogstens drie dagen genot van de bloemen hebben, terwijl als men deze aan de struiken liet ze veel langer bleven bloeien en men er gemeenschappelijk van ge nieten kon. OVERVEEN. De Tetterode weg is al sinds eenigen tijd ge reed gekomen. Ook de nieuwe verkeersweg (een zijtak van den Nieuwen Zeeweg schiet flink op en moet alleen nog maar behard en geteerd worden. Terwijl we dit schrijven is er slechts een groote hoeveelheid steenen te zien, die men in den weg moet walsen. Of voor Pinksteren de „Spoorweg" gereed zal komen? Met het oog op de groote drukte zou het wel wenschelijk zijn. Tevens is aan het begin van den Nieuwen Zeeweg een stuk middenreep veranderd in een plantsoentje, afgezet door een keurig laag hekje. Het geheel biedt den Zee wegbezoeker een fraaien aanblik. Ook kunnen wij tot ons groot genoegen me- dedeelen, dat de Nieuwe Zeeweg, die in zeer slechte conditie was, wederom opnieuw geteerd is. Jammer dat vrachtauto's den weg zoo spoe dig bederven. Zaterdagavond j.l. reed ongeveer half twaalf een motorrijder van Zandvoort op den Nieuwen Zeeweg richting Overveen. Daar zijn lantaarn niet genoeg licht gaf, zag hij de auto niet die aan denzelfden kant van den weg stond met het gevolg, dat hij met dezen in botsing kwam. Van den motor werd het voorste ge deelte ernstig beschadigd terwijl de berijder er met een paar hoofdwonden af kwam. De beschadiging van den auto was niet noemens waard. Deelen we nog mede, dat de auto van achteren niet verlicht was. SANTPOORT. Bezuiniging bij de spoorwegen. Men schrijft uit Velsen aan de Opr. H. Ct. De Nederlandsche Spoorwegen gaan bezui nigen. Vooral op het personeel. De directie wil thans echter gaan bezuinigen op eenc wijze, die hoogst gevaarlijk voor voetgangers, wielrijdeis en bestuurders van voertuigen zal worden. Zij overweegt n.l. de opheffing van verschillende wachtposten bij overwegen en dus ook van de afsluitboomen. De wachters van verschillende overwegen in onze gemeente hebben opdracht alles wat passeert, te tellen en te noteeren. Op een dezer overwegen, n.l. van den zeer drukken verkeersweg Haarlem IJmuiden, passeerden den eersten dag der tel ling 1600 fietsrijders. Het is haast niet te ge- looven dat de Minister met deze wijze van be zuiniging zal instemmen. En toch moet dit het geval zijn. Bij nader informatie is gebleken, dat ook op tal van andere plaatsen dergelijke tellingen worden gehouden. In verband met deze aangelegenheid deelt de Haagsche correspondent van de „Tel." het volgende mede: De gemelde feiten zijn juist, zooals ons bij onderzoek ter bevoegder plaatse is gebleken. Inderdaad worden op het oogenblik bij tal van overwegen tellingen gehouden. De Minister van Waterstaat heeft één en ander destijds reeds aangekondigd en de maatregelen die thans ge nomen worden zijn gegrond op het Kon. Be sluit van 6 Mei 1922, („Staatsblad" 270). Als uitvloeisel hiervan wordt overwogen of niet, uit het oogpunt van bezuiniging en vereenvou diging, op plaatsen waar weinig verkeer is, ver buiten de bebouwde kom van dorpen gele gen, overwegen, wachtposten, afsluitboomen, kunnen worden opgeheven. Vandaar de tellin gen van het oogenblik. Wij zouden zeer dringend willen adviseeren, met deze opheffing uiterst voorzichtig te zijn. Het behoeft geen betoog, dat hier de veiligheid van het verkeer op het spel staat. Men vergete niet, dat, hoe gering het verkeer ook zij, het publiek aan bestaande afsluitingen gewoon is geraakt, zoodat de opheffing ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Bezuiniging is goed, maar zij mag niet plaats hebben ten koste der ver- keers-veiligheid. Wij zouden de directie der Ned. Spoorwegen in overweging willen geven indien althans de afsluitboomen verdwijnen moeten inden Rui- genhoek, een signaalinrichting aan te brengen zooals er in Bentveld, nabij Zandvoort een is aangebracht bij den overgang van den E.S.M. Zoodra de trein een zeker punt is genaderd gaat er een slinger boven den overgang heen en weer en bevindt zich bovendien indie slinger een bel. VAN HIER EN DAAR. Vrijheidsbond afd. Haarlem. Vrijdagavond 26 Mei hield bovengemelde bond onder voor zitterschap van den heer Vincent Loosjes eene openbare vergadering in de bovenzaal van de Vereeniging waarin als sprekers optraden Mevr. R. Sons van Gelder; onderwerp de Vrouw en de Vrijheidsbond, en de heer Mr. J. Gerritsen, 's üravenhage over Nederlands ver houding tot Ned.-O.-Indië. De vergadering was goed bezet zoowel door vrouwen als door mannen. Het eerst kreeg liet woord mevrouw van Gelder, die de vrouw die thans het kiesrecht heeft, met overtuiging aanraadde, zich bij den Vrijheidsbond aan te sluiten, daar deze bond zoowel mannen als vrouwen leerde op welke wijze zich het best te vereenigen ten bate van ons geliefd vader land en zijne koloniën, alwaar nog zoo vele vraagstukken de voorlichting behoeven van man en vrouw, wil men tot practische maatre gelen komen. Nadat de voorzitter de spreekster dank had gezegd, werd door hem na een korte pauze het woord gegeven aan den heer Mr. J. Gerritsen, die in zijn beschrijving van.Ne derland en Ned.-O.-Indië blijk gaf van te bezit ten l'art de beaucoup dire avec un petit dis cours. Niet genoeg beseffen volgens hem de Neder landers welk een schat wij in Ned.-O.-Indië bezitten zoowel uit een economisch als finanti- eel oogpunt. Economisch doordat Ned.-O.- indië met haar groote uitgestrektheid bewoond door hare vele millioenen inwoner» van ver schillende rassen een onmisbaar iets is gewor den voor ons kleine landje, dat zoowel wat betreft handel als industrie geheel afhangt van zijne koloniën. Wat Nederland uit finantieel oog punt aan Ned.-O.-Indië te danken heeft, be hoeft geen nader betoog. Spreker ging vervolgens na en bewees zulks door cijfers dat wij op den goeden weg zijn om de bevolking der verschillende eilanden op te voeden en daardoor den band te verster ken tusschen Nederland en zijne koloniën. De heer Gerritsen toonde duidelijk aan, dat er van zelfregeering nog geen sprake kan zijn. Hij wees op het bedroevend voorbeeld van de Philippijnen en vestigde de aandacht op het gunstig verschil tusschen Ned.-O.-Indië en de Amerikaansche kolonie. Onze plicht, aldus de spreker, is het Java zoo wel als de buitenbezittingen langs oordeelkun- digen weg te ontwikkelen, en zoo die ontwik keling ver genoeg is gekomen de verschillende volkeren medezeggenschap te verleenen. Volgens spreker moest men trachten door Bin nen- en Buitenlandsch kapitaal Ned.-O.-Indië tot meerdere productiviteit te brengen, dit te bevorderen is de taak van den Vrijheidsbond. Het goed gemeend applaus dat den redenaar te beurt viel na zijn duidelijke klare woorden gaf dan ook den voorzitter aanleiding den heer Gerritsen hartelijk dank te zeggen voor het gehoorde, en hem toe te wenschen dat bij de a.s. Kamerverkiezing, hij mocht verkozen wor den als Iidische specialiteit, waaraan ons par lement zoozeer behoefte heeft. Nadat men uit den boezem der vergadering aan de beide spre kers nog eenige vragen had gedaan, sloot de voorzitter deze zoo belangrijke vergadering. DAMRUBRIEK. Alles' betreffende deze rubriek te zenden aan den auteur M. Varenkamp, Valeriusstraat 64 huis, Amsterdam. De oplossingswedstrijd. Probleem no. 2 geldt voor 1 punt in den wed strijd. Auteur M. Varenkamp. Stand in cijfers: Zwart: 12, 13, 17/19 en 23. Wit: 28, 30, 32, 34, 37 en 38. Eenvoudig, doch leerzaam. „Wit speelt en wint" geldt voor alle pro blemen. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot en met Vrijdag 9 Juni a.s.; de namen der goede oplossers worden dan gepubliceerd in de rubriek van Zaterdag 17 Juni. Eenige dagen geleden gaf de redacteur te Amsterdam een simultaanseance (d.w.z. één speelt tegen meerdere soms wel 50 a 60 spelers tegelijk) waarbij hij aan één der borden op de volgende leerzame wijze een schijf won: Redacteur (simultaneerend) De heer X Wit Zwart 1. 33-28 18-23 2. 39-33 12-18 3. 44-39 7-12 4. 31-27 17-21 5. 37-31 21-26 6. 41-37 (het theoretische antwoord, 6. 50-44, is sterker; ik speelde echter op de inderdaad ook vol gende combinatie, welke, hoe wel bekend, tegen zwakkere

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 9