TWEEDE BLAD Snoepstukjes. „Bioeinendaalscli Weekblad" Zaterdag 30September 1922 Plaatselijk Nieuws. MM No. 37. HUWELIJK EN MAATSCHAPPIJ. Dr. A. N. Nolst Trénlté heeft een belangrijk boek op liet zoo moeilijke en kiesche terrein van het huwelijk voor het Holiandsche publiek vertaald. „Hij en Zij In het Huwelijk" is niet wat men noemt een boek voor de huiskamer. Maar in deze „nieuwe bijdrage tot de oplossing van het sexueele vraagstuk" heeft dr. Marie C. Slopes eerlijk en ernstig weTk geleverd, dat, mits in handen van eerlijke en ernstige men- schen, het inzicht in het neteligste aller proble men verhelderen kan. J. M. Meulenhoff te Am sterdam (1922) bij wien dit boek is verschenen, heeft met de keurige verzorging zijn naam als uitgever wederom eer aan gedaan. Wij nemen er het volgende uit over. Het mooie verlangen naar ideale eenheid, dat in zooveel harten leeft, is misschien de eerste oorzaak van het geestdoodende in veel huwe lijken. Bij de poging om ideale eenheid te be reiken legt een der beiden, bewust of onbe wust, zijn of haar wil en meeningen op, eerst aan den echtgenoot, en later aan de kinderen als zij opgroeien. Aan den anderen kant, in huwelijken waar het moderne beginsel van vrijheid op geeste lijk gebied voor beiden gehuldigd wordt, be staat vaak een voortdurend gehaspel, een dis harmonie en onrustige stemming, die den vrede en de spheer van rustige zekerheid die een wezenlijk kenteeken van het echte huiselijk leven is, verdrijft. Het is een van de moeilijkste dingen ter wereld voor twee menschen van verschillend karakter, om ieder zijn eigen meening te be houden zonder te trachten den ander daartoe te bekeeren of te dwingen, en toch tegelijker tijd hetzelfde innige vertrouwen in het oordeel van den ander te gevoelen, als waren zij het geheel eens. Er is zielegrootheid voor noodig om de meenmg van den ander, die een belang rijke levensvraag anders inziet, te waardee- ren. Maar juist dit bewijst dat het de moeite waard is er naar te trachten. Als beiden de gemakkelijkste weg kiezen en wederkeerig hun meening verbergen wanneer deze verschilt, of het meest overheerschende karakter dwingt het zwakkere om juist die kanten welke het persoonlijke aan een individu geven te verbergen, dan is het gevolg een ver arming van beiden, en daardoor een verar ming, een verlaging van de liefde die beiden meenden te dienen. In het huwelijk droomt ieder de begrijpende ziel te zullen vinden de ziel die, als hij uit trekt in de wereld op zoek naar schatten van kennis en ondervinding, zonder naijver en met blijde waardeering op den buit zal zien dien hij voor haar uitspreidt. Voor ons eigen hart dierbare gedachten, voor anderen zonder waarde, mogen hier waardeering vinden, hier moge de teedere, voor beschadiging zoo licht vatbare kiem eener nieuwe gedachte gevoed en gekoesterd worden tot zij rijp is om de we reld haar schoonheid te toonen. Doch in het huwelijk is de wederkeerige vrijheid en de achting voor ieders meening, hoe belangrijk ook, nog niet voldoende voor een volle ontwikkeling van het karakter. Het leven verlangt een zich steeds uitbreidenden kring van belangstelling. Gedeeltelijk ten ge volge van de arbeidsveTdeeling in onze be schaafde maatschappij, die zoozeer uiteenloo- pende karakters heeft doen ontstaan, en ge deeltelijk als een gevolg van zijn oud instinct voor avonturen in veranderden vorm, voelt de man steeds meer de behoefte om deel te nemen in het leven zijner medemensclien en ze zoo te begrijpen. Ons hart en verstand vindt in het medeleven met anderen dat bestendige beleven van avonturen op het gebied van het nieuwe en het wonderbare. De mensch als individu, zelfs de edelste en meest veelzijdig ontwikkelde, kan toch slechts een deel der ontelbare mogelijkheden der menschheid in zich bevatten. Daarom kan zelfs in een vol maakt gelukkig huwelijk, dat, als voor den mysticus in zijn geestvervoering, den geest van het heelal benadert, niet geheel van le venservaring liggen. Behalve in hun eigen levenservaring moet er vele andere gedach- tenvormen en vele andere mogelijkheden zijn, welke zij slechts in het leven van anderen vinden kunnen. In een volwaardig menschenleven is vriend schap in alle schakeeringen evengoed1 nood zakelijk. Doch het tegenwoordige huwelijk staat maar al te veel het genieten van in nige vriendschapsbanden in den weg. En nog ernstiger hinderpaal voor geluk, en een bewijs hoe laagstaand wij eigenlijk nog zijn, is de bij de meeste menschen bestaande trek der geslachtelijke jaloerschheid. Zonder aanmerkingen te maken toe te staan, dat een van beiden naar gezelschap gaat waar hij wil, is, zoo al niet meer dan de ander geneigd is te bewilligen, althans een blijk van ver trouwen, dat tegenwoordig wel heel zeldzaam is. Jaloerschheid, een van de meest voorko mende schaduwen door verterende liefde ge worpen, leidt tot het zaaien van wantrouwen, dat voor den ander het gewone leven ondra gelijk maakt Het is moeilijk te zeggen bij welke sexe dit gevoel het sterkst ontwikkeld is. Onder verschillende omstandigheden doet het zich onder andere vormen voor, en als iemands ka rakter er toe aangelegd is, is het een van de moeielijkst uit te roeien eigenschappen. Gewoonte en eeuwenlange traditie hebben de verkeerde meening doen ontstaan, dat ech telijke trouw door dwang bevestigd kan wor den. Langzaam aan ontgroeien wij aan dien waan, en in de meeste boeken van tegen woordig met raadgevingen voor de jongge huwde vrouw komt een hoofdstuk voor waar in zij aangemaand wordt den man ook na zijn huwelijk zijn vrienden te laten. Maar dat is niet genoeg. Aan beide zijden behoort volkomen en ontwijfelbaar vertrou wen te bestaan. Man zoowel als vrouw moe ten vrij zijn van ongewraakt kleine uitstapjes, bezoeken of wandelingen te maken, zonder de kans dat ijverzucht of verdenking in het ge moed van den ander opkomt. Het is waar dat veel karakters nog niet rijp zijn voor zulk vertrouwen, en van zulk een vrijheid misbruik zouden maken. Maar lage naturen zullen altijd wel middelen vinden om aan hun hartstochten te voldoen, en zul len, vertrouwd en vrijgelaten, niet meer zon digen dan zij onvermijdelijk door middel van geheime intriges zouden doen als in jaloer- sche banden bekneld gehouden werden. En omgekeerd kan de meest volmaakte liefde zich slechts ontwikkelen in de frissche, onbesmette lucht van zulk een vrijheid. In het huwelijk geldt als hoogste waarheid, dat slechts door het vieren van den teugel beide harten onverbrekelijk1 gebonden kunnen wor den. Als zij tijdelijk gescheiden zijn, bereiken waarlijk liefhebbenden de innigste geestelijke vereeniging. Want voor fijngevoelige zielen en deze zijn de eenige, die de hoogste liefde kunnen leeren kennen kunnen tijden van scheiding en eenzaamheid de liefde verjongen en vernieuwen. Zoo groot is de menschelijke ziel, dat al te groote nabijheid hindert om haar volle schoonheid te zien: er is een zekere afstand noodig om haar in juiste verhouding te zien. Hoe hooger de maatschappij stijgt, liefde zal altijd den scepter zwaaien. Huwelijksgeluk zal altijd de hoogste levenservaring blijven, maar het zal niet langer meer tot enkelen beperkt blijven. De liefde voor de kinderen en voor vrien den, voor kameraden en medewerkers zal daarnaast bestaan, en de krachten van ieder der echtgenooten nog versterken. Door ver eeniging van hun indïvidueele krachten kun nen zij iets tot stand brengen, dat voor altijd onbereikbaar gebleven zou zijn, als beiden, of een van beiden als hulpelooze individu en er voor hadden moeten staan. De geheele ontwikkeling van de mensche lijke maatschappij gaat in de richting van een versterking in den samenhang van haar deelen, zoodat men tegenwoordig al bijna zeggen kan, dat het leven van de gemeenschap hooger staat dan dat van de individuen die haar samenstellen: dat de gemeenschap eigenlijk een eenheid van hoogere orde is. Als deelen van menschelijke gemeenschap en niet als individu bereiken wij een onafgebroken be staan op dit wereldrond. Wanneer wij onze verhouding tot de ge meenschap begrijpen, zal het ons duidelijk zijn dat de gezondheid, het geluk en de daardoor verhoogde krach t van ieder niet alleen zijn eigen bestaan betreffen, maar ook belang hebben voor de gemeenschap waarvan hij een deel is. Het geluk van een volmaakt huwelijk, dat de energie van het private leven doet stijgen, stelt iemand niet alleen in staat om door de kinderen de gemeenschap van nieuw bloed1 te voorzien, maar ook voor zijn eigen pariculieren arbeid een beter toegerust werker te zijn, waarvan de geheele maatschappij de gunstige gevolgen- ondervindt. Daarom is het van belang dat het huwe lijk zoo volmaakt en daardoor zoo vreugde vol mogelijk zij, zoodat krachten die in het belang van de geheele gemeenschap ontke tend behooren te worden, niet verbeuzeld worden in nutteloos verlangen en teleurstel ling, gevolg van onwetendheid, bekrompenheid en afwezigheid van idealen. Een gelukkig bij elkander passend paar moet voor de wereld als een groot en sterk licht zijn, een licht niet onder de korenmaat verborgen, maar een welks stralen het leven van de geheele omgeving verheldert. BLOEMENDAAL. In een schitterend gespeelden wedstrijd is het V.S.V. gelukt een verdiende overwinning te behalen. Jammer, dat het geheel ontsierd werd door te forsch spel van V.S.V., waarte gen scheidsrechter Faasse niet genoeg optrad. Het spel was meermalen te ruw, zoo zelfs, dat de V.S.V.-keeper, die overigens de ster van het veld was, bij een uitval zijn linksch back dermate bewerkte, dat deze bewusteloos bleef liggen. V.S.V. wint den toss, en trapt met wind mee af. Onmiddellijk geven beide partijen zich ge heel, en geniet men van uitstekend voetbal. Voorloopig blijven de verdedigingen meester van het terrein. Dan verlaat de keurig spelende mid-half van Bloemendaal even het terrein en in deze periode gelukt het V.S.V. te doelpun ten, als de witte keeper een hoogen voorzet niet voldoende kan verwerken. De Bloemen- daal-voorhoede gaat weer tot den aanval over, doch de Velseroorder reus, v. d. Wind, is mag nifiek op dreef en houdt er alles uit. De tweede helft is een herhaling van de eerste. Door weifelen van den rechts-back krijgt V.S.V. gelegenheid den voorsprong te vergrooten en nu is Bloemendaal een gesla gen elftal. Wel doet de witte voorhoede diver se pogingen den achterstand te verkleinen, doch de meest juist gerichtte schoten belanden in de veilige handen van v. d. Wind, zoodat als Faasse tijd fluit, Bloemendaal 2 kostbare punten kwijt is. V.S.V. speelde in grootschen vorm en verdiende de overwinning volkomen. Zondag a.s. is Bloemendaal 1 vrij, maar de drie lagere elftallen komen alle in 't veld. Bloemendaal il speelt voor de eerste ronde der Stads-Editie-beker tegen R.C.H. Ill in Haarlem, derde elftal des morgens 10 uur te gen Haarlem VI thuis en 't vierde tegen Haar lem VII aan den Schoterweg, waar Bloemen daal over verscheidene jonge spelers te be schikken heeft worden sterke elftallen op de been gebracht, zoodat we voor Zondag veel succes verwachten. Bloemendaal 11 verschijnt als volgt: van Tol, Roskam, Hermes, C. Strik, G. Metz, H. Loerakker, W. van Zanten, H. van Lent, D. Vader, C. Pauw, R. Strik. Aan de spelers van de lagere elftallen onze verwachtingen niet te beschamen! A. C. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den datnredacteur van ons blad, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64 huis, Amsterdam. De Haas en Battefeld, het middenspel be sprekend, zeggen in hipt werk „Het Dam spel" bij onderstaand diagram het volgende: De afd. Bloemendaal-Velsen der Nederland- sche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft j.l. Donderdag en Vrijdageenten- toonstelling gehouden in een der zalen van „Rusthoek". Bij het binnenkomen trof ons direct de heer lijke geur. Wat een vruchten, wat een planten 1 De eene inzending overtrof de andere. Daar waren o.a. inzendingen van W. Meijer, tuinbaas van „Duin en Kruidberg" (eereprijs en geldprijs) met verschillende soorten vruch ten en groentenJoh. de Meza, tuinbaas van „De Dennen" (getuigschrift en geldprijs) met een partij vruchten, waarbij o.a. een tak met trossen druiven die alleen wel een bezoek naar de tentoonstelling waard was; C. Molenaar, tuinbaas van „Spaarnberg" (getuigschrift en geldprijs) met 54 soorten groenten en vruch ten en een prachtige partij vaste planten; C. W. Meerdink, tuinb. „Buitentwist" (Zilveren medaille met lof der jury) met 45 soorten ap pelen en perenA. Jager, tuinknecht van „Duin en Kruidberg" (geldprijs en taart) met twee prachtige stillevens, een met vruchten en een met duinfloraK. v. d. Belt (kunstvoor werp) mand met vruchten; W. v. d. Spiegel (geldprijs) standaard met fruitmandA. Burdet „Lindenheuvel" (geldprijs) mand met vruchten omlijnd inet dahlia's; Joh. Meij, tuinbaas van „Wildhoef" (bronzen medaille) mand met vruch ten G. Sweyen „Duinoord" (zilveren medaille) kussen van bloemen omringd door blauwe druivenH. Boegschoten (zilveren medaille) prachtige inzending planten W. Beunder (bron zen medaille) partij dahlia's en vaste planten Kweekerij „Stella Matutina" (geldprijs) partij dahlia's, begonia's en vaste plantenJ. Bruins (geldprijs) vaste plantenB. J. Duero (kunst voorwerp) rotsplantenC. Sipkes (eereprijs) bijzondere collectie wilde bloemen en takken; P. M. Bersee (getuigschrift en geldprijs) partij groene plantenA. J. Martens (getuigschrift en geldprijs) twee manden met dahlia's; B. Vader (geldprijs) zuil, geheel met bloemen omhuld, waarop een bouquet dahlia's; A. Koper (getuig schrift en geldprijs) bijzondere partij vetplanten; Geels en Klein (geldprijs) mand met varens en heidebloemen enz. De jury die was samengesteld uit de heeren C. Blankensteijn, M. J. F. Bolderdijk en L. Bouwer had een uiterst moeilijke taak om uit al deze inzendingen de bekroningen op te ma ken. Ieder op zijn manier had gezorgd met iets buitengewoons voor den dag te komen. Het Comité van Voorbereiding, bestaande uit de heeren J. Enden, E. A. W. Hirschfeld, G. C. Kohier, P. W. Waller en P. E. v.d. Werff komt zeer zeker een woord van lof toe. De opstelling was schitterend, alles was op tijd en met zorg geregeld en door deze toe wijding was bereikt dat de inzenders zelf ver baasd hebben moeten staan. VAN HIER EN DAAR. Kennemer Fotohandel. Ie verband met de advertentie voorkomende 'n het nummer van heden, wllen wij onze lezers opmerkzaam maken op deze nieuwe inrichting die geheel naar de eischen des tijds is ingericht en voorzien van een groote collectie artikelen op dit gebied. De eigenaar de heer H.jJ. Wesseldijk is door rijke ervaring volkomen met het vak op de hoogte. De zaak is gevestigd in perceel Kruis weg 48. Stand in cijfers: Zwart: 11, 12, 14, 15, 22 en 25. Wit: 21, 24, 33, 38, 39, 40 en 45. De laatste zet van Wit is 2621 uitgaan- die van de volgende redeneering: Speelt Zwart 14-20 dan Wit 21-16 en wint. Speelt Zwart 12-18 dan Wit 21-17 en wint. Speelt Zwart 11-16 dan Wit 39-34, Zw. 16:27, W. 24-19, Zw. 14:23, W. 34-30, Zw. 25:34, W. 40:7 en wint. Ook 11-17 van Zwart geeft hetzelfde resul taat. Oppervlakkig zal men dus zeggen dat de zet van Wit sterk is, daar hij in alle varianten wint Dit is echter niet het jgeval. Als Zwart den juisten zet speelt, maakt hij minstens re mise. Wij zullen dezen zet behandelen. Wit. Zwart. 1. 25-30 2. 24:35 11-16 3. 21-17 12:21 4. 39-34 21-26 5. 34-29 26-31 6. 38-32 31-36 7. 32-28 22-27 8. 28-23 36-41 9. 23-18 41-47 10. 18-12 14-19 en Zwart staat veel gun stiger. Een voorbeeld, waardoor men zal be merken, dat in het middenspel, zelfs met één schijf meer een oogenschijnlijk sterke zet zeer zwak kan zijn. Indien Wit zich goed re kenschap had gegeven van de stelling, had hij niet 26-21, maar 38-32 gespeeld, wat vrij zeker tot winst leidt. Deze studie is vooral voor beginnende dam mers zeer langzaam, vandaar dat ik haar hier overneem. Auteur: J. Hopman Jr., Diemen. Stand in cijfers: Zwart: 7, 9, 10, 12, 17, 18, 19, 20, 24 en 25. Wit: 28, 29, 31, 32, 33, 35, 37, 38 en 40. Wit wint als volgt: Wit. Zwart. 1. 28-23 19:39 2. 40-34 24:42 3. 37:48 39:30 4. 35:2, gewonnen. T O O N E E L. Baron von Haberniks en Pietje Bell. Van Zondag 1 October tot en met Woensdag 4 October wordt in den Schouwburg Jansweg opgevoerd „Baron von Haberniks", klucht in drie bedrijven van Leugbach en Otto Schwartz. Een klucht, welke reeds meer dan 125 maal in het Grand ThéStre te Amsterdam is opgevoerd. Zondagmiddag 2 uur wordt een kinder- en familievoorstelling gegeven door het Genoot schap Jeugdamusement van Pietje Bell.kinder- tooneelspel in drie bedrijven door Chr. van Abcoude, naar zijn bekend jongensboek, het geen ook verscheidene malen in Amsterdam in het Paleis van Volksvlijt voor uitverkochte zalen werd vertoond. De hoofd- en titelrol is in handen van Lily Bouwmeester. Goedkoope voorstellingen in den Schouwburg. In den tegenwoordigen duren tijd is het voor velen moeilijk den schouwburg te bezoeken. Daarom heeft de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Tooneelverbond tot een reeks van zes goedkoope voorstellingen besloten bij voldoende deelneming der leden. Voor zoover mogelijk zal iedere maand een voorstelling gegeven worden door de beste gezelschappen van 't seizoen. Men zal er naar streven steeds een eerste voorstelling te doen geven van een stuk dat nog niet te Haarlem ging- Henri de Vries. Het is bijna twintig jaar geleden dat Henri de Vries in verscheidene plaatsen optrad.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 7