TWEEDE BLAD „Help U Zelf' „Bloemendaalsch Weekblad Zaterdag 18 November '22. Raadsoverzicht. Plaatselijk Nieuws. Heden verschenen: No. 46. Met een ernstig gezicht trokken we er de vorige week Donderdag op uit om getuige te zijn van een belangrijke zitting, zij het dan ook voor slechts één te behandelen punt, n.l. Behandeling adres van eli raadsleden naar aanleiding van het schrijven der heeren Schulz en Noorman aan Gedeputeerde Staten, inzake de annexatieplannen. Elf tegen twee, om nog maar te zwijgen van Burgemeester en Wethouders. En aangezien over hun houding niet behoeft te worden ge zwegen, daar toch in het door hen gepubli ceerde „naschrift op het gevoelen van den Raad van Bloemendaal omtrent het wetsont werp tot wijziging der gemeentegrenzen!' zeer duidelijk hun meening wordt weergegeven, n.l. „dat zij daarvan d.w.z. van het adres der heeren Schulz en Noorman met leed wezen en verontwaardiging kennis genomen hebben, kunnen wij veilig aannemen dat de verhouding was: veertien tegen twee. Vecht daar maar eens tegen. Er was dus wel aanleiding om een ernstig gezicht te zetten. En wij waren de eenigen niet. Ook de raadsleden, en vooral niet te ver geten het Dag. Bestuur, waren doordrongen van den ernst waarmede deze zaak diende te worden behandeld, zoodat ook hun aangezich ten een afspiegeling gaven van wat er in hun verontwaardigde zielen omging. Aan alles komt echter een eind. Ook aan den ernst. Bij de opening van deze gewichtige bijeen komst zette de Voorzitter uiteen waarom de heeren waren bijeengeroepen: hierna stelde hij de heeren raadsleden in de gelegenheid hun zeer bezwaarde harten te luchten. De heer Laan verklaarde, als eerste onder teekenaar van het verzoek aan den Voorzit ter gericht, om onmiddellijk, althans zoo spoe dig mogelijk, een vergadering uit te schrij ven, in een drietal punten wat hen had bewo gen bovengenoemd verzoek te doen. Het was om hun diepe verontwaardiging uit te spreken over den inhoud van het adres, hetwelk door de heeren Schulz en Noorman was gezonden aan Gedeputeerde Staten en waarvan z.i. de inhoud in strijd was met de waarheid. Zijn betoog was zeer zakelijk en met de noodige zorg opgesteld en het maakte blijk baar een goeden indruk op de aanwezigen. Aan het slot van zijn rede werd die goede indruk eenigszins weggenomen door de vol gende woorden: „Ter eere van B. en W. dient echter te worden gezegd dat zij iedere aanvraag d.w.z. aanvragen van Woningbouwvereenigingen om grond en subsidie voor den bouw van arbei ders- of middenstandswoningen aan een degelijk onderzoek hebben onderworpen, waar bij wel eens is gebleken dat niet iedere aan vraag voor inwilliging vatbaar was." De aangezichten veranderden van uitdruk king. De heer Laan die er anders niet voor te vinden is een soort éénïieidsfront te vormen met het Dag. Bestuur, meende nu eens van die gewoonte te moeten afwijken, met het re sultaat dat op de ernstige gezichten van het Dag. Bestuur blijmoedige trekkenverschenen en enkele raadsleden een gezicht zetten, alsof zij wilden zeggen: „Nu moet ie geen onzin gaan vertellen". De tweede spreker, de heer Bornwater, brengt ook zijn bezwaren naar voren, alleen de loftuitingen aan het adres van Burgemeester en Wethouders bleven achterwege. De derde spr., de heer v. Kessel tapte voor dezen keer ook eens uit een ander vaatje dan hij gewoonlijk doet. Uit zijn betoog hebben wij kunnen opmaken, dat op het beleid van Burge meester en Wethouders niet zooveel is aan te merken, als wij in verscheidene zittingen hebben mogen vernemen uit zijn mond of heb ben kunnen lezen van hem in dit blad. Zijn mededeelingen of bekentenissen waren van dien aard dat aller aangezichten opvroo- lijkten en van den ernst, welke zij zich had den voorgenomen te zullen handhaven tot het bittere einde toe, was niet veel meer te be speuren. Behalve dan van de heeren Schulz cn Noor man. De eerste trok een gezicht waarop te lezen stond: „Wacht maar vrind, straks krijg ik je wel", de tweede scheen onthutst en geloofde blijkbaar niet dat Van Kessel aan het woord was. Nadat de heêr Van Kessel de twee heeren den raad had gegeven om voortaan zulke aar digheidjes op te zouten en te gebruiken bij de verkiezingen, kwam de heer Hogenbirk aan het woord. Zijn betoog was niet meer dan een aansluiting aan hetgeen door de vorige sprekers was gezegd en bracht derhalve in den gemoedstoestand geen verandering. Na hem de heer de Roo van Alderwerelt. Deze wilde spijkers met koppen slaan. Naar de gezichten te oordeelen scheen men hiervan toch ook niet gediend te zijn. De heer de Roo van Alderwerelt stelde toch niets minder voor dan gewoonweg de discussies te sluiten en de heeren Schulz en Noorman dus niet aan het woord te laten. Voor spreker bestonden de heeren als raads leden al niet meer. De volgende motie werd door spreker voorgesteld om in stemming te worden gebracht. De Raad der gemeente Bloemendaal, ken nis genomen hebbende van het door de raads leden, de heeren Schulz en Noorman, bij H.H. Ged. Staten van N.-Holland ingediend adres inzake annexatie; constateert dat in dat adres onjuiste voor stellingen zijn gegeven en is van oordeel dat het getuigt van weinig kennis van zaken, kort zichtigheid en gemis aan plichtsbesef; spreekt zijn afkeuring uit over de handel wijze van genoemde raadsleden; betuigt adhaesie aan het desbetreffend schrij ven van B. en W. aan H.H. Ged. Staten, d.d. heden (naschrift op het gevoelen van den Raad) en gaat over tot de orde van den dag. Dat was, plat uitgedrukt, een paardenmiddel. Laten we in een motie het schuldig uitspre ken en de veroordeelden verbieden zich te verdedigen. Dat zou wel heel erg gemakkelijk geweest zijn, maar of het Bloemendaalsche publiek zich bij die uitspraak tevreden zou toonen is een vraag die wij nog niet gaarne bevesti gend durven beantwoorden. De Voorzitter liet zich gelukkig niet van de wijs brengen en gaf het woord aan den heer Schulz. De heer Schulz verklaarde niet veel te be grijpen van de houding welke de heeren tegen hem en den heer Noorman hadden ingenomen en uit zijn woorden was zoo ongeveer op te maken dat er z.i. nogal comedie werd gespeeld in deze vergadering. Dat de heer v. Kessel niet aan de zijde stond van de heeren Schulz en Noorman, hoewel hij als het woningbouw betrof in de meeste ge vallen tegenover de meeste raadsleden en het Dag. Bestuur staat, hebben wij in de rede van den heer Schulz kunnen hooren. Als een handig redenaar bestreed deze spre ker den heer v. Kessel door enkele stukken voor te lezen uit diens betoog in ons blad van 12 Augustus j.l. Men was weliswaar niet erg gediend van die „oude kost" doch daar stoor de deze spreker zich al heel weinig aan en hij durfde zelfs beweren dat deze kost niet oud was. Nu, smaken verschillen, doch ook opvattingen over oud of niet oud kunnen ver schillen. Wij meenden ook werkelijk dat ie iemand wel mocht herinneren aan een uit spraak van negen weken terug als zijnde niet verouderd. Aan het èind van zijn rede gekomen protes teerde spreker met verheffing van stem, te gen de conclusie als zouden zü gewetenloos gehandeld hebben. Terdege, zegt spreker heb ben wij naar ons beste kunnen gehandeld en daarbij ons geweten geraadpleegd. Na deze rede een moment van stilte. Men raadpleegde z'n geweten. De Voorzitter vroeg stemming over de mo tie van den heer de Roo van Alderwerelt. Geen stemming zegt de heer v. Kessel, hij is te scherp. Geen stemming zegt de heer Bornwater, zóó ernstig bedoelde ik het niet. Geen stemming zegt de rest. Waarop de motie werd ingetrokken. De heeren Schulz en Noorman zijn naar huis gegaan met tevreden gezichten. Opmerker. BLOEMENDAAL. De Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde afd. BloemendaalVelsen zal op Dinsdag 21 November a.s. des avonds 8 uur een ledenvergadering houden, in hotel „Vree burg". De agenda luidt: 1. Louis Pasteur 1822 1922. Inleider Dt. W. Posthumus-Meijjes. 2. Notulen en ingekomen stukken. 3. Verslag van de Alg. Vergadering te Utrecht. 4. Me dedeelingen en Bestuursverkiezing. 5. Vervolg van de voordracht van den heer R. Muyen over: „De vijanden der planten". 6a. De eik als laanboom. 6b. Stormschade bij boomen. Inleider de heer W. Beunder. 7. Welke boo men worden het meest door den bliksem ge troffen? Inleider de heer D. Kuiper. 8. Vra- genbus. Rondvraag. Uit een getal candidaten in de vacatures voor ouderlingen in de Geref. Kerk alhier zijn gekozen de heeren N. W. Wamsteker, H. van Riessen Gzn. en G. Meppelink. Volksbond tegen Drankmisbruik. Deze vereeniging, waarvan hier ter plaatse een afdeeling gevestigd is, heeft het voornemen binnenkort een beroep te doen op de offer vaardigheid der personen die inzake de drank bestrijding haar standpunt innemen. In verband daarmee verzoekt de afdeeling alhier ons op name van het volgende: Sedert 1875, het jaar zijner oprichting, dient een werkprogram den Bond tot richtsnoer, waarvan wij hier het een en ander laten vol gen, aan de hand van een kortelings uitgege ven brochure, welke op aanvraag franco aan belangstellenden wordt toegezonden. Aller eerst heeft de Bond studie- en kleinere ge schriften uitgegeven, waarin op de gevaren van misbruik wordt gewezen; en doet voor drachten en cursussen houden over de wer king van alcohol op lichaam en geest. De Bond, er op uit om de verleiding tot drankgebruik te beperken, streeft naar op richting van drankvrije wacht-, schaft- en verenigingslokalen schippersbeurzen, en tracht koffietenten, -wagens en kiosken op markt- e.a. plaatsen te doen verrijzen. In deze lijn ligt ook het streven naar beper king van het aantal verkoopplaatsen van sterken drank. Verder ijvert de Bond, die terecht inziet dat: onmenschwaardig, -behuisd- zijn; weinig zorgzaam bereide spijzen; het doorbrengen van den tijd in leidigheid, niet zelen oorzaak zijn van drankmisbruik, voor: betere woningen en verhooging der gezellig heid daarvan: goed kookonderwijs; beoefening van huisvlijt, nuttige en fraaie handwerken enz. Waar ook 'smenschen moreele, geestelijke en physieke verheffing op zich zelf tot de middelen behoort, waardoor de Bond zijn doel tracht te bereiken, bevordert hij de op richting van boekerijen, leeszalen, bedoeken der Volks-Universiteit, de kennis van vreemde talen, boekhouden, muziek, zang, tooneel. In dit verband dient gewezen op enkele zeer goede en degelijke uitgaven (leesboeken, too- neelspelen als anderszins). Zoo zou de Bond ook ongetwijfeld zijn roe ping miskennen, als hij niet bevorderde de lichamelijke opvoeding en alle goede sport. Liefde voor de natuur kweekt de vereeni ging aan door Floralia en bebouwing van volkstuintjes voor te staan. Dat ook veredeling van volksvermaken op het werkprogram staat, behoeft geen betoog. In het tweemaandelijksch orgaan, dat den leden gratis toegezonden wordt, verschijnt menig artikel, aan den drankstrijd, binnen en buiten de grenzen gewijd. De afd. hier ter plaatse houdt cursussen in huisvlijt, nuttige en fraaie handwerken. In de week van 20 t/m 25 November zal het bestuur der plaatselijke afdeeling de leden werving ter hand nemen. Mogen zij, die nog niet bij de vereeniging zijn aangesloten en haar beginsel zijn toegedaan, tot haar gelede ren toetreden! OVERVEEN. Ongeluk. Bij het lossen van materiaal voor het ophoogen van de bouwterreinen aan den Julianaweg had de werkman G. Dedding uit Vogelenzang, Woensdagmiddag het ongeluk met zijn voet tusschen de rails bekneld te raken. Nadat Dr. Bos uit Overveen het voor- loopig verband had gelegd, werd de man per rijtuig naar zijn woning gebracht. AERDENHOUT. Wij lezen in de Stads-Editie der Opr. Haarl. Crt. dat in het kleine expositiezaaltje ten huize van den heer en mevr. Frensel—Wege ner een expositie wordt gehouden van schil derijen van Gerard Westerman. Reeds vroeger heb ik er op gewezen schrijft R. dat het hoogst artistieke milieu van mevr. Frensel—Wegener zich zoo uitstekend leent voor het bewonderen van moderne kunst-uitin gen. Ik schreef dat onlangs naar aanleiding van een expositie van batik-werk, doch hoe zeer ik ook dit milieu bewonder, ik moet toch bekennen, dat het voor het lentoonstellen van schilderijen zich niet geheel en al leent. Wel komen deze er artistiek uit, maar het feit dat voortdurend 't kunstlicht branden moet, maakt het juist en zuiver beoordeelen zeer moeilijk. Waarschijnlijk echter zal bij helder zomer weer dit inconvenient niet bestaan. Met het grootste genoegen echter heb ik kennis met het werk van Westerman gemaakt. Vooral zijn paarden zijn buitengewoon goed en uit deze werken blijkt een groote liefde voor dit edele dier. Vooral het sprookjesach tige stuk „Manenacht" is in dit opzicht zeer bijzonder van compositie. Op den voorgrond een kloek geschilderde paardenkop en op den achtergrond een zwarte paardenfiguur, het ge heel in mystiek maanlicht gehuld. Dit is een diepgevoeld en liefdevol geschilderd werk, dat m.i. tot het beste van het aanwezige behoort. Ook het „Doode Paard" is een vlot en knap uitgevoerd stuk, dramatisch van opvatting en toonend een groote kennis ook van de anatomie van het paard. Behalve de uitstekende paarden- studies, waaronder „Een wintermorgen" zeker niet vergeten mag worden, en die een groot gedeelte van den eenen wand in beslag nemen, is er nog ander werk van verschillend genre. Als portretschilder neemt Westerman even eens een zeer opvallende plaats in. Er zijn eenige buitengewone geslaagde portretten aan wezig, die bewijzen welk een uitstekend portret tist Westerman is. Westerman is een schilder die, zonder zich mee te laten slepen door de excessen van de moderne schilderkunst, toch geheel gebroken heeft met de verouderde vormen. Hij gaat zijn eigen weg en heeft daarin reeds zijn richting gevonden. Zijn werk verdient de hoogste waardeering. SANTPOORT. Dinsdagavond werd er in de Ned. Herv. Kerk alhier een concert gegeven door mej. Boudewina Nel (sopraan-zangeres), mej. Diny Adresboek voor Heemstede en Bennebroek Prijs pei ex. f 2.50. VEREENIGDE DRUKKERIJEN EIKELENBOOM TIMMER De Genestetweg 23, Tel. 22003, Bl'daal. Rijbroek (piano), en een strijkkwartet ten bate van het orgelfonds. Mej. Nel vertolkte de zangnummers uitste kend, inzonderheid het nummer „Jesus unser Trost und Leben" van J. S. Bach, maakte op ons een bijzonderen indruk. Mej. Diny Rijbroek, die ons al eerder ver gastte met haar piano-solo's deed ons ook nu weer genieten van haar subliem kunstspel. Het strijkkwartet bracht op schoone wijze een nummer in vijf afdeelingen ten gehoore van E. Mendelsohn-Bartholdy. Na afloop dankte Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga de kunstenaars voor hunne me dewerking tot het welslagen van dezen avond en sprak den wensch uit dat de leegte van de godsdienstoefeningen spoedig mochten worden aangevuld door middel van een flink ktrkorgel. De dames werd een mooi bloembouqet over handigd. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den damredacteur van ons blad, den heer Herm. de .longh, Valeriusstraat 64 huis, Amsterdam. DE OPLOSSERSWEDSTRIJD. In vervolg op mijn mededeelingen in de vo rige rubriek betreffende den Problemisten- wedstrijd, thans iets omtrent den Wedstrijd voor de Oplossers. Alle problemen welke ingezonden worden voor den problemistenwedstrijd zullen, te be ginnen met den eersten prijswinnaar enz.,suc cessievelijk geplaatst worden, eveneens in ver schillende bladen, zoodat er ook concurrentie uit andere plaatsen te verwachten is. Hier door zal de strijd weliswaar zeer zwaar wor den, doch de eer van een overwinning zoo veel te grooter! Aan dezen wedstrijd kan ieder dammer deel nemen. Dus ook zij die reeds deelgenomen hebben aan den Problemistenwedstrijd. Wel hebben zij dan het voordeel dat ze de oplos sing van hun eigen probleem kennen, doch daar is nu eenmaal niets aan te doen. Ook voor dezen wedstrijd worden vijf gra tis jaarabonnementen op „Het Damspel" be schikbaar gesteld; te verdeelen onder de eerstaankomenden. Uit den aard der zaak kan deze wedstrijd eerst in Januari 1923 aanvangen. Men doet dus goed deze rubriek te bewaren! In een Meestertournooi te Marseille won Revertégat van E. Boissinot als volgt: Stand in cijfers: Zwart: 2, 6, 8, 9, 12, 13, 16/19, 21, 23. 24. Wit: 25, 27, 28, 32, 35/38, 42, 43, 45, 47. 48. Wit. Zwart. 1. 27-22 18:27 2. 36-31 27:36 3. 28-22 17:28 4. 35-30 24:35 5. 45-40 35:44 6. 43-39 44:33 7. 38:7 2:11 8. 32:12 en wat Zwart nu ook speelt, door braak is niet te voorkomen. Het eigenaardige is wel dat Boissinot, die hier het slachtoffer werd, een der beste pro- blemisten der wereld is! De Wit-speler won met deze combinatie den prijs voor den mooisten slagzet, uitge voerd in dit tournooi. Uit de onlangs te Marseille gehouden match BonnardSpringer. Zwart: 2, 3, 6/9, 11, 13, 15, 16/19, 21, 23, 25, 29. Wit: 27, 28, 31, 32, 34/40, 42, 43, 45/48. Springer won door: 28—22, 27—22 en 32—28!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1922 | | pagina 5