VICTORIA» WATER „BRONSTEE" Zaterdagavond hielden de afdeelingen Bloe- mendaal en Santpoort der S.D.A.P. een pro- paganda-feestvergadering in hotel „Vreeburg" van den heer v. Holst. De heer Schulz opende de vergadering met eenhartelijk welkomstwoord. Na uiteengezet te hebben waarom deze feestvergadering was belegd gaf spreker er zijn misnoegen over te kennen dat rechts versterkt uit den ver kiezingsstrijd was te voorschijn gekomen. Dat wilde echter niet zeggen dat spr. ontevreden was over de stemming, integendeel, in Bloe- mendaal en Santpoort is er prachtig gestemd. In 1918 waren op de candidaten te Bloemen- daal 167 en op die te Santpoort 120 stemmen uitgebracht, thans waren deze cijfers onder scheidenlijk 535 en 360. Deze uitkomst is voor al te danken aan onze vrouwen. Met een oproeping om gedurende deze 4- jarige periode het beste beentje nog eens voor te zetten opdat de meerderheid van thans een minderheid zal worden besloot spr. zijn ope ningsrede en noodigde de zangvereeniging „Morgenrood" uit tot het zingen van een lied. De spreker voor dien avond, de heer C. Tho massen verkreeg daarna het woord. Spr. begint met te zeggen dat de uitslag van de verkiezingen hem en menig ander zeer is meegevallen.In aanmerking nemende de strijd middelen van de verschillende tegen partijen, de verwachting, de hoop welke zij koesterden, n.l. dat onze partij nu eens voor goed zou heb ben afgedaan, noemde spr. den uitslag voor hen een groote teleurstelling en voor de zijnen een groote overwinning. Spr. wenschte niet te spreken over de ma nier waarop is gestreden, wij hebben het allen zelf meegemaakt, doch één geval heeft hem toch getroffen, n.l. dat op een zekere plaats tegen de vrouwen welke gingen stemmen werd gezegd: „stem je op Schokking, dan stem je op de Heere Jezus". Dat het voor de een voudige vrouwen moeilijk was op die ma nier hun stem te bepalen laat zich begrijpen. Sprekende over den 8-urendag erkende spr. dat het voor de S.D.A.P. zeer moeilijk zal zijn deze overwinning te behouden. Er is geen striid geweest, het is ons in den schoot gewor pen en dat is juist het gevaar. Het vrouwenkiesrecht, zegt spr. heeft aan de S.D.A.P. meer kwaad dan goed gedaan. De vrouwen hebben voor een groot gedeelte de hand gereikt aan de reactie. De bezuinigingsmanie onderwierp spr. aan een scherpe kritiek. Er is en er wordt door het kapitaal met dat woord heel erg geschettert, doch bezuinigen wil men niet. Ja, men wil wel bezuinigen op het onderwijs. Spr. licht dit punt uitvoerig toe en toont door voorbeelden aan het groote gevaar wat er schuilt op be zuiniging bij onderwijs. Het is het eenige waar op men niet kan bezuinigen, althans wat be treft gewoon lager onderwijs. Onze kinderen kunnen niets missen van dat onderwijs. Laat men bezuinigen op de militaire uitga ven, zegt spr. Deze laatste drukken loodzwaar en gaan ver boven onze krachten. Werd dat gedaan dan zou onze landsregeering handelen in den geest der massa. Want vraag eens aan een Roomsch-Katholieken arbeider of ar beidersvrouw hoe zij denken over het mili tairisme, dan zal blijken dat zij evengoed te genstanders zijn van het militairisme als wij. Zij zullen toegeven dat het een groot gevaar is dat onze jongens bedreigt. Hoe sterker, hoe flinker, hoe krachtiger onze jongens gebouwd zijn hoe meer kans zij loopen dat de staat be slag op hen legt. Spr. wijst in dit verband op het naburige Diutschland, waar tienduizenden gezinnen zit ten te zuchten onder de ontzettende gevolgen van dat militaire juk. Hij spoort de aanwezigen aan vooral op deze aangelegenheid het oog gevestigd te houden. Spreker wenscht te constateeren dat men te dezer zake en verder bij de meeste punten de Vrijheidsbonders en de partij Van Houten gevoegelijk tot de reactie kan rekenen. Nu de Voorz. in zijn openingsrede heeft gesproken van 60 tegen 40, zou spreker willen zeggen: de stand is thans 71 tegen 29. Met een woord van lof over de krachtige medewerking van de vrouwen bij de gehouden actie voor de verkiezingen en met een raad aan heel veel mannen om bij de vrouwen een lesje te nemen eindigde spreker zijn rede. Nadat „Morgenrood" zich nogmaals had la ten hooren vergastte de heer Kees Meijer den aanwezigen op eenige voordrachten, n.l.: „De rede van Anthonius na den moord op Julius Caesar": „Rij van Joffers" uit de Noach van Vondel: Een fragment uit „Mei" van Gorter en tot slot „De Daad" van Adaina van Schel- tema. De heer Noorman sloot met eenige woor den dezen uitstekend geslaagden propaganda- avond. OVERVEEN. De Spoorlaan, de nieuwe zijtak van den Zeeweg, is nog niet gereed en het zal nog wel eenigen tijd duren voordat deze laan bereden kan worden. De afrastering langs den eenen kant van den weg staat reeds. Trottoirs zijn er ook al. Het wachten is alleen nog maar op het beharden en teeren. Hiermee was men eenige dagen geleden begonnen, doch wegens bezigheden elders werken aan dezen weg slechts enkele personen. Het is een lust de jeugd daar bezig te zien. Het gelijkt veel op een stadsspeeltuin zooveel kinderen ziet men daar vooral des middags bijeen, glijdende, springende en worstelende met die zandbergen welke worden wegge reden. VOORTZETTING DER OPRUIMING! Buitengewone voordeelige aanbieding in Zijden Blouses, Jumpers en Wollen en Zijden Mantels. Overige artikelen beduidend verlaagd in prijs. MAISON HETTY, Groote Houtstraat 126, Telef 1760, HAARLEM. Als men den weg voor het verkeer open stelt, zal het wenschelijk zijn dat men waar schuwingsborden voor motorfietsen plaatst, daar de laan twee gevaarlijke hoeken vormt, de eene aan het begin van den weg en de andere bij de Spoordijk. SANTPOORT. Zondagmiddag had op de Harddraverslaan van Mevrouw Wüste de in ons vorig nummer aangekondigde meeting plaats. Tot 1 uur toe regende het onophoudelijk en had het bestuur der Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken kans gezien om de mee tingbezoekers van buiten te bereiken, dan zou het stellig de meeting hebben afgelast. Gelukkig hield de regen op en om 2 uur kwamen reeds de eerste meetinggangers op liet terrein. Voor het aanvangsuur bracht het fanfare corps „Wilhelmina" van de Jan Gijsenvaart onder leiding van den heer R. van 't Hof er de stemming al in, door er flink op los te blazen. Te 2.45 uur opende de Voorzitter van de federatie „Kennemerland" der Ned. Vereen, de bijeenkomst met een hartelijk welkomst woord. Spreker deelde mede dat de heer Schiihmacher van Amsterdam verhinderd was doch de heer Poppe van Haarlem bereid was bevonden diens plaats in te nemen. De geheelonth. Zangvereen. „Door Onthou ding Vereenigd" gaf daarna eenige nummer tjes. De A. J. C.ers (Algemeene Jeugd-Centrale) trokken veel belangstelling met hun dansen, boksen en wat niet al. De heer Poppe betrad daarna het spreek gestoelte. In warme bewoordingen toonde spr. aan het nut van geheel-onthouding en de noodzakelijkheid voor de arbeidersbeweging om niet buiten dezen strijd te blijven staan. Na deze rede kwam de trekking van de loten welke verkocht zijn ten bate van de Russische hongerlijders. Op de volgende num mers viel een prijs: 24, 63, 1Ü4, 97, 237, 248, 117, 91, 7, 110, 239, 216, 217, 64, 30, 18, 242 8, 89, en 92. De hoofdprijs viel op no. 63. De prijzen kan men afhalen bij mej. Bremer kamp, Rijksstraatweg 38 Santpoort. Vervolgens verlootte men de fiets. Deze viel op .no. 6. De gelukkige winster was Zr. de Rond van het Prov. Ziekenhuis. Na de pauze kwamen de spelen meer aan de beurt, afgewisseld door zang, muziek en dans. De naam van de pop kon niemand raden, zoodat het lot uitkomst moest brengen. Winnares werd mej. Jo Menet. Mej. Kesseler van Bloemendaal ried het aantal boonen in een pot. Om 5.30 uur sloot de Voorz. deze uitste kend geslaagde meeting, die ruim 1000 be- i zoekers telde. ONTVANGEN BOEKEN. EEN NIEUW BOEK OVER HET SOCIALISME. De heeren Robbers van de Uitgevers-Maat schappij „Elsevier" te Amsterdam gaan voort met het doen verschijnen van allerbruikbaarste boekjes in Elsevier's algemeene bibliotheek, de goed gedrukte geele deeltjes, onder redactie van de heeren J. de Gruyter en Herman Rob bers. Nu is het weer no. 6, dat onze aandacht brengt onder den titel: Het Socialisme in zijn nieuwste schakeeringen, door Andr. Sternhelm. De schrijver heeft een klare, doorzichtige manier van schrijven en betoogen, wij behoe ven nergens naar zijne bedoeling te raden. Het boekje is een gemakkelijke gids door den schijnbaren doolhof van socialistische richtin gen en stroomingen, welke aan de hand van dezen leidsman een groepeering blijkt, waarin de geheele moderne samenleving van het katholiek-sociaal tot anarchistisch toe hare spiegeling vindt. De tocht daar doorheen is zoo weinig ver moeiend en de op reis geboden kost zoo licht verteerbaar, dat het een pleizierreisje wordt: en toch is het een schoolreisje, want het is in hooge mate leerrijk. Ieder Nederlander, die zich interesseert voor het ideaal eene rmaatschappij-ordening, gekoes terd door honderdduizenden zijner medemen- schen: het Socialisme in zijn hedendaagsclie vormen, moet het lezen, al ware het alleen om de keurige korte zinspreuken en omschrij vingen van begrippen, die het zelfstandig door denken over de maatschappelijke verhoudin gen en vraagstukken (of men het met de gebo den oplossingen eens is of niet) zeer verge makkelijken. Hiervan eenige voorbeelden: „De bestaande vormen van bezit zijn niet van alle tijden". Beknopt uitgedrukt is de strijd voor socialisatie, die de sociale beweging van na den oorlog kenmerkt, de zucht naar systematiseeren en planmatig organiseeren van het arbeidsproces, gepaard aan het ver langen naar juiste waardeering van de men- schelijke arbeidskracht". „De oorlog heeft bezitters en bezitloozen tijdelijk vereend, de schoone schijn van den godsvrede was echter spoedig verbroken". „De gedachte het overbrengen van den grond en de productie middelen in handen der gemeenschap, deze zuiver sociale gedachte, leeft zoo sterk in de zen tijd, dat zij niet licht zal ondergaan in een nieuwe reeks van eischen en desideratie". „Het streven naar socialisatie heeft als zooda nig niets te maken met den eisch van staats exploitatie der bedrijven,. Bij staatsexploitatie blijft de staat, de kapitalistische staat eigenaar van de productie-middelen en deze is, nog meer dan de particuliere werkgever in staat de in zijn dienst werkenden aan handen en voeten te binden". „Voor het eerst in de geschie denis wordt er naar gestreefd de bezitlooze klasse, tot nu toe alleen object in het econo misch proces, een eigen welbewuste taak op te dragen". „De strijd voor sociale wetge ving alleen kan geen bevredigende oplossing van de sociale problemen brengen". „De arbeider als voortbrenger verkeert in een af hankelijkheidspositie. In de voortbrenging wordt hem het zwijgen opgelegd. Bij deze economische ongelijkheid is industriëele demo cratie een onontbeerlijke aanvulling van de politieke democratie. Hierbij komt dat het par lementaire regeerstelsel geenszins In staat is tegemoet te komen aan de behoeften van den nieuwen tijd. Vandaar het streven naar een economisch parlement naast het bestaande". „De democratie, welke het kapitalisme tot nu toe geschapen heeft, is een democratie van den schijn". „Het opperbevel over de pers is den kapitalistische!] ondernemers verzekerd, niet alleen door de subsidies, in den vorm van advertenties, maar ook door de ontwikkeling van liet krantenbedrijf tot geweldige kapitalis tische ondernemingen. Langs dien weg laten wij, die een onverdragelijke dictatuur teil fel ste zouden bestrijden, als ze gericht was op liet onderwijs onzer kinderen een even ver werpelijke dictatuur toe ten aanzien van de geestelijke ontwikkeling van den volwassen burger". „De arbeidersklasse zal, hoewel politiek eenigermate geschoold, nog de schat ten van economische kennis moeten vergaren die haar in staat zullen stellen met vrucht het verlangde wapen van medezeggingschap te kunnen hanteeren". „Het bedrijf is thans geen zuiver kapitalistische aangelegenheid meer, het is een onderwerp van publiek be lang geworden". „Onder staatssocialisme wordt verstaan een politiek, gericht op opliei- fing van de klassen-tegenstellingen, doch met behoud van den staat. Het syndicalisme hul digt een diametraal tegenovergestelde opvat ting; de aanhangers van deze richting aanvaar den volkomen de klassestrijdtheorie van Marx. Zij verbinden haar echter aan de anti-staat opvattingen en de libertaire opvattingen van de anarchisten". „De grondgedachte van het gilde-socialisme (Engelsch) is: controle op de industrie door de arbeiders (selfgovernment). Volgens het gilde-socialisme moet iedere industrie een gilde vormen; deze gilden moeten alle arbeiders, daarin werkzaam, omvatten, dus zoowel hoofd- als handarbeiders. De door voering van het beginsel, dat elke industrie als het ware een autonoom gebied zal vormen, brengt tevens mede, dat gebroken wordt met de oude opvattingen omtrent vakorganisaties: de beroepsorganisaties moeten worden omge vormd tot industriegemeenschappen". „Door economen én door politici werd de urbeid steeds beschouwd als een abstract be grip. De aandacht was steeds gevestigd op den arbeid, niet op den arbeider. De arbeid, niet de arbeider, was een element in de productie berekening. Bij de bespreking der Duitsche op vatting - de beweging der z.g.n. Bauhütten wordt dit beginsel aangehaald: De maat schappij kan den arbeider eerst dan plichten opleggen als zij hem tot een gelijk berechtigd lid van de arbeidsgemeenschap heeft gemaakt". Voor bespreking van het citltureele werk in Rusland wordt in het hoofdstuk: „De Rus sische revolutie en het Socialisme" o.a. ge bruik gemaakt van wat de bekende engelsche publicist Brailsford (de schrijver van: De oor log van staal en goud", in vertaling bij Thieme in Zutfen verschenen, en zeer lezenswaard) schrijft: één ding is bereikt. De Russen hebben de versperring verbroken die tegen de opvoeding was gericht. Nabij Petrogad zag ik een groote kostschool die vroeger slechts bestemd was voor de kinderen van den adel. Thans zijn in drie van elke vier kostscholen kinderen van arbeiders gehuisvest. Zij waren in hun gedrag en manieren even welopgevoed als de kinderen wier ouders tot de „intelligen- tia" behooren, even verzot op studie en even verlangend het domein van kunsten en weten schappen te betreden, waarin zij door een uit muntenden staf van leeraren werden binnenge leid. Zij leerden zoowel handenarbeid als talen en hetzij zij later een beroep zullen uitoefenen of koopman worden, nadat zij de school zul len hebben verlaten zij zullen beschaafde mannen en vrouwen zijn, gewend aan logisch denken en aesthetische genoegens". De schrijver neemt aan het slot van genoemd hoofdstuk deze beschouwing over door Maxim Gorki geschreven in een fransch dagblad in April 1919, over het opvoedingswerk in Rus land:* „Het scheppende, khltureele werk van de russische regeering, die onder de meest moeilijke omstandigheden en niet dan tegen den prijs van heroïsche offers haar werk deed, is een stuk voorwaarts gekomen en heeft een vorm aangenomen, die tot nu toe onbekend was in de geschiedenis. Dit is geen overdrijving, slechts korten tijd geleden was ik een vijand van de regeering en nog heden ben ik het met haar werk-methode oneens. Maar ik weet dat de historici van de toekomst, wanneer zij zul len onderzoeken hetgeen de russische arbei dersklasse in den loop van één jaar heeft tot stand gebracht, niet hunne bewondering zullen kunnen intoomen voor liet volbrachte schitte rende werk op het terrein der beschaving". In een slotbeschouwing, getiteld: „Cultureel Socialisme" geeft de schrijver eene voor ieder beschaafd Nederlander wetenswaardige uit eenzetting van zijn standpunt en verwachting. Cultureel Socialisme defineert hij als het stre ven naar psychische omvorming van den mensch, in dien zin dat zijne sociale gevoelens tot het uiterste worden aangekweekt. Aldus opgevat is de cultuurstaat van het socialisme er niet een die slechts betrekking heeft op de arbeidersklasse, maar een zaak voor de gehee le menschheid. Het maatschappelijk probleem omvat alle leden van onze samenleving. Het onderwerp in dit boekje op glasheldere wijze ontvouwd is van belang voor alle richtingen en partijen van het land waar de oude leider der christelijk-historische partij (Mr. Dr. A. E. de Savornin Lohman) zijne verkiezingsbrochu- re: „De Scheidslijn" ('s Gravenhage 1922, bij C. Blommendaal) begint met de woorden: „Nie mand die de toestand, waarin thans geheel de wereld verkeert, overziet, kan betwijfelen, dat de christenwereld, of zij het wil of niet voor eene revolutie komt te staan als nimmer te voren". v. W. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den damredacteur van ons blad, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64 huis, Amsterdam. Probleem No. 9 geeft 2 punten in den wed strijd. Auteur M. Varenkamp. Hoewel Wit twee schijven meer heeft, is winst toch nog niet zeker door den sterken aanval op zijn langen vleugel. Wit maakt echter aan alle onzekerheid een einde door een aardige meerslagcombinatie. In den volgende stand won Weiss zeer geestig: Zwart: 1, 24, 28. Wit: 26, 35, 39, 45, 50. Ook hier is ondanks belangrijk materieel overwicht winst lang niet zeker bij gewoon spel. Op de volgende, inderdaad zeer onge wone wijze ontnam de ex-wereldkampioen z'n tegenstander alle illusie: Wit Zwart 1. 35-301! 24:35 2. 39-33! 28:33 3. 26-21 1-7 of 6 (gedw) 4. 21-17!! en nu met drie om drie is de winst behaald, waar ze met vijf om drie ontsnapt zou zijn! De heer C. Pelt. Wervershoof, zond me het volgende eindspelletje: stand, Zwart: 4 schijven op 3, 15, 20 en 42 Wit: drie schijven op 13, 19 en 34 en een dam op 12. Wit wint door: 1. 12-26! 42-48 de eenige 2. 34-30! 48:25 3. 26-48!! en zwart is opgesloten! In Rusland was in 1906: slechts één school op elke veertien plaatsen; 13.8% der jongens en 3.3% der meisjes ontvingen toen in Rus land onderwijs; per hoofd der bevolking werd in dien tijd in Rusland uitgegeven 1/9 van hetgeen Engeland daarvoor uitgaf! Welk eerlijk Europeer of Amerikaan die tevens mensch is, durft terug verlangen naar zulk een peil van ontwikkeldheid, d.i. wancultnur? Raphael, de onlangs overleden grootmeester, won in bovenstaande stelling als volgt: 1. 35-30, 2. 34-30, 3. 27-22, 4. 32:21, 5. 44-40, 6. 40:16! gewonnen. Alleen de zetten van Wit zijn aangegeven: Zwart moet steeds gedwongen slaan. Bespreking der remise. De Heer Damme voert den laatsten tijd een zeer heftige campagne tegen de inderdaad dik wijls onbillijke remise-bepaling. Of men bijv. 3. tegen 1 of 1 tegen 3 dammen heeft een verschil dus van 4 dammen beide gevallen geven hetzelfde resultaat: remise. Zelfs zijn er remisestanden mogelijk van een dam en vier schijven tegen een dam en één schijf. Hier is dus een verschil van zes schijven met invloed op de puntenverdeeling! Damme nu, stelt voor, een gewone winst- partij te doen gelden als 3-0. Een remise met eenig materieel voordeel als 2-1. Echter met dien verstande dat men, om voor winst (2-1) in aanmerking te komen, minstens hetzelfde materiaal moet hebben als zijn tegenstander: het surplus geeft dan den doorslag. Een dam met twee schijven, (of met 3, 4 of 5 schij ven) wint dus niet van twee dammen, gelukt het echter één der schijven dam te halen, dan is de remise-avantage (d.i. 2-1 behaald). Wordt vervolgd. OBERLAHNSTEIN is het moderne tafelwater, tot in het kleinste plaatsje van Nederland verkrijgbaar. Het is anders dan sodawater of spuitwater, wie het kent, gebruikt geen ander tafelwater. MODELMELK KARNEMELK YOGHURT HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UUR

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2