C. Fris Jr. VICTORI A=WATER Extra aanbieding in JERSEY'S, f 13.75, 14.75 mo™™ Sen MAI80N HETTY Groote Houtstraat 126 Telefoon 1760 Plaatselijk Nieuws. Timmerman verbinden, maar hij maakt ook kennis met machten van nog vageren aard, nog moeilij ker te vatten, die hem verbinden met de erva ringen en mogelijkheden van zijn ras. De uit breiding van die innerlijke ervaring is zeker niet zonder gevaar, omdat de bewuste inhou den bij die uitbreiding tegelijk de neiging ver- toonen vager, verwarder, chaotischer te wor den. De orde en de organisatie van het gees telijk leven kunnen daardoor sterk worden bedreigd, zooals wij kunnen waarnemen bij sommige zielszieken en krankzinnigen. Hierom is het dan ook gewenscht, dat het dieper door dringen in de raadselen van het eigen onbe wuste systematisch en liefst aan de hand van een meer ervaren mensch geschiedt, zoodat tegelijk een organisatie van het gevondene kan plaats hebben. Verder is dit ook een reden, waarom het afgeraden moet worden de Psy cho-analyse te beschouwen als een aardig spelletje of een tijdverdrijf, waarom dit zelf onderzoek alleen ondernomen dient te worden door dengene, die den ernst en de bezwaren ervan inziet en die het noodig heeft voor zijn genezing of ontwikkeling". De schrijver verwacht van de door hem ontvouwde werkwijze der nieuwe zielkunde veel heil voor mensch en menschengemeen- schap. „Niet alleen", zegt hij, „zal men de individueele vrijheid in de ontwikkeling beter kunnen verwezenlijken, maar ook zal dan het misverstand tusschen de menschen misschien iets minder worden. Veel strijd om idealen en beginselen zal dan worden ingezien als een nuttelooze poging tot overheersching en on derdrukking van gezichtspunten, die op zich zelf evenveel recht van bestaan hebben als de onze. Een dergelijk standpunt moge beang stigend schijnen voor diegenen, die slechts één opvatting en wel de hunne als de juiste kunnen beschouwen, wat meer verdraagzaam heid zal hun echter geen kwaad doen". Dr. Van der Hoop besluit zijn boek met te zeggen: „Tegenover de zielkunde, die een menschelijken geest als een machine meent te kunnen beschouwen, die men kan leeren ken nen door raadje na raadje afzonderlijk te on derzoeken, stelt deze nieuwe zielkunde de een heid van het psychisch organisme en zij tracht dat organisme in zijn samenhangende werking te begrijpen. Natuurlijk stoot deze zielkunde daarmede telkens op onverklaarbare en ondoorgrondelijke dingen, maar zij durft het aan bij het zoeken naar kennis haar onwe tendheid en onvermogen op vele punten te erkennen. Al ons weten loopt ten slotte uit op het besef, dat de grondslag van ons leven een mysterie is.. En het is niet de geringste ver dienste van onze nieuwe inzichten, dat zij bij iiet beschouwen van het innerlijk leven onzer ziel ons stellen durft tegenover het mysterie van ons bestaan". C. BLOEMENDAAL. Een onzer ingezetenen verzocht ons de vol gende vraag te stellen: Zou een der ingezetenen van Bloemendaal niet genegen zijn het weiland te koopen gele gen voor den schilder Willigenburg om het prachtige uitzicht aldaar te behouden daar het bij de ophanden zijnde verknoping wellicht bouwterrein zal worden. Een abonné. Zondag j.l. vierde de heer G. Knaapen feest. Dien dag was het 30 jaar geleden, dat hij bij de firma Gebrs. Böttger als koetsier in dienst trad. Voor deze gelegenheid was zoowel van de stal als van het woonhuis de vlag uitge stoken. Mej. Böttger had haar huiskamer ter beschikking gesteld, zoodat de jubilaris daar zijn dag kon doorbrengen om in het gezellig ingerichte woonvertrek vele bezoekers te ont vangen. Reeds des morgens vroeg kwamen velen Gerrit Knaapen de hand drukken en tot laat in den middag was het bezoek groot. De gelukwenschen gingen herhaalde malen ge paard met enveloppe met inhoud, kistjes siga ren, bloemstukken, enz. Ook personen dieniet aanwezig konden zijn, vergaten den jubilaris niet en, stuurden hem velerlei. Des middags werd ingespannen en werd Gerrit, hetgeen hem niet veel overkomt, met zijn familie in een rijtuig door onze gemeente gereden. Des avonds werd het feest genoeglijk gevierd en veel ge sproken over den goeden ouden tijd. Onder de cadeaux die de jubilaris ten ge schenke had gekregen en waarvoor men een aparte tafel moest aanschaffen, 0111 alles op te zetten, bevond zich in de eerste plaats iets, dat steeds voor hem een blijvende herinnering zal zijn aan dezen dag, en wel een gouden uur werk, geschenk van de firma Gebrs. Böttger. De kinderen van mej. Böttger gaven hem daar bij een zilveren horlogeketting. Ook zijn collega bleef niet achter en gaf hem een fraai bewerkt sigarenpijpje met ta- baksdoos. Verder kreeg hij van bekenden een gouden horlogeketting, een wekkerklokje met radiumwijzers en de reeds vermelde bloem stukken, sigaren, enz. Zondag 18 Juni is voor Gerrit een onver getelijke dag geworden. Den 29sten Juni wordt te Amsterdam een tentoonstelling geopend van reclame- en ver keerswezen. Voor de afdeeling verkeerswe zen is een sub-commissie gevormd, waar o.a. in zitting zal nemen onze plaatsgenoot, de heer Ir. D. de Clercq. Dinsdag j.l. is door den krachtigen wind de schoorsteen, waarop een lange zinken pijp be vestigd was, van het gebouwtje van de Clercq's proefstation aan den Kinheimweg afgebroken en kwam met een oorverdoovend lawaai op het schuurtje van den heer K. terecht. Daar de pijp met ijzerdraden aan het dak bevestigd was, bleef het ding op het schuurtje liggen zoodat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. Het is bewezen, dat onze wegen nog lang niet stofvrij zijn. De krachtige wind was oor zaak dat er dikke wolken stof boven de we gen zweefden, waardoor de wandelaars zeer veel last ondervonden. Daar er met de invoering van de eenmans- wagens meer wagens op de lijn Bloemendaal— Haarlem loopen, was er in het begin een seinwachter op den hoek der Beeklaan ge posteerd, die voorzien van een roode en witte vlag, moest zorgdragen, dat niet twee trams elkaar op het enkelspoor ontmoetten. Thans is deze man vervangen door electrische sein lichten, die aldaar en aan de afrit geplaatst zijn. OVERVEEN. Wij lezen in de Stads-Editie: Simon Stevin heeft in Overveen navolgers gevonden. Ik weet niet, of deze geïnspireerd zijn geworden door de schooljongens-verma kelijkheid van jaartallen-leeren, waarbij het jaartallenboekje bij het jaar 1600 en zooveel vermeldt: „Simon Stevin vindt den zeilwagen uit", of dat zij, geheel onafhankelijk van Prins Maurits' leermeester een tweede editie van deze uitvinding hebben uitgegeven. Deze twee de veronderstelling immers heeft zijn antece denten in de geschiedenis: Toen James Brooke in 1821 het zwarte naaigaren uitvond, werd de wereld immers binnen een week verrast door de uitvinding van het witte naaigaren door onzen grooten Hollandschen uitvinder Simon de Wit. En aangezien er toen nog geen draad- looze telegrafie of telepathie bestond, kunnen beiden dus niets van elkander geweten hebben. En denk in dit verband ook slechts aan de platte en diepe borden. Hoe dit zij, een paar jeugdige Kweekduiners hebben den wind dienst baar gemaakt aan de echt Hollandsche zeil- sport. Want nu weer niet echt Hollandsch is het feit, dat zij, hoewel de zeelucht hun eiken dag langs de slapen speelt en doorde verwar de lokken van hun kort geknipte jongenshoof den waait, voor de beoefening van hun sport niet de zilte golven, maar de pasgeteerde vlak te van den Zeeweg kozen. Voor Simon Stevin was het niet moeilijk zeil wagens uit te vinden. Die behoefde maar even naar zijn vermogenden leerling Prins Maurits te gaan en te zeggen: „Prins ik wou een zeil wagen gaan uitvinden, kun je me ook aan de noodige schellingen of gouden rijders helpen voor zeil en wielen". Maar mijn Overveensche jongens misten zoodanige hulpbronnen. Het strekt tot hun onvergankelijke eer, dat zij zich ook zonder dusdanige hulpmiddelen wisten te redden. De een had nl. een tweewielige bok kenwagen, de ander een vierwielige zandwagen zooals in eiken speelgoedwinkel te koop is. Een flinke stevige panlat was ook wel te krij gen. Als zeil diende het zeildoek van de kam- peertent van een hunner. Toen naar zee. De zandwagen voor. De bok kenwagen daarachter met-touwen stevig „aan eengeschakeld en verbonden". Panlaten zeil om hoog. Een paar touwtjes aan 't stuur, en voort daar ging 't en met een flink gangetje. Hellin gen in den Zeeweg, ze bestaan niet meer. Bochten, ze worden met groote Zeewegmans- kunst genomen. Allen kijken het zonderlinge voertuig na. Automobielen stoppen om hun weg- concurrent na te oogen. Bij gebrek aan een hoorn klinkt uit 's bestuurders mond een voort durend bedïiegelijk nagebootst claxongeloei: Ahoeoea! Overveen wordt bereikt. Wat nu? Terug? Maar tegen den wind in gaat 't niet. Lavee- ren gaat slecht. Nieuw idee. Een groote schroef maken van een vliegmachine, die door den wind snel gaat draaien. Met een fietsketting de draaiende be weging overbrengen op de as. Door 't voor uitgaan tegen den wind in gaat de schroef sneller draaien en bij gevolg de wagen harder rijden. Dus hoe harder de wind hen tegen- waait, hoe harder ze er tegenin gaan. Daar zitten ze nu over te piekeren. Schei tnaar uit jongens, 't Zal je niet lukken. Naar we vernemen, is de politiewereld hier op 't oogenblik in 2 vriendschappelijk oneenige kampen verdeeld over de vraag, of de be stuurders van zoodanige windwagens moeten voorzien zijn van een nummer- en rijbewijs. Teneinde raad is men besloten een rechterlijke beslissing uit te lokken. De Nieuwe Zeeweg schiet thans flink op. Beide wegen zijn reeds geteerd. Zondag moest men op één weg rijden, daar de andere onder de teer lag en niet bereden mocht worden. Gelukkig was het niet druk, en zijn er geen ongelukken te vermelden. De Spoorlaan nadert zijn voltooiing en zal spoedig voor het verkeer opengesteld worden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat aan het Paviljoen De Nieuwe Zeeweg een mooie Belgische duif is komen aanvliegen. Wie is de eigenaar? Het was met erge warme dagen bijna niet uit te houden op liet terras van het Paviljoen „De Nieuwe Zeeweg". De heete zonnestralen maakten het den bezoekers onmogelijk, om op het terras te zitten, en was men dan ook altijd gedwongen, als men niet de kans wilde loopen een gebraden biefstuk te worden, om in het huisje, alwaar het nog veel warmer was, plaats te nemen. De heer Dijkstra, eige naar van het Paviljoen, is op de idee gekomen om boven het 1ste terras een groot zeil te laten aanbrengen. Dit zeil ligt op een houten geraamte, dat daartoe is gemaakt. Thans kan nten dan ook heerlijk in de schaduw zitten en daar er tegelijkertijd aan den duinrand een schutting is geplaatst, zit men ook gedeeltelijk uit den wind. Deze belangrijke verbetering zal het Paviljoen „De Nieuwe Zeeweg" ten goede komen. Thans is er ook gelegenheid tot baden aan het Bloemendaalsche strand. Eenige badtenten, die bestaan uit eenige latten overtrokken met doek, worden des morgens aan de zeereep ge zet en kan men zich hierin gereed maken voor het bad. Deze imitatie-badkoetsjes zijn wel wat primitief en het zou voor de vele zwem mers ook wenschelijk wezen, dat de badhokjes het volgende jaar door badkoetsjes vervangen werden. Van het baden wordt druk gebruik gemaakt onder toezicht van een persoon, die in een bootje zit en moet zorgen dat niemand verdrinkt of zich te ver in zee waagt. Bij het spelen is het kind van den machinist van Stoop's Bad achter dit gebouw in een sloot geraakt en verdronken. Alhoewel men nog trachtte de levensgeesten op te wekken, bleek dit vruchteloos. SANTPOORT. Ons hulppostkantoor moet 1 Juli verplaatst worden. Het tegenwoordige lokaal waar wij gedurende een groot aantal jaren onze spaar duitjes gingen brengen en halen, waar al onze geheimen en geheimpjes terecht kwamen, voor zoover wij dezen durfden toevertrouwen aan het corps bestellers, dit lokaal zal eerdaags worden omgetooverd in een kapperszaak annex sigarenwinkel die alsdan door den heer Span jaard zal worden betrokken. Het hulppostkan toor komt ten huize van de dames Traan in het lokaal waar thans het hulptelefoon en te legraafkantoor is gevestigd. De heer S. blijft echter brievengaarder. De beek. Onze veelbesproken beek stroomt niet meer. Zij is thans niet meer dan een openliggend riool, vol vuil en ongedierte en een prachtbroedpldats voor muggen. Als men nu bedenkt dat er veel riolen in uitloopen, zelfs die van onze W. C.'s, terwijl er geen druppel water in komt zoolang het niet regent, dan kan men nagaan hoe bang om de ramen te openen. Zij zijn, die aan deze beek wonen, 'n kleine twintig gezinnen moeten dit kwaad maar voor lief nemen, waaraan zij zelf niets kunnen of mogen doen. Wij hebben het reeds eerder gezegd: goed schoonmaken is een eerste vereischte, vervol gens aansluiting van de W. C.-loozingen aan het gemeente-riool, doch vóór het zoover is: voor enkelen tientallen guldens carbolwater, zoodat de muggen en andere insecten er uit verwijderd worden en de stank daardoor voor enkele weken verdwijnt. De Commissie van Bestuur over het Provin ciaal Ziekenhuis nabij Santpoort heeft de leve ring van het brood gedurende 1 Juli31 De cember opgedragen aan: de N. V. Electrische Luxe-broodfabriek v.h. de Zeeuw te Haarlem voor onderstaande prijzen: tarwebrood f 0.1925 per K.G.; kropbrood f 0.152S per K.G.; klein krentebrood f 0.04 per stuk; klein wittebrood f 0.021/;. per stuk. De levering van de melk gedurende 1 Juli31 September aan de N. V. Melkinrichting „Velsen" te Velsen en wel de volle melk voor f 0.10® per Liter en de. karnemelk voor f 0.06 per Liter. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den damredacteur van ons blad, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64 huis, Amsterdam. Oplossing Wedstrijd no. 3. KORTE KLEVERLAAN 40, BLOEMENDAAL Wit Zwart 1. 22-17 26:28 2. 27-22 12:21 3. 22:2 en bezet met den volgenden zet, de lange lijn, met genomen stand. Goede oplossingen ontvangen van: Jan Sluiters, Aerdenhout; J. Germeraad en D. Klay, beiden Santpoort. Deze heeren heb ben nu ieder 5 punten in den oplossingswed strijd. Probleem no. 5. is uit het boek van De Haas en Ballefeld, en geeft 3 punten. Stand in cijfers: Zwart: 1 dam op 37 en 1 schijf op 14. Wit: 1 dam op 16 en 3 schijven op 29, 33 en 34. De oplossing kan ingezonden worden tot en met Vrijdag 30 Juni; de namen der goede op lossers worden dan weer gepubliceerd in de rubriek van 8 Juli. „De Oude Hollandsche Opening" (vervolg). De eerste zet van Wit is 33-28. Als Zwart nu anders antwoordt dan 18-23, dan is de opening niet de Hollandsche. Nü Wit 2. 31-27. Deze zet wordt gespeeld om 12-18 van Zwart te beletten; op 2. 12-18 zou n.l. volgen: 3. 27- 22 enz., met de volgende afwikkeling: Alle schijven nog eens in den aanvangs- stand). 1. 33-28 18-23 m 2. 31-27 12-18? 3. 27-22! 18:27 4. 32:12 7:18 5. 39-33 23:32 6. 37:28! en Wit staat zeer goed: hij be- heerscht het centrum en zijn beide vleugels staan uitmuntend. Het voordeel is natuurlijk slechts zeer gering, doch sterke spelers buiten dergelijke voordeeltjes in het eindspel uit. Door 2. 31-27 wordt Zwart dus belet 12-18 te spelen. Laten we nu eens aannemen dat Wit hem dezen zet niet belet en gewoon 2. 39-33 speelt. Dan heeft men kans de volgende interes santé variant te krijgen. 1. 33-28 18-23 2. 39-33 12-18 3. 44-39 7-12 4. 50-44 1- 7 5. 31-27 20-24 6. 34-30 17-21 7. 37-31 14-20 8. 41-37 10-14 9. 47-41 4-10 10. 30-25 21-26 11. 40-34 24-29 12. 33:24 20:40 13. 45:34 23:29! 14 34:23 18:29! met theoretisch gewonnen stand voor Zwart. Deze variant, tot in het eindspel uitgewerkt, staat in „Damstudies en Analyses" door B. Springer Jr. en Herm. de Jongh. Uitg. G. B. van Goor Zonen, Gouda. Stand 11a 14. 18:29! spelen een match van 20 partijen; de stand na de 15de partij is: Damme 6, Vos 3, remise 6. De Nederlandsche kampioen heeft dus met 18-12 de leiding. Te Marseille wordt op de Koloniale tentoon stelling een internationaal damtournooi gehou den. De Hollandsche meesters Damme, J. de Haas, B. Springer Jr. en Herm. de Jongh zijn uitgenoodigd. De beide laatsten hebben bereids geaccepteerd. Vermoedelijk zullen ook de groo te Franschen Marius Fabre, Hs. Weiss, Dr. Molinsara en M. Bonnard van de partij zijn. De gunstige invloed, die het voortgezet ge bruik van OBERLAHNSTEIN op de gezondheid heeft, wordt verklaarbaar, als men weet, dat Victoria-water ook radium bevat.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2