<amm>n t"""' ii 111 n n in uuiium innii in win Plaatselijk Nieuws. hij BLOEMENDAAL. it Het was. in het jaar 1882 dat de heer J. F. van Uulick, gemeente-arbeider, in dienst trad bij onze gemeente. De heer Immink was hiei toen burgemeester. Van 0. had als taak het schoonmaken van de straatlantaarns (die in\ dien tijd nog uit petroleumlampen bestonden) en als nachtwaker te zorgen voor de veilig heid. Ook andere bezigheden verrichtte natuurlijk nog. In dien tijd waren er geen opzichters en Van Q. kon dagelijks naar de woning van den burgemeester gaan om te verremen wat hij moest doen. Het was In dien lijd hard aanpakken en Van G. had het druk genoeg. Doordat hij steeds met groote lust en ijver zijn werk verrichtte ging de tijd zeer snel en zoo kwam het jaar 1907, waarin hij 25 jaar bij de gemeente in dienst was. Ook burgemeester Immink was hij 25 jaar en vele oude Bloemendalers kunnen zich nog wel het een en ander herinneren van de feesten die er toen plaats hadden. Spoedig hierna trad bur gemeester Immink af en kregen we Jhr. A. Bas Backer als burgemeester. Dit is thans 15 jaar geleden. Van Gulick, die dit alles heeft medegemaakt en veel kan vertellen van den goeden ouden tijd, is dus 40 jaar bij de ge meente. 40 lange jaren heeft Van G. zich ver dienstelijk weten te maken, terwijl hij zijn plicht steeds trouw vervulde. Hagel, sneeuw, regen of storm, Van Gulick was op zijn post. Of de gemeente dit op prijs zal stellen? Op 29 October a.s., de dag dat Van Gulick 40 jaar geleden bij de gemeente in dienst trad, zal dit bewezen worden. Ook zal hem wel door zijn vele vrienden en kennissen een kleine verrassing bereid worden, waarbij zijn collega's niet zullen ontbreken. We hopen, dat 29 Octo ber 1922 een onvergetelijke dag voor Van Gulick zal worden en dat, als hij den dienst met pensioen verlaat, nog heel wat genoeg lijke jaartjes bij moeder de vrouw mag door brengen. Woensdag 25 October is het 12*/s jaar ge leden, dat de heer O. van Hellewaard als chauffeur bij de familie van Wessem alhier in dienst trad. Daar hij al dien tijd zijn plichten trouw is nagekomen en achter het stuurrad ge zeten, de familie steeds zonder ongelukken in veilige haven wist terug te brengen, zal dezen dag voor hem niet onopgemerkt voorbij gaan. Donderdagavond is Oom Jacob, de kinder verteller, weder in Hotel Vreeburg geweest. Niettegenstaande achtereenvolgens twee bij eenkomsten door hem werden gehouden, was de zaal beide keeren stampvol, terwijl een masa kinderen wederom teleurgesteld moes ten worden en geen plaats meer konden krij gen. Oom Jacob was weer met een nieuwe •serie tooverlantaarnplaatjes en verhalen geko men. Het verhaal van de moedige brandweei werd aandachtig gevolgd terwijl een reisje door Nederland met allerlei stadsgezichten zeei in den smaak vielen. De Negerhut van Oom Tom was een verhaal, dat insloeg. Men kon in de zaal een speld hooren vallen. Na de pauze werd Klein Duimpje in woord en beeld ge bracht, terwijl met de vertelling van Sneeuw witje de bijeenkomsten gesloten werden. Oom Jacob was weer goed op dreef en oogstte met zijn vertellingen weder groot succes. Nadat eenige kinderen bij verloting een prijs gewon nen hadden, keerden allen zeer voldaan huis waarts. Zondagavond had in Hotel Vreeburg de prijsuitdeeling plaats van den jaarlijkschen schietwedstrijd, die de vorige week op 7 en 8 October op de banen onder Overveen is ge houden. Ten half negen werden na een openingswoord van den voorzitter, de prijzen aan de verschil lende winners uitgereikt. De Koolhoven-beker, en wisselbeker waar om telkenjare weer gekampt moet worden en die het vorig jaar door den heer J. Lindeman werd gewonnen, ging, na een inspannenden strijd dit jaar over in handen van den heer Visse. Na de uitreiking bedankte de voorzitter hen die voor dezen wedstrijd prijzen hadden be schikbaar gesteld. Daarna bleef men onder mu ziek en dans nog een paar gezellige uurtjes bijeen. Als er voetbalwedstrijden plaats hebben op het terrein aan den Brederodeweg, staat het Zwarteweggetje, dat langs bovenbedoeld ter rein loopt, vol toeschouwers. Onder deze be vinden zich vele fietsrijders en ook dames met kinderwagens. Vroeger was dit Zwarteweg getje voor iedereen toegankelijk. Maar nu dit eens onderhanden genomen en opnieuw opge knapt is, zijn de toegangen met een paar witte paaltjes afgezet, zoodat alleen fietsrijders en wandelaars van het paadje gebruik kunnen maken. Nu gebeurt het herhaaldelijk, als des Zondags het Zwartelaantje tijdens voetbalwed strijden stampvol staat, dat motorrijders (soms met een aardig gangetje) er doorheen rijden. Daar dit natuurlijk zeer veel gevaar oplevert, zou het wenschelijk zijn, dat op Zondagen ge durende het voetbalspel een agent aldaar ge- ftationneerd werd, die het verkeer kan regelen en de brutale motorduivels noodzaken een andere weg te rijden. Reisgids Spoorwegen. De Reisgids dei Nederlandsche Spoorwgen heeft eene verbe tering ondergaan, doordat de voor- en ach teromslag zoo is ingericht, dat deze als blad wijzer dienst kan doen en dus steeds gelegd kan worden bij die pagina's, welke door de reizigers het meest gebruikt worden. De Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling BloemendaalVelsen, zal eene buitengewone vergadering houden op Dinsdag 24 October a.s., des avonds 8 uur, in Hotel Rusthoek, te Bloemendaal. De agenda luidt: Voordracht met lichtbeel den van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, over: „Reisindrukken uit onze Oost Het is thans bewezen, dat alhier een groote behoefte bestaat aan gezellige avonden of middagen voor kinderen. Dat hebben we ge zien bij de vertelavonden van Oom Jacob. De opkomst was de eerste keer zoo groot, dat een aanzienlijk aantal kinderen teruggestuurd moes ten worden, terwijl de twee laatste vertel avonden eveneens stampvolle zalen oplever den. Een paar ingezetenen is dit ook opge vallen en deze hebben daarom besloten, voor- loopig tweemaal in de week, alhier bioscoop voorstellingen te houden, en wel des Zater dags- en Zondagsmiddags, terwijl 's avonds een voorstelling voor volwassenen gegeven zal worden. Op de kindermatiné's zullen uitslui tend films gedraaid worden, die voor de jeugd geschikt zijn. Hierover later meer. Zal dan toch eindelijk de tijd komen, dat ook in Bloemendaal een weinig variatie komt en dat we in onze eigen plaats kunnen genieten van goede films? Bloemendaalsche Gymnastiek vereenlging. Vrijdag hield de B. G. V. haar vierde jaar vergadering in Hotel Vreeburg. De voorzitter opende deze vergadering met een hartelijk woord. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de B. G. V. in het afgeloopen jaar zoowel in ledental als finan cieel was vooruitgegaan. De werkende leden behaalden op gymnastiek- en atletiekwed strijden heel wat prijzen. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen en bestaat uit U. Kuneman, voorzitter, A. Cassé, secretaris, W. Pronk, penningmeester, A, Lin deman, mej. B. Kuneman, mevr. K. KokHos en mej. M. Schoone, commissarissen(essen). Het afdeelingsbestuur der heerenafdeeing wordt gevormd door U. Kuneman, voorzitter, A. Cassé, secr., W. Pronk, penn., A. Lindeman, commissaris. Het afdeelingsbestuur der dames bestaat uit mej. B. Kuneman, voorzitster, mevr. K. Kok Hos, secretaresse, en mej. M. Schoone, penning- meesteresse. In de kas-commissie werden gekozen de heeren De Jong, Schipper en v. Zadel. Als vaandeldraagster werd herkozen mevr. KunemanMastenbroek, en als commissaris van materiaal de heer Rikkerink. De uitvoe ringen werden vastgesteld1 op 9 en 16 Ja nuari 1923. Na nog enkele besprekingen over het voor turnen en het oefenen in de zaal, werd deze flink bezochte vergadering, met een krachtige opwekking tot ferm aanpakken in het nieuwe vereenigingsjaar, door den voorzitter gesloten. Atletiekwedstrijden B. G. V. Bij dezer dagen door de B. G. V. gehouden onderlinge athletische wedstrijden voor dames en heeren was de uitslag in den vierkamp voor dames als volgt: le prijs mej. B. Kuneman, 2e prijs Mej. G. Kuneman, 3e prijs mej. L. van Beem. Beste resultaten hoogspringen mej. G. Kune man 1,25 M. Verspringen mej. B. Kuneman 4,45 M. Speerwerpen mej. L. van Beem 14 M. en balwerpen mej. B. Kuneman 22 M. In de achtkamp voor heeren was de uit slag le prijs de heer Verwer, 2e prijs de heei Pronk, 3e prijs de heer P. v. d. Klinkenberg. Beste resultaten hoogspringen Verwer 1,75 M„ vérspringen P. v. d. Klinkenberg 5.75 M„ polshoogspringen P. v. d. Klinkenberg 3,05 M„ Duitsche driesprong P. v. d. Klinkenberg 11,30 M., speerwerpen W. Pronk 31,90 M., discus werpen W. van Zadel 27,90 M., slingerbalver- werpen W. van Zadel 42,80 M., kogelstooten J. Frijser 9,95 M. De wedstrijden, welke door schitterend weer begunstigd werden, hadden een aange naam verloop, de leiding was in handen van den directeur, den heer P. A. Kok, zooals altijd tot aller genoegen. BloemendaalWatergraaif .neer 60. Dat deze wedstrijd onzen plaatsgenooten zoo'n sprekende overwinning zou brengen was voor velen een verrassing. En toch is de uit slag niet geflatteerd, integendeel: met iets meer geluk had de score hooger opgevoerd kunnen worden. Als geheel viel Watergraafs meer tegen, en is het lang niet meer de ge vreesde ploeg van vroeger. De onderlinge on- eenigheid speelde een groote rol in den zwaren nederlaag, terwijl ook de zwakke leiding van den scheidsrechter deprimeerend werkte op de animo van de Amsterdammers. Intusschen pro fiteerde Bloemendaal hiervan door haar doel- gemiddelde flink op te knappen, wat op den eindstand der competitie wel eens van invloed kon zijn. De veranderde opstelling van de thuisclub bleek een groot succes, want zoowel de mid denlinie, waarin Parson als mid-half uitstekend speelde, als de voorhoede ,waar Cor Pauw de linksbinnenplaats bezette, voldeed als geheel uitstekend. Van het back-stel leek ons Kroon befer dan Bakker die zich hoeden moet voor het euvel te veel te willen doen. Reyk ver dedigde zijn doel zooals we dit van hem ge woon zijn. Kalm en zeker. Pauw en Sunter doelpuntten ieder tweemaal, Strik en Kopjes Niemann elk eens. Het tweede elftal is op den goeden weg en behield haar ongeslagen record. Nu werd Haarlem Boys het slachtoffer. Met 2—1 moes ten ze in de Bloemendaal-reservers hunne meerderen erkennen. Door deze overwinning staat ons tweede elftal No. 1 in hare afdee ling, iets wat in jaren niet is voorgekomen. Ook het vierde elftal is ongenaakbaar, en de derde uitwedstrijd werd wederom gewon nen. Ook dit elftal staat bovenaan met het fraaie doelgemiddelde van 11—4. Het is thans zaak voor beide elftallen zich op de eereplaats te handhaven, waarvoor we ze wel in staat achten. Zondag a.s. krijgen we' wederom bezoek van Amsterdammers. Thans is het T. O. G. dat den strijd aan komt binden. Als Bloemendaal haar spelvorm van j.l. Zondag bewaard heeft, ver moeten we, dat T. O. G. weinig pleizier van haar uitstapje zal hebben. Laten de witten ech ter haar taak niet te licht opvatten, want dan herinneren we even aan den 1—1-uitslag, die de hoofdstedelijken tegen V. S. V. forceerde! A. C. OVERVEEN. De Elswoutslaan is eenigen tijd geleden af gesloten geweest. Dit geschiedde in verband met de werkzaamheden aan de brug nabij den ingang van het buiten Elswout. Deze zijn nu geëindigd, de brug is weder hersteld en de laan is nog even slecht als voorheen. Waarom heeft men den weg niet meteen eens onder handen genomen? Het zou werkelijk niet over bodig zijn geweest. De Spoorlaan, de zijtak van den Zeeweg, is thans gereed. De weg ziet er keurig uit en is voor het verkeer een groote verbetering. De laan heeft echter een gevaarlijk punt en wel bij de afrastering van den spoorbaan. Daar be vindt zich een tamelijk groote bocht in den nieuw aangelegden weg, die voor het verkeei zeer veel gevaar kan opleveren, vooral daar de weg eenigszins hellend is en auto's en motorfietsen uit de richting Zandvoort komende dus zeer voorzichtig moeten zijn. Een paai waarschuwingsborden aldaar zouden niet over bodig zijn. De straten in het Tuindorp laten veel te wenschen over. Overal zijn diepe kuilen ont staan, die het verkeer zeer bemoeilijken. Ook de trottoirs zijn eens goed geweest, maar zien er thans allertreurigst uit. De toestand is wer kelijk onhoudbaar. Daarom hebben de bewo ners van bovengenoemd dorp een verzoek schrift aan B. en W. gezonden om hierin ver betering te krijgen. We twijfelen niet of het Tuindorp heeft door toedoen van B. en W. over een poosje weder goede bestrating. Ook aan den Zijlweg, nabij het Zandvoorter- pad, zullen voor de trams electrische seinlich ten worden aangebracht. Thans seint men nog met vlaggen. SANTPOORT. Zondag j.l. gaf de Santpoortsche Bioscoop combinatie een alleszins geslaagde voorstel ling. De groote zaal van „Zomerlust" was geheel gevuld. Het programma bevatte naast fraaie natuuropnamen, wereldnieuws en ko mische nummers, een drama in 5 acten, „Squibs, het bloemenmeisje van Piccadilly". De keuze van dit nummer was o. i. van dien aard (en alle aanwezigen zullen het hiermede eens zijn geweest) dat wij de combinatie kun nen' complimenteeren. Wij gelooven dan ook stellig, dat de onderneming recht van be staan heeft. De piano en het strijkje waren een niet te versmaden aanvulling, zoomede de duidelijke explicatie. De beelden werden ge lukkig niet door een gordijn van sigaren- en sigarettenrook verduisterd. Het rookverbod werd goed opgevolgd. Een gezellig bal besloot het geheel. De loodgieter en koperslager P. J. F. de Reus vierde Woensdag 18 October j.l. zijn 25- jarig jubileum als zoodanig aan het Provin ciaal Ziekenhuis, alhier. De directeur van den technischen dienst sprak den jubilaris toe, tevens boden ambtenaren en beambten hem een fraaie klok aan. Het verdere gedeelte van den dag bracht de jubilaris in den huiselijken kring feestelijk door. Eenige weken geleden schreven wij reeds over den slechten toestand waarin de Kerk- laan verkeerde. Hoopten wij, dat daarin spoe dig verandering en verbetering zou komen, tot heden te vergeefs. Zij, die verantwoordelijk zijn, schijnen er niets voor te gevoelen; het laat hen blijkbaar volkomen koud, dat ver schillende voerlieden zwoegen en tobben om met hun wagens er door te komen, terwijl de weg alle dagen slechter wordt, de kuilen alle dagen dieper worden. Ten einde raad hebben eenige belanghebbenden reeds koedekken, jute en oude tapijten gebruikt om de gaten te stoppen. Het is overbodig te zeggen, dat hier moet worden ingegrepen. St. Nicolaasfeest. De afdeelingen BloemendaalSantpoort van de S. D. A. P., Vereeniging van Spoor- en tramwegpersoneel, Ambtenaars- en werklieden- bond en de Coöperatie „Vooruitgang" hebben thans weer de handen aan het werk geslagen om, evenals het vorig jaar, een St. Nicolaas feest te organiseeren voor de kinderen van hunne leden. Getracht zal worden hiervoor de groote zaal van Hotel „Velserend" beschikbaar te krijgen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd ons dorp opgeschrikt door het geroep van brand. Het bleek dat de brandstoffenbergplaats van den heer Witteman in lichte laaie stond. De noord-oosten wind maakte dat ook spoedig de hooischuur en stal van den heer Braams werd aangetast zoodat het één groote vuurzee werd. 1 '|fl De brandweer was er spoedig bij en door hun flink en doortastend optreden is zeer zeker voorkomen geworden dat de beide woonhuizen ook werden aangetast. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. Naar wij vernemen was alles verzekerd, zoo wel bij Witteman als bij Braams alleen lagen de brandstoffen in een ander gebouw dan de polis aangeeft. Indien het een flinke maatschap pij is dan vreezen wij niet of de heer Wittemari zal wel worden uitbetaald. T O O N E E L. Prinses Marsepeintje. Zondag 22 October zal mevrouw Hopman Kwast met hare leerlingen het winterseizoen openen in den Stadsschouwburg te Haarlem, met een der nieuwste sprookjes-operettes. Op gevoerd zal worden „Prinses Marsepeintje, of de Verjaardag van den Koning", met soli. Verder een Spaansche Tambourijndans. Aan de opvoering is alle zorg besteed. Wij vertrouwen dat het mevrouw Hopman- Kwast dezen middag niet aan belangstelling zal ontbreken. De Glimlachende Mevrouw Beudet trok Woensdag 1.1. de volle aandacht van de he laas in geringe getale opgekomen belangstel lenden. Ofschoon de innerlijke waarde van dit stuk mij niet bijster hoog voorkomt, werd er door het knappe spel van mevrouw Betsy RanucciBeekman en den heer Const, van Kerckhoven Jr., iets van beteekenis van ge maakt. Ook in deze Fransche tragi-comedie doch misschien meer nog in de daarop vol gende opvoering van De Twee Pierrots, de geestige fantasie van Edmond Rostand, door J. K. Reusburg zoo voortreffelijk in het Neder- landsch vertaald, gaf Comoedia wederom blijk tot de eersterangs-gezelschappen te behoo- ren. Inzonderheid gaat door het goede samen spel van dezen troep kracht uit. Mevrouw Mien van KerckhovenKling, wier verschij ning zich voor deze rol buitengemeen goed leent, was een allerinnemendste Colombine. ONTVANGEN TIJDSCHRIFTEN. „De Nieuwe Gid's' van October geeft het vervolg van Jac. van Looy's „Jaap". Mr. D. Spanjaard zet zijn studie over „Shelley, de dichter der universeele liefde," voort en Wil lem Zimmerman zijn roman „De schoone een- heidsdroom". Van Felix Timmermans het vervolg van „De Pastoor, uit „Den Bloeijenden Wijn- gaerdt des Heeren". De oude dichter W. L. Penning heeft onder den titel „Snippers" kleine gedichten bijgedragen; Willem Kloos een „Levensoverpeinzing" in verzen. Ook Hé lène Swarth P. C. Boutens hebben verzen afgestaan. Frans Erens bespreekt Karl Huszar's boek2 „De dictatuur van het proletariaat in Hon garije", uit welke bespreking wij de volgende van Huszar aangehaalde woorden oppikken: „De omkoopbaarheid, het despotisme en de ellende tijdens het bolchewistisch tijdperk zijn zonder voorbeeld in de wereldgeschiedenis". Henriëtte Mooy verhaalt van „Een morgentje te Napels". Willem Kloos noemt de strooming voor het afschaffen van het onderwijs in de oud-Grieksche taal „een gevaarijk teeken des tijds" en motiveert zijn stelling in een uitvoe rig artikel. Dr. K. H. E. de Jong kondigt een boek van Prof. Messer aan: „Erlauterungen zu Nietsches Zarathustra", welk boek Dr. de Jong warm ter lezing aanbeveelt aan allen die zich voor Nietzsche's philosophie interesseeren. In 't kort vat Dr. de Jong in zijn aankondiging samen hetgeen Prof. Messer in zijn „Erlaute rungen" over Nietzsche's „bovenmensch" en over diens „eeuwige wederkomst" schrijft. Ten slotte nog bevat dit nummer van „De Nieuwe Gids" een binnenlandsche staatkundige kroniek, een buitenlandsch overzicht en de bibliografie. H. B. Wij ontvingen een nieuwe brochure van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Dit boekje is bedoeld als een propaganda geschrift, en dat is het dan ook. Weliswaar is er reeds veel geschreven over het nut en de resultaten van Kinderherstellings- en Vacantie kolonies, doch het lijkt ons toch zeer juist dat in dezen tijd van malaise, nu er zooveel beur zen gesloten blijven, een krachtige poging

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 6