40 woningen op terrein van de Provincie. Het gaat er echter niet om de schuld van het woningtekort in deze gemeente van de een op de ander te schuiven, de hoofdzaak is dat er niet voor gezorgd wordt dat de menschen die hier hun werkkring hebben hier ook wonen kunnen. De heer B1SPINCK zegt dat men Bloemendaal natuurlijk niet vergelijken kan met een stad als Amsterdam. Daar rendeert zoo'n tramlijn wel en blijft er misschien nog wel een zoet winstje over, maar hier moet er veel geld bij. Een fiets hebben de arbei ders bijna allemaal en dat is ook het aangewezen vervoermiddel in een buitengemeente, waarop men in een minimum van tijd overal komen kan. Men wil hier alles hebben wat men in een groote stad heeft en dat kan nu eenmaal niet. Het voorstel van B. en W., daarna in stemming gebracht, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Noorman, Schulz en Van Kessel. il. ONTHEFFING BEPALINGEN DER BOUWVERORDE NING. Ingekomen zijn de volgende verzoekschriften: u. Van J. Tiersen en N. Perquin, om ontheffing van het bepaalde in art. 1 Obis ten behoeve van een te bouwen villa aan den Heuvelweg hoek Parkweg, op het kad. perceel Sectie A. No. 5767. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt op dit ver zoek afwijzend beschikt. b. Van M. J. Meijer, om ontheffing van het bepaalde in art. 10bis voor den verbouw van een villa aan den Zandvoorterweg, op het kad. perceel Sectie B. No. 2924. Wordt ingewilligd. c. Van A. de Graaf, om ontheffing van het bepaalde in de artt. 10bis en 16 voor den verbouw van een huis aan den Bloe- ntcndaaalscheweg, op het kad. perceel Sectie A. No. 6414. Wordt toegestaan. De heer BISP1NCK vraagt of er al weer een verzoek van de Gebr. Joustra ingekomen is. De VOORZITTER zegt dat verzoek in onderzoek is. III. BENOEMING LEDEN STEMBUREAUX. In de plaats van de heeren A. F. Bijvoet (Stemdistrict 1) en E. J. Langelaan (Stemdistrict 111), die hunne benoeming tot lid van het stembureau niet hebben aangenomen, worden met alge mene stemmen benoemd de heeren S. P. Rijnierse (stemdis trict 1) en Jhr. J. C. Mollerus (stemdistrict III). IV. AANBEVELING BENOEMING TWEE LEDEN VAN HET COLLEGE VAN ZETTERS (WEGENS UITBREIDING VAN HET ZIELENAANTAL). Artikel 2 der wet op het College van Zetters voor 's Rijks Directe belastingen bepaalt, dat dat College in gemeenten van 1Ü.Ü0Ü zielen en daarenboven uit zeven, in de overige gemeeen- ten uit vijf leden bestaat. Waar nu op 1 Januari j.l. in deze gemeente het aantal inwo ners 10.225 bedroeg, zullen derhalve aan het College van Zet ters twee leden toegevoegd moeten worden. De benoeming geschiedt door den heer Commissaris der Koningin in deze provincie uit eene' aan hem door den gemeen teraad ingezonden opgave van tweemaal zooveel personen als er leden te benoemen zijn. Op grond van het bovenstaande stellen Burgemeester en Wet houders voor de volgende personen op de in te zenden opgave te plaatsen: voor de eene vacature de heeren: 1. E. W. A. van Nederhasselt, en 2. Ch. F. de Roo van Alderwerelt. voor de andere vacature de heeren: 1. H. Hogenbirk, en 2. W. Noorman. N.B. Reeds behooren tot het College van Zetters de heeren. Jhr. A. Bas Backer, Voorzitter; A. J. de Waal Malefijt, A. Koolhoven, P- Verdegaal en J. G. van Kessel Overeenkomstig het voorstel van B. en W. blijkt na stemming besloten te zijn. V. VASTSTELLING DER BOUWVERORDENING. De nieuwe bouwverordening wordt met algemeene stemmen definitief vastgesteld, nadat naar aanleiding van de door den Voorzitter van Ged. Staten gemaakte opmerkingen, op voorstel van Burgemeester en Wethouders in de op 20 April j.l. vastge stelde Bouwverordening de noodige wijzigingen worden aange bracht. Ten overvloede wijzen Burgemeester en Wethouders er nog op, dat word deze veranderingen, welke van zuiver ad ministratieven aard zijn, aangebracht de verordening de ver- eischte goedkeuring zal erlangen. VI. AANKOOP VAN TERREIN AAN DEN PROF. VAN VLOTENWEG. Voorgesteld wordt het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Bloemendaal; Gezien een schrijven van den heer J. H. Wildervanck de Blécourt alhier, waarin hij zich bereid verklaart om een per ceeltje grond en water, gelegen aan den Prol. van Vlotenweg hoek Bleekerspad, kadastraal bekend als Sectie A no. 5556 voor den prijs van f 1.aan de gemeente te verkoopen; Overwegende, dat het wenschelijk is, dat dit perceel in eigendom aan de gemeente overgaat; Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders; Besluit behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie voormeld kadastraal perceel voor den prijs van f 1. aan te koopen. De heer DE ROO VAN ALDERWERELT vraagt of die poel, achter de wasscherij van Van Dieren Bijvoet, nu niet tegelijker tijd onder handen genomen kan worden. De firma Van Dieren Bijvoet heeft zich bereid verklaard die poel te dempen met de sintels die zij over heeft, maar op die manier kan het nog wel eenige jaren duren. De gem.-architect meent dat men die poel heel goed dicht kan gooien met vuilnis. Bezwaren zullen daar tegen wel niet zijn, want het geheele bosch ligt vol rommel van de vuilnisbelt. Het water van de wasscherij wordt nu af gevoerd door een riool. De heer Jhr. Mr. TEDING VAN BERKHOUT is het ook opge vallen dat men op de voetpaden glasscherven en aardewerk gooit; heele kannetjes en dergelijken kan men er vinden. De VOORZITTER zegt dat het glas enz. er zooveel mogelijk uitgehaald wordt voordat het materiaal voor de verharding det voetpaden wordt gebezigd. Aan den wenk van den heer de Roo van Alderwerelt zal aandacht geschonken worden. Het ontwerp-besluit wordt vervolgens met algemeene stem men goedgekeurd. VII. VASTSTELLING TIJDVAKKEN, WAARIN LAND- BOUWVERLOF ZAL WORDEN GEGEVEN IN VERBAND MET DE LEERPLICHTWE T. De Raad besluit dit tijdvak te stellen van 16 Juni13 Juli. VIII. VASTSTELLING PERCENTAGE HOOFDELIJKEN OMSLAG DIENST 1922/23. Volgens mededeeling van den Inspecteur der Directe Belas tingen te Haarlem, 2e afdeeling, wordt het bedrag, dat wegens gemeentelijke inkomstenbelasting op de kohieren van den dienst 1921; 1922 zal worden uitgetrokken, door hem thans nader bepaald op 700.000.(onlangs werd een bedrag van f 560.000.- in uitzicht gesteld). Op de begrooting voor het dienstjaar 1921 is aan plaatselijke inkomstenbelasting uitgetrokken een bedrag van f813.000.—. De opbrengst van het kohier oyer de eerste vier maanden van 1921 bedraagt ongeveer f 220.000. Het Rijkskohier bedraagt volgens nader vastgesteld bedrag f 700.000. waarvan voor het dienstjaar 1921 bestemd is 8/12 ged. of f467.000. Totaal f 687.000. Tekort f 126.000.— Volgens deze gegevens, die thans vrijwel als vasstaand kunnen worden aangenomen, zou de dienst 1921 derhalve vermoedelijk met een nadee- lig saldo sluiten van f 126.000. Op onderscheidene ontvangposten van den dienst 1921 is evenwel meer ontvangen, dan waarop oorspronkelijk gerekend werd. Zoo is o.a. op den post Restanten" f 7000.meer ontvangen, op den •post „Opcenten personeele belasting" f 41.000. op den post „Dividend- en tantièmebelasting" f 7900.en op verschillende andere posten geza- menlijk een bedrag van f 19.000.in totaal f 75.000. Blijft tekort f 51.000. Hoewel dit vermoedelijk te verwachten nadeelig saldo in de begrooting van 1923 zal worden verwerkt, dient daarmede bij het bepalen van het percentage voor het belastingjaar 1922/1923 toch eenigszins rekening te worden gehouden. Dit toch is uit een financieel technisch oogpunt zeer gewenscht. Immers, van de opbrengst van dat belastingjaar komen 4/18 gedeelten ten goede van het dienstjaar 1923, dus ten yoordeele van het dienstjaar, waarop het thans vast te stellen percentage mede betrekking heeft. Op de begrooting voor het dienstjaar 1922 nu is aan plaatselijke inkomstenbelasting uitgetrokken een bedrag van f 650.000.—. Van de opbrengst van het belastingjaar 1921/1922 komen 4/12 gedeelten ten bate van den dienst 1922 of f 233.000. Het belastbaar inkomen van de ingezetenen dezer gemeente wordt door den betrokken Inspecteur voor het belastingjaar 1922/1923 geraamd op f 13.000.000.—. Bij het heffen van een percentage van 5% zou dit jaar derhalve aan belasting opbrengen een bedrag van f 650.000.waarvan 8/12 ged. voor den dienst 1922, is f 433.000. Totaal f 666.000.—. Uit liet bovenstaande blijkt, dat, indien in 1922 geen nieuwe uitgaven worden voorgedragen, met een percentage van 5% kan worden volstaan. Wel is waar zijn in den loop van het jaar 1922 nog ver plichte uitgaven te doen, waarvoor nog geen post op de begrooting van dat jaar is uitgetrokken, n.l. een bedrag van f 12.000.wegens bijdragen in annuïteiten inzake woning bouw en rente ad f 4500.voor aan te gane geldleening voor buitengewone werken, waaronder aankoop van het schoolge bouw van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging, doch daar tegenover komen op de begrooting ook posten voor, waarover in 1922 niet of slechts gedeeltelijk zal worden beschikt. Voor aflossing van de nog te sluiten geldleening bij eventueele goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het raadsbesluit tot aankoop van de gronden, gelegen aan den Zeeweg, is n.l. op de begrooting geraamd een bedrag van f 33.000.Hier over wordt in 1922 niet meer beschikt. Ook van de rente, die voor de in casu bedoelde leening is uitgetrokken, zal in elk geval een bedrag van f 32.000.niet worden uitgegeven; derhalve een totaal bedrag van f65.000. min f 16.500.(bijdragen en rente) is f 48.500.dat geen onmiddellijke bestemming heeft. Op grond van het bovenstaande wordt voorgesteld het per centage voor het belastingjaar 1922/1923 te bepalen op 5%. Teneinde evenwel te voorkomen, dat telken jare het percen tage aan de goedkeuring van de Kroon moet worden onder worpen zal het aanbeveling verdienen in de heffingsverorde ning een maximum van het te heffen percentage vast te leg gen. Ten slotte wordt nog onder Uwe aandacht gebracht, dat in de gemeenten Schoten en Zandvoort voor noodzakelijk levens onderhoud wordt afgetrokken voor gehuwden f 800.— en voor ongehuwden f 600.plus f 50.voor elk kind. Volgens de heffngsverordening dezer gemeente bedraagt de aftrek zoowel voor ongehuwden als gehuwden f 1000.ver meerderd met f 50.voor elk inwonend kind of pleegkind beneden den leeftijd van 16 jaren. Wenschelijk wordt het geacht ook voor deze gemeente de aftrek te verlagen en te bepalen op f 800.voor gehuwden en f 600.voor ongehuwden. In verband met een en ander wordt een dienovereenkom stig ontwerp-verordening tot wijziging en aanvulling van de bestaande heffingsverordening ter vaststelling aangeboden. De VOORZITTER deelt mede dat de Fin. Commissie zich vereenigen kan met een percentage van 5%. Omtrent den af trek loopen de meeningen eenigszins uiteen. Door de heeren W. Noorman, C. Schulz en J. G. van Kessel wordt voorgesteld de aftrek te bepalen als volgt: a. f 1000.voor gezinshoofden, b. f 600.voor ongehuwden, c. f 100.voor kinderen beneden de 16 jaar. De heer SCHULZ begrijpt niet wat B. en W. bewogen heeft om nu weer met een voorstel te komen tot het verminderen van den hoofdaftrek. B. en W. hebben vermoedelijk vergeten dat in bijna alle andere gemeenten de belasting progessief is. Juist omdat verleden jaar verworpen is een voorstel tot heffing van belasting op progressieven grondslag, heeft men de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud verhoogd tot f 1000. van de bloemen uit den ruiker toe, maar wil er voor waken dat zij niet aan een der kroon lijsten of op het balkon blijft hangen". Deze brief werd verscheiden keeren gele zen; allengs vulden Heiena's oogen zich met tranen; zij zag met verteedering neer op den prachtigen ruiker, waarvan de bloemen met een sterken zijden draad waren vastgebonden. Zij trachttte er een bloem van los te rukken, maar te vergeefs; toen werd zij door berouw bevangen. Volgens de jonge meisjes in Rome brengt men door het afrukken van een bloem, door het op een of andere wijze verminken van een ruiker die door liefde gegeven werd, die liefde in doodsgevaar. Zij vreesde dat Ju lius door haar talmen ongeduldig zou worden en zij snelde naar het venster; maar toen zij daar was, bedacht zij opeens, dat zij te zeer zichtbaar zou zijn, daar de lamp de geheele kamer verlichtte. Helena wist niet meer welk teeken zij zich veroorloven kon te geven; het scheen haar toe dat er geen was dat niet al te veelzeggend bleek. Beschaamd keerde zij weer haastig in haar kamer terug. Doch de tijd drong; opeens kwam een gedachte bij haar op, die haar in een onuitsprekelijke onrust stortte: Julius z'ou ge(ooven dat zij, evenals haar vader, hem ver achtte om zijn armoede! Zij zag een klein stukje kostbaar marmer, dat op haar tafel was neergelegd; zij knoopte het in haar zakdoek en wierp dien zakdoek aan den voet van den eik tegenover haar ven ster. Daarna gaf zij een teeken dat hij zich ver wijderen moest; zij hoorde hoe Julius haar ge hoorzaamde, want bij het weggaan zocht hij het geluid van zijn voetstappen niet meer te dempen. Toen hij den top bereikt had van den rots kring, die het meer van de laatste huizen van Albano scheidt, hoorde zij hem liefdeswoorden zingen; zij nam door teekens afscheid van hem, ditmaal minder schuchter; daarna zette zij zich weer aan het herlezen van haar brief. VOLKSGEZONDHEID. Vier millloen gevoelszenuwen. Er zijn tusschen twee en vier millioen ge- voelsplaatsen op ons lichaam. (Wie dit niet aannemen wil, telt ze maar na). De zenuwen, die met gevoelsplaatjes aan hun einden, in de huid liggen of vrij direct daar onder. worden in drie soorten verdeeld. Een soort geeft in de hersenen het gevoel van warmte of koude; een tweede soort geeft de gewaarwording van het gevoel bij aanraking (tastzenuwen); de derde soort veroorzaakt de pijn. De gevoelszenuwen, die dus ook pijn kun nen veroorzaken zijn het grootst in aantal. De warmte of koude veroorzakende zenuwen wor den op een half millioen geschat en de tast zenuwen op nog minder. De warmtezenuwen eindigen in de huid in kleine bolletjes, maar de tast- en pijnzenuwen in vrije einden. Zij zijn over het geheele lichaam verspreid in microscopisch kleine pun ten, die min of meer dicht bij elkaar liggen. Daar waar zij op een hoopje zijn gegroepeerd, zijn de pijnlijkste plaatsen. Bijzonder pijnlijk zijn bijvoorbeeld de ooghoe ken en het hoornvlies van het oog. De vingertoppen zijn bezaaid met tastzenu wen, maar zij zijn niet zoo gevoelig voor pijn of voor kou en warmte. In 't algemeen heeft de linker Iichaamsziide meer „pijnplaatsen" dan de rechter; de linker slaapstreek bijv., is gevoeliger dan de rechter. Iemand wiens been is afgezet, zal nog pijn gevoelen in het verloren lichaamsdeel. Dit komt omdat elke prikkel, die langs een zenuw gaat, aan het einde van die zenuw wordt gevoeld. De warmte-zenuwen zijn gevoeliger voor plotselinge veranderingen, dan voor langzame afwisselingen. Een plotseling ontvangen slag of verkregen wond doodt de pijnzenuwen; men voelt de pijn dan eerst later. Dit is b.v. het geval bij een schotwond. Indien men de proef neemt met den kop van een naald, dan zal men sommige plaat sen van de huid voelen, andere daarentegen niet; terwijl sommige op warmte, andere op koude reageeren. De Gezondheid. Het antiseptisch vermogen van tabaksrook. Eens was er een tijd, dat alle doktoren het unaniem eens waren over de giftigheid van de tabak (hart, hersenen, gezicht, maag). Hierop volgde een periode, waarop sommige dezer principes werden bestredeh, en Martin Damon- rette zei, dat de resorbtie van tabak een alge meene opwekking gaf: de hersenen werden werkzamer. Het derde stadium is actueel, men heeft n.l. beweerd, dat de tabaksrook een des- infecteerende werking uitoefent op de mond holte, luchtwegen en het maagdarmkanaal. De Italiaansche professor Pantoni te Rome vond, dat tabaksrook bij proeven met cultures van allerlei micro-organismen een duidelijk desinfecteerenden invloed uitoefende op enkele pathogene ziektekiemen, die in de mondholte kunnen voorkomen, n.l. op de cholera bacil, de bacil der influenza (Pfeiffer) en de coccus voor de epidemische hersenvliesontsteking. De typhusbacil echter, als mede die der diphtherie en der tuberculose worden niet door tabaks rook beïnvloed. Zonder partij te kiezen voor of tegen de tabak, wijst Bonquet er toch op in de Monde medical van 1 October 1921, dat met deze proeven in overeenstemming zin, de waarne mingen, dat sterk rookende soldaten gespaard bleven voor besmettelijke nekkramp in sommige kazerne-epidemieën, en dat bij de cholera-epi- demi van 1912 te Hamburg geen enkele sigaren maker werd aangetast. De Gezondheid.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 9