Rapport commissie Grenswijziging. Plaatselijk Nieuws. Het gevoelen van onzen gemeenteraad om trent het wetsontwerp tot wijziging der ge meentegrenzen, vastgesteld ter laatste raads vergadering in September, is in druk versche nen. Het blijkbaar wel overwogen en met zorg samengestelde stuk beslaat met de bijlagen on geveer 43 bladzijden. Het is een boekje geheel in den trant gedrukt van het antwoord 6 Fe- biuari 1918 door Burgemeester en Wethouders aan Gedeputeerde Staten gegeven op het vóór- ontwerp, waarbij de wijk Bloemendaal aan Haarlem was toe gedacht. Degenen die dit „Ge voelen" ontvangen krijgen daarbij het boekje van Febr. '18 (beiden vormen één geheel) en dan nog een kaart op groote schaal, waarop duidelijk staat aangegeven, wat de bedoeling van Ged. Staten met het tegenwoordig wets ontwerp is. De Raad verklaart met voldoening kennis te hebben genomen van het feit, dat Ged. Staten van het aanvankelijk plan hebben afgezien om de wijk Bloemendaal aan Haarlem te geven. De Raad is ook niet bereid, zooals B. en W. wel schenen, om de spoorlijn als nieuwe grens te nemen, zoodat Haarlem, het terrein met een bebouwd stuk Kleverlaan tus- schen Delft en spoorlijn Haarlem-Alkmaar zou krijgen. Niet de publiekrechtelijke grenzen maar de privaatrechtelijke eigendommen der beide gemeenten vragen een nieuwe regeling. Indien de gemeente Bloemendaal gedwongen werd eenig gedeelte van haar gebied, hoe ge ring ook, aan Haarlem aftestaan zou de billijk heid o.a. medebrengen, dat eerst Bloemendaal privaatrechtelijk van Haarlem ontving de Kleverlaan, de Brouwervaart met Hospesbrug en een stuk Leidschevaartweg bij Vogelenzang. Het boekje is verdeeld in Algemeene be schouwingen, Opmerkingen in het bizonder Overveen betreffende (waarop zich nu de aan val van Gedeputeerde Staten richt) eene Be schouwing omtrent bevolking aanwas en fi- nantiën met tal van vergelijkende cijfers be treffende Haarlem en Bloemendaal, en voorts als bijlagen: een vervolg-staat van openbare wer ken en andere aanvullingen op het antwoord van B. en W. van 6 Febr. 1918, een statistiek van den arbeiderswoningbouw in Bloemendaal sedert 1910, een en ander uit de geschiede nis van Overveen in een overzicht van de voor Haarlem beschikbare bouwterreinen. Uit dit laatste stuk blijkt, hoe Haarlem er zelf reeds jaren lang op verdacht is geweest dat het uit breiding in het Noorden en in het Oosten in de hand moest hebben, niet in het Westen, ook dat het een dure grondaankooppolitiek heeft gevolgd, waarvan de mogelijke nadeelige ge volgen zeker niet op eene naburige gemeente mogen worden afgewenteld. Van de Algemeene beschouwingen die meest van staatkundigen aard zijn en telkens verwijzen naar de beginse len van ons Staatsrecht op dit gebied en naar de geschiedenis van grenswijzigingen van an dere gemeenten, is veel werk gemaakt. De Raad bedoelde daarmee: de zaak zoo onpar tijdig of objectief mogelijk te behandelen, en haar zoo mogelijk voor altijd uit te putten. Het laatste punt acht de Raad daarom van ge wicht. Zie gedrukte bijlage. Veel aandacht wordt verder gewijd aan on mogelijke gevolgen, die het wet worden van het nu aan de orde gesteld ontwerp van Ged. Staten voor de bewoners van Overveen, in het bizonder voor Rolland en omgeving zou met zich brengen. De Overveensche leden van den Raad hebben zich blijkbaar flink doen gel den. Men deelt ons mede dat voor werkelijk be langstellenden de beide boekjes en de kaart voor zoover de voorraad strekt ten Raadhuize te Overveen verkrijgbaar zijn. Bij de s. d. Raadsleden moet het plan bestaan om eene af zonderlijke memori bij Ged. Staten in te die nen betreffende het buiten 't aanhangig wets- onwerp liggende z. g. n. plan Slingenberg. Hierover de volgende week. BLOEMENDAAL. De heer D. J. Groen alhier, slaagde voor het propaedeutisch examen Electrotechnisch ingenieur. Drinkfonteinen. De gemeentelijke drink- fonteintjes langs de wegen, die het dorstige dier- en menschdom dezen zomer weer hebben gelaafd, zijn thans weer weggenomen en naar hun winterkwartier getransporteerd. Al is de zomer reeds lang voorbij en voe len we den Noord-oostenwind, die ons doet huiveren, en ons onze winterjassen reeds aan trekken, de straatmuzikanten kunnen ons nog niet verlaten en spelen er lustig op los. HET EEREDOCTORAAT AAN JAC. P. THIJSSE. De senaat der Universiteit van Amsterdam zal op Maandag 16 dezer ten 3 ure in de Arda der universiteit een openbare vergade ring houden, waarin het doctoraat in de wis- en natuurkunde honoris causa zal worden ver leend aan den heer Jac. P. Thijsse, alhier. Naar we vernemen, bestaat groote kans, dat ook in onze gemeente een voordracht-avond van den heer en mevrouw Speenhof met hun. zoon zal plaats hebben. Het zou de tweede maal zijn dat de heer en mevrouw Speenhof hier optraden. We zien hun komst gaarne te gemoet. Onze plaatsgenoot, de heer P. Otto, is be noemd tot lid en secretaris in het Alg. College van advies voor lichamelijke opvoeding, ter wijl de heer C. W. de Visser, van hier, tot lid van bovengenoemd college is benoemd. Aan de school voor lager onderwijs (Genes- tetweg) is als tijdelijk onderwijzeres be noemd mej. N. van Wijk. SloterdijkBloemendaal 01. Geheel volledig trokken onze plaatsgenooten, vergezeld door een tiental supporters Zondag naar Sloterdijk om daar den pasgepromoveer den club van dien naam te ontmoeten. Onze indruk van den nieuwe N.V.B.er is kort samen gevat deze: beste jongens, maar voetballen kun nen ze niet, en 't zou ons dan ook niet ver wonderen, als ze na afloop der competitie de laatste plaats bezetten. Dat „Bloemendaal" zoon magere overwinning behaalde ligt meer aan het absolute falen der witte voorhoede, dan aan de capaciteiten onzer tegenpartij. Als excuus moge gelden de gesteldheid van het veld, doch laat „Bloemendaal" bedenken, dat er sterker tegenstanders in Amsterdam zijn, die het haar achterhoede vrij wat moeilijker zal maken, dan dit Zondag het geval was. Veel van dezen wedstrijd is er niet te zeg gen. Het is een aanhoudende strijd geweest tusschen den Bloemendaal-aanval en de Sloter dijk verdediging, met zoo nu en dan een uit val der blauw-witte voorhoede, die er ook al bijster weinig van terecht bracht, maar ook met onze voorhoede was het misère, want niet zoodra de geweldig lange, en daaraan even redig smalle gestalte van den Sloterdijk-keper voor haar opdook ,was alle zweem van door zettingsvermogen of schotvaardigheid verre te zoeken, zoodat toen de rust aanbrak de stand nog 00 was, hoewel de verhouding toen reeds 03 had moeten zijn. Na de rust van 't zelfde laken een pak. Bloe mendaal begon weer onmiddellijk met aanval len, voortdurend opgestuwd door de half-back- linie, waarin Parson een schitterende partij mid-half speelde. Jammer was het, dat er te weinig op links gespeeld werd, waar Jansen, de enkele keer dat hij een bal toegespeeld kreeg, groote verwarring bracht, en ,t was dan ook door toedoen van onzen linksbuiten, dat Gunter een kwartier voor 't einde in de gelegenheid gesteld werd, 't eenige doelpunt van den wedstrijd te maken. Wel werd deze kans ontsierd door zuiver buitenspel, maar dit ontging scheidsrechter Faasse, die de goal, resoluut toekende. Hiermede was de strijd beslist en er wordt verder rustig doorgespeeld. Als er nog eenige minuten te spelen zijn, krijgt Kopjes Nieman den bal te pakken. Hij passeert handig den links-back, en met een vrij veld voor zich rent hij op keeper Goliath af, om.op een halven meter afstand tegen dezen aan te schieten. Dit was 't pakkend slot van het drama, dat overigens genoeg vermakelijke momenten had. Het tweede elftal speelde 's morgens gelijk tegen V. S. V. II. Ook hier laboreerde de voorhoede aan denzelfden kwaal, en een 4-1 stand zou heusch niet geflatteerd geweest zijn. Het vierde elftal stevent weer op 't kam pioenschap af, en wist haar tweeden uitwed strijd tegen HaarlemBoys 4 met 42 te winnen. Bravo! Hier weten de aanvallers ten minste te doelpunten. Alleen het derde eltal verloor. Kennemers 3 was een te zware partij en met een 20 nederlaag keerden de jongens terug uit de Wijk. Zondag a.s. ontvangt Bloemendaal 's mid dags op haar terrein aan den Brederodeweg de vereeniging Watergraafsmeer, uit Amster dam, een oude bekende van eenige jaren terug. De roep, die van deze Amsterdammers uitging en nog uitgaat is niet veelbelovend. Bloemendaal zal ten minste uit een ander vaatje moeten gaan tappen om zich met suc ces de fanatieke ex-tweedeklassers van het lijf te houden. Hopen we op goed voetbal- weer, een krachtigen leider en op veel pu bliek. Bloemendaal verschijnt als volgt: J. Beijk D. Kroon C. Bakker J. Mooy, P. Parson, H. Beijk G. Kopies-Niemann, G. Strik, J. Sunter, C. Pauw, M. Jansen. Bloemendaal II, dat 's morgens om 10 uur T. H. B. I recipieert, brengt het volgende elf tal in het veld: Th. van Tol J. Strik, J. Hermes C. Strik, M. van Delden, J. Roskam H. Loerakker, G. Metz, Chr. Walther, H. S. van Lent, R. Strik. A. C. Men schrijft ons: Door de goede zorg van het gemeentebe stuur is thans de Brederodeweg een flinke royale allee geworden die aan de eischen van het modern verkeer ten volle voldoet; de Ken- nemerweg is nog smal maar, althans wat het gedeelte op Bloemendaalsch gebied be treft, zoo goed als ze maar wezen kan; de Zomerzorger- en Donkere Lanen worden nu in orde gebracht en zooals blijkt uit de hoo- pen basaltslag die er langs liggen wordt nu zelfs het voetpad naast de Hooge Duin en Daalsche weg geasphalteerd; met dit laatste schijnt de verbetering van de buitenwegen nu wel wat overdreven te worden. Ook in het dorp is veel verbeterd. Het tegel trottoir langs de winkelbuurt en langs de woon huizen tot aan den Rustenburgerweg laat niets te wenschen over, maar nu dient toch ook het gedeelte van den Bloemendaalsche Straat weg tusschen kapper Meeuwig en de Vijver- weg eens flink onder handen genomen te wor den. Dat is toch het beste gedeelte van het oude dorp; men heeft er een mooi „Veel- en Verzicht" jammer dat de tennisbaan het na- tuurtafreel vertroebelt. De boomenrij die er staat, doet het nu goed en dat is de eenige verbetering die er in de laat ste jaren is aangebracht. Het is wel vreemd, dat men het onoogelijke talud naar het lage weiland zoo lange jaren op dit voorname weggedeelte in dien toestand heeft gelaten. Nu en dan is het wat aange roerd maar dat is knoeiwerk; een afdoende verbetering is alleen te verkrijgen door een muur van betonblokken (zooals b.v. die aan de Mollaan) bekroond door een solied ijzeren hek en dan kan er een breed getegeld voetpad ko men. Hoe de wethouder van Publieke werken die eiken Zondag twee of viermaal over het smalle ongelijke klinkerpad of over het aardenpad met kuilen loopt, dien toestand laat bestendi gen is onbegrijpelijk. Sedert de vorige week is er een gat in het klinkerdek aan den kant van Meeuwig gekomen en er wordt niet naar omgekeken! Het hekwerk van tweeërlei soort langs het' talud maakt een zeer armoedigen indruk. Maar nu nog de nauwte tusschen de twee winkelhuizen van Kok en Meeuwig aan de eene en bakker Slot ter andere zijde, ja die schreeuwt om verbetering. Het is kruidenierspolitiek van den Raad ge weest dat men enkele jaren geleden die hui zen niet heeft afgebroken. De toenemende verkeersdrukte zal het gemeentebestuur dwin gen; daartoe hoeveel het moge kosten, spoedig te besluiten. Er ontstaan ongelukken; men zal er een ver keersagent moeten plaatsen. Naast genoemde winkelhuizen staat nu bouw grond te koop en het is een gebrek aan voor uitzien (gouverner c'est prévoir) dat de ge meente die grond welke kort geleden in pu blieke veiling is geweest, niet heeft aange kocht. Hoe staat het nu met de rooilijn, hoe breed zal de weg blijven of worden als men er woonhuizen op dien grond gaat bouwen? De financien onzer gemeente zijn nu wel in geen rooskleurigen toestand, doch voor boven bedoelde wegverbreeding en verbetering zal toch in de beurs moeten getast worden en spoedig ook want er is noodzaak. Predikantsvacature. Naar wij vernemen heeft onze predikant Dr. M. J. A. de Vrijer aan den Kerkeraad bericht gezonden, dat hij het beroep naar Amsterdam heeft aan genomen. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal te houden op Donderdag 19 Oc tober 1922 des namiddags 2 uur op het raad huis te Overveen. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing bepalingen der Bouwverorde ning. 3. Benoeming Lid Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. 4. Beschikbaarstelling schoolgebouw aan de Bloemendaalsche Schoolvereeniging. 5. Beschikking op verzoek der Schoolvereeni ging „Aerdenhout-Bentveld" om medewer king voor schoolbouw. 6. Adviezen der Commissie van Overleg in zake a. salarisherziening van den voorman bij de Gemeentereiniging; b. salarisherziening van den adjunct-tee kenaar bij Publieke Werken; c. salarisherziening van den aanplakker; d. toekenning van emolumenten aan den Gemeentebode; e. vergoeding van overuren aan den ma chinedrijver bij de Waterleiding; f. vergoeding van kleeding aan de school- bewaarders; g. vergoeding van extra diensten enz. van de parkwachters. h. toekenning van rijwieltoelagen afdeeling Publieke Werken; i. adres „St. Paulus" om toekenning kin dertoeslag; j. adres A. C. O. P. inzake samenwer king met de Vereeniging voor Neder- landsche Gemeenten; k. regeling der woninghuren van ambte naren. 7. Voorstel om aan „Bloemendaal-Noord" een tweede hypotheek te verleenen voor tien te bouwen woningen. 8 Instelling Werkloozen-Commissie. 9 Wijziging politieverordening. OVERVEEN. Huizenbouw. Voor rekening van het R.K. Armbestuur worden op den hoek van Zand- voorterpad en Korte Zijlweg een drietal wo ningen gebouwd. Op den Zijlweg laat de heer J. H. Honnebier, naast de villa van wijlen gebr. Van Velsen, twee woningen bouwen. Meubelhuis Zijlweg 89a. Bij velen van onze lezers zal het nog niet bekend zijn dat aan de Zijlweg 89a is gevestigd een inrichting waar men zich geheel kan in- stalleeren voor eene moderne woning. Wij mochten in deze magazijnen een kijkje nemen en hebben daar geexposeerd gezien, het nieuwste wat men op het gebied van woning inrichting kan verlangen. Deze zaak heeft zoo als dit den laatsten tijd meer gebruikelijk is geen winkel. Het is evenwel in het belang van hen die iets op dit gebied noodig hebben zich ook met deze inrichting in verbinding te stellen. Men kan er zijn keuze ruimschoots maken; en tegen billijken prijs. AERDENHOUT. Door de groote welwillendheid van Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout worden de leden der Vereeniging „Haerlem" hedenmiddag in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan hun landgoed en woning „Boekenrode". DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den damredacteur van ons blad, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64 huis, Amsterdam. Het volgende leerzame eindspel is van Henri J. van den Broek, Rotterdam Stand in cijfers Zwart: schijf op 5, dam op 11. Wit: schijven op 20 en 29, dam op 36. Wit wint als volgt 1. 36—4 10—15 gedw. 2. 29—24 5—10, de eenige. 3. 4—9!! de pointe. Zwart heeft nu slechts één zet 3. 10—14, en deze geeft Wit gelegenheid de beslissende tempo te maken n.l. 4. 9—36! 14:25, om door 5. 36-47 15:33 6. 47 24, het pleit in zijn voordeel te beslechten. Uit den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland 1921. Stand in cijfers Zwart3, 4, 8, 9, 'Vu, 26, 27. Wit: 23/25, 29 se/so, 43, 48. In dezen stand had A. Visser, wit en A. K. W. Damme, zwart. Wit, aan zet, speelde zeer terecht 39—33 met ongeveer gelijk spel. In den diagramstand zou 37—32 groote ver- lieskans gegeven hebben door z. 26—31 en na w. 32 21, 31—37, een schijfoffer dus! Wit is echter verre van gelukkig met zijn gewonnen schijf. Ten eerste is deze niet in veiligheid te brengen op veld 16, doordat zwart dan van de meerslagbepaling gebruik maakt en 37—42 speelt, met doorbraak, via 44, naar dam, of anders toch belangrijk voordeel behaalt, bijv.: 21—16, 37—42; 16:18, 42 44 43-39, 44 33 29 38, 13 22. De volgende stand is thans ontstaan Zwart3, 4, 8, 9, 14, 22. Wit23, 24, 25, 36, 38, 48. Bij goed spel is er voor wit misschien wel remise te maken; echter is zijn stand zeer gevaarlijk. Eén variant: 24—20 8-12 38-33 3-8 36-31 gedw. 8-13! dreigt nu 2227 en 13—18 en als wit dit wil beletten door 31—26 te spelen dan wint zwart door 13—18 of 13—19. (Zie de diagramstand). Na: 1. 37—32 26 31. 2. 32 21 31—37 volgt op iederen an deren zet van wit dan 21—16,312—18 enz. van zwart, waardoor de schijf terug gewonnen wordt en de aanval op den langen vleugel van wit niet meer te keeren is.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 6