Plaatselijk Nieuws. J. G. W. v. d. POL Jr. VICTOR! A WATER „BRONSTEE" sluiten en de volgende motie in stemming te brengen: De Raad der Gemeente Bloemendaal, ken nis genomen hebbende van het door de raads leden, de heeren Schuiz en Noorman, bij H.H. Ued. Staten van N.-Holland ingediend adres inzake annexatie; constateert dat in dat adres onjuiste voorstellingen zijn gegeven en is van oordeel dat het getuigt van weinig kennis van zaken, kortzichtigheid en gemis aan plichts besef, spreekt zijne afkeuring uit over de han delwijze van genoemde raadsleden; betuigt adhaesie aan het desbetreffend schrijven van B. en W. aan Heeren Ged. Sta ten, d.d. heden (naschrift op het gevoelen van den Raad) en gaat over tot de orde van den dag. De Voorzitter antwoordt dat zulks niet gaat en geeft het woord aan den heer Schuiz. De heer Schuiz heeft met eenige ver bazing kennis genomen van de verontwaardi ging van de elf heeren. In de besloten zitting is duidelijk door spr. uiteengezet welke hou ding door hem en den heer Noorman inzake de annexatie werd ingenomen. En het adres thans aan Ged. Staten verzonden is in hoofd zaak gelijk aan het toen door hen ingenomen standpunt. Van het begin af is door hem aan gedrongen op openbare behandeling van de annexatie-kwestie. Echter tevergeefs. In de be sloten zittingen is er door hem ten sterkste op aangedrongen dat in het rapport ook de meening der minderheid op de een of andere manier tot uiting zou komen. Dit is echter geweigerd, ja zelfs de eindstemming over het rapport werd in besloten zitting gehouden. Daardoor werden wij gedwongen een anderen weg in te slaan, hetgeen in de laatste zitting dan ook door ons is medegedeeld. Wat nu betreft het antwoord van B. en W. op hun adres zij het mij vergund in de eerste plaats een verzuim onzerzijds te herstellen, n.l. dat door een misverstand een exemplaar van het adres aan B. en W. eerst 6 November ver zonden is. Naar aanleiding van de opmerkingen van B. en W. waarin zij bestrijden onze opvatting dat de annexatie de zweep is geweest zou ik enkele deelen uit een artikel van den heer v. Kessel in het Bl'daalsch Weekblad van 12 Aug. j.l. willen voorlezen: Reeds in het eerste stadium van den woning bouw in 1913 begon het, en sedert zijn wo ningzoekenden en bewoners de dupe geworden. Het gemeentebestuur stelde zich toen reeds op het standpunt: woningbouw voor de min dere standen is in Bloemendaal niet noodig. Vandaar dat de bouw van het z.g. .Tuindorp meer dan twee jaar werd opgehouden, wat een bedrag van pl.m. f 150.000 kostte door dat de bouwprijzen in dien tijd enorm waren gestegen. Toen echter het annexatie-spook opdoemde, was dit standpunt door het gemeentebestuur niet langer te houden en moest men ten slotte nood gedwongen tot den bouw overgaan. Hieruit blijkt niet alleen dat het annexatie- spook de stuwkracht is geweest maar ook hoe door de slechte medewerking van B. en W. hier f 150.000 te loor gingen. Toch worden deze woningen door B. en W. aangehaald als voorbeeld hoeveel Bloemendaal voor arbeiderswoningen gedaan heeft. Spreker leest verder voor: Door den drang der omstandigheden en niet het minst door die der annexatie zijn verschil lende middenstands- en arbeiderswoningen tot stand gekomen. Maar zeer zeker nog niet vol doende, anders zou de minister de voorschot- verleening voor Bloemendaal wel hebben stop gezet en het tegendeel is waar. De vereeni- ging Bloemendaal-Noord heeft nog toezegging van den minister voor voorschotten, maar moet eerst bij het gemeentebestuur komen om bouw grond. Dit is natuurlijk op Bloemendaal met een klein beetje goeden wil te vinden. Aan ,,'t Huis" te Bloemendaal welken gronden in het bezit van de gemeente zijn, en die ook worden verkocht voor middenstandsbouw was ook plaats geweest voor arbeiderswoningen al had men ze aan de middenstandswoningen laten grenzen. Maar neen, het gemeentebestuur ziet een klein kansje om zich van de woningbouw af te maken en weigert den grond aan Bloe- mendaal-Noord met het argument, dat is geen plaats voor arbeiders, die ontsieren de geheele omgeving, ze kunnen grond krijgen aan de Rampenlaan. Deze woningen zouden zijn voor de meer dan 100 menschen die allen in het noordelijk deel van de gemeente werkzaam zijn. Deze arbeiders moeten zich dan maar ter wille van het gemeentebestuur de moeite ge troosten twee maal per dag ongeveer een af stand van 1 uur gaans af te leggen en altijd des avonds den warmen maaltijd te gebruiken, terwijl dit als regel in de arbeidersgezinnen des middags gebeurt. Men ziet, het is de gewo ne manier van optreden. Onophoudelijk komen nog menschen bij het bestuur, maar het staat tegenover een derge- MA1SON HETTY, Groote Houtstraat 126, Telef. 1760, HAARLEM HANDSCHOENEN, SOKKEN EN KOUSEN WOLLEN EN ZIJDEN SHAWLS lijke manier van optreden onmachtig en moet de menschen onverrichterzake naar huis zen den. Zié hier eenige staaltjes van de medewer king van het gemeentebestuur van Bloemen daal inzake de voorziening van Volkshuisves ting en de weinige waardeering voor den ar beid van de besturen der woningbouwvereni gingen. Uit het aangehaalde blijkt duidelijk dat an nexatievrees wel degelijk de stuwkracht is geweest zegt spreker verder. Op een interruptie van den heer Laan wat de overige leden hiermede te maken hebben wijst spreker er op dat dit art. 12 Augustus j.l. verschenen is, maar geen der Raadsleden daarna ertegen geprotesteerd hebben, ook de heer Laan niet. Vervolgens zegt spreker dat verschil van meening mogelijk is over de vraag of Bloe mendaal al of niet aan Haarlem is vastgegroeid. Dit zullen Gedeputeerden het best ter plaatse kunnen beoordeelen. Verder wijst spreker er op dat er altijd nog pl.m. 300 gezinshoofden buiten de gemeente waar zij werkzaam zijn wonen terwijl er ver der op wordt gewezen dat bij de kapitaal krachtigen de verhouding precies tegenover gesteld is. Wat nu de opmerkingen van den heer Laan, van Kessel en anderen aangaat wijst spreker er op dat het cijfer van 80% tegenstanders van anttexatie door den heer Laan genoemd accepteerende, de minderheid in den Raad dan door 2 vertegenwoordigers nog te zwak ïou zijn uitgedrukt. Uitvoerig gaat spreker verder op het betoog van den heer v. Kessel in en wijst hem er op dat bij de verkiezingen zeer tot zijn leedwezen juist door de samenvoeging van den heer v. Kessel met zijn partijgenooten op een lijst een uitspraak over woningbouw niet te krijgen is. Tot slot zegt spreker dat het een goedkoope aardigheid is hier een motie aan te nemen als door den heer de Roo van Alderwerelt gesteld. Het resultaat zal echter niet anders zijn dan dat spreker en zijn partijgenoot in hun hou ding volharden en de motie naast zich neer leggen. Ernstig prostesteeren zij tegen de conclusie dat zij hunne belofte indertijd afgelegd niet zouden zijn nagekomen. Zij zijn met hun gewe ten ernstig te rade gegaan hoe hun houding in deze moest zijn, maar zij blijven bij hunne meening dat een gemeente die niet wil zorg dragen voor de huisvesting van de binnen haar grens werkzame arbeiders geen recht van bestaan heeft,, zoodat alleen wanneer de houding van den Raad ten deze geheel ver anderd er mogelijk aanleiding bestaat ook onze houding te herzien. Nadat de heeren Laan en v. K e s s e 1 nog een paar opmerkingen hadden gemaakt sluit de Voorzitter de discussie en stelt voor over te gaan tot stemming over de motie van den heer de Roo van Alderwerelt. De heer v. Kessel vindt deze motie te scherp en meent dat voldoende bereikt wordt met het antwoord van B. en W. In ieder geval zou hij de zinsnede betreffende het plichtsgevoel wel willen laten vervallen. De heer Born water heeft ook be zwaren tegen deze motie. Na nog een paar opmerkingen wordt deze ingetrokken en het antwoord van B. en W. met 10 tegen 2 stemmen, die van de heeren Schuiz en Noorman, aangenomen. De Voorzitter sluit daarop de ver gadering. BLOEMENDAAL. De firma Ant. Cassee 6c Zn. zal binnenkort haar behangerszaak belangrijk vergrooten. Het woonhuis van den heer Cassee zal gesloopt worden, en hiervoor in de plaats komt, een winkelhuis. De nieuwe winkel zal, naast de bestaande gebouwd, door het verwijderen van den muur met de oude een geheel vormen. De leerlingen van de Gem. M. U. L. O. school aan den Vijverweg, hebben een groot aantal pakjes gemaakt inhoudende kleeding- stukken enz. voor het Stads-Editie-kleeding- fonds. De arme kindertjes zullen zeer zeker de vele cadeautjes dankbaar aanvaarden. De leer lingen van bovengenoemde school hebben hier mede een goed werk verricht. Bij een gehouden examen voor lager onder wijs is geslaagd onze plaatsgenoote Mej. .1. C. Tit. Onder de reizigers van de éénmanswagens heerscht ontevredenheid. Het schijnt voor te ko men, dat personen, die zich hebben gehaast om de tram nog te halen, vlak bij den wagen zijn en deze dan nog voor hun neus weggaat. Schreeuwen of roepen baat niet, daar de wagen voerder-conducteur onverbiddelijk is en de tram niet meer laat stoppen. Ook klagen sommige reizigers, die bij een halte staan wachten en bij nadering der tram de wagenvoerer een wenk geven om stil te houden, dat deze soms doorrijdt en de reizigers laat staan. Hdt komt ons onjuist voor, in dezen het trampersoneel uitsluitend de schuld te geven. De wagenvoerder-conducteur heeft order op tijd te vertrekken en op tijd aan te komen. Er is een controleklok op zijn wagen geplaatst. Nu ligt het voor de hand, dat als er bij ver schillende haltes menschen instijgen, die allen een kaartje moeten hebben en waarvan som migen (dit gebeurt nog maar al te veel) geen gepast geld bij zich hebben, dit allemaal op houdt. Als alles tegenloopt moet de tram ook nog voor de spoorboomen wachten. Er zit dan voor de wagenvoerder niets anders op dan ach ter elkaar door te rijden, zoodat hij de ver loren tijd kan inhalen. Zijn de eenmanswagens voor de maatschap pij een bezuinigingsmaatregel, voor het tram personeel schijnt deze nieuwigheid geen onver deelde verbetering. De reinigers moeten er ook nog aan wennen. Zelfs een kind weet, dat men bij het ver keer rechts moet houden. Toch zijn er helaas nog vele volwassenen die zich aan dezen regel niet storen. Dinsdagmorgen reed een jong- mensch, van Haarlem afkomende, den Kinheim- weg op aan den linkerkant van den weg. Na bij de houtzagerij zag hij eensklaps een fiets rijder om den hoek op zich afkomen. Aan stop pen of uitwijken viel niet meer te denken: •het gekraak van staal en het vallen van twee lichamen in den modder was het droeve ge volg van 's mans fout. Nadat beide slachtof fers hun rijwielen die als in een elkaar ge- wrommeld papier een eind verder lagen, met veel moeite uit elkaar hadden gehaald, diende de onschuldige partij zijn aanrijder een fink pak slaag toe. Het jongmensch heeft voor zijn linksrijden een gevoelige les gehad en zal voortaan wel den rechterkant van den weg houden. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 16 November 1922 des middags twee uur, op het raadhuis te Overveen. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing van bepalingen der Bouwver verordening. 3. Beschikking uit den post „Onvoorziene Uitgaven" ten behoeve van de „Crisis courant". 4. Vaststelling verordening ex art. 4 lid 1 der Hinderwet ten behoeve van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. 5. Adres van Van Maren om ingebruikname van gemeente grond. 6. Aanvrage crediet van f 3000.voor ver betering van den Zilkerweg. 7. Aangaan kasgeldleening 1923. Onze plaatselijke bioscoop is er. Zaterdag middag en Zondagmiddag 2 uur zullen er voor stellingen worden gegeven voor kinderen, waarvoor het volgende programma is samen gesteld: 1. Kijkjes in een aardewerkfabriek; 2. Sammy houdt niet van werken; 3. Het Princesje en de zeven zwanen, (sprookje naar Hans Andersen). Op beide dagen des avonds 8 uur zullen de volgende films vertoond worden: 1. Schoon heidswedstrijd; 2. Kijkjes in een aardewerk fabriek; 3. De Negerhut van Oom Tom; 4. Levensstrijd. De beide programma's zijn, zooals reeds uit de titels is op te maken, met zorg samengesteld en er is door de ondernemers rekening mede gehouden dat zij in hoofdzaak voor een pu bliek zullen draaien dat nogal hooge eischen stelt. Op een dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering van „de Vereeniging van Gs- stichtsartsen", werd besloten deze vereeniging als zelfstandige organisatie op te heffen en zich als „Gestichtsartsen-organisatie" aan te sluiten bij de „Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der geneeskunde"; als Secretaris werd verkozen dr. Stuurman van het Prov. Ziekenhuis alhier. Men Is thans druk in de weer om den toe gang tot het Prov. Ziekenhuis te veranderen. De inrijlaan wordt aanmerkelijk verbreed, ter wijl het voorplein eveneens verruimd wordt. De ronde gazons van voorheen vervallen hier door; de nieuwe krijgen meer rechthoekvor- men. Of deze verandering verfraaiing zal op leveren betwijfelen wij, echter het verkeer daar ter plaatse zal er ten zeerste mede ge diend zijn. Bloemendaal Sloterdijk 00. Het is Sloterdijk gelukt Bloemendaal in haar overwinningsreeks te stuiten. Wel was Bloe mendaal bijna den geheelen wedstrijd ster ker, maar de Amsterdamsche verdediging, speciaal de rechtsback speelde schitterend, en brak eiken Bloemendaal-aanval, hoe goed ook opgezet. Tot overmaat van ramp werd Bloe mendaal links-binnen, een der meest tactische voorhoedespelers in de tweede helft onklaar, waardoor hij verder maar wat mee passa gierde. De aanvalslinie der bezoekers presteerde Voor Burgertimmerwerk ls hetbesteadres: Bloemend, weg, Tel. 22315. SANTPOORT STATION heel weinig. Was het hieraan misschien te wijten, dat de verdediging der witten in de malaise deelde? Ze was ten minste lang niet zoo op dreef als tegen Kennemers en T.O.G. en het lag ook meer aan de geringe capacitei ten van de Sloterdijk-aanvallers dan aan den goeden vorm van de verdedigers der tegen partij, dat er niet een of meer gaten in het Bloemendaal-net geschoten werden. Reijk had een kalmen middag. Slechts eens moest hij zijne talenten toonen, 't welk hij op keurige wijze deed, door een vrijen schop even buiten 't strafschopgebied aan Sloterdijk toegekend, onschadelijk te maken. Zijn collega aan de overzijde had het even min druk door 't prima werk zijner back's. We zijn van meening, dat het maar gelukkig voor hem was, want bij 't verwerken der enkele schoten, die hij te behandelen kreeg, maakte hij geen bijzonder soliden indruk. Jansen was overgelukkig met het schieten; voor half twee belandde een hard en goed geplaatst schot in 't zijnet, terwijl na de rust een diagonaal schot juist de bovenlat raakte. Wel maakte vlak voor 't einde Kopjes Nie mann een doelpunt bij een doelworsteling voor het Sloterdijk-doel, maar dit werd door bui ten spel staan van Sunter zeer terecht gean nuleerd. Scheidsrechter Huntelerslag leidde uitstekend en tot genoegen van beide partijen. Evenals in Amsterdam had ook thans de wed strijd een aangenaam verloop en hebben de gasten en hun supporters hier een goeden in druk achtergelaten. Nu Sloterdijk ingespeeld raakt, blijkt het dat ze zich aan 't derde klas-spel volkomen weet aan te passen Wij gelooven dan ook, dat nog menige club tegen haar zal struikelen, en ze in ieder geval voor verrassingen in onze af- deeling kan zorgen. Het hier geleverde spel was zeker eenige klassen beter dan het in Sloterdijk vertoonde. Met dit al is „Bloemendaal" een kostbaar puntje kwijt, waar V.S.V. echter een onver wachte en sprekende nederlaag tegen de Ken- nemers leed, staan onze plaatsgenooten thans, zooals uit onderstaande competitiestand blijkt, bovenaan. Het is thans zaak om op die plaats te blijven. Zondag a.s. de return-wedstrijd tegen H.S.V. in Haarlem, een ontmoeting met voetangels en -klemmen. Wel heeft H.S.V. nog niet veel gepresteerd, maar 't is een traditie, dat zij tegen „Bloemendaal" stdeds haar ui terste best doet. Bloemendaal speelt met de gewone opstelling, uitgenomen C. Pauw, die door G. Metz vervangen wordt. Wij verwach ten veel supporters. Ons tweede elftal kwam met een overwinning thuis van den Schoterweg, een inderdaad keu rige verrichting. Voor Zondag staat een moei lijken uitwedstrijd tegen Hillinen te Hillegom op 't programma. Good luck reserves! Het derde elftal ging op den ingeslagen weg voort en sloeg Haarlem Boys 3 met 31. Zon dagochtend aan den Brederodeweg tegen Schoten 4. Wij kunnen ieder aanraden daar eens te gaan kijken, alleen het spel van Je rechterwing is de moeite al waard. Bloemendaal 4 gaat bij H.F.C. te gast met een sterk elftal. We verwachten, dat deze vierde uitwedstrijd tevens de vierde overwinning op levert, wat noodig is, om in „the running" te blijven! De stand der derde klasse C is thans: Clubs: Bloemendaal 7 5 1 1 11 17—3 1.57 V.S.V. 6 4 1 1 9 9—5 1.50 Sloterdijk 5 2 2 1 6 5—2 1.20 Kennemers 6 2 2 2 6 8—9 1.— T.O.G. 7 l 4 2 6 1014 0.86 Watergraafsmeer 6 2 1 3 5 7—14 0.84 H.S.V. 6 1 >1 4 3 5—10 0.50 E.D.W. 5 1 0 4 2 9—13 0.40 A. C. ALLERLEI. Verkeerd begrepen. Een schoolmeester, bezig met de aardrijks kunde van Zeeland, vroeg, terwijl hij op de kaart de plaats Kruiningen aan wees: „Jan, welke plaats is dit?" Jan wist het niet. Om hem te helpen, wees de meester op de kruin van zijn hoofd. Jan vatte dit verkeerd op en antwoordde: „Krabbendijke, meester!" Toen de onderwij zer ontstemd was over het misverstand, wilde een ander het goed maken en hielp hem van den wal in de sloot door te zeggen: „Wemel- dinge, meester!" Nieuwe postzegels. Binnen eenige maanden is de uitgifte te verwachten van nieuwe 1, 2, 2'/j en 4-cents postzegels. De cliché's hiervoor zijn reeds in bewerking. OBERLAHNSTEIN is het moderne tafelwater, tot in het kleinste plaatsje van Nederland verkrijgbaar. Het is anders dan sodawater of spuitwater, wie het kent, gebruikt geen ander tafelwater. MODELMELK KARNEMELK YOGHURT HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 12 EN 2 - 5.30 UUR

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 2