TWEEDE BLAD HOTEL „DUIN EN DAAL" Snoepstukjes. „Bioemeiidaalsch Weekblad" Zaterdag 29 Juli 1922 Plaatselijk Nieuws. No 30. VOOR DE KINDEREN. Door omstandigheden buiten onze schuld kunnen wij ook deze week geen Kindercourant laten erschijnen, alhoewel dit op pag. 1 van ons b!ad wel vermeld staat. RECTIFICATIE. In ons vorig nummer staat een onjuistheid vermeld. Dij punt 9 van liet raadsverslag, be treffende aankoop schoolgebouw der Bloe- inendaalsche Schoolvereeniging stemde niet alleen de lieer Laan tegen zooals wij vermeld hebben doch ook de heer de Roo van Alder- werelt. HUIZEN BOUWEN. We leven hier in Bloemendaal, Santpoort en omgeving in een streek, waarin alles wat met bouwen in betrekking staat, op de volle aan dacht kan rekenen. Wie er over denkt, in deze liefelijke natuur zich een eigen woning te ver zekeren, zal, aleer zijn plannen vasten vorm aannemen, allicht, gelijk dat deftig heet, het vraagstuk in studie nemen. Daarbij kunnen hem boeken van dienst zijn, zooals wij er een ontvangen over Het Woonhuis Zijn Bouw door Jan Wils. (Uitg. Mij. „Elsevier" Amst. 1922). „in de laatste jaren", aldus de schrijver, „is een groeiende belangstelling merkbaar om iets meer te kennen van het bouwen van het ontwer pen op papier tot de oplevering van het vol ledige bouwwerk. Het is geen belangstelling, enkel voortvloeiend uit de nuchtere omstandig heid van een huis te moeten laten bouwen, om dat huisbaas of huurcommissie het langer ver blijf in de gehuurde woning stop zetten, want deze belangstelling is gedwongen en moet daarom van weinig duurzame beteekenis wor den geacht. Maar daarbuiten is een andere belangstelling, die men in oorzaak en gevolg moeilijk onder woorden kan brengen, en die zich openbaart in de algemeene gesprekken, in de tijdschriften, de boekwerken, en de vra gen, welke zoo dagelijks gesteld worden, maar bovenal zich doet kennen in het beter doen bouwen. Voor de laatste belangstellenden is dit boek je samengesteld; het is geen boek voor vak lieden of voor hen, die later in het bouwvak wenschen te treden; het' is eenvoudig een boekje voor leeken, voor menschen buiten het vak, die iets meer van bouwen wenschen te weten dan men terloops waarneemt. Daarom is het ook niet uitvoerig, treedt het niet in details, geeft ook geen merkwaardige uitvin dingen of allernieuwste constructies, waarvan de levensduur nog problematisch is. Alleen dat, wat in den grooten gang van het werk de aandacht vraagt, het waarom en het hoe, daarop wordt een antwoord gegeven. Er is een tijd geweest, nog niet zoo heel lang geleden, waarin men voor het maken van een pak meer zorg had, wat snit, kleur, en af werking betreft, dan voor het huis, dat men bewoonde. Hoe dat huis er in zijn onderdeelen uitzag, hoe het tot stand was gekomen, hoe daarvoor gewerkt was, waren dingen, die den bewoner niet in het minst interesseerden. Als men liet bouwen, gaf men een soort volmacht, en wanneer aan het eind het bestelde aantal kamers er was en de bouwkosten hadden het oorspronkelijk geraamd bedrag niet overschre den, dan meende men oorzaak tot tevreden heid te hebben. Die tijd gaat voorbij. Het bouwen is niet en kel meer een vraag van kosten, maar ook de schoonheid, de behoefte aan het persoonlijke, het goede, het degelijke, het practische, zijn factoren van beteekenis geworden. Meer en meer wordt het bouwen weer een zaak van maatschappelijke waarde, waarbij die waarde een geestelijke kern heeft. Bouwen is niet zoo eenvoudig als men zich wel eens voorstelt. Er zijn veel menschen, die, als zij op het beslissende oogenblik van te gaan bouwen zijn gekomen, ook meenen een dosis verstand van bouwen te hebben gekregen. Een terrein wordt gekocht, en, alleen of met behulp van een timmerman-metselaar wordt 'n plannetje in elkaar gezet, waarna de prijs van het gebouw al gauw is vastgesteld. Bij ooms en tantes wordt de zaak levendig besproken, die, daar ze ook al eens in hun leven hebben gebouwd, er natuurlijk het fijne van weten, en met alle mogelijke raadgevingen ter zijde staan. Daarna komt de overeenkomst met den aan nemer tot stand, en, met of zonder dagelijksche bezoeken van den opdrachtgever, komt het huis te ochtend of te avond gereed. En men gelooft het beste van het beste te hebben. Hoe dikwijls is men bedrogen uitgekomen Het is niet de bedoeling wien dan ook fn verdenking te brengen, noch iemand onaan genaam te zijn. Maar dat door samenwerking van den leek en den bouwondernemer tot stand zou kunnen worden gebracht, wat den naam van het beste naar zijn waarde zou mogen dragen, is niet wel aan te nemen. Ten slotte is dan ook niet geheel onbegrijpelijk. De Maatschappij is samengesteld als een heel fijn uurwerk, waarin geen schroefje of rader tje gemist kan worden. De specialisatie deed allerlei groepen ontstaan, welke elk voor zich hun waarde hebben en slechts in samenwer king het maatschappelijk gebeuren in stand houden. Al moge er nu eens een enkeling zijn, die meer dan één vak beheerscht, regel Is het toch, dat voor den goeden gang een ieder zich bij zijn zaken houdt. Als dan een aanne mer zich gaat bewegen op het terrein van den architect, dan treedt hij buiten zijn vak en inoet noodzakelijk iets beneden zijn kracht le veren. Met den architect is het hetzelfde, wanneer hij het werk van den aannemer op vat. In beide gevallen komt niet het beste werk te voorschijn en lijdt de opdrachtgever sciiade. Dit voorzoover het technische en aesthetische redenen betreft. Er zijn er echter nog andere. Laten bouwen is een zaak van vertrouwen. Nemen wij aan, dat de bouwheer een volslagei leek is in het bouwvak, en ook den moed heei zulks te bekennen. Wanneer hij dan wil latei bouwen, zal hij de voorlichting wenschen var iemand, die het bouwen wel kent. Wien zal hij kiezen, den aannemer of den architect? Om dat te beslissen is het noodig, beider maatschappelijke beteekenis iets nader te be zien en te weten in welke verhouding zij tot den bouwheer staan. De aannemer is koopman, de architect kun stenaar en raadsman. De aannemer tracht de hoogst mogelijke winst van zijn kapitaal te trek ken; de architect werkt tegen een vast per centage, afhankelijk van de grootte der bouw som en mag direct, noch indirect eenig gelde lijk belang hebben bij de winst van den aannemer. Hij vertegenwoordigt de belangen van zijn op drachtgever tegenover den aannemer, alsof het zijn eigen belangen geldt. Het zoit verkeerd zijn hieruit de conclusie te trekken, dat de aan nemer het van huis uit er op zou aanleggen, door toepassing van allerlei minderwaardige materialen en onoirbare praktijken zijn winst tot een enorme hoogte op te voeren, waartegen de architect zich met alle in hem zijnde krach ten zou hebben te verzetten. Niettemin staat het zakelijke van het geval bij den aannemer vooraan, en de architect heeft, als des kundig gevolmachtigde van den bouwheer, toe te zien, dat de afspraken, naar zijn gegevens ge maakt, door beide partijen nauwkeurig wor den nageleefd. Het zal niet moeilijk zijn in te zien, dat de .veronderstelling, als zou de architect, om de bouwkosten te drukken, wel buiten te sluiten zijn, op een verkeerden grond berust. Want het percentsgewijze honorarium van den archi tect wordt meestal ruimschoots verdiend, om dat men volgens een vast vooropgezet plan te werk gaat en de waar voor zijn geld krijgt, welke men bedongen heeft. Het bouwen moge toch een zaak van hoogere orde zijn voor zoover de architect een kunst werk schept, voor den opdrachtgever be- teekent het bouwen in de eerste plaats het oplossen van een economisch vraagstuk. Wat zou het hem geven, wanneer hij het schoonste huis deed bouwen en de bouwkosten niet kon betalen of later de rente van het kapitaal niet kon opbrengen? De deuren van zijn wo ning zouden voor hem gesloten blijven. Hoeveel kost het huis, en hoeveel moet er jaarlijks opgebracht worden om het te kunnen bewonen? zijn de allereerste vragen die ge steld moeten worden. Of liever de vragen wor den andersom gesteld en luiden: een bedrag van zooveel gulden is beschikbaar, hoe groot kan het huis en de tuin zijn, welke, bij den tegenwoordigen rentestandaard daarvoor te verkrijgen zijn? Om een antwoord op die vra gen te geven is het onmiddellijk noodig een bevoegd raadsman in den arm te nemen, in casu den architect. Want de leek heeft in het alge meen niet de minste voorstelling van bouwkos ten. Wijzende op andere gebouwen, meent hij voor een luttel bedrag een omvangrijke woning te kunnen krijgen, of wel, gelooft met een aan zienlijk kapitaal nog niet z|oo heel veel te kunnen doen, omdat hem een betrekkelijk klein, geheel niet opvallend huis, bekend is, dat een reusachtige som gekost heeft. Al is het ge heim nog niet gevonden, om met een kleine som een groot huis te bouwen, zoo is het toch niet moeilijk een en ander in dit inzicht te wijzigen". STADSSCHOUWBURG. Voor liet seizoen 1922/1923 hebben de vol gende gezelschappen reeds eenige data afge sloten in den stadsschouwburg. Het schouwtooneel, Dir. Adr. v. d. Horst en Jan Musch. Kon. Ver. Het Ned. Tooneel, Dir. Willem Rooyaards. De Haghespelers, Dir. Eduard Verkade. N.V. Comoedia, Dir.-adm. Dirk Verbeek. De Nationale Opera, Dir. F. R. van Bijle- velt en Jo Heijthekker. Het Hofstadtooneel, Dir. Cor. v. d. Lugt Melsert. Het Rotterdamsch Tooneel, Dir. P. D. van Eysden en F. Partoud. Ook zijn contracten afgesloten voor concer ten van Toonkunst en met de bureaux F. Erna Vernout en Dr. de Koos. BLOEMENDAAL. Bloemendaal is wederom met een nieuwe zaak vermeerderd. De Firma J. C. Bonarius opent hedenmiddag in de voormalige melksa- lon van de melkinrichting „Hartelust" den inonsterzaal, waarin een ruime expositie van sanitaire en aanverwante artikelen als: Baden, Geysers, Closets, Ovens, Bidets, Mengkranen enz. We namen reeds een kijkje in het pand, waar alles keurig gerangschikt was. We kun nen een bezoek bij de opening dan ook warm aanbevelen. De volgende week hopen wij een en ander omtrent de opening dezer zaak te vermelden. De gemeenteraad van Amsterdam benoemde op een vergadering als Hoofd van de Van der Heist-school, onze plaatsgenoot, de heer P. Otto, oud 2e kamerlid. Bij de gehouden Zaansche zeilweek, heeft onze plaatsgenoot, de lieer W. Blankevoort Pz. alhier, met 12 voets jollen, den lsten prijs gewonnen. Deze eerste prijs bestond uit een miniatuur vuurtoren geheel van zilver gemaakt en voor stellende de vuurtoren van IJmuiden. Wij wenschen onzen plaatsgenoot geluk met deze overwinning. Bij het M.U.L.O.examen slaagden voor diplo ma B„ A. Buk, L. H. van lionk, G. L. van der Mey en J. Voet allen van hier. De heer R. Nieuwenhuijs, agent van politie alhier, die met 1 Augustus den dienst gaat verlaten, is tevens dien datum 12!/a jaar bij de politie waarvan hij drie jaar in Enschedé is ge weest en 9'U jaar in onze gemeente heeft dienst gedaan. AERDENHOUT. Een huisknecht in dienst bij een familie alhier, had een lot gekocht van de politieloterij van de Algemeene Politiebond. Nadat de trek king had plaats gehad, kreeg bericht, dat hij de hoofdprijs, bestaande uit een landhuisje ter waarde van f 11.000.had gewonnen. De blijdschap van den prijswinnaar kan men zich indenken. Het is geen kleinigheid een villa voor niets te krijgen, in dezen tijd van wo ningnood. SANTPOORT. Het fanfarecorps „Wilhelmina" en de Gem. Zangvereeniging „Vox Humana" zullen op Zon dag 6 Augustus a.s., gezamenlijk een boot tocht houden naar Alkmaar. Het fanfarecorps neemt dan gelijktijdig deel aan het Groot Na tionaal Concours, uitgeschreven door het ste delijk Muziekcorps van Alkmaar, ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan. Het belooft dus vooral voor kunstminnenden een amusante dag te zullen worden. Den lb Aug. a.s. belooft voor de kinderen van de vereeniging „Kindergenot" alhier, weer een recht prettige dag te zullen worden. Dit maal vergast de vereeniging hen eerst op een boottochtje naar Amsterdam en daarna op een bezoek aan Artis. 's Avonds gaan zij wederom per boot naar Velsen, waar het fanfarecorps „Wilhelmina" ze met muziek af haalt. Gisteren is onder leiding van den heer J. de Meza te Santpoort een geheele waggon bijenvolken naar „de Peel, in Noord-Brabant vertrokken. Het aanhoudende gure weer van dezen zomer, maakte een goed honinggewin onmogelijk en sommige volken waren zoo uit gehongerd, dat de imkers ernstig dachten aan bijvoederen. De vereeniging voor bijenteelt aid. Haarlem en Zuid-Holland, zijn met het oog op deze ongunstige omstandigheden tot het besluit gekomen, om hun bijen gezamen lijk naar de heide te zenden. Als de natuur medewerkt, kan daar nog veel goed gemaakt worden. Onze, vanwege de vacantie, ontvolkte school is thans weder bezet door een groote groep Ainsterdamsche kinderen welke hierheen zijn gekomen om gedurende een paar weken eens naar hartelust te kunnen genieten in bosch en weide. Van bleekneusjes kunnen wij echter dit jaar niet spreken. De kinderen zien er gezond en goed verzorgd uit. De blauw-witte V.D.J.-vlag wappert van het schoolgebouw. De bestrating van den Hagelingerweg. Bij raadsbesluit van 19 Juli 1921 werd een crediet van f 70.562.27'/i verleend, voor de uitvoering van een plan tot bestrating en rio- leering van het gedeelte van den Hagelinger weg, gelegen tusschen den Rijksstraatweg en den zijtak van den Biezenweg. Volgens dit plan zou de breedte van de be strating op 4 Meter worden gebracht. Bij nader inzien is het burgemeester en wet houders echter wenschelijk voorgekomen, de breedte van de beharding op 6 M. te brengen, hetgeen zonder verhooging van het toegestane crediet kan geschieden. Het wordt dus een flinke breede weg en de bewoners van dezen weg welke thans bijna afgesloten zijn van de beschaafde wereld kun nen zich nu alreeds een weg indenken welke zal worden beloopen, befietst, bereden, en uaar automobielen en motorfietsen overheen zullen vliegen met een 60 K.M. vaartje, met vrije uitlaat, goed werkende knalpot, enz. De jeugd, welke voorheen op dezen weg naar hartelust kon spelen in waterplassen of modderkuilen zal heel wat missen. De Brederodeweg van Santpoort(dorp) tot aan den spoorwegovergang en verderop de Ruigenhoek in, is van lichtpunten voorzien. Thans is dus de laatste donkere verkeersweg ook verlicht. Bij donker weer zal dit in den a.s. winter een belangrijke verbetering blijken te zijn. Dat er bij de gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer door oningewijden eigen aardig is gestemd bewijst weer het volgende geval uit onze eigen woonplaats. Mijnheer X. meende zijn vrouwtje geheel te moeten vrij laten in haar keuze van candidaat of candidate. Evenmin lichtte hij haar in om trent de personen welke op de lijst voorkwa men, immers men wordt toch partijdig indien men vertelt tot welke partij cadidaat A. of B. behoort. Het interesseerde mevrouw dan ook allerminst. Op den dag van de verkiezingen ging mijn heer al vroeg stemmen, doch mevrouw wcnschte een stil uurtje af te wachten. Zoo' geschiedde. Mijnheer X. was echter brandend nieuws gierig hoe zijn vfouw het er afgebracht had en vóór hij des avonds zijn vrouw een „goe den nacht" toewenschte vond hij een gunstig moment haar te vragen: Wel vrouwtje, hoe heb ei 't er afgebracht? O goed, doch ik was mijn lorgnet vergeten en ik moest dus even zoeken. Bovendien vond ik het toch wel een zenuwachtig werkje. ZONDAGNAMIDDAG- AVOND EN DINER CONCERT Permamente Tentoonstelling van Schilderijen Maar vertel me nu eens, op welken candidaat heb je gestemd? Op onzen dokter. Op onzen dokter? Ja, op dokter de ürootü! Den volgenden dag werd het mijnheer X. bij navraag duidelijk gemaakt dat zijn vrouwtje had gestemd op lijst 35, M. de üroot (kunste naarspartij). i De Vereen. Koninginnedag heeft voor leden en kinderen van leden een inschrijving ge opend voor de te houden spelen op 31 Aug. a. JONGENS. •68 jaar 1. Knikkerdragen. 2. Loopen met hin dernissen. 910 jaar 3. Kaarsdragen. 4. 50 M. Hardloopen. 1112 jaar 5. Hindernisloopen. 6. I onkruipen. 1314 jaar 7. Mastklimmen. 8. Karretjerijden. b. MEISJES. 6—10 jaar 9. Turfrapen. 10 Bal dragen. 11—12 Jaar II. Zakloopen. 12. Hoogspringen. 1314 liaar 13. Ruitspringen. 14. Tonrijden. c. JONGENS. 16 jaar 15. Fietsrijden met hindernissen. 1718 jaar 16. Katkneppelen. 17. Veldloop. 18. Honk ruien. 1920 jaar en daar boven 19. Fiets rijden met hindernissen. 20. Hindernisloopen. 21. Veldloop. 1420 jaar en daar boven. 22. Gecostumeerd Voetballen, le en 2e prijs. 1417 jaar 23. Mastklimmen. 1820 jaar en daar boven 24. Mastklimmen. d. MEISJES. IJ16 jaar 25. Veldloop. 26. Fietsrijden met hindernissen. 17—18 jaar 27. Fietsrijden met hindernissen. 28. Veldloop. 19—20 jaar en daar boven 29. Fietsrijden met hindernissen. 30. Snelwandelen. 31. Katkneppelen. De inschrijving kan geschieden uiterlijk tot en met 5 Augustus voor heeren boven de 14 jaar, dagelijks bij den heer J. Th. Böhm. Voor dames bij den heer H. van Beek, Vluchthoven. De kinderen tot en met 14 jaar kunnen zich laten inschrijven bij de heeren J. Bonarius en W. van Leeuwen. Voor Driehuizen kan men zich opgeven voor alle spelen bij den heer C. Post. Bovenstaande geldt alleen voor kinderen van leden. SCHOTEN. Uit vreugde over de te Warmond behaalde overwinningen bood de Harinonievereeniging ,.St. Caecilia" der St. Jozefsgezellen alhier, j.l. Zondag aan leden en donateurs een feestcon- cert aan, in het gebouw van de Ned. R.K. Volksbond. De heer P. Rings Jr. schetste in zijn openingswoord de groote verdienste van den heer Chr. Huiboom als directeur van het corps. Spr. bracht dank aan hem en zijn ijve rige muzikanten voor hetgeen zij tot stand hebben gebracht. De lieer Huiboom ,deze dank betuiging beantwoordend zeide dat men het best de zaak kon dienen door zich op te geven als donateur. Hij spoorde de leden aan deel te nemen aan den door de vereeniging tegen Woensdag 2 Aug. a.s. uitgeschreven boottocht. Verder vulde men den avond door muziek, waarbij de bekroonde nummers na tuurlijk niet ontbraken, komische voordrach ten en kwartetzang. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. van der Werff, Korte Kleverlaan 18 Bloemendaal, een hon denzweep; J. van Houten, Duinlustparkweg 41 Bloemendaal, een kinderportemonnaie; B. Bruijn, Rustenburcherweg 9 Bloemendaal, een zilveren armband: Wed. Houtgraaf, Klever laan O Bloemendaal, een kinder-cape; H. Schoo Parkweg 9 Bloemendaal, een rood koralen halsketting met gouden slot; Postkantoor te Bloemendaal, een Duitsch leesboek; W. Va der, Middentuindorplaan 18 Overveen, een portemonnaie; L. Wories, Kleverlaan 185 Bloemendaal, een zilveren beursje; A. Lob man, Bloemendaalscheweg 295 Overveen, een leesboek; W. Niepoort, Noordertuindorpplein 4 Overveen, een vulpotlood; D. Hoefgeest, Schulpweg 9 Aerdenhout, een schop; Bakker, Jozef lsraëlsweg 7 Bloemendaal een wandel stok; Treffers, E.N.O.T. Jan Oijsenvaart, een kinder zakmesje; H. Swarts, Bleekerspad 7 Bloemendaal, een paar gymnastiekschoenen; Keegstra, Langedijkstraat 26 Haarlem, een da- mestaschje met inhoud; P. Roozen, üasthuis- laan 165 zwart Haarlem, een zilveren haak; J. Eldering, Rampenlaan 18 Overveen, een gouden armband; H. Harren, Rollandslaan 9 Overveen, een huissleutel; F. Bremer, Zuï- der Tuindorplaan 20 Overveen, een kinder- rolwagentje; aan het bureau van politie te Overveen, een ring waaraan sleuteltje en kur- ketrekker, een dameshoed, een huissleutel, een tennisschoen, een riempje, een speld met eeni ge koralen, een etu met zakspiegeltje, een gou den ring, een poederdoosje en 2 schroeven van een motorrijtuig. Gevonden een kindercape, de üéncstetweg 23, Bloemendaal. Komen aanloopcn bij; J. F. van Bergen, Pres. Steynstraat 122 Schoten, een herders hond (groenendaler), een herdershond bij Don selaar terrein E. S. M. te Heemstede. BURGERLIJKE STAND. Geboren: z. van L. Michel en T. Pors; d. van C. Verschie en A. M. Wesseling: z. van C. van den Berg en W. J. Bakker; z. van .1. Siezenga en G. Koers; z. van H. F. W. Freudeijfjorg en E. J. Dels; d. van H. S. Bo- gaardt en G. A. W. van Nus; z. van J. Tulle- naar en M. Bal. Getrouwd: F. G. O. Ch. Eger en C. Mul der. Overleden: J. H. Vermeulen, 76 jaar. Overleden in het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort: W. G. van den Brink, 49 j.; B. H. M. Sanders, 49 j.M. Plat, 75 j.; A. M. P, E. Spruijt, 72 j.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5