VICTORIA-WATER „BRONSTEE" gen daar een roode kleur van de goede ver zorging. Mei. de Kruijff, directrice van het her stellingsoord Thalatta, heeft zich aldaar onmis baar gemaakt. Vele kinderen, die er eerst erg tegen opzien den ganschen dag zonder moeder in een vreemd huis door te brengen, vinden spoedig in de directrice een tweede moeder. De kinderen leven altijd in een blij afwachten. Des morgens als zij naar het herstellingsoord worden gebracht en des avonds als zij met hetzelfde vervoermiddel weder naar vader en moeder worden gereden. Op het consultatie bureau te Haarlem worden de patiëntjes gere geld gewogen. De resultaten van het verblijf op Thalatta blijken dan verrassend te zijn. Het geldt hier een proef van bovengenoemde ver- eeniging. Het laat zich aanzien dat deze proef uitstekend zal slagen. OVERVEEN. Mej. Bosch, werkzaam aan Stoop's Bad, is geslaagd voor het examen van zwemonderwij- zeres, ingesteld door den Nederlandschen Zwemmersbond. VOORTZETTING DER OPRUIMING! Buitengewone voordeelige aanbieding in Zijden Blouses, Jumpers en Wollen en Zijden Mantels. Overige artikelen beduidend verlaagd in prijs. MAISON HETTY, Groote Houtstraat 126, Telef. 1760, HAARLEM. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Kon. Letterk. Ver. J. J. Cremer, zou deze de vorige week een uitvoering met bal bij Kraan tjelek gegeven hebben. Door het aanhoudende slechte weêr is dit feest uitgesteld tot 17 Juli e.k. Het is te hopen, dat de jubileerende Tooneelvereeniging goed weêr zal hebben bij haar openluchtfeest. SANTPOORT. Zondag j.L hield de vereeniging „Gemeen schappelijk Grondbezit", afdeelingen Amster dam, Zaanstreek, Haarlem, Beverwijk en Vel- seroord, een openluchtsamenkomst op het hier voor door den heer C. de Vries welwillend af gestane terrasterrein. Bij zeer ongunstig weer opende de voorzitter deze bijeenkomst met een woord van welkom en deelde verder mede, dat drie sprekers, het wezen van Gemeenschap pelijk Grondbezit en haar streven zouden uit eenzetten. De Geheelonthouders-zangvereeni- ging uit Beverwijk liet zich hierna hooren. Als natuurlijk spreekgestoelte diende een der hoog ste duintjes en de heer Kamstra verheugde zich dat zoovele bij dit slechte weer van hunne belangstelling en medeleven blijk gaven. Vooral trof het hem, dat zoovele vrouwen aan wezig waren. G. B. groeit en wint lang zaam, maar zeker, gehoor gevend aan den wil van hen die het initiatief namen. Niet zooals bij de verkiezingen een massaoproep voor eenige oogenblikken, waarvan het overgroote gedeelte geen begrip heeft van hun doen, geen pnwaarachtige voorspiegelingen, maar zake lijke, eendrachtige, gezonde samenwerking, om te komen tot het sociale doel, tot het tijdstip, waarop de wereldproductie door de arbei ders zelve kan worden overgenomen. De hooge dividenden en woekerwinsten, welke eens in de zakken van den enkeling vloei den, zullen dan in anderen vorm ten goede komen aan de gemeenschap. Na een korte pauze en een zangnummer sprak de heer Metheuver. Deze stelde in het licht, de levenspositie van de arbeiders voor heen en thans en schetste de productieassoci atie in de toekomst, op de grondslagen van Gemeenschappelijk Grondbezit. Spreker hoopte het volgend jaar voor een nog grooter aantal .overtuigde strijders te mogen spreken. Als derde spreker zou optreden de heer Dreeuwesv Echter wind en regen waren mede oorzaak dat deze van het woord afzag. Ook meende de heer Dreeuwes, dat er reeds ge noeg gezegd was. De aanwezige koffie- en theetent, deed als schuilplaats en verver- schingsinrichting dubbel dienst, althans voor een gedeelte der aanwezigen. De regen en de wind, die intusschen bijna aangroeide tot een storm, joeg de menigte in café's, trams en por tieken. Op Zondag 23 Juli a.s. des namiddags te 2 uur zal op de Harddraverslaan van Mevr. Wüste een openluchtmeeting worden gehouden, uit gaande van de Federatie Kennemerland van de Ned. Vereen, tot Afschaffing van alcoholhou dende dranken. Aan deze openluchtmeeting zullen eenige feestelijkheden worden toege voegd voor jong en oud. Ook zal een heeren- fiets worden verloot. De aangevraagde vergun ning hiertoe is reeds verkregen. De heer De Vries, bouwkundige te Wijker- oog heeft voor rekening van mevrouw de weduwe Brakenburg-de Vries onderhands aanbesteed het bouwen van een landhuisje aan den Brederodcweg, tegenover de Herv. Kerk. Er werd als volgt ingeschreven: W. Blok IJmuiden f 7938.P. de Boer Santpoort f 7500.—; Donk van der Kolk Amsterdam f 7150.—; Poesiat Pieters Santpoort f 7000.en Visser Aris Santpoort f 6795. De eerste spade is in den Hagelingerweg gestoken voor de lang verbeide keibestrating. MODELMELK KARNEMELK YOGHURT HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UUR De afsluiting voor rijdend verkeer zal, op een uitzondering na, geen groote hinderpaal zijn, aangezien deze weg reeds lang schier onbe gaanbaar was en daarom toch al veel verme den werd. Van de Rijksweg tot de eerste bocht, wordt de weg verlaagd, daar hier in den loop van jaren een z.g.n. bult was ont staan, terwijl aan het andere einde een z.g.n. kil ligt, welke verhooging behoeft. Enkele on gelijke bochten worden er uit genomen. De heer Beenhakker Jr. hoopt omstreeks 1 Oct. a.s. gereed te komen. SCHOTEN. Donderdagmiddag zakte een zware vracht- automobiel met het achterwiel door de Scho- terbrug over de Jan Gijsenvaart. De auto moest uitwijken, waardoor het achterwiel op de voetbrug kwam met het bekende gevolg. Dc derailleerploeg van de E. S. M. werd ont boden en verscheen met ligtmateriaal. Aan de auto werd geen schade aangebracht. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den damredacteur van ons blad, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64 huis, Amsterdam. Oplossing Wedstrijdprobleem No. 6. Wit Zwart 1. 36-31 30:39 2. 28-22 17:28 3. 26-17 11:22 4. 31-26! 22:31 5. 26 21 zeer mooi 5. 16:27 6. 37-26 28 37 dit als het ware, over elkander heenvallen der schijven is uiterst sierlijk. 7. 42:44. Een oud systeem, doch zeer elegant. Goede oplossingen ontvangen van: J. Germeraad en D. Klay, die nu 14 punten hebben; Jan Sluiters is met 11 punten derde. De Schijfwinst wordt verkregen door 24-29 en later 29-34, na eventueel eerst naar 31 geslagen te hebben. Zeven oplossingen kwamen in;L.Frederikse was de gelukkigste. Probleem No. 8. (Overgenomen uit „Damstudies en Analyses" door B Springer Jr. en Herm. de Jongh). In dezen stand speelt Wit 27-22! om Zwart te verlokken door 16-21 schijf 22 aan te vallen. Dus: Wit 1. 27-22en nu Zwart 1.— 16-21 En nu is de vraag: Welken zet moet Wit spelen om in alle varianten winst te behalen? De goede, volledige oplossing van dit moei lijke vraagstuk geeft vijf punten in den wedstrijd. De oude Hollandsche Opening. (Vervolg). Wit Zwart 1. 33-28 18-23 2. 31-27 20-24 3. 34-30 17-21 Inplaats van 17-21 kan Zwart ook'spelen 3— 15-20; Wit speelt dan echter 30-25, Z. 10-15; W. 39-34. Als Zwart z'n langen vleugel niet geheel geïsoleerd wil hebben is hij gedwongen tot 24-29, waarna Wit door 34-30 en later 44-39-33, belangrijk voordeel behaald. 3. 15-20 is dus niet aan te bevelen. Op 3.— 14-20 speelt Wit 4. 30-25 en daarna 39-33, 44-39, 39-34, 43-39, 49-43 enz. met zeer goed spel. 3.— 12-18 is zwak door het bekende 27-22 enz. en op 3.13-18 volgt van Wit 4. 37-31 en verder bijv.: Z. 8-13; W, 39-33, Z. 2-8; W. 44-39, Z. 14-20; W. 30 25, Z. 17-21: W. 25-14, Z. 9:20; W. 31-26! met voordeel voor Wit. 3.— 17-21 is dus de beste voortzetting. Nu speelt Wit 39-33 en Zwart 12-18; beide zetten hebben tot doel het centrum te verster ken en behoeven geen nadere explicatie. Stand na: 1. 33-28, 18-23 2.31-27, 20-24; 3. 34-30, 17-21 4. 39-33, 12-18. MEDEDEELING. Daar de damredacteur deze maand in Mar seille op de Koloniale Tentoonstelling speelt, worden de namen der oplossers van de Juli- problemen gepubliceerd in de eerste rubriek in Augustus. INGEZONDEN. Geachte Redactie, In Uw nummer van 8 dezer komt een mede- deeling voor, die mij noopt u om een weinig plaatsruimte te verzoeken. Volgens het bedoel de bericht hebben eenige jongens, leerlingen van de Gem. M.U.L.O.-school aan den Vijver- weg, zich op straat aan baldadigheid schuldig gemaakt. Aan het slot wordt de hoop uitge sproken, dat het onderwijzend personeel herha ling hiervan zal weten te voorkomen. Een gedrag als hier bedoeld komt niet te pas en wordt ten strengste afgekeurd. Indien Uw berichtgever het niet nadrukkelijk vermeldde, zou ik in deze jongens geen leerlingen van de Gem. M.U.L.O.-school herkend hebben. Het onderwijzend personeel kan zich dan ook geluk kig achten met het feit in kennis gesteld te zijn. Maar ik kan niet nalaten hier een enkele opmerking aan toe te voegen. Uw berichtgever schijnt n.I. onbekend te zijn met de goede ge woonte om zich in een geval als dit op een andere wijze dan door de courant in verbin ding te stellen met het onderwijzend personeel. Een korte mededeeling aan de school zou op eenvoudiger en sneller wijze de gewenschte uitwerking gehad hebben. Als Uw berichtgever op deze wijze voort wil gaan Uw weekblad van copie te voorzien, zal dat hem zeker niet moeilijk vallen, of het echter aan de leesbaar heid van het Bloemendaalsch Weekblad ten goede zou komen, betwijfel ik zeer. Met dank voor de plaatsing Uw dw. T. POPMA. In verband met bovenstaand verzoekt onze berichtgever ons het volgende te plaatsen: Het blijkt, dat er eenige ontstemming heerscht onder het hoofd en eenige onderwijzers over mijn berichtje van de vorige week. Mijn taak was het gebeurde, waaraan gevaar was ver bonden voor verkeer en personen, bekend te maken om herhaling te voorkomen. Het is nog niet lang geleden, dat iets dergelijks over kin deren eener andere inrichting in ons weekblad heeft gestaan. Wij hebben daarop niet de min ste aanmerking vernomen, integendeel er zijn aan die zijde maatregelen getroffen, waardoor de wanordelijkheden niet meer voorkwamen. Toen ik het voorval op den Vijverweg zag, heb ik daar van ook melding gemaakt, daar mijn taak bestaat uit waarnemen wat in het openbaar geschiedt en bericht geven zonder aanzien des persoons. Alleen in een land waar de pers partijdig is of omgekocht is, is dit alles anders. Hetgeen ge beurd is komt slechts zelden voor, vandaar dat dergelijke berichtjes ook tot de zeldzaamheden behooren. De poging tot vreesaanjaging der inzenders is beneden hun waardigheid. ONTVANGEN BOEKEN. „De Nieuwe Gids", Juli-afleverlng. Men kan zich de menschheid in haar ontwikkelings gang voorstellen, evenals den mensch, gaande op twee beenen: gevoel en verstand. Beurte lings wordt het eene been voorbij het andere gebracht en zóó, het vallen voorkomende, maakt de mensch die voortgaande beweging, die wij loopen noemen. In de niet te ontkennen ontwikkeling van het menschdom worden om beurten het gevoelsbeen en het verstandsbeen vooruitgeschoventijd perken waarin de evolueerende menschheid op de rede steunt wisselen voortdurend af met zulke tijdperken, waarin zij geheel door het gevoel scnijnt gedragen te worden. Naar dezen uiter- lijken stand nu en niet naar de hoogte van het bereikte plan is het, dat de menschen oor- deelen, wanneer zij verklaren: „l'histoire se résète". In het Juli-nummer van „De Nieuwe Gids" begint Mr. D. Spanjaard een zeer leesbaar essay van „Shelley, de dichter der universeele liefde", waarin Mr. Spanjaard een fragment plaatst van Shelley's voorrede op „The revolt of Islam". Deze voorrede van zijn „The Revolt of Is lam" heeft Shelley ruim een eeuw geleden ge schreven en wij nemen het door den heer Spanjaard aangehaalde fragment over, omdat... l'histoire se répète! Het luidt: „De paniek die, als een epidemische aandoe ning, alle klassen aangreep gedurende de bui tensporigheden die uit de Fransche revolutie zijn voortgekomen, wijkt geleidelijk voor kalm te en gezond verstand. Men gelooft niet meer dat geheele menschelijke geslachten zich moe ten nederleggen bij een hopelooze erfenis van onwetendheid en ellende, omdat een volk van menschen, die eeuwen lang bedrogen en sla ven zijn geweest, onmachtig was zich met de wijsheid en kalmte van vrije mannen te ge dragen, zoodra enkele van hunne ketenen een weinig ontsloten werden Konden zij naar het betoog der rede luisteren die onder de ellende hadden gezucht van een maatschap- pelijken toestand volgens welks regelen de een in weelde zwelgt terwijl de ander door broods gebrek honger lijdt? Kan hij die gisteren nog een vertrapte slaaf was plotseling ruim van geest, verdraagzaam en zelfstandig worden? Vele van de warmste en gevoeligste aanhangers van het algemeene welzijn zijn ze delijk te gronde gericht door wat een opper vlakkige blik op de gebeurtenissen, die zij betreurden, hun scheen te toonen als de droeve verwoestingen van al hun geliefde verwach tingen. Daardoor zijn droefgeestigheid en mis moedigheid de kenteekenen geworden van het tijdperk waarin wij leven, de troost voor een ontgoocheling die onbewust verlichting slechts vindt in de opzettelijke overdrijving harer eigen wanhoop. Deze invloed heeft de letter kunde onzer dagen besmet met de hopeloos heid der geesten uit welke zij voortkomt. De metaphysica en de onderzoekingen der zedelij ke en politieke wetenschappen zijn nauwelijks iets anders geworden dan ijdele pogingen om uitgedoofd bijgeloof te doen herleven, of wel sophismen als die van Malthus, uitgevonden om de verdrukkers der menschheid met de zeker heid van een altijddurenden triomf te sussen. Onze romans- en dichtwerken zijn overscha duwd door dezelfde besmettelijke droefgees tigheid. Doch de menschen schijnen mij te ont waken uit hunne verdooving. Ik zie, naar mij dunkt, een langzamen, geleidelijken stillen om mekeer. In dat geloof heb ik het volgende ge dicht vervaardigd". in dit nummer van „De Nieuwe Gids" her denkt voorts Frans Mijnssen den ontslapen schrijver, Ary Prins. Jac. van Looy vervolgt zijn gedetailleerd en toch niet peuterig verhaal „Jaap". Dr. P. Vrijlandt schrijft over „de Wijs begeerte der Hellenen", Prof. Faddegon over „Indische natuurpoëzie". Marquerite Schur- mann heeft fijne stukjes Fransche proza bij gedragen, Alfred A. Haighton het eerste ge deelte van een verhaal, getiteld „Kans". L. van Deyssel bespreekt Felix Timmerman's „Anna-Marie" en zet zijn „Kleine beöordeelin- gen" voort. Dr. K. H. de Raaf levert ook een bijdrage over den een eeuw geleden overleden Eugelschen dichter en de broederschap der menschen bepleitenden Shelley. Willem Kloos spreekt in zijn literaire kroniek met veel waar deering over Eugène Dupréel's „La légende socratique et les sources de Platon". Wijders bevat dit Julinummer een buiten- landsch. overzicht en bibliographie. HENRI BAKELS. BROCHURE'S EN TIJDSCHRIFTEN. Wij ontvingen het verslag der handelingen over het jaar 1921 van de Centrale Commissie tot uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten. Dit boekdeel getuigt van een groot en dankbaar werk, dat door slechts een paar personen werd verricht. Door hun persoonlijke toewijding benevens de financieele hulp van anderen is het mogelijk geweest in ruim drie jaar tijds 13.266 kinderen van verschillende gezindten gemiddeld zes weken uit te zenden. Dit totaal van 1918 tot en met 1921 uitgezon den, is naar de gezindten onder te verdeelen als volgt Ned. Hevormd7001 Roomsch Katholiek 3841 Gereformeerd 1142 Israëlitisch 362 Luthersch 313 Doopsgezind 92 Geene gezindte 515 Uit de mededeelingen van den penningmees ter blijkt dat de financiëele zorgen nog al druk ken. De voorloopige opgave van de exploitatie rekening over 1921 toont aan dat 1921 een na- deelig saldo zal opleveren van zoo ongeveer f 25.000.Echter hoopt de penningmeester op uitbreiding van de provinciale subsidie, zooals die thans reeds door een drie tal provincies wordt verstrekt. Komt deze tot stand, dan hoopt hij aan de groote uitgaven, die hem te wachten staan, het hoofd te kunnen bieden, mits ook de bijdragen van particuliere zijde ruimer gaan vloeien. Terecht spreekt hij de hoop uit, dat het om zijn internationale liefdadigheid zoo alom geprezen Nederland eveneens aan het minder welgestelde kind van eigen bodem, dat het toch ook zoo hoog en hoog noodig heeft, niet zal onthouden, wat het aan het buiten- landsche kind met zoo ontzaglijk gulle hand geeft. Het Bureau der Commissie is gevestigd Frankenslag 83, Den Haag. Wij ontvingen ter inzage: „De Nieuwe Koers" maandblad ter verbreiding der vre- desgedachte. „Uit de Remonstrantsche Broederschap",'- tweemaandelijks! tijdschrift, 34ste jaargang 1ste aflevering. Prijs per jaar gang f 3.50. „Neerlandia", orgaan van het Algemeen Nederlandsch Verbond, Juliaflevering. Maandblad, uitgegeven door de Vereen. „Tegen de Kwakzalverij". „De Gezondheid", populair geneeskundig blad voor het huisge zin, Juliaflevering. Bedrieging. Moeder zit met Klaasje in de tram. Geen oogenblik blijft hij waar hij is. Hij klimt de bank op en af, loopt van het eene raam naar het andere. Medereizigers kijken wat nijdig. Eindelijk in fluisterstem: „Klaasie, als je nou niet stil blijft zitten, krijg je een klap". „Als u dat doet, zeg ik aan de conducteur hoe oud ik ben". OBERLAHNSTEIN is het moderne tafelwater, tot in het kleinste plaatsje van Nederland verkrijgbaar. Het is anders dan sodawater of spuitwater, wie het kent, gebruikt geen ander tafelwater.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2